2019 فوریه 9

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. یکی از سناریوها که تنها ۳۰ درصد از متخصصین پشتیبانی‌اش می‌‌کردند، می‌گفت که این جفت‌ارز تا مرز پایینی کانال میان‌مدت و جانبی ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ پایین میاید. این، چیزی بود که اتفاق افتاد: جفت‌ارز مورد بحث با از دست دادن حدود ۱۳۰ نقطه، کف هفتگی را در سطح ۱.۱۳۲۰ ثبت کرد. 
  دلیل تقویت دلار و در نتیجه پایین آمدن این جفت‌ارز، افزایش احساسات ریسک‌گریزی بود که با بالا رفتن بدبینی نسبت به تعارض‌های تجاری ایالات متحده و چین به وجود آمد. البته انتظارات نه‌چندان خوش‌بینانه‌ای که از رشد اقتصادی منطقه‌ی یورو وجود دارد هم بی‌تاثیر نیست. به عنوان مثال، کمیسیون اروپا پیش‌بینی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی را تا حد زیادی کاهش داده است. این پیش‌بینی برای سال ۲۰۱۹ از ۱.۹ به ۱.۳ درصد و برای سال ۲۰۲۰، از ۱.۷ به ۱.۶ درصد رسیده است. چنین تغییراتی فشار شدیدی به یورو آورده و باعث شده تا بازار متوجه شود که نباید امسال، انتظار افزایش را از نرخ بهره داشته باشد.
 • GBP/USD. بانک انگلستان هم همراه با کمیسیون اروپا، اعلام کرد که پیش‌بینی قبلی‌اش بسیار خوشبینانه بوده و ابهام موجود در شرایط برگزیت، روی اقتصاد کشور سایه انداخته است. متخصصین این بانک مرکزی انتظار دارند که نرخ رشد اقتصادی به کمترین میزان در ده سال گذشته برسد و در نتیجه، پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای سال ۲۰۱۹، از ۱.۷ درصد به ۱.۲ درصد رسید.
  پوند با شدت بسیار به این اخبار واکنش نشان داد و همان‌طور که ۶۵ درصد از متخصصین انتظار داشتند، این جفت‌ارز به ۱.۲۸۵۰ رسید. سپس، مقاله‌ای منتشر شد که احتمال می‌داد در مذاکرات برگزیت و شرایط خاص ایرلند پیشرفتی حاصل شود. ولی باز هم سقوط کرد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۲۹۴۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. اکثر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کردند، انتظار داشتند که در این جفت‌ارز نوسان‌های شدیدی اتفاق بیافتد و جفت‌ارز هم تا ناحیه‌ی ۱۰۸.۰۰-۱۰۸.۵۵ پایین بیاید. پس از آن، باید تا سطح ۱۱۰.۰۰ پایین میامد. البته برخلاف پیش‌بینی‌ها، این جفت‌ارز رفتاری آرام داشت و بازه‌ی نوسانش از ۶۰ نقطه تجاوز نکرد. این جفت‌ارز برای سومین هفته‌ی متوالی به ناحیه‌ی ۱۰۹.۵۵-۱۱۰.۰۰ بازگشت. این بار هم هفته در ۱۰۹.۵۵ شروع و در سطح ۱۰۹.۷۵ تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. ما هفته‌ی گذشته، متخصصین را به دو گروه تقسیم کردیم. گروه اول باور داشتند که کاهش قیمت فعلی، خیزِ قبل از جهش است. گروه دوم فکر می‌کردند که این کاهش قیمت، آرامش بیشتری در پی خواهد داشت. در طول هفته، قیمت‌های بیت‌کوین آرام و بی‌صدا پایین میامد تا در روز چهارشنبه ۶ فوریه، به کف ۳۴۰۰ دلار رسید. سپس روی تنبل سکه چرخید و بدنه‌ی بازار به رعشه افتاد. ظرف چند ساعت، BTC/USD دوازده درصد رشد کرد و قیمتش به ۳۸۰۰ دلار رسید.
  آیا این پیش‌زمینه‌ی یک طوفان است؟ اگر به نمودار یک ساعته نگاه کنید، قطعا پاسخ مثبت می‌دهید. اما در نمودار روزانه، تمام چیزها تاثیرگذار نیستند: جفت‌ارز فقط به خط تقویت (پیوت‌پوینت) بازگشته است؛ خطی که از ۱۱ هفته‌ی پیش مرکز نوسان نمودار بوده و از نوامبر ۲۰۱۸ شروع شده است.
  دلیل این رشد، مصاحبه‌ای بود که در توییتر منتشر شد. در این مصاحبه یکی از چهار عضو کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، رابرت جکسون، عنوان کرد که هنوز هم ممکن است صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر بیت‌کوین مجوز فعالیت دریافت کنند.
  مابقی ارزهای دیجیتال هم به دنبال بیت‌کوین رشد کردند. بالاترین رشد را لایت‌کوین ثبت کرد که ۴۰ درصد به مقدار حداکثرش اضافه شد و به قیمت ۴۶.۰۰ دلار رسید. ایتریوم تا سطح ۱۲۴.۷۰ دلار رشد کرد و ریپل، به ۰.۳۲۵۰ دلار رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. مشخص است که بعد از روند نزولی در کل هفته، بسیاری از شاخص‌ها هم نزولی باشند. البته همین الان هم ۲۵ درصد از اسیلاتورها هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه، سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز فروش بیش از حدی را از سر می‌گذراند. به عبارت دیگر اگر نگوییم روند برمی‌گردد، اصلاحی بزرگ در راه است.
  تحلیل گرافیکی پنج روز آینده حرکتی جانبی را در بازه‌ی ۱.۱۲۸۵-۱.۱۴۰۰ رسم می‌کند که جفت‌ارز، پس از آن و تا انتهای ماه به کانال میان‌مدت در ناحیه‌ی ۱.۱۵۰۰ برود.
  جامعه‌ی متخصصین هنوز تصمیمی نگرفته است. پنجاه درصد انتظار دارند که جفت‌ارز نزول کند و پنجاه درصد انتظار صعودش را می‌کشند. دلیل این وضعیت را می‌توان ابهامی دانست که هم در موضوع برگزیت و هم در مذاکرات چین و ایالات متحده وجود دارد. به علاوه، رویدادهایی که در هفته‌ی آینده خواهند افتاد می‌توانند تاثیر خودشان را بگذارند. باید انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی آلمان و اروپا در روز پنج‌شنبه ۱۴ فوریه، تورم و خرده‌فروشی ایالات متحده در ۱۳ و ۱۴ فوریه را در میان این اتفاقات گنجاند.
  همچنین در روز سه‌شنبه ۱۲ فوریه، بازار چشم به سیگنال‌هایی از ریاست فدرال رزرو خواهد داشت که درباره‌ی افزایش نرخ بهره هستند. در همین زمان سطح انتظار رکود در ایالات متحده به ۲۰ درصد رسیده است و این احتمال وجود دارد که مشخص کردن نرخ بهره تا زمانی دیگر به تاخیر بیافتد. مراجع ذی‌صلاح اروپا و بریتانیا هم به طور مداوم، درباره‌ی ریسک‌های رشد اقتصادی صحبت می‌کنند. این ریسک باید سیاست‌های اقتصادی را انقباضی کند. 
  نظر بسیاری از متخصصین بر این است که بهتر است سهام شرکت‌ها خریداری شود. چرا که با کاهش رشد اقتصادی و پایین نگاه داشتن نرخ ارز، قیمت این دارایی‌ها افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است به سهام برترین و معتبرترین شرکت‌های جهان که کارگزاری NordFX در محصولات سرمایه‌گذاری برای مشتری‌هایش فراهم کرده، توجه نشان دهیم.
 • GBP/USD. در روز دوشنبه ۱۱ فوریه، داده‌های تولید ناخالص داخلی منتشر خواهند شد و در روز چهارشنبه ۱۳ فوریه، داده‌های تورم بریتانیا در دست‌مان خواهد بود. به احتمال زیاد، این داده‌ها کاهشی را در رشد اقتصاد کشور نشان خواهند داد؛ همان‌طور که پیشتر اشاره شد. به عنوان مثال بنابر پیش‌بینی‌ها، رشد تولید ناخالص داخلی نسبت به فصل گذشته از ۰.۶ درصد به ۰.۲ درصد کاهش خواهد داشت. ولی مثل بسیاری از ماه‌های گذشته، شایعات و اخبار برگزیت تاثیر عظیمی روی قیمت‌ها خواهند گذاشت.
  دسته‌ی دیگری از شایعات وجود دارد که بعضی از شرکت‌های بین‌المللی در حال خرید ارز بریتانیا هستند. بلومبرگ با دقت به این موضوع اشاره کرد و همین موضوع هم باعث شد تا پوند کمی حمایت شود.
  در این لحظه، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران به تقویت پوند رای داده‌اند، گفته‌اند که این جفت‌ارز تا سطح ۱.۳۰۴۰ بالا خواهد رفت و سپس ۸۰ تا ۱۰۰ نقطه هم بالاتر می‌رود. از سوی دیگر ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز حداقل تا سطح ۱.۲۸۳۰ پایین بیاید. ولی تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته موضعی بینابین گرفته‌اند و نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، می‌تواند ابتدا تا سطح ۱.۲۸۳۰ پایین بیاید و بعد از آن، تنها رشد خواهد کرد و به ارتفاع ۱.۳۰۴۰ می‌رسد.
 • USD/JPY. هم در بخش شاخص‌ها و هم در بخش متخصصین، رنگ غالب خاکستری است. تقویت دلار ایالات متحده در برابر بسیاری از ارزهای عمده‌ی جهان، روی یک کفه‌ی ترازو است. روی کفه‌ی دیگر، ریسک فزاینده‌ی روند کاهشی اقتصاد دنیا و مرحله‌ی بعدی تنش بین ایالات متحده و چین قرار دارد؛ چیزهایی که باعت می‌شوند نیاز به بهشت امنیتی مثل ین ژاپن به وجود بیاید. این جفت‌ارز توانستکل هفته را در بازه‌ی بسیار باریک ۱۰۹.۵۵-۱۱۰.۱۵ بماند. این موضوع نشان می‌دهد که بازار در ابهام کامل فرو رفته است و اجازه نمی‌دهد که در این لحظه، پیش‌بینی‌ای انجام دهیم.
 • ارزهای دیجیتال نقد کامل عضو کمیسیون اوراق بهادار، رابرت جکسون در این هفته منتشر خواهد شد و محتوای آن، هم می‌تواند قیمت‌ها را افزایش دهد و هم می‌تواند اثر معکوسی داشته باشد. بالاخره هرچه بگویید، کمیسیون بورس و اوراق بهادار حدود ۲۴۰ روز فرصت دارد تا تصمیم نهایی‌اش را برای درخواست تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین اعلام کند. در طول این مدت، چیزهای زیادی می‌تواند تغییر کند.
  در همین حین متخصصین، سناریوی اصلی BTC/USD را حرکتش به سمت بازه‌ی ۳۲۵۰-۳۸۰۰ دلار می‌دانند. البته آن‌ها توقف کوتاه‌مدتی مرز پایینی و رشد جفت‌ارز تا سطح ۴۰۰۰ دلار را دور از انتظار نمی‌دانند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، یازده تا پانزده فوریه‌ی سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید