2019 ژانویه 12

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز در روز چهارشنبه ۹ ژانویه، پس تلاش‌های متعدد توانست مرز بالایی کانال جانبی میان‌مدت و جانبی محاطش را بشکند. این کانال، از نوامبر سال ۲۰۱۸ شروع شده بود. نمودار با فائق آمدن بر مقاومتی که در ناحیه‌ی ۱.۱۵۰۰ وجود داشت، به ارتفاع ۱.۱۵۷۰ رسید. سپس روند معکوس شد و این جفت‌ارز هم یک بار دیگر خودش را در بالای کانال پیدا کرد و هفته را در ۱.۱۴۷۰ تمام کرد.
  چند عامل روی تضعیف دلا تاثیر داشتند: تعطیلات «بدون برنامه‌ی قبلی» دولت ایالات متحده و سخنرانی بیش از حد هشیارانه‌ی جروم پاول (رییس فدرال رزرو) در جلسه‌ی باشگاه اقتصادی در واشنگتن، که کلمه‌ی «بردباری» پنج بار در آن شنیده شد. ولی طبق نظر بسیاری از متخصصین عامل اصلی، تقویت مستمر یوآن چین بود که پیش از امضای توافق با ایالات متحده اتفاق افتاد.
 • GBP/USD . در نظر داشته باشید که در هفته‌ی گذشته، تنها ۱۵ درصد از متخصصین با گاوها بودند. ولی حق با آن‌ها بود. دورنمای مبهم دلار، بر نگرانی‌های مربوط به برگزیت می‌چربد. داده‌های مثبت GDP بریتانیا که در روز جمعه ۱۱ ژانویه منتشر شدند، از پوند حمایت کردند. در نتیجه، این جفت‌ارز هم نزدیک به ۱۵۰ نقطه بالا رفت و به ارتفاع ۱.۲۸۶۵ رسید. سپس، اصلاحی کوچک اتفاق افتاد و قیمت‌ها به ناحیه‌ی ۱.۲۸۴۰ رفتند.
 • USD/JPY.  ارز کشور ژاپن بعد از «طوفان سال نو» که کمبود نقدینگی عاملش بود، آرام شده است و در کانالی باریک، بین ۱۰۷.۷۵ و ۱۰۹.۱۰ نوسان می‌کند. این جفت‌ارز هفته را در جایی به پایان رساند که آغازش کرده بود؛ نزدیک به پیوت‌پوینت ۱۰۸.۵۰. دلیل این اتفاق، تعادلی است که بین جذابیت ین به عنوان بهشت امن و جلب نظر روزافزون به ارزهایی دیگر است. این ارزهای، آن‌هایی هستند که در صورت توافق بین چین و آمریکا رشد بسیاری خواهند کرد.
 • ارزهای دیجیتال. تحلیل ما، از اساس با تحلیل‌های دیگر متفاوت است؛ چرا که نظر یک تحلیل‌گر مشخص را نمی‌آوریم و نظرات همه را در آن جمع‌بندی می‌کنیم. ما در تحلیل‌مان تلاش می‌کنیم تا هرچه می‌توانیم، نظرات مختلف را جمع‌آوری کنیم و از «نویز‌های» مضر دور شویم تا به روند اصلی برسیم؛ روندی که حرکت جفت‌ارزها را به سمت بالا یا پایین نشان می‌دهند. ولی این کار در بعضی موارد شدیدا دشوار می‌شود؛ مثل وضعیتی که ارزهای دیجیتال در حال حاضر دارند.
  بعضی از متخصصین کاهش ارز ارزهای دیجیتال اصلی را در هفته‌ی گذشته در نظر داشتند و بر این باور بودند که این پایین آمدن‌ها، پایان اصلاح مثبتی بود که در میانه‌ی دسامبر ۲۰۱۸ شروع شده بود. آن‌ها، این را بازگشت نیروهای منفی به بازار می‌دانستند. دیگران هم از سوی دیگر، آن را سندروم پسا تعطیلات می‌دانستند که در انتهایش، قیمت‌ها باز هم بالا خواهد رفت.
  این موضوع هرچه باشد، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال از ۱۳۸ میلیارد دلار در ششم ژانویه به ۱۲۳ میلیارد دلار در ۱۱ ژانویه رسید؛ به عبارت دیگر ۱۱ درصد از ارزشش را از دست داد. قیمت‌های ارزهای دیجیتال اصلی، بیت‌کوین، لایت‌کوین، ایتریوم، ریپل و بسیاری از ارزهای دیگر هم پایین افتادند. بنابراین، جفت‌ارز BTC/USD نزدیک به کفِ سه هفته‌ای و در ناحیه‌ی ۳۷۰۰ دلار معامله شد.
  دلیل این سقوط را باید در چند مورد جستجو کرد. ابتدا، از دست رفتن امید سرمایه‌گذاران وجود دارد. آن‌ها امیدوار بودند که شکافی به دلیل جشن‌ها وجود داشته باشند و این امید محو شد. سرمایه‌گذاران هم پوزیشن‌های خودشان را بستند. البته موضوع دیگری هم وجود دارد؛ حدود ۴۰ هزار ایتریوم از صرافی Gate.io دزدیده شده است. در ژاپن هم، FSA نتوانسته است ارز دیجیتال مبتنی بر ETF را راه‌اندازی کند و همین موضوع، می‌تواند به دلایل منفی بیافزاید. در کل دلایل زیادی وجود دارد. ولی حقیقت این است که تمام ارزهای جایگزین اصلی، مثل ETH، به ناحیه‌ی قرمز وارد شده‌اند و بین ۵ تا ۲۳ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که می‌دانید، ارز اتحادیه‌ی اروپا همبستگی زیادی با نفت و فلزات دارد. در حال حاضر در بازار کالا شاهد روندی مثبت هستیم؛ مخصوصا در خصوص انرژی. کارهایی که اوپک انجام داده و نفت‌های مازاد را از بازار جمع کرده است، باید باعث شود که قیمت‌ها باز هم بالا روند. این موضوع به نفع یورو است. وقفه‌ای که فدرال رزرو در بالا بردن نرخ بهره‌ی دلار داشته است، باعث شده تا سرمایه‌گذاران احساس نگرانی کنند.
  در نتیجه در این لحظه، ۶۵ درصد از تحلیل‌گران که ۹۰ درصد از اسیلاتورها و ۷۰ درصد از شاخص‌‌های روند نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، بر این نظر هستند که این جفت‌ارز به بالای ناحیه‌ی ۱.۱۵۰۰ رشد خواهد کرد. سپس، تا ارتفاع ۱.۱۵۵۰ و بعد از آن تا سطح ۱.۱۶۲۵ بالا می‌رود.
  متخصصین که هنوز به ارز ایالات متحده وفادار باقی مانده‌اند، باور دارند که جفت‌ارز مورد بحث به کانال میان‌مدت ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ باز خواهد گشت و تا مدتی طولانی، این کانال را نخواهد شکست. به همین دلیل هم هست که انتظار می‌رود این جفت‌ارز پایین بیاید؛ ابتدا تا خط مرکزی ۱.۱۴۰۰ و سپس، ۱۰۰ نقطه پایین‌تر.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۴-۱۸ ژانویه‌ی سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. مشخص است که اکثریت مطلق شاخص‌ها در حال حاضر به رنگ قرمز هستند. البته همین الآن هم ۱۰ درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه این سیگنال را می‌دهند که فشار فروش روی جفت‌ارز بالا است. احتمال پایین آمدن نمودار تا افق ۱.۲۶۰۰ را هم تحلیل‌های گرافیکی در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهند. در بین متخصصین، برتری مشخصی برای گاوها یا خرس‌ها وجود ندارد. ۵۵ درصد از متخصصین روی رشد نمودار و ۴۵ درصدشان روی سقوطش شرط می‌بندند.
  در روز سه‌شنبه ۱۵ ژانویه، پارلمان بریتانیا برگزیت را به رای‌گیری خواهد گذاشت. به احتمال زیاد، نسخه‌ای از توافق که اتحادیه‌ی اروپا به نخست‌وزیر ترزا می پیشنهاد داده، رد می‌شود و تاخیر دیگری در راه خواهد بود. هرچه بیشتر می‌گذرد، این موضوع هم مشخص‌تر و مشخص‌تر می‌شود که طلاق سخت از اتحادیه‌ی اروپا، در برنامه‌های دولت گنجانده نشده است. این موضوع روی قیمت ارز بریتانیا تاثیر خواهد گذاشت. حمایت دیگری هم از پوند وجود دارد؛ افزایش قیمت نفت.
  تا زمانی که نتایج رای‌گیری مشخص نشود، پیش‌بینی کردن هم مفهوم خاصی نخواهد داشت. تنها می‌توان سطوح کلیدی را مشخص کرد: حمایت - ۱.۲۷۸۰، ۱.۲۷۲۰، ۱.۲۶۰۰، مقاومت - ۱.۲۹۲۵ و ۱.۳۰۵۰.
 • USD/JPY. شاخص‌ها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه تقویت ارز ژاپن را نشان می‌دهند. ۶۵ درصد از متخصصین هم با آن‌ها موافقند. تمام این‌ها، انتظار دارند که جفت‌ارز مورد بحث تا ۱۰۷.۵۰-۱۰۷.۸۰ پایین بیاید و سپس، از آن هم پایین‌تر برود و به ۱۰۶.۷۰ برسد.
  از سوی دیگر، به دلیل نرخ‌های بهره‌ی پایین در ژاپن، این جفت‌ارز همبستگی بسیار زیادی با قیمت شاخص‌های اصلی سهم جهانی دارد. روند صعودی این بازار، احتمالا باعث می‌شود تا جفت‌ارز مورد بحث تا سطوح ۱۰۹.۱۰ و ۱۰۹.۴۵ بالا برود. در صورتی که سطح دوم شکسته شود، نمودار به ناحیه‌ی ۱۱۰.۲۵-۱۱۰.۸۰ خواهد رفت.
 • ارزهای دیجیتال. علی‌رغم کاهش سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال، تعداد متوسط تراکنش‌ها با بیت‌کوین در هفته‌ی گذشته به ۲۸۰ هزار رسید. این مقدار، قابل قیاس با حداکثرهای سال ۲۰۱۸ است. بنابراین به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که ارز دیجیتال اصلی به انتهای کارش رسیده باشد. به قطع و یقین، این موضوع برای کل بازار هم صادق است. ولی احتمال این که نمودار BTC/USD به سطح حمایت ۳۷۰۰ دلار برود و به حداقل‌های میانه‌ی دسامبر در ۳۲۵۰ دلار برسد، هنوز بالا است. این سناریو را ۴۵ درصد از متخصصین پشتیبانی می‌کنند.
  بسیاری از تحلیل‌گران باور دارند که در هفته‌ی آینده، این جفت‌ارز خواهد توانست در ناحیه‌ی «سفته‌بازانه‌ی» سه هفتگی باقی بماند؛ ناحیه‌ی بین ۳۶۸۵ و ۴۳۸۵ دلار. البته این تحلیل‌گران، درباره‌ی افزایش قیمت‌ها تا سطح ۵۰۰۰ دلار و در بلندمدت، خیلی با احتیاط صحبت می‌کنند.
  انتظارات از ایتریوم کمی بهتر است. متخصصین انتظار دارند بعد از چندپارگی سختی که «قسطنطنیه» (Constantinople) نامیده می‌شود، قیمت ایتریوم هم بالا برود.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید