2018 جولای 22

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USDاحتمالا به خاطر دارید که از نظر ۸۰ درصد متخصصین، این جفت‌ارز به نزولش ادامه می‌دهد و به سطح ۱.۱۵۰۰ می‌رسد. این نظر را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تایید می‌کردند. تنها ۲۰ درصد از تحلیل‌گران، نقطه نظری دیگر را نمایش می‌دادند و می‌گفتند که این جفت‌ارز می‌تواند یک بار دیگر به سطح ۱.۱۷۹۰ برسد. با این وجود، تمام این پیش‌بینی‌ها تحت تاثیر تعطیلات تابستانه قرار می‌گیرد. به همین دلیل هم این جفت‌ارز، مثل تمام کسانی که در ساحل دراز کشیده‌اند، نهایتا توانست تا سطح ۱.۱۷۴۵ بالا برود و بعد از آن تا ۱.۱۵۷۴ پایین بیاید. در انتهای هفته و بعد از این که دونالد ترامپ از سیاست‌های فدرال رزرو و تقویت دلار انتقاد کرد، یورو کاهش خودش را جبران کرد و این جفت‌ارز، به نیمه‌ی بالایی کانال تابستان بازگشت. نقطه‌ی ۱.۱۷۲۰، نقطه‌ی توقف این جفت‌ارز بود.
 • بیشتر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) انتظار داشتند که بازار به جفت‌ارز GBP/USD روی خوشی نشان ندهد و ابتدا تا ۱.۳۱۰۰ و بعد از آن، ۵۰ نقطه پایین‌تر، کاهش پیدا کند. این پیش‌بینی تا حدی درست از آب درآمد: این جفت‌ارز در نیمه‌ی هفته، به سطح ۱.۳۱۰۰ رسید. بعد از آن، به دنبال این بود که کفِ روند نزولی دو ماهه (۱.۲۹۵۵) را لمس کند. این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی را در ۱.۳۱۳۱ تمام کرد، نزدیک به خط وسط کانال.
 • USD/JPY. در اینجا هم اکثر متخصصین (۷۰ درصد) انتظار دارند که دلار تقویت شود و این جفت‌ارز، به سقف‌های سال گذشته برگردد که در ناحیه‌ی ۱۱۳.۵۰ بودند. این جفت‌ارز نیمه‌ی اول هفته را با بلندپروازی بسیار زیاد گذراند و ۸۰ نقطه صعود کرد. ولی اصلاحی که در بازارهای سهام ایالات متحده اتفاق افتاد، باعث شد که کمی از ارزش دلار کم شود و این جفت‌ارز هم پایین بیاید. در انتهای دوره‌ی معاملاتی، این جفت‌ارز در ۱۱۱.۴۰ بود.
 • ارزهای دیجیتال. دو هفته‌ی گذشته، لیستی از دلایل رشد احتمالی بیت‌کوین را نوشتیم و بعد از آن، فرض گرفتیم که BTC/USD باید برای مدتی در ۵۷۹۰-۶۸۳۰ باقی بماند. ولی این در صورتی بود که اتفاق عجیب و غریبی نیافتد.
  ارزهای دیجیتال همیشه دستخوش اتفاقات عجیب و غریب بوده‌اند. این بار هم این اتفاق افتاد و بازیگران اصلی بازار، به ارزهای دیجیتال روش خوش نشان دادند. یکی از آن‌ها صندوق سرمایه‌گذاری عظیم BlackRock بود؛ شرکتی که ۶.۳ تریلیون دلار را مدیریت می‌کند. بازیگر دیگر، شرکت MasterCard بود که پتنتی را برای انجام عملیات با بیت‌کوین ثبت کرد. تمام این موارد به شدت روی بازار تاثیر گذاشتند.
  ارزهای دیجیتال جایگزین دیگر هم به دنبال بیت‌کوین راه افتادند و رشد کردند. ولی رشد آن‌ها برخلاف رهبرشان، بسیار کوتاه‌مدت بود و در انتهای هفته، خرس‌های بازار توانستند بخشی موقعیت‌شان را بار دیگر به دست بیاورند. به عنوان مثال جفت‌ارز XRP/USD از ۰.۴۳ شروع کرد و به سرعت به ۰.۵۲ رسید. ولی بعد از آن، به سرعت به ۰.۴۵ بازگشت. 

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. انتظار می‌رود که کنفرانس مطبوعاتی رییس ECB، ماریو درقی، در روز ۲۶ ژولای برگزار و تصمیم این نهاد برای نرخ بهره مشخص شود. ولی انتظاری نداریم که هیچ کدام از این‌ها روی بازار تاثیر خاصی بگذارند. چیزی که بیش از بقیه چشم‌ها را به سمت خودش باز می‌گرداند، حضور اعضای کمیسیون اروپا در واشنگتن است. در این جلسات، تحریم‌ها و تحریم‌های متقابل جنگ تجاری چین و آمریکا بررسی می‌شود. سختی شرایط می‌تواند بار دیگر علیه این جفت‌ارز باشد. به همین دلیل هم ۶۰ درصد از تحلیل‌گران منتظرند که این جفت‌ارز، به سطح ۱.۱۵۷۵ باز گردد. در صورتی که این سطح بشکند، نمودار هم به کفِ ژوئن-ژولای باز خواهد گشت؛ سطحِ ۱.۱۵۰۰.
  سیگنالِ پانزده درصد از اسیلاتورها، فشار خرید بیش از اندازه است. تحلیل‌های گرافیکی هم با این  سناریو موافقند. با این وجود، تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته نشان می‌دهند که این جفت‌ارز پیش از سقوط، می‌تواند تا سطح مقاومت ۱.۱۷۹۰ رشد کند. سطح مقاومت بعدی ۱.۱۸۵۰ خواهد بود.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۳ تا ۲۷ ژولای سال ۲۰۱۸1

 • داده‌های کلان اقتصادی از جزایر بریتانیا و شرایط حاکم بر برگزیت، باعث خوشبینی ما نمی‌شوند. این داده‌ها بر پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران هم اثر می‌گذارند. شصت و پنج درصد از آن‌ها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، منتظر استمرار روند نزولی جفت‌ارز GBP/USD هستند. اسیلاتورها در نمودار روزانه هم به رنگ قرمز کشیده شده‌اند و نشان می‌دهند که این نمودار فشار خرید بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند. سطوح حمایت ۱.۲۹۵۵ و ۱.۲۸۳۰ هستند.
  ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین، به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته، انتظار دارند که در این جفت‌ارز رشدی هرچند کوچک اتفاق بیافتد. پوند می‌تواند از طرف داده‌های GDP بریتانیا هم حمایت شود. این داده‌ها در روز جمعه ۲۷ ژولای منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود که GDP نسبت به چهار ماه قبل دو درصد رشد داشته باشد. سطوح هدف این جفت‌ارز ۱.۳۱۹۰، ۱.۳۲۴۵ و ۱.۳۲۷۰ هستند.
 • USD/JPY. در بررسی متخصصینِ این جفت‌ارز، کفه‌ی ترازو کمی به سمت گاوها سنگین شده است. پنجاه درصد از آن‌ها به سمت گاوها متمایلند، ۴۵ درصدشان به سمت خرس‌ها و بقیه هم منتظر روند خنثی هستند. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته و هشتاد درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه هم انتظار رشد این جفت‌ارز را دارند. نزدیک‌ترین اهداف ۱۱۲.۲۰ و ۱۱۲.۶۵ هستند. بعد از آن‌ها هم ۱۱۳.۱۵ و ۱۱۴.۰۰ قرار دارد.
  صرف نظر از ۴۵ درصد متخصصین، نقطه‌نظری دیگر هم وجود دارد که بیشتر اسیلاتورهای نمودار چهارساعته و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه تاییدش می‌کنند. سطوح حمایت ۱۱۰.۷۵، ۱۱۰.۳۰ و ۱۰۹.۷۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال به حداقل‌های ۲۰۱۸ نزدیک شده و ۲۴۰ میلیارد دلار بود. ولی در روز چهارشنبه ۱۸ ژولای، این عدد به ۳۰۰ میلیارد رسید. ولی موضوع مهمتر این است که تا این لحظه، سهم خریداران ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است. آخرین باری که این اتفاق افتاد، هشتم آوریل امسال بود.
  البته افزایش حجم‌ها بسیار سریع اتفاق افتاده است. آخرین جهش تنها ۲۰ دقیقه طول کشید. خرس‌ها ضرر زیادی متحمل شدند. پوزیشن‌های فروش بسیار زیادی ضرر کردند و به خاطر «ضرربس»، بسته شدند. ولی با این وجود، اطمینانی وجود ندارد که در روند کلی بیت‌کوین تغییری به وجود آمده باشد.
  این جفت‌ارز تا انتهای روز جمعه ۲۰ ژولای در کانال قدرتمند ۷۲۷۰-۷۷۳۰ باقی ماند. می‌توان این کانال را پیوت‌پوینت بهار-تابستان ۲۰۱۸ دانست. با در نظر گرفتن فشار خرید بسیار زیاد، می‌توان احتمال این را داد که نمودار تلاش کند تا مرز بالایی کانال شکسته شود. با این وجود، متخصصین باور دارند که نزول نمودار تا ۶۸۳۰ محتمل‌تر است.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید