2024 ژوئن 29

EUR/USD: تورم در آمریکا – همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود

دلار در هفته قبل، به‌ویژه در روز پنجشنبه ۲۷ ژوئن، حمایت شد چون داده‌های اقتصاد کلان آمریکا مثبت بودند. گزارش وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که طبق ارزیابی نهایی این نهاد، GDP آمریکا در سه‌ماهه اول ۱.۴% افزایش یافته است درحالی‌که قبلاً پیش‌بینی می‌شد ۱.۳% رشد کند. (طبق پیش‌بینی فعلی فدرال رزرو، GDP واقعی آمریکا در سال ۲۰۲۴ در حد ۲.۱% افزایش خواهد یافت). آمارهای بازار کار هم دلگرم‌کننده بودند – تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا به ۲۳۳۰۰۰ درخواست رسیده بود که هم کمتر از پیش‌بینی قبلی ۲۳۶۰۰۰ درخواست و هم مقدار قبلی ۲۳۹۰۰۰ بود. حجم سفارش‌های کالاهای بادوام هم امیدوارکننده بود و در ماه مه ۰.۱% افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۱%- کاهش پیدا کند. در همین چارچوب، شاخص دلار DXY تا ۱۰۶.۱۰ صعود کرد و به سقف‌های ماه آوریل رسید ولی EUR/USD تا ۱.۰۶۸۵ افت کرد.

البته اتفاق اصلی هفته در روز جمعه ۲۸ ژوئن افتاد که آخرین روز معاملاتی سه‌ماهه دوم (Q2) بود. باید اشاره کنیم که جریان وجه نقدی که معمولا در انتهای فصل وجود دارد و همچنین تعدیل پوزیشن‌های معاملاتی در این دوره از فصل، معمولاً نوسان بازار را افزایش می‌دهند و حتی می‌تواند حرکت‌های آشفته‌ای را در جفت‌ارزهای اصلی ایجاد کند. این حقیقت که در این روز، «اداره تحصیل اقتصادی آمریکا» هم اطلاعاتی را درباره شاخص «هزینه مصرف شخصی» (PCE) در ماه مه منتشر کرد اوضاع را پیچیده‌تر هم کرد. این اندیکاتور، شاخصی از تورم است که موردعلاقه فدرال رزرو است و روی تصمیم آن درباره تغییرات نرخ بهره تأثیر می‌گذارد.

بر اساس تخمین‌های مقدماتی، بازارها انتظار داشتند که این شاخص هسته از ۲.۸% سال‌به‌سال به ۲.۶% کاهش پیدا کند و از ۰.۳% ماه‌به‌ماه به ۰.۱% نزول کند. اگر این پیش‌بینی درست از آب درمی‌آمد، انتظارهای قبلی درباره انبساطی شدن زودهنگام سیاست پولی فدرال رزرو را تقویت می‌کرد. فعالان بازار قبل از انتشار این اطلاعات، پیش‌بینی می‌کردند که اولین کاهش نرخ بهرۀ فدرال رزرو در ماه سپتامبر اجرا شود و کاهش بعدی در نوامبر یا دسامبر اتفاق بیفتد.

البته سناریوی دیگری هم وجود داشت. روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن، «مایکل باومن» عضو هیئت‌مدیره فدرال رزرو اعلام کرد اگر فرایند کاهش تورم در آمریکا متوقف شود، فدرال رزرو هیچ انتخابی جز برگشتن به «سیاست انقباضی» (QT) نخواهد داشت.

آمارهای واقعی که سرانجام منتشر شدند دقیقاً طبق پیش‌بینی‌های قبلی بازار بودند – PCE هسته از ۲.۸% به ۲.۶% سال‌به‌سال کاهش یافت و PCE ماه‌به‌ماه هم از ۰.۳% به ۰.۱% رسید. واضح است که این نتیجه قبلاً در قیمت‌ها لحاظ شده بود پس فعالان بازار را شگفت‌زده نکرد و شاخص DXY بعد از یک پرش مختصر به سطوح فعلی برگشت.

«مری دلی» رئیس بانک فدرال رزرو سن فرانسیسکو هم از دلار حمایت کرد و این‌گونه نظرش درباره داده‌های هزینه مصرف شخصی (PCE) را بیان کرد «فدرال رزرو هنوز تصمیمی نگرفته است اما داده‌های PCE خبر خوبی هستند. [...] شواهدی وجود دارد که سیاست پولی به اندازه کافی انقباضی است. [...] زمان بیشتری لازم است تا این سیاست به نتیجه برسد. [...] اگر تورم ثابت بماند یا به‌آرامی کاهش پیدا کند، نرخ بهره باید باز هم افزایش پیدا کند».

بانک مرکزی اروپا (ECB) بر خلاف همتای آمریکایی خودش، سیاست انبساطی (QE) را از مدتی قبل شروع کرده است. این بانک در جلسه ۶ ژوئن خودش، نرخ بهره یورو را ۲۵ نقطه مبنا (bp) کاهش داد و به ۴.۲۵% رساند. در روز ۲۶ ژوئن، «اُلی رِهن» نماینده بانک مرکزی اروپا گفت که پیش‌بینی بازارها درباره دو کاهش نرخ دیگر در سال ۲۰۲۴ «منطقی به نظر می‌رسد». این گفته‌های «رهن» سیگنال تحمل افزایش تورم در منطقه یورو را به ما می‌دهند که یک عامل منفی برای ارز مشترک اروپا محسوب می‌شود.

جفت‌ارز EUR/USD در روز پایان هفته، ماه و فصل در ۱.۰۷۱۳ بسته شد. پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت در شب جمعه ۲۸ ژوئن به این صورت است: ۶۵% از متخصصان به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۰% به صعود آن رأی می‌دهند و ۱۵% دیگر هم بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۸۰% از اندیکاتورهای روند در D1 از دلار حمایت می‌کنند و قرمز هستند درحالی‌که ۲۰% حامی یورو هستند. ۷۵% از اسیلاتورها حامی دلار هستند و ۲۵% باقیمانده هم خنثی و بی‌طرف هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۶۷۰-۱.۰۶۶۵ قرار گرفته است و پس از آن حمایت‌های ۱.۰۶۱۵-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۵، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰ و ۱.۰۳۷۰ را مشاهده می‌کنیم. اولین منطقه مقاومت در ۱.۰۷۶۰-۱.۰۷۴۰ بر سر راه این جفت‌ارز قرار دارد سپس به مقاومت‌های زیر خواهیم رسید: ۱.۰۸۱۵، ۱.۰۸۵۰، ۱.۰۹۱۵-۱.۰۸۹۰، ۱.۰۹۴۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

آمارهای اقتصاد کلان زیادی در هفته آینده منتشر خواهند شد. در روزهای دوشنبه ۱ و سه‌شنبه ۲ جولای، آمارهای مقدماتی درباره اندیکاتور مهم «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) به ترتیب برای آلمان و منطقه یورو منتشر خواهند شد. «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا و «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در روزهای ۱ و ۲ جولای سخنرانی خواهند کرد. ضمناً دوشنبه و چهارشنبه هم اندیکاتورهای فعالیت تجاری (PMI) در بخش‌های مختلف اقتصاد آمریکا اعلام خواهند شد. اما انتشار اطلاعات مهم اینجا به پایان نمی‌رسد. در اواخر عصر ۳ جولای هم صورت‌جلسات آخرین جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) منتشر خواهد شد. در روزهای چهارشنبه ۳ جولای و جمعه ۵ جولای هم حجم زیادی از آمارهای بازار کار آمریکا مثل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) منتشر خواهند شد. ضمناً تریدرها باید توجه کنند که روز ۴ جولای در آمریکا روز تعطیلی زودهنگام است و روز ۴ جولای هم به مناسبت بزرگداشت روز استقلال آمریکا کاملاً تعطیل است. اگر کمی به آینده دورتر نگاه کنیم می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که انتخابات مقدماتی زودهنگام فرانسه هم روز ۷ جولای برگزار خواهد شد و نتیجه این انتخابات، تأثیر زیادی روی پول مشترک اروپا خواهد گذاشت.

 

GBP/USD: تمرکز روی انتخابات ۴ جولای است

انتخابات مقدماتی عمومی فقط در فرانسه برگزار نمی‌شود بلکه انگلستان هم قرار است در روز پنجشنبه ۴ جولای انتخابات مقدماتی خودش را برگزار کند. نخست‌وزیر «ریشی سوناک» در حین اعلام برگزاری این انتخابات گفت «به دستاوردهای دولت [محافظه‌کار] خودش افتخار می‌کند و ثبات اقتصادی پایه هر موفقیتی است». او اشاره کرد که اقتصاد انگلستان همچنان درحال‌رشد است و تورم به سطح طبیعی برگشته است.

علی‌رغم گفته‌های دلگرم‌کننده «ریشی سوناک»، شرکت پایشگر «Ipsos» گزارش کرده است که ۸۴% از جمعیت انگلستان «از شیوه مدیریت دولت بر کشور ناراضی هستند». اساس نظرسنجی عمومی نشان می‌دهند که ۲۱.۳% از رأی‌دهندگان احتمالاً به محافظه‌کارها رأی می‌دهند و ۴۱.۹% به رقیب آنها یعنی حزب کارگر و سایر احزاب رأی خواهند داد.

باید اشاره کنیم که دولت «ریشی سوناک» چند دستاورد واقعی دارد. داده‌های «تورم مصرف‌کننده» (CPI) در روز ۱۹ ژوئن منتشر شدند و به‌طورکلی تصویری که مشاهده کردیم کاملاً خوب بود. شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه‌به‌ماه در سطح قبلی ۰.۳% باقی مانده است که کمتر از سطح پیش‌بینی شده ۰.۴% است. CPI سال‌به‌سال هم از ۲.۳% به ۲.۰% کاهش پیدا کرده و برای اولین‌بار از اکتبر ۲۰۲۱ به هدف بانک مرکزی انگلستان (BoE) رسیده است. شاخص هسته (CPI هسته) که شامل اجزای پرنوسانی مثل قیمت‌های غذا و انرژی نمی‌شود هم کاهش قابل‌توجهی از ۳.۹% به ۳.۵% سال‌به‌سال را نشان می‌دهد.

طبق گزارش «دفتر آمارهای ملی» (ONS) که در روز ۲۸ ژوئن داده‌های نهایی درباره سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ را منتشر کرد، اقتصاد انگلستان ۰.۷% رشد کرده است که بیشتر از مقدار قبلی و پیش‌بینی بازار یعنی ۰.۶% است. رشد واقعی سال‌به‌سال هم ۰.۳% بوده که بیش از مقدار قبلی و انتظار بازار یعنی ۰.۲% است. این بهترین دینامیکی است که از سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ تابه‌حال مشاهده کرده‌ایم.

اگر انتخابات مقدماتی انگلستان در روز ۴ جولای با شگفتی خاصی همراه نباشد و گزارش تورم ۱۷ جولای هم طبق انتظار باشد، بازارها پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی انگلستان، نرخ بهره را در اولین جلسه خودش در ۱ آگوست کاهش بدهد. استراتژیست‌های بانک «ING» می‌گویند «ما همچنان پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی انگلستان کاهش نرخ بهره را در ماه آگوست شروع کند و سیگنال این اقدام را در سخنرانی‌های مسئولان در اولین فرصت بعد از پایان انتخابات ۴ جولای مشاهده خواهیم کرد». آنها عقیده دارند احتمال کاهش نرخ بهره از سوی بانک انگلستان خیلی بالاتر از احتمال این اقدام توسط فدرال رزرو است و این باعث می‌شود که پوند استرلینگ تحت فشار قرار گیرد. از سوی دیگر تحلیل‌گران شرکت «TDS» پیش‌بینی زیر را مطرح می‌کنند «ما کاهش نرخ ۱۵ نقطه مبنا را در آگوست انتظار داریم و عقیده داریم که در کل سال ۲۰۲۴ کاهش نرخ ۵۰ نقطه مبنا (bp) اجرا شود». در پیش‌بینی‌های چند فعال بازار دیگر هم اعلام شده است که کاهش نرخ تا ماه نوامبر می‌تواند در حد bp 30 باشد.

GBP/USD دوره پنج‌روزه قبلی را در همان جایی به پایان رساند که آن را شروع کرده بود یعنی در ۱.۲۶۴۴. تحلیل‌گران قبل از انتخابات مقدماتی کاملاً با هم توافق دارند و ۱۰۰% از آنها حامی دلار هستند و انتظار دارند که پوند ضعیف‌تر شود. در بخش تحلیل تکنیکال در D1، برتری واضح همچنان با دلار است. اندیکاتورهای روند به نسبت ۶۵% قرمز به ۳۵% سبز از دلار حمایت می‌کنند. کل اسیلاتورها (۱۰۰%) به سمت جنوب هستند و ۲۰% از اسیلاتورها به ما سیگنال بیش‌فروش این جفت‌ارز را می‌دهند. اگر نزولی اتفاق بیفتد سطوح حمایت زیر برای این جفت‌ارز وجود دارند: ۱.۲۶۲۰-۱.۲۶۱۰، ۱.۲۵۴۰، ۱.۲۴۶۵-۱.۲۴۴۵، ۱.۲۴۰۵، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱.۲۶۷۵، ۱.۲۷۰۰، ۱.۲۷۶۰-۱.۲۷۴۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۸۹۵-۱.۲۸۶۰، ۱.۲۹۹۵-۱.۲۹۶۵، ۱.۳۰۴۰ و ۱.۳۱۴۰-۱.۳۱۳۰.

از بین اتفاقات هفته آینده، توجه سرمایه‌گذاران روی انتخابات ۴ جولای متمرکز شده است. همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، اتفاق مهم بعدی، انتشار گزارش جدید تورم بریتانیا در روز ۱۷ جولای است.

 

USD/JPY: قله دیگری فتح شد

هفته قبل، ۷۵% از تحلیل‌گران مداخلات ارزی جدیدی را انتظار داشتند و به عقب‌نشینی USD/JPY به جنوب رأی می‌دادند درحالی‌که ۲۵% باقیمانده جهت شمال را نشان می‌دادند. خب، حق با اقلیت بود و درحالی‌که هیچ مداخله‌ای انجام نشد ین ژاپن به قله دیگری یعنی ۱۶۱.۲۸ رسید.

صادقانه باید بگوییم که اینجا هیچ نظر جدیدی نمی‌توانیم بدهیم، قبلاً همه چیز بارهاوبارها بیان شده است. مشکل ضعیف‌شدن ین به سیاست پولی فوق‌العاده نرم بانک مرکزی ژاپن (BoJ) مربوط می‌شود. تا وقتی این بانک قاطعانه به سمت سیاست انقباضی حرکت نکند، پول ملی ژاپن همچنان جایگاهش را از دست می‌دهد. البته، وزارت مالی و بانک مرکزی مدتی از نرخ ارز خودشان از طریق مداخلات ارزی حمایت کردند. اما آیا هزینه‌کردن میلیاردها دلار روی چیزی که مثل یک موج روی آب ظرف چند روز محو می‌شود، منطقی است؟ آیا این مداخلات را می‌توان سیاست پولی نامید؟

اگرچه تورم در کشورهای رقیب اصلی در حال کاهش است اما تورم در ژاپن صعودی است. طبق داده‌هایی که در روز جمعه ۲۸ ژوئن منتشر شدند، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در توکیو در سال منتهی به ژوئن تا ۲.۳% صعود کرده درحالی‌که در دوره قبلی ۲.۲% بود. تورم CPI هسته (با کنارگذاشتن قیمت‌های پرنوسان غذا) هم ۲.۱% سال‌به‌سال افزایش پیدا کرده بود که هم بالاتر از پیش‌بینی بازار یعنی ۲.۰% و هم بالاتر از مقدار قبلی خودش یعنی ۱.۹% است. شاخص دیگر CPI هسته (منهای قیمت‌های غذا و انرژی) برای توکیو در ماه ژوئن تا ۱.۸% سال‌به‌سال کاهش پیدا کرده درحالی‌که مقدار قبلی آن ۲.۲% بود.
البته هیچ جهش تورمی وجود ندارد که به کشیدن آژیر خطر نیاز داشته باشد – همه اندیکاتورها حوالی هدف ۲.۰% «پرسه می‌زنند». این وضعیت به مسئولان ژاپنی اجازه می‌دهد تا مکث کنند بدون این که مسیر سیاست پولی خودشان را تغییر دهند و خودشان را به «مداخلات» شفاهی و کلامی محدود کنند. به همین دلیل وزیر مالی ژاپن «شونیچی سوزوکی» مجدداً گفت که «عمیقاً نگران حرکت‌های افراطی و یک‌طرفه در بازار فارکس است» و ابراز امیدواری کرد که «اعتماد به پول ژاپن حفظ شود». «یوشیماسا هایاشی» وزیر کابینه و همکار «سوزوکی» هم تقریباً همین سخنرانی را کلمه‌به‌کلمه بیان کرد. البته او اضافه کرد که «مقامات مسئول، اقدامات مناسبی درباره حرکت‌های افراطی ارز انجام خواهند داد» و تلویحاً به یک مداخله ارزی دیگر اشاره کرد.

این اشاره «یوشیماسا هایاشی» باعث شد تا ۶۰% از متخصصان بترسند و به حرکت این جفت‌ارز به جنوب و تقویت ین رأی بدهند، ۲۰% هم به حرکت به شمال رأی دادند و ۲۰% هم بی‌طرف ماندند. اندیکاتورها هم شفاف و واضح هستند و هیچ خبری از مداخلات ارزی به گوششان نخورده است. کل اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها (۱۰۰%) در D1 سبزرنگ هستند اگرچه یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در حوالی ۱۶۰.۲۵ است و پس از آن حمایت‌های زیر بر سر راه هستند: ۱۵۹.۲۰، ۱۵۸.۶۵، ۱۵۷.۸۰-۱۵۷.۶۰، ۱۵۶.۶۰، ۱۵۵.۷۰-۱۵۵.۴۵، ۱۵۴.۷۰-۱۵۴.۵۰، ۱۵۳.۶۰، ۱۵۳.۰۰، ۱۵۲.۱۵-۱۵۱.۹۰، ۱۵۱.۰۰-۱۵۰.۸۰. نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱۶۰.۸۵ قرار دارد و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۶۱.۳۰ و ۱۶۲.۵۰.

دوشنبه ۱ جولای در تقویم هفته آینده مهم است. در این روز «شاخص تولیدکنندگان بزرگ تنکن» منتشر خواهد شد. قرار نیست هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد کلان ژاپن در روزهای آینده منتشر شود.

 

ارز دیجیتال: دلایل و نتایج «دوشنبه سیاه» در ۲۴ ژوئن

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱ تا ۵ جولای ۲۰۲۴1

روز دوشنبه ۲۴ ژوئن شگفتی بسیار ناخوشایندی برای سرمایه‌گذاران اتفاق افتاد – در این روز قیمت بیت کوین برای اولین‌بار از ۳ مه به این‌طرف به زیر ۶۰,۰۰۰ دلار افت کرد و تا ۵۸۴۶۸ دلار رسید. اتریوم هم به زیر ۳۲۵۰ دلار رسید. تحلیل‌گران چند دلیل را برای این فروش سنگین و فعال ذکر می‌کنند و می‌گویند این وضعیت، انعکاسی از دینامیک‌های ناپایدار کلی در بازارهای مالی جهانی و همچنین ابهام درباره سیاست‌های پولی و رگولاتوری در چند کشور پیشتاز به‌ویژه چین و آمریکا است. البته عوامل خاص دیگری هم وجود دارند که در ایجاد روند خرسی نقش دارند.

دولت آلمان از اواسط ماه ژوئن حراج مقدار زیادی بیت کوین (حدود ۵۰,۰۰۰ سکه BTC) که در ماه ژانویه مصادره شده بود را آغاز کرد. بعد از اعلام این خبر در ۲۴ ژوئن که پرداخت‌های طلبکاران برای صرافی کریپتوی ورشکسته «Mt.Gox» در اوایل جولای شروع خواهد شد، به‌سرعت احساس ترس و وحشت در بازار ایجاد شد. کل مبلغی که قرار است بین مشتریان سابق توزیع شود ۱۶۲۱۰۰ سکه BTC است که تقریباً ۱۰ میلیارد دلار می‌شود. بیت کوین به این اخبار با ۸% افت واکنش نشان داد. تعجبی ندارد که این حجم از سکه‌ها که قرار است وارد بازار آزاد شوند بتواند قیمت‌ها را پایین بکشند. در بازار مشتقه‌ها، پوزیشن‌های لانگ به ارزش ۱۷۷ میلیون دلار به‌اجبار لیکویید شدند و نرخ تأمین مالی کل برای قراردادهای فیوچر برای اولین‌بار در ماه ژوئن منفی شد و این شرایط نشان می‌داد که فروش‌ها بیشتر از خریدها شده‌اند.

دقیقاً به دلیل همین انتظارات درباره پرداخت‌های بدهی «Mt.Gox» بود که بیت کوین در روز دوشنبه به پایین‌ترین قیمت هشت هفته اخیر خودش رسید. در این شرایط، دو نکته دلگرم‌کننده وجود دارند. اول این که آخرین‌مهلت پرداخت پول به طلبکاران، ۳۱ اکتبر است و ممکن است به‌جای این که پرداخت‌ها یکباره انجام شوند در چهار ماه انجام شوند. دوم این که امیدواریم که همه طلبکاران برای تبدیل بیت‌کوین‌های خودشان به پول فیات هجوم نیاورند و شاید بیت‌کوین‌هایشان را به امید افزایش قیمت نگه دارند.

علاوه بر عوامل بالا، ماینرهای BTC هم فشار نزولی به بازار وارد کردند. حالا می‌دانیم که ذخایر سکه آنها به کف ۱۴ساله رسیده است چون آنها به دلیل هاوینگ آوریل مجبور شده‌اند که مقدار قابل‌توجهی BTC بفروشند تا هزینه‌های عملیاتی خودشان را پوشش دهند. به یاد دارید که هزینه ماین‌کردن بیت کوین طبق اعلام تحلیل‌گران «جی پی مورگان» ۴۳۰۰۰ دلار است. در گذشته، این سطح هزینه مثل یک حمایت قوی برای BTC/USD عمل کرده است. البته «جی پی مورگان» حتی در ماه مارس هم این نکته که بعد از هاوینگ ممکن است بیت کوین موقتاً تا ۴۲۰۰۰ دلار افت کند را رد نکرده بود.

در شرایطی که سیگنال مثبتی وجود نداشت، تقاضا برای ETF‌های اسپات بیت کوین هم همچنان نزول کرد و فعالان اصلی بازار، فعالیت خودشان را کندتر کردند و برداشت سود را شروع کردند. این شرایط باز هم قیمت بیت کوین را نزولی کرد «کی یونگ جو» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «CryptoQuant» محاسبه کرده است که نهنگ‌های بیت کوین و ماینرها در دو هفته گذشته، به فروش بی‌سابقه سکه‌های بیت کوین به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار دست زده‌اند.

طبق اعلام «10x Research» در کل هفته گذشته، خروج سرمایه از صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین اتفاق افتاده است و در روز ۲۱ ژوئن، خروج سرمایه خالص به ۱۰۵ میلیون دلار رسیده است. مؤسسه «10x Research» عقیده دارد حالا بیت کوین باید یک دامنه قیمت جدید پیدا کند تا بتواند روند نزولی را متوقف کند و به ثبات برسد و بعد بتواند کاتالیزورهای رشد جدیدی پیدا کند. تحلیل‌گران «10x Research» می‌گویند نباید انتظار داشته باشیم که BTC در میان‌مدت به بالای ۷۰,۰۰۰ دلار برگردد.

«متیو هایلند» تحلیل‌گر محبوب می‌گوید کل موجودی بیت کوین در صرافی‌های متمرکز به کف چندساله خودش رسیده است. این موضوع در تئوری می‌تواند به‌عنوان یک سیگنال گاوی تفسیر شود اما رهبر بازار ارز دیجیتال اصلاً اشتیاقی برای روند صعودی از خودش نشان نمی‌دهد. به طور طبیعی انتشار داده‌های اقتصادی کلیدی آمریکا می‌تواند به‌عنوان یک عامل برای حرکت‌های بیشتر ارز دیجیتال عمل کند. اگر فدرال رزرو اولین گام را برای انبساطی کردن سیاست پولی خودش در ماه سپتامبر بردارد، این کار می‌تواند از دارایی‌های ریسکی مثل بیت کوین حمایت کند. متخصصان «Cryptology» عقیده دارند شانس رسیدن بیت کوین به سقف تاریخی جدید تا پایان ماه سپتامبر کاملاً زیاد است و بیت کوین فعلاً در مرحله «انباشت» قرار دارد.

با وجود نزول فعلی، سرمایه‌گذاران زیادی هستند که همچنان خوش‌بین باقی مانده‌اند و ماهیت چرخه‌ای بازار کریپتو را می‌شناسند آنها برگزاری انتخابات آمریکا را هم فراموش نکرده‌اند. مثلاً «رائول پال» مدیرعامل سابق «گلدمن ساکس» پیش‌بینی کرده است که بازار بیت کوین و کریپتو در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۴ رشد کند. این متخصص مالی در اپیزودی از پادکست «The Wolf Of All Streets» می‌گوید دارایی‌های ریسکی مثل بیت کوین معمولاً یک رالی را در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تجربه می‌کنند. «پال» خوش‌بینانه می‌گوید «سه‌ماهه آخر در سال‌های انتخابات معمولاً یک «ناحیه موزی» واقعی در چارت همه دارایی‌هاست. در گذشته اوضاع همیشه همین‌طور بوده است». او می‌گوید این «ناحیه موزی» برای ارز دیجیتال در پاییز شکل خواهد گرفت و روند آن خیلی سریعتر و شدیدتر از شاخص نزدک خواهد بود.
«مایکل سیلور» میلیاردر معروف هم از بیت کوین حمایت می‌کند. شرکت او «MicroStrategy» یکی از بزرگ‌ترین هولدرهای بیت کوین در جهان است و ۲۰۵,۰۰۰ سکه BTC در ترازنامه خودش دارد. علی‌رغم روند منفی فعلی، این شرکت فقط در ماه قبل، ذخایر خودش را ۱۱۹۳۱ سکه BTC دیگر (بیش از ۷۰۰ میلیون دلار) افزایش داده است. «سیلور» عقیده دارد پتانسیل رشد بیت کوین تا ۱۰ میلیون دلار با حمایت چین و سایر عوامل وجود دارد. او عقیده دارد دولت‌ها به‌خصوص چین در آینده کاملاً بیت کوین را خواهند پذیرفت و آن را در زیرساخت دولتی ادغام خواهند کرد. این کارآفرین می‌گوید همه ابزارهای اقتصادی قبل از بیت کوین منسوخ می‌شوند. او می‌گوید «قبل از ساتوشی ناکاموتو، اقتصاد فقط یک شبه‌علم بود. همه اقتصاددانان قبل از ساتوشی تلاش می‌کردند تا قوانین اقتصادی را بر اساس پوسته صدف، مهره‌های شیشه‌ای، تکه‌های کاغذ و ابزارهای اعتباری تدوین کنند». او بیت کوین را یک «دارایی کامل» می‌نامد.

در بررسی‌های قبلی مان نوشتیم که راه اندازی ETF‌های اسپات قابل‌معامله اتریوم می‌تواند باعث افزایش قیمت این سکه در بازار دارایی‌های دیجیتال شود. «گری گنسلر» رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در روز 25 ژوئن گفت که فرایند ثبت ETF‌های جدید «به خوبی جلو می‌رود» و تاریخ تأیید بستگی به این دارد که متقاضیان چقدر سریع فرم‌های 1-S تعدیل شده را ارسال می‌کنند. تحلیل‌گران «بلومبرگ» روز 2 جولای را تاریخ مورد انتظار برای تصویب محصولات جدید می‌دانند. خبرگزاری «رویترز» از قول منابعی که نامشان را ذکر نکرده است، می‌گوید توافقهایی در مذاکرات بین مدیران صندوق‌ها و SEC به دست آمده است و «فقط جزئیات نهایی» باقی مانده‌اند.

«اندرو کانگ» هم‌بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Mechanism» می‌گوید بعد از تأیید ETF‌های ETH ، نرخ اتریوم می‌تواند تا ۳۰% اصلاح کند و تا ۲۴۰۰ دلار افت کند. او عقیده دارد در این مرحله، اتریوم که آلت‌کوین اصلی است توجه کمتری را نسبت به بیت کوین از سوی سرمایه‌گذاران نهادی جلب خواهد کرد. بر همین اساس صندوق‌های ETF-ETH فقط ۱۵% از منابع مالی که صندوق‌های ETF-BTC توانستند در آغاز جذب کنند را جذب خواهند کرد. «کانگ» می‌گوید برای افزایش جذابیت اتریوم بین سرمایه‌گذاران، اکوسیستم اتریوم باید به‌عنوان یک لایه تسویه مالی غیرمتمرکز، یک کامپیوتر جهانی یا یک فروشگاه اپلیکیشن وب ۳ عمل کند. هم‌زمان فروش ایده‌های جدید برای اپلیکیشن اتریوم به صندوق‌ها هم دشوار خواهد بود چون سرمایه‌گذاران، این دارایی را مثل یک سهم دچار بیش‌ارزشی متعلق به یک شرکت تکنولوژی بزرگ می‌دانند.

«مت هوگان» رئیس بخش اطلاعات «Bitwise» که شرکتی است که صندوق‌های ارز دیجیتال را مدیریت می‌کند، خیلی دیدگاه مثبت‌تری دارد. او عقیده دارد ارائه محصولات قابل معامله‌ای که مدت‌ها منتظرش بودیم قطعاً عامل مثبتی است و جریان خالص ورودی سرمایه به صندوق‌های ETF-ETH در ۱۸ ماه اول به ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید. او در تحلیلش روی تجربه کانادا و اتحادیه اروپا تأکید می‌کند نسبت ورود سرمایه به صندوق‌های مشابه بین اتریوم و بیت کوین تقریباً ۱ به ۴ (یعنی ۲۵%) بوده است. به‌عبارت‌دیگر چون فصل اول فعالیت ETF‌های اسپات بیت کوین با ورود سرمایه کل ۲۶.۹ میلیارد دلار به پایان رسیده است، انتظار داریم که برای اتریوم به سطح ۶.۷ میلیارد دلار برسیم. در این صورت آلت‌کوین پرچم‌دار ظرف سه ماه می‌تواند به محدوده ۵۰۰۰-۴۴۰۰ دلار صعود کند.

«آنتونی اسکاراموچی» مدیرعامل «SkyBridge Capital» عقیده دارد قیمت اتریوم می‌تواند از این هم بالاتر برود و به محدوده ۱۲۰۰۰-۱۰۰۰۰ دلار برسد. این کارآفرین صعود بیت کوین تا ۲۵۰,۰۰۰-۱۷۰,۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند. به عقیده او پیشران اصلی این افزایش قیمت هم پذیرش بیشتر ارز دیجیتال توسط مؤسسات بزرگ است. «اسکاراموچی» تأیید ETF‌های قابل‌معامله اسپات را عبور از یک مانع رگولاتوری مهم برای جذب سرمایه‌های جدید می‌داند. او معتقد است که به لطف این حرکت، سهم طلای دیجیتال در پرتفوی‌های بازیکنان اصلی و بزرگ به‌زودی به حدود ۳% خواهد رسید.

در شب جمعه ۲۸ ژوئن، BTC/USD در قیمت ۶۰۱۹۰ دلار معامله می‌شود و ETH/USD هم در منطقه ۳۳۹۰ دلار قرار دارد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۲.۲۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۳۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع بیت کوین (شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال) در هفت روز گذشته از ۶۳ به ۴۷ افت کرده است و از منطقه طمع به منطقه خنثی رسیده است.

در پایان این بررسی می‌خواهیم مشاهده دیگری از «مت هوگان» را بیان کنیم. مسئول بخش اطلاعات «Bitwise» سه دلیل را برای این بیان می‌کند که چرا سرمایه‌گذاری بلندمدت روی «بیت کوین و اتریوم در کنار هم» بهتر از سرمایه‌گذاری« فقط روی بیت کوین» است. این دلایل عبارت‌اند از: ۱. متنوع‌کردن پرتفوی، ۲. فرصت کسب سود از اکوسیستم‌های متفاوت و ۳. مزیت اقتصادی.

 «هوگان» می‌گوید باتوجه‌به تفاوت ارزش بازار بیت کوین و اتریوم، ۷۵% از سرمایه باید روی BTC سرمایه‌گذاری شود و ۲۵% هم در ETH سرمایه‌گذاری شود. طبق محاسبات او، در دوره‌ای از ماه مه ۲۰۲۰ تا ماه مه ۲۰۲۴، بازده این پرتفوی سرمایه‌گذاری سالانه ۳% بالاتر از سرمایه‌گذاری فقط روی بیت کوین بوده است. البته «هوگان» می‌گوید در کوتاه‌مدت، پرتفوی تشکیل شده از ۱۰۰% بیت کوین (BTC) عملکرد بهتری نسبت به پرتفوی متنوع دارد. ضمناً سرمایه‌گذاری فقط روی بیت کوین ریسک‌های کمتری را به دلیل ارزش بازار بالاتر و خصوصیاتی مثل انتشار سکه محدود و کاهش تدریجی نرخ تورم به صفر در این سکه خواهد داشت.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید