2018 نوامبر 3

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به خاطر داشته باشید که بسیاری از متخصصین (۵۵ درصد در برابر ۴۵ درصد) می‌گفتند که دلار بیش از این تقویت خواهد شد و کف سالانه‌ی ۱.۱۳۰۰ که در ۱۵ آگوست ثبت شده است را هدف این تقویت قیمت می‌دانستند. این پیش‌بینی به طور کامل صحیح بود و جفت‌ارز مورد بحث، در آخرین روز اکتبر این نقطه را لمس کرد. همچنین، خوشبینی رییس‌جمهور ایالات متحده به مذاکرات با چین داشته هم به این موضوع کمک کرد. برخلاف ترامپ، لری فینک که ریاست یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری BlackRock را بر عهده دارد، گفت که انتظار می‌رود در هفته‌های پیش رو جنگ تجاری تمام عیاری بین چین و آمریکا شکل بگیرد.
  خوشی گاوها چندان دوامی نداشت. بازار ماه نوامبر را با تشنگی برای دارایی‌های ریسکی شروع کرد. اخبار خوشی که از مذاکرات برگزیت می‌رسید هم این تشنگی را شدت بخشید. در نتیجه، این جفت‌ارز هم به ارتفاع ۱.۱۴۵۵ رسید و سپس، همه در پیش‌بینی داده‌های بازار کار آمریکا ماندند. همان‌طور که انتظار داشتیم، این داده‌ها باعث تقویت دلار شدند. بنابراین تعداد مشاغل خارج از حوزه‌ی کشاورزی یا NFP، به دو برابر افزایش یافت (از ۱۱۸ هزار به ۲۵۰ هزار) و همکین موضوع باعث شد تا دلار ۶۵ نقطه از نرخ را از آن خودش کند. در نتیجه، این جفت‌ارز هفته را در همان جایی تمام کرد که شروعش کرده بود؛ در ناحیه‌ی ۱.۱۳۹۰.      
 • GBP/USD. همان طور که متخصصین پیش‌بینی کرده بودند، پوند بریتانیا نیمه‌ی ابتدایی هفته را رو به پایین گذراند و تلاش کرد تا به کف سال ۲۰۱۸ برسد؛ نقطه‌ی ۱.۲۶۶۰. اما شروع نوامبر برای این جفت‌ارز هم در حال بازشت بود. در پس‌زمینه‌ی اخباری که نشان از توافق نزدیک بین اروپا و برگزیت دارد، پوند هم رشد چشمگیری را نشان داد و ۳۴۰ نقطه بالا رفت. جفت‌ارز مورد بحث هفته را در ۱.۲۹۶۰ تمام کرد؛ ناحیه‌ای که می‌تواند مشروطا به عنوان پیوت‌پوینت سه ماه اخیر نامیده شود.
 • USD/JPY. مشخص شد که پیش‌بینی این جفت‌ارز هم کاملا صحیح بوده است. احتمالا به خاطر دارید که اکثر متخصصین (۷۰ درصد) و تحلیل‌های گرافیکی، بر این نظر بودند که دلار تقویت می‌شود و این جفت‌ارز هم صعود می‌کند. ارتفاع ۱۱۲.۸۵ و ۱۱۳.۳۵ به عنوان هدف در نظر گرفته شدند. همه‌ی این‌ها اتفاق افتادند. در روز سه‌شنبه، این جفت‌ارز به مقاومت ۱۱۲.۸۵ رسید، آن را شکست و ارتفاع هفته را به ۱۱۳.۳۸ رساند. سپس، اصلاحی تا سطح ۱۱۲.۵۵ انجام شد و آخرین زهِ هفته، در سطح ۱۱۳.۲۰ نواخته شد.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی ما می‌گفت در نبود اخباری واقعا مهم، نمودار BTC/USD در کانال باریک ۶۳۲۵-۶۶۶۰ حرکت می‌کند و در این حرکت هم احساسات خرس‌ها غلبه خواهند داشت. خط مقاومت بعدی حول و حوش ۶۱۰۰ بود. این سناریو با کمی اختلاف محقق شد: جفت‌ارز مورد بحث به خط مقاومت ۶۵۵۰ فشار آورد و به مرز پایینی کانال جانبی ۶۳۲۰ رفت. خرس‌ها توانستند این خط را در نیمه‌ی هفته بشکنند و بیت‌کوین، به افق ۶۲۴۰ رفت. ولی به سرعت بازگشت و تا مرکز کانال جانبی در ناحیه‌ی ۵۴۲۵ بالا رفت. این حرکت، فرضی را تایید کرد که می‌گفت با ضربه زدن به سطح سوددهی، بسیاری از بازیگران اصلی شروع به خریدن ارز می‌کنند و به این ترتیب، قیمت هم به سرعت به سطح اولیه باز خواهد گشت.
  سرنوشت بیت‌کوین را تمام ارزهای دیجیتال دیگر هم داشتند: بسیاری از آن‌ها مثل لایت‌کوین و ایتریوم، هفته را با اندکی کاهش قیمت به پایان رساندند و باقی آن‌ها مثل ریپل هم در انتهای هفته هیچ اختلافی را با ابتدایش نشان ندادند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. منتظر دو اتفاق هستیم که می‌توانند سرنوشت جفت‌ارزهای دلاری را تحت تاثیر قرار دهد. این اتفاقات انتحابات میان‌مدت ایالات متحده در ۵ نوامبر و تصمیم فدرال رزرو در ۸ نوامبر است. مثل همیشه، این اتفاق با توضیح ریاست فدرال رزرو همراه است. ممکن است بتوان پایین آمدن قیمت نفت، بیانیه‌های غیر منتظره‌ی رییس‌جمهور آمریکا و خوشبینی به آینده‌ی برگزیت را هم به این اتفاقات اضافه کرد. مورد آخر نه تنها روی قیمت پوند، بلکه روی قیمت یورو هم می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.
  با این پس‌زمینه‌ی چندرنگ، بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) و تحلیل‌های گرافیکی، طرف ارز اروپا را می‌گیرند و منتظرند که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۴۸۰-۱.۱۵۲۵ برسد. نزدیک‌ترین خط مقاومت هم ۱.۱۴۴۵ است.
  نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که ۴۰ درصد از تحلیل‌گران و تعداد زیادی از اسیلاتورها و شاخص‌های روندِ نمودار روزانه آن را حمایت می‌کنند. کسانی که از خرس‌ها حمایت می‌کنند درباره‌ی شاخص‌های اقتصادی ضعیف منطقه‌ی یورو و مشکلات ایتالیا حرف می‌زنند و انتظار دارند که این جفت‌ارز باز هم خط حمایت ۱.۱۳۰۰ را امتحان کند و در صورت شکستش، روی افق ۱.۱۲۱۰ شناور شود. هدف بعدی ۱.۱۱۰۰ است.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۵ تا ۹ نوامبر سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. علاوه بر پیشرفتی که در مذاکرات برگزیت به دست آمده است، افزایش قیمت پوند با اظهاریه‌ی مدیرعامل بانک انگلستان هم همراه بود؛ اظهاریه‌ای که عنوان می‌کرد این نهاد ناظر حاضر است در صورت هر رخدادی از جمله «پیچیده شدن فرآیند برگزیت»، نرخ بهره را بالا ببرد. این اظهار نظر، درباره‌ی بالا بردن نرخ بهره تا ۱.۵ درصد ظرف سه سال است (پیش‌تر به ۱ درصد اشاره شده بود).
  ولی اثر مثبتی که وعده‌های کارنی، مدیر عامل بانک انگلستان داشت، کوتاه‌مدت بود و ۵۰ درصد از متخصصین انتظار داشتند که پوند بریتانیا همین هفته هم ضعیف شود. از نظر آن‌ها، این جفت‌ارز باید بار دیگر سعی کند تا به جپتقل ۳۰ اکتبر در ناحیه‌ی ۱.۲۷۰۰ یا حتی کمتر از آن، نقطه‌ی ۱.۲۶۶۰ برسد.
  چهل درصد از تحلیل‌گران، نقطه نظری دیگر را نمایش داده‌اند. این متخصصین به همراه تحلیل‌های گرافیکی . تقریبا ۹۰ درصد از اسلاتورها و شاخص‌های روند روی نمودار چهار ساعته، می‌گویند که این جفت‌ارز به رشد مداومش ادامه خواهد داد و حداقل تا ارتفاع ۱.۳۱۰۰ خواهد رفت. هدف بعدی ۱.۳۲۲۰ است.
  در نهایت، ۱۰ درصد متخصصین باقی‌مانده به همراه شاخص‌های نمودار روزانه موضعی خنثی اخذ کرده‌اند و منتظر حرکت جانبی جفت‌ارز هستند؛ حرکتی که روی خط حمایت ۱.۲۸۲۰ استوار است.
 • USD/JPY. در روز دوشنبه ۵ نوامبر، کمیته‌ی سیاست‌های پولی بانک ژاپن نشستی خواهد داشت و ریاست این بانک، کورودا هم سخنرانی خواهد کرد. ولی بازار از هیچ یک از این اتفاقات، انتظار خاصی ندارد. گاوها برتری اندکی (۵۵ درصد در برابر ۴۵ درصد) بین متخصصین دارند. اکثریت قریب به اتفاق اسیلاتورها و شاخص‌های روند، هم در نمودار ۴ ساعته و هم در نمودار روزانه سبز کشیده شده‌اند. ۱۰ درصد اسیلاتورها هم در نمودار روزانه از قبل سیگنال می‌دهند که فشار فروش روی این جفت‌ارز زیاد است. سطوح حمایت ۱۱۲.۵۵، ۱۱۱.۸۰ و ۱۱۰.۷۵ است. خطوط مقاومت هم روی ۱۱۴.۰۵ و ۱۱۴.۵۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. با وجود این که مدت بسیار زیادی است قیمت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال برتر دیگر در محدوده‌ی بسیار باریکی نوسان می‌کنند، ولی هنوز بسیار زود است که بگوییم بازار مرده. حتی با وجود این که سرمایه‌ی کل بازار نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار است، حجم معاملات روزانه هنوز هم چشمگیر و نزدیک به ۴.۲ میلیارد دلار مانده است. تعداد معاملات (۲۵۰ هزار معامله در روز) نشان می‌دهد که معامله‌گران عجله‌ای برای بخش کردن دارایی‌های دیحیتال‌شان ندارند.
  مدت زیادی است که سرمایه‌گذار بزرگی سراغ این بازار نیامده است. ولی می‌توان انتظار داشت که در بلندمدت، قیمت‌ها رشد داشته باشند. انتظار می‌رود که چنین کمپانی‌های عظیمی مثل ICE (شرکت مادر بورس نزدک) و Fidelity Investment پلت‌فرم‌های معاملات ارزهای دیجیتال خودشان را در انتهای همین سال راه‌اندازی کنند. بدون شک، همین موضوع باعث خواهد شد که جریان سرمایه به این بازار سرازیر شود. متخصصین بانک‌های معتبری چون مورگان استنلی درباره‌ی بازار ارزهای دیجیتال  خوشبین‌تر هستند. آن‌ها در این باره تحقیقاتی هم منتشر ساخته‌اند.
  در این مدت و با پس‌‌زمینه‌ی اخباری که تا به حال منتشر شده، پیش‌بینی ما هم تغییر چندانی نکرده است. نمودار BTC/USD در کانال باریکی بین ۶۲۰۰ و ۶۶۶۰  نوسان می‌کند و احساسات خرسی در آن غلبه خواهند داشت.  مقاومت بعدی ۶۷۸۰ است و حماست بعدی حدودا روی ۶۱۰۰ قرار دارد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید