2018 سپتامبر 8

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. پیش‌بینی که هفته‌ی پیش دادیم، از نظر روندها و تغییرات‌شان به طور کامل درست بود: از روز سه‌شنبه ششم سپتامبر شاهد این بودیم که دلار تضعیف شد و این جفت‌ارز هم بالا رفت. در انتهای هفته و به لطف داده‌های مثبتی که از بازار کار ایالات متحده منتشر شد، این جفت‌ارز باز هم پایین آمد. با وجود این که در انتهای تابستان به سر می‌بریم، نوسان‌ها بسیار اندک بودند. حداکثر نوسانی که نمودار به خود دید، ۱۳۰ نقطه بود. حتی این موضوع که NFP (حقوق‌های پرداختی غیر کشاورزی) هم ۳۶.۷ درصد افزایش پیدا کردند (از ۱۴۷ هزار به ۲۰۱ هزار)، نوانست بازار را از کرختی خودش بیرون بکشد. به همین دلیل هم این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۱۵۵۲ تمام کرد و دلار، تنها ۵۰ نقطه بالا کشید.
 • GBP/USD. برخلاف یورو، در هفته‌ی گذشته نوسان قیمت پوند بسیار زیاد و بیش از ۲۴۰ نقطه بود. دلیل این موضوع را هم می‌توان بیانیه‌های جدیدی دانست که مقامات رسمی اروپا درباره‌ی برگزیت دادند. آخرین پرش پوند به خاطر بیانیه‌ای بود که مذاکره‌کننده‌ی اتحادیه‌ی اروپا، مایکل بارنیه درباره‌ی شرایط حاکم بر مرز ایرلند و بریتانیا بیرون داد.نتیجه این شد که بسیاری از تحلیل‌گران (۶۰ درصد) فرض را بر این گذاشتند که این جفت‌ارز به سمت بالا حرکت خواهد کرد و در روز جمعه، به ۱.۳۰۲۵ می‌رسد. ولی بعد از این قضایا، داده‌های مثبت بازار کار آمریکا بیرون آمد و دلار ۱۱۰ نقطه بالا رفت. به همین دلیل هم این جفت‌ارز مثل EUR/USD، به جایی بازگشت که هفته را در آن شروع کرده بود؛ نقطه‌ی ۱.۲۹۱۵.
 • USD/JPY. پیش‌بینی این جفت‌ارز که بیش از ۵۵ درصد از متخصصین، اسیلاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه حمایتش می‌کردند، این بود که نمودار در کانال خنثی، بین ۱۱۰-۱۱۱.۴۵ نوسان خواهد کرد. این سناریو تقریبا صحیح بود. البته کمی تولرانس هم در خود جای داده بود: این جفت‌ارز در ۱۱۰.۳۷-۱۱۱.۷۵ باقی ماند و در انتهای هفته، به میانه‌ی کانال بازگشت. دوره‌ی معاملاتی، برای این جفت‌ارز در ۱۱۱ تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی BTC/USD فرض کرده بود که نمودار ابتدا تا ۷.۷۶۰ رشد می‌کند (در واقعیت، تا ۷۴۰۰ بالا رفت) و بعد از آن اصلاح و کاهشی صورت می‌گیرد. ولی این کاهش، از خط سوددهی استخراج (۶۰۰۰ تا ۶۲۳۰ دلار) پایین‌تر نخواهد آمد. در واقعیت، قیمت بیت‌کوین تا سطح حمایت ۶۳۰۰ پایین آمد و ظرف ۱۶ ساعت، ۱۵ درصد از ارزشش را از دست داد. شرایط ایتریوم برای گاوها از این هم غم‌انگیزتر بود: جفت‌ارز ETH/USD حدود ۳۰ درصد از ارزشش را از دست داد و از نقطه‌ی ۳۰۲.۱ به ۲۲۱.۶ سقوط کرد. قیمت لایت‌کوین هم ۲۲ و قیمت ریپل، ۲۰ درصد سقوط کرد.
  دو دلیل احتمالی برای این موضوع وجود داد: ۱)تصمیم پلتذفرم ارز دیجیتال ShapeShift برای ورود به ثبت‌نام کاربران و تصحیح اطلاعات شخصی‌شان و ۲) اخباری (که بعدا مشخص شد غلط بوده‌اند) که می‌گفتند Goldman Sachs، واحد ویژه‌ای برای معامله‌ی ارزهای دیجیتال نخواهد ساخت.
  در حقیقت، هیچ یک از این دو خبر برای بازار ارزهای دیجیتال اهمیت نداشتند. این اتفاقات، تنها راهکارهایی خصوصی هستند که به کار شرکت‌های خصوصی میایند. ولی همان‌طور که قبلا هم به دفعات گفته شده است، بازیگران بزرگی وجود دارند که می‌خواهند بازار فروبپاشد و هربار، برای این موضوع بهانه‌ای پیدا می‌کنند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. از منظر تحلیل فاندامنتال، روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر باید منتظر مهمترین اتفاقات بود. تصمیم‌گیری بانک مرکزی اروپا برای نرخ بهره و کنفرانس مطبوعاتی‌ش، در این روز اتفاق خواهد افتاد. انتظار نمی‌رود که درمورد نرخ بهره اتفاق خاصی بیافتد. ولی به نظر می‌رسد که در کنفرانس مطبوعاتی، اطلاعاتی راجع به زمان‌بندی سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه‌تر منتشر شود. البته به نظر نمی‌رسد که این اتفاق به این زودی رخ دهد. البته نمی‌توان دربارهی تصمیمات فدرال رزرو چنین تفکری داشت.
  در همان سه‌شنبه، داده‌های مربوط به نرخ تورم ایالات متحده منتشر خواهد شد. بالا بودن این نرخ، می‌تواند به عنوان سیگنالی قوی در نظر گرفته شود که قرار است نرخ بهره‌ی فدرال رزرو هم بالا برود. بازار تقریبا به طور ۱۰۰ درصد مطمئن است که این اتفاق، در سپتامبر خواهد افتاد. معامله‌گران و متخصصان منتظر پاسخ به این سوال هستند که آیا در دسامبر هم افزایش دیگری وجود خواهد داشت یا خیر.
  بنابراین انتظارات، نظر بسیاری از تحلیل‌گران (۶۰ درصد) این است که دلار بالا خواهد رفت و این جفت‌ارز پایین میاید. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، نزدیک به ۸۵ درصد از اسلاتورها و شاخص‌های روند هم با آن‌ها موافقند. نزدیک‌ترین خط حمایت این جفت‌ارز ۱.۱۵۳۰ و ۱.۱۴۰۰ است. اهدافِ انتهای سپتامبر و شروع اکتبر هم ۱.۱۳۰۰ و ۱.۱۱۲۵ هستند.
  ۴۰ درصد متخصصین باقی‌مانده باور دارند که اصلاح این جفت‌ارز هنوز تمام نشده و به همین دلیل، نمودارش می‌تواند در روندی خنثی بین ۱.۱۵۳۰ و ۱.۱۷۴۵ نوسان کند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۱۵ درصد از اسیلاتورها هم می‌گویند که این جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند و با این دسته از متخصصین موافقند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. داده‌های کلان اقتصادی بریتانیا در روز دوشنبه (GDP)، سه‌شنبه (pay) و پنجشنبه منتشر خواهد شد. در روز پنجشنبه، بانک مرکزی انگلستان تصمیمش درباره‌ی نرخ بهره را اعلام می‌کند. به احتمال زیاد این نرخ ر سطح ۰.۷۵ درصد باقی بماند. به همین دلیل، تنها خود نرخ نیست که مورد توجه است؛ بلکه تعداد آرایی که به این افزایش داده می‌شود هم باید در نظر گرفته شود. و طبق سنت، بازار دنباله‌روی اخباری است که درباره‌ی «طلاق» بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا منتشر می‌شود.
  در این حالت قرائت شاخص‌های روند و نظرات متخصصین، به دو بخش مساوی تقسیم می‌شود. اسیلاتورها هم سیگنال شفافی نمی‌دهند: حدودا ۵۰ درصد‌شان خنثی، ۲۵ درصد سبز و ۲۵ درصد باقی قرمز هستند.
  تحلیل‌های گرافیکی هم می‌گویند که دلار بیشتر رشد خواهد کرد و نمودار روزانه‌ی جفت‌ارز ابتدا به ناحیه‌ی ۱.۲۷۸۵-۱.۲۸۰۰ و بعد از آن، پایین‌تر خواهد رفت (تا سطح ۱.۲۶۶۰). در نمودار چهار ساعته، تحلیل‌های گرافیکی مخالف این نیستند که جفت‌ارز، پیش از رفتن به پیوت‌پوینت ۱.۲۹۳۵ در کانال افقی ۱.۳۰۳۵-۱.۳۰۴۰، چندین روز را به سمت پایین حرکت خواهد کرد.
 • USD/JPY. جامعه‌ی مالی به مقاله‌ی «جیمز فریمن» (James Freeman) در وال‌استریت ژورنال توجه کرده است. این مقاله می‌گوید که ژاپن، به زودی به جبهه‌ی جدید جنگ تجاری ترامپ تبدیل خواهد شد. فریمن، منبع این حرف را گفتگویی تلفنی می‌داند که اخیرا با ترامپ انجام داده است.
  پس ژاپن، به جنگی کشیده خواهد شد که تلاش می‌کرد در حاشیه‌اش بماند. اگر این موضوع را به استقلال از نفت ایران و افزایش مالیات فروشی بیافزایید که سال آینده اتفاق خواهد افتاد، متوجه خواهید شد که نیروی آمریکایی‌ها بسیار زیادتر از حریفانش است. افزایش حقوق و مخارج خانوارها، تورم را تا دو درصد بالا می‌برد که به نفع ژاپن است.
  تا اینجای کار، نظر متخصصین به این شرح تقسیم شده است: ۵۵ درصدشان به سقوط جفت‌ارز و ۴۵ درصد، به افزایشش رای می‌دهند. شاخص‌ها تصویر شفافی به ما نمی‌دهند و تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته هم نوسان‌های این جفت‌ارز را بین ۱۱۰.۳۰ تا ۱۱۱.۸۰ ارزیابی می‌کنند. با تغییر بازه‌ی زمانی به روزانه، بازه‌ی نوسان به ۱۰۹.۸۰-۱۱۲.۱۵ می‌رسد.
 • ارزهای دیجیتال. به احتمال زیاد خرس‌ها در این‌جا توقف نخواهند کرد و جفت‌ارز BTC/USD، باز هم تلاش خواهد کرد تا سطح ۶۰۰۰ دلار را بشکند و به کفِ امسال ( ناحیه‌ی ۵۷۶۰ دلار) برسد. البته ممکن هم هست که این جفت‌ارز، کمی نفس بکشد و در کانال ۶۲۳۰-۶۶۴۰ دلار، به سمت راست حرکت کند. مقاومت بعدی در ناحیه‌ی ۶۸۹۵-۶۹۸۵ دلار قرار دارد.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید