2024 جولای 6

EUR/USD: آمریکا خیلی خوب نیست، اروپا هم خیلی بد نیست

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۸ تا ۱۲ جولای ۲۰۲۴1

شاخص دلار (DXY) در روز جمعه ۵ ژوئن به کف سه هفته اخیر خودش رسید درحالی‌که یورو بیشترین افزایش هفتگی خودش را نسبت به دلار در سال جاری را ثبت کرد. نرسیدن عملکرد آمریکا به سطح انتظارات بازار و همچنین ضعیف نبودن عملکرد اروپا از جمله دلایل این افزایش بودند.

آمارهای ناامیدکننده اشتغال بخش خصوصی که ADP منتشر کرد (۱۵۰۰۰۰ شغل نسبت به ۱۶۳۰۰۰ شغلی که متخصصان پیش‌بینی کرده بودند و مقدار قبلی این شاخص که ۱۵۷۰۰۰ شغل بود) و افزایش درخواست‌های تکراری حقوق بیکاری (۲۳۸۰۰۰ درخواست در مقابل ۲۳۴۰۰۰ درخواست) برای نهمین هفته متوالی، نشانه‌ای از کم‌رونقی بازار کار بود. کاهش فعالیت تجاری در بخش خدمات، که سریع‌ترین کاهش در چهار سال اخیر بود، همراه با افت شاخص ISM از ۵۳.۸ به ۴۸.۸ که زیر آستانه ۵۰.۰۰ است نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا به‌اندازه‌ای که فدرال رزرو دوست دارد، خوب و روان حرکت نمی‌کند.

صورت‌جلسات «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) در ماه ژوئن نشان داد که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو عقیده دارد سیاست پولی باید آماده واکنش به موضوعات اقتصادی آینده باشد. بعد از این اظهارنظر، انتشار اطلاعات اقتصاد کلان ناامیدکننده باعث شد تا احتمال شروع چرخه انبساط پولی و کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر از ۶۳% به ۷۳% افزایش پیدا کند. بازار مشتقه هم تقریباً مطمئن است که دو کاهش بهره ۲۵ نقطه مبنا (bp) در سال ۲۰۲۴ وجود خواهد داشت و نرخ بهره از ۵.۵۰% به ۵.۰۰% خواهد رسید. این شرایط باعث شد تا بازده اوراق خزانه و شاخص DXY کاهش پیدا کنند درحالی‌که شاخص‌های سهام و EUR/USD صعود کردند. شاخص S&P500 به سی و سومین رکورد خودش در سال جاری رسید و EUR/USD در روز ۵ جولای به سقف ۱.۰۸۴۲ دست پیدا کرد.

یورو به دلیل شرایط سیاسی فرانسه هم تقویت شد. جناح چپ با نام «جبهه مردم جدید» (NFP) و بلوک دولت به نام «با هم برای جمهوری» (Ensemble) ائتلاف کردند تا از قدرت‌گرفتن جناح راست جلوگیری کنند و این اقدام در نهایت موفق شد. اگر حزب «اجتماع ملی» (RN) اکثریت مطلق را در پارلمان جدید بعد از دور دوم انتخابات به دست نیاورد، هیچ مقابله‌ای با اتحادیه اروپا یا اصطلاحاً فرگزیت (شبیه به برگزیت بریتانیا) وجود نخواهد داشت.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که جناح راست ۱۹۰ تا ۲۵۰ کرسی از ۵۷۷ کرسی را خواهد برد درحالی‌که برای رسیدن به اکثریت مطلق به ۲۸۹ کرسی نیاز دارد که ممکن بود باعث شکاف‌هایی در جفت‌ارز‌های یورو در روز دوشنبه شود.

یورو در هفته قبل توسط بانک مرکزی اروپا یا اگر دقیق‌تر بگوییم، صورت‌جلسات جلسه «شورای حکام» در ماه ژوئن، حمایت شد. از سوی دیگر، ۲۵ عضو از ۲۶ عضو این شورا به کاهش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا رأی دادند. درحالی‌که این تصمیم با چند هشدار درباره این که هنوز نرخ رشد دستمزدها بالا است و همچنین تورم در راه رسیدن به هدف ۲.۰% مقاومت می‌کند، همراه بود.

داده‌های مقدماتی ماه ژوئن نشان دادند که CPI فقط ۰.۱% کاهش یافته و از ۲.۶% به ۲.۵% رسیده است و CPI هسته در سطح 2.9% (y/y) باقی مانده است ، این مقدار بیشتر از پیش‌بینی اجماعی متخصصان یعنی ۲.۸% است. مسئولان بانک مرکزی اروپا می‌ترسند که شاید CPI به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیک، وقفه در زنجیره تأمین، افزایش قیمت مواد خام و انرژی و سایر عوامل، صعود کند. این شرایط باعث می‌شوند که کاهش نرخ بهره در جلسه شورای حکام بانک اروپا در روز ۱۸ جولای تقریباً منتفی شود و فقط اقدام برای انبساط پولی در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ حمایت شود.

داده‌های کلیدی بازار کار آمریکا در پایان هفته یعنی جمعه ۵ جولای منتشر شدند و می‌توانستند موقعیت دلار و دینامیک‌های EUR/USD را تغییر دهند. طبق اعلام «اداره آمار کار» (BLS)، مشاغل غیرکشاورزی (NFP) در ماه ژوئن ۲۰۶۰۰۰ شغل افزایش پیدا کرده بود که کمتر از ۲۱۸۰۰۰ شغل ماه مه است اما از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۱۹۰۰۰۰ شغل بیشتر است. سایر داده‌ها نشان می‌دادند که نرخ بیکاری از ۴.۰% به ۴.۱% افزایش پیدا کرده است و تورم دستمزد از ۴.۱% به ۳.۹% (y/y) رسیده است.

بعد از انتشار این داده‌ها، EUR/USD هفته را در ۱.۰۸۳۹ به پایان رساند. البته این گفته به معنای آن نیست که این جفت‌ارز هفته بعد را هم در این نقطه شروع می‌کند. تریدرها به‌دقت انتخابات فرانسه و شرایط سیاسی مرتبط با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر را زیر نظر دارند. مصاحبه بایدن با شبکه «ABC News» در ساعت ۰۰:۰۰ به وقت گرینویچ در روز شنبه ۶ جولای وقتی بازارها تعطیل هستند می‌تواند روی جفت‌ارزهای دلار تأثیر بگذارد. پیش‌بینی تحلیل‌گران در شب ۵ جولای درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۵۵% صعود این جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند و ۴۵% افت آن را انتظار دارند. در بخش تحلیل تکنیکال، همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به نفع یورو هستند اگرچه یک‌چهارم از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌خرید است. نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱۰۸۰۵-۱۰۷۹۰ قرار گرفته است و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۸۰-۱.۰۶۶۵، ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۵، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰ و ۱.۰۳۷۰. مقاومت‌ها در مناطق زیر هستند: ۱.۰۹۱۵-۱.۰۸۹۰، ۱.۰۹۴۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

رویدادهای مهم هفته آینده عبارت‌اند از: شهادت‌دادن «جروم پاول» در کنگره آمریکا در روزهای ۹ و ۱۰ جولای، انتشار داده‌های به‌روزشده CPI برای آلمان و آمریکا در روز پنجشنبه ۱۱ جولای و اعلام «درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری» در آمریکا. هفته آینده با انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی آلمان و «شاخص قیمت تولیدکننده» (PPI) و شاخص «احساس مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان» به پایان می‌رسد.

 

GBP/USD: پوند از پیروزی حزب کارگر بهره برد

بعد از پیروزی قاطع حزب اپوزیسیون کارگر که متمایل به چپ و میانه است، در انتخابات پارلمانی این کشور، پوند استرلینگ و سهم‌های بریتانیایی صعود کردند. پوند بریتانیا به افزایش هفتگی ۱% دست پیدا کرد که بهترین صعود در ۷ هفته اخیر است.

بر اساس اعلام «رویترز»، حزب کارگر ۳۳۷ کرسی از ۶۵۰ کرسی را به دست آورده است و به‌این‌ترتیب اکثریت «مجلس عوام» را به دست آورده است. «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلستان شکست را پذیرفت و پیروزی را به رقیبش تبریک گفت. «کی‌یر استارمر» رهبر حزب کارگر و نخست‌وزیر منتخب هم اعلام کرد «از امروز ما مأموریت رونق بخشی دوباره و بازسازی کشورمان را به عهده می‌گیریم». «استارمر» جایگزین «ریشی سوناک» به‌عنوان نخست‌وزیر خواهد شد و به سلطه ۱۴ساله حزب محافظه‌کار پایان خواهد داد.

بازارها واکنش مثبتی به نتایج انتخابات ملی نشان دادند. پوند به تنها بخشی از سبد «DXY» تبدیل شد که امسال تقویت شده است (حدود ۰.۲%). بانک سنگاپوری «DBS Bank» اعلام کرده است که «بازارها از پیروزی حزب اپوزیسیون کارگر به گرمی استقبال کردند. این باعث می‌شود تا سال‌ها ابهام اقتصادی و سیاسی تحت رهبری حزب محافظه‌کار بعد از رفراندوم برگزیت در سال ۲۰۱۶ به پایان برسد. «کی‌یر استارمر» رهبر حزب کارگر گفته است که تا وقتی او زنده است، احتمال پیوستن انگلستان به سه بلوک یعنی اتحادیه اروپا، بازار منفرد و اتحادیه تعرفه‌های گمرکی وجود ندارد [...] بااین‌حال شاید حزب کارگر به دنبال توافق‌های تجاری مطلوب‌تری از طریق منطبق کردن قوانین انگلستان با قوانین اتحادیه اروپا در بخش‌های خاصی مثل کشاورزی، غذا و مواد شیمیایی باشد».

استراتژیست‌های «DBS Bank» در ادامه می‌گویند «بازار OIS تخمین می‌زند که احتمال کاهش ۲۵ نقطه مبنایی نرخ بهره و رساندن آن به ۵.۰% در جلسه ۱ آگوست، برابر ۶۲.۴% است». البته بانک «DBS» عقیده دارد این اتفاق آسیب زیادی به پوند نخواهد زد به این شرط که انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر افزایش پیدا کنند.

دوره پنج‌روزه GBP/USD در ۱.۲۸۱۴ به پایان رسید. متخصصان بانک سنگاپوری دیگری به نام «UOB» عقیده دارند احتمال تقویت پوند بیشتر شده است. آنها می‌گویند یک سطح مقاومت قوی در سقف ماه قبل در ۱.۲۸۶۰ وجود دارد. جمع‌بندی پیش‌بینی‌ها درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۳۵% از تحلیل‌گران انتظار تقویت بیشتر پوند و رشد این جفت‌ارز را دارند، ۵۰% هم نزول آن را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۵% باقیمانده بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال در D1، همه اندیکاتورهای روند سبزرنگ هستند. ولی ۹۰% از اسیلاتورها سبز هستند و یک‌سوم از آنها در منطقه بیش‌خرید قرار دارند و ۱۰% باقیمانده هم خاکستری خنثی هستند. اگر نزول بیشتری اتفاق بیفتد، این جفت‌ارز در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۷۵۰-۱.۲۷۳۵، ۱.۲۶۸۰، ۱.۲۶۵۵، ۱.۲۶۲۵-۱.۲۶۱۰، ۱.۲۵۴۰، ۱.۲۴۶۵-۱.۲۴۴۵، ۱.۲۴۰۵ و ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند مقاومت اول آن در ۱.۲۸۶۰-۱.۲۸۵۰ خواهد بود و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۲۸۹۵، ۱.۲۹۹۵-۱.۲۹۶۵، ۱.۳۰۴۰ و ۱.۳۱۴۰-۱.۳۱۳۰.

در هفته آینده، انتشار داده‌های GDP ماه مه انگلستان در روز پنجشنبه ۱۱ جولای مهم است. رویداد مهم بعدی هم همان‌طور که قبلاً گفتیم، انتشار گزارش جدید تورم انگلستان در ۱۷ جولای است.

 

USD/JPY: بازگشت به ۱۹۸۶

به دلیل تفاوت زیاد نرخ بهره بین ژاپن و آمریکا، ین امسال ۱۲% از ارزش خودش را نسبت به دلار از دست داده است. این شکست در نیمه اول هفته قبل هم ادامه داشت و این جفت‌ارز در روز ۳ جولای به سقف جدید ۳۸ساله یعنی ۱۶۱.۹۴ رسید اما به دلیل آمارهای ناامیدکننده آمریکا نتوانست از ۱۶۲.۰۰ عبور کند.

مسئولان ژاپنی تا روز جمعه از گفتگو درباره مداخلات احتمالی خودداری می‌کردند. چند متخصص عقیده داشتند که شاید آنها از خشم آمریکا بعد از گفته‌های تندوتیز مقامات آمریکا درباره اقدامات مشابه اخیر می‌ترسند. اما «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن در روز ۵ جولای دوباره اعلام کرد که مقامات مسئول به‌دقت وضعیت بازارهای سهام و ارز را زیر نظر دارند. او یک هفته قبل گفته بود که «عمیقاً نگران حرکت‌های افراطی و یک‌طرفه در بازار فارکس است و امیدوار است که اعتماد به پول ژاپن حفظ شود».

اقتصاددانان بانک «OCBC» اعلام کرده‌اند که «USD/JPY از بازده اوراق خزانه و دلار پیروی خواهد کرد. برای معکوس شدن روند نزولی لازم است که روند USD معکوس شود یا کاهش نرخ بهره انجام شود یا بانک مرکزی ژاپن نرمال‌سازی را آغاز کند (نرخ بهره را افزایش دهد یا کاهش ترازنامه را سریع‌تر کند) اما به نظر نمی‌رسد که هیچ‌کدام از این اتفاقات بیفتند». بانک «OCBC» این‌طور نتیجه‌گیری می‌کند که مسیر دارای کمترین مقاومت برای USD/JPY احتمالاً همچنان مسیر صعودی است مگر این که مداخله‌ای انجام شود. آنها می‌گویند «مداخله، در بهترین حالت، ابزاری برای کند کردن کاهش ارزش ین است و نه معکوس کردن این روند».

USD/JPY هفته را در ۱۶۰.۷۸ به پایان رساند. تحلیل‌گران گروه «UOB» می‌گویند مومنتوم صعودی این جفت‌ارز در حال ضعیف‌شدن است اما فقط رفتن به زیر ۱۶۰.۴۵ می‌تواند نشانه این باشد که دلار آمریکا باز هم تقویت نخواهد شد. اگر این جفت‌ارز به بالای ۱۶۲.۰۰ برسد، سطح بعدی که باید زیر نظر داشته باشیم، ۱۶۳.۰۰ است. اقتصاددانان «OCBC» اهداف بعدی USD/JPY را ۱۶۴.۰۰ و ۱۶۴.۹۰ ذکر می‌کنند و حمایت‌های آن هم ۱۶۰.۲۰، ۱۵۸.۱۰ (21 DMA) و ۱۵۶.۹۰ (50 DMA) هستند.

تریدرهای زیادی هستند که محتاط شده‌اند و از مداخله‌های جدید مقامات ژاپن می‌ترسند. ۶۵% از تحلیل‌گران انتظار مداخله دیگری را دارند و می‌گویند این جفت‌ارز به جنوب خواهد رفت درحالی‌که ۳۵% باقیمانده سمت شمال و صعود را نشان می‌دهند. فقط ۱۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت جنوب هستند و مابقی آنها به سمت شمال هستند. اسیلاتورها هم ۲۵% قرمز و ۷۵% سبز هستند.

هیچ داده اقتصاد کلان مهمی قرار نیست در هفته آینده برای ژاپن منتشر شود.

 

ارز دیجیتال: بازگشت به ۲۶ فوریه

پنج‌روز آخر ماه ژوئن سرمایه‌گذاران را امیدوار کرد که روزهای سیاه کریپتو تمام شده است. اما افسوس! در اولین روز ماه جولای، قدرت گاوها ضعیف شد و BTC/USD دوباره به سمت جنوب رفت و نزولی شد و حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار را شکست و به سمت کف محلی در ۵۳۵۴۳ حرکت کرد، سطحی که آخرین بار در روز ۲۶ فوریه مشاهده شده بود.
مدت‌ها قبل یعنی در سال ۱۹۶۱، «جان فیتزجرالد کندی»، سی و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، جمله مشهوری را بیان کرده است: «پیروزی هزاران پدر دارد اما شکست یتیم است». خب پیروزی فعلی خرس‌ها بر گاوها هم «پدرهای» زیادی دارد اگرچه تعداد آنها به هزار نمی‌رسد اما عوامل متعددی بر نزول بازار ارز دیجیتال تأثیر گذاشته‌اند.

اولین عامل، ناامیدی سرمایه‌گذاران بعد از آن بود که بیت کوین نتوانست بعد از هاوینگ آوریل به سقف تاریخی (ATH) جدیدی برسد. ماینرهای BTC به دلیل نصف‌شدن پاداششان از ماین هر بلوک مجبور شدند تا مقدار قابل‌توجهی از سکه‌هایشان را بفروشند تا هزینه‌های عملیاتی خودشان را پوشش دهند. گفته می‌شود که ذخایر آنها به کف ۱۴ساله خودش رسیده است. فشار نزولی دیگری هم از سوی دولت آلمان وارد شد که فروش مقدار زیادی بیت کوین (حدود ۵۰,۰۰۰ عدد BTC) که پلیس در ماه ژانویه از سایتی توقیف کرده بود که اقدام به دزدی آثار می‌کرد را شروع کرد.

در روز ۲۴ ژوئن بعد از این که اعلام شد پرداخت طلب طلبکاران صرافی ورشکسته کریپتو «Mount Gox» یا «Mt.Gox» در اوایل ماه جولای آغاز می‌شود، حجم فروش بسیار بیشتر شد. این دارایی‌ها مدتی بود که مسدود شده بودند و اکنون ۲۰,۰۰۰ مشتری سابق در مجموع ۱۶۲,۱۰۰ سکه BTC (حدود ۹ میلیارد دلار) را به‌عنوان طلبشان دریافت خواهند کرد. مطالعه «K33» نشان می‌دهد که انتظار برای این رویداد، فشار زیادی را به قیمت دارایی‌های دیجیتال وارد کرده است. تریدرها تصور می‌کردند اکثر گیرندگان این بیت کوین ها تمایل دارند تا توکن‌های خودشان را بفروشند چون قیمت BTC به شکل نمایی از سال ۱۹۹۴ افزایش یافته است. هراس واقعی بعدی وقتی ایجاد شد که تراکنش‌های تست در والت‌های مرتبط با «Mt.Gox» مشاهده شدند.

 «کویین تامپسون» مدیرعامل هج‌فوند «Lekker Capital» عقیده دارد بازار تا حد زیادی اقدامات دولت آلمان و پرداخت‌های طلب طلبکاران «Mt.Gox» را در قیمت‌ها لحاظ کرده است. پس انتظار داریم که این فشار منفی به‌تدریج کم شود، «تام لی» تحلیلگر «Fundstrat» هم با او هم عقیده است.

عامل ناامیدکننده دیگر هم برآورده‌نشدن انتظارها درباره راه‌اندازی ETF‌های اسپات قابل‌معامله اتریوم در هفته قبل بود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) فرم‌های 1-S ارسال شده توسط متقاضیان را رد کرد و اصلاحات بیشتری را تا ۸ جولای درخواست کرد. به همین دلیل شاید تصویب این درخواست‌ها در حوالی اواسط یا اواخر این ماه اتفاق بیفتد، البته اگر اصولاً بنا باشد آنها تصویب شوند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران مقدار بی‌سابقه ۱۱۹ میلیون دلار را در دو هفته گذشته برداشت کردند که بیشترین مقدار از آگوست ۲۰۲۲ تابه‌حال است. اتریوم در بازار کریپتو به‌صورت یک بخش غیرعادی رفتار می‌کند.

به‌طورکلی صندوق‌های مقابل معامله جهانی کریپتو، برای سومین هفته متوالی، خروج سرمایه را ثبت کردند و ۱.۲ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری‌ها را از دست دادند. اکثر این زیان‌ها به ETF‌های اسپات بیت کوین در آمریکا مربوط می‌شد و حدود نیمی از خروج سرمایه هم از سوی سرمایه‌گذاران خرد بود که معمولاً برنامه‌ریزی بلندمدت و صبر ندارند. نهنگ‌های زیادی هستند که به دلیل عدم وجود سیگنال‌های مثبت، برداشت سود را شروع کرده اند. بازار سهام هم علیه دارایی‌های دیجیتال عمل کرد. هم S&P500 و هم شاخص «نزدک ترکیبی» در دو ماه اخیر به سقف‌های بی‌سابقه‌ای رسیده‌اند و به سرمایه‌گذاران این پیام را می‌دهند که پولشان را از کریپتو به سهام ببرند.

متخصصان زیادی هستند که با وجود این چشم‌انداز تیره‌وتار همچنان بااحتیاط درباره آینده خوش‌بین هستند. «مایکل ون دی پوپ» مؤسس شرکت «MN Trading» عقیده دارد با پذیرفته‌شدن ETF‌های اتریوم، یک برگشت روند صعودی اتفاق خواهد افتاد. «علی مارتینز» می‌گوید در سال‌های قبل وقتی ماه ژوئن به‌صورت نزولی به پایان رسیده است، یک صعود تندوتیز در ماه بعد اتفاق افتاده است: در گذشته، بیت کوین صعود ۷.۴۲% را در این شرایط ثبت کرده است. البته او معتقد است ماه جولای امسال به دلیل شوک ناشی از فروش بیت کوین توسط آلمان و پرداخت طلب طلبکاران «Mt.Gox» چالشی‌تر از سال‌های قبل خواهد بود.

تحلیلگران «Santiment» می‌گویند هم احساسات گاوی و هم خرسی را در پلتفرم‌های X، ردیت، تلگرام، 4Chan و BitcoinTalk بین مردم مشاهده می‌کنند که ازدست‌رفتن علاقه تریدرها به معامله را نشان می‌دهند. آنها می‌گویند «ما این حالت را به‌عنوان ترس و بی‌میلی مردم تفسیر می‌کنیم که یک سیگنال از رسیدن به کف احتمالی است. هم‌زمان افزایش گفتگو درباره هلد کردن کریپتو هم وجود دارد که نشانه مثبتی محسوب می‌شود».

«ویلی وو» تحلیل‌گری است که می‌گوید «خرس‌ها هنوز اوضاع را تحت کنترل دارند اما بیت کوین شدیداً در وضعیت بیش‌فروش قرار دارد». او عقیده دارد بازار این حالت بیش‌فروش را اصلاح خواهد کرد اما در این مرحله، هیچ افزایش تقاضای بنیادی یا نوعی تضمین برای روند گاوی مداوم دیده نمی‌شود. «وو» تأکید می‌کند که شکسته‌شدن خط مقاومت در چارت روزانه RSI بیت کوین می‌تواند «یک بازیابی تکنیکال و نه بنیادی» را ایجاد کند.

متخصصان «Blockware Intelligence» معتقد هستند که بیت کوین باید بر سطح ۶۵۰۰۰ دلار غلبه کند تا یک ریباند را خلق کند. این سطح منطبق بر هزینه تملک سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت است. در حال حاضر قیمت طلای دیجیتال برای اولین‌بار از آگوست ۲۰۲۳ به زیر هزینه کل هولدرهای کوتاه مدت افت کرده است. متخصصان «Blockware Intelligence» می‌گویند «تابستان پارسال، در شرایط مشابه، قیمت تا دو ماه بعد در روند ساید باقی ماند و بعد از آن دوباره یک برک‌اوت ایجاد شد».

«پراتیک کالا» تحلیل‌گر «DigitalX» است و تثبیت و نوسان کم در بازار کریپتو در ماه جولای را پیش‌بینی می‌کند. او می‌گوید «بیت کوین به دنبال کاتالیزور بزرگ بعدی برای حرکت صعودی خودش است. هنوز چنین چیزی در افق دیده نمی‌شود اما اوضاع با نزدیک‌شدن به انتخابات آمریکا تغییر خواهد کرد». «کویین تامپسون» از «Lekker Capital» هم عقیده دارد احساسات «بیش از حد خرسی فعلی» به‌تدریج تغییر خواهند کرد. او انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را یک کاتالیزور رشد برای بازار ارز دیجیتال می‌داند که با افزایش نقدینگی توسط فدرال رزرو و راه‌اندازی ETF‌های اسپات ETH تقویت خواهد شد. دلیل دیگر صعود هم می‌تواند افزایش سودآوری ماینینگ باشد. «تامپسون» پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین تا نوامبر به ۱۰۰,۰۰۰ دلار و اتریوم به ۷,۰۰۰ خواهند رسید.

 «مایک نووگراتز» مؤسس «Galaxy Digital» هم با «تامپسون» هم‌نظر است و اخیراً پیش‌بینی کرده است که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. «تام لی» از «Fundstrat» حتی انتظار رسیدن به قیمت بالاتر ۱۵۰,۰۰۰ دلار را دارد.

در زمان نوشتن این بررسی در شب جمعه ۵ جولای، BTC/USD در ۵۶۰۰۰ دلار معامله می‌شود و ETH/USD روی ۲۹۷۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۰۶ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۲۴ تریلیون دلار بود). بازار طی ۳۶۰ روز اخیر حدود ۶۲۵ میلیارد دلار ضرر کرده است. شاخص ترس و طمع هم ظرف ۷ روز از ۴۷ به ۲۹ افت کرده است و از منطقه خنثی به منطقه ترس رسیده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید