2018 مارس 23

چیزهایی که کارگزاری NrdFX به معامله‌گران ارزهای دیجیتال عرضه می‌کند | مقایسه‌ی معامله‌ی ارزهای دیجیتال با کارگزاری‌ها و صرافی‌ها | اهرم ۱:۱۰۰۰ - شادی، یا کابوس معامله‌گر

 

 

معامله‌ی ارزهای دیجیتال با NordFX: ویژگی‌ها و استراتژی‌ها1

در حالی که بسیاری از کارگزارها از نوسان زیاد خسته‌شده‌اند و بسیاری از معاملات ارزهای دیجیتال را به کناری گذارده‌اند، شرکت کارگزاری NordFX به مشتری‌هایش اهرمی مساوی ۱۰۰۰ برابر (!) مبلغ اولیه‌شان را می‌دهد. به همین خاطر سود نقل و انتقال بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، می‌تواند به هزاران درصد برسد. ولی این اتفاق، تنها در صورتی ممکن است بیافتد که معامله‌گر فردی باتجربه باشد. آماتورها ممکن است نوک این اسلحه‌ی قدرتمند را به سمت خودشان بگیرند.

مهمترین تفاوتی که بین صرافی و کارگزاری ارزهای دیجیتال وجود دارد، این است که با معامله‌ی با کارگزاری می‌توان از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم سود به دست آورد. به عنوان مثال اگر بیت‌کوین را از صرافی و با قیمت ۲۰ هزار دلار بخرید و چهار ماه بعد قیمتش به ۱۰ هزار دلار برسد، دو انتخاب پیش روی خودتان دارید. یا باید با پنجاه درصد ضرر آن را بفروشید و یا این که صبر کنید، بلکه قیمتش بالا برود.

به لطف وجود قراردادهای مابه‌التفاوت (CFD)، با معامله‌ی با کارگزاری می‌توانید در هر حالتی سود کنید؛ حتی اگر ارزهای دیجیتال از بین بروند و قیمت‌شان به صفر برسد.

 

CFD هم مثل بسیاری از ابزارهای دیگر دنیای مالی، در انگلستان اختراع شد. این قراردادها در ابتدا راهی برای نقل و انتقال سهام بودند؛ ولی رویشان اسم نوشته نمی‌شد تا نیازی به پرداخت هزینه و کارمزد نداشته باشند.

همین طور که انتظار می‌رفت، این شیوه‌ی معامله به سرعت فراگیر شد. قراردادهای اختلاف قیمت، برای دارایی‌های دیگر هم نوشته شدند؛ دارایی‌هایی مثل فلزات گرانبها، کالاها و در حال حاضر، ارزهای دیجیتال. در این نوع قراردادها، دارایی از فروشنده به خریدار منتقل نمی‌شود. به همین خاطر است که با این نوع قرارداد می‌توان از کاهش قیمت هم سود کسب کرد.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، می‌توان قرارداد مابه‌التفاوت را نوعی شرط‌بندی با کارگزار دانست؛ شرط بر سر این که قیمت بالا می‌رود یا پایین میاید. شما در این حالت، انتخاب می‌کنید که شرط‌بندی چه زمانی آغاز شود (لحظه‌ی باز کردن پوزیشن معاملاتی) و چه زمانی پایان پیدا کند. این که این شرط چه مدت ادامه داشته باشد به شما بستگی دارد. شرط می‌تواند یک دقیقه ادامه داشته باشد، یک سال طول بکشد یا حتی بیشتر از آن باشد.

اگر در این لحظه قیمت بیت‌کوین به ۲۰ هزار دلار برسد و تشخیص شما این باشد که از این بالاتر نمی‌رود، می‌توانید قرارداد مابه‌التفاوتی برای فروشش باز کنید. اگر قیمت به ۱۰ هزار دلار برسد و پوزیشن را ببندید نه تنها ۵۰ درصد ضرر نمی‌کنید، بلکه همین مقدار سود خواهید کرد.

 

ولی این تمام ماجرا نیست. به لطف وجود اهرم ۱:۱۰۰۰سود شما تنها ۵۰ درصد نمی‌شود؛ بلکه ۵۰ هزار درصد می‌شود. 

اجازه دهید برای کسانی که به بازار آشنا نیستند توضیح دهیم که اهرم، مبلغی است که کارگزار در بازار به مشتری پرداخت می‌کند. این مبلغ، بدون دریافت ضمانت پرداخت می‌شود. با کمک اهرم ۱:۱۰۰۰، معامله‌گر یا سرمایه‌گذار می‌تواند معاملاتی انجام دهد که هزار برابر مبلغ سرمایه‌ی اولیه‌اش هستند.

بنابراین اگر ۱۰۰ دلار داشته باشید، می‌توانید قراردادهای مابه‌التفاوتی ببندید که ۱۰۰ هزار دلار ارزش دارند. با یان مبلغ می‌توانید ۱۰ بیت‌کوین، ۱۰۰ ایتریوم، ۵۰۰ لایت‌کوین یا ۱۰۰ هزار ریپل بخرید (یا بفروشید). (امروز، NordFX به مشتری‌هایش اجازه می‌دهد که شش ارز دیجیتال عمده را خرید و فروش کنند).  

 

به نظر می‌رسد فقط همین باقی می‌ماند که یک حساب معاملاتی باز کنید، صد دلار در آن بریزید و قفسه‌ای خالی در خانه‌تان داشته باشید تا یک هفته بعد، یک میلیون دلار داخلش بریزید. البته این موضوع در واقعیت، به همان زیبایی نیست که در نگاه اول به نظر می‌رسد. حقیقت این است که اگر قیمت برخلافپوزیشن معاملاتی شما حرکت کند، کارگزاری همین که ضرر معامله به صد دلار اولیه برسد، پوزیشن را به طور خودکار می‌بندد. این اتفاق ممکن است بلافاصله بیافتد؛ چرا که برای این مقدار ضرر، کافی است که تنها ۰.۱ درصد از قیمت برخلاف پوزیشن شما تغییر کند. به عنوان مثال اگر دارایی را خریده باشید و قیمت پایین برود، یا دارایی را فروخته باشید و قیمت بالا برود، این اتفاق میافتد.

این همان چیزی است که مخالفین اهرم بالا همیشه می‌گویند. آن‌ها این موضوع را در نظر دارند که اهرم بالا به همان نسبت که می‌تواند باعث سود زیاد شود، می‌تواند باعث شود که کل سرمایه هم از دست برود.  با این وجود به خاطر بعضی دلایل تنها یک استراتژی معاملاتی وجود دارد - زمانی که معامله‌گر تمام (!) مبلغ سرمایه‌اش را روی یک پوزیشن سرمایه‌گذاری می‌کند. و در این مورد، حتی بحث کردن هم بی‌ارزش است - احتمال شکست ۱۰۰ درصد یا حداقل ۹۹.۹۹ درصد است.

اهرم تنها یک ابزار یا یک پاداش اضافه است. این ابزار در اختیار معامله‌گر است و او است که تصمیم می‌گیرد از آن استفاده کند یا خیر. همچنین اگر معامله‌گر از آن استفاده کند، تصمیم این که تا چه مدت از آن استفاده کند هم برعهده‌اش خواهد بود. هیچ کس، دیگری را مجبور به انجام کاری نمی‌کند.

 

و حالا، مثالی ساده می‌زنیم تا نشان دهیم اهرم بالا، چونه می‌تواند در سخت‌ترین شرایط بازار هم مفید واقع شود.

در نظر بگیرید که با قیمت فعلی بیت‌کوین (۱۰ هزار دلار) معامله‌ای با ارزش ۰.۱ بیت‌کوین باز می‌کنید. اگر از اهرم استفاده نکنید، برای باز کردن این پوزیشن ۱۰۰۰ دلار نیاز خواهید داشت. (در عمل، باید کمیسیون کارگزاری را هم به حساب بیاوریم).

با استفاده از اهرم ۱:۱۰۰۰...فقط یک دلار لازم خواهید داشت. نهصد و نود و نه دلار دیگر برایتان باقی می‌ماند تا اگر اشتباهی کرده باشید یا جهت قیمت خلاف نظرتان بود، همه‌ی پول‌تان از دست نرود. در این مورد حتی اگر پوزیشن‌هایی باز کنید که ضرر را پخش کنند، شانس‌تان برای این که سرمایه‌تان کاهش پیدا نکند و سودتان بیشتر شود، بسیار بیشتر می‌شود.

از آنجایی که حجم معامله ثابت است (۰.۱ بیت‌کوین) اگر قیمت همانجایی برود که شما می‌خواهید، سودتان هم ثابت می‌ماند؛ با یا بدون اهرم.

بنابراین، بیایید تکرار کنیم: اهرم تنها یک ابزار است و تصمیم استفاده از آن، تنها با معامله‌گر است. او می‌تواند با توجه به سلیقه‌ی مالی‌اش(به بیان دیگر حرص و طمع، که معمولا به سرانجام خوبی نمی‌رسد)، تصمیم بگیرید که چگونه از این ابزار استفاده کند.

 

در ضمن زمانی که با CFD کار می‌کنید، باید ابزار دیگری به اسم مدیریت ریسک را هم در نظر داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید چندین پوزیشن معاملاتی روی بیت‌کوین باز کنید که بعضی از آن‌ها خرید و بعضی دیگر، فروش باشند. یا این که می‌توان به طور همزمان، با چند ارز دیجیتال کار کرد و به لطف وجود اهرم بالا، از کوچکترین نوسان‌های آن‌ها هم سود برد.

خب، در آخر باید به یک شیرینی کنارِ چای را هم به شما تعارف کنیم. NordFX، تمام این ارزهای دیجیتال را در مشهورترین نرم‌افزار معاملاتی دنیا،  MetaTrader 4، آماده‌ی خرید و فروش کرده است. بر اساس تحقیق جدیدی که مجله‌ی Finance Magnates انجام داده است، بخش اعظم معامله‌گران (۶۱.۴۴٪) در معامله‌شان از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند و به همین دلیل است که این پلت‌فرم ابزارهای زیادی چون برنامه‌های خودکار، شاخص‌ها، روبوت‌های مشاور را توسعه داده است. این ابزارها فقط برای این نیستند که به کار معاملات کمک کنند. بلکه با استفاده از آن‌ها می‌توان این ار را به طور کاملا خودکار انجام داد.

احتمالا تمام حرف‌هایی که زده شد، برای تازه‌واردها سخت به نظر برسد. ولی می‌توانید تمام چیزهایی که گفته‌شد را بدون خرج کردن یک ریال بیاموزید و تمرین کنید. برای این کار، باید در ابتدا یک حساب آموزشی در NordFX باز کنید. بگذارید بگوییم که این حساب، شبیه‌سازی برای معاملات است. این کار را به سادگی و  با اینترنت می‌توان انجام داد. فرآیند انجامش، تنها یک دقیقه طول می‌کشد. همین که تصمیم گرفتید با پول واقعی کار کنید، می‌توانید حساب معاملاتی‌تان را شارژ کنید. همچنین می‌توانید سودتان را هم از آن برداشت کنید. این کار نه تنها با دلار، بلکه با بیت‌کوین و ایتریوم هم قابل انجام است. فقط معامله‌گران از چنین سیستمی بهره‌مند نمی‌شوند. بله سرمایه‌گذاران بلندمدت هم (که قبلا فقط می‌توانستند با صرافی‌ها کار کنند) می‌توانند با این کار سرمایه‌گذاری‌شان را انجام دهند.


« دستیار معامله گر
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید