2016 ژوئن 23

جفت ارزی USDJPY در میان پنج جفت محبوب چه در بازار فارکس یا زمان معامله گزینه‌های باینری است، ازاین‌رو نه‌تنها رؤسای بانک‌های مرکزی و مدیران صندوق‌های پوششی بلکه میلیون‌های معامله‌گر شخصی در سراسر دنیا به آینده آن اهمیت می‌دهند.

بنابراین چه چیزی در انتظار ین ژاپن طی 12-18 ماه آتی است؟

بنا به گفته کارشناس ارشد Goldman Sachs Group Kamakshya Trivedi، اکنون وقت فروش «ین» است، چراکه با تضعیف اقتصاد ژاپن به‌احتمال‌قوی این ارز را به سطوح نسبتاً ضعیف‌تری خواهد کشاند. Goldman پیش‌بینی می‌کند که ین طی امسال به سطحی سقوط می‌کند که آخرین بار در سال 2002 شاهد آن بودیم و رقم ¥130 در مقابل هر دلار آمریکا را ذکر می‌کند.

دویچه بانک به‌طور کامل با نظر Goldman موافق است. دویچه بانک (DB) گزارش می‌دهد که «ین» درواقع در مقابل تمامی ارزها به‌جز دلار آمریکا از عملکرد بیشتری برخوردار است و این در حالی است که USDJPY به اوج نرخ ¥130 می‌رسد.

بااین‌حال، شایان‌ذکر است که پیش‌بینی‌های Goldman و دویچه بانک برای ارز ژاپن ظاهراً به‌احتمال‌زیاد یکی از پیش‌بینی‌های خرسی [نزولی] است. بنابراین، برای مثال، بنا بر گزارش آژانس پیش‌بینی اقتصاد (Economy Forecast Agency)، ین ژاپن به حدود «فقط» 107 – 109 ین در هر USD خواهد رسید. بنا بر نظرسنجی‌های انجام‌شده از سوی سازمان بلومبرگ (Bloomberg)، پیش‌بینی می‌شود که ارز ژاپن به‌طور میانگین به سطح ¥118 تضعیف شود. انتظار می‌رود این جفت ارزی تا انتهای مارس 2017 به این معیار برسد.

تحلیل‌گر ارشد شرکت کارگزاری NordFX، جان گوردن می‌گوید: «باید در نظر داشته باشم که عامل کلیدی که به وضعیت این ارز کمک می‌کرد، صادرات بود. تقاضای خودرو و لوازم‌خانگی، ساخت ژاپن پشتیبانی قوی برای «ین» بودند. بااین‌حال کاهش رشد اقتصادی مشهود است. و این کاهش رشد حتی گرچه بانک ژاپن خط‌مشی نرخ بهره منفی (NIRP) را اعلام کرد، همچنان ادامه می‌یابد.»

این امید که چنین نرخ‌هایی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان حمایت خواهد کرد، ظاهراً درست از آب درنیامد. بانک‌ها ترجیح می‌دهند در عوض وام‌دهی به مشتریانشان، سهام خریداری کنند. و بنا به گفته پرفسور «بن نایت» (Ben Knight) در مدرسه علوم تجاری وارویک (Warwick Business School)، چنین شرایطی برای بازار ژاپن بسیار نگران‌کننده است.

بااین‌حال، چشم‌اندازهایی خوش‌بینانه برای آینده ارز ژاپن وجود دارد.

با افزایش نرخ بهره از سوی Federal Reserve (فدرال رزرو [بانک مرکزی آمریکا])، ممکن است سقوط هر چه بیشتر «ین» تشدید یابد. به هر صورت، بنا به گفته لارا روزنر (Laura Rosner)، اقتصاد دادن ایالات‌متحده در BNP Paribas، هیچ‌چیزی حاکی از آن نیست که چنین افزایشی می‌تواند در سال 2016 یا 2017 رخ دهد (منبع: «یلن (Yellen) کنترل پیام فدرال را به دست می‌گیرد تا بر رویکردی تدریجی تأکید ورزد،» بلومبرگ، 29 مارس 2016).

کارشناسان بانک بارکلیز (Barclays Bank) با این سناریو موافق هستند، آن‌ها روندی نزولی را برای جفت ارزی USDJPY پیش‌بینی می‌کنند که به اعتقاد آن‌ها این جفت باید تا پایان سال به حدود  ¥95–100 سقوط کند.

جان گوردن از NordFX در تحلیل خود از این شرایط چنین اظهار می‌دارد: «گرچه بانک بارکلیز تصور می‌کند که این جفت ارزی سقوط می‌کند، برخلاف آن‌ها، کارشناسان بانک آمریکا (Bank of America) معتقدند که این جفت هم‌اکنون به کف قیمت خود رسیده است که به‌موجب آن حجم معاملات سوداگران بی‌باک در حال افزایش است.»

قطعاً، همچنان عواملی وجود دارند که اثر منفی بر «ین» می‌گذارند. بنابراین، تعهدات بدهی ژاپن حدود 2.5 برابر بزرگ‌تر از تولید ناخالص داخلی (GDP) سالانه این کشور است که نگرانی بزرگ نه‌تنها برای دولت ژاپن بلکه برای صندوق بین‌المللی پول محسوب می‌شود. حتی صندوق بین‌المللی پول (IMF) وادار شد تا هشداری رسمی در رابطه با این موضوع صادر نماید (منبع: CNNMoney، 24 جولای 2015) از طرفی دیگر، بخش عمده بدهی ملی از بازار داخلی فراتر نمی‌رود که تا حدی از وخامت اوضاع می‌کاهد.

عامل منفی دیگر روند پیر شدن جمعیت ژاپن است. بااین‌حال، اعتقاد جمعی بر این است که «ین» یکی از ارزهای ذخیره‌ای بزرگ است که نه‌تنها گرایش‌های اقتصادی بازار ژاپن بلکه بازارهای کشورهای کل حوزه اقیانوس آرام را بازتاب می‌دهد. این ارز جایگاه جهانی خود را در سال 1953 کسب کرد و از آن موقع تاکنون نرخ آن به‌طور قابل‌توجهی در نوسان بوده است: اگر در سال 1982 نرخ مبادله ¥277 برای 1 دلار بود، آنگاه 30 سال بعد، در سال 2012، نرخ مبادله تنها ¥75 بود. اکنون نرخ خود را روی معیار ¥106 نگه داشته است، اما آینده این جفت ارزی به‌طور گسترده‌ای نه‌تنها به اقدامات بانک ژاپن، بلکه به وضعیت سایر اقتصادهای بزرگ این منطقه بستگی دارد. طی چند ماه، خواهیم دید حق با چه کسی است - کارشناسان Goldman Sachs و دویچه بانک یا بانک بارکلیز. جان گوردن از NordFX این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کند: «بااین‌حال یک‌بار دیگر متذکر می‌شوم که غالب تحلیل‌گران سقوط ارز ژاپن به سطح 118 ین برای هر USD یا بیشتر پیش‌بینی می‌کنند.»


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید