2016 آوریل 28

HSBC یک سازمان مالی چندملیتی بزرگ است که خدماتی را به بیش از 48 میلیون مشتری در سراسر جهان ارائه می‌دهد. این گروه دارای 6100 دفتر در 72 کشور و ناحیه در اروپا، آسیا، خاورمیانه و نیز آمریکای شمالی و لاتین است. در این شرایط، با توجه به نشریه تلگراف، 80% از سود این گروه از آسیا عاید آن‌ها می‌شود.

فعالیت‌های HSBC در چهار حوزه تجاری انجام می‌شوند: 

- بانکداری خرد و مدیریت ثروت؛

-بانکداری تجاری؛

-بانکداری و بازارهای جهانی؛

-بانکداری خصوصی جهانی.

سهام شرکت عمومی محدود (plc) HSBC Holdings در مرکز فروش سهام و اوراق بهادار لندن، هنگ‌کنگ، نیویورک، پاریس و برمودا معامله می‌شوند. تعداد سهام‌داران آن بیش از 213000 نفر از بیش از 130 کشور است. 

بزرگ‌ترین بخش HSBC Holdings بانک HSBC تابعه آن است. یک سال پیش، این بانک بزرگ در بریتانیا پس از این گزارش که شعبه سوئیسی آن با اجازه دادن به بعضی مشتریان برای برداشت مبالغ هنگفتی از نقدینگی، به آن‌ها کمک کرده است از پرداخت مالیات اجتناب کنند، به  مرکز رسوایی بدل شد.

بدیهی است این رخداد چیزی جز هشدار برای سهامداران HSBC به ارمغان نداشت. بااین‌حال، بنا به گزارش نشریه گاردین، هیچ‌گونه اقدام رسمی از سوی مقامات نظارتی این شهر صورت نگرفت که موجبات آسایش سرمایه‌گذاران و ثبات قدرت بازاری مستحکم HSBC فراهم شد. بااین‌وجود، فایننشال تایمز گزارش می‌دهد که کاخ سفید و پرزیدنت اوباما مایل نیستند پیش از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایالات‌متحده آمریکا اقدامی برای لاپوشانی کردن این موضوع انجام دهند.

گرچه احتمال تحقیق و رسیدگی بیشتر وجود دارد، یکی از آژانس‌های رتبه گذاری پیشتاز دنیا به نام Standard & Poor's چشم‌اندازی بسیار مثبت برای HSBC می‌بیند. تحلیل‌گران S&P اظهار می‌دارند که گرچه رتبه اعتباری بانک HSBC بسیار سقوط کرده است اما انتظار می‌رود ارتقا یابد به‌ویژه اگر ریسک‌های اقتصاد جهانی و ژئوپولتیک برطرف شوند. در حال حاضر، S&P رتبه‌بندی اعتبار درازمدت خود برای این بانک را تأیید کرده است و آن را با برچسب «باثبات» حفظ می‌کند.

آیان گوردون، تحلیل‌گر بانکداری در Investec، افزود که HSBC سرمایه گذاری جذاب بوده و به همین دلیل است که 40 میلیون پوند را به صورت سهام سرمایه گذاری کرده‌اند. اخیراً HSBC به دلیل داشتن چندین کسب‌وکار زیان‌آور در ساختار خود موردانتقاد قرارگرفته است. بااین‌وجود، HSBC تصمیم گرفته است مرکز عملیات خود در برزیل را به قیمت 5.2 میلیارد دلار به فروش برساند  که نشانه خوبی تلقی می‌شود. بعلاوه، آیان گوردون معتقد است که سهام HSBC می‌تواند هم‌راستا با نرخ‌های سود بریتانیا افزایش یابد که تعدادی از آن‌ها را می‌توان در سال 2016 انتظار داشت (0.25% برای هر مورد). بنابراین تحلیل‌گر Investec پیش‌بینی می‌کند قیمت سهام HSBC 10% یا بیشتر افزایش داشته باشد. قیمت هدف او 6.35 پوند برای هر سهم است.

جان گوردون، تحلیل‌گر پیشتاز شرکت کارگزاری بین‌المللی NordFX اظهار داشت: «ما سهام HSBC را برای معامله گزینه‌های باینری به مشتریان خود ارائه می‌دهیم. گرچه همکاران و همتایان من در Investec تعداد درصد امتیازی را بررسی می‌کنند که ممکن است قیمت سهام کسب کنند، اعداد برای ما در اولویت اول قرار ندارند. آنچه اهمیت دارد این است که این قیمت در جهت مطلوب حرکت می‌کند. ما با دقت اقدامات بازیگران عمده بازار ازجمله Investec، BNP Paribas، Barclays Capital، Deutsche Bank، JP Morgan، Society General، Nomura و دیگران را تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم. نظرات آن‌ها متفاوت است، گرچه بیشتر به خرید سهام HSBC متمایل است. بنابراین، 20% از سرمایه‌گذاران می‌خواهند سهام را بفروشند، 50% در مرز خرید یا فروش هستند و 30% فعالانه در حال خرید سهام هستند.

تحلیل‌گر NordFX این‌گونه ادامه داد: «طی سال گذشته، مباحث بسیاری در رابطه با انتقال دفتر مرکزی HSBC از لندن به هنگ‌کنگ وجود داشت که از قبل از 1993 در آنجا مستقر بوده است. نهایتاً تصمیم برآن شد که این مرکز در لندن بماند. در این صورت، هرگونه بهینه‌سازی مدل تجاری فعلی HSBC ممکن است اثری مثبت بر سود احتمالی داشته باشد و به افزایش پویای سهام HSBC منجر گردد.»


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید