2018 نوامبر 17

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. پیش‌بینی اصلی برای این جفت‌ارز می‌گفت که نه‌تنها می‌تواند پایین‌تر از کفِ سالانه‌ی ۱.۳۰۰ برود، بلکه می‌تواند این خط حمایت را بشکند و به ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰-۱.۱۲۵۰ هم برسد. این، دقیقا همان چیزی بود که اتفاق افتاد. این جفت‌ارز کف هفتگی را روز دوشنبه ۱۲ نوامبر زد و به سطح ۱.۱۲۱۵ رسید.
  بعد از آن، بازار به دست برگزیت افتاد. خبر این که شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا بالاخره مورد توافق قرار گرفت، باعث شد تا یورو بالا برود. در انتهای روز جمعه این جفت‌ارز ۲۰۰ نقطه بالا رفته بود و هفته را در ۱.۱۴۱۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. اخبار مثبت برگزیت که منتشر شد، ارز بریتانیا هم شروع به صعود کرد. حتی در روز چهارشنبه، این ارز به ارتفاع ۱.۳۰۷۰ رسید.  ولی بعد از آن، اخبار استعفای چند نفر از وزرای کلیدی دولت بریتانیا منتشر شد که با شرایط اتحادیه برای خروج بریتانیا مخالف بودند. شایعاتی هم پخش شد که ترزا می، در معرض اتهام قرار دارد. همین تهدیدها هم باعث شتاب گرفتن این وضعیت شد. در نتیجه پوند استرلینگ تنها ظرف چند ساعت، به معنای واقعی کلمه سقوط کرد و به سطح ۱.۲۷۲۲ رسید. بعد از آن اوضاع کمی آرام شد و این جفت‌ارز با کمی صعود به ناحیه‌ی ۱.۲۸۳۰ رسید. با این حساب، نوسان کل هفته ۳۵۰ نقطه بوده است.
 • USD/JPY. واگرایی بین چیزی که از اسیلاتورها خوانده می‌شد و قیمت‌های خودِ جفت‌ارز، نشان از این داشت که احتمال روند نزولی وجود دارد. این سناریو را ۴۵ درصد از تحلیل‌گران، ۴۰ درصد از اندیکاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم تایید کردند. در نتیجه، زمانی که تنها ۳۵ نقطه تا ارتفاع سال ۲۰۱۸ مانده بود، این جفت‌ارز هم به سمت پایین بازگشت و به سادگی از پس خط حمایت ۱۱.۳۱۰ برآمد. هفته‌ی معاملاتی برای این جفت‌ارز در ۱۱۲.۸۲ تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. چه می‌توان گفت؟ بازار فروپاشیده است. این فروپاشی هم تا جایی ادامه پیدا کرد که کسی انتظارش را نداشت. از روز چهارشنبه، ۱۲ درصد از سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال از دست رفت و به ۱۸۵ میلیارد دلار رسید. هفته‌ی پیش، گفتیم که بیت‌کوین می‌تواند تا ۶۱۰۰ دلار پایین بیاید. در واقعیت، اوضاع بسیار خراب‌تر از این بود: ۵۴۳۰ دلار.
  متخصصین بر سر این که دلیل این اتفاق چه بوده است، هیچ اجماعی پیدا نکرده‌اند. همه‌گیر‌ترین دلیل، تاثیر تقسیم BCH (بیت‌کوین کش) به دو ارز جدید است. اقامه‌کنندگان این دلیل می‌گویند که این تقسیم باعث شده که سرمایه‌گذارانِ وحشت‌زده بازار را پایین بکشند. البته دلیل دیگری هم بیان شده‌است؛ ضرربس‌هایی که پوزیشن‌های باز، در قیمت ۶۱۰۰-۶۰۰۰ دلار دچارش شدند. دلیل دیگری که بیان شده است هم حراج سهام شرکت‌های تکنولوژی ایالات متحده است که روی بازار ارزهای دیجیتال اثر گذاشته.
  ایتریوم (جفت‌ارز ETH/USD) نتوانست خط حمایت ۱۷۰ را بشکند و به سطح ۱۸۵ بازگشت. ریپل (XRP/USD) هم در زمانی کوتاه به افق ۰.۴۱۴۰ نزدیک شد و لایت‌کوین (LTH/USD) به ۴۰.۰۰ نزدیک شد. سپس، بازار کمی آرام شد و این ارزها هم حدود ۸ درصد از ارزش خودشان را بازیافتند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

  • EUR/USD. این جفت‌ارز در ۲۴ سپتامبر امسال به مرز پایینی کانال نزولی رسیده است؛ کانالی که حدود ۲ ماه پیش شروع شد. علی‌رغم این که هم اندیکاتورهای روند و هم اسیلاتورهای نمودار روزانه حالتی خنثی به خودشان گرفته‌اند، ولی حدود ۷۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز از این مرز عبور می‌کند و پایین‌تر خواهد رفت. نزدیک‌ترین خط حمایت روی ۱.۱۳۰۰ و بعدی ۸۵ نقطه پایین‌تر، روی کفِ سال ۲۰۱۸ قرار دارد؛ خط ۱.۱۲۱۵.
   سناریوی دیگری هم فرض می‌گیرد که این جفت‌ار تا سطح ۱.۱۴۵۰-۱.۱۵۵۰ بالا می‌رود. ولی این سناریو بیشتر شبیه به اصلاحی موقت است که بعد از رخدادنش، دلار بالا می‌رود و جفت‌ارز هم نزول می‌کند. بازار نقریبا مطمئن است که در ماه دسامبر، فدرال رزرو نرخ بهره را بالا می‌برد و بعد از آن هم تا سال ۲۰۱۹ چندین افزایش دیگر وجود خواهد داشت. این موضوع، برای تقویت ارز ایالات متحده عاملی تعیین کننده است.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۹ تا ۲۳ نوامبر سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. آینده‌ی این جفت‌ارز به شرایط برگزیت بستگی دارد. پیش‌بینی ارز بریتانیا هم آن‌چنان خیال کسی را راحت نمی‌کند؛ مگر با در نظر گرفتن این موضوع که پوند توانسته است ضررهایش را در پایان هفته‌ی گذشته، کمی جبران کند. در روز ۲۵ نوامبر، جلسه‌ای بین رهبران اتحادیه‌ی اروپا و بریتانیا برگزار خواهد شد. هنوز هم در بین دولتمردان بریتانیا اختلاف نظر وجود دارد. پارلمان این کشور هم به اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، واکنش صریحی نداده. بنابراین روشن است که پوند، در این هفته هم تحت فشار خواهد ماند. با در نظر گرفتن تمام این عوامل، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز نزول کند. نزدیک‌ترین خط حمایت حدود ۱.۲۷۰۰ است و بعدی، در کفِ سالیانه‌ی سال ۲۰۱۸ قرار دارد؛ سطح ۱.۲۶۶۰.
  بنابر نظر ۵۵ درصد از متخصصین، این جفت‌ارز تا انتهای سال در کانال جانبی ۱.۲۶۶۰-۱.۳۲۰۰ نوسان خواهد کرد و پیوت‌پوینت این نوسان هم روی ۱.۲۹۰ قرار دارد.
 • USD/JPY. نظرات متخصصین برای آینده‌ی این جفت‌ارز تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است: ۴۵ درصد از آن‌ها به نزول، ۴۵ درصد به صعود و ۱۰ درصدشان هم به روند خنثی رای می‌دهند.
  ولی اکتر اندیکاتورها قرمز هستند. البته سیگنالِ ۱۵ درصد از اسیلاتورها این است که فروش اسن جفت‌ارز بیش از اندازه است. این موضوع می‌تواند حاکی از این باشد که اصلاحی رو به پایین شکل خواهد گرفت.
  تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته نشان از رشد این جفت‌ارز تا سطح ۱۱۱.۸۵ دارند. در نمودار روزانه، نتیجه‌ی این تحلیل‌ها این است که حرکت جانبی و در کانال ۱۱۲.۶۵-۱۱۴.۲۰ انجام خواهد شد.
 • ارزهای دیجیتال. در این لحظه دو نوع پیش‌بینی وجود دارد؛ پیش‌بینی خنثی و... پیش‌بینی بسیار بد.
  پیش‌بینی خنثی می‌گوید زمانی که بازار استراحت کند، ضررها و نتایج اتفاقات هفته‌ی گذشته را جبران می‌کند. در این حالت، جفت‌ارزهای برتر در بازه‌ای بین کف‌های هفته‌ی پیش و سقف‌های جمعه ۱۶ نوامبر نوسان خواهند کرد.
  بدترین سناریو (از دید گاوها) می‌گویند که بیت‌کوین به سطح ۵۰۰۰ خواهد رفت. سپس وحشت شدیدی فراگیر می‌شود و نه‌تنها ارزهای دیجیتال اصلی، بلکه بیشتر ارزهای دیجیتال را در خودش می‌بلعد. در این حالت، ممکن است مدتی بگذرد و شاهد بیت‌کوین با قیمت‌هایی روی خط حمایت ۳۰۰۰ دلار باشیم.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید