2018 سپتامبر 23

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. حتما به خاطر دارید که نظر بسیاری از متخصصین (۵۵ درصد) روی رشد بیشتر ای جفت‌ارز و حرکتش به ناحیه‌ی ۱.۱۷۴۵-۱.۱۸۴۵ بود. این پیش‌بینی صد در صد صحیح بود و جفت‌ارز، ماکسیمم هفتگی‌اش را جمعه صبح، در ۱.۱۸۰۲ زد. به عبارت دیگر در پنج روز ۱۸۰ نقطه بالا رفت.
  دلیل اصلی پایین آمدن ارزش دلار این بود که امید می‌رفت چین و آمریکا، از جنگ تجاری همه‌جانبه خودداری کنند. پیروزی ویران‌کننده‌ی آمریکایی‌ها دیگر آن‌چنان شفاف نبود و سرمایه‌گذاران، ترجیح دادند در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که ریسک بالاتری دارند و از شر حجم دلار‌هایشان خلاص شوند.
  دلیل دیگر کاهش ارزش دلار هم این بود که توافق آمریکا و کانادا درباره‌ی منطقه‌ی آزاد تجاری آمریکای شمالی (NAFTA) به تاخیر افتاد. با افزایشی که نرخ بهره در ۲۵-۲۶ سپتامبر خواهد داشت، بازار از مدتی قبل با این سناریو رفتار کرده است. در نتیجه دلار به حداقل دو ماهه‌اش سقوط کرده است. ولی در انتهای روز جمعه، پول آمریکایی‌ها توانست بخشی از ارزش از دست رفته را جبران کند. این جفت‌ارز هم هفته را در ۱.۱۷۵۰ تمام کرد. 
 • GBP/USD. شصت درصد از متخصصین که بخش اعظمی از اسیلاتورها، شاخص‌های روند و تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته آن‌ها را پشتیبانی می‌کردند، انتظار داشتند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۳۲۱۰-۱.۳۳۱۵ بالا برود. این اتفاق، به این صورت افتاد: حداکثر هفتگی در روز سه‌شنبه و در مقدار ۱.۳۲۹۶ به دست آمد. به علاوه‌ی فاکتورهایی که در بالا لیست شد، رشد ارزش پوند با آمار مثبت خرده‌فروشی بریتانیا هم پشتیبانی شد. همچنین، در گفتگوهای مربوط به برگزیت، پیشرفت‌هایی حاصل شد که مربوط به مرز ایرلند شمالی بود.
  البته مشخص شد که غلبه‌ی پوند به دلار کوتاه‌مدت بوده است. روز جمعه، با شکسته شدن خط حمایت کانال صعودی و دو هفته‌ای، این جفت‌ارز ۲۰۰ نقطه صعود کرد و به نقطه‌ی ۱.۳۰۷۵ بازگشت. دلیل این موضوع، همان دلیل قبلی بود؛ ابهام در مورد برگزیت.
 • USD/JPY. در همان حینی که دلار در برابر یورو و پوند کاهش پیدا می‌کند، به افزایش بهایش در برابر ین ادامه می‌دهد. نرخ تنزیل دارایی‌های بدون ریسک، در این هفته کاهش شدیدی داشتند و علاوه بر ارز آمریکا، ارز ژاپن هم در این دسته قرار می‌گرفت. ین، با نرخ بهره‌ی -۰.۰۱ درصد، در لیست دارایی‌های جذای سازمان مللبرای سرمایه‌گذاران، بالاتر از دلار قرار گرفت. به همین دلیل ین ۵۰ نقطه نسبت به دلار از دست داد و این جفت‌ارز، هفته را در ۱۱۲.۶۰ تمام کرد.  
 • ارزهای دیجیتال. همان‌طور که انتظار می‌رفت، بیت‌کوین در کانال بین ۶ و ۷ هزار دلار باقی ماند و کاهش ارزشش را در نیمه‌ی ابتدایی هفته، با صعودی که آن را بالاتر از ۶۷۰۰ دلار برد، جبران کرد.  با اتمام دوره‌ی پنج روزه، تمام صد ارز دیجیتال برتر به ناحیه‌ی سبز رفتند. ولی اگر صعود ایتریوم یا لایت‌کوین را نسبتا ضعیف بدانیم، باید ریپل را ستاره‌ی هفته‌ی گذشته بنامیم. این ارز بیش از ۴۵ درصد صعود داشت. عوامل صعود این ارز شامل راه‌اندازی محصول جدید xRapid، ورود این شرکت به بزرگترین بازار تراکنش پولی آسیا و راه‌اندازی کارش در آفریقا بوده‌اند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی ه<t0/فته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی پیش رو، پر از اتفاقاتی خواهد بود که می‌توانند روی نرخ ارزها و روندشان تاثیر بگذارند. مهمترین اتفاقات برای جفت‌ارزهای دلاری، تصمیم فدرال رزور برای نرخ بهره خواهد بود. بدون شک، بازار از همین الان خودش را برای صعودی شدن نمودار آماده کرده است. ولی هنوز هم مطمئنیم که در روز چهارشنبه ۲۶ سپتامبر، فراریت مالی در بازار افزایش پیدا خواهد کرد. اگر این نرخ بدون تغییر باقی بماند، تاثیری انفجاری خواهد گذاشت و دلار، با سرعت نور ارزشش را از دست خواهد داد.
  تصمیم نهایی فدرال رزرو مشخص نیست. در لحظه‌ای که این پیش‌بینی نوشته می‌شود، اوضاع به شکل زیر است:
  نود درصد از شاخص‌ها، تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه و ۵۵ درصد از متخصصین، پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز صعود خواهد کرد. نزدیک‌ترین هدف ۱.۱۸۵۰ است و هدف بعدی، ۱۰۰ نقطه بالاتر از آن قرار می‌گیرد.
  نظر چهل و پنج درصد از تحلیل‌گران بر تقویت دلار است. ۱۰ درصد از اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند. خطوط حمایت ۱.۱۶۲۰ و ۱.۱۵۳۰ است. هدف نهایی در میان‌مدت، حداقل مقدار ماه آگوست است؛ سطح ۱.۱۳۰۰.
 • GBP/USD. پنجاه و پنج درصد از متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز افزایش پیدا کند، نظر ۳۰ درصدشان بر سقوطش است و ۱۵ درصد باقی‌مانده، انتظار روندی خنثی دارند. بعد از کاهش پر شتابی که جمعه ۲۱ سپتامبر شاهدش بودیم، شاخص‌های روند به دو نیمه‌ی تقریبا مساوی تقسیم شدند و ۲۰ درصد، نشان دادند که فشار فروش روی جفت‌ارز بیش از حد است.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته نشان دادند که ممکن است جفت‌ارز تا سطح ۱.۳۰۰۰ پایین بیاید. در نمودار روزانه، هدف هفتگی ۱.۲۸۰۰ است؛ نقطه‌ای که بعد از آن ممکن است بازگشتی به سمت ۱.۳۰۲۰ اتفاق بیافتد.
  خطوط مقاومت در سطوح ۱.۳۱۶۵، ۱.۳۲۱۵ و ۱.۳۳۰۰ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۴ تا ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۱۸1

 • USD/JPY. از نظر تئوری، تشکیل روندها می‌تواند تحت تاثیر جلسه‌ی مدیران بانک ژاپن در روز سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر قرار گیرد. ولی به سختی می‌توان انتظار داشت که در این جلسه تصمیمی جسورانه گرفته شود.
  بسیاری از تحلیل‌گران (۶۰ درصد) باور دارند که ین، همین الان هم چیزهای زیادی را به دلار داده است. در حال حاضر، باید انتظار داشت که حرکت جفت‌ارز اصلاح شود و نمودارش به سمت پایین بازگردد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته و  ۱۰ درصد از اسلاتورهای نمودار روزانه با این موضوع موافقند و نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، فروش بیش از اندازه را تحمل می‌کند. خطوط حمایت در ۱۱۱.۷۰، ۱۱۱.۲۵ و ۱۱۰.۷۵ قرار دارند.
  سناریوی جایگزین، این است که جفت‌ارز تا ۱۱۳.۲۰ صعود کند. این سناریو را ۴۰ درصد از متخصصین، تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند نمودارهای چهار ساعته و روزانه تایید می‌کنند. اهداف پیش رو ۱۱۳.۷۵ و ۱۱۴.۷۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی به اخبار مثبت نیاز دارد؛ اخباری که بتوانند آن را بالا ببرند. چنین اخباری می‌تواند شامل ظهور سرمایه‌گذارانی شرکتی باشد که قادر باشند میلیاردها دلار را به این بازار تزریق کنند. ولی بعضی از متخصصین نگرانند که این «نهنگ‌ها»، «ماهی‌های کوچک» بازار را ببلعند و فلسفه‌ی وجودی اموال توزیع‌شده هم مورد تردید قرار گیرد. آن‌ها راه‌اندازی معاملات آتی بیت‌کوین را در دسامبر گذشته مثال می‌زنند؛ چیزی که باعث شد نرخ ارزهای دیجیتال فرو بپاشد.
  ولی ترس‌ها به اینجا خاتمه پیدا نمی‌کنند. برای مثال، جلسه‌ای که طلبکاران Mt.Gox برای ۲۶ سپتامبر تدارک دیده بودند، می‌توانست باعث شود تا ۱۷۰ هزار بیت‌کوین به فروش برسد و ضرر مشتری‌های قبلی تا حدی بازپرداخت شود. کسی نمی‌داند که در این صورت، چه اتفاقی خواهد افتاد. ولی کافی است به خاطر داشته باشیم که در فوریه و مارس امسال، بیت‌کوین حدود ۲۰ درصد از ارزشش را به خاطر چنین اخباری از دست داد. اگر در ۳۰ سپتامبر نهاد ناظر آمریکایی (SEC)، درخواست راه‌اندازی ETF را رد کند، نرخ ارز دیجیتال اصلی به کمتر از ۵ هزار دلار خواهد رسید. اگر تصمیم SEC برای این کار مثبت باشد (یا حتی این که نشانه‌ای از این تصمیم مثبت وجود داشته باشد)، قیمت بیت‌کوین به بالاتر از ۷ هزار یا ۷ هزار و دانصد دلار خواهد رفت.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید