2024 ژوئن 15

EUR/USD: احساسات شاهینی در فدرال رزرو

همان‌طور که انتظار داشتیم، چهارشنبه ۱۲ ژوئن، کلیدی‌ترین روز هفته قبل بود. بعد از انتشار داده‌های تورم آمریکا، دلار زیر فشار شدیدی قرار داشت. آمارهای جدید نشان می‌دادند که نرخ تورم سال‌به‌سال کلی (CPI) در ماه مه  تا ۳.۳% کاهش پیدا کرده است درحالی‌که بازار انتظار داشت این شاخص  ۳.۴% باشد. این شاخص به‌صورت ماه‌به‌ماه هم از ۰.۳% به ۰% افت کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۱% باشد. شاخص قیمت مصرف‌کننده هسته (CPI هسته) که قیمت‌های غذا و انرژی را در نظر نمی‌گیرد هم نسبت به ماه آوریل ۰.۲% (m/m) بود، درحالی‌که قبلاً پیش‌بینی می‌شد ۰.۳% باشد. مقدار سال‌به‌سال این شاخص هم تا ۳.۴% افزایش پیدا کرده بود که کمترین نرخ رشد در سه سال اخیر محسوب می‌شود (مقدار قبلی ۳.۶% بود و پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از ۳.۵% بودند).

این کاهش تورم باعث افزایش انتظارات فعالان بازار درباره این شد که شاید فدرال رزرو، امسال نرخ بهره را دو بار کاهش دهد و مرحله اول انبساطی کردن سیاست پولی در همین سپتامبر انجام شود. به همین دلیل شاخص دلار (DXY) از ۱۰۵.۳ به ۱۰۴.۳ نزول کرد و EUR/USD بیش از ۱۰۰ واحد صعود کرد و به سقف محلی ۱.۰۸۵۱ رسید.

البته شادی خرس‌های دلار خیلی طول نکشید. نتایج جلسه «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) باعث شد تا DXY به نقطه شروع خودش برگردد. نرخ بهره کلیدی طبق انتظار بدون تغییر در ۵.۵۰% ثابت ماند. هم‌زمان، جمع‌بندی پیش‌بینی جدید اعضای این کمیته نشان می‌داد که این رگولاتور قاطعانه فقط یک کاهش نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ در نظر دارد. به یاد دارید که فدرال رزرو در ماه مارس، سه کاهش نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ و سه کاهش را در سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی می‌کرد. اکنون ۱۵ رهبر از ۱۹ رهبر فدرال رزرو حداقل یک یا دو کاهش نرخ بهره را در امسال انتظار داشتند (۷ نفر به ۲۵ نقطه مبنا، ۸ نفر به ۵۰ نقطه مبنا رأی داده بودند) درحالی‌که ۴ نفر باقیمانده هم آغاز سیاست انبساطی (QE) را قبل از سال ۲۰۲۵ انتظار نداشتند. در حال حاضر، ابزار FedWatch متعلق به CME Group نشان می‌دهد که احتمال شروع سیاست انبساطی (QE) در جلسه سپتامبر کمیته بازار باز (FOMC) تقریباً ۷۰% است.

«جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در کنفرانس خبری بعد از این جلسه گفت که بازار کار آمریکا قوی باقی مانده است اگرچه پرحرارت نیست. اقتصاد آمریکا همچنان با آهنگی ثابت درحال‌رشد است. او عقیده داشت که اقدامات بیشتر پولی به تعادل بین ریسک‌های مختلف در هر جلسه بستگی دارند. فدرال رزرو قصد ندارد اجازه بدهد که بازار کار به دلیل کاهش تورم دچار مشکل شود. اگر اقتصاد همچنان قوی و تاب‌آور باقی بماند و تورم ثابت باشد، فدرال رزرو آماده است که سطح نرخ بهره فعلی را تا وقتی که لازم باشد، ثابت نگه دارد. اگر بازار کار ضعیف شود یا تورم سریع‌تر از انتظار افت کند، بانک مرکزی آمریکا آماده است که با کاهش نرخ بهره به این اتفاق واکنش نشان دهد. ضمناً «پاول» اشاره کرد که این رگولاتور باید «داده‌های خوب» بیشتری را مشاهده کند تا از حرکت پایدار تورم به سطح هدف ۲.۰% مطمئن شود. ضمناً او به بازارها درباره انتظارات بیش از حد درباره سیاست انبساطی فرضی هشدار داد و افزود یک‌بار کاهش نرخ بهره به‌اندازه ۲۵ نقطه مبنا تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد نخواهد گذاشت.

ادبیات متمایل به شاهین‌ها از سوی «پاول» با انتشار پیش‌بینی‌های میان‌مدت جدید اقتصادی فدرال رزرو پس از آخرین جلسه‌اش هم تقویت شد. فدرال رزرو پیش‌بینی تورم سال ۲۰۲۴ را تا ۲.۶% افزایش داده بود درحالی‌که قبلاً این مقدار ۲.۴% بود و پیش‌بینی تورم سال ۲۰۲۵ را از ۲.۲% به ۲.۳% افزایش داده بود. فد امیدوار است که تورم فقط در سال ۲۰۲۶ به سطح هدف ۲.۰% برگردد. پیش‌بینی رشد GDP آمریکا هم در دوره پیش‌بینی، بدون تغییر باقی مانده بود و مقدار ۲.۱% در دوره ۲۰۲۶-۲۰۲۴ را نشان می‌داد. ضمناً فدرال رزرو پیش‌بینی بیکاری در آمریکا در سال ۲۰۲۴ را در سطح ۴.۰% ثابت نگه داشته بود و مقدار آن برای سال ۲۰۲۵ را از ۴.۱% به ۴.۲% ، و برای سال ۲۰۲۶ از ۴.۰% به ۴.۱% افزایش داده بود.

به جز بازنگری پیش‌بینی‌های اقتصادی بانک مرکزی آمریکا به نفع شاهین‌ها، دلار به دلیل نقشش به‌عنوان ارز پناهگاه امن هم تقویت شد. به دلیل ابهام سیاسی در منطقه یورو هنوز آینده یورو با شک و تردید روبرو است. روز یکشنبه ۹ ژوئن، نتایج انتخابات پارلمان اروپا اعلام شد و همه را شوکه کرد: در آلمان، فرانسه و بلژیک، احزاب افراطی دست راستی برنده شده بودند درحالی‌که احزاب حاکم شکست‌خورده بودند. حزب امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه فقط ۱۴.۵% از آرا را کسب کرده بود و این نتیجه باعث انحلال مجلس ملی و وعده برگزاری انتخابات زودهنگام شد. برخی فعالان بازار عقیده دارند ریسک‌های سیاسی ممکن است در هفته‌های آینده EUR/USD را به ناحیه ۱.۰۶۰۰ یا حتی پایین‌تر هل دهند.

ضمناً تضعیف یورو به دلیل این حقیقت هم اتفاق افتاد که بانک مرکزی اروپا چرخه کاهش نرخ بهره را شروع کرده است. روز پنجشنبه ۶ ژوئن، شورای حکام این بانک، نرخ بهره کلیدی را ۲۵ نقطه مبنا کاهش داد و به ۴.۲۵% رساند. تورم در منطقه یورو از سپتامبر ۲۰۲۳ تابه‌حال بیش از ۲.۵% کاهش یافته است و این شرایط به بانک مرکزی اروپا اجازه می‌دهد پس از مدت‌ها برای اولین‌بار، این گام را اجرایی کند. مثلاً CPI آلمان که لوکوموتیو اقتصاد اروپا است روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن منتشر شد و نزول از ۰.۵% به ۰.۱% (ماه‌به‌ماه) را نشان می‌داد. روز پنجشنبه «بوستیان واسله» نماینده بانک مرکزی اروپا گفت «اگر فرایند کاهش تورم همچنان ادامه داشته باشد، کاهش بیشتر نرخ بهره امکان‌پذیر است».

آخرین قوس هفته قبل برای EUR/USD در ۱.۰۷۰۲ بسته شد. در شب ۱۴ ژوئن، جمع‌بندی نظر تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۶۰% به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۰% به صعود آن رأی می‌دهند و ۲۰% هم بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها D1 از دلار حمایت می‌کنند و همگی به رنگ قرمز هستند اگرچه ۲۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ناحیه ۱.۰۶۷۰ قرار دارد و سپس به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۰. اولین ناحیه مقاومت  در ۱.۰۷۴۰ قرار دارد و بعد از آن به مقاومت‌های زیر خواهیم رسید: ۱.۰۸۱۰-۱.۰۷۸۰، ۱.۰۸۹۵-۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۴۰-۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

سه‌شنبه ۱۸ ژوئن از تورم (CPI) در منطقه یورو مطلع خواهیم شد و آمارهای بازار خرده‌فروشی آمریکا هم منتشر خواهند شد. روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن در آمریکا به دلیل بزرگداشت روز «جونتینث» تعطیل است. روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن هم تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه در آمریکا منتشر خواهند شد و شاخص تولید فدرال رزرو  فیلادلفیا هم اعلام خواهد شد. در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۲۱ ژوئن، چند سری از داده‌های فعالیت تجاری (PMI) مقدماتی در بخش‌های متنوع اقتصادهای آلمان، منطقه یورو و آمریکا اعلام خواهند شد. انتشار گزارش سیاست پولی فدرال رزرو در همان روز هم توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد.

 

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان چه تصمیمی در روز ۲۰ ژوئن خواهد گرفت؟

بانک مرکزی انگلستان در پاییز ۲۰۲۳ به این نتیجه رسید که سیاست پولی این بانک باید تا دوره‌ای طولانی انقباضی بماند تا تورم با اطمینان در سطح هدف ۲.۰% تثبیت شود. بر همین مبنا علی‌رغم کاهش فشار قیمتی، کمیته سیاست پولی (MPC) بانک انگلستان در جلسه ۸ مه خودش با رأی اکثریت (هفت به دو) نرخ بهره را در سطح قبلی ۵.۲۵% ثابت نگه داشت. (دو عضو این کمیته به کاهش نرخ بهره تا سطح ۵.۰% رأی دادند).

طبق اعلام «دفتر آمارهای ملی» (ONS) کشور، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) از نوامبر ۲۰۲۲ تابه‌حال از ۱۱.۱% به ۲.۳% یعنی پایین‌ترین سطح از جولای ۲۰۲۱ تا کنون افت کرده است. بانک مرکزی بریتانیا انتظار دارد که این رقم در آینده نزدیک به سطح هدف برسد اما در نیمه دوم امسال به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی کمی افزایش پیدا کند و به ۲.۵% برسد. ضمناً طبق پیش‌بینی‌های ماه مه، CPI ظرف دو سال (تا سه‌ماهه دوم ۲۰۲۶) به ۱.۹% و ظرف سه سال (سه‌ماهه دوم ۲۰۲۷) به ۱.۶% خواهد رسید.

انتظارات تورمی بریتانیا برای آینده نزدیک هم به پایین‌ترین سطح در تقریباً سه سال اخیر کاهش پیدا کرده است و نشان‌دهنده بازگشت به سطح میانگین تاریخی است. ساکنان بریتانیا در ماه مه به طور متوسط انتظار داشتند که قیمت‌های مصرف‌کننده طی ۱۲ ماه آینده، ۲.۸% افزایش پیدا کند، آنها در ماه فوریه پیش‌بینی می‌کردند که این رقم ۳% باشد. این موضوع در نتایج پیمایش فصلی بانک مرکزی بریتانیا اعلام شده است.

داده‌های فعالیت تجاری (PMI) در هفته اول ژوئن منتشر شدند و نشان دادند که اقتصاد انگلستان وضع نسبتاً خوبی دارد. فعالیت در بخش تولید از ۴۹.۱ قبل به ۵۲.۱ افزایش پیدا کرده بود. کاهش PMI در بخش خدمات – از ۵۵.۰ به ۵۲.۹- و همچنین در PMI ترکیبی – از ۵۴.۱ به ۵۳.۰- مشاهده می‌شد. البته علی‌رغم این موضوع، همه این اندیکاتورها بالای نقطه شاخص ۵۰.۰ هستند که مرز بین رشد و رکود است.

نگرانی‌های خاصی درباره سوی بازار کار انگلستان وجود دارند. آمارهایی که در اوایل ژوئن منتشر شدند جهش درخواست‌های حقوق بیکاری را به ۵۰.۴ هزار در ماه مه نشان می‌دادند  درحالی‌که مقدار ماه قبل ۸.۴ هزار بود. این بزرگ‌ترین افزایش ماهیانه از زمان اولین تعطیلی سراسری کووید است. قبل از همه‌گیری کووید، آخرین جهش این‌چنینی در رکود اقتصادی سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاده بود. ضمناً نرخ بیکاری در دوره فوریه-آوریل ۲۰۲۴ هم به ۴.۴% افزایش پیدا کرده بود. البته از منظر تاریخی، این سطح پایین است اما بالاترین میزان در سه سال اخیر محسوب می‌شود.

جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان در روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن برگزار خواهد شد. تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره بدون تغییر در ۵.۲۵% باقی بماند. این پیش‌بینی توسط کاهش نرخ نزول تورم حمایت می‌شود. ضمناً افزایش قابل‌توجه دستمزدهای انگلستان (۶.۰%+) هم مهم است که می‌تواند قیمت‌ها را بالا ببرد. این وضعیت به نوبه خودش احتمال حرکت بانک مرکزی بریتانیا به سیاست نرم‌تر پولی در آینده نزدیک را کاهش می‌دهد. شروع تسهیل مقداری (QE) ممکن است تا سپتامبر یا حتی بعد از آن به تأخیر بیفتد.

سیاست انقباضی بانک انگلستان، پیش‌نیازهایی را برای تقاضای آیندۀ پوند ایجاد می‌کند. ضمناً  قیمت GBP/USD در هفته قبل توسط داده‌های خارجی هدایت  می‌شد. داده‌های تورم آمریکا باعث شدند تا این جفت‌ارز مرز بالایی کانال ۱.۲۸۰۰-۱.۲۷۰۰ بشکند و تا ۱.۲۸۶۰ صعود کند اما پس از انتشار نتایج جلسه FOMC، این جفت‌ارز افت کرد و مرز پایینی را شکست و تا ۱.۲۶۵۶ سقوط کرد. سرانجام در هفته قبل قیمت در ۱.۲۶۸۶ بسته شد.

جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت تا حدی شبیه به پیش‌بینی EUR/USD است. هنگام بررسی این جفت‌ارز، ۵۰% از متخصصان به تقویت دلار رأی می‌دهند، ۲۵% به حرکت به شمال رأی می‌دهند و ۲۵% هم بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال در D1، تصویر مبهم‌تر است. اندیکاتورهای روند به‌صورت یکنواخت ۵۰-۵۰ بین قرمز و سبز تقسیم شده‌اند. ۶۰% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند (یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند)، ۲۰% به سمت شمال هستند و ۲۰% باقیمانده هم خنثی و بی‌طرف هستند. اگر این جفت‌ارز باز هم نزول کند، سطوح و مناطق حمایت زیر را در پیش خواهد داشت: ۱.۲۶۰۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۴۰، ۱.۲۴۶۵-۱.۲۴۴۵، ۱.۲۴۰۵، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند با این نقاط مقاومت روبرو خواهد شد: ۱.۲۷۶۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۶۵.

در کنار جلسه بانک انگلستان در ۲۰ ژوئن که به آن اشاره کردیم و شامل تصمیم درباره نرخ بهره و کنفرانس خبری پس از آن می‌شود، لازم است که به چهارشنبه ۲ ژوئن هم توجه کنیم که داده‌های جدید تورم مصرف‌کننده (CPI) انگلستان منتشر خواهند شد. روز جمعه ۲۱ ژوئن هم روز جذابی است. در این روز حجم فروش خرده‌فروشی و اندیکاتورهای فعالیت تجاری (PMI) مقدماتی در بخش‌های متنوع اقتصاد انگلستان منتشر خواهند شد.

 

USD/JPY: بانک مرکزی ژاپن هیچ‌چیز را تغییر نداد اما ایجاد تغییراتی در آینده را وعده داد

بر خلاف جلسه بانک مرکزی انگلستان که در آینده برگزار خواهد شد، جلسه بانک مرکزی ژاپن (BoJ) قبلا برگزار شده است و نتایج آن روز جمعه ۱۴ ژوئن اعلام شدند. ضعف ین در ماه‌های اخیر روی ارزهای آسیایی تأثیر منفی گذاشت. بانک مرکزی ژاپن در ماه مارس اولین حرکت خودش را انجام داد (افزایش نرخ بهره برای اولین‌بار از سال ۲۰۱۷، این بانک از سال ۲۰۱۶ نرخ بهره را در سطح ۰.۱%- حفظ کرده بود). این بانک هدف‌گذاری بازده اوراق دولتی ۱۰ساله ژاپن را هم کنار گذاشت. سرمایه‌گذاران به‌دقت نکاتی که بانک مرکزی ژاپن درباره محرک‌های بیشتر انبساطی شدن سیاست پولی آینده‌اش مطرح می‌کرد را زیر نظر داشتند.

اما در حال حاضر، بانک مرکزی ژاپن تصمیم گرفته است که سیاست پولی سازگار خودش را تغییر ندهد و آهنگ فعلی خریدهای اوراق در حدود ۶ تریلیون ین (۳۸ میلیارد دلار) در ماه را حفظ کند. البته این بانک وعده داد که برنامه‌ای را برای کاهش تدریجی این میزان در جلسه بعدی خودش در ماه جولای ارائه کند.  اعلامیه بانک مرکزی ژاپن می‌گوید «تصمیم گرفتیم تا حجم خریدهایمان را [ظرف یک تا دو سال] کاهش دهیم تا از تشکیل آزاد نرخ‌های بهره بلندمدت در بازارهای مالی مطمئن شویم». این بانک در حال حاضر اعلام کرده است که قبل از این تصمیم خاص، نظرات فعالان بازار را جویا خواهد شد.

بااین‌وجود، نرخ برای بانک‌های تجاری بدون تغییر باقی ماند – مسئولان با اجماع کامل رأی دادند که این نرخ در دامنه ۰.۱%-۰.۰% باقی بماند- و بازار هم چنین انتظاری داشت. بر همین اساس، متخصصان دوباره نتیجه گرفتند که بانک مرکزی ژاپن عجله‌ای برای انقباضی کردن سیاست پولی انبساطی یا تسهیل مقداری (QT) ندارد.

بانک فرانسوی «Societe Generale» عقیده دارد باتوجه‌به فشاری که دولت به دلیل ین ضعیف تحمل می‌کند، محتمل‌ترین سناریو، شروع کاهش خرید در ماه آگوست خواهد بود و خریدهای آنها هر سه ماه کاهش پیدا می‌کند و تا نوامبر ۲۰۲۵ به صفر نزدیک خواهد شد. ضمناً طبق اعلام اقتصاددانان «Societe Generale» بانک مرکزی ژاپن ممکن است نرخ تنزیل را در ماه سپتامبر امسال افزایش دهد.

البته USD/JPY نتوانست رویدادهای هفته گذشته را نادیده بگیرد چون مقدار CPI آمریکا و جلسه فدرال رزرو روی آن اثر گذاشتند: دامنه نوسان این جفت‌ارز از ۲۴۰ واحد بیشتر شد (۱۵۵.۷۱ در کف، ۱۵۸.۲۵ در سقف). البته نتیجه پنج‌روزه خیلی چشمگیر نبود: این جفت‌ارز کارش را در ۱۵۶.۷۵ شروع کرد و در ۱۵۷.۳۷ به پایان رساند.

پیش‌بینی اقتصاددانان درباره آینده نزدیک به این صورت است: هیچ‌کسی به حرکت این جفت‌ارز به جنوب و تقویت ین رأی نمی‌دهد درحالی‌که سایر آرا به‌صورت مساوی تقسیم شده‌اند: ۵۰% به حرکت به شمال رأی می‌دهند و ۵۰% هم بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، همه اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ سبز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۵۷.۰۵-۱۵۶.۸۰ قرار دارد و حمایت‌های بعدی اینها هستند: ۱۵۶.۱۰-۱۵۶.۰۰، ۱۵۵.۴۵، ۱۵۴.۷۰-۱۵۴.۵۰، ۱۵۳.۶۰-۱۵۳.۱۰، ۱۵۲.۱۵-۱۵۱.۸۵، ۱۵۱.۰۰-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰، ۱۴۶.۵۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ناحیه ۱۵۷.۷۰ قرار دارد و مقاومت‌های بعدی عبارتند از: ۱۵۸.۶۰-۱۵۸.۲۵، ۱۶۰.۲۰-۱۶۰.۰۰.

قرار نیست هیچ آمار اقتصادی مهمی درباره ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

 

ارز دیجیتال: وضعیت حال و آینده بیت کوین به آمریکا بستگی دارد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۷ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴1

در شرایطی که نیروهای پیشران مستقلی وجود ندارند، بازار ارز دیجیتال در روزهای اخیر از دلار پیروی می‌کند. یعنی بیت کوین فعلاً تابع فدرال رزرو است که خود فدرال رزرو هم آمارهای کلان اقتصاد آمریکا را دنبال می‌کند. EUR/USD مثل ترازو شده است و بیت کوین در یک کفه و دلار آمریکا در کفه دیگر قرار گرفته‌اند. وقتی کفه دلار سنگین‌تر شود، بیت کوین سبک‌تر می‌شود و برعکس. آمارهای قوی بازار کار آمریکا در روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن منتشر شدند و  چون تورم آمریکا در حال کاهش بود، دلار تضعیف شد و کفه بیت کوین سنگین‌تر شد. در این شب، فدرال رزرو باعث شد تا بازارها درباره تصمیم نرخ بهره به آرامش برسند و کفه‌ها دوباره به جای اول برگشتند. بدون تردید چارت‌های BTC/USD و شاخص دلار (DXY) همبستگی معکوسی با هم داشتند.

در روزهای اخیر، بیت کوین حدود ۷% از ارزش خودش را از دست داده است. دلیل این ریزش هم سیاست فدرال رزرو آمریکا است که قبلاً به آن اشاره کردیم. این حقیقت که ورود سرمایه به ETF‌های بیت کوین یک دوره ۱۹ روزه را شکست هم نتوانست اشتیاق ها را از بین برد. صندوق‌های این صنعت فقط در ۱۱ ژوئن تقریباً ۶۵ میلیون دلار زیان کردند. دلیل این زیان هم همان دلیلی است که قبلاً به آن اشاره کردیم. وضعیت کنونی با فصل تعطیلات تابستانی آینده تکمیل می‌شود که دوره‌ای از اصلاح و آرامش در بازارهای مالی را به همراه دارد.

تریدرها باید توجه کنند که «طلای دیجیتال» در دامنه محدود بین ۶۶۰۰۰ تا ۷۲۰۰۰ معامله می‌شود. یکی از فعالان محبوب بازار، عدد ۶۶۰۰۰ را نقطه ورود ایدئال به بازار می‌داند درحالی‌که عقیده دارد ورود در مرز بالایی ریسک زیادی دارد. «مایکل ون دی پوپ» تحلیل‌گر و مؤسس «MN Capital» ادامه فشار فروشندگان در آینده نزدیک را رد نمی‌کند. بااین‌حال «ون دی پوپ» انتظار افت شدید قیمت ندارد. او می‌گوید بخش بزرگی از نقدینگی در حوالی منطقه ۶۰,۰۰۰ دلار متمرکز شده است. این نشان می‌دهد که این سطح به‌عنوان ناحیه حمایتی قوی عمل می‌کند و دینامیک‌های مثبت قیمت هم می‌توانند به دلیل بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی حمایت شوند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بیش از ۷۰% از اعضای جامعه کریپتو عقیده دارند BTC در آستانه رشد و صعود بیشتر قرار دارد. مثلاً تریدری به نام «Captain Faibik» مطمئن است که بیت کوین در حال آماده‌شدن برای عبور از الگوی «کنج منبسط» است. او می‌گوید شکستن مرز بالایی این محدوده باعث باز شدن مسیر بیت کوین برای صعود به بالای ۹۴۰۰۰ دلار می‌شود. تریدری به نام «Titan of Crypto» انتظار دارد که بیت کوین در تابستان امسال به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. چشم‌انداز رشد بیت کوین توسط فعالیت سرمایه‌گذاران بزرگ تعیین می‌شود. نمایندگان صنعت ارز دیجیتال می‌گویند نهنگ‌ها فعالانه در حال ورود به پوزیشن‌های لانگ روی بیت کوین هستند. «کی یانگ» مدیرعامل «Cryptoquant» می‌گوید سطح ۶۹۰۰۰ دلار برای سرمایه‌گذاران بزرگ جذابیت خاصی دارد.

«ریچارد تنگ» مدیرعامل جدید «بایننس» که جایگزین «چانگپنگ ژائو» شده است عقیده دارد بیت کوین به‌زودی از ۸۰,۰۰۰ دلار فراتر خواهد رفت. «تنگ» این سقف احتمالی جدید را با ETF‌های اسپات BTC مرتبط می‌داند و می‌گوید این صندوق‌ها اعتماد به این دارایی را افزایش داده‌اند. مدیرعامل «بایننس» بهبود مقررات ارز دیجیتال درصورتی‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور شود را هم جزء عوامل صعود آینده می‌داند. ترامپ که خودش را «رئیس‌جمهور کریپتو» می‌نامد در ماه مه گفت که آمریکا باید در صنعت کریپتوی جهانی پرچم‌دار و پیشتاز شود.

البته در حال حاضر مقررات ارز دیجیتال در مرحله توسعه و پیاده‌سازی هستند و این باعث محدودشدن سرمایه‌گذاری می‌شود. متخصصان عقیده دارند سرمایه‌گذاری‌های فعلی را باید فقط به‌عنوان تست و آزمون بازار تلقی کنیم. باید اشاره کنیم که ETF‌های اسپات فقط در آمریکا نقدینگی قابل‌توجهی را جذب کرده‌اند اما علاقه مشابهی در اکثر کشورهای دیگر مشاهده نشده است.

«مارک کوبن» میلیاردر معروف می‌گوید گرایش به ارزهای دیجیتال یکی از تفاوت‌های اصلی بین دو کاندید اصلی ریاست‌جمهوری یعنی «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» است اگرچه هیچ‌کدام از آنها درک درستی از این موضوع ندارند. او می‌گوید «واقعاً فکر می‌کنید ترامپ چیزی درباره کریپتو به‌غیراز پول درآوردن از فروش NFT‌ها می‌فهمد؟». او پاسخ خودش را این‌طور می‌دهد: «هیچ‌کدام از کاندیداها چیزی درباره کریپتو نمی‌دانند. اما بارها گفته‌ام که بایدن باید بین «گری گنسلر» [رئیس SEC] و رأی دهندگان کریپتو یکی را انتخاب کند، شاید این موضوع به قیمت ازدست‌دادن کاخ سفید برای او تمام شود».

تحلیل‌گران صرافی «Bitfinex» عقیده دارند قیمت بیت کوین می‌تواند نهایتاً ظرف شش ماه به محدوده ۱۲۵,۰۰۰-۱۲۰,۰۰۰ دلار صعود کند. قیمت‌های مشابهی از سوی «مایک بلشه»، مدیرعامل شرکت تراستی ارز دیجیتال «BitGo» بیان شده اند. او عقیده دارد کریپتوی پرچم‌دار تا پایان سال ۲۰۲۴ به قیمت ۱۳۵,۰۰۰-۱۲۵,۰۰۰ دلار خواهد رسید و یکی از کاتالیزورهای این صعود هم سطح بالای بدهی دولت است. «بلشه» می‌گوید «جوّ اقتصاد کلان همچنان نیاز به بیت کوین را تایید می‌کند. بدهی دولت آمریکا قطعاً خارج از کنترل است [...]. این وضعیت از این ایده حمایت می‌کند که بیت کوین طلای نسل جدید است».

او می‌گوید دلار آمریکا  به دلیل سیاست خارجی این کشور در حال ازدست‌دادن جایگاهش به‌عنوان ارز ذخیره جهان است. مدیرعامل «BitGo» عقیده دارد آمریکا از دلار به‌عنوان سلاح و ابزاری برای سوءاستفاده از دیگران استفاده می‌کند. او نظرش را این‌طور جمع‌بندی می‌کند: «پس بحران بدهی آمریکا عامل اول است، سیاست خارجی و کنترل تحریم هم عامل دوم است. «بریکس» سیستم‌های پرداخت جایگزینی را ارائه می‌کند [...] به همین دلیل است که بیت کوین وجود دارد».

در زمان نوشتن این بررسی یعنی در غروب جمعه ۱۴ ژوئن، BTC/USD در قیمت ۶۵۸۰۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال هم ۲.۳۸ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۵۴ تریلیون دلار بود). ارزش بازار بیت کوین هم به ۱.۳۰ تریلیون دلار رسیده است و همان‌طور که متخصصان هشدار می‌دهند، تأثیر ورود سرمایه‌های آینده را کاهش می‌دهد. بدبین‌ها می‌گویند این دارایی اکنون «بیش از حد داغ شده است» و برای این که به ۱۲۵۰۰۰ دلار برسد ارزش بازار آن باید دو برابر شود. آنها عقیده دارند احتمال این ورود سرمایه عظیم در دوره بیش‌خرید فعلی، خیلی کم است پس باید انتظار اصلاح و تثبیت بعد از آن را داشته باشیم. این اتفاق احتمالی در شاخص ترس و طمع بیت کوین هم دیده می‌شود و این شاخص ظرف ۷ روز از ۷۷ به ۷۰ واحد افت کرده است و از منطقه طمع شدید به منطقه طمع رسیده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید