2018 دسامبر 1

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. اولین خبر خوب این است که جلسه‌ی خارق‌العاده‌ی سران اروپا در زمینه‌ی برگزیت، طبق انتظار یورور را بالا برد.  نتایج مثبت این جلسه باعث شد تا ارز اروپا در روز دوشنبه ۲۶ نوامبر به ۱.۱۳۸۳ برسد. پس از آن، بازار دوباره مقهور قدرت دلار شد.
  در روز چهارشنبه، این جفت‌ارز به حداقل‌های سال ۲۰۱۸ نزدیک شد و تا سطح ۱.۱۲۵۵ پایین آمد. ولی ناگهان بعد از این نقطه، جروم پاول، رییس فدرال رزرو در باشگاه اقتصادی نیویورک عنوان کرد که نرخ بهره‌ی دلار تنها کمی پایین‌تر از سطح خنثی است!
  در اکتبر گذشته، همین شخص گفت که نرخ بهره از این سطح فاصله‌ی زیادی دارد و یک ماه بعد، این نرخ تقریبا روی سطح «صفر» بود؛ جایی که اقتصاد در آن نه رشد می‌کند و نه پایین میاید. این سخنرانی باعث شد تا هشدار اندکی به بازار وارد شود و در نتیجه، گاوهای یوروباز باز هم توانستند جفت‌ارزشان را بالا ببرند: این بار، تا ارتفاع ۱.۱۴۰۰. ولی بعد از آن، داده‌های اقتصادی نه‌چندان مناسب منطقه‌ی یورو منتشر شدند و جفت‌ارز هم دوباره به پایین رفت. در نتیجه می‌توان بازده کل هفته را با کلمه‌ی «صفر» توصیف کرد. این جفت‌ارز، تقریبا همان‌جایی هفته را تمام کرد که آن را شروع کرده بود.
 • GBP/USD. روندی که این جفت‌ارز با‌ان وارد هفته شد، شبیه به همان چیزی بود که برای یورو به دلار اتفاق افتاد. ولی احتمال این هم وجود داشت که پارلمان بریتانیا با مفاد توافق برگزیت موافقت نکند و همین موضوع، باعث شد تا اعتماد به پوند کم باشد. در نتیجه، این جفت‌ارز هفته را در جایی پایان داد که کمی پایین‌تر از نقطه‌ش شروعش بود. در ابتدای هفته، این جفت‌ارز حدود ۱.۲۸۱۰ بود و هفته را در ۱.۲۷۵۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. در اینجا، نظر متخصصان برای آینده‌‌ی این جفت‌ارز به طور مساوی تقسیم شده بود. اختلاف نظر کمی (۵۵ درصد) به سمت خرس‌ها گرایش داشت. ولی با جمع زدن مقادیر هفته مشخص شد که گاوها پیروزی را از آن خودشان کرده‌اند. البته میزان این پیروزی بسیار اندک است. این جفت‌ارز توانست ظرف یک هفته ۶۰ نقطه بالا برود و حول ۱۱۳.۵۰ منجمد شد.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی این بازار منفی و صد در صد هم بود. بیش از ۸۰ درصدِ ارزهای دیجیتال جایگزین، به دنبال بیت‌کوین حرکت کردند و به منفیِ پرعمقی رسیدند. فتنه فقط سر همین بود که ارز دیجیتال اصلی، در طول هفته و  تا کجا بتواند پایین برود.
  پیش‌بینی ما گفت که احتمال دارد جفت‌ارز BTC/USD سطح ۴۰۰۰ دلار را بشکند. در واقعیت، این جفت‌ارز تا ۳۶۶۰ پایین آمد و در روز جمعه به ۴۰۰۰ بازگشت. ایتریوم (ETH/USD) در افق ۱۰۲.۶ دیده شد. لایت‌کوین (LTC/USD) در بعضی از صرافی‌ها تا ۲۴.۲ پایین آمد و ریپل به زیر ۰.۳۳ رفت.

 

با در نظر گرفتن نظرات برخی از تحلیل‌گران و پیش‌بینی‌ای که بر اساس شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی مختلف انجام شده است، می‌توانیم موارد زیر را بازگو کنیم:

 • EUR/USD.اگر به نمودار نگاه کنید، مشخص است که جفت‌ارز در نوامبر پرچمی ساخته است که نوکش در ناحیه ۱.۱۳۱۵-۱.۱۳۵۰ متراکم می‌شود. بیشتر تحلیل‌گران (۶۰ درصد) و بیش از ۹۰ درصد شاخص‌های نمودار چهار ساعته و روزانه انتظار دارند که دلار بیش از این تقویت شود و این جفت‌ارز هم کف‌های سال ۲۰۱۸ را در ۱.۱۲۱۵ لمس کند.
  علاوه بر نتایج جلسه‌ی گروه G20، موارد دیگری هم وجود دارند که می‌توانند بر شکل‌گیری روند این جفت‌ارز تاثیر بگذارند؛ اظهارات آینده‌ی جرمی پاول در روز چهارشنبه ۵ دسامبر و جمعه ۷ دسامبر و همچنین، انتشار اطلاعات مربوط به بازار کار ایالات متحده در انتهای هفته. پیش‌بینی‌ها می‌گویند که ممکن است NFP نسبت به مقدار پیشینش ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند و به این ترتیب، دلار ایالات متحده هم ضعیف شود. در اینجا باید به این نکته هم توجه شود که برای دوره‌ی ماهانه، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران از قبل به سمت گاوها گرایش دارند و منتظرند که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۴۰۰-۱.۱۵۰۰ بازگردد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۳ تا ۷ دسامبر سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. این جفت‌ارز نزدیک به کف‌های سالانه‌اش است؛ ۱.۲۶۷۰-۱.۲۶۹۵. تحلیل گرافیکی در نمودار چهار ساعته که ۹۰ درصد شاخص‌های روند و اسیلاتورها هم تاییدش می‌کنند، پیش‌بینی می‌کند که این سطوح شکسته می‌شوند و سقوطی تا سطح ۱.۲۶۰۰-۱.۲۶۲۰ اتفاق می‌افتد.
   ولی نظر متخصصین به این شفافیت نیست و فقط ۵۵ درصدشان با خرس‌ها هستند. چهل و پنج درصد آن‌ها مطمئن هستند که این جفت‌ارز نخواهد توانست کف‌ها را تمدید کند و تا ارتفاع ۱.۲۹۰۰ بالا خواهد رفت.
 • USD/JPY. دلمان می‌خواهد پیش‌بینی شفافی فراهم کنیم. ولی متاسفانه برای ارز ژاپن هم، متخصصین نظر قاطعی ندارند. دقیقا نیمی از آن‌ها نظرشان روی صعود و نیمی دیگر، نظرشان روی نزول این جفت‌ارز است.  همه منتظر نتیجه‌ی اجلاس گروه ۲۰ هستند و اینجا هم پیش‌بینی‌ها تقریبا مبهم است.
  شاخص‌ها هم بر همان اساس کار می‌کنند؛ البته با وجودی که نزدیک به نیمی از آن‌ها به رنگ قرمز هستند. تحلیل‌های گرافیکی می‌گویند این نمودار ابتدا تا سطح ۱۱۴.۲۰-۱۱۴.۴۰ بالا می‌رود، سپس تا سطح مقاومت ۱۱۱.۷۵ و بعد از آن تا ۱۱۳.۰۰ پایین خواهد رفت.
  در چنین شرایطی که شفافیت وجود ندارد، بهتر است تکیه‌مان بر پیش‌بینی بلندمدت باشد. در اینجا، ۶۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی می‌گویند که ین تقویت خواهد شد و جفت‌ارز تا ۱۱۲.۰۰ پایین خواهد رفت.
 • ارزهای دیجیتال.ارزش واقعی ارز‌های دیجیتال غیرقابل تخمین است و به همین دلیل هم پیش‌بینی حرکت‌شان بسیار پیچیده است. به دلیل ماهیت مجازی این ارزها، تخمین ارزش‌شان می‌تواند دها، صدها و هزاران بار تغییر کند. مخصوصا روی استخراج کننده‌ها و هزینه‌هایشان هم نمی‌توان حسابی باز کرد. آن‌ها کار خاصی نمی‌کنند؛ فقط زمان، پول و برق‌شان را هدر می‌دهند.
  پیش‌بینی متخصصین در حال حاضر به این شرح است: ۶۰ درصد انتظار دارند که بیت‌کوین تا ۳۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند، ۳۰ درصد امیدوارند در بازه‌ی ۴۰۰۰-۴۵۰۰ باقی بماند و ۱۰ درصد اَبَرامیدوار هم وجود دارند که می‌گویند تمام این‌ها مکانیسم‌های بازیگران عمده است؛ بازیگرانی که بیت‌کوین را با قیمت اندک خریده‌اند. بازار دوباره صعود خواهد کرد.
  البته اگر به سخنان بنیانگذار و مدیرعامل Nvidia، «جنسن هوان» گوش دهید می‌بینید که امیدواری به سرعت در حال محو شدن است. او اعتراف کرده است که شرکتش قضاوت نادرستی درباره‌ی آینده‌ی ارزهای دیجیتال داشته و در حال حاضر، روی کاربرد پردازنده‌های گرافیکی در هوش مصنوعی و خودروهای خودران شرط بسته است.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه سرمایه‌گذاری یا راهنمای کار در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها ارایه‌ی اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید