2024 ژوئن 22

EUR/USD: منطقه یورو – تورم در حال افزایش، اقتصاد در حال نزول

همان‌طور که داده‌های بازنگری‌شده «Eurostat» در روز دوشنبه ۱۷ ژوئن نشان دادند، تورم (CPI) در ۲۰ کشور منطقه یورو در ماه مه به ۲.۶% (y/y) افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که این مقدار در ماه آوریل، به پایین‌ترین مقدار از نوامبر ۲۰۲۳ یعنی ۲.۴% رسیده بود. شاخص قیمت مصرف‌کننده در بخش خدمات هم از ۳.۷% سال‌به‌سال به ۴.۱% افزایش پیدا کرده بود. تورم هسته، که شامل هزینه غذا و انرژی نمی‌شود (CPI هسته) نیز در ماه مه به ۲.۹% افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که در ماه آوریل ۲.۷% بود که کمترین مقدار از فوریه ۲۰۲۲ تابه‌حال محسوب می‌شود.

این افزایش قیمت مصرف‌کننده باعث شد تا گاوهای یورو امید کم‌رنگی پیدا کنند که شاید بانک مرکزی اروپا (ECB) کاهش نرخ بهره را با سرعت کمتری اجرا کند. EUR/USD در همین چارچوب به سقف محلی ۱.۰۷۶۰ رسید. البته آمارهای فعالیت تجاری (PMI) منطقه یورو که در روز ۲۱ ژوئن منتشر شدند از اقتصاد این منطقه حمایت کردند و نیاز به کاهش بیشتر نرخ بهره و فریز نشدن آن در سطح فعلی ۴.۲۵% را نشان دادند.

در آلمان که لوکوموتیو اقتصاد اروپا است، شاخص PMI بخش تولید در ماه ژوئن، ۴۳.۴ واحد بود. که نسبت به ماه مه یعنی ۴۵.۴ واحد، کاهش پیدا کرده بود و خیلی کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۴۶.۴ واحد بود. شاخص PMI در بخش خدمات هم از ۵۴.۲ به ۵۳.۵ واحد افت کرده بود و نتوانسته بود انتظار فعالان بازار یعنی رسیدن به ۵۴.۴ را برآورده کند. شاخص PMI ترکیبی مقدماتی آلمان هم در ماه ژوئن به ۵۰.۶ واحد کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۵۲.۷ باشد و مقدار آن در ماه مه ۵۲.۴ واحد بود. باید اشاره کنیم که هر سه اندیکاتور ضعیف‌ترین مقدارها در دو ماه اخیر را ثبت کردند.

آمارهای منطقه یورو در مجموع خیلی دلگرم‌کننده نبودند. شاخص PMI بخش تولید هم طبق داده‌های مقدماتی از ۴۷.۳ در ماه مه به ۴۵.۶ در ماه ژوئن افت کرده بود و نتوانسته بود به پیش‌بینی ۴۷.۹ برسد. شاخص PMI بخش خدمات هم از ۵۳.۲ به ۵۲.۶ کاهش پیدا کرده بود (پیش‌بینی می‌شد ۵۲.۵ باشد) و تقریباً به مرز بحرانی ۵۰.۰ رسیده بود که مرز بین پیشرفت و پسرفت اقتصادی است.

بعد از این که این داده‌ها منتشر شدند، فعالان بازار منتظر آمارهای آمریکا ماندند که در پایان هفته کاری منتشر می‌شدند. «PMI ترکیبی» نشان داد که فعالیت تجاری در بخش خصوصی آمریکا، برخلاف منطقه یورو، همچنان باقدرت صعود می‌کند. طبق تخمین‌های مقدماتی، این اندیکاتور از ۵۴.۵ واحد در ماه مه به ۵۴.۶ واحد در ماه ژوئن صعود کرده بود. PMI بخش تولید هم در همین دوره از ۵۱.۳ به ۵۱.۷ واحد افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که «شاخص فعالیت تجاری بخش خدمات» از ۵۴.۸ به ۵۵.۱ افزایش یافته بود. همه این اندیکاتورها فراتر از انتظارات تحلیل‌گران (به ترتیب ۵۱.۰ و ۵۳.۴ ) بودند.

به جز داده‌های PMI، گزارش سیاست پولی فدرال رزرو در پایان ماه فوریه هم توجه زیادی را به خود جلب کرد. پس از انتشار این گزارش، EUR/USD هفته را در ۱.۰۶۹۱ به پایان رساند. وقتی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم، در شب ۲۱ ژوئن، نظر آنها تغییری نسبت به هفت روز قبل نکرده است. هنوز هم ۶۰% از متخصصان به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۰% به صعود آن رأی می‌دهند و ۲۰% باقیمانده هم بی‌طرف باقی می‌مانند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 حامی دلار هستند و قرمز هستند اگرچه یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌فروش هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۶۷۰-۱.۰۶۶۵ قرار دارد پس از آن به حمایت‌های ۱.۰۶۱۵-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۵، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰ و ۱.۰۳۷۰ می‌رسیم. اولین مقاومت ۱.۰۷۶۰ است و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۸۱۰، ۱.۰۹۱۵-۱.۰۸۹۰، ۱.۰۹۴۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

هفته بعد، اطلاعات مهم و جذاب زیادی در آمریکا منتشر خواهند شد. روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن، «شاخص اعتماد مصرف‌کننده» آمریکا منتشر خواهد شد. چهارشنبه، ۲۶ ژوئن، نتایج تست استرس بانک آمریکا منتشر خواهد شد. پنجشنبه ۲۷ ژوئن، داده‌های GDP آمریکا در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ همراه با تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه منتشر خواهند شد. سرانجام در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۲۸ ژوئن، داده‌های بازار مصرف‌کننده آمریکا از جمله اندیکاتور مهم تورم یعنی شاخص هزینه مصرف شخصی هسته منتشر خواهند شد.

 

GBP/USD: نرخ بهره چطور افت خواهد کرد

روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن، یک روز قبل از جلسه بانک مرکزی انگلستان (BoE)، داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) انگلستان منتشر شدند. تصویر کلی که از این داده‌ها به دست می‌آمد، کاملاً خوب بود. شاخص قیمت مصرف‌کننده در سطح قبلی ۰.۳% ماه‌به‌ماه باقی مانده بود و کمتر از پیش‌بینی قبلی یعنی ۰.۴% بود. CPI سال‌به‌سال هم از ۲.۳% به ۲.۰% افت کرده بود و برای اولین‌بار از اکتبر ۲۰۲۱ به هدف بانک مرکزی این کشور رسیده بود. شاخص هسته (CPI هسته) که شامل اجزای پرنوسانی مثل قیمت غذا و انرژی نمی‌شود هم کاهش قابل‌توجهی از ۳.۹% به ۳.۵% (y/y) را نشان می‌داد.
البته سطح بالای بخش خدمات همچنان مأیوس‌کننده است. این اندیکاتور از مقداری که در گزارش ماه مه بانک مرکزی پیش‌بینی شده بود بالاتر رفته بود و به ۵.۷% (y/y) رسیده بود درحالی‌که انتظار داشتیم ۵.۳۵ باشد. استراتژیست‌های بانک «ING» درباره آمارهای منتشر شده در ۱۹ ژوئن نوشته بودند «اندیکاتورهایی مثل رشد اجاره هنوز خیلی بالا هستند. [...] این داده‌ها تأیید می‌کنند که بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره را در جلسه بعدی کاهش نخواهد داد». و در نهایت مشخص شد که حق با این متخصصان است

بانک مرکزی انگلستان در جلسه خودش در پنجشنبه ۲۰ ژوئن، نرخ بهره کلیدی را برای هفتمین مرتبه متوالی در ۵.۲۵% ثابت نگه داشت. هفت عضو «کمیته سیاست پولی» به نفع این تصمیم رأی دادند درحالی‌که دو رأی هم به کاهش نرخ بهره داده شده بود و هیچ‌کس به افزایش نرخ رأی نداده بود. چند سیاست‌گذار عقیده دارند این تصمیم بانک مرکزی انگلستان «کاملاً متعادل» بوده است.

آخرین داده‌های تورم در بخش خدمات احتمالاً مانع از این نمی‌شوند که بانک مرکزی انگلستان، چرخه انبساطی کردن سیاست پولی (QE) را در نیمه دوم سال اجرا کند. به‌خصوص چون طبق نظر اعضای کمیته، CPI فعلی که بالاتر از انتظار بود، به دلیل عوامل پرداخت دستمزد بوده است و در آینده تکرار نخواهد شد.

اگر هیچ شگفتی مهمی در انتخابات مقدماتی انگلستان در ۴ جولای و گزارش تورم در ۱۷ جولای اتفاق نیفتد، انتظار داریم که بانک مرکزی انگلستان کاهش نرخ بهره را خیلی زود در آگوست شروع کند. استراتژیست‌های بانک «ING» عقیده دارند «بازار در حال واردکردن ۴۳% احتمال اولین کاهش نرخ بهره در ماه آگوست در قیمت‌های فعلی پوند است و فعالان بازار انتظار دارند که تا پایان سال، ۴۶ نقطه پایه (bps)انبساط در سیاست پولی داشته باشیم.». تحلیل‌گران «TDS» پیش‌بینی زیر را ارائه کرده‌اند «انتظار داریم که در جلسه آگوست، یک کاهش به‌اندازه ۱۵ نقطه مبنا اجرا شود و در سال ۲۰۲۴ هم حدود ۵۰ نقطه مبنا کاهش نرخ بهره داشته باشیم». پیش‌بینی‌های چند فعال دیگر بازار هم کاهش حدود ۳۰ نقطه مبنا تا نوامبر را نشان می‌دهد.

«اداره آمارهای ملی» (ONS)، یک روز بعد از جلسه بانک مرکزی انگلستان، یعنی جمعه ۲۱ ژوئن، اطلاعات تازه‌ای را درباره فروش خرده‌فروشی در انگلستان منتشر کرد که مقدارهای آن خیلی بالاتر از مقدارهای پیش‌بینی شده قبلی بودند. این شاخص در ماه مه تا ۲.۹% (m/m) افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که در ماه آوریل ۱.۸%- افت کرده بود و بازارها انتظار داشتند که مقدار جدید ۱.۵% باشد. شاخص فروش خرده‌فروشی هسته، که شامل سوخت خودرو نمی‌شود هم ۲.۹% (m/m) افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که ماه قبل، نزول ۱.۴%- را ثبت کرده بود و بازار پیش‌بینی می‌کرد که ۱.۳% باشد. فروش خرده‌فروشی سال‌به‌سال هم ۱.۳% افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که کاهش آن در ماه آوریل ۲.۳%- بود و «فروش خرده‌فروشی هسته» هم ۱.۲% (y/y) افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که مقدار ماه قبل ۲.۵% بود.

اطلاعات فعالیت تجاری (PMI) مقدماتی هم مبهم بودند. البته این آمارها به‌طورکلی نشان می‌دادند که اقتصاد انگلستان درحال‌رشد است. PMI بخش تولید از ۵۱.۲ واحد به ۵۱.۴ افزایش پیدا کرده بود (پیش‌بینی می‌شد که ۵۱.۳ واحد شود). فعالیت تجاری در بخش خدمات هم ۵۱.۲ واحد بود که کمتر از مقدار قبلی ۵۲.۹ واحد و پیش‌بینی‌های فعالان یعنی ۵۳.۰ بود. «PMI ترکیبی» هم نزول اندکی تا ۵۱.۷ واحد را نشان داد درحالی‌که پیش‌بینی شده بود که ۵۳.۱ باشد و مقدار آن در ماه قبل ۵۳.۰ بود. علی‌رغم این که دو اندیکاتور آخر، کمتر از مقدار قبلی خودشان شده بودند اما هنوز بالای ۵۰.۰ واحد هستند که مرز بین رشد و نزول اقتصادی است.

در همین چارچوب پوند تلاش کرد تا بخشی از زیان‌های خودش را جبران کند اما شکست خورد و GBP/USD هفته را در ۱.۲۶۴۳ به پایان رساند و حمایت قوی در منطقه ۱.۲۶۷۵ را به مقاومت تبدیل کرد.

پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت به این صورت است: ۵۰% از متخصصان به تقویت دلار رأی می‌دهند درحالی‌که همین درصد (۵۰%) هم از پوند بریتانیا حمایت می‌کنند.

در بخش تحلیل تکنیکال در D1، برتری با دلار است. در اندیکاتورهای روند، نسبت ۷۵% به ۲۵% بین اندیکاتورهای به ترتیب قرمز و سبز مشاهده می‌شود. ۸۵% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند (یک‌چهارم از آنها بیش‌فروش این جفت‌ارز را نشان می‌دهند) و فقط ۱۵% به سمت شمال هستند. اگر این جفت‌ارز همچنان افت کند این سطوح و مناطق حمایت را در پیش خواهد داشت: ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۴۰، ۱.۲۴۶۵-۱.۲۴۴۵، ۱.۲۴۰۵ و ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰. اگر صعودی اتفاق بیفتد این مقاومت‌ها در پیش خواهند بود: ۱.۲۶۷۵، ۱.۲۷۶۰-۱.۲۷۴۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۸۶۰-۱.۲۸۵۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۹۵، ۱.۲۹۹۵-۱.۲۹۶۵، ۱.۳۰۴۰ و ۱.۳۱۴۰-۱.۳۱۳۰.

در هفته آینده انتظار وقوع رویدادهای زیادی را نداریم. از مهم‌ترین رویدادها می‌توانیم به انتشار داده‌های GDP انگلستان در جمعه ۲۸ ژوئن اشاره کنیم.

 

USD/JPY: احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن صفر است

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۴ تا ۲۸ ژوئن ۲۰۲۴1

بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در جلسه خودش در روزهای ۱۳ و ۱۴ ژوئن، نرخ بهره را بدون تغییر در ۰.۱% ثابت نگه داشت. به یاد دارید که این بانک در ماه مارس امسال، حرکت «شجاعانه‌ای» برای افزایش نرخ بهره برای اولین‌بار از سال ۲۰۰۷ تا کنون انجام داد (این نرخ از سال ۲۰۱۶ در سطح منفی ۰.۱%- باقی مانده بود). بااین‌حال بعد از این تک افزایش نرخ در ۱۷ سال اخیر، بانک مرکزی ژاپن احتمالاً در آینده قابل‌پیش‌بینی این کار را تکرار نخواهد کرد و این که چقدر تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران به این کار علاقه دارند، برای این بانک اهمیتی ندارد.

به دلیل سطح بسیار پایین پول ملی ژاپن، این قبیل پیش‌بینی‌ها و آرزوها محبوبیت زیادی دارند. USD/JPY در اوایل سال ۲۰۱۱ در حدود ۷۶.۰۰ معامله می‌شد و ارزش ین از آن زمان تابه‌حال از نصف هم کمتر شده است – این جفت‌ارز در ۲۹ آوریل ۲۰۲۴ به سطح ۱۶۰.۲۲ رسید که بالاترین مقدار از سال ۱۹۸۶ است. این شرایط بر کسب‌وکارهای ژاپن تأثیر منفی گذاشت. فواید ین ضعیف برای صادرات، تأثیر منفی آن بر واردات را جبران نمی‌کنند چون تراز تجاری منفی است و ژاپن بیشتر از آنکه صادرکننده باشد واردکننده است. واردات گران که عمدتاً شامل مواد خام و انرژی می‌شوند، سودآوری تولید را کاهش می‌دهد. نرخ رشد GDP در حال نزول است – این اندیکاتور در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ انقباض اقتصادی تا ۱.۸%- (y/y) در مقایسه با ۰.۴%+ در سه‌ماهه قبلی را نشان می‌داد. ضمناً بدهی ملی نسبت به GDP هم در حال نزدیک‌شدن به ۲۶۵% است.

در این شرایط اقتصاد ژاپن نیاز به حمایت دارد و نباید رشد آن را با افزایش نرخ بهره مهار کرد. ضمناً تورم در ژاپن در مقایسه با سایر کشورهای G10 پایین است و در ماه‌های اخیر دائماً در حال کاهش بوده است. داده‌های جدید نشان می‌دهند که شاخص CPI ملی، منهای قیمت‌های غذا و انرژی، از ۲.۴% به ۲.۱% افت کرده است. ضمناً این شاخص در ماه ژوئن ممکن است به زیر سطح هدف ۲.۰% برسد که توسط بانک مرکزی ژاپن تعیین شده است. بنابراین مبارزه با تورم با افزایش نرخ بهره، اقدامی غیرضروری و حتی مضر است. اما چگونه می‌توان جایگاه ین را تقویت کرد؟

به جز سیاست پولی انقباضی (QT) روش دیگر تقویت ین، مداخلات ارزی است. «ماساتو کاندا» دیپلمات ارزی ارشد ژاپن در روز ۲۰ ژوئن گفت «دولت به‌دقت به حرکت‌های ارزی افراطی واکنش نشان خواهد داد» و او «هرگز احساس نکرده است که محدودیتی در پتانسیل مداخلات ارزی وجود دارند و مداخلاتی که در ماه مه انجام شدند، کاملاً در مبارزه با حرکت‌های ارزی افراطی که سفته‌بازان ایجاد کرده بودند، موثر بودند».

این کلمات زیبا هستند اما وقتی به چارت نگاه می‌کنیم، می‌توانیم با نظر این مسئول درباره موثر بودن مداخلات موافق نباشیم. البته USD/JPY از ۱۶۰.۰۰ مدتی عقب‌نشینی کرد. اما این دوره خیلی کوتاه بود و قیمت دوباره در حال نزدیک‌شدن به این عدد است. ضمناً می‌توانیم اقدامات مشابه در سال‌های قبل را به یاد بیاوریم که فقط به‌صورت موقت مانع از تضعیف پول ملی کشورهای مختلف شده‌اند.

ظاهراً مسئولان این بار به روش دیگری برای افزایش اثربخشی سیاست پولی بدون تغییر نرخ بهره رسیده‌اند. «رویترز» اعلام کرده است که کمیسیون «وزارت مالی» احتمالاً درباره انتشار تعهدات بدهی با سررسید کوتاه‌تر با دولت گفتگو خواهد کرد تا ریسک تغییرات نرخ بهره کاهش پیدا کند. (باید اشاره کنیم که بازده اوراق دولتی ۱۰ ساله ژاپن اکنون بیش از ۰.۹% است که ۹ برابر نرخ بهره بانک مرکزی است).

آخرین قوس هفته قبل برای USD/JPY در ۱۵۹.۷۹ ثبت شد. تداوم سیاست انقباضی فدرال رزرو که در جلسه ژوئن تأیید شد همراه با ادامه سیاست نرم بانک ژاپن همچنان به نفع دلار عمل می‌کنند (اگرچه مداخلات ارزی جدید در این دیدگاه در نظر گرفته نشده‌اند). اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas» (UOB) عقیده دارند که فقط شکسته‌شدن ناحیه حمایت ۱۵۶.۸۰-۱۵۶.۵۰ می‌تواند کم‌رنگ‌شدن مومنتوم صعودی فعلی این جفت‌ارز را نشان دهد.

جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۷۵% از آنها به حرکت این جفت‌ارز به جنوب و تقویت ین رأی می‌دهند (ظاهراً آنها مداخلات ارزی جدیدی را انتظار دارند) درحالی‌که ۲۵% حامی حرکت به سمت شمال هستند، اندیکاتورها تصویر متفاوتی به ما می‌دهند: آنها مداخلات ارزی را نادیده می‌گیرند. کل اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها (۱۰۰%) در چارت D1 به رنگ سبز هستند اگرچه ۲۰% از اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۵۸.۶۵ قرار گرفته است و بعد از آن به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱۵۸.۲۰-۱۵۷.۶۰، ۱۵۷.۰۵-۱۵۶.۸۰، ۱۵۶.۱۰-۱۵۶.۰۰، ۱۵۵.۸۰-۱۵۵.۴۵، ۱۵۴.۷۰-۱۵۴.۵۰، ۱۵۳.۶۰، ۱۵۲.۸۵، ۱۵۱.۸۵، ۱۵۱.۰۰-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰ و ۱۴۷.۱۰-۱۴۶.۵۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ناحیه ۱۶۰.۲۰-۱۶۰.۰۰ قرار دارد و مقاومت بعدی ۱۶۲.۵۰ است.

روز جمعه ۲۸ ژوئن در هفته آینده روز شلوغی است. در این روز داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) منطقه توکیو منتشر خواهد شد و اطلاعات حجم تولید صنعتی و وضعیت بازار کار ژاپن هم در همین روز منتشر خواهند شد هیچ آمار اقتصادی مهمی در سایر روزهای این هفته منتشر نخواهد شد.

 

ارز دیجیتال: صبر، صبر و باز هم صبر

در بررسی قبلی‌مان پیش‌بینی «مایکل ون دی پوپ» مؤسس «MN Capital» را منتشر کردیم که انتظار داشت BTC/USD تا منطقه ۶۵,۰۰۰-۶۰,۰۰۰ دلار افت کند. این تحلیل‌گر کاملاً درست پیش‌بینی کرده بود – کف هفته در روز جمعه ۲۱ ژوئن ثبت شد که قیمت تا ۶۳۳۶۵ دلار افت کرد.

می‌خواهیم این بار توجه‌ها را به نظرات اینفلوئنسر دیگری به نام «پیتر شیف» رئیس «Euro Pacific Capital» و مخالف سرسخت کریپتو جلب کنیم. ما چندین بار پیش‌بینی‌های آخرالزمانی او را ذکر کرده‌ایم. این متخصص مالی این بار یک استراتژی هج‌فوند را تشریح کرده است که باعث ریزش بیت کوین می‌شود. او عقیده دارد، سرمایه‌گذارانی که روی ETF‌های اسپات BTC قابل‌معامله سرمایه‌گذاری می‌کنند، با بیت کوین (طلای دیجیتال) به‌عنوان یک دارایی برای سفته‌بازی برخورد می‌کنند. «شیف» می‌گوید بیت کوین برای سومین ماه متوالی در یک روند «ساید» قرار گرفته است و زیر سقف ماه مارس خودش معامله می‌شود. سرمایه‌گذاران در این شرایط صبرشان تمام می‌شود و سرانجام تصمیم می‌گیرند که پوزیشن‌های خودشان را ببندند و این باعث می‌شود که قیمت BTC به دلیل نبود نقدینگی دچار ریزش شود.

باید بگوییم که پیش‌بینی منفی «شیف» کاملاً هم بی‌اساس نیست، در واقع در روزهای اخیر ETF‌های اسپات بیت کوین آمریکا دچار خروج سرمایه شده‌اند. تراز تجمیعی آنها از ۷ ژوئن به اندازه ۸۷۹ میلیون تا ۱۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. نهنگ‌های هولدر بلندمدت در دو هفته اخیر ۱.۲ میلیارد دلار بیت کوین فروخته‌اند و بیش از ۳۷۰ میلیون دلار از این فروش مربوط به «GBTC» بوده است. بنابراین نهنگ‌ها و ETF‌ها در مجموع فشار نزولی‌ای در حد ۱.۷ میلیارد دلار را در این مدت ایجاد کرده‌اند.

البته هر چقدر هم که «پیتر شیف» سقوط بازار کریپتو را دوست داشته باشد، احتمال این اتفاق بسیار کم است. معمولاً بازارهای گاوی ارز دیجیتال با اشتیاق عمومی حول سکه‌های دیجیتال می‌توانند سوخت لازم برای صعود را تأمین کنند. البته تحلیل‌گران «IntoTheBlock» می‌گویند علی‌رغم افزایش فعالیت هولدرهای بزرگ (نهنگ‌ها) در اوایل امسال، هیچ ورود سرمایه‌ای از سوی فعالان جدید به بازار مشاهده نمی‌شود. در حقیقت تعداد کاربران اصلی BTC با سرعتی زیاد به کف چند سال اخیر افت کرده است و به سطح بازار خرسی سال ۲۰۱۸ رسیده است. این شرایط عدم صعود باعث سوءتفاهم مهمی درباره این می‌شود که چرا سرمایه‌گذاران بیت کوین می‌خرند؟ «IntoTheBlock» عقیده دارد «در این وضعیت سرمایه‌گذاران خرد به حاشیه رانده می‌شوند».

شاید همه این اتفاقات به حال و هوای آرام تابستان، شرایط تیره‌وتار اقتصاد کلان عمومی، عدم وجود منابع لازم برای ورود سرمایه جدید و عوامل دیگر مربوط باشند. اما امکان دارد که کل این شرایط تغییر کند. «مایکل سیلور» مدیرعامل «MicroStrategy» در سخنرانی‌اش در کنفرانس «BTC پراگ ۲۰۲۴» دوباره تکرار کرد که باید بیت کوین را یکی از امن‌ترین دارایی‌های امروز دانست. وقتی خبرنگاران از او پرسیدند که آیا زمان فروش BTC رسیده است، این کارآفرین پاسخ داد که این دارایی فعلاً کاتالیزورهای رشد بنیادی ندارد اما به‌زودی باید منتظر افزایش قیمت آن باشیم. «مایکل سیلور» می‌گوید کسانی که حالا صبور باشند، سود زیادی را از نگه‌داشتن بیت کوین یا طلای دیجیتال به دست خواهند آورد (باید اشاره کنیم که شرکت «MicroStrategy» بزرگ‌ترین مالک بیت کوین در بین شرکت‌های سهامی عام است و در ترازنامه آن ۲۰۵,۰۰۰ سکه BTC به ارزش بیش از ۱۳ میلیارد دلار وجود دارد).

تحلیل‌گران شرکت مالی «Bernstein» قیمت هدف بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۵ را تا سطح ۲۰۰,۰۰۰ دلار افزایش داده‌اند. این پیش‌بینی بر اساس «انتظار تقاضای بی‌سابقه از سوی ETF‌های بیت کوین اسپات با مدیریت «بلک راک»، «فیدلیتی»، «فرانکلین تمپلتون» و سایر صندوق‌ها مطرح شده است. ما عقیده داریم که ETF‌ها می توانند نقطه تحولی برای بازار کریپتو باشند و باعث می‌شوند تا تقاضای ساختاری از سوی منابع سنتی سرمایه وارد بازار ارز دیجیتال شوند. در مجموع ETF‌ها حدود ۱۵ میلیارد دلار سرمایه خالص جدید را وارد بازار کرده‌اند».

متخصصان این شرکت می‌گویند بیت کوین در یک چرخه گاوی جدید قرار دارد. آنها هاوینگ را وضعیت منحصر‌به‌فردی می‌دانند که در هنگام آن، فشار فروش طبیعی از طرف ماینرها نصف یا کمتر می‌شود و کاتالیزورهای تقاضای جدید برای کریپتو ظاهر می‌شوند و باعث حرکت‌های قیمت تصاعدی سریعی می‌شوند. تحلیل‌گران برای اثبات نظرشان به چرخه‌های قبلی اشاره می‌کنند: طلای دیجیتال در سال ۲۰۱۷ تا سقف حدود پنج برابر هزینه تولید حاشیه‌ای صعود کرد و بعد به کف ۰.۸ این عدد در سال ۲۰۱۸ سقوط کرد. «Bernstein» عقیده دارد «در چرخه ۲۰۲۷-۲۰۲۴ انتظار داریم که بیت کوین ۱.۵ برابر این مقیاس سقوط کند و در اواسط سال ۲۰۲۵ به سقف چرخه یعنی ۲۰۰,۰۰۰ دلار برسیم»

فعلاً در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۱ ژوئن، جفت‌ارز BTC/USD فاصله زیادی با ۲۰۰,۰۰۰ دلار دارد و در ۶۴۱۵۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۳۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۳۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در ۷ روز اخیر از ۷۰ به ۶۳ واحد افت کرده است اما همچنان در منطقه طمع است.

در پایان این بررسی، اخباری از دنیای هوش مصنوعی را مرور می‌کنیم. مدت‌ها است که بحث‌هایی درباره نواقص مفهوم بیت کوین مطرح شده‌اند. عده‌ای «ساتوشی ناکاموتو» سازنده این سکه را به کوته‌بینی متهم می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر اجرای فنی پروژه را مورد انتقاد قرار می‌دهند. تیم ویراستاری نشریه «BeInCrypto» از آخرین نسخه ChatGPT خواسته است تا وایت پیپر (مقاله سفید) منتشرشده توسط «ناکاموتو» در اکتبر ۲۰۰۸ را تحلیل کند. هوش مصنوعی، چند نقص و خطا در سند اصلی صنعت کریپتو پیدا کرده است که برخی از آنها کاملاً جدی هستند.

قانون ۵۱% : این وایت پیپر ادعا می‌کند که اگر بیش از ۵۰% از قدرت توسط فعالان درستکار کنترل شود، شبکه امن است. البته رویه عملی نشان داده است که در شرایط خاصی، اجرای حملات با منابع کمتری هم امکان‌پذیر است.

گمنام بودن: این سند به گمنام ماندن کاربر اشاره می‌کند اما بیت کوین نمی‌تواند گمنام بودن کامل را ارائه کند و گمنام ماندن کاربران به‌صورت ناقص اجرا می‌شود زیرا می‌توان تراکنش‌ها را تا کاربران خاص رهگیری کرد.

مقیاس‌پذیری: این سند مشکلات افزایش مقیاس که با رشد محبوبیت شبکه آشکار شده‌اند را پیش‌بینی نکرده است. حجم تراکنش بالا باعث تأخیر و افزایش کارمزد می‌شود.

آپدیت‌های نرم‌افزاری: این سند نیاز به آپدیت‌های نرم‌افزاری منظم برای حفظ امنیت شبکه و اجرای قابلیت‌های جدید را نادیده گرفته است.

مقاومت در برابر فورک: این سند ریسک‌های مربوط به هارد فورک‌های شبکه را در نظر نگرفته است. فورک‌هایی مثل Bitcoin Cash باعث قطبی شدن اجتماع می‌شوند و پتانسیل کاهش ارزش شبکه را دارند.

موضوعات تنظیم‌گری و قانونی: این سند اشاره‌ای به موانع قانونی و رگولاتوری بالقوه بیت کوین نمی‌کند. کشورهای زیادی بعد از انتشار این سند، اقدامات تنظیم‌گرانه را اجرا کرده‌اند یا قصد دارند اجرا کنند.

دشواری ماینینگ: نویسنده این سند افزایش قابل‌توجه دشواری ماینینگ و تغییرات مصرف انرژی را پیش‌بینی نکرده است. ماینینگ مدرن اغلب به قدرت محاسباتی و برق زیادی نیاز دارد. طبق اعلام سازمان «صلح سبز» (Greenpeace) در سال ۲۰۲۳ تقریباً 121 TWh برق برای ماینینگ بیت کوین در سطح جهان مصرف شده است که معادل با مصرف انرژی کشوری مثل لهستان است. این وضعیت باعث انتشار CO2 و آلودگی جوی شدیدی شده است که در گزارش «صلح سبز» به آن اشاره شده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید