2018 آگوست 11

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. فرقی نمی‌کند که چه نظری راجع به ترامپ داشته باشیم. کاملا مشخص است که سیاست‌های اقتصادی ایالات متحده موفق بوده است. پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی و شاخص‌های بازار سهام آمریکا در سال ۲۰۱۸، نشان می‌دهد که نرخ بیکاری، باید از نیمه‌ی سال به کمترین میزانش در پنجاه سال اخیر برسد. ایالات متحده جنگی تجاری به راه انداخته است که چین و منطقه‌ی یورو را از همین الان، با مشکلات اقتصادی جدی‌ای رو به رو کرده. موفقیت ترامپ به این‌ها محدود نمی‌شود. تعرفه‌هایی که او برای واردات وضع کرده، باعث شده تا تولیدکننده‌های آمریکایی از تقویت دلار هراسی نداشته باشند.
  در همین حین، ۸۸ درصد از کسانی که به مصاحبه‌ی وال‌استریت ژورنال پاسخ داده‌اند، انتظار داشتند که فدرال رزرو، امسال نرخ بهره را چهار برابر کند. با یان کار، توجه به سمت دلار آمریکا هم بسیار زیاد خواهد شد.
  همچنین، لیر ترکیه هم به یورو ضربه زده است. با وخامت روابط ترکیه و آمریکا در چند روز گذشته، لیر ترکیه ۲۵ درصد از ارزشش را از دست داده است.
  کاملا مشخص است که بانک‌های بزرگ اروپایی به اقتصاد ترکیه وام می‌دهند و کم شدن ارزش پول ترکیه، مشکلات زیادی را برای این کشور به وجود خواهد آورد. این موضوع، چیزی است که مقاله‌ی نشریه‌ی Financial Times گفت و باعث تشدید ترس شد. به همین دلیل و از پنجشنبه ۹ آگوست، جفت‌ارز EUR/USD به شدت سقوط کرد.
  احتمالا به خاطر میاورید که ۷۰ درصد از متخصصین انتظار داشتند این جفت‌ارز به خط حمایت میان‌مدتش برود؛ مقدار ۱.۱۵۰۵. این اتفاق در روز جمعه به حقیقت پیوست. ولی قصد نداشت آنجا بماند و ۱۲۰ نقطه‌ی ذیگر هم سقوط کرد تا به کفِ منطقه‌ای برسد؛ نقطه‌ی ۱.۱۳۸۵. در انتهای دوره‌ی معاملاتی هفتگی و بعد از بازگشتی کوچک، این جفت‌ارز در ناحیه‌ی ۱.۱۴۱۰ معامله شد.
 • GBP/USD. آینده‌ی پوند بریتانیا، از هفته‌ی قبل هم غم‌انگیزتر است. بیانیه‌ی دبیر تجارت بین‌الملل بریتانیا Liam Fox، گفته است که شصت درصد احتمال وجود دارد خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا از روش سختش صورت بگیرد. چنین مفهومی را ریاست بانک انگلستان، مارک کارنی هم عنوان کرد. به همین دلیل، بدبینی بازار هم تقویت شد.
  هفته‌ی گذشته بیشتر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) پیش‌بینی کردند که جفت‌ارز GBP/USD به حداقلی برسد که تابستان ۲۰۱۷، تجربه‌اش کرد. همین اتفاق هم رخ داد. حداقل مقدار این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته ۱.۲۷۲۰ و مقدارش در انتهای دوره‌ی معاملاتی هفتگی، ۱.۲۷۶۵بود.
 • USD/JPY. بالا گرفتن جنگ تجاری ایالات متحده و چین و همچنین بحران ترکیه، باعث شده تا ین ژاپن تبدیل به بهشت امنیت شود. به همین دلیل، این ارز ۳۵ نقطه نسبت به دلار بالا رفت و هفته را حدودا در ۱۱۰.۹۰ به اتمام رساند.
 • ارزهای دیجیتال. این بازار هنوز هم در کنترل خرس‌ها است. البته فشار آن‌ها روی بازار به شدت افزایش پیدا کرده است. سرمایه‌ی بازار ۱۰ درصد کاهش داشته است و حدود ۲۳۰ میلیارد دلار است.
  در پیش‌بینی هفته‌ی قبل‌مان گفتیم که قوی‌ترین خط حمایت در ناحیه‌ی ۶۰۰۰-۶۱۰۰ قرار دارد. در این خط، استخراج بیت‌کوین تقریبا سودی نخواهد داشت. این پیش‌بینی کاملا صحیح بود. در پنجشنبه ۸ آگوست، جفت‌ارز BTC/USD به حداقل ۶۱۲۵ رسید و سپس، به ناحیه‌ی ۶۵۰۰ بازگشت.
  ایتریوم ۱۴.۵ درصد، لایت‌کوین ۲۲ درصد و ریپل بیش از یک چهارم ارزشش را در هفته‌ی گذشته از دست داد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • مهمترین فاکتورهایی که حرکت جفت‌ارزهای دلار را در آینده‌ی نزدیک مشخص می‌کنند، در بالا توضیح داده شد. شصت درصد از تحلیل‌گران باور دارند که دلار به تقویتش ادامه خواهد داد و جفت‌ارز EUR/USD پایین خواهد کشید. تحلیل‌های گرافیکی نمودارهای چهارساعته و روزانه و همچنین بیشتر شاخص‌ها، با این پیش‌بینی موافقند. ناحیه‌ی هدف، بین قیمت‌های ۱.۱۱۳۰ و ۱.۱۳۰۰ است.
  از سوی دیگر، نظر چهل درصد از متخصصین بر این است که این جفت‌ارز می‌تواند در آینده‌ی نزدیک، در ناحیه‌ی ۱.۱۳۷۰-۱.۱۵۱۵ باقی بماند. سیگنال‌هایی که روی این جفت‌ارز فشار فروش نشان می‌دهند، با این نظر موافقند. این سیگنال‌ها را ۱۵ درصد از اسیلاتورها رسم می‌کنند.
 • GBP/USD. ناحیه‌ی ۱.۲۷۷۰ سطح مقاومت/حمایتی کاملا قوی را تشکیل می‌دهد. این جفت‌ارز، سطح مذکور را در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به دفعات لمس کرده است.
  پنجاه و پنج درصد از متخصصین باور دارند که مومنتوم منفی در این جفت‌ارز، برای مدتی ادامه پیدا خواهد کرد و ممکن است نمودار را به ناحیه‌ی حمایت ۱.۲۶۷۵-۱.۲۷۲۰ برساند. از نظر ۴۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران، این جفت‌ارز در حال حاضر هم می‌تواند حرکتی اصلاحی انجام دهد. با این حرکت، نمودار به مرز بالایی کانال نزولی میان‌مدت، در ناحیه‌ی ۱.۲۹۴۰ خواهد رفت. و تنها بعد از این که به این ارتفاع برسد، خواهد چرخید و حرکتش به سمت پایین را ادامه خواهد داد. تحلیل‌های گرافیکی و ۲۰ درصد از اسیلاتورها با این سناریو موافقند و سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز، فروش بیش از اندازه دارد.
 • USD/JPY. اگر به نمودارهای روزانه و هفتگی نگاه کنید، می‌توانید شکست مورد انتظار مرز پایینی کانال میان‌مدت را ببینید. این کانال، در انتهای ماه مارس قبل شروع شده است. هنوز برای این که چنین شکستی را انتظار داشته باشیم زود است. ولی حدود هفتاد درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته، باور دارند تقویت ین ژاپن به عنوان یک بهشت امن ادامه پیدا خواهد کرد و این نمودار، حداقل تا ۱۱۰.۳۰ پایین خواهد کشید. خط حمایت بعدی ۱۰۰ نقطه پایین‌تر خواهد بود.
  از سوی دیگر، پیوت‌پوینت ۱۲ ماه قبل می‌تواند را می‌توان ناحیه‌ی ۱۱۱.۶۰-۱۱۰.۸۰ در نظر گرفت. با این حساب، احتمال بازگشت این نمودار به سمت بالا وجود دارد. در چنین احتمالی، این نمودار به ناحیه‌ی مقاومت ۱۱۲.۰۰-۱۱۲.۲۵ باز خواهد گشت. سی درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، با این سناریو موافقند.

پیشبینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۱۳ تا ۱۷ آگوست سال ۲۰۱۸1  

 • ارزهای دیجیتال. کاهش قیمت‌های این بازار، به شدت از اخبار منتشره در رسانه‌ها تاثیر می‌گیرد. پاول کروگمن (Paul Krugman) که یکی از برندگان جایزه‌ی نوبل است، در مقاله‌ی نیویورک تایمزش پیش‌بینی کرده که بازار ارزهای دیجیتال به طور کامل از هم خواهد پاشید. دلیل این موضوع، این است که تراکنش‌های ارزهای مجازی هزینه‌ی زیادی دارند و معامله‌ی آن‌ها، سودی نخواهد داشت. بنابر مقاله‌ی بلومبرگ، حجم کارهایی که در سراسر جهان با بیت‌کوین انجام می‌شود، ممکن است به ۶۰ میلیون برسد.
  مقاله‌ای دیگر در وال‌استریت ژورنال، تایید کرده که نوسان‌های ارزهای دیجیتال از هیچ قضاوت اقتصادی‌ای پیروی نمی‌کند. به عنوان مثال، نرخ این ارزها از فعالیت‌های گروه‌های سازمان‌یافته‌ای تاثیر می‌گیرد که از «معامله‌گران خاکستری» و در شبکه‌های اجتماعی‌ای مثل تلگرام شکل گرفته‌اند. بر اساس مقاله‌ی وال‌استریت ژورنال، در عرض شش ماه ۱۷۵پرونده برای چنین بازارسازی‌هایی ثبت شده است؛ درست در همان زمانی که جهش بازار ارزهای دیجیتال با فروپاشی سریع دنبال شد. این نوع بازارسازی را «خالی کردن زیر پا» (Pump and Dump) می‌نامند.
  احتمال دارد که جفت‌ارز BTC/USD در آینده‌ی نزدیک، در ناحیه‌ی ۵۷۶۰-۶۸۰۰ نفس‌های آخرش را بکشد. البته این در صورتی است که در هفته‌ی پیش رو اخباری منتشر نشود؛ چه برای خالی کردن زیر پای بازار و چه اخباری واقعی. باید خاطرنشان کنیم که سطح ۵۷۶۰، سطح حمایت این جفت‌ارز است و نمودار، از ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ نتوانسته بر آن غلبه کند.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید