2019 ژانویه 26

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. سخنرانی «ترسووار» مدیر بانک مرکزی اروپا ماریو درقی، که در پنجشنبه ۲۴ ژانویه انجام شد، به نحوی باعث در سرِ نمودار زد و جفت‌ارز را تا مرز پایینی کانال میان‌مدت و جانبی ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ پایین آورد. اما خوشی خرس‌ها دیری نپایید. این جفت‌ارز با رسیدن به سطح ۱.۱۲۸۹، چرخید و در روز جمعه، به خط مرکزی کانال در ناحیه‌ی ۱.۱۴۰۰ بازگشت. این موضوع قابل درک است. وقتی از نزدیک به سخنان درقی نگاه می‌کنیم، موضوع خاصی نمی‌بینیم که گفته شده باشد. ریاست بانک مرکزی اروپا با اشاره به تقویت بازار کار و کاهش ریسک اقتصاد اروپا، گفت که دلیلی برای نگاه داشتن سیاست تسهیل کمی وجود ندارد. در همین حین، مدت زمانی که اولین افزایش در نرخ بهره‌ی یورو به وجود آمده است بدون تغییر باقی ماند.
  شرایط برای دلار عکس یورو است. آخرین شماره‌ی منتشره‌ی وال‌استریت ژورنال، این نظر سرمایه‌گذاران را تقویت کرد که فدرال رزرو به زودی، سیکل انقباض سیاست مالی را کامل خواهد کرد. این اتفاق هم زودتر از چیزی که تحلیل‌گران انتظار می‌کشیدند خواهد افتاد.
 • GBP/USD. با امیدی که به برگزیت «آرام» می‌رود، پوند هم شروع به بالا رفتن کرده است. این شایعات را مقاله‌ای دامن زده که در روزنامه‌ی بریتانیایی «خورشید» منتشر می‌شود. این مقاله، اطلاعات تایید‌نشده‌ای (!) را بازگو می‌کند که طبق آن‌ها، حزب اتحادگرای دموکرات می‌تواند در صورت اعمال تغییرات مورد نظر برای ایرلند، از توافق اولیه‌ی ترزا می حمایت کند. همچنین شایعات هم وجود دارد که احتمال می‌دهند توافق با اروپا، به دلیل ماده‌ی ۵۰ دچار مکثی طولانی شود. رای‌گیری پارلمان بریتانیا در روز سه‌شنبه، ۲۹ ژانویه نشان خواهد داد که آیا شایعات پایه و اساسی دارند یا خیر. در همین حین، پوند نسبت به تمام ارزهای اصلی رشدی آرام را از خود نشان می‌دهد. این ارزها شامل یورو، ین و دلار هستند. با شکست سطوح ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۰۰ در آخر روز جمعه ۲۵ ژانویه، GBP/USD به ارتفاع ۱.۳۲۰۰ رسید و بیش از ۳۰۰ نقطه را در یک هفته به ارزش خودش اضافه کرد.
 • USD/JPY. با وجود این که اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران در حال افزایش است، ولی سقوط ارز ژاپن متوقف شده است. این جفت‌ارز به حرکتی جانبی افتاده است که در کانالی باریک بین ۱۰۹.۱۴ تا ۱۱۰.۰۰ ادامه پیدا می‌کند. هفته را هم نزدیک به میانه‌ی این کانال تمام کرد؛ در ناحیه‌ی ۱۰۹.۵۰.
 • ارزهای دیجیتال. آرامش در این بازار در حال ادامه یافتن است، سطح سرمایه رشد نمی‌کند و بخش بزرگی از نرخ‌ها روندی جانبی را نشان می‌دهند. نه انتقادات تحلیل‌گران جی‌پی مورگان و نه انتقادات دست‌اندرکاران اقتصاد جهانی در اجلاس داوس، کسانی که بیت‌کوین را به طور کامل دفن کرده‌اند، یا توقف کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله‌ی بیت‌کوین در بورس CBOE شیکاگو نتوانست روی جفت‌ارز BTC/USD تاثیر جدی بگذارد و آن را از کانال ۳۵۷۰-۳۸۰۰ دلار خارج کند. هر تلاشی که برای شکستن مرزهای این کانال انجام شد، چه مرزهای بالا و چه مرزهای پایین، به شکست منجر شد. در مورد اول، جفت‌ارز توانست به ارتفاع ۳.۸۷۰ برسد. در مورد دوم، پایین رفت و به سطح ۳.۴۶۰ رسید. ولی ناگهان بازگشت کرد و به مرکز کانال، ناحیه‌ی ۳.۵۸۰-۳.۶۷۵ رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. نرخ جفت‌ارزهای دلاری در آینده‌ی نزدیک، به قطع و یقین تحت تاثیر اخبار مذاکرات تجاری با چین خواهد بود. این مذاکرات در ۳۰ و ۳۱ ژانویه در واشنگتن برگزار خواهند شد و شانس موفقیت‌شان هم بسیار زیاد است. به علاوه، آمارهای مربوط به بازار کار آمریکا در یکم فوریه منتشر خواهند شد. امام مشاور اقتصادی ترامپ، لری کودلاو همین الآن هم اطلاعاتی را «درز داده است» که نشان می‌دهند NFP رشد زیادی خواهد داشت و تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اندک خواهد بود.
  به علاوه در روز پنجشنبخ ۳۱ ژانویه، داده‌های نولید ناخالص داخلی منطقه‌ی اقتصادی اروپا منتشر خواهد شد. به احتمال زیاد، این داده‌ها ناامیدکننده خواهند بود.
  تمام این موارد می‌توانند نرخ ارز ایالات متحده را بالا ببرند. شصت درصد از متخصصین، انتظار دارند که جفت‌ارز EUR/USD پایین برود. این نزول ابتدا تا مرز پایینی کانال میان‌مدت در ۱.۱۳۰۰ و پس از آن پایین‌تر، تا خط حمایت ۱.۱۲۷۰ و ۱.۱۲۱۵ خواهد بود.
  از سوی دیگر و همان‌طور که پیش از این گفته شد، بازار انتظارات مربوط به این که انقباض سیاست پول ایالات متحده کاهش پیدا کند را تقویت کرده است. به همین دلیل این که در روز ۳۰ ژانویه، توجهات باید بیش از تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره (که در حال حاضر ۲.۵ درصد است)، به گفته‌های مدیریت فدرال رزرو درباره‌ی برنامه‌های سال ۲۰۱۹ باشد. در صورتی که اطلاعات مربوط به تعداد افزایش نرخ بهره سرمایه‌گذاران را ناامید کند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ارزش دلار در روندی طولانی‌مدت کاهش پیدا کند. چهل درصد از تحلیل‌گران می‌گویند در این صورت جفت‌ارز EUR/USD در آینده‌ی نزدیک می‌تواند مرز پایینی کانال ۱.۱۵۰۰ را بشکند و به سطح ۱.۱۵۸۰ برسد.
  البته که نباید رای پارلمان انگلیس برای برگزیت را از یاد ببریم. 
 • GBP/USD. در روز سه‌شنبه ۲۹ ژانویه، نخست‌وزیر ترزا می باید برنامه‌ی جایگزینش برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا را به پارلمان بریتانیا ارائه دهد. بعضی از نسخه‌های این برنامه، در ابتدای این نوشته آورده شدند. مخالفان حزب کارگر نمی‌توانند تصمیم بگیرند و این موضوع، احتمال رفراندوم دوم یا برگزاری مجدد انتخابات را کم می‌کند. نشریه‌ی «تلگراف» هم پنج طرح اصلاحی را مورد بحث قرار می‌دهد که می‌توانند به رای گذاشته شوند.
  فقط در روز سه‌شنبه است که از رای پارلمان مطلع خواهیم شد. رای متخصصین ما اما، به این صورت تقسیم شده است: ۵۰ درصد انتظار دارند که جفت‌ارز نزول کند، ۴۰ درصد منتظر رشدش هستند و ۱۰ درصد تصمیمی نگرفته‌اند. خطوط حمایت در سطوح ۱.۳۰۷۰، ۱.۲۹۰۰، ۱.۲۸۲۰، ۱.۲۷۰۰ و ۱.۲۶۶۰ قرار گرفته‌اند. خطوط مقاومت روی ۱.۳۲۵۰، ۱.۳۳۰۰، ۱.۳۳۶۰ و ۱.۳۵۵۵ قرار دارند.
 • USD/JPY. برخلاف پارلمان بریتانیا، انتظار می‌رود که جلسه‌ی کمیته‌ی سیاست پولی در ۲۸ ژانویه کسی را غافلگیر نکند. نرخ این جفت‌ارز می‌تواند از داده‌های ایالات متحده، تاثیر بیشتری بگیرد. این داده‌ها و اطلاعاتی که مربوط به افزایش نرخ بهره‌ی دلار هستند و همچنین، موفقیت یا شکست مذاکرات بین چین و آمریکا در سی‌ام و ۳۱ ژانویه، روی این جفت‌ارز تاثیرگذار خواهند بود. اگر هردو طرف به توافق برسند (که با توجه به نیاز شدید ترامپ، احتمالش هم زیاد است)، بازار سهام ایالات متحده رشد خواهد کرد. در این صورت این نرخ هم می‌تواند تا بالای ۱۱۰ ین به ازای هر دلار بالا برود. هفتاد درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم با آن‌ها موافقند، سطح مستحکم ۲۰۱۷-۱۸ را که در ناحیه‌ی ۱۱۱.۵۵ قرار دارد، به عنوان هدف اصلی نشان می‌دهند.
  نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که ۳۰ درصد از متخصصین و ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه آن را برگزیده‌اند. سیگنالی که این تحلیل به ما می‌دهد، فروش بیش از حد جفت‌ارز است. در صورتی که حرکت رو به پایین به وجود بیاید، حمایت‌ها در افق ۱۰۹.۱۵، ۱۰۸.۷۰ و ۱۰۷.۷۵ قرار خواهند گرفت.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۸ ژانویه تا اول فوریه‌ی سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. واکنش کرخت به اخباری که یک سال قبل نمودارها را تا صدها درصد نوسان داد، نشان می‌ٔهد که بازار ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای در حال شبیه شدن به بازار فارکس است. این موضوع را نه تنها «شلنگ آب» (که آتش بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال را خاموش کرد) تسهیل کرد، بلکه توجه مراجع تصمیم‌گیرنده یا رگولاتورها هم کار خودش را انجام داد. این بار، بانک انگلستان به محافظت از سرمایه‌گذاران توجه نشان داده، ارزهای دیجیتال را به سه دسته تقسیم و قوانین مربوط به این تقسیم‌بندی را هم وضع کرده است.
  تصور ما این است که در آینده‌ی نزدیک، نباید انتظار ورود سرمایه‌گذاران حقوقی و عظیم‌الجثه را داشته باشیم؛ چیزی که همکاران خردترشان بیشترین امید را برایش دارند. کوسه‌های بازار هدفی برای تحصیل سود کوتاه‌مدت ندارند. آن‌ها منتظر می‌مانند تا اوضاع بازار کاملا شفاف شود و ریسک‌های چنین سفته‌بازی‌ای به کمترین میزان‌شان برسند. چنین انتظاری می‌تواند سال‌ها یا حتی دهه‌ها طول بکشد.
  همان‌طور که گفته شد، در طول این مدت بیشتر ارزهای اصلی روندی جانبی خواهند داشت. اما ممکن نیست که فشار خرس‌ها روی بازار را نادیده بگیریم. برای مثال، خط پیوت که BTC/USD بیشتر از دو هفته‌ی گذشته را در اطرافش نوسان کرده است، ۲۰ نقطه پایین آمده است. ریپل ۵ درصد کاهش ارزش داشته است و ایتریوم هم ۸ درصد از ارزشش را از دست داده است. البته این مقادیر برای ارزهای دیجیتال چیزی به حساب نمیاید. ولی ممکن است بتوان آن‌ها را شاخصی در نظر گرفت که فروپاشی کامل‌شان را نشان می‌دهد.
  اکثریت قریب به اتفاق متخصصین (۷۰ درصد) باور دارند که بیت‌کوین در نهایت جلوی چنین فشاری سر خم می‌کند و ابتدا تا کفِ سال ۲۰۱۸ در ناحیه‌ی ۳۲۰۰ تا ۳۲۵۰ دلار و پس از آن، تا خط حمایت ۲۴۰۰ دلار نزول می‌کند.
  ده درصد از تحلیل‌گران هم نظرشان روی ادامه‌ی روند جانبی است. ۲۰ درصد هم امیدوارند که این جفت‌ارز، رشد کند و به ناحیه‌ی ۳۸۵۰ تا ۴۲۱۵ بازگردد.   

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید