2019 مارس 2

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. قیمت یورو در نیمه‌ی اول هفته، به دلیل این که انتظار می‌رفت خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا به تعویق بیافتد در حال رشد بود. جفت‌ارز از خط مرکزیِ کانال میان‌مدت ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ بالاتر رفت. اما در آخرین روز زمستان، ۲۸ فوریه، آخرین اصلاح خودش را انجام داد و  طرفداران دلار را به هیجان آورد. مشخص شد که رشد اقتصادی تخمینی ایالات متحده بسیار بیش از پیش‌بینی‌اش بوده است. شاخص قدرتمند فعالیت اقتصادی در شیکاگو به نفع دلار عمل کرد. در نتیجه این جفت‌ارز به سمت پایین رفت. البته خوشی خرس‌ها آن‌چنان دیری نپایید. این نزول به قدری ضعیف بود که حتی نتوانست جفت‌ارز را به خط حمایت ۱.۱۳۰۰ نزدیک کند. پس از این که شاخص فعالیت کسب و کار  ISM در یکم مارس منتشر و مشخص شد که مقدارش از مقدار قبلی و مقدار پیش‌بینی بدتر است، این جفت‌ارز هم صعود کرد. این صعود با تلاش نافرجام دیگری برای شکستن دیوار دفاعی گاوها همراه شد و هفته را در ۱.۱۳۶۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. خب؛ پارلمان بریتانیا با این پیشنهاد ترزا می موافقت کرد که بدون توافق با اتحادیه‌ی اروپا، خروج از آن ممکن نیست. همچنین، با پیشنهاد عقب‌انداختن خروج کشور از این اتحادیه هم موافقت کرد. لطفا در نظر داشته باشید منظور از عقب انداختن، عقب انداختن تاریخ برگزیت نیست. بلکه تنها مجوزی است که پارلمان صادر کرده تا مشکل را به رای بگذارد. ولی همین هم برای پوند کافی بود تا ۳۰۰ نقطه افزایش پیدا کند و در میانه‌ی هفته، به ۱.۳۳۵۰ برسد. دیگر همه‌چیز مثل یورو بود. موقعیت دلار کمی بازیابی شد و بعد از آن، شاخص‌های غمگین ایالات متحده در روز جمعه منتشر شد. در نتیجه، آخرین نوسان این جفت‌ارز در سطح ۱.۳۲۰۰ بود.
 • USD/JPY. قیمت ارز ژاپن در هفته‌ی گذشته تحت تاثیر دو عامل ناخوشایند بود. اولین عامل، صعود مدام اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران و جاری شدن سرمایه‌ها به کشورهای در حال توسعه بود. عامل دوم، افزایش سود اوراق خزانه‌داری آمریکا بود که به دلیل آمارهای مثبت منتشره در روز سه‌شنبه اتفاق افتاد.
  احتمالا به خاطر دارید که هفته‌ی گذشته، ۷۰ درصد از متخصصین می‌گفتند ین پایین‌تر می‌رود و این جفت‌ارز تا سطح ۱۱۱.۵۰-۱۱۲.۵۰ بالا خواهد رفت. به دلیل همین عوامل، این پیش‌بینی به حقیقت پیوست و جفت‌ارز مورد بحث در هفته‌ی گذشته ارتفاع ۱۱۲.۰۷ را ثبت کرد. سپس، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱۱۱.۹۰ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. روال این بازار این است که بزرگترین جهش‌های قیمتی در روزهای آخر هفته اتفاق می‌افتد و در روزهای کاری، خواب زمستانی شروع می‌شود. این بار هم این اتفاق افتاد. در روز شنبه ۲۳ فوریه، بیت‌کوین به ارتفاع ۴۲۸۰ دلار رسید و بعد از آن، با همان سرعت به ۳۸۱۰ سقوط کرد. پس از این نوسان شدید، روندی جانبی اتفاق افتاد که در آن یک سوی نوسان به سمت ۴۰۰۰ دلار و سوی دیگر، دور شدن از آن بود. ارزهای دیجیتال برتر دیگر مقل ایتریوم، لایت‌کوین، ریپل و دیگران هم همین دینامیک را از خودشان نشان دادند. در همین حین جفت‌ارزهای LTC/USD و XRP/USD هم دوره‌ی هفت‌روزه را تقریبا در همان‌جایی تمام کردند که شروع شده بود. یک بار دیگر، مشخص شد عاملی وجود ندارد که قدرتش در حد تکان دادن و تشکیل روندی جدید در بازار باشد.
  سطح سرمایه‌ی کل بازار هم ۷.۸ درصد سقوط کرد و از ۱۴۱ میلیارد، به ۱۳۰ میلیارد رسید. 

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. آمارها نشان می‌دهند که در سال ۲۰۱۸، اقتصاد ایالات متحده ۲.۹ درصد رشد داشته است. رییس‌جمهور ترامپ قول داده است که رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا خواهد کند و اقتصاد ۳ درصد رشد کند. منطق می‌گوید که در این شرایط، باید دلار خرید. اما برخلاف ترامپ، فدرال رزرو دوره‌ی رکود را پیش‌بینی می‌کند و از نظرش رشد اقتصادی ۲.۳ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. اگر تضمین‌های بانک مرکزی اروپا را هم در نظر بگیریم که رشد اقتصادی منطقه‌ی یورو را برای هر فصل از سال ۲۰۱۹ نیم درصد پیش‌بینی کرده است، شرایط مبهم به نظر خواهد رسید.
  پیش‌بینی تحلیل‌گران همین ابهام را در نظر دارند و نظرات‌شان به دو بخش کاملا مساوی تقسیم شده است. ۵۰ درصدشان انتظار رشد این جفت‌ارز را دارند و نیمه‌ی دیگر، منتظر نزولش هستند. براساس نسخه‌ی هردو گروه، جفت‌ارز مورد بحث احتمالا در کانال ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ باقی بماند؛ کانالی که از اکتبر ۲۰۱۸ در آن نوسان می‌کند. البته اگر بخواهیم مرزهای نهایی را در این کانال در نظر بگیریم، باید بگوییم که نوسان‌ها در بازه‌ی ۱.۱۲۱۵-۱.۱۵۷۰ قرار خواهد گرفت.
  اگر پیش‌بینی‌مان را از هفتگی به میان‌مدت ببریم، باز هم اکثریت قریب به اتفاق تحلیل‌گران از ارز اروپا حمایت خواهند کرد (۶۵ درصد). آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۸۰۰ صعود خواهد کرد.
  چند کلمه‌ای هم درباره‌ی تحلیل تکنیکال بگوییم. بیش از ۸۰ درصد از اندیکاتورها به رنگ سبز هستند، ولی در نمودار روزانه، تنها ۱۵ درصد از اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که فشار فروش روی جفت‌ارز بالاست. تحلیل‌های گرافیکی هم برای نمودار روزانه، حرکتی موجی را ترسیم می‌کنند که جفت‌ارز در کانال ۱.۱۲۱۵-۱.۱۴۵۵ خواهد داشت.
  از بابت اتفاقات مهمی که در هفته‌ی پیش رو خواهد افتاد، باید به جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا در روز سه‌شنبه ۷ مارس توجه بیشتری نشان داد. احتمالا در انتهای این جلسه مشخص خواهد شد که چه کسی رییس بعدی این بانک خواهد بود.همچنین از قدیم، نوسان بازارها می‌تواند با انتشار اطلاعات رشد اقتصادی اروپا در روز سه‌شنبه و آمار بازار کار ایالات متحده در روز جمعه هشت مارس افزایش پیدا کند.
 • GBP/USD. خوشبینی‌ای که در هفته‌ی گذشته برای پوند وجود داشت، کاملا موقتی بود. این که احتمال عقب افتادن برگزیت وجود دارد، چیزی جز پشت گوش انداختن نیست و نمی‌تواند به عنوان راه حل در نظر گرفته شود. تنها در نیمه‌ی این ماه است که مشخص می‌شود کلا، آیا این اتفاق میافتد یا خیر. در ۱۲ مارس، رای‌گیری دومی درباره‌ی توافق انجام خواهد شد. در صورتی که خانم ترزا می باز هم موفق نشود، این سوال پیش میاید که آیا بریتانیا می‌تواند بدون توافق از اتحادیه‌ی اروپا جدا شود یا خیر. در صورتی که پارلمان با چنین تصمیمی موافقت کند، قانون‌گذاران خواهند توانست تاخیر در مذاکرات را به رای‌گیری بگذارند. به عبارت دیگر، برگزیت تا تاریخی دیگر عقب خواهد افتاد.
  کسی نمی‌داند که برگزیت و عقب افتادنش چه تاثیری روی اقتصاد بریتانیا خواهد گذاشت. ولی تا این جای کار، خرس‌ها برتری‌ای جزیی دارند. ۶۰ درصد از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که جفت‌ارز تا سطح ۱.۳۱۱۵ پایین خواهد آمد. خطوط حمایت هم ۱.۲۹۶۵ و ۱.۲۸۳۰ هستند. ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین باور دارند که پوند، با فشاری که از حمایت ۱.۳۲۰۰ به خود می‌بیند، هنوز هم می‌تواند رشد کند و به سطوح ۱.۳۳۱۵، ۱.۳۴۷۰ و در میان مدت، ۱.۳۶۱۵ برسد.
 • USD/JPY. بالا رفتن اشتهای ریسک و قیمت نفت، به اکثریت (۶۵ درصد) متخصصین دلیل این را می‌دهد که انتظار نزول بیشتر را از ین، و رشد بیشتر جفت‌ارز را تا سطح ۱۱۲.۲۵-۱۱۳.۲۵ داشته باشند. هدف نهایی هم ۱۱۴.۲۰ خواهد بود. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم با این رشته اتفاقات موافق است. اما همین الان هم ۲۰ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه، این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند. این موضوع مقدمه‌ای برای اصلاح بزرگ رو به پایین است. به همین دلیل هم زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را به ماهانه تغییر می‌دهیم، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران بر معکوس شدن روند نظر دارند و می‌گویند این جفت‌ارز، تا ۱۱۰.۲۵ پایین خواهد آمد. خط حمایت بعدی روی ۱۰۹.۱۵ است.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال چهارم تا هشتم مارس سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. به طور کلی و صرف نظر از برخی نشست‌های بازار ارزهای دیجیتال، پس‌زمینه‌ی اخبار در این حوزه مثبت به نظر می‌رسد. پس از این که جی پی مورگان اولین بانک از بانک‌های آمریکایی بود که ارز دیجیتال خودش JPM Coin را تست کرد، همه منتظر راه‌اندازی پروژه‌هایی مشابه از سمت فیس‌بوک و تلگرام هستند. معرفی ارزهای دیجیتال در واتزاپ، باید ۳۵ درصد از جمعیت جهان را پوشش دهد. در چنین شرایطی، خوشبینان ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند که جهش دیگری برای ارزهای دیجیتال در پی خواهد بود. به عنوان مثال، بر اساس معاونت ارزهای دیجیتال IBM، Jesse Lund، قیمت ارز دیجیتال مرجع تا انتهای ۲۰۱۹ از ۵۰۰۰ دلار بالاتر خواهد رفت و سپس، به شدت و با شیب زیاد تا ۱ میلیون خواهد رفت.
  مشخص است که قیمت یک میلیون دلاری برای بیت‌کوین نه یک پیش‌بینی، بلکه یک رویا است. ولی در مورد آینده‌ی نزدیک، بسیاری (۶۵ درصد) از متخصصین نظر مثبتی دارند و می‌گویند که بیت‌کوین، به قطع و یقین در بالای سطح ۴۰۰۰ دلار جای پای خودش را محکم خواهد کرد و به ناحیه‌ی ۴۳۰۰-۴۶۰۰ دلار خواهد رسید اما تعداد منفی‌گرایان هم کم نیست؛ ۳۵ درصد. از نظر آن‌ها، به زودی با بیت‌کوینی مواجه خواهیم شد که قیمتش بین ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار است.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید