2018 اکتبر 27

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. زمانی که پیش‌بینی می‌کردیم، فرض را بر این گذاشتیم که هیچ یک از اتفاقات داخل تقویم اقتصادی نمی‌تواند بازار را تکان دهد. حق با ما بود: بازار حتی به اظهاریه‌ی ریاست بانک مرکزی اروپا، Mario Draghi و داده‌های GDP ایالات متحده هم با کرختی واکنش نشان داد. GDP آمریکا، ۰.۲ درصد بیش از چیزی بود که انتظار می‌رفت.
  پیش‌بینی دوم ما برای هفته‌ی گذشته، رشد دلار بود. این پیش‌بینی را ۷۰ درصد از متخصصین پشتیبانی می‌کردند. ارزش دلار، ۲۰۰ نقطه از یورو بالاتر رفت. جفت‌ارز EURUSD، در تمام هفته داشت قدم به قدم و بدون هیچ نوسان خاصی پایین می‌رفت. تا این که به سطح ۱.۱۳۳۵ رسید. پس از آن، یورو بازی را به دست گرفت و ۶۵ نقطه را از آن خودش کرد. جفت‌ارز هم هفته را در ناحیه‌ی ۱.۱۴۰۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. حتما به خاطر دارید که ۹۰ درصد از متخصصین و اکثریت قاطع شاخص‌ها انتظار داشتند که ارز بریتانیا کاهش قیمت پیدا کند. مشخص شد که این پیش‌بینی کاملا صحیح بوده است و پوند بریتانیا، ۳۰۰ نقطه از دست داد. نمودار این جفت‌ارز هم به همان راهی رفت که نمودار EURUSD رفته بود: کاهشی ککه اصلاحان معمول هم در کنارش وجود داشتند؛ تا زمانی که هفته تمام شد و جفت‌ارز در ۱.۲۸۲۵ متوقف شد.
 • USD/JPY. اگر بخواهیم برای ارزهای اروپایی پیش‌بینی ارائه دهیم، متخصصینی را می‌بینیم که نظرشان روی بالا رفتن ارزش دلار است. ولی در اینجا، نظر آنها کاملا متضاد است: ین باید قوی شود؛ البته نه چندان. این موضوع هم به دلیل جنگ تجاری چین و آمریکا است. اهداف فوری روی ۱۱۲.۰۰ و ۱۱۱.۷۶۵ قرار دارند. جفت‌ارز مورد بحث این اهداف را به دست آورد. کفِ ۱۱۱.۳۷ زده شد و هفته هم در ناحیه‌ی ۱۱۱.۸۸ تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودیم پس از اخبار دروغینی که روز دوشنبه ۱۵ اکتبر وارد بازار شد، بازار آرام شد و قوام گرفت. ریپل، نوسان نسبتا شدیدی (۸ درصد) از خودش نشان داد. در همین زمان بود که بیت‌کوین، لایت‌کوین و ایتریوم، آرام‌تر از هر جفت‌ارز و دارایی‌ای رفتار کردند. به عنوان مثال جفت‌ارز BTC/USD در کانال باریک ۶۴۶۰-۶۶۵۵ باقی ماند و حتی با هک شدن صرافی‌های دیجیتال دیگر هم اتفاق خاصی در آن نیافتاد.
  منظور حمله‌ای است که گروه «لازاروس» (Lazarus) کره‌ی شمالی به صرافی Trade.io سوییس کرده‌اند. به طور کلی و بر اساس حرف‌های CipherTrace، تعداد دزدان ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸، نسبت به سال گذشته سه و نیم برابر شده است. کل مبالغ دزدیده شده هم به سرعت در حال افزایش است و حدودا به یک میلیون دلار می‌رسد. به علاوه بیش از ۶۰ درصد دزدی‌ها را هکرهای کره‌ی شمالی انجام می‌دهند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. اکثریت تحلیل‌گران هنوز هم منتظر تقویت بیشتر دلار هستند. همچنین باید گفت که این اکثریت آن‌چنان هم زیاد نیستند: ۵۵ درصد در برابر ۴۵ درصد.
  در سال آینده اتفاقات اقتصادی زیادی خواهد افتاد که در میان آن‌ها، باید به دو مورد اشاره کنیم. اولین مورد منتشر کردن داده‌های مربوط به GDP منطقه‌ی یورو است. این داده‌ها که برای فصل سوم سال هستند، در سه‌شنبه ۳۰ اکتبر منتشر خواهند شد. اگر این داده‌ها بدتر یا حتی مثل داده‌های فصل دوم باشند، انتشارشان می‌تواند به نفع یورو باشد.
  داده‌های بازار کار (شامل NFP) که در روز جمعه دوم نوامبر منتشر می‌شوند هم می‌توانند به نفع منطقه‌ی یورو باشند.
  زمانی که این پیش‌بینی در حال نوشته شدن است، اکثریت غالب شاخص‌های روند و اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند. ولی ۱۰ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز در نمودار روزانه بیش از اندازه به فروش می‌رسد. این موضوع نوید می‌دهد که ممکن است اصلاحی شدید اتفاق بیافتد. در نتیجه و بنا بر چیزی که تحلیل‌های گرافیکی نشان می‌دهند، جفت‌ارز مورد بحث می‌تواند تا سطح ۱.۱۴۵۰ یا حتی ۸۰ نقطه بالاتر از آن (۱.۱۵۳۰) برود. پس از آن هم به سقوطش ادامه دهد.
  هدف خرس‌ها این است که کف سال را در ۱.۱۳۰۰ بزنند. این کف در ۱۵ آگوست به دست آمده بود. به نظر نمی‌رسد که این جفت‌ارز پیش از انتخابات میان‌مدت ایالات متحده در ششم نوامبر و جلسه‌ی فدرال رزرو در ۸ نوامبر پایین‌تر از این کف برود. اگرچه کسی نمی‌تواند مانع تلاش‌هایی شود که می‌خواهند این خط حمایت را بشکنند.
 • GBP/USD. پوند بریتانیا همین الآن هم در نزولش به کف‌های سپتامبر رسیده است. هدف بعدی، کمترین مقدار سال ۲۰۱۸ است که در ۱.۲۶۶۰ قرار دارد. ۷۰ درصد از متخصصین مانعی برای رسیدن به آن نمی‌بینند.
  مشکلات برگزیت تمام نشده، کشور عاجز است و احتمال این هم وجود دارد که نخست‌وزیر ترزا می استعفا دهد. در نتیجه پوند بریتانیا جذابیتش را به سرعت از دست می‌دهد و از ارز پناهگاه، به دارایی‌ای ریسکی تبدیل می‌شود.
  ولی حدود ۳۰ درصد از تحلیل‌گران، وسط این تصویر خسته و غم‌انگیز، هنوز هم امید دارند که اصلاحی رو به بالا به وجود بیاید. این کار می‌تواند با اصلاحاتی که بازیگران اصلی روی سود ماهانه‌ی دلار انجام می‌دهند و همچنین، اخبار مثبتی که از جلسه‌ی بانک انگلستان در روز سه شنبه یکم نوامبر منتشر می‌شود تسهیل شود. در نتیجه‌ی این اصلاح، این جفت‌ارز هم ممکن است به ناحیه‌ی ۱.۳۰۴۵-۱.۳۲۵۵ باز گردد. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۱.۲۹۳۰ قرار دارد.
  قرائت شاخص‌ها از این جفت‌ارز تقریبا به طور ۱۰۰ درصد، قرائت جفت‌ارز EURUSD را تکرار می‌کند. تقریبا همه‌شان به رنگ قرمز هستند و تنها ۱۰ درصد از اسیلاتورها نشان می‌دهند که پوند بیش از اندازه فروخته می‌شود.
  نظر دیگری هم وجود دارد که تحلیل‌های گرافیکی به ما می‌دهند. این تحلیل‌ها می‌گویند که جفت‌ارز ممکن است چند روزی را در کانال جانبی ۱.۲۸۰۰-۱.۲۹۳۰ حرکت کند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۹ اکتبر تا ۳ نوامبر سال ۲۰۱۸1

 • USD/JPY. شب جمعه ۲۶ اکتبر، این جفت‌ارز سقوطش را تمام کرد و با یک گردش، توانست خط حمایت/مقاومت ۱۱۱.۸۰ را بشکند. بسیاری از متخصصین (۷۰ درصد) و تحلیل‌های گرافیکی، باور دارند که این موضوع سیگنالی مشخص برای تقویت بعدی دلار و صعود نمودار تا حداقل ۱۱۲.۸۵ است. هدف‌های پیش رو هم ۱۱۳.۳۵ و ۱۱۴.۵۵ هستند.
  سی درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران سناریوی دیگری را در نظر دارند. امیدی که به جلسه‌ی بانک ژاپن می‌رود و سخنرانی رییسش، هاروهیکو کورودا در روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر، می‌تواند از ارز ژاپن حمایت کند و کمک کند تا ارزشش را در ناحیه‌ی ۱۱۰.۷۵-۱۱۱.۴۰ به دست آورد.
 • ارزهای دیجیتال. در ده ماهی که از این سال گذشته، تعداد دفعاتی که ارز دیجیتال مرجع در گوگل جستجو می‌شد ۹۳ درصد کاهش پیدا کرده است. بیش از دو ماه است که نقدینگی بازار ارزهای دیجیتال در حدود ۲۰۰ میلیون دلار نوسان می‌کند. این مقدار، نشان می‌دهد علاقه‌ی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و کل بازار ارزهای دیجیتال کاهش داشته است.
  بازار تنها در صورتی می‌تواند احیا شود که اخباری واقعا عظیم منتشر شود. در غیر این صورت، جفت‌ارز BTC/USD در کانال باریک ۶۳۲۵-۶۶۶۰ حرکت خواهد کرد و خرس‌ها برتری مشخصی در این حرکت خواهند داشت. مقاومت بعدی در ۶۷۸۰ قرار دارد و حمایتش هم مثل قبل، در خط سوددهی استخراج (۶۱۰۰) قرار دارد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید