2019 فوریه 2

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به طور کل، این هفته کسی را آن‌چنان غافلگیر نکرد. کسی انتظار نداشت که با این جلسه‌ی FOMC نرخ‌ها تغییری کنند. ولی سرمایه‌گذاران نگران نظرات مدیر فدرال رزرو برای طرح‌های سال ۲۰۱۹ شده‌اند. بدبینی آن‌ها درباره‌ی نظرات ترسوگرانه هم کاملا منصفانه است. نهاد ناظر به جای وعده‌های شفاف درباره‌ی این حقیقت صحبت کرد که اقتصاد جهانی باید افزایش نرخ بهره در آینده را مد نظر قرار دهد و این افزایش‌ها، باید کاملا متعادل باشند. به همین دلیل، ابهامی به وجود آمد که باعث فروش شدید دلار شد و این جفت‌ارز به مرز بالایی کانال میان‌مدت و جانبی ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ رسید. البته پس از این‌ها، شرایط آرام‌تر شد و جفت‌ارز هم به سمت پایین آمد.
  اتفاق دیگری که انتظارش می‌رفت، انتشار آمار‌های مربوط به بازار کار آمریکا در روز جمعه یکم فوریه‌ بود. آمارها به شدت مثبت بودند. شاخص NFP ۳۷ درصد نسبت به ماه گذشته رشد داشته (۲۲۲ هزار تا ۳۰۴ هزار) و شاخص فعالیت‌های کسب و کار ISM از ۵۴.۳ به ۵۶.۶ رسیده است. البته به لطف مشاور اقتصادی ترامپ، «لری کادلو» (Larry Kudlow)، این اخبار چندان باعث غافلگیری نشد. همان‌طور که در نقد پیشین نوشته شد، کادلو این اطلاعات را مدت‌ها قبل از انتشار رسمی‌شان «درز» داده بود. در نتیجه، عکس‌العمل بازار به نوسان‌هایی ۴۰ نقطه‌ای محدود بود و جفت‌ارز پس از آن‌ها، هفته را در سطح ۱.۱۴۵۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. جلسه‌ی بعدی پارلمان بریتانیا درباره‌ی برگزیت، شفافیتی به فرآیند جدایی از اتحادیه‌ی اروپا افزوده نکرد. در نتیجه، پوند ۱۶۰ نقطه را در نیمه‌ی اول هفته از دست داد و سپس، به روندی جانبی بازگشت و در بازه‌ی ۱.۳۰۵۰-۱.۳۱۵۰ نوسان کرد. هفته هم برای این جفت‌ارز، در سطح ۱.۳۰۷۵ تمام شد.
 • USD/JPY. مثل مابقی جفت‌ارزهای دلاری، USD/JPY هم به توضیحات رییس فدرال رزرو واکنش نشان داد و به ۱۰۸.۵۰ رفت. البته پس از آن، دلار از نیروهای موجود در بازار کار آمریکا بهره جست و ضررها را جبران کرد. این جفت‌ارز هم در انتهای هفته به جایی بازگشت که آن را شروع کرده بود؛ سطح ۱۰۹.۵۰.
 • ارزهای دیجیتال. در پیش‌بینی قبل اشاره شد که بسیاری از ارزها در روند جانبی به سر می‌برند و به طور مداوم تحت فشار خرس‌ها هستند. هفتاد درصدر از متخصصین سناریویی را پشتیبانی کردند که بر طبق آن، بیت‌کوین باید به این فشار واکنش نشان دهد و به کف‌های سال ۲۰۱۸ بازگردد. هفته‌ی گذشته، مشخص شد که این انتظار قوت زیادی داشته است. در روز سه‌شنبه ۲۹ فوریه، شاخص ارزهای دیجیتال روی کف ناحیه‌ای ۳۴۲۵ دلار ثابت شد که پس از آن، بازگشتی اتفاق افتاد و این جفت‌ارز، ماه فوریه را با ۳۵۰۰ آغاز کرد. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هم به طور کلی، ۵.۵ درصد در طول هفته آب رفت و به ۱۱۳.۶ میلیارد دلار رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. امیدی پدیدار شده است که چین و آمریکا برای مبادلات تجاری‌شان به توافق برسند. همین موضوع هم روی دلار تاثیر گذاشته است. در روز ۳۱ ژانویه، دور جدید مذاکرات راجع به این موضوع در واشنگتن تمام شد. تحلیل‌گران گفتند که پیشرفت به دست آمده در مذاکرات، نتیجه‌ی تلاش بسیار زیاد هر دو طرف است. مذاکره‌کننده‌گان آمریکایی اشتیاق مشخصی برای موفقیت از خودشان نشان دادند. چرا که ترامپ در حال حاضر نیاز وحشتناکی به اخبار مثبت دارد. اما آمریکایی‌ها شرکت هواوی را به جاسوسی صنعتی متهم کرده‌اند. این موضوع، به نوعی تصویر خوشبینانه‌ای که طرف‌های مذاکره ترسیم کرده‌اند را به چالش کشیده است. دور بعدی مذاکرات در پکن و در نیمه‌ی فوریه برگذار خواهد شد.
  همان‌طور که بالاتر گفته شد، فدرال رزرو با عنوان کردن این که نرخ بهره باز هم باید بالا برود، مذاکرا موفقیت‌آمیز را به تعادل رساند. اگر در میان‌مدت ۶۰ درصد از تحلیل‌گران هنوز منتظر تقویت یافتن دلار هستند، این هفته ۷۰ درصدشان به سمت یورو متمایل شده‌اند. نظر آن‌ها که ۸۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه هم تاییدش می‌کنند، بر این است که جفت‌ارز EUR/USD یک بار دیگر تلاش خواهد کرد که مرز بالایی کانال جانبی و میان‌مدت ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ را بشکند و جای پایی را در ناحیه‌ی ۱.۱۵۰۰-۱.۱۵۷۰ محکم کند. هدف بعدی در ارتفاع ۱.۱۶۲۵ خواهد بود.
  سناریوی جایگزین را ۳۰ درصد از متخصصین، تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و حدود ۲۰ درصد از اسیلاتورها تایید می‌کنند. این سناریو سیگنال فروش بیش از حد جفت‌ارز را به ما می‌دهد. در این حالت، جفت‌ارز مورد بحث نخواهد توانست سطح کلیدی ۱.۱۵۰۰ را بشکند و مدتی را در کانال جانبی ۱.۱۴۰۰-۱.۱۵۰۰ خواهد گذراند. در صورتی که اخبار مثبتی برای دلار منتشر شود، این جفت‌ارز هم تلاش خواهد کرد تا به سطح حمایت ۱.۱۳۰۰ برسد.
 • GBP/USD. پنجشنبه هفتم فوریه شاهد تصمیم بانک انگلستان درباره‌ی نرخ بهره خواهیم بود. این نرخ به احتمال زیاد بدون تغییر، روی ۰.۷۵ درصد باقی خواهد ماند. سرمایه‌گذاران دغدغه‌ی بیشتری برای وضعیت برگزیت دارند. ولی شفافیتی درباره‌اش وجود ندارد. به علاوه، احتمال این که بریتانیا بدون هیچ توافقی از اتحادیه‌ی اروپا خارج شود هم بار دیگر قوت گرفته است. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند این جفت‌ارز ابتدا تا سطح ۱.۲۹۳۰ و سپس ۱۰۰ نقطه پایین‌تر می‌رود.
  چهل درصد از شاخص‌ها در نمودار چهار ساعته به رنگ قرمز هستند، ۴۰ درصدشان سبز هستند و ۲۰ درصد هم خاکستری باقی مانده‌اند. در نمودار روزانه رنگ رنگ قرمز غالب است؛ ۶۰ درصد در برابر ۳۰ درصد قرمز و ۱۰ درصد خاکستری. نزدیک‌ترین خط مقاومت ۱.۳۲۱۵، سپس ۱.۳۲۵۰ و بعد از آن ۱.۳۳۰۰ است.
 • USD/JPY. می‌توان در آینده‌ی نزدیک، از این جفت‌ارز انتظار غافلگیری داشت. دلیل این امر هم سال نوی شرقی است. این زمان به صورت سنتی نه‌تنها برای خلاصه کردن عایدی‌های مالی، بلکه زمانی برای اقدامات بانک ژاپن است. چند سال متوالی است که بانک ژاپن، در این زمان به خرید و فروش عظیم ارز می‌پردازد. چنین مداخلاتی می‌توانند باعث جهش‌هایی چند صد نقطه‌ای شوند. در این لحظه ۷۰ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، انتظار دارند که این جفت‌ارز ابتدا تا ۱۰۸.۰۰-۱۰۸.۵۵ برود و سپس به سطح ۱۱۰.۰۰ بازگردد. در همین حین، حدود ۶۰ درصد از متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز به همینجا قناعت نخواهد کرد و ظرف یک ماه می‌تواند به خط مقاومت ۱۱۱.۷۰ برسد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۸ ژانویه تا اول فوریه‌ی سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. در حال حاضر می‌توان متخصصین و سرمایه‌گذاران را به دو گروه تقسیم کرد. گروه اول باور دارند که کاهش قیمت فعلی، خیزِ قبل از جهش است. گروه دوم فکر می‌کنند که این کاهش قیمت، آرامش بیشتری در پی خواهد داشت. نظر مدیر CoinList، «اندی برومبرگ» (Andy Bromberg) به نظر گروه دوم نزدیک‌تر است. وی در مصاحبه‌اش با یاهو فایننس عنوان کرد که بازار آرامش خواهد داشت؛ چرا که تمام ابزارهای لازم فراهم شده‌اند و شرکت‌ها دیگر به جای معامله‌گری و سفته‌بازی، روی ابداعات و توسعه‌ی محصول کار خواهند کرد.
  گزارش «سرکل ریسرچ» (Circle Research) هم این سناریو را تایید می‌کند. براساس این گزارش، سرمایه‌گذاری مستقیم در ارزهای دیجیتال در سال گذشته هشت و نیم برابر کاهش داشته است. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زنجیره بلوکی ولی، سه برابر شده است و از ۵ میلیارد عبور کرده است.
  پیش‌بینی چند هفته‌ی آینده هم می‌گود که ۷۰ درصد از متخصصین هنوز هم باور دارند بیت‌کوین باید تا کف‌های سال ۲۰۱۸ پایین برود و به ناحیه‌ی ۳۲۰۰-۳۲۵۰ برسد. پس از آن هم به خط حمایت ۲۴۰۰ دلار برود. ۳۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران رشد کوتاه‌مدت BTC/USD تا ۳۷۰۰-۳۸۵۰ را در نظر می‌گیرند و می‌گویند این رشد ممکن است بالاتر هم برود؛ تا ارتفاع ۴۲۱۵ دلار.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید