2024 آوریل 20

EUR/USD: یک وقفه بعد از رالی

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۲ تا ۲۶ آوریل ۲۰۲۴1

هفته قبل، ۶۰% از تحلیل‌گران در بررسی ما بی‌طرف بودند و سرانجام ثابت شد که نظر آنها کاملاً صحیح بوده است. EUR/USD هفته آرام و حتی کسل‌کننده‌ای را سپری کرد و در کریدور تنگ ۱.۰۶۹۰-۱.۰۶۰۰ در حوالی ۱.۰۶۵۰ حرکت کرد. فعالان بازار از رالی روزهای قبل فاصله گرفتند و گاوهای دلار مشغول شمارش سودهایشان و خرس‌ها هم مشغول لیسیدن زخم‌هایشان بودند. دلار آمریکا به سقف پنج‌ماهه خودش نسبت به یورو، پوند، دلار استرالیا و دلار نیوزلند رسید درحالی‌که USD/JPY دوباره سقف قیمت ۳۴ساله را ثبت کرد و شاخص DXY هم تا ۱۰۶.۴۲ صعود کرد.

داده‌های اقتصاد کلان آمریکا، قطعاً ماهیت تورمی داشتند و در روز ۸ مارس با گزارش اشتغال روی شاخص‌ها تأثیر گذاشتند. مشاغل غیرکشاورزی هم از انتظارات قبلی یعنی ۱۹۸۰۰۰ همچنین از مقدار قبلی ۲۲۹۰۰۰ شغل فراتر رفت و به ۲۷۵۰۰۰ رسید، این موضوع باعث صعود دلار شد. ۱۰ آوریل هم داده‌های جدید تورم آمریکا منتشر شد و افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سال‌به‌سال ۳.۵% را نشان داد که بالاترین مقدار در شش ماه اخیر است و انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن را از بین برد و شاخص دلار دچار جهش شد.

آمارهای اقتصاد کلانی که در هفته قبل منتشر شدند، تصویری از اقتصاد آمریکا با یک بازار کار قوی را نشان می‌دادند. تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری در سطح نسبتاً پایین ۲۱۲۰۰۰ باقی ماند و این اندیکاتور فعالیت تولیدی به بالاترین مقدار در دو سال اخیر رسید. داده‌های فروش خرده‌فروشی هم در ۱۵ آوریل منتشر شدند و تقریباً دوبرابر پیش‌بینی قبلی یعنی ۰.۴% بودند، این اندیکاتور در عمل به ۰.۷% ماه‌به‌ماه رسید، در ماه فوریه این مقدار ۰.۹% بود و افزایش سال‌به‌سال هم ۴.۰% بود. این ارقام نشان می‌دهند که هم تولیدکنندگان و هم مصرف‌کنندگان به‌خوبی با نرخ‌های بهره بالا سازگار شده‌اند. سطوح اشتغال و درآمد به اندازه کافی بالا هستند و این موضوع احتمال صعود قیمت را افزایش می‌دهد.

در این چارچوب هیچ دلیلی وجود ندارد که فدرال رزرو در ماه ژوئن چرخه انبساط پولی را آغاز کند به‌خصوص به این دلیل که تورم هنوز با هدف ۲.۰% فاصله دارد. فعالان بازار اکنون انتظار کاهش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا در ماه سپتامبر را دارند و کاهش بهره مشابهی هم در پایان سال پیش‌بینی می‌شود. این پیش‌بینی‌ها توسط «جان ویلیامز»، رئیس فدرال رزرو نیویورک هم تایید شده‌اند، او گفت که آخرین داده‌های تورم ناامیدکننده بودند و نیاز اضطراری به کاهش نرخ بهره اصلاً حس نمی‌شود. به همین دلیل بازده اوراق خزانه آمریکا در حال صعود است درحالی‌که شاخص‌های سهام مثل S&P500، داوجونز و نزدک در حال نزول هستند.

گاوهای EUR/USD تلاش کردند تا یک ریباند را ایجاد کنند اما در ۱۸ آوریل بعد از این که «فرانکویز ویلروا دی گالهائو»، نایب‌رئیس بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی فرانسه، تایید کرد که اگر هیچ شگفتی مهمی اتفاق نیفتد، بانک اروپا احتمالاً در ماه ژوئن نرخ بهره را کاهش خواهد داد در سطح ۱.۰۶۹۰ متوقف شدند. حتی چهره‌های متمایل به شاهین‌ها مثل «رابرت هولزمن» رئیس بانک مرکزی اتریش هم با این پیش‌بینی‌های کبوتری موافق بودند.

این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در ۱.۰۶۵۶ به پایان رساند. اندیکاتورهای بنیادی هنوز به نفع دلار هستند اگرچه اصلاح این جفت‌ارز به سمت شمال را نمی‌توان رد کرد اما احتمال طولانی یا زیاد بودن این اصلاح کم است. وقتی در ۱۹ آوریل، آینده کوتاه‌مدت را بررسی کردیم، ۸۰% از متخصصان تقویت بیشتر دلار را پیش‌بینی می‌کردند و ۲۰% باقیمانده انتظار صعود جهشی را داشتند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند در D1 قرمز و ۱۰% سبز هستند. همه اسیلاتورها قرمز هستند اگرچه ۱۵% از آنها در منطقه بیش‌فروش هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰ قرار دارد پس از آن به ۱.۰۵۶۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰ و سرانجام ۱.۰۰۰۰ می‌رسیم. مقاومت‌های زیر بر سر راه هستند: ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۸۰۰-۱.۰۷۹۵ سپس ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵ و ۱.۱۰۱۵ در نهایت هم به مقاومت‌های ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰ می‌رسیم.

هفته کاری آینده را می‌توانیم هفته آمار مقدماتی بدانیم. روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل، داده‌های فعالیت تجاری (PMI) مقدماتی در بخش‌های متنوع اقتصاد آلمان، منطقه یورو و آمریکا منتشر خواهند شد. روز پنجشنبه ۲۵ آوریل هم داده‌های GDP مقدماتی آمریکا در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد. پس از آن طبق معمول، داده‌های درخواست‌های بیکاری اولیه منتشر خواهد شد و روز ۲۶ آوریل هم داده‌های هزینه‌های مصرف شخصی آمریکا منتشر خواهند شد.

 

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان به دلیل CPI ناامید شد

آمارهای اقتصاد کلان انگلستان که هفته گذشته منتشر شدند در سطحی پایین‌تر از حد مطلوب بودند. بیکاری به نحو غیرمنتظره‌ای تا ۴.۲% بالا رفت درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۴.۰% باشد. درخواست‌های حقوق بیکاری هم از ۴.۱ هزار به ۱۰.۹ هزار افزایش پیدا کرد اگرچه این عدد از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۱۷.۲ هزار خیلی پایین‌تر است.

شگفتی بزرگ هم به اندیکاتورهای تورمی مربوط می‌شد که چهارشنبه ۱۷ آوریل منتشر شدند. تورم عمومی (CPI) از ۳.۴% سال‌به‌سال به ۳.۲% کاهش پیدا کرده بود و تورم هسته هم از ۴.۵% به ۴.۲% افت کرده بود درحالی‌که بازار انتظار داشت که ۴.۱% باشد. CPI ماهانه هم به‌صورت ثابت در ۰.۶% باقی ماند. قیمت‌های غیرمنتظره بالای غذا و افزایش سریع هزینه‌های مسکن در حد ۳.۸% ماه‌به‌ماه همچنان در این شگفتی تورمی نقش داشتند. آیتم‌های پرنوسانی مثل کتاب‌ها و بازی‌های ویدئویی هم افزایش قیمت قابل‌توجهی داشتند: قیمت کتاب بیشترین افزایش ماهانه را با ثبت افزایش ۴.۹% ثبت کرد و قیمت بازی‌های ویدئویی هم ۲.۳% افزایش پیدا کرده بود.

تحلیل‌گران «TD Securities» می‌گویند «این چیزی نیست که بانک مرکزی انگلستان (BoE) دوست داشت مشاهده کند». «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان به‌سرعت سعی کرد به مردم اطمینان بدهد و گفت «در واقع ما در همان سطح تورم ماه فوریه هستیم و من انتظار دارم که داده‌های ماه بعد یک افت قابل‌توجه را نشان دهند». او گفت افزایش قیمت نفت به‌اندازه‌ای که انتظار می‌رفت شدید نبوده است و تأثیر جنگ و بحران خاورمیانه کمتر از حد انتظار بوده است.

در واقع افزایش قیمت بلیت خطوط هوایی که خیلی تحت‌تأثیر هزینه سوخت قرار می‌گیرد فقط ۰.۱% ماه‌به‌ماه بود. باتوجه‌به این که امسال عید پاک زودهنگامی را خواهیم داشت، این افزایش ظاهراً خیلی ملایم است. البته «مگان گرین» عضو «کمیته سیاست پولی بانک انگلستان» نگرانی‌هایی را درباره تأثیر قیمت انرژی و شوک‌های عرضه دیگر بر انتظارات تورمی در آینده بیان کرده است.

حتماً به یاد دارید که هفته قبل «مگان گرین» در ستون خودش در «فایننشیال تایمز» گفت که ریسک تورم در انگلستان خیلی بالاتر از آمریکا است و «بازارها درباره پیش‌بینی کاهش نرخ بهره [پوند] اشتباه کرده‌اند». او در این نشریه نوشته بود که «بازارها باور کرده‌اند که فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را خیلی زود شروع نخواهد کرد. به عقیده من نباید کاهش نرخ بهره در انگلستان هم را خیلی زود انتظار داشته باشیم». بعد از این اظهارنظر، بازارها دو کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان هر کدام به اندازه ۲۵ واحد را در امسال پیش‌بینی کردند. این پیش‌بینی شبیه پیش‌بینی کاهش بهره در آمریکا است.

هفته قبل GBP/USD در ۱.۲۴۴۸ باز شد و در ۱.۲۳۷۰ بسته شد و نتوانست از سطح کلیدی ۱.۲۵۰۰ عبور کند. نظر تحلیل‌گران درباره آینده این جفت‌ارز به دو بخش تقسیم می‌شود: ۸۰% نزول بیشتر آن را پیش‌بینی می‌کنند درحالی‌که ۲۰% ریباند را پیش‌بینی می‌کنند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورهای D1 به سمت پایین هستند اگرچه یک‌سوم از آنها سیگنال بیش‌فروش به ما می‌دهند. اگر این جفت‌ارز باز هم افت کند، حمایت‌هایی در ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۱۸۵، ۱.۲۱۱۰، ۱.۲۰۷۰-۱.۲۰۳۵، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۴۰ بر سر آن راه قرار دارند. اگر صعودی اتفاق بیفتد با این مقاومت‌ها مواجه خواهد شد: ۱.۲۴۲۵، ۱.۲۵۱۵، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰ و ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۵.

هفته آینده، داده‌های مقدماتی فعالیت تجاری (PMI) انگلستان تقریباً هم‌زمان با آلمان و کل منطقه یورو در روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل منتشر خواهد شد. انتشار هیچ داده اقتصادی مهم دیگری را برای هفته آینده انتظار نداریم.

 

USD/JPY: بالاتر و بالاتر...

هفته قبل، USD/JPY دوباره به سقف ۳۴ساله رسید و قله خودش در ۱۵۴.۷۸ را ثبت کرد. آخرین بار این سطح در سال ۱۹۹۰ دیده شده بود. اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas» عقیده دارند دینامیک‌های قیمت همچنان باعث تقویت بیشتر دلار می‌شوند. آنها می‌گویند «تا وقتی دلار بالای ۱۵۳.۷۵ یعنی حمایت قوی این جفت‌ارز قرار دارد، ریسک‌های صعودی همچنان وجود دارند. اگر قیمت به بالای ۱۵۵.۰۰ برسد، تمرکز به ۱۵۵.۵۰ تغییر خواهد کرد». استراتژیست‌های بانک هلندی «Dutch Rabobank» عقیده دارند رسیدن به ۱۵۵.۰۰ می‌تواند ریسک مداخلات ارزی توسط وزارت مالی ژاپن برای جلوگیری از تضعیف بیشتر ین را خیلی افزایش دهد. نتایج نظرسنجی‌ای که رویترز منتشر کرده است نشان می‌دهد که همه پاسخ‌دهندگان (۹۱%) عقیده دارند توکیو در آینده در بازار مداخله خواهد کرد تا جلوی تضعیف بیشتر پول خودش را بگیرد. شانزده اقتصاددان از این ۲۲ اقتصاددان انتظار دارند که مداخلات USD/JPY در سطح ۱۵۵.۰۰ اتفاق بیفتد. مابقی آنها اقدامات مشابهی در سطح ۱۵۶.۰۰ (دو نفر)، ۱۵۷.۰۰ (۱ نفر) و ۱۵۸.۰۰ (دو نفر) را پیش‌بینی می‌کنند.

تقویت پول ملی می‌تواند شامل اتخاذ سیاست انقباض پولی توسط بانک مرکزی ژاپن (BoJ) شود که جلسه بعدی آن برای جمعه ۲۶ آوریل برنامه‌ریزی شده است. این بانک در آخرین جلسه خودش در ۱۹ مارس حرکتی بی‌سابقه انجام داد و نرخ بهره را از ۰.۱%- به ۰.۱%+ تغییر داد، این اولین افزایش در ۱۷ سال اخیر محسوب می‌شود. «آساهی نوگوچی» یکی از اعضای هیئت‌مدیره بانک مرکزی ژاپن گفته است که هر نوع افزایش نرخ بهره در آینده احتمالاً با سرعت بسیار کندتری در مقایسه با انقباض‌های سایر بانک‌های مرکزی جهان اتفاق خواهد افت. او اشاره کرد که زمان خیلی زیادی لازم است تا یک چرخه نرخ بهره مثبت کاملاً تثبیت شود و هنوز مشخص نیست که امسال افزایش نرخ بهره دیگری انجام می‌شود یا خیر.

نظرسنجی «رویترز» نشان داد که هیچ اقتصاددانی انتظار افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن در پایان ماه ژوئن را ندارد. البته ۲۱ پاسخ‌دهنده از ۶۱ نفر عقیده داشتند که نرخ‌های بهره ممکن است در سه‌ماهه سوم افزایش پیدا کنند و ۱۷ نفر از ۵۵ نفر پیش‌بینی می‌کردند که افزایش نرخ در سه‌ماهه چهارم اتفاق بیفتد. در یک نمونه کوچک‌تر از ۳۶ اقتصاددان، ۱۹% فکر می‌کردند که افزایش نرخ در ماه جولای امکان‌پذیر است اما ماه اکتبر بیشترین احتمال را برای افزایش نرخ ثبت کرد و تقریباً ۳۶% از پاسخ‌دهندگان انتظار افزایش نرخ بهره در آن زمان را داشتند. در مقابل ۳۱% عقیده داشتند که بانک مرکزی ژاپن ممکن است در سال ۲۰۲۵ یا بعد از آن وارد عمل شود.

این جفت‌ارز هفته را در ۱۵۴.۶۳ به پایان رساند. متخصصان «Rabobank» عقیده دارند دلار فعلاً به دلیل تقاضای دارایی‌های امن و تشدید تنش‌های خاورمیانه تقویت خواهد شد.جمع‌بندی پیش‌بینی‌ها به طرز عجیبی با پیش‌بینی‌های دو جفت‌ارزی که قبلاً بررسی کردیم شباهت دارد: ۸۰% از تحلیل‌گران انتظار تضعیف بیشتر را دارند (حرکت نزولی این جفت‌ارز نشان‌دهنده تقویت دلار است) درحالی‌که ۲۰% هم ریباند را پیش‌بینی می‌کنند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت روزانه (D1) به سمت شمال هستند و ۵۰% از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در حوالی ۱۵۴.۳۰ قرار دارد حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۵۳.۹۰، ۱۵۳.۵۰، ۱۵۲.۷۵، ۱۵۱.۷۵-۱۵۱.۵۵، ۱۵۱.۱۵-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰ و ۱۴۶.۵۰. تعیین مقاومت‌ها بعد از ثبت قله‌های جدید این جفت‌ارز دشوار است اما نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱۵۵.۰۰-۱۵۴.۷۵ قرار گرفته است و بعد از آن به ۱۵۶.۲۵ می‌رسیم. محک‌های دیگر هم شامل سقف ماهانه سال ۱۹۹۰ در حوالی ۱۵۵.۸۰ و قله بازگشتی آوریل ۱۹۹۰ در ۱۶۰.۳۰ می‌شوند.

به‌غیراز جلسه بانک مرکزی ژاپن که به آن اشاره کردیم و داده‌های تورم مصرف‌کننده توکیو که در جمعه ۲۶ آوریل منتشر خواهند شد، هیچ اتفاق مهم دیگری را در اقتصاد ژاپن برای هفته آینده انتظار نداریم.

 

ارز دیجیتال: آیا صندوق ETF- BTCچین بازار را به آتش می‌کشد؟

این تحلیل درست چند ساعت قبل از «ساعت X» که برای شنبه ۲۰ آوریل برنامه‌ریزی شده است، نوشته است. ما واکنش بازار به این اتفاق مهم را در هفته آینده بررسی خواهیم کرد. فعلاً بیایید بر رویدادهایی تمرکز کنیم که قبل از آن اتفاق افتاده‌اند.

بیت کوین در روزهای منتهی به هاوینگ، سرمایه‌گذاران را خیلی خوشحال نکرد. قیمت بیت کوین در ۸ آوریل در یک مسیر نزولی قرار داشت. نزول هفتگی BTC بیشترین نزول در هشت ماه اخیر بود و از نظر دلاری شدیدترین افت از زمان فروپاشی صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ محسوب می‌شد. پس از بیت کوین، سایر آلت‌کوین‌های اصلی هم نزول کردند و حدود یک‌سوم از ارزش خودشان را از دست دادند. کف محلی BTC/USD در ۱۷ آوریل در حوالی ۵۹۶۴۰ دلار ثبت شد. در حال حاضر، «ویلی وو» تحلیل‌گر و هم‌بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «CMCC Crest» هشدار می‌دهد که اگر قیمت بیت کوین به زیر سطح حمایت هولدرهای کوتاه‌مدت یعنی ۵۸۹۰۰ دلار افت کند، بازار وارد فاز خرسی خواهد شد. البته این اتفاق در عمل نیفتاد و قیمت به حوالی ۶۲۰۰۰ دلار برگشت.

تحلیل‌گران «CryptoQuant» عقیده دارند ریزش اخیر برای ریست‌شدن سودهای تحقق‌نیافته تریدرها به صفر لازم بوده است – این یک سیگنال معمول  برای رسیدن به کف در بازارهای گاوی است. «ویلی وو» می‌گوید «احساسات خرسی فعلی در واقع یک سیگنال گاوی هستند و سطح بعدی در جایی ایجاد خواهد شد که لیکوئید شدن‌های شورت اصلی بین ۷۱۰۰۰ و ۷۵۰۰۰ دلار اتفاق خواهند افتاد».تریدر مشهوری به نام «RektCapital» به سرمایه‌گذاران قوت قلب می‌دهد و می‌گوید افت قیمت قبل از هاوینگ یک روند طبیعی است. او می‌گوید «لازم نیست بترسید این افت در همه چرخه‌ها اتفاق افتاده است. فکر نکنید این بار فرق می‌کند».

البته نظریه‌های دیگری هم درباره افت اخیر قیمت وجود دارند. یکی از آنها می‌گوید افت بیت کوین به دلیل تشدید نبردها در خاورمیانه و حمله ایران به اسرائیل اتفاق افتاده است. «مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Digital» می‌گوید اگر تنش‌ها در این منطقه کمتر شود بیت کوین می‌تواند سقف تاریخی جدیدی را ثبت کند. او از رهبران جهان می‌خواهد تا کنترل وضعیت را به دست بگیرند تا از نزول بیشتر قیمت همه دارایی‌های مالی از جمله ارز دیجیتال جلوگیری کنند.
برعکس، «مایکل سیلور» رئیس شرکت «MicroStrategy» عقیده دارد تنش ژئوپلیتیک واقعاً به نفع بیت کوین است او می‌گوید «آشوب برای بیت کوین خوب است». این گفته از نظر منطقی درست است، ارز دیجیتال درواکنش به بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به وجود آمد تا ابزار جایگزینی برای حفظ سرمایه در دوران پرآشوب شود. (توجه کنید که شرکت «MicroStrategy» دارای BTC 205000 در ترازنامه خودش است و بزرگ‌ترین شرکت عمومی مالک بیت کوین است و به طور طبیعی علاقه‌مند به افزایش قیمت آن است.)

هوش مصنوعی ChatGPT که به OpenAI تعلق دارد هم شرایط بین‌المللی را نادیده نمی‌گیرد. این هوش مصنوعی عقیده دارد اگر تنش بین اسرائیل و ایران تشدید شود، قیمت بیت کوین فقط کمی کاهش پیدا می‌کند و این یک واکنش کوتاه‌مدت است. این وضعیت احتمالاً تأثیر شدیدتری روی دارایی‌هایی مثل سهام شرکت‌ها خواهد داشت. البته انتظار داریم که بیت کوین جایگاه خودش را به‌سرعت بازیابی کند. ChatGPT هم مثل «مایکل سیلور» پیش‌بینی می‌کند که افت اولیه با رالی گاوی پیگیری شود چون سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه امن هستند و این گرایش آنها، «طلای دیجیتال» را به سقف تاریخی جدید ۷۵۰۰۰ دلار خواهد رساند. اگر تشدید تنش‌ها در خاورمیانه اتفاق بیفتد و باعث سلسله‌ای از نبردهای کوچک‌تر شود، ChatGPT پیش‌بینی می‌کند که دامنه نوسان بیت کوین ممکن است افزایش پیدا کند و افت اولیه تا ۵۵۰۰۰ دلار بعد از افزایش تا ۸۰,۰۰۰ دلار اتفاق بیفتد.

باید اشاره کنیم که افت موردبحث ارزش BTC/USD در پس‌زمینه تقویت قابل‌توجه دلار آمریکا اتفاق افتاده است. این اتفاق فقط به دلیل نقش دلار به‌عنوان یک دارایی امن در شرایط تنش ژئوپلیتیک نیفتاده است بلکه به دلیل عقب افتادن انتظارات بازار درباره زمان شروع سیاست انبساطی پولی فدرال رزرو هم بوده است. بعد از این که داده‌های تورم در ۱۰ آوریل منتشر شدند و باعث شدند شاخص دلار (DXY) سریعاً بالا برود. به طور طبیعی تقویت یک دارایی در یک جفت‌ارز باعث تضعیف دارایی دیگر می‌شود: اصل اهرم غیرقابل‌انکار است.

حالا کمی هم درباره این صحبت می‌کنیم که بعد از هاوینگ چه اتفاقی برای بیت کوین می‌افتد. امسال ۷۵% از سرمایه ورودی توسط ETF‌های اسپات بیت کوین در آمریکا تأمین شده است که به‌تازگی راه‌اندازی شده‌اند. تراز ترکیبی آنها اکنون در مجموع ۱۲.۵ میلیارد دلار است و آمریکا حدود ۹۵% از سرمایه ورودی جهانی به صندوق‌های کریپتوی قابل‌معامله را تأمین کرده است. علاقه به ETF‌ها به حدی زیاد شده است که صندوق «بلک راک» به بیشترین سرعت رشد در تاریخ رسیده است.

تحلیل‌گران «CryptoQuant» عقیده دارند نرخ فعلی، ذخایر بیت کوین صرافی‌ها با فقط چند ماه دوام خواهند آورد. مجموع ذخایر در دسترس صرافی‌ها بیش از BTC 800,000 کاهش پیدا کرده است و به پایین‌ترین سطح در تاریخ مشاهدات دوساله رسیده است. صرافی‌ها در ۱۶ آوریل حدود ۲ میلیون BTC داشتند. با فرض سرمایه ورودی روزانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار به ETF‌های بیت کوین که با قیمت فعلی معادل ۸۰۲۵ سکه است فقط ۹ ماه زمان لازم است تا این ذخایر کاملاً تخلیه شوند.

نتایج محاسبات با استفاده از مدل «ذخیره به جریان» (S2F) که رابطه بین استفاده از دارایی و ذخایر را نشان می‌دهد به ما می‌گوید که ضریب S2F بیت کوین بعد از هاوینگ به ۱۱۲ می‌رسد. این تقریباً دوبرابر S2F مربوط به طلا (۶۰ واحد) است که نشان می‌دهد بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۵ نسبت به این فلز گران‌بهای محبوب، کمیاب‌تر خواهد شد.

در این سناریو، انگیزه قدرتمند دیگری می‌تواند ایجاد شود. بعد از آمریکا، ورود سرمایه مشابه به کریپتو ممکن است توسط ETF‌های اسپات در چین اتفاق بیفتد. طبق اطلاعات نهانی که به «بلومبرگ» رسیده است، SEC در کشور هنگ‌کنگ ممکن است تصمیم مثبتی درباره راه‌اندازی این صندوق‌ها در چند روز آینده بگیرد. شاید پیش‌بینی‌های «کتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» و «رابرت کیوساکی» نویسنده مشهور که انتظار دارند قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ به ۲.۳ میلیون دلار برسد خیلی هم با حقیقت فاصله نداشته باشد.

BTC/USD در شب جمعه ۱۹ آوریل حوالی ۶۴۱۵۰ دلار معامله می‌شود. مجموع ارزش بازار ارز دیجیتال هم ۲.۳۲ تریلیون دلار است که از ۲.۴۴ تریلیون دلار هفته قبل کمتر است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال از ۷۹ به ۶۶ واحد افت کرده است و از طمع شدید به منطقه طمع رسیده است.

در پایان، کمی اطلاعات جذاب برای کلکسیونرها ارائه می‌کنیم. آن‌طور که مشخص شده است ماینرها فعالانه برای «شکار» اولین ساتوشی «حماسی» که بعد از هاوینگ فعلی ماین می‌شود، تلاش می‌کنند. هر کسی که این ساتوشی را ماین می‌کند به پول کلانی خواهد رسید چون ارزش تخمینی این سکه دیجیتال «کلکسیونی» می‌تواند به چند ده میلیون دلار برسد. «کیسی رودارمور» سازنده پروتکل «Ordinals» در بلاک‌چین بیت کوین، دو سال قبل، سیستمی را برای رده‌بندی کمیاب‌بودن سکه‌ها ایجاد کرد. با راه‌اندازی «کتیبه‌ها» (inscriptions) شماره‌گذاری و فروش بخش‌هایی از بیت کوین به‌صورت توکن‌های زوال‌ناپذیر (NFT) امکان‌پذیر شد. مقیاس «رودارمور» از اولین ساتوشی «غیرعادی» در هر بلوک تا ساتوشی «افسانه‌ای» – اولین ساتوشی در تاریخ بلاک‌چین - تغییر می‌کند. یکی از بالاترین میزان‌های کمیابی هم جایگاه «حماسی» است که اولین بلوک بعد از هاوینگ است. ممکن است کلکسیونرها برای این دارایی ارزشی معادل ۵۰ میلیون دلار در نظر بگیرند (فراموش نکنید که ساتوشی معادل یک صد میلیونیم بیت کوین (۰.۰۰۰۰۰۰۰۱) است و با یک ساتوشی عادی و غیر کلکسیونی قیمت فعلی BTC فقط ۰.۰۰۰۶۴ دلار ارزش دارد).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید