2015 دسامبر 3

ناتان روتچیلد که متولد خاندانی بانکدار و معروف است روزی گفت که ارزش طلا درک نشده بود. تلاش‌ها برای تهیه چکیده‌ای از نظرات محترم‌ترین نمایندگان جامعه مالی تنها درستی روتچیلد را اثبات می‌کند - تمام کنکاش‌های مربوط به طلا به کارزاری تمام‌عیار بدل می‌شود.  

 بعضی عقیده دارند طلا ماده‌ای ناخواسته است که تنها برای بزک کردن بانوان مناسب است. در نتیجه شیفتگان طلا که در این ماده «خاکی» سرمایه گذاری می‌کنند اساساً یا نادان هستند یا سودجویانی بداقبال‌اند که خود و مشتریانشان را به لبه پرتگاهی می‌کشانند.  پاسخ تند و متقابل این عقیده این است که طلا تنها شیء ارزشمندی است که می‌تواند به شما کمک سرمایه خود را صرف‌نظر از هر گونه تکانه‌های شدید بازار حفظ کنید.  

 قبل از اینکه به منطق و توجیه هر دو طرف نگاهی بیندازیم، پیش زمینه ای در این رابطه ارائه می‌دهیم. چهارده سال پیش در روز 2 آوریل 2001، قیمت طلا به پایین‌ترین میزان خود یعنی $ 255.30 برای هر انس رسید که پس از آن یک دهه کامل افزایش قیمت را تجربه کرد. هیچ سرمایه دیگری در بازار مالی چنین رفتاری از خود بروز نداده است!                        

در سال 2011، طلا سد قیمت $ 1,900 در هر انس را فرو ریخت و به نظر می‌رسید که هدف $ 2,000 طی چند ماه بعدی دست یافتنی است اما در آن زمان طلا مجدداً با سرعت با کاهش ارزش خود روبرو شد. خوش‌بینان این سقوط بازار را تعدیل قیمت خواندند درحالی‌که بدبینان آن را به عنوان بازگشت طلا به ارزش واقعی خود می‌دانستند. امروزه، قیمت طلا در نرخ 5 سال پیش است. بدشگون بینان این گونه تصویر می‌کنند که این پایان نیست بلکه شروع است و هنوز ریزش واقعی سنگ‌های کوه در راه است. 

 صحبت از سنگ به میان آمد، وال‌استریت ژورنال مقامی بالا به این فلز گران‌بها داده است...یک سنگ. مقاله‌ای تحت عنوان «در مورد طلا صادق باشیم: این یک سنگ خانگی است» سعی کرده است خواننده را متقاعد کند طلا، در واقع، دیگر پناهگاهی امن و دیواری دفاعی در برابر تورم نیست. نویسنده پرسیده است: «پس چرا، حتی زمانی که یونان در اجرای تعهداتش قصور کرده است، ارزش یورو در مقابل دلار با افت روبرو شده است و بازار سهام چین افت و خیز داشته است، آیا طلا مثل یک سنگ خانگی در گوشه ای نشسته بوده است؟... ممکن است بسیاری از مردم طلا را به دلایل اشتباه خریده باشند...» 

 عنوان مقاله دیگری در واشنگتن‌پست نیز نظر خود را این‌گونه بیان می‌کند  «طلا محکوم به فناست». بلومبرگ نیز افت بیشتری را برای طلا پیش‌بینی می‌کند. طبق گفته تحلیل گران بلومبرگ، در اوایل سال 2016 طلا به $ 984 در هر انس کاهش خواهد یافت و این بزرگ‌ترین افت ارزش طلا طی شش سال اخیر خواهد بود. روبین بهر، تحلیل گر بانک Societe Generale SA در لندن اظهار می‌دارد «طلا مثل یک شلوار گشاد شده دیگر از مد افتاده است: هیچ کس آن را نمی خواهد. ارزش آن به شدت سقوط نخواهد کرد اما تصور می کنیم در آینده ای نه چندان دور در میزان پایین تری خواهد بود.»

برایان باریش، ریاست شرکت  Cambiar Investors LLC نیز با این نظر هم عقیده است «این یک کالای تجاری نیست که دارای تقاضای اساسی بالا باشد. فلزی زیباست بنابراین مردم از آن به عنوان جواهر استفاده می کنند. اما شباهتی با سنگ آهن یا نفت یا ذرت ندارد. برای این فلر هیچ استفاده نهایی خاصی وجود ندارد.»

 نرخ $ 984 قطعاً پایین است اما هنوز قیمت کف نیست. کلود ارب، مدیر سابق سبد کالا در گروه TCW، در مقاله MarketWatch خود اظهار می‌دارد که نرخ عادلانه طلا اکنون $ 825 است اما «...هرگاه نرخ طلا در نهایت به میزان معقولی افت می کند، فراتر می رود و به میزان بسیار پایین تری کاهش می یابد.» طبق محاسبات او، اگر طلا همچون اواسط دهه 1970 و اواخر دهه 1990 به نرخ معقول خود کاهش یابد، با نرخ حدود $ 350 در هر انس معامله خواهد شد. شنیدن این نظر خالی از لطف نیست چرا که ارب و کامپبل هاروی، استاد دانشگاه دوک در ابتدای این افول بازار خرسی [کاهش قیمت و تمایل گسترده برای فروش] دراز مدتی را برای طلا پیش‌بینی می‌کنند.

 تا کنون در مورد موضع افرادی صحبت کردیم که از خرس‌ها [بازار پایین رونده] در نبرد با گاوها [بازار بالارونده] حمایت می‌کنند. طبیعتاً، همچون هر هماورد دیگری، این‌ها طرف مقابل یکدیگر هستند. در حقیقت، جفری گاندلاچ، مدیر ارشد اجرایی و مدیر ارشد سرمایه گذاری شرکت DoubleLine Capital معتقد است که ارزش طلا می‌تواند به $ 1,400 در هر انس افزایش یابد.   به عقیده او، یکی از دلایل این امر بازده منفی طیفی از اوراق قرضه اروپایی است که می‌توانند به عنوان نشانه‌ای از رکود عمل کنند و تمایل به طلا را افزایش دهند. جفری نیکولز، مشاور ارشد اقتصادی شرکت Rosland Capital با تأکید اظهار می‌دارد که «نیروی فزاینده خرسی [در حال نزول] است.» او در توافق با گاندلاچ، معتقد است که در نهایت ارزش طلا بالا مجدداً بالا خواهد رفت. نیکولز افزود «موفق شدن طلا تنها یک مسئله زمانی است، طلا باید طی سه تا پنج سال بعد به لطف تقاضای فیزیکی بازارهای نوظهور به قیمت بسیار بالاتری افزایش یابد.»

 ماکیل کاجینو، دبیر و مدیر سبد سهام Permanent Portfolio Family of Funds, Inc. با این نظر موافق است و عقیده خود را این گونه بیان می‌کند: «با گذشت زمان، قیمت طلا ترقی خواهد کرد.» روسیه، چین، هند و بانک‌های مرکزی سایر کشورها به دنبال تنوع بخشیدن به دارایی‌های خود هستند. کاجینو همچنین پذیرفت که قیمت طلا در آینده نزدیک دستخوش نوسان خواهد شد. با این وجود، او حدود 20% دارای های صندوق را به صورت طلا سرمایه گذاری کرده است تا دیواری دقاعی در برابر تورم و ناپایایی بازار باشد.

 چینتان کارنانی، تحلیل گر ارشد بازار شرکت Insignia Consultants نیز هم سو با طرفداران بازار گاوی [بالارونده] است؛ «از جولای 2016، طلا شاهد جهشی سهمی وار و بالارونده خواهد بود. قیمت آن ممکن است بین ژوئن 2016 و نوامبر 2016 به $ 1,700 یا بالاتر برسد.  تا آن زمان، سرمایه گذاران طلا باید شکیبا باشند و از سقوط بیشتر قیمت نهراسند.»

 همچنان این پرسش بی پاسخ است - این قیمت به کجا خواهد رفت؟ جان گوردن، تحلیل گر طلایه دار کارگزاری بین المللی NordFX می‌گوید: «همانطور که می‌بینم، اشتباه است که بر اساس یک یا دو عامل هر چند هم مهم باشند، پیش‌بینی ای ارائه داد. تجربه ثابت کرده است که همه چیز در واقعیت پیچیده تر است و طلا نیز استثنا نیست.

 من به هفت عامل جهانی اشاره می‌کنم که در هم کنش خود قیمت طلا را شکل می‌دهند - تورم، نرخ سود، وضعیت بازارهای سهام، شرایط ژئوپولیتیکی، قدرت یا ضعف دلار آمریکا، قیمت نفت و تقاضای طلا در آسیا.

 هر گونه تغییر در هر یک از این عوامل می‌تواند تعادل نظام چند وجهی را مختل کند که خود باعث می‌شود بردارد مجموعی یا گرایش بازار مسیر خود را تغییر دهد. در نتیجه به سرمایه گذارانی که طلا را ترجیح می‌دهند پیشنهاد می‌کنم ریسک خود را در بخش‌های مختلف توزیع کنند و در سهام شرکت‌های معدن طلا و صندوق‌های سرمایه گذاری با ثبات نیز سرمایه گذاری کنند چرا که آن‌ها قادرند به تغییرات بازار به روشی انعطاف پذیرتر واکنش نشان دهند.»

 در نهایت، هر شخص تنها قادر است  نظری بیشتر حسی از این امر ارائه کند. آوی گیلبرت، عضو هیئت مدیره Gilburt Financial Services, LLC و یک تحلیلگر Elliott Wave ادعا می‌کند که در آینده قابل پیش‌بینی، طلا به... $ 25,000 برای هر انس تروی خواهد رسید! گلیبرت نوشت: «امروز روبروی شما می ایستم و تقریباً همان احساسی را دارم که الیوت در 1941 داشت. بله در سال 2015، می بینم که این تعدیل بالاخره (اما در سطوح بسیار پایین تری) در حال تکمیل است و یک مرحله بازار گاوی [بالا رونده] بزرگی را شروع می کند که می تواند تا 59 سال آینده ادامه داشته باشد. بله، می دانم که این پیش‌بینی بسیار جسورانه ای است. با این حال، لطفاً به خاطر داشته باشید که از نظر من، این ها همه به ریاضیات و نه چیز دیگری مربوط می شود.»

 چه پیش‌بینی‌هایی درست از آب در خواهند آمد- گاوی یا خرسی؟ زمان نشان خواهد داد، «فقط» در 50 سال. در این زمان، لطفاً شکیبا باشید - گذشته از این، این‌ها فقط تجارت است و نه چیزی دیگر.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید