2019 فوریه 23

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز تقریبا کل هفته را همان‌جایی ماند که هفته‌ی گذشته، ماه گذشته و دو سه ماه گذشته را در آن گذرانده بود. جدای از شکست‌های نادر و کوتاه‌مدت، کانال میان‌مدت ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ دست‌نخورده باقی‌ماند. اگر این کانال را تا نقاط کف و سقف گسترش دهیم، کمی پهن‌تر می‌شود: ۱.۱۲۱۵-۱.۱۵۷۰.  
  دلیلش این است که هم درباره‌ی برگزیت و هم درباره‌ی مذاکرات چین و آمریکا، ابهامات هنوز سر جایشان هستند. ممکن است کسی دو مورد دیگر را هم به این عوامل اضافه کند که هرکدام، یک طرف قضیه قرار دارند؛ تلاش فدرال رزرو برای کاهش دادن نرخ بهره و داده‌های اقتصادی ضعیف آلمان و منطقه‌ی یورو. همین که دلار شروع به صعود می‌کرد، شایعاتی از بانک مرکزی اروپا به گوش می‌رسید که می‌خواهد بسته‌ی ضد بحران LTRO (عملیات بازتامین مالی بلندمدت) را راه‌اندازی کند، یا تحلیل‌گران مقالاتی منتشر می‌کردند که نشان می‌داد فروش دلار بیش از حد است و به همین دلیل، روند به نفع یورو باز می‌گشت. در نتیجه دلار نتوانست مرز پایینی کانال را بشکند و این جفت‌ارز هم هفته را در ۱.۱۳۳۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. با وجود سخنان بی‌پایانی که درباره‌ی احتمال خروج هرج و مرج‌گونه‌ی بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا وجود دارد، پوند در روز سه‌شنبه ۱۹ فوریه رشد چشمگیری داشت. حتی هشداری که Fitch درباره‌ی احتمال پایین آمدن رتبه‌ی اعتباری بریتانیا داد هم نتوانست گاوها را بترساند. پوند با گذر از مرز روانی ۱.۳۰۰۰، صد نقطه بالا رفت و بعد از آن روندش را اصلاح کرد. این جفت‌ارز به حرکت صعودی‌اش ادامه داد تا در جمعه شب به ۱.۳۰۵۰ برسد.
 • USD/JPY. متخصصین، در طول هفته درباره‌ی پایین آمدن شاخص S&P 500 صحبت می‌کردند؛ شاخصی که با این جفت‌ارز همبستگی دارد و رفتار ارز ژاپن از آن تاثیر می‌گیرد. تمام شدن مرحله‌ی بعدی مذاکرات چین و ایالات متحده چه تاثیری رویش خواهد داشت؟ آیا افزایش سود اوراق قرضه‌ی ده ساله‌ی دولت ژاپن و‌ ایالات متحده، می‌تواند از این جفت‌ارز حمایت کند؟
  می‌توان با نگاه کردن به نمودار USD/JPY، متوجه شد که بازار به تغییر این فاکتورها چه عکس‌العمل آرامی دارد. با بالا گرفتن احساسات گاوی، بازار در کانال بسیار باریک ۱۱۰.۴۵-۱۱۰.۹۵ باقی ماند و در انتهای هفته، به ناحیه‌ی مرکزی‌اش بازگشت؛ سطح ۱۱۰.۶۶.
 • ارزهای دیجیتال. بازار هفته‌ی گذشته را تحت تاثیر این خبر گذراند که جی‌پی مورگان، اولین بانک آمریکایی، ارز دیجیتال خودش را ساخته و با موفقیت آزمایش کرده است. این ارز که JPM Coin نام دارد، با این هدف ساخته شده که بتواند در نقل و انتقالات مالی دو جانبه با موسسات مالی بزرگ استفاده شود. با وجود این که ارز دیجیتال JPM Coin رقیبی برای ارز مرجع است، ولی قیمت بیت‌کوین بالا رفت. تحلیل‌گران DataLight نتیجه گرفتند که با بالا رفتن قیمت، تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین هم بالا رفته است و به مقادیر آوریل ۲۰۱۸ رسیده است.
  اما این رفتار مثبت به معنای بازگشت شدید روند یا رشدی مداوم در بازار ارزهای دیجیتال نیست. بله. در حقیقت، حجم‌ها از جمعه‌ی گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته‌اند. ولی بعد از این که بیت‌کوین به ۴۰۰۰ دلار رسید، بسیاری از بازیگران تصمیم گرفتند سودشان را از رشد قیمت بگیرند و همین موضوع، سطح سرمایه را ۲ درصد کاهش داد. بنابراین، سناریوی تحکیم BTC/USD بالای ۳۷۰۰ دلار را نمی‌توان در نظر نداشت.
  باید به این موضوع اشاره کرد که سهم بیت‌کوین به عنوان سنگین‌وزنِ بازار، در حال حاضر از ۵۸ درصد گذشته است. ارزهای دیجیتال جایگزین دیگر هم از مه ۲۰۱۸، سهم خودشان از «کیک» را روز به روز بیشتر می‌کنند. در نتیجه امروز سهم ریپل ۱۱.۵۲ درصد، ایتریوم ۹ درصد و لایت‌‌کوین فقط ۱.۵۱ درصد است. ولی این روشنایی است که باعث می‌شود بتوانند از خودشان نیروهای بزرگتری را نشان دهند. به همین دلیل هم نوسان هفتگی ریپل ۲۵ درصد و ایتریوم ۲۲ درصد بود که البته، برای معامله‌گران جذابیت زیادی داشت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی پیش‌رو هم با انتشار داده‌های مهم و اقتصادی کلان، و هم با سخنرانی‌های مهم سیاست‌مداران و شخصیت‌های مهم اقتصادی دنیا پر شده است. بازار منتظر رییس فدرال رزرو جروم پاول است تا در روز سه‌شنبه ۲۶ فوریه، در کنگره‌ی آمریکا سخنرانی کند. اگر مشخص کند که فدرال به دنبال افزایش سریع نرخ بهره نیست، ممکن است روی دلار آمریکا فشار وارد شود.
  البته تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این رفتار تهاجمی منجر به صعود شود؛ صعودی که تا پیوت‌پوینت کانال میان‌مدت ناحیه‌ی ۱.۱۴۰۰ خواهد بود و تا مرز بالایی کانال ۱.۱۵۰۰ پبش خواهد رفت. بسیاری از متخصصین (۷۰ درصد) موضعی مخالف گرفته‌اند و باور دارند ضعیف شدن اقتصاد اروپا و آشوب برگزیت، تعادل را به نفع دلار به هم خواهد زد و جفت‌ارز به کف‌های ماه‌های اخیر، در ناحیه‌ی ۱.۱۲۱۵-۱.۱۲۴۰ باز خواهد گشت.
 • GBP/USD. رخدادهای کلیدی‌ای که روند را در هفته‌ی پیش رو تعیین می‌کند سخنرانی نخست وزیر ترزا می در روز دوشنبه ۲۶ فوریه و همچنین، رای‌گیری پارلمان این کشور برای بررسی و توافق با اروپا در روز سه‌شنبه هستند. اگر پیشنهاد‌های خانم می باز هم رد شود، تنها دو گزینه برایش باقی خواهد ماند: خروج بدون توافق، یا عقب انداختن برگزیت. با قضاوت بر مبنای احساسات بازار، بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت گزینه‌ی دوم گرایش دارند (یا این که تنها می‌خواهند باورش کنند). هرچه باشد، ۴۰ درصد از متخصصین باور دارند که پوند سطح فعلی‌اش را نزدیک ۱.۳۰۰۰ نگاه خواهد داشت و ۳۵ درصدشان، حتی پیش‌بینی می‌کنند که رشد بیشتری خواهد داشت و به ۱.۳۲۰۰ خواهد رسید. تنها ۲۵ درصد از تحلیل‌گران رای به سقوط جفت‌ارز داده‌اند و می‌گویند تا ناحیه‌ی ۱.۲۷۷۰-۱.۲۸۳۰ پایین میاید.
  صعود قیمت «طلای سیاه»، می‌تواند باعث حمایت بیشتر از پوند شود. چرا که قیمت پوند با قیمت نفت همبستگی مستقیم دارد.  
 • USD/JPY. ارز ژاپن در انتظار برای حرکت‌های بعدی منجمد شده است. بدتر شدن داده‌های اقتصادی ایالات متحده، آلمان، که آشکارا از یک بحران دوری می‌کند، جنگ تجاری ایالات متحده با چین و اروپا، آرام‌ترین رشد تولید ناخالص داخلی چین در سه دهه‌ی گذشته، تمام  این فاکتورها باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی بدبین باشند. ممکن است به نظر برسد که در چنین شرایطی، علاقه به ین باید به عنوان بهشت امنیت، افزایش پیدا کند. ولی در عوض علاقه به دارایی‌های ریسکی و در عین حال سودده، در حال افزایش است. به همین دلیل و بر اساس داده‌های EPFR، جریان ورودی  سرمایه‌ی خالص به کشورهایی با اقتصاد در حال توسعه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، از ابتدای امسال به ۱۶ میلیارد دلار آمریکا رسیده است.
  در چنین شرایطی ۷۰ درصد از متخصصین به همراه بسیاری از شاخص‌ها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، رای به نزول بیشتر ین و صعود این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۱۱.۵۰ و بعد از آن ۱۰۰ نقطه بالاتر می‌دهند. نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که ۳۰ درصد از تحلیل‌گران آن را می‌پسندند و بر این باور است که این جفت‌ارز، باید تا ناحیه‌ی ۱۰۹.۶۰-۱۱۰.۰۰ بالا برود.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۵ فوریه تا اول مارس سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. بعد از این که جی پی مورگان JPM Coin را راه‌اندازی کرد، جامعه‌ی ارزهای دیجیتال چنین قدم‌هایی را از فیس‌بوک، آمازون و شرکت‌های بین‌المللی دیگر انتظار دارند. ولی این اتفاق تنها در آینده‌ای نامعلوم خواهد افتاد. در همین زمان، مراجع ذی‌صلاحی مثل SEC و CFTC باید قدم‌های بسیاری را بردارند تا بازار منظم شود.
  نظر متخصصین درباره‌ی روندهای هفته‌ی آینده به صورت زیر است. چهل درصد از آن‌ها انتظار دارند که قیمت بیت‌کوین تا ناحیه‌ی ۴۲۰۰-۴۴۰۰ بالا برود. البته احتمال این که قیمت سقف نوامبر سال ۲۰۱۸ را هم لمس کند، نمی‌تواند از نظر حذف شود. این سقف در ۴.۴۸۵ قرار دارد. ۳۵ درصد می‌گویند جفت‌ارز در کانال ۳۹۰۰-۴۱۰۰ جرکتی جانبی خواهد داشت. بقیه که ۲۵ درصد هستند هم می‌گویند جفت‌ارز BTC/USD به ناحیه‌ی ۳۵۰۰-۳۸۰۰ باز خواهد گشت. 

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید