2019 فوریه 17

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. احتمالا به خاطر دارید که جامعه‌ی متخصصین، هفته‌ی گذشته نتوانست نظری قطعی راجع به حرکت این جفت‌ارز بدهد. دلیل این موضوع هم ابهام در اوضاع برگزیت و مذاکرات چین و ایالات متحده بود. به علاوه، تحلیل‌گران منتظر انتشار تولید ناخالص داخلی در آلمان و اتحادیه‌ی اروپا و همچنین، تورم و خرده‌فروشی ایالات متحده بودند. در صورتی که اروپا بتواند رشد مورد انتظار ۱.۲ درصد را نشان دهد و آلمان، ۰.۲ درصد رشد داشته باشد (از -۰.۰۲ به ۰.۰ درصد)، داده‌های منتشره از سوی ایالات متحده هشداری بزرگ را در بازار خواهد نواخت. خرده‌فروشی ۱.۲ درصد کاهش داشته است؛ بیشترین میزان کاهش در ۱۰ سال اخیر. در نتیجه، شاخص دلار از رشد دست کشید و از سقف‌های دوماهه‌اش خارج شد.
  رشد نرخ دلار نسبت به یورو هم متوقف شد. البته اگر نتایج کل پنج روز را با هم جمع کنیم، پیروزی از آن آمریکایی‌ها است: این جفت‌ارز که هفته را از ۱.۳۲۰ شروع کرد، در ۱.۱۲۹۵ به کار خودش پایان داد.
 • GBP/USD. هفته‌ی سومی است که پوند روند نزولی دارد. مشکلات مربوط به برگزیت، در کنار شاخص‌های ضعیف اقتصادی قرار گرفته‌اند تا اقتصاد کشور را پایین بکشند: رشد تولید ناخالص داخلی نسبت به سه‌ماهه‌ی گذشته، از ۰.۶ درصد به ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده و شاخص قیمت مصرف‌کننده، ۰.۳ درصد کاهش داشته است. در نتیجه، این جفت‌ارز در روز پنجشنبه کف هفتگی ۱.۲۷۷۰ را زد.
  سپس داده‌های اقتصادی ایالات متحده منتشر شد و روند را از نزولی به صعودی تغییر داد. در نتیجه پوند بریتانیا توانست ۱۱۵ نقطه از دلار به دست بیاورد و هفته را در ۱.۲۸۸۵ تمام کند.
 • USD/JPY. ارز ژاپن در نیمه‌ی اول هفته در حال باختن بود و ارزشش به ۱۱۱.۱۲ ین به ازای هر دلار رسید. ولی بعد از آن، پس از این که داده‌های ضعیف بازار سهام ایالات متحده منتشر شد و همچنین، به دلیل این که مذاکرات بین چین و آمریکا به ضرب‌الاجلش رسید، این جفت‌ارز هم با شیب زیادی اصلاح شد. اشتهای فزاینده‌ای که برای سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک به وجود آمده است، باعث شد تا قیمت‌ها به سطح ۱۱۰.۲۵ برسند. سپس، اصلاح صورت گرفت و جفت‌ارز در ۱۱۰.۴۵ منجمد شد.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته، با پاسخ به این سوال که آیا خیز بیت‌کوین به ارتفاع ۳۸۰۰ دلار، می‌تواند به عنوان مقدمه‌ای برای طوفان قلمداد شود یا خیر، به این موضوع اشاره کردیم که این جفت‌ارز تنها به خط ثبات خودش (پیوت‌پوینت) بازگشته است. یازده هفته است که بیت‌کوین روی این خط نوسان می‌کند؛ خطی که از نوامبر ۲۰۱۸ شروع شد. نظر ما صحیح بود. این خط ادامه پیدا کرد و بیت‌کوین تقریبا کل ۱۲ هفته را، روی بازه‌ی باریک ۳۶۳۰-۳۷۵۰ نوسان کرد.
  مقدار سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم تقریبا ثابت ماند. اگر در روز جمعه ۹ فوریه روی سطح ۱۲۱.۷۸  میلیارد دلار بود، بعد از هفت روز مساوی با ۱۲۰.۱۶ میلیارد دلار شده بود. ارزهای دیجیتال جایگزین، برخلاف ارز مرجع‌شان نوسان بیشتری از خود نشان دادند. به عنوان مثال بازه‌ی نوسان لایت‌کوین حدود ۱۵ درصد بود و ریپل، ۷ درصد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. وضعیت اقتصادی خوشایند اتحادیه‌ی اروپا از یک سو و زمین‌لرزه‌های بازار سهام و جنگ‌های تجاری ایالات متحده از سوی دیگر، روی این جفت‌ارز تاثیر می‌گذارند. جی پی مورگان و «مشاوران اقتصاد کلان» (Macroeconomic Advisers) پیش‌بینی خودشان را از رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده پایین آورده‌اند. مریل لینچ، بانک آمریکا و بلومبرگ هم پیش‌بینی‌شان برای اتحادیه‌ی اروپا را بالا برده‌اند. از نظر آن‌ها، رشد صفر تولید ناخالص داخلی آلمان عاملی موقت است.در صورتی که برگزیت آرام و بی‌دردسر باشد و اقتصاد چین رونق بگیرد، رشد اقتصادی در مابقی اروپا از سر گرفته خواهد شد. تمام این‌ها، همراه با رغبت فدرال رزرو برای نگه داشتن سیاست انقباض پولی، بازار را به این باور می‌رساند که رکود ایالات متحده آن‌چنان بعید نیست و کفه‌ی ترازو به سمت اروپا خواهد افتاد. در این صورت، فشار روی دلار افزایش پیدا خواهد کرد. ولی این حرف‌ها درباره‌ی آینده است.
  در عین حال، ۷۰ درصد از متخصصین و شاخص‌های نمودار روزانه، انتظار دارند که دلار تقویت شود و روند نزولی EUR/USD به همین منوال باقی بماند. هدف فوری روی ۱.۱۲۰۰ است. این خط حمایت، در ناحیه‌ی ۱.۱۰۸۵-۱.۱۱۱۵ قرار گرفته است.
  نظر دیگری هم در مخالفت با این سناریو وجود دارد که ۳۰ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه آن را بیان می‌کنند. بر طبق این نظر، مشکلات اقتصادی ایالات متحده باعث خواهد شد که دلار در آینده‌ی نزدیک زمین بخورد. در این حالت، این جفت‌ارز به مرزهای کانال میان‌مدت ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ باز خواهد گشت و در ابتدا به مرکز و سپس، به مرزهای بالایی‌اش فشار خواهد آورد.   
 • GBP/USD. پیش‌بینی این جفت‌ارز برای هفته‌ی آینده شبیه به پیش‌بینی جفت‌ارز یورو به دلار است. در اینجا هم ۷۰ درصد متخصصین و ۹۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه، انتظار دارند که نمودار به سمت پایین برود. ۳۰ درصد از متخصصین هم به همراه تحلیل‌های گرافیکی، انتظار دارند که جفت‌ارز بالا برود. خواسته یا ناخواسته، ساعت جلو می‌رود و زمان جدایی بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا فرا می‌رسد. شرایط این جدایی هم مشخص نیست و کفه را به سمت گروه اول متخصصین سنگین می‌کند. از سوی دیگر گروه دوم، مشکلات ایالات متحده را هم لحاظ می‌کنند؛ مشکلاتی که بالاتر درباره‌شان صحبت کردیم. سطوح حمایت روی ۱.۲۸۳۰، ۱.۲۷۱۵، ۱.۲۶۵۵ و سطوح مقاومت، روی ۱.۲۹۲۵، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۰۶۵ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۸ تا ۲۲ فوریه‌ی سال ۲۰۱۹1

 • USD/JPY. دلار ایالات متحده در برابر یورو و پوند حس خوبی دارد. ولی در برابر ین یارای مقابله ندارد. نیروهای مثبتی که روی ارز ژاپن اعمال می‌شوند، ممکن است با کاهش رشد اقتصادی جهان و کاهش اشتهای ریسک تداوم پیدا کنند.
  متخصصین درباره‌ی آینده‌ی این جفت‌ارز به دو گروه تقسیم شده‌اند. ولی وقتی بازه‌ی پیش‌بینی را به ماهانه تغییر می‌دهیم، ۶۵ درصد از آن‌ها می‌گویند ین تقویت خواهد شد. سطوح حمایت این جفت‌ارز روی ۱۱۰.۰۰، ۱۰۹.۶۰، ۱۰۹.۱۰ و ۱۰۸.۵۰ قرار دارند. سطوح مقاومت هم روی ۱۱۰.۶۵، ۱۱۱.۲۵، ۱۱۲.۳۰ و ۱۱۳.۷۰ قرار گرفته‌اند.
 • ارزهای دیجیتال. آن‌طور که تحلیل‌گران می‌گویند، دلیلی بنیادی نمی‌توان پیدا کرد که پرش بیت‌کوین به ارتفاع ۳۸۰۰ دلار را توضیح دهد. بنابراین بالاترین احتمال این است که این ضربه‌ی رو به بالا، در آینده ادامه پیدا نکند. ۶۵ درصد از متخصصین بر این باورند که به احتمال بسیار زیاد، جفت‌ارز BTC-USD در محدوده‌ی ۳۵۰۰-۳۳۰۰ نوسان خواهد کرد و به تدریج، به سمت ۳۰۰۰ می‌رود. ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران نظر مخالف دارند و انتظار دارند که این جفت‌ارز بتواند حداقل برای مدتی، به سطح ۴۰۰۰ دلار برود.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید