2019 ژانویه 6

برای شروع، چند کلمه راجع به اتفاقات هفته‌ی گذشته که اولین روز کاری‌اش اتفاقات ناخوشایندی را در خود داشت. البته این اتفاقات برای بعضی از افراد خوشایند به حساب میاید.

 • هنوز جشن‌های سال نو تمام نشده بود که در صبح روز ۲ ژانویه، جفت‌ارز EUR/USD سقوط کرد و در یک روز ۲۰۰ نقطه از دست داد. البته بعد از این اتفاق، همه‌چیز به حالت نرمال بازگشت و این جفت‌ارز هم به سرعت، به پیوت‌پوینت ۱.۱۴۰۰ بازگشت؛ پیوت‌پوینتی که از اکتبر ۲۰۱۸ حول و حوش آن گردش می‌کرد. در روز جمعه ۵ ژانویه، داده‌های مثبت بازار کار آمریکا باعث شد تا دلار تلاش کند که ضررش جبران شود. ولی این تلاش شکست خورد و جفت‌ارز مورد بحث، هفته را در ۱.۱۳۹۴ تمام کرد.
 • انتظار می‌رفت که GBP/USD سال ۲۰۱۸ را با گامی بلندتر از جفت‌ارز قبلی به ۲۰۱۹ برود. در روز دوم ژانویه، تقاضا برای دلار افزایش یافت و به همین دلیل، این جفت‌ارز هم بیش از ۴۰۰ نقطه را از دست داد. بعد از این اتفاق، هیجان‌ها مثل ارز اروپا کاهش پیدا کرد و این جفت‌ارز به خط اصلی حمایت/مقاومتش بازگشت؛ خط ۱.۲۷۲۰ که دو ماه گذشته را در آن گذرانده بود.
 • پیش‌بینی جفت‌ارز USD/JPY می‌گفت که ین، به عنوان بهشت امن سرمایه‌گذاران تقویت خواهد شد. ولی این واقعیت که ظرف تنها یک ساعت بعد از ۲ ژانویه تمام ضرر سال ۲۰۱۸ خود، حدود ۴۰۰ نقطه را از دلار پس گرفت، تقریبا غیر قابل پیش‌بینی می‌نمود. دلیل این رخداد این بود که نقدینگی در ژاپن، به دلیل روزهای جشن کاهش پیدا کرده بود. البته این دلیل بعدا مرتفع شد. ولی دلار نتوانست ارزشش را دوباره به طور کامل به دست بیاورد. این جفت‌ارز هم هفته‌ی معاملاتی را در ۱۰۸.۵۰ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. برخلاف بسیاری از جفت‌ارزهای اصلی، بیت‌کوین در هفته‌ی گذشته پایداری قابل توجهی از خود نشان داد. این ارز دیجیتال در هفته‌ی گذشته روندی جانبی داشت و در کانال باریک ۳۷۷۵-۴۱۰۰ دلار نوسان می‌کرد. بارها هم به جایی بازگشت که در شش هفته‌ی گذشته جمعه شب‌ها را در آن گذرانده بود؛ سطح ۳۹۵۵ دلار. لایت‌کوین (LTC/USD) هم ارز دیجیتال مبنا را دنبال کرد و آرامش زیادی را از خودش نشان داد. ولی ریپل و ایتریوم فعال‌تر بودند. جفت‌ارز ETH/USD ۱۲ درصد رشد کرد و از سطح ۱۶۰ دلار بالاتر زد. جفت‌ارز XRP/USD هم ۷ درصد کاهش داشت و بنابراین، نتوانست خط حمایت۰.۳۵۶۰ را بشکند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هم شاخص‌ها و هم اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه، موضعی خنثی گرفته‌اند. نظرات متخصصین به این صورت دسته‌بندی شده است: ۲۰ درصد به رشد جفت‌ارز، ۴۰ درصد به روند جانبی و ۴ درصد به تقویت دلار و نزول جفت‌ارز رای داده‌آند.
  باید در نظر داشت که اگر پیش‌بینی را در هر نموداری از هفتگی به ماهانه ببریم، تعداد حامیان تقویت دلار به ۶۵ درصد می‌رسد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم نشان می‌دهند که ممکن است جفت‌ارز مورد بحث، تا کف‌های ماه دسامبر در ناحیه‌ی ۱.۱۲۱۵ پایین بیاید. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت قدرتمند در ۱.۱۳۰۵ قرار دارد.
  حامیان سناریوی «گاوی» می‌گویند دلار، تحت فشار ابهامات سیاسی باقی خواهند ماند. نزدیک‌ترین خط مقاومت حدود ۱.۱۴۸۵ است و بعدی، در ۱.۱۵۰۰ قرار دارد. در صورتی که این خط بشکند، هدف بعدی گاوها تحکیم کردن ناحیه‌ی ۱.۱۵۵۰-۱.۱۶۲۵ خواهد بود.
  در میان رویدادهای اقتصادی‌ای که می‌تواند بر جفت‌ارزهای دلار تاثیر بگذارد، چند مورد باید بیش از بقیه مد نظر قرار بگیرند. یکی از آن‌ها، پروتکل US FOMC است که در شب چهارشنبه ۹ ژانویه منتشر خواهد شد. بعدی، جلسه‌ی ECB (بانک مرکزی اروپا) است که در روز سه‌شنبه ۱۰ ژانویه برگزار خواهد شد. داده‌های تورم ایالات متحده هم در روز آخر هفته (جمعه)، ۱۱ ژانویه منتشر می‌شود.
 • GBP/USD. چیزهایی که درباره‌ی این جفت‌ارز بیش از بقیه جلب توجه می‌کنند، سخنرانی رییس بانک انگلستان مارک کارنی در ۹ ژانویه و انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی بریتانیا در ۱۱ ژانویه هستند. البته در هر دوی موارد، نمی‌توان انتظار اتفاق خاصی داشت. ابهاماتی که با برگزیت و خروج بریتانیا از اتجادیه‌ی اروپا گره خورده‌اند، باز هم نرخ‌های تبادل پوند بریتانیا را تعیین خواهند کرد. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که پوند باز هم کاهش ارزش خواهد داشت. نظر این متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، بر این است که جفت‌ارز مورد بحث ابتدا تا خط حمایت ۱.۲۶۱۵ پایین خواهند رفت و آن را لمس می‌کنند. اگر در شکستن این خط موفق باشند، تا ناحیه‌ی ۱.۲۴۷۵-۱.۲۵۲۵ پایین خواهند رفت. به نظر نمی‌رسد این جفت‌ارز بتواند در هفته‌ی پیش رو، کف هفته‌ی اول ژانویه در ناحیه‌ی ۱.۲۴۰۰ را بزند.
  بیست درصد از تحلیل‌گران GBP/USD نظرشان را روی روند جانبی گذاشته‌اند. تنها ۱۵ درصد هم با گاوها هستند و حرکت جفت‌ارز در کانال ۱.۲۷۱۵-۱.۲۸۳۵ را پیش‌بینی می‌کنند. خط مقاومت بعدی در ۱.۲۹۲۵ است.
  در لحظه‌ای که این پیش‌بینی نوشته می‌شود، حدود ۹۰ درصد از شاخص‌ها با گاوها هستند. اما احتمال قوی این است که این گرایش به گاوها، تنها ناشی از حرکتی رو به بالا باشد که جفت‌ارز در ۳-۵ ژانویه داشت. همچنین ۱۰ درصد از اسیلاتورها از قبل سیگنال داده‌اند که این جفت ارز بیش از حد فروخته می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که ممکن است جفت‌ارز مورد بحث، به سمت پایین برود.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۷-۱۱ ژانویه‌ی سال ۲۰۱۹1

 • USD/JPY. حدودا نیمی از شاخص‌ها قرمز و نیمی دیگر، سبز هستند. هفتاد درصد از متخصصین هم پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز، تا سطح ۱۰۷.۰۰ بالا خواهد آمد و سپس ۱۰۰ نقطه پایین می‌رود. تا به الآن، تنها ۳۰ درصد از متخصصین نظرشان را روی رشد جفت‌ارز گذاشته‌اند. ولی در میان‌مدت، تعداد حامیان تقویت دلار دو برابر می‌شود. هدف اصلی گاوها هم این است که به ناحیه‌ی ۱۱۲.۲۵-۱۱۳.۸۰ بازگردند. نزدیک‌ترین سطح‌های مقاومت ۱۰۹.۴۵، ۱۱۰.۲۵ و ۱۱۱.۱۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. رفتار BTC/USD هیچ نشانه‌ای برای خوش‌بینی یا بدبینی به ما نمی‌دهد. بنابراین نظرات متخصصین تقریبا به طور مساوی تقسیم شده‌اند. ۳۰ درصد رشد، ۳۰ درصد نزول و ۴۰ درصد هم بر ادامه‌ی روند جانبی تاکید می‌کنند. در همین حین، سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال در سطح دسامبر سال گذشته است؛ حدود ۱۳۰ میلیارد دلار. این امر هم به نوبه‌ی خود، جلوی هر پی‌ش‌بینی‌ای را می‌گیرد. البته بعضی از متخصصین بنا بر طبیعت تناوبی رشد و سقوط قیمت‌ها، استدلال می‌کنند که اولین فصل ۲۰۱۹ به خریداران روی خوشی نشان خواهد داد. انتظار آن‌ها این است که این جفت‌ارز، تا ۴۸۰۰-۵۲۰۰ دلار رشد کند. سناریوی جایگزین است است که اصلاح تمام شود و بیت‌کوین به ناحیه‌ای قوی‌تر سقوط کند؛ ناحیه‌ی ۲۵۰۰-۲۷۰۰ دلار که ژوییه و اوت ۲۰۱۸ در آن گذشت. به علاوه، چنین سقوطی می‌تواند یک تا دو ماه به طول انجامد. نزدیک‌ترین خط حمایت، در ناحیه‌ی ۲۹۴۰-۳۰۵۰ دلار قرار دارد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید