2018 جولای 1

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. پیش‌بینی این جفت‌ارز، تقریبا به طور کامل صحیح بوده است. در نظر داشته باشید گفته بودیم که این جفت‌ارز، به مقدار کوچکی رشد خواهد کرد و به ۱.۱۷۲۵-۱.۱۷۵۰ خواهد رسید. در واقعیت، این جفت‌ارز تا ۱.۱۷۲۰ صعود کرد. همچنین، احتمال این را هم در نظر گرفته بودیم که پایین بیاید و تلاش کند تا به سطح ۱.۱۵۰۰ برسد. در روز پنج‌شنبه، این جفت‌ارز تا سطح ۱.۱۵۲۵ نزول کرد. در انتها و در جالی که جفت‌ارز سعی می‌کرد بین گاوها و خرس‌ها تعادل ایجاد کند، به ناحیه‌ی پیوت‌پوینت  یک ماه و نیم پیش بازگشت و دوره‌ی پنج‌روزه‌ی معاملاتی را در سطح ۱.۱۶۸۰ تمام کرد. 
 • GBP/USD. به لطف آرای بانک انگلستان، هفته‌ی گذشته نظر اکثریت تحلیل‌گران مثبت بود. ۶۵ درصد از آن‌ها انتظار داشتند که جفت‌ارز مورد بحث   تا بالای خط ۱.۳۳۵۰ صعود کند. ولی آن ۳۵ درصد باقی‌مانده بر این باور بودند که تمام اطلاعیه‌های ستیزه‌جویانه (Hawkish) نهاد ناظر، فقط تلاشی است تا ارزش پوند بیش از این پایین نیاید؛ ارزی که از ماه آوریل تا الآن بیش از ۱۰۰۰ نقطه پایین آمده است. نظر این متخصصین درست بود. بر اساس پیش‌بینی آن‌ها، جفت ارز مورد بحث باید تا ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۱۰۰ پایین بیاید. دقیقا همین اتفاق افتاد: کف ناحیه‌ای دقیقا در میانه‌ای این ناحیه شکل گرفت و  پس از آن، جفت‌ارز GBP/USD به ۱.۳۲۰۰ بازگشت.
 • USD/JPY. یک بار دیگر، مشخص شد که  حق با اسیلاتورها بوده است. ۱۵ درصد از آن‌ها سیگنال داده بودند که این جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند. همین کافی بود که نمودار خودش را بالا بکشد. همچنین، این جفت‌ارز در کانال ماهانه‌ای نازک‌تر باقی‌ماند؛ کانال ۱۰۹.۲۰-۱۱۰.۹۰. در نهایت، موقعیت این جفت‌ارز در ۱۱۰.۱۰ تحکیم شد.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی جفت‌ارز BTC/USD گفته بود که اگر این جفت‌ارز از ناحیه‌ی مقاومت ۵۹۰۰-۶۱۰۰ عبور کند، احتمال زیادی وجود خواهد داشت که پس از گذشت مدتی به خط ۴۳۰۰ برسد. در ۲۸ ژوئن، خرس‌ها با عزمی راسخ تلاش کردند تا خط حمایت را بشکنند. به نظر می‌رسید که فروپاشی قریب‌الوقوعی در راه باشد. ولی زمانی که قیمت به ۵۷۹۰ دلار رسید ابتدا منجمد شد و بعد از آن، در ۳۰ ژوئن، به سمت بالا جهش کرد و به ۶۵۲۵ رسید. به همین دلیل در طول روز، بیت‌کوین بیش از ۱۰ درصد صعود کرد. دلیل این موضوع، خرید عظیمی بود که سرمایه‌گذاری ناشناس انجام داد. این خرید، بعد از بسته شدن بورس آتی شیکاگو (CME) انجام شد.
  اکثر ارزهای دیجیتال جایگزین هم  پشت سر بیت‌کوین صعود کردند. بیشترین صعود مربوط به Bitcoin Cash (۱۳ درصد) و لایت‌کوین  (۱۱ درصد) بود. رشد میانگین  بیست ارز دیجیتال ۷-۱۰ درصد بود. 

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم: 

 • هفته‌ی گذشته به دلیل نتایج جلسه‌ی سران اروپا و توافقی که برای حل مساله‌ی مهاجران به دست آمد، ارزش یورو رشد کوتاه‌مدتی را تجربه کرد. ولی، امکان این که در آینده‌ی نزدیک اطلاعات اقتصادی از اروپا منتشر شود و EUR/USD را بیش از این به سمت بالا ببرد، بسیار اندک است. انتشار داده‌های بازار کار ایالات متحده (NFP) در روز جمعه ۷ ژولای جذابیت خاصی دارد. ولی احتمالا انقباض بیشتر سیاست‌های پولی فدرال رزرو در کفه‌ی دیگر ترازو قرار داشته باشد. در نتیحه ۳۵ درصد از متخصصین عنوان می‌کنند که این جفت‌ارز، می‌تواند در کانال ۱.۱۵۰۰-۱.۱۷۲۵ قرار گیرد.
  همچنین، ممکن است هنوز هم قادر باشد که مرز بالایی این کانال را بشکند و به ناحیه‌ی ۱.۱۷۲۵-۱.۱۸۲۵ صعود کند. ۲۰ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته، با این پیش‌بینی موافقند.
  ۴۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین، به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۱۵ درصد از اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز فشار فروش بیش از حدی دارد. متخصصین، تحلیل‌های گرافیکی و اسیلاتورهای گفته شده باور دارند که نمودار بار دیگر سطح ۱.۱۵۰۰ را لمس خواهد کرد و در صورتی که آن را بشکند، ۱۰۰ تا ۱۵۰ نقطه پایین‌تر خواهد رفت.
 • تحلیل‌های گرافیکی در جفت‌ارز GBP/USD هم چنین تصویری را نشان می‌دهند؛ صعود تا سطح ۱.۳۳۰۰-۱.۳۳۳۵ در نمودار چهار ساعته و سقوط تا ناحیه‌ی ۱.۲۹۰۰-۱.۳۱۰۰ در نمودار روزانه. ۱۵ درصد از اسیلاتورها هم با سناریوی گفته شده موافقند.
  نظرات متخصصین هم تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است. ۳۵ درصد از آن‌ها با صعود این جفت‌ارز، ۳۵ درصدشان با سقوط و ۳۰ درصد با روند جانبی موافقند.
  می‌توانیم با تمام چیزهایی که در بالا گفته شد، فرض بگیریم که این جفت‌ارز در افق ۱.۳۲۰۰ در جهت جانبی حرکت خواهد کرد و بین سطوح ۱.۳۰۵۰ و ۱.۳۳۲۵ نوسان می‌کند.
  در میان‌مدت، ۶۵ درصد از تحلیل‌گران با رشد جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۳۴۵۰-۱.۳۶۱۵ و تنها ۳۵ درصد از آن‌ها، با سقوطش به زیر سطح ۱.۳۰۰۰ موافقت دارند. در صورتی که  ریاست بانک انگلستان، مارک کارنی، در سخنرانی روز سه‌شنبه ۵ ژولای، به طور مستقیم یا غیر مستقیم «ستیزه‌جویانه» (Hawkish) بودن بیانیه‌ی همکرش اندی هالدین را تایید کند، می‌توان انتظار داشت که این جفت‌ارز در همین هفته جهش دشته باشد.
 • USD/JPY. با وجود این که همین الان هم ۱۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه سیگنال فشار فروش این جفت‌ارز را به ما می‌دهند، بیشتر متخصصین (۵۵ درصد) هنوز هم انتظار دارند که این جفت‌ارز حداقل تا سطح ۱۱۱.۴۵ صعود کند. از نظر آن‌ها، تنها بعد از این اتفاق است که جفت‌ارز می‌تواند به خط حمایت ۱۱۰.۰۰ بازگردد. چنین حرکتی را تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه تایید می‌کنند. از نظر آن‌ها اگر این سطح شکسته شود، جفت‌ارز می‌تواند به سرعت ۱۰۰ نقطه‌ی دیگر هم پایین برود.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲ تا ۴ ژوئن سال ۲۰۱۸1

 • ارزهای دیجیتال. با نگاه کردن به آخرین جهش بیت‌کوین، دنیای ارزهای دیجیتال بهت‌زده شد: این دیگر چه بود؟ آیا این همان بازگشتی است که مدت‌هاست انتظارش را می‌کشیم؟ پیش‌گویی جان مک‌آفی که گفته بود قیمت بیت‌کوین در ۲۰۲۰ به ۱ میلیون دلار می‌رسد، در حال تحقق است؟ یا این که این هم یک تله‌ی دیگر است؟ شاید هم کنت راگ‌آف (Kenneth Rogoff) راست گفته باشد؛ این که گفته بود در انتهای این سال، پدر تمام ارزهای دیجیتال با خاک یکی می‌شود و قیمتش به ۱۰۰ دلار می‌رسد.
  احتمالا پاسخ این سوالات به زودی مشخص شود. فعلا،  به قول «اسکلف» (Skelef) فیلسوف یونان باستان، هرکس چیزی را می‌بیند که بخواهد. تحلیل‌گرانی که به آینده‌ی بیت‌کوین خوشبین هستند، گفته‌اند که بیت‌کوین به  ۶۷۰۰ دلار خواهد رسید و این رشد، سیگنالی قوی است که نشان می‌دهد جهت روند تغییر کرده. در نگاه منفی‌گرایان هم آخرین نفس‌های یک ارز در حال مرگ را می‌بینیم. اگر جفت‌ارز BTC/USD زیر سطح ۵۹۰۰ دلار ثابت شود، می‌توان نتیجه گرفت که بعد از مدتی به ۴۳۰۰ دلار (و حتی کمتر) هم برسد.

 

Roman Butko, NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید