2018 جولای 14

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. مشخص شد که پیش‌بینی این جفت‌ارز، کاملا صحیح بوده است. در نظر داشته باشید که فرض شده بود این جفت‌ارز، در ابتدا کمی صعود می‌کند و به خط مقاومت ۱.۱۸۰۰ می‌رسد (در واقعیت، تا ارتفاع ۱.۱۷۹۰ صعود کرد) و بعد از آن پایین بیاید (در واقعیت، تا ۱.۱۶۲۰ پایین آمد). پس از آن، بازگشتی اتفاق افتاد و جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی‌اش را در ناحیه‌ی حمایت/مقاومت ۱.۱۶۸۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. با وجود این که نوسان نمودار تا حدی کمتر از انتظار بود، ولی روند اصلی را می‌توان دقیقا همان‌چیزی دانست که تحلیل‌های گرافیکی نمودارهای چهار ساعته و روزانه پیش‌بینی کرده بودند. بر اساس سناریوی این تحلیل، جفت‌ارز باید تا ناحیه‌ی ۱.۳۴۰۰ بالا می‌رفت (تا ۱.۳۳۶۰ بالا رفت) و بعد ز آن با سرعت تا خط ۱.۳۰۰۰ پایین میامد (تا سطح ۱.۳۱۰۰ پایین آمد).
  همان طور که انتظار داشتیم، دولت بریتانیای کبیر یک بار دیگر هم پوند را باد کرد. هفته‌ی گذشته، وزرای کلیدی برگزیت استعفا کردند. وزیر امور خارجه‌ی انگلستان، بوریس جانسون، و وزیر برگزیت، دیوید دیویس، شغل خود را ترک کردند تا فشار مضاعفی به پوند وارد شود.
 • USD/JPY. با وجود جنگ تجاری بین چین و آمریکا و افزایش تقاضای ین به عنوان یک بهشت امن، سیاست پولی بسیار نرمی که بانک ژاپن دنبال کرده است، هنوز هم علیه ارزش پول این جزیره عمل می‌کند. بیشترین چیزی که باعثِ رشد ارزش ین شده، رشد سریع ارز سهام‌های آسیایی و بالتبع، شاخص‌های Nikkei و MSCI Asia Pacific است. به همین دلیل، این ارز بیش از تمام ارزهای G-10 پایین آمد و ۲۴۰ نقطه از ارزشش را نسبت به دلار آمریکا از دست داد.
  در پایان دوره‌ی پنج روزه، بازگشت استاندارد دنبال شد و این جفت‌ارز در ۱۱۲.۳۵ منجمد شد.
 • ارزهای دیجیتال. ما هشدار داده بودیم که اگر اخبار منفی بیرون بیاید، روند بیت‌کوین می‌تواند به سرعت از صعودی به نزولی برود و این ارز را به حداقل‌های ماه ژوئن برساند. چندین بار گفته شده است که این اخبار تنها یک بهانه‌ی غیرواقعی هستند و سفته‌بازان بزرگ از آن‌ها استفاده می‌کنند تا ارزهای مجازی را بالا و پایین کنند. ولی چگونه ممکن است که برای مثال، ۲۳.۵ میلیون دلار از پلت‌فرم سوییسی Bancor دزدی شود (۱۳.۵ میلیون دلار در منابع دیگر آمده است) و این موضوع روی غرق شدن کل بازار تاثیر بگذارد؟ چنین چیزی امکان ندارد. ولی بیت‌کوین ۱۱ درصد از ارزشش را از دست داد و تمام ارزهای دیجیتال دیگر را هم به سمت خودش کشاند. 

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. اسیلاتورها هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه، برای پیش‌بینی آینده‌ی این جفت‌ارز کاملا آشفته هستند. حدود یک‌سوم آن‌ها سبز، یک سوم قرمز و یک سوم خاکستری هستند. ۸۰ درصد تحلیل‌گران (که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کند)، باور دارند که این جفت‌ارز حرکتش را به سمت خط ۱.۱۵۰۰ ادامه خواهد داد. نزدیک‌ترین سطوح حمایت هم در سطوح ۱.۱۶۲۵، ۱.۱۵۹۰ و ۱.۱۵۵۰ قرار دارند.
  ملاقات بین روسای جمهور آمریکا و روسیه که در روز دوشنبه ۱۶ ژولای انجام می‌شود، ممکن است باعث تقویت دلار شود. متخصصین انتظار خبر خاصی را از این دی6دار ندارند. ولی اگر این دو رهبر بتوانند به نقاط مشترک خوبی برسند، دلار هم از این سنگین‌تر خواهد شد.
  تنها ۲۰ درصد از تحلیل‌گران، نقطه نظری دیگر را نمایش داده‌اند. از نظر آن‌ها، این جفت‌ارز می‌تواند یک بار دیگر سطح ۱.۱۷۹۰ را لمس کند و اگر موفق شود، تا سطح مقاومت ۱.۱۸۳۰ بالا برود. 
 • GBP / USD. استعفای دو مذاکره‌کننده‌ی اصلی برگزیت، به معنای این است که نخست‌وزیر بریتانیا، ترزا می، گزینه‌ی نرم را برای خروج کشورش از اتحادیه‌ی اروپا انتخاب کرده است. اگر خانم می پستش را نگاه دارد، پوند هم در آینده می‌تواند تقویت شود. ولی در حال حاضر، بازار منفی است و اکثر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) پیش‌بینی می‌کنند که جفت‌ارز GBP/USD ابتدا تا سطح ۱.۳۱۰۰ و بعد از آن، ۵۰ نقطه پایین‌تر سقوط خواهد کرد.
  ده درصد از اسیلاتورها با این پیش‌بینی موافقند. هم این اسیلاتورها و هم تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، فشار فروش بیش از اندازه را روی جفت‌ارز نشان می‌دهند. همچنین تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، می‌تواند تا مدتی در کانال جانبی  ۱.۳۱۹۰-۱.۳۲۸۵ حرکت کند. 
 • همچنین، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که دلار هم در برابر ین ژاپن تقویت شود. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز USD/JPY می‌خواهد به حداکثرهایی برسد که دسامبر گذشته را در آن‌ها بوده و در ناحیه‌ی ۱۱۳.۵۰ قرار دارند. هدف بعدی برای این جفت‌ارز، حداکثر نوامبر گذشته است. - ۱۱۴.۷۵.
  همچنین، تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم با این سلسله وقایع موافق است. ولی در نمودار روزانه، تصویر متفاوتی رسم می‌شود؛ سقوط به ناحیه‌ی ۱۱۰.۲۵-۱۱۱.۱۵ و سپس، سقوط به خط حمایت ۱۰۹.۳۵.
  باید خاطرنشان کنیم که حتی الان هم تعدادی از تحلیلگران از ما می‌خواهند که مراقبِ دلار باشیم. چرا که بر اساس پیش‌بینی‌های آن‌ها، این ارز در حال حاضر هم به سطحی رسیده که فشار فروش رویش را بسیار زیاد نشان می‌دهد.
 • ارزهای دیجیتال. ما فاکتورهایی را که می‌تواند روی رشد جفت‌ارزBTC / USD تاثیر می‌گذارد، در پیش‌بینی قبلی‌مان لیست کرده‌ایم. حالا، می‌خواهیم چند کلمه‌ای را درباره‌ی وجه منفی‌اش بگوییم.
  در حقیقت، پیش‌بینی این که بیت‌کوین در هفته‌ی گذشته سقوط کند، کار بسیار ساده‌ای بود. کافی بود نقاط A، B، C و D را به هم وصل کنیم تا ضعیف شدن روند صعودی را ببینیم. در حال حاضر، سطح سرمایه‌ی بازار دوباره به حداقل‌های سال ۲۰۱۸ رسیده است و حدود ۲۴۰ میلیارد دلار است. اگر همین روند کم‌مایه شدن ادامه پیدا کند، بازار بیت‌کوین می‌تواند از هم فرو بپاشد. به همین دلیل، بیت‌کوین به ۳ هزار دلار می‌رسد و سطح سرمایه‌ی کل بازار از نصف سطح فعلی تجاوز نخواهد کرد.
  در همین حین، جفت‌ارز BTC/USD به طور کلی بین حداقل‌های ژوئن (۵.۷۹۰ دلار) و حداکثرهای ژولای (۶.۸۳۰ دلار) نوسان می‌کند و اگر اتفاق چشمگیری رخ ندهد، چند هفته‌ی دیگر هم در این کانال باقی خواهد ماند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۶ تا ۲۰ ژولای سال ۲۰۱۸1

 

Roman Butko, NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید