2018 دسامبر 8

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. پیش‌بینی ما این بود که داده‌های بازار کار، ضعیف خواهند بود و این پیش‌بینی ۱۰۰ درصد درست بود. ADP و ISM هم در بخش خدمات دلپذیر نبودند و یکی از کلیدی‌ترین شاخص‌ها، NFP، از ۲۳۷ هزار به ۱۵۵ هزار رسید؛ سقوطی معادل ۳۵ درصد.
  همچنین، پیش‌بینی دیگر هم درست بود. این جفت‌ارز قرار بود در ناحیه‌ی ۱.۱۳۵۰ بماند و همین اتفاق هم افتاد.هفته‌ی گذشته، این جفت‌ارز روند جانبی را در پیش گرفت و در ناحیه‌ی ۱.۱۳۱۰-۱.۱۴۱۵ نوسان کرد. پیوت‌پوینت این نوسان هم ناحیه‌ی ۱.۱۳۵۰-۱.۱۳۶۰ بود.
  اختلاف بین حداکثر و حداقل هفتگی، به زحمت از ۱۰۰ نقطه تجاوز کرد. اگرچه به نظر می‌رسد که در این روزها اتفاقات مهم زیادی افتاده است. این اتفاقات شامل انتشار داده‌های ذکر شده در بالا، کاهش GDP ایالات متحده، جلسه‌ی اوپک و بیانیه‌ی نفت ایران و همچنین، دستگیری مدیر مالی شرکت هواوی توسط مامورین قانونی ایالات متحده بود. ولی جفت‌ارز مورد بحث، به این اتفاقات واکنشی آرام نشان داد. به نظر می‌رسد که دلیل این موضوع فقط یک چیز باشد: نزدیک شدن کریسمس. کوسه‌های بازار، در این زمان به جمع و تفریق سود و زیان سال گذشته می‌پردازند و نمی‌خواهند حرکتی ناگهانی داشته باشند.
 • GBP/USD.  این جفت‌ارز هم رفتار آرامی داشت. البته نوسانش کمی بیشتر بود؛ تقریبا ۱۸۰ نقطه. انتظار نزول تا ۱.۲۶۰۰-۱.۲۶۲۰ برآورده نشد و جفت‌ارز مورد بحث به سختی به ۱.۲۶۵۵ رسید، دور زد و در پیوت‌پوینت هفته ماند. دوره‌ی معاملاتی هم برای این جفت‌ارز در ۱.۲۷۲۵ تمام شد.
 • USD/JPY. هفته‌ی گذشته، نظرات متخصصین به طور مساوی تقسیم شده بود: نیمی می‌گفتند این جفت‌ارز صعود می‌کند و نیم دیگر، می‌گفتند نزول می‌کند. در این شرایط، توصیه‌ی ما این است که افق دید پیش‌بینی را بلندتر کنیم. نظر ما درست بوده است. در اینجا تصویر متفاوت بود. بیشتر تحلیل‌گران (۶۵ درصد) که تحلیل‌های گرافیکی هم از آن‌ها حمایت می‌کردند، انتظرا داشتند که ین تقویت شود و این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۱۲.۰۰ برود. این اتفاق هم افتاد. این جفت‌ارز ضررهای دو هفته‌اش را جبران کرد و به سطح ۱۱۲.۲۰ رسید. دوره‌ی معاملاتی برای این جفت‌ارز در ۱۱۲. ۷۰ تمام شد. اینجا، همان‌جایی بود که جفت‌ارز مورد بحث نیمه‌ی نوامبر را در آن گذرانده بود.
 • ارزهای دیجیتال واقعا چیزی برای گفتن وجود ندارد. نمودارها قویا تاکید می‌کنند که بدترین پیش‌بینی در حال وقوع است. ۶۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی کردند که بیت‌کوین باز هم سقوط خواهد کرد. در بعد از ظهر روز جمعه، نمودار بیت‌کوین کفِ سالانه‌ی جدیدی را نشان داد و به ۳۲۷۵ دلار رسید. به این ترتیب، ۱۶ درصد از ارزشش ظرف ۷ روز از دست رفت. به دنبال ارز دیجیتال «مرجع»(در حال حاضر، از نظر قیمت)، ارزهای جایگزین هم سقوط کردند. ایتریوم ظرف یک هفته ۲۴ درصد، لایت‌کوین ۲۶ درصد و ریپل، ۱۸ درصد کاهش قیمت داشت.
  بر اساس اعلام شرکت «ارنست اند یانگ»، در حال حاضر معاملات ۸۶ درصد از ارزهای دیجیتال با اختلاف فاحشی نسبت به ارزش اولیه‌ی اعلام‌شده‌شان انجام می‌شود. سرمایه‌ی موجود در بازار ارزهای دیجیتال هم ۱۱۳ میلیون دلار است. به عبارت دیگر، ظرف ۱۱ ماه ۷۰۰ میلیون دلار از این سرمایه از دست رفته است (۸۶ درصد).

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که اشاره شد، الآن زمانی است که بازار باید سود سالانه‌اش را ثبت کند. البته شاید هم ضررش را (بستگی دارد). اما انتظار این است که در هفته‌های آتی،چندین داده‌ی کلان اقتصادی منتشر شوند. همین موضوع می‌تواند روی تغییر قیمت‌ها تاثیر بگذارد.
  به عنوان مثال در روز چهارشنبه ۱۲ دسامبر، تورم ایالات متحده منتشر می‌شود. هرچه این رقم بالاتر باشد، احتمال بالا رفتن نرخ بهره هم بیشتر است و دلار هم جذاب‌تر خواهد بود. از بررسی قیمت‌های آتی هم نشان می‌دهد که بازیگران و سرمایه‌گذاران بازار، اعتقاد دارند فدرال رزرو در مارس سال آینده نرخ‌ها را بالا نخواهد برد.
  در روز سه‌شنبه ۱۳ دسامبر، انتظار می‌رود که اتحادیه‌ی اروپا برای نرخ بهره تصمیم بگیرد. قوی‌ترین احتمال این است که چیزی تغییر نکند و این نرخ هم روی صفر بماند. بنابراین، توجه باید به سمت کنفرانس مطبوعاتی رییس بانک اتحادیه، ماریو درقی برود که پیروی آن برگزار خواهد شد.
  انتظار ما این است که در روز جمعه، آمار خرده‌فروشی در ایالات متحده منتشر شود. البته، بازار در هفته‌ی پیش رو عملیات جنگی آمریکا و چین را به دقت تحت نظر خواهد داشت. آخرین عملیات، دستگیری مدیر مالی شرکت هواوی بود. همه منتظرند ببینند که ترامپ در این شرایط چه کاری خواهد کرد.
  در همین حین، اکثریت قابل توجهی از متخصصین و شاخص‌ها موضعی خنثی به خود گرفته‌اند. گاوها مزیت بسیار ناچیزی دارند و هدف‌شان را ناحیه‌ی ۱.۱۵۰۰-۱.۱۵۵۰ قرار داده‌اند. خطوط حمایت در ۱.۱۲۶۵ و ۱.۱۲۱۵ هستند. پیش‌بینی اصلی هم تقریبا سناریوی هفته‌ی پیش را تکرار می‌کند: حرکت در کانال ۱.۱۳۱۰-۱.۱۴۱۵.
 • GBP/USD. پیش‌بینی تحلیل‌گران در اینجا تقریبا شبیه به EUR/USD است: مزیت گاوها تنها ۵ درصد است، ولی تقریبا ۹۰ درصد از شاخص‌های روند و ۷۰ درصد اسیلاتورها قرمز هستند. تشکیل روندها ممکن است تحت تاثیر داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی بریتانیا و میانگین دستمزد قرار گیرد. میزان تولید ناخالص داخلی در روز دوشنبه دهم دسامبر و میانگین دستمزد، در روز سه‌شنبه ۱۱ دسامبر منتشر خواهد شد. ولی موضوع مهم، رای‌گیری پارلمان بریتانیا برای برگزیت است که در روز سه‌شنبه اتفاق میافتد. در نظر داشته باشید که بنابر پیش‌بینی، ممکن است نمایندگان پارلمان مفاد توافق خروج از اتحادیه‌ی اروپا را نپذیرند و سپس، رای‌گیری دومی در فوریه‌ی ۲۰۱۹ انجام شود. این موضوع، ارزش پوند را پایین خواهد آورد. سطوح حمایت در ۱.۲۶۶۰، ۱.۲۵۴۰ و ۱.۲۵۰۰ قرار دارند. سطوح مقاومت هم در ۱.۲۸۱۰، ۱.۲۸۵۰ و ۱.۲۹۲۵۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. در روز دوشنبه دهم دسامبر، داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی ژاپن منتشر خواهد شد. می‌توان با قاطعیت گفت که این آمار، تنها آماری است که می‌تواند روی ارز سرزمین خورشید تابان تاثیر بگذارد. سرمایه‌گذاران به جنگ تجاری بین چین و آمریکا توجه بیشتری نشان می‌دهند و ین ژاپن را به عنوان بهشت امنی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. به همین دلیل است که اکثریت متخصصین (۶۵ درصد) به تقویت ین رای می‌دهند و شاخص‌های روند هم آن‌ها را تایید می‌کنند. از این منظر، جفت‌ارز مورد بحث تا خط حمایت ۱۱۲.۲۰ پایین خواهد رفت. خط حمایت بعدی روی افق ۱۱۱.۷۵ و سپس ۱۱۰.۸۵ قرار دارد. خطوط مقاومت هم روی نواحی ۱۱۳.۲۰، ۱۱۳.۶۵ و ۱۱۴.۰۰ قرار دارند.
  تحلیل‌های گرافیکی هم نشان می‌دهد که این جفت‌ارز نزول خواهد کرد. البته نمودار چهار ساعته می‌گوید که این جفت‌ارز ابتدا تا ۱۱۳.۱۰ صعود می‌کند و تنها بعد از آن است که به سمت پایین تغییر جهت می‌دهد.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۱۰-۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۸1

 • ارزهای دیجیتال. دولت‌ها به طور فزاینده‌ای، در حال تنگ کردن عرصه بر بازاری هستند که در ابتدا توزیع‌شده بود. آن‌ها انبر مقررات را هرچه بیشتر روی بازار می‌فشارند و اخبار منفی هم همین‌طور بیرون درز می‌کند. این چیزی است که جامعه‌ی ارزهای دیجیتال، انتظار دارد به زودی اتفاق بیافتد:
  در کره‌ی جنوبی، برای درآمدی که از عملیات روی ارزهای دیجیتال به دست میاید مالیات گذاشته شده است. در ژاپن، تمام صرافی‌های ارزهای دیجیتال موظف شده‌اند که هم عرضه‌های اولیه را در دفاتر دولتی ثبت کنند و هم این که بنابر درخواست، اطلاعات مربوط به درآمد مشتری‌هایشان را در اختیار دولت بگذارند. در سنگاپور، تمام کسانی که در عرضه‌های اولیه‌ی بازار شرکت می‌کنند باید مجوز بگیرند و مقرراتی را علیه پولشویی اجرا کنند. سوییس هم در حال طرح‌ریزی برای چندین اصلاحیه‌ی قانونی است. این لیست باز هم ادامه دارد.
  به نظر می‌رسد که دولت‌های زیادی از مزایا و امکانات بلاک‌چین باخبر شده‌اند؛ ولی می‌خواهند آزادی موجود در بازار ارزهای دیجیتال را خاتمه دهند و ارز دیجیتال خودشان را بسازند (چه این که ایران و هندوراس همین الآن هم این کار را انجام داده‌اند). ولی این کار را نمی‌توان ظرف یک روز انجام داد.
  در همین حین، نظرات تحلیل‌گران به صورت زیر توزیع شده است: ۶۵ درصد انتظار دارند که قیمت بیت‌کوین تا ۲۵۰۰-۳۰۰۰ دلارسقوط کند، ۲۵ درصد انتظار دارند که روند جانبی روی افق ۳۰۰۰ دلار ادامه پیدا کند و ۱۰ درصد (مثل قبل)، خوشبین باقی مانده‌اند و انتظار دارند که بیت‌کوین در میان‌مدت به سطوح ۴۰۰۰-۵۰۰۰ دلار بازگردد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید