2017 دسامبر 3

اول از همه، بیایید نگاهی به پیش‌بینیِ هفته‌ی پیش بیاندازیم:

 • تجربه نشان می‌دهد اگر حداقل ۲۵-۳۰ درصد اسیلاتورها، سیگنالی بدهند که نشان‌دهنده‌ی خرید یا فروش بیش از حد جفت ارز باشد، باید انتظار داشته باشیم که قیمت اصلاح شود. هفته‌ی پیش، همین اتفاق برای جفت ارز EUR/USD افتاد. در ابتدای این هفته قیمت به سمت بالا رفت. این حرکت، ادامه‌ی روندِ ماه نوامبر بود. ولی قدرت گاوها خیلی زود تحلیل رفت و قیمت دوباره به همان جایی بازگشت که یک سوم تحلیلگران و اسیلاتورها نشان داده بودند؛ به زیر محدوده‌ی ۱.۱۸۰۰.  البته در همان زمان که این جفت‌ارز در حال سقوط بود، گاوها نیروهای خودشان را دوباره به دست آوردند و در انتهای هفته آن را به حد ۱.۱۹۰۰ برگرداندند. این جفت ارز، دوشنبه قیمتش را از همین محدوده شروع کرده‌بود.
 • زمانی که حرف از پیش‌بینی قیمت GBP/USD به میان میاید هفتاد درصد از متخصصان، تحلیل گرافیکی نمودار روزانه و تمام شاخص‌ها نشان می‌دهند که روند صعودی این جفت‌ارز (که در ژانویه‌ی ۲۰۱۷ میلادی شروع شده است) ادامه پیدا می‌کند. همچنین، تا سپتامبر حرکتش تندتر می‌شود و به محدوده‌ی ۱.۳۶۵۰ می‌رسد. محدوده‌ی ۱.۳۴۵۰ نزدیک‌ترین حد مقاومت در نظر گرفته شده بود.
  اکثر افراد قبول دارند که حقیقت، حد وسط دو مقدار است. الان هم دوباره این اتفاق افتاده است. بالاترین سقفی که جفت‌ارز می‌تواند آن را بزند، ۱۳۵۵۰ است. بعد از آن، ضربه‌ی رو به جلوی جفت‌ارز از بین می‌رود و در ۱.۳۴۷۰ هفته را تمام می‌کند.  
 • USD/JPY. - پیش‌بینی‌ها می‌گویند که این جفت‌ارز، ممکن است تا ۱۱۰.۰۰-۱۱۰.۵۰ پایین بیاید. همچنین، زیرموجی هم خواهد داشت که آن را تا ۱۱۲.۰۰-۱۱۳.۴۵ بالا می‌برد. شاید کمی اصلاح انجام شود، ولی اتفاقی که میافتد همین خواهد بود. این جفت ارز در ابتدا به سطح ۱۱۰.۸۳ می‌رسد و بعد از آن، جهت عوض می‌شود و تا ۱۱۲.۸۷ بالا خواهد رفت. بعد از آن، جهشی ۱۴۰ نقطه‌ای به سمت پایین اتفاق میافتد. سپس ۸۰ نقطه حرکت به سمت بالا انجام می‌شود و در سطح ۱۱۲.۲۰ حرکتش متوقف می‌شود.   
 • پیش‌بینی اصلی، برای USD/CHF هم دقیق بود. هفتاد درصد از متخصصین (Expertها)، تحلیل گرافیکی نمودار روزانه، صد در صد اسیلاتورهای روند و ۸۰ درصد اسیلاتورها، می‌گویند که جهت نمودار فقط به سمت پایین خواهد بود. حد مقاومت، ۰.۹۷۵۰ بود. در همین زمان، تحلیل گرافیکی نمودار چهارساعته (H4) با بیست درصد اسیلاتور باقی‌مانده (که روند را رو به رشد تشخیص می‌دهند) نشان می‌دهد که جفت‌ارز می‌تواند موقتا تا سطح ۰.۹۸۶۵ بالا برود.
  بی‌طرفی این پیش‌‌بینی، با نگاه به نمودار جفت‌ارز کاملا مشخص می‌شود. با شیبی ملایم و آرام تا ارتفاع ۰.۹۸۸۰ بالا می‌رود، سپس سرعت پایین آمدنش بالا می‌رود و به سطح ۰.۹۷۳۳ پرتاب می‌شود و تقریبا همان‌طور که پیش‌بینی‌ شده بود، هفته‌ی معاملاتی در ۰.۹۷۶۰ تمام می‌شود.

 

همان طور که برای هفته‌ی پیش‌رو پیش‌بینی کردیم، با جمع‌بندی نظرات تحلیل‌گران شماری از بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری، در کنار پیش‌بینی‌ای که بر اساس متدهای مختلف تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده است، می‌توانیم بگوییم:

 • دقیقا مثل هفته‌ی گذشته، ۶۵٪ از متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که دلار تضعیف می‌شود و EUR/USD حداقل تا ۱.۲۰۰۰ بالا می‌رود. محدوده‌ی مقاومت پیش‌رو، ۱.۲۰۴۵ و ۱.۲۰۹۰ خواهد بود. این مقاومت، حداکثر تا آگوست پابرجا خواهد ماند. تحلیل گرافیکی و ۹۵ درصد از اندیکاتورها با این پیش‌بینی موافق هستند. ولی در پیش‌بینی میان‌مدت، تعداد گاوهایی که از صعود حمایت می‌کنند ۳۵ درصد کاهش پیدا می‌کند و نقطه‌ی تعادل، به سمت خرس‌ها تمایل پیدا می‌کند. بر اساس مورد آخر، این جفت‌ارز در روندی خنثی خواهد بود که از آگوست شروع می‌شود و در کانال ۱.۱۵۷۵-۱.۲۰۹۰ نوسان می‌کند. به همین دلیل، می‌توان گفت که این جفت‌ارز به حاشیه‌ی بالایی کانالش رسیده و باید تا پیوت‌پوینت خودش در ناحیه‌ی ۱.۱۸۳۵ برود.
  ضمنا، زمانی که بخواهید در EUR/USD پوزیشنی معاملاتی باز کنید، باید اتفاقاتی که ممکن است روی جهت روند یا نوسانش تاثیر بگذارند را در نظر داشته باشید. این اتفاقات را می‌توان جلسه‌ی ECB در چهارشنبه ششم دسامبر (۱۵ آذر)، انتشار اطلاعات GDP منطقه‌ی یورو در پنجشنبه و جمعه، انتشار اطلاعات مربوط به بیکاری در ایالات متحده دانست:  
 • انتظار می‌رود که دلار در برابر پوند انگلستان ضعیف شود. به همین دلیل  نظر ۶۰ درصد متخصصین، تحلیل گرافیکی روی نمودار چهار ساعته (H4) و روزانه (D1) و۹۰ درصد از شاخص‌ها، بر این است که هدف GBPUSD ۱.۳۶۵۰ است و حداکثر تا بیستم سپتامبر به این هدف می‌رسد. نزدیک‌ترین مقاومت، ۱.۳۶۰۰ است.
  در حال حاضر در شرایطی که روند برعکس شود، قوی‌ترین حمایت‌ها از سطح‌های ۱.۳۳۲۵، ۱.۳۲۶۵ و ۱.۳۰۵۰ صورت می‌گیرد. در اینجا، حتما باید ذکر شود که جفت‌ارز مذکور برای حدودا دو ماه، به کانال جانبی 1.3050-13325 خواهد رفت و تنها هفته‌ی گذشته بود که مرز بالایی‌اش را شکست. بنابراین، تمایل خرس‌ها برای این که این جفت‌ارز را به چارچوب خودش برگردانند به اندازه‌ی کافی قوی است. این افراد، مترصد هستند تا در اولین فرصت، این کار را به انجام برسانند. نزدیک به ۷۰ درصد از تحلیل‌گران این سناریو را در میان‌مدت محتمل نمی‌دانند:
 • با اندیکاتورها، نمی‌توانید پیش‌بینی‌ای برای جفت‌ارز USD/JPY داشته باشید. بعضی از آن‌ها با سبز، بعضی‌شان با قرمز و بعضی‌شان با خاکستری ساده کشیده شده‌اند. این کار هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه انجام شده‌است. همچنین، در این خط‌کشی‌ها هم شاخص‌ها در نظر گرفته شده‌اند و هم اسیلاتورها.
  در میان متخصصین، تمایلی کوچک (۶۰ درصد در برابر ۴۰ درصد) به سمت گاوها وجود دارد. نظر آن‌ها این است که جفت‌ارز مربوطه، دوباره تلاش می‌کند تا به سطح ۱۱۳.۳۰-۱۱۴.۰۰ برسد. این نظر، مورد تایید تحلیل گرافیکی نمودار چهار ساعته (H4) هم هست. با این وجود، اگر به نمودار روزانه نگاه کنیم، ثابت می‌شود تمایل جفت‌ارز بر این است که پیوت پوینت میان‌مدت در کانال جانبی ۱۰۸.۰۰-۱۱۴.۵۰  در منطقه‌ی ۱۱۱.۷۰ را دوباره آزمایش کند. اگر این خط با موفقیت شکسته شود، جفت‌ارز دوباره با شدت به مرز پایینی‌اش باز خواهد گشت. این موضوع، دقیقا همان چیزی است که می‌توانیم در پریودهای بین ۲۲ مارس تا ۱۱ آوریل، ۱۷ مه تا ۶ ژوئن و ۲۰ ژولای تا ۳۱ ژولای امسال ببینیم.

پیش‌بینی تغییرات جفت‌ارزهای EURUSD ،GBPUSD ،USDJPY وUSDCHF برای تاریخ چهارم تا هشتم دسامبر ۲۰۱۷ میلادی1

 • USD/CHF.  ۴۵ درصد متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز به محدوده‌ی حمایت و مقاومت قدرتمند ۰.۹۷۶۰ رسیده است. به این ترتیب، این جفت‌ارز سطح مقاومت را می‌شکند و به ۰.۹۸۴۵ می‌رسد. اگر این سطح بکشند، جفت ارز صد نقطه هم بالاتر خواهد رفت. تحلیل‌های گرافیکی روی نمودار چهار ساعته و یک روزه و همچنین، یک چهارم اسیلاتورها نشان می‌دهند که فشار خرید این جفت‌ارز بیش از اندازه است. همچنین، رای‌شان بر این است که این جفت‌ارز صعود می‌کند.
  با توجه به حرکت این جفت‌ارز به سمت بالا باید خاطرنشان کرد که در میان‌مدت، تعداد پشتیبان‌های رشدش تا سطح ۱.۰۱۰۰ تا ۶۵ درصد رشد می‌کند. ضمنا، خرس‌هایی که کاهش این جفت‌ارز را تا سطح ۰.۹۷۰۰ پیش‌بینی می‌کنند، در تحلیل‌ها دست پیش را دارند (۵۵ درصد).

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید