2019 مارس 9

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز در روز سه‌شنبه ۷ مارس فروپاشید. بانک مرکزی اروپا در این تاریخ اعلام کرد که ارزش ندارد در این پاییز، منتظر افزایش نرخ بهره باشیم. نزدیک‌ترین زمانی که این اتفاق ممکن است بیافتد، سال ۲۰۲۰ است. به علاوه، مشخص شده است که این نهاد اروپایی برنامه دارد LTRO (عملیات تامین مالی مجدد بلند مدت) را در سپتامبر راه‌اندازی کند. این برنامه، قرار است بانک‌های اروپایی را با نرخ بهره‌ی ک، تامین مالی مجدد (refinance) کند. اگر پیش‌بینی کاهش GDP و تورم را به همراه داده‌های تجارت خارجی در چین به این موارد اضافه کنیم (که اصلا به نفع اروپا نیست)، اوضاع ارز اروپا غمگین‌تر از این هم می‌شود.
  در نتیجه در نیمه‌ی روز جمعه، این جفت‌ارز به مقادیر تابستان ۲۰۱۷ رسید (۱.۱۱۷۵) و به معنای واقعی کلمه، از کانال میان‌مدت ۱.۱۲۱۵-۱.۱۵۷۰ بیرون جهید. اما داده‌های بازار کار ایالات متحده که در ۸ مارس منتشر شده‌اند (شاخص NFP)، به گاوها این اجازه را دادند تا روند قیمت را صعودی کنند. پس از این که تعداد مشاغل در ژانویه به ۳۱۱ هزار رسید، انتظار می‌رفت که این عدد در فوریه به ۱۸۰ هزار برسد. در واقعیت، این شاخص به عددی بسیار بدتر رسید؛ ۲۰ هزار. با توجه به این موضوع می‌توان دوباره درباره‌ی رکود در اقتصاد ایالات متحده صحبت کرد و انتظار داشت که این جفت‌ارز دوباره به کانال ۱.۱۲۳۵ بازگردد.
 • GBP/USD. همان‌طور که بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) پیش‌بینی می‌کردند، در صورت رای مجدد پارلمان بریتانیا به توافق با اروپا که باید در ۱۲ مارس اتفاق بیافتد، پوند به روند نزولی‌اش ادامه و ظرف یک هفته، ۲۰۰ نقطه از دست داد. با این حساب، این جفت‌ارز به مقادیر ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰ رسید.
 • USD/JPY. احتمالا به خاطر دارید که هفته‌ی گذشته، تنها ۲۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه سیگنال می‌دادند که این جفت‌ارز فشار فروش زیادی را تحی می‌کند. این موضوع باعث می‌شد بتوانیم انتظار داشته باشیم که اصلاحی قدرتمند اتفاق بیافتد. در واقعیت هم همین اتفاق افتاد؛ ین در هفته‌ی گذشته تقریبا تمام ضرر فوریه را دوباره جبران کرد و دوره‌ی پنج روزه را در سطح ۱۱۱.۱۵ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین یک ماه و نیم گذشته را به آرامی و بدون قوت رشد کرده است. ولی این رشد مداوم بود. ممکن است کسی به ۱۶ درصد رشد امید داشته باشد. ولی اگر به نمودار نگاه کنید، مشخص است که هر تلاشی از سوی گاوها، بلافاصله با قاومت شدید خرس‌ها مواجه می‌شود؛ کسانی که مشخصا نمی‌خواهند ارز دیجیتال مرجع را بالاتر از سطوح ۱۵ هفته‌ای ببرند. بنابراین، هنوز هم می‌توان درباره‌ی تحکیم موقعیت بیت‌کوین در ناحیه‌ی ۳۹۰۰ دلار  صحبت کرد.
  در مورد سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هم همه چیز به نظر کسل‌کننده و یکنواخت به نظر می‌رسد. از آخر دسامبر، حجم‌ها در بازه‌ای باریک نوسان کردند که از ۱۱۰ میلیارد تا ۱۳۵ میلیارد گسترده شده بود (البته اگر یک باری که تا ۱۴۱ میلیارد بالا رفت را نادیده بگیریم).
  لایت‌کوین (LTC/USD) در صدر ارزهای دیحیتال جایگزین نشسته است و مشهودترین رشد را به نمایش می‌گذارد (نزدیک به ۹۰ درصد ظرف یک ماه و نیم). این شاخص برای ایتریوم بسیار پایین‌تر است؛ مثبت ۳۰ درصد. ریپل هم تنها ۱۰ درصد دارد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

هفته‌ی ۱۱ تا ۱۵ مارس، به معنای واقعی کلمه لبریز از اتفاقات مختلف است؛ اتفاقاتی که هریک از آن‌ها به تنهایی، نه تنها می‌تواند نوسان را بالا ببرد، بلکه می‌توانند جهت روندها را تغییر دهد.

در روز دوشنبه ۱۱ مارس، جلسه‌ای بین وزرای اقتصاد اروپا در بروکسل برگزار می‌شود. بعد از ظهر همان روز جلسه، داده‌های «گروه کنترل خرده‌فروشی» ایالات متحده منتشر خواهد شد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند که این داده‌ها می‌توانند کمی دلار را تقویت کنند.

در روز سه‌شنبه هم، داده‌های اقتصادی دیگری از ایالات متحده منتشر خواهند شد که این بار، شاخص قیمت مصرف‌کننده است. باید به سخنرانی ریاست فدرال رزرو، جروم پاول، درباره‌ی سیاست‌های پولی هم توجه نشان داد. انتظار داریم که در روز چهارشنبه، گزارشی درباره‌ی بودجه‌ی بریتانیا منتشر شود. همچنین، آمار خرده‌فروشی و تولید صنعتی در چین هم در این روز منتشر خواهد شد. در روز سه‌شنبه، ما متوجه خواهیم شد که قیمت‌های مصرف‌کننده در آلمان به چه صورت خواهد بود. روز جمعه هم توضیح هاروهیکو کورودا را درباره‌ی چشم‌انداز سیاست‌های پولی بانک ژاپن خواهیم شنید.

ولی تمام این اتفاقات مهم، در سایه‌ی اتفاقی که سه‌شنبه دوازده مارس در بریتانیا خواهد افتاد، رنگ می‌بازد. در این روز است که پارلمان بریتانیا، مفاد برگزیت را مجددا به رای‌گیری خواهد گذاشت و در صورتی که ترزا می دوباره شکست بخورد، قانون‌گذاران می‌توانند عقب انداختن مذاکرات و برگزیت را به رای بگذارند. روی کاغذ، حتی رفراندوم مجدد برای خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا هم محتمل است.

این آرا می‌توانند نه تنها روی قیمت ارزهای اصلی، بلکه روی آینده‌ی اقتصاد جهان هم تاثیر بگذارند. در عین حال، نظرات تحلیل‌گران به صورت زیر است:

 • EUR/USD. ۶۰ درصد از متخصصین که حدود ۹۰ درصد اسیلاتورها و شاخص‌های روند هم آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که یورو پایین‌تر برود و به ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰-۱.۱۱۲۵ برسد. باید در نظر داشت که با گذر به پیش‌بینی نیمه‌ی دوم مارس، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران در حال حاضر هم به سمت گاوها گرایش دارند و منتظرند تا این جفت‌ارز، به سطح ۱.۱۴۰۰-۱.۱۵۰۰ بازگردد.
 • GBP/USD. در حال حاضر ۶۵ درصد از متخصصین به نزول این جفت‌ارز تا سطح ۱.۲۸۵۰-۱.۲۹۰۰ رای داده‌اند. البته زمانی که بازه‌ی زمانی پیش‌بینی‌ها را بلندمدت‌تر می‌کنیم، مثل یورو اکثر متخصصین (۶۰ درصد) انتظار دارند که پوند تقویت شود، به حداکثر فوریه (۱.۳۳۵۰) برسد و ۲۰۰ نقطه هم از آن بالاتر رود.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز ، صرف نظر از نزول هفته‌ی گذشته‌اش در کانالی صعودی مانده است؛ کانالی که از آغاز ژانویه‌ی ۲۰۱۹ تشکیل شده. به همین دلیل ۶۰ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند، باور دارند که این جفت‌ارز می‌تواند بر سطح ۱۱۲.۰۰ فائق آید. پس از آن، انتظار این است که نمودار به کانال جانبی ۱۱۲.۲۵-۱۱۳.۷۰ وارد شود؛ کانالی که نوامبر-دسامبر گذشته را در آن گذرانده بود.
  نقطه نظر دیگری هم وجود دارد که ۴۰ درصد از متخصصین آن را می‌پذیرند. باور آن‌ها بر این است که این جفت‌ارز به کف ناحیه‌ای‌اش نرسیده است؛ نقطه‌ای که در ناحیه‌ی ۱۰۹.۷۰-۱۱۰.۱۰ قرار دارد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال، یازدهم تا پانزدهم مارس سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. به قول معروف، «به تعداد انسان‌های روی زمین تفکر متفاوت وجود دارد». یکی از معامله‌گر ارزهای دیجیتال مشهور و نویسنده‌ای برجسته در TradingView، تحت نام مستعار MagicPoopCannon از دنبال‌کننده‌هایش در توییتر تحقیقی انجام داده است که در آن، از آن‌ها نظرشان را راجع به قیمت بیت‌کوین در بلندمدت می‌پرسد. حدودا ۳ هزار نفر در این رای‌گیری شرکت کردند. بنا بر پاسخ‌ها، اکثریت (۴۲ درصد) از افراد باور دارند که در چند سال آینده، قیمت بیت‌کوین در کانالی بین ۱۰۰ هزار و یک میلیون دلار خواهد بود. سی درصد قیمتی بین ۲۰ هزار و صد هزار را در نظر دارند، ۱۳ درصد بازه‌ای از ۳ هزار تا ۲۰ هزار را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۵ درصد هم تاریک‌ترین آینده را برای ارزهای دیجیتال می‌بینند و می‌گویند قیمت بیت‌کوین بین ۰ تا ۳۰۰۰ دلار است.
  نظر بسیاری از متخصصین برای آینده‌ی نزدیک این است که جفت‌ارز BTC/USD، به احتمال بسیار زیاد به حرکتش در بازه‌ی ۳۶۰۰-۴۳۰۰ دلار ادامه خواهد داد و منتظر این می‌ماند که اخباری کاملا جدی منتشر شود تا بتواند این مرزها را در هر جهتی، شکست دهد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید