2018 دسامبر 28

نتایج مالی سال ۲۰۱۸ و پیش‌بینی سال ۲۰۱۹1

آنچه گذشت: سال ۲۰۱۸ 

مثل همیشه، متخصصین «دوچه بانک» خلاصه‌ی اقتصاد امسال را در ماه دسامبر منتشر کردند. نتایج بسیار جالب  بود و در عین حال، مفهومی منفی هم داشت. نود و سه درصد از دارایی‌ها نسبت به سال ژانویه‌ی ۲۰۱۸ افت داشتند و از این نظر، سال ۲۰۱۸ بدترین سال در ۱۱۸ سال اخیر بوده است. رتبه‌ی بعدی عن به سال ۱۹۲۰ با ۸۴ درصد باز می‌گردد.

متخصصین می‌گویند دلیل این موضوع «سیاست‌های مالی بسیار سهل» بوده است که باعث انقباض پولی شده است. فدرال رزرو، نرخ بهره‌ی ایالات متحده را چهار بار افزایش داد و همین امر کافی بود تا اکثر بازارها به قهقرا بروند. به این ترتیب، ممکن است رکودی طولانی‌مدت پدید آید. دانلد ترامپ، رییس فدرال رزرو و همکارانش را آشکارا دیوانه خواند و درخواست کرد تا روند افزایشی نرخ بهره پایان پذیرد. ولی همان‌طور که مشخص شد، جناب رییس‌جمهور نتوانست بر بانکداران حکم براند و در ۱۹ دسامبر، کمیته‌ی بازار آزاد فدرال یا FOMC نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد بالا برد. همچنین مشخص شد که تنها ۲ نفر از این کمیته نرخ بهره‌ی سال ۲۰۱۹ را ۲.۵ درصد می‌دانند. شش نفر آن را ۲.۷۵، چهار نفر ۳.۲۵، سه نفر ۳.۳ و دو نفر از اعضای کمیته‌ی بازار آزاد فدرال این درصد از ۳.۶ می‌دانند!

نتیجه مشخص است. در انتهای سال، هرچه که می‌توانست در بازارها سقوط کند، سقوط کرد. میانگین صنعتی داو جونز بدترین دسامبرش را از دوران رکود بزرگ ۱۹۳۰ تجربه کرد. آن‌طور که بلومبرگ محاسبه کرده است، این فروپاشی ۵۱۱ میلیارد دلار از ثروت ۵۰۰ نفرِ ثروتمند دنیا را کاهش داده است. بزرگ‌ترین ضرر هم متوجه مارک زاکربرگ بود؛ ۲۳ میلیارد دلار. 

در بازار فارکس، شروع سال ۲۰۱۸ با تقویت جدی یورو در برابر دلار همراه بود. جفت‌ارز EUR/USD در ۱۶ فوریه به بالاترین نقطه‌ی خودش در ۱.۲۵۵۵ رسید. ولی اختلاف بین سیاست‌های مالی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، مشکلات مربوط به توافق برگزیت، مشکلات ایتالیا و روند کاهش اقتصاد اروپا به طور کل، باعث شد تا این جفت‌ارز پایین برود و در میانه‌ی نوامبر به ۱.۱۲۱۵ برسد. 

جفت‌ارز GBP/USD هم چنین نوسان‌هایی را تجربه کرد. در ۱۷ آوریل به سقف ۱.۴۳۷۵ رسید و کف، در ۱۲ دسامبر تشکیل شد؛ زمانی که این جفت‌ارز ۱۹۰۰ نقطه را ظرف ۸ ماه از دست داد و به ۱.۲۴۷۵ رسید. 

سرمایه‌گذاران، ین ژاپن را به عنوان بهشتی امن در برابر آتش جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین می‌دیدند. ولی از آن‌جایی که تغییری در پیش رو مشاهده نشد، جفت‌ارز USD/JPY هم انتهای سال را در نزدیکی پیوت‌پوینت دو سال گذشته گذراند؛ نقطه‌ای در ناحیه‌ی ۱۱۱.۰۰. بنابراین در مقایسه با شروع سال ۲۰۱۸، این جفت‌ارز تنها ۲۰۰ نقطه از دست داده است.

  

آنچه در پیش رو است: سال ۲۰۱۹

نظر چندتن از تحلیل‌گران این است که هرچه در سال گذشته دیدیم، تنها شروع رکودی ادامه‌دار است. این پیش‌بینی پیش از همه ایالات متحده را در نظر می‌گیرد؛ جایی که سود اوراق مشارکت دوساله‌ی خزانه‌داری همین الآن هم کاهش داشته است. سود اوراق ده ساله‌اش هم به کفِ هفت‌ماهه رسیده است؛ چیزی که به عنوان نشانه‌ی رکود در نظر گرفته می‌شود.

وضعیت ناحیه‌ی یورو کمی بهتر به نظر می‌رسد؛ مخصوصا این که بانک مرکزی اروپا در پیش‌بینی تورم و کاهش رشد اقتصادی‌اش تجدید نظر کرده است. سال گذشته نشان داد که جنگ‌های تجاری ترامپ، آن‌چنان که به نظر می‌رسید برای «دنیای قدیم» وحشتناک نخواهد بود. البته هم ارز اروپا و هم پوند بریتانیا، تحت تاثیر مشکلات مربوط به برگزیت بودند.

از سوی دیگر، دوره‌ی آتش‌بس نود روزه‌ی ایالات متحده و چین به زودی به اتمام می‌رسد. این موضوع به عنوان ابهامی در جفت‌ارزهای دلاری در نظر گرفته می‌شود.

در همین حین، پیش‌بینی‌هایی که استراتژیست‌های آژانس‌ها و بانک‌های پیشروی دنیا می‌دهند، در بیشتر موارد با هم شبیه هستند. 

بلومبرگ پیش‌بینی‌اش را روی نیروهای مثبتی گذاشته است که صادرات اروپا تحت تاثیرشان است. همچنین صنعت رو به رشد خودروسازی آلمان و افزایش میانگین حقوق‌ها هم جزو پایه‌های این پیش‌بینی هستند. همه‌ی این موارد می‌تواند سیاست‌های پولی ناحیه‌ی اقتصادی اروپا را سر و سامان دهد و رشد یورو را در انتهای سال به سطح ۱.۲ برساند.
مورگان استنلی هم سال ۲۰۱۹ را برای دلار سالی سخت می‌داند و توصیه می‌کند که دلار را در برابر یورو به فروش برسانید. هدف فوری برای جفت‌ارز EUR/USD در ناحیه‌ی ۱.۱۸ قرار دارد. 

باید در نظر داشت که تحلیل‌گران در بسیاری از جنبه‌ها، آینده‌ی سه ماهه‌ی یورو را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنند. بانک‌های «سوسیه ژنرال» (Societe Generale) و «سی آی بی سی کپیتال مارکتس» (CIBC Capital Markets) نقطه‌ی ۱.۱۷ دلار، «تی دی سکیوریتیز» (TD Securities) ۱.۱۸ دلار، «یونی‌کردیت» (Unicredit) ۱.۱۹ دلار و «لویدز بانک» (Lloyds Bank) ۱.۲۴ دلار را به عنوان حد نهایی قیمت در نظر گرفته‌اند. 

البته نظرات هشیارانه‌تری هم وجود دارد. متخصصین «سی‌تی» (Citi) باور دارند که ارز اروپا هنوز به کف خودش نرسیده است و در انتهای فصل اول ۲۰۱۹ به آن خواهد رسید. ممکن است ارزشش به ۱.۱۳ دلار کاهش پیدا کند و تنها در آن صورت است که در نیمه‌ی دوم سال، بالا می‌رود و به ۱.۱۸ می‌رسد. بانک «بارکلیز کپیتال» (Barclays Capital) انتظار دارد که این ارز تا ۳۱ مارس به ۱.۱۲ سقوط کند و «آی ان جی گروپ» (ING Group) پیش‌بینی می‌کند که کف، می‌تواند در سطح ۱.۱۱ دلار باشد.

تحلیل‌گران «جی پی مورگان» هم باور دارند که بازار ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ دچار رکود خواهد شد. چرا که سیاست‌های تشویقی مالی ترامپ به انتها می‌رسد و سیاست پولی فدرال رزرو هم دیگر پول ارزان را مهیا نخواهد کرد. بنابراین نرخ رشد اقتصاد اتحادیه‌ی اروپا بالا خواهد رفت و یورو، با نرخ بهره‌ی بالاتری که از بانک مرکزی اروپا انتظار می‌رود، رشد می‌کند. ولی این اتفاقات تنها در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ اتفاق خواهد افتاد.

پیش‌بینی‌ها به زبان عددی به این صورت خواهند بود که یورو در فصل اول ۲۰۱۹ به ۱.۱۱ دلار می‌رسد و در انتهای فصل چهارم، تا ۱.۱۸ دلار بالا خواهد رفت. 

بانک «جی پی مورگان چیس» (JPMorgan Chase) برای پوند، در فصل اول ۲۰۱۹ رشدی تا ۱.۳ دلار را پیش‌بینی می‌کند و ارزشش در انتهای سال را هم ۱.۳۷ دلار می‌داند. این پیش‌بینی، با این پیش‌فرض است که برگزیت بدون دردسر تمام می‌شود (به احتمال ۴۰ درصد). در نبود توافق خروج از اروپا، پوند استرلینگ ۱۰ درصد از ارزشش را از دست خواهد داد. در صورتی که برگزیت لغو شود هم ۱۰ درصد به ارزشش افزوده می‌شود. 

وضعیت ین در آینده منفی پیش‌بینی می‌شود. بنابراین، انتظار می‌رود که JPY/USD در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ ابتدا تا ۱۱۲ بالا برود و سپس به مقادیر سال ۲۰۱۶ برسد؛  ۱۱۸.۰۰. متخصصین، دلیل تضعیف احتمالی ین را افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در شرکت‌های ژاپنی و بدتر شدن تراز تجاری می‌دانند. اسپردها هم انتظار دارند که نرخ‌ها افزایش پیدا کنند. این موضوع روی ین تاثیر منفی خواهد داشت. 

استراتژیست‌های سیتی‌بانک هم روندهای مشابهی را پیش‌بینی می‌کنند. از نظر آن‌ها، انتظار می‌رود که جفت‌ارز GBP/USD تا ۱.۲۶-۱.۳ و JPY/USD تا ۱۱۳-۱۱۵ بالا برود.

 

جان گوردون، NordFX

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید