2018 ژوئن 24

بل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم: 

 • EUR/USD. بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) انتظار داشتند که این جفت‌ارز برای شکستن حط حمایت ۱.۱۵۰۰ تلاشی انجام دهد؛ نظری که دقیقا محقق شد. ولی این تلاش شکست خورد و نیروی خرس‌ها تحلیل رفت. برخلاف پیش‌زمینه‌ی آرامشی که موقتا روی جنگ تجاری چین و ایالات متحده سایه افکنده بود، دلار ۱۶۰ نقطه از یورو بالاتر رفت و این جفت‌ارز را به ناحیه‌ی پیوت‌پوینت شش ماه گذشته رساند. دوره‌ی معاملاتی پنج روزه، برای این جفت‌ارز در نقطه‌ی ۱.۱۶۵۷ تمام شد.
 • شصت درصد از تحلیل‌گران به این واقعیت گرایش داشته‌اند که  GBP/USD می‌تواند مرز پایینی کانال چهار هفته‌ای ۱.۳۲۰۰-۱.۳۴۷۰ را بکشند و به خط ۱.۳۰۵۰ برسد. این پیش‌بینی صحیح بود: جفت‌ارز مورد بحث در روز سه‌شنبه ۱۹ ژوئن، پایین‌تر از مقاومت ۱.۳۲۰۰ بود و در روز پنجشنبه ۲۱ ژوئن، به سطح ۱.۳۱۰۰ رسید. ولی بعد از این، بانک انگلستان سورپرایزی کوچک را به همه نشان داد. افزایش نرخ بهره به جای این که ۲ رای را در برابر ۷ رای به دست بیاورد (چیزی که تصور می‌شد)، ۳ رای به دست آورد. البته این اتفاق تغییر اساسی‌ای را ایجاد نکرد، ولی گاوها متوجه شدند که چنین نتیجه‌ای ممکن است ممکن است باعث شود که نرخ بهره در ماه آگوست باز هم بالا برود و به همین دلیل، ارزش پوند افزایش پیدا کند. به همین دلیل و در انتهای دوره‌ی معاملاتی هفتگی، جفت‌ارز مورد بحث توانست تا ۱.۳۲۶۰ صعود کند.
 • USD/JPY. نتایج هفته‌ی پیش، یک بار دیگر نشان داد سیگنال‌های اسیلاتورها باید در نظر گرفته شوند؛ حتی بخش‌های کوچکی از آن‌ها. این بار، ۲۰ درصد از اسیلاتورها فشار فروش را روی جفت‌ارز بیش از اندازه می‌دانستند. یک سوم تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه هم این نظر را تایید می‌کردند و مهمترین مقاومت را در ناحیه‌ی ۱۰۹.۴۰ تشخیص می‌دادند.  می‌توان گفت با در نظر گرفتن اصلاحی که در این موارد اتفاق میافتد، این پیش‌بینی به طور کامل درست بوده است:این جفت‌ارز در روز سه‌شنبه به ۱۰۹.۵۴ رسید و بعد از آن، به سطح ۱۱۰.۷۵ رسید. سپس، به خط حمایت/مقاومت میان‌مدتی رسید که در ناحیه‌ی ۱۱۰.۰۰ واقع شده بود.
 • ارزهای دیجیتال. در ابتدای ماه ژوئن ارزش کل بازار ۳۳۰ میلیارد دلار بود و الآن، ۲۸۳ میلیارد است. به عبارت دیگر، ظرف چند هفته این بازار ۱۵ درصد (و از ابتدای سال بیش از ۵۰ درصد) «منفجر شده است».
  اگر نگاهی به نمودار قیمت بیت‌کوین نسبت به دلار (BTCUSD) بیاندازید، می‌توانید چنین تصویری را برای هفته‌ی هفتم مشاهده کنید: تلاش گاوهایی با سرِ خم شده، برای این که جفت‌ارز صعود کند و سقوطی پرشتاب و هفتگی، که تمام تلاش‌هایشان را نقش بر آب می‌کند. در نتیجه بیت‌کوین با رسیدن به قیمت ۵۹۲۵ دلار، به سطحی رسیده است که ششم فوریه‌ی ۲۰۱۸ در آن به سر می‌برد.
  واقعا دلیلی ندارد که الآن، درباره‌ی دلایل چنین سقوطی صحبت کنیم. شاید دلیلش تصمیمی باشد که مرجع نظارتی دیگر گرفته باشد، شاید هم یکی دیگر از صرافی‌ها هک شده باشند. همه‌ی این‌ها، فقط دلایلی هستند که باعث می‌شوند مهمترین ارز دیجیتال، چند صد دلار ناقابل دیگر «غرق شود». ارزهای دیجیتال دیگر که از نظر ارزش بازار در بین ۱۰تای اول هستند (ایتریوم، ریپل، لایت‌کوین و غیره)، مثل غلام حلقه به گوش به دنبال سقوط بیت‌کوین راه‌افتاده‌اند و روی حس و حال بازار تاثیر معکوس می‌گذارند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • از بین داده‌های اقتصادی جفت‌ارز EUR/USD را به بالا برانند، می‌توانیم تنها به تغییر قابل توجهی اشاره کنیم که شاخص PMI ترکیبی منطقه‌ی یورو به خود دیده است. ظاهرا، این تغییر تنها دلیلی است که ۵۵ درصد از متخصصین، محتاطانه به ناحیه‌ی ۱.۱۷۲۵-۱.۱۷۵۰ اشاره می‌کنند و آن را هدف بعدی این جفت‌ارز می‌دانند. اکثریت قریب به اتفاق شاخص‌های نمودار چهار ساعته هم به رنگ سبز هستند. ولی ۱۵ درصد اسیلاتورها فشار فروش بیش از اندازه را روی نمودار نشان می‌دهند.
  ۴۵ درصد تحلیل‌گران باقی‌مانده، مطمئن هستند که صعود یورو موقتی است و این جفت‌ارز، یک بار دیگر سطح ۱.۱۵۰۰ را لمس خواهد کرد. در صورتی هم که این سطح بکشند، نمودار ۱۰۰ نقطه پایین‌تر خواهد رفت.
  ولی تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه گزینه‌ای میانه‌رو را پیشنهاد می‌دهند: این جفت‌ارز ابتدا به ناحیه‌ی ۱.۱۴۵۰ -۱.۱۵۰۰ می‌رسد و بعد از آن، تا ارتفاع ۱.۱۸۴۰ بالا خواهد رفت. 
 • تا به الآن، مهمترین روند GBP/USD را اقتصاددان ارشد بانک انگلستان «اندی هالدن» (Andy Haldane) شکل داده است. او در روز سه‌شنبه، رای خودش را به بالا رفتن نرخ بهره داد. به علاوه، این مرجع نظارتی کلیت اقتصاد انگلستان را مثبت ارزیابی کرده است و نشان داده که آمادگی کامل را برای پایین آوردن نقطه‌ی تعادل بعد از افزایش نرخ بهره تا ۱.۵ درصد(در برابر ۰.۵ درصدِ امروز) دارد. چنین بیانیه‌ی «عجیب و غریبی» باعث می‌شود که ۶۵ درصد از متخصصین انتظار داشته باشند روند صعودی ادامه پیدا کند و این جفت‌ارز، به ناحیه‌ی ۱.۳۳۵۰-۱.۳۴۵۰ برسد.
  به نظر می‌رسد ۳۵ درصدِ باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران به تئوریسین‌های توطئه تعلق داشته باشند و باور داشته باشند که تمام بیانیه‌های این نهاد نظارتی، تلاشی برای حمایت از نرخ پوند باشد؛ نرخی که از آوریل بیش از ۱۰۰۰ نقطه‌اش را از دست داده است. این تحلیل‌گران با در نظر گرفتن این موضوع، باور دارند که جفت‌ارز مورد بخث به سقوطش ادامه خواهد داد و در آینده‌ای نزدیک به سطح ۱.۳۱۰۰ می‌رسد. خط حمایت بهدی هم ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از آن خواهد بود  
 • نظراتی که درباره‌ی جفت‌ارز USD/JPY گفته می‌شود، به طور یکسان تقسیم شده است. نیمی از آن‌ها به صعود و نیمی دیگر، به سقوط جفت‌ارز رای می‌دهند ولی جفت‌شان، انتظار دارند که نوسان این جفت‌ارز بیشتر شود. خطوط حمایت در ۱۰۹.۸۵ و ۱۰۹.۵۰ و خطوط مقاومت، در ۱۱۰.۲۵ و ۱۱۰.۶۰ قرار دارند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم با این تحلیل‌گران موافقند و ادغامی استوار را در ناحیه‌ی ۱۱۰.۱۰ نشان می‌دهند.
  لازم به ذکر است که حدود ۱۵ درصد از اسیلاتورها، فشار فروش روی این جفت‌ارز را بیش از حد نشان می‌دهند. انتظار این اسیلاتورها این است که روند این جفت‌ارز، در آینده‌ی نزدیک اصلاح شود.
 • ارزهای دیجیتال. به نظر می‌رسد که زمان حساس فرا می‌رسد؛ زمانی که بازارسازان باید تصمیم بگیرند بیت‌‌کوین به سقوطش ادامه دهد یا این که صعود کند.
  اگر BTC/USD از ناحیه‌ی مقاومت ۵۹۰۰-۶۱۰۰ عبور کند، احتمال زیادی وجود خواهد داشت که پس از گذشت مدتی به خط ۴۱۰۰ برسد و بعد از آن، مدتی طولانی را در ماه‌های آگوست و سپتامبر در آن بماند.
  اگر ثابت شود که این خط حمایت شکسته نمی‌شود، گاوها نهایت تلاش‌شان را خواهند کرد که بیت‌کوین را به ارتفاعی برسانند که ماه می را در آن گذرانده بود. حتی ممکن است طمع قیمت ۱۰ هزار دلار هم برآورده شود.
  پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۵ تا ۲۹ ژوئن سال ۲۰۱۸1
  انتظار می‌رود تلاش‌هایی که در مهمترین ارز دیجیتال انجام می‌شود، در آینده‌ی نزدیک جدی شود. در چنین شرایطی که ابهام در آن موج می‌زند، ممکن است معامله‌گران ارزهای دیجیتال منتظر روند قابل مشاهده‌ای نمانند. ولی معاملاتی که کمتر از یک روز به طول بیانجامند، در این زمان کاملا منطقی خواهند بود. این موضوع نه تنها برای بیت‌کوین، بلکه برای تمام ارزهای دیگر هم صادق است.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید