2015 نوامبر 16

پوند بریتانیای کبیر/دلار آمریکا یکی از محبوب‌ترین ابزارها در بازار FX است. حجم معاملات این جفت ارزی تقریباً به طور مداوم 12% است و GBP/USD به طور مستمر جایگاه سوم را در رتبه‌بندی جهانی ارزها از نظر میزان نقدینگی به خود اختصاص می‌دهد. عامل دیگر نشان‌دهنده محبوبیت آن در بین معامله‌گران نوسانات بالای آن است که فرصتی را برای دریافت سود عالی حتی در معاملات کوتاه مدت فراهم می‌آورد.

آمار سال‌های اخیر حاکی از حساسیت بالای این جفت ارزی نسبت به عوامل اساسی است که نه تنها شامل آمار مربوط به وضعیت اقتصاد بریتانیا و تصمیمات بانک انگلستان می‌شود بلکه داده‌های مشابه از اروپا و ایالات‌متحده را نیز در برمی‌گیرد. افت و خیز قابل‌توجه نرخ پوند بریتانیا نیز ممکن است باعث ارائه بیانیه از سوی مقامات اروپایی و همتایان آن‌ها در سایر کشورها شود.

ادعای فوق‌الذکر به واسطه رویدادهای چندی پیش اثبات می‌شود که نرخ پوند به موجب استانداردهای Forex در مقابل اسکناس پشت سبز [دلار] بیش از 350.0 تنهای طی دو روز - 5 و 6 نوامبر - به یک‌باره کاهش یافت.

البته، آن روز، همچون 15 ژانویه 2015، «پنج شنبه سیاه» فرانک سوئیس نبود، اما همچنان نوسانی این‌چنینی دلیلی جدی برای گفتگو در مورد وضعیت احتمالی پوند در ماه‌های آتی است. به همین دلیل 5 نوامبر نام «پنج شنبه طلایی» بریتانیا را به خود گرفت.

این‌گونه قلمداد می‌شود که GBP/USD همبستگی مثبت با EUR/USD و همبستگی منفی با USD/CHF دارد اما اگر به نمودارهای این ارزها نگاهی بیندازیم، روشن خواهد بود که این وابستگی به طور فزاینده‌ای نقض می‌شود و ممکن است حاکی از این امر باشد که بانک انگلستان مایل نیست دیگر به عنوان ویولن سوم در ارکستر بازار به اجرا بپردازد و بیشتر ترجیح می‌دهد تک نوازی کند.

ازاین‌رو، مارک کارنی، که ریاست این مؤسسه خوش‌نام را بر عهده دارد به معنای واقعی کلمه بازار را با ارقام هدف سیاست پولی این تابستان شوکه کرد.

اکنون نرخ سود بانکی در میزان بسیار اندک 0.05% قرار دارد و به طور فراگیری انتظار می‌رفت که با بهبود ارقام اقتصاد بریتانیا افزایش یابد.

بسیاری از کارشناسان با توجه به نرخ‌های فعلی رشد اقتصادی (GDP [تولید ناخالص داخلی] کشور در نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول 0.07% افزایش داشته است)، معتقدند که بانک انگلستان به طور قابل‌توجهی نرخ را قبل از 2016 افزایش خواهد داد اما در مصاحبه با آژانس بلومبرگ (Bloomberg)، مارک کارنی اظهار داشت که این گام زودهنگام برداشته خواهد شد.

جان گوردن، تحلیلگر ارشد شرکت کارگزاری NordFx اظهار داشت:«پیش‌بینی های رشد GDP کشور دست کم گرفته شده بودند. پیش‌بینی نرخ تورم نیز تغییر کرد و اکنون بانک انگلستان معتقد است نرخ هدف 2% حتی در 2016 کسب نمی شود بلکه در 2017 محقق می شود. - همین امر باعث دلسردی بازار شد که تعیین کرده بود افزایش نرخی که مدتها انتظار آن کشیده می‌شد را می توان برای یک سال یا حتی بیشتر به تأخیر انداخت.»

همزمان بسیاری از کارشناسان انتظارات و پیش‌بینی‌های بانک انگلستان را بیش از اندازه بدبینانه قلمداد می‌کنند. درحالی‌که کشورهای منطقه یورو، روسیه و چین با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند، اقتصاد البیون مه آلود [انگلستان] به موجب ثبات شاخص‌های اقتصادی برجسته و متمایز است - GDP طی 2.5 سال متوالی شاهد رشد بوده است، اشتغال از سال 2008 به کمترین میزان خود رسیده است، دستمزدها طی 6 سال گذشته به بالاترین میزان رسیده است. نخست‌وزیر بریتانیا دیوید کامرون نیز حتی اظهار داشت که شاخص‌های واقعی رشد از تمامی انتظارات و پیش‌بینی‌ها فراتر رفته‌اند که دلیل برای خوش‌بین بودن ماست. اما...همزمان نرخ بهره بانکی همچنان در 0.5% باقی می‌ماند که به طور گسترده‌ای به دفاع در مقابل تهدیدات خارجی اقتصاد بریتانیا کبیر نسبت داده می‌شود. اول از همه، بحران بدهی یونان و روند رو به کاهش رشد اقتصاد چین از جمله این تهدیدات هستند. و البته قیمت نفت نیز اثر خود بر نرخ استرلینگ را دارد.

در رابطه با برآمد «پنج شنبه طلایی»، کارشناسان دویچه بانک میز به مشتریان پیشنهاد کرده‌اند سود را بر روی پوزیشن های بلند (خرید) پوند/دلار باز شده در مارس و بر روی پوزیشن کوتاه (فروش) یورو/پوند قرار دهند. با توجه به گفته‌های بانک داران آلمانی، کمیته سیاست پولی بانک انگلستان سیگنالی روشن داده است که ما نباید افزایش نرخی را طی نیمه اول سال 2016 انتظار داشته باشیم.

جان گوردن از NordFX این‌گونه بیان کرد: «جالب توجه است که دو سال پیش در نوامبر 2013 می دانستیم که بانک انگلستان سیاست عادی سازی را تا نیمه دوم 2016 در پیش خواهد گرفت. -همزمان مناقشاتی در مورد اینکه اول چه کسی، بانک انگلستان یا فدرال تسلیم می شود و سیاست خود را تغییر می دهد وجود داشت. آخرین بار نظارم رزرو فدرال (Federal Reserve System) نرخ خود را در تابستان 2006 افزایش داد. سپس عامل تنظیم کننده به تدریج شروع به کاهش آن کرد تا به حداقل نرخ 0-0.25% خود در دسامبر 2008 برسد. در پایان اکتبر امسال بانک فدرال ایالات‌متحده یکبار دیگر نرخ معوق را در همان حد پایین رها کرد. اما رئیس بانک رزرو فدرال سن فرانسیسکو، جی. ویلیامز تا پایان سال 2015 مانع افزایش نرخ نشد.»

تا کنون دویچه بانک پیش‌بینی می‌کند احتمالاً نرخ پوند/دلار تا پایان سال 2016 به 1.2700 و تا پایان 2017 به 1.15 کاهش یابد. در رابطه با EUR/GBP، تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری Goldman Sachs همچنان بر این عقیده هستند که نرخ یورو با سرعت بیشتری کاهش خواهد یافت و طی 12 ماه آینده این نرخ به نقطه 0.65 خواهد رسید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید