2024 آوریل 7

EUR/USD: معمای تضعیف دلار

در هفته قبل EUR/USD چه اتفاقاتی را تجربه کرد؟ این جفت‌ارز دوشنبه ۱ آوریل طبق انتظار رفتار کرد. البته از روز سه‌شنبه اوضاع از شرایط عادی فاصله گرفت. بیایید این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم. در روز اول آوریل، داده‌های فعالیت تجاری بخش صنعت آمریکا در ماه مارس توسط ISM منتشر شد و نشان داد که اقتصاد این کشور در حال صعود است: PMI از ۴۷.۸ به ۵۰.۳ افزایش پیدا کرده بود و از آستانه ۵۰ نقطه که مرز بین رشد و نزول است، عبور کرده بود. این رقم، نشانه پایان روند نزولی بود که بیش از ۱۵ ماه ادامه پیدا کرده بود. درحالی‌که این بخش بیش از ۱۰% از GDP آمریکا را تشکیل می‌دهد، افزایش PMI یک اندیکاتور حیاتی برای اقتصادی است که به‌سادگی در برابر نرخ‌های بهره بالا مقاومت می‌کند. این اطلاعات به نفع دلار بودند و این جفت‌ارز را به‌سوی ۱.۰۷۳۰ هل دادند که پایین‌ترین قیمت آن از ۱۵ فوریه تابه‌حال است. افزایش تنش‌های خاورمیانه هم باعث تقویت دلار آمریکا به‌عنوان یک پناهگاه امن شد.

روز بعد یعنی سه‌شنبه، داده‌های مقدماتی تورم آلمان منتشر شدند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در لوکوموتیو اقتصاد اروپا، افزایش ماهانه ۰.۴% را نشان می‌داد که کمتر از انتظارات بازار یعنی ۰.۶%  بود. تورم سال‌به‌سال هم از ۲.۵% در ماه فوریه به ۲.۲% در ماه مارس کاهش پیدا کرده بود و این کمترین مقدار تورم از ماه مه ۲۰۲۱ است. شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) هم از ۲.۷% به ۲.۳% افت کرده بود. این کاهش تورم باید امید‌ها برای کاهش زودهنگام نرخ بهره را افزایش می‌داد و یورو را باز هم ضعیف‌تر می‌کرد. البته EUR/USD به‌جای ادامه حرکت نزولی خودش، جهت حرکتش را تغییر داد و صعودی شد.

چهارشنبه نشان داد که تورم نه فقط در آلمان بلکه در کل منطقه یورو در حال نزول است. شاخص مقدماتی  قیمت مصرف‌کننده هسته از ۳.۱% به ۲.۹% نزول کرده بود و از انتظارات قبلی یعنی ۳.۰% فراتر رفته بود. ضمناً CPI (سال‌به‌سال) هم از ۲.۶% به ۲.۴% نزول کرده بود. بااین‌وجود EUR/USD صعود سرسختانه خودش را ادامه داد.

انتشار مجموعه دیگری از اطلاعات قوی درباره اقتصاد آمریکا هم کمکی به دلار نکرد. آمارهای اقتصاد کلانی که منتشر شدند نشان دادند که تعداد مشاغل باز JOLTS  در ماه فوریه به ۸.۷۵۶ میلیون صعود کرده است که بیش از مقدار ماه قبل یعنی ۸.۷۴۸ میلیون شغل است و بهتر از انتظار بازار است. ضمناً حجم سفارش‌های تولید در ماه فوریه هم بعد از کاهش ۳.۸% که در شروع امسال تجربه کرده بود، ۱.۴% افزایش پیدا کرده بود.

بعد از سخنرانی مسئولان فدرال رزرو آمریکا، معکوس شدن روند واضح‌تر شد. مثلاً «لورتا مستر» رئیس فدرال رزرو کلیولند گفت که این بانک مرکزی، خطرات زیادی را در انبساطی کردن زودهنگام سیاست پولی آمریکا به‌خصوص در شرایط بازار کار قوی و رشد اقتصادی ثابت می‌بیند. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم احساس مشابهی را در سخنرانی خودش در مدرسه بازرگانی «استنفورد» بیان کرد و تکرار کرد که هیچ عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره ندارد چون هنوز هم ریسک تورم وجود دارد.

وقتی دسته جدیدی از اطلاعات بازار کار آمریکا در روزهای ۴ و ۵ آوریل منتشر شد، روند منطقی دوباره حاکم شد. طبق گزارش «ADP»  درباره سطح اشتغال در بخش خصوصی، کارفرمایان در ماه مارس ۱۸۴۰۰۰ کارگر جدید را استخدام کرده بودند که بیش از پیش‌بینی ۱۴۸۰۰۰ قبلی و مقدار ماه قبل یعنی ۱۵۵۰۰۰ است. اداره آمار کار (BLS) این تصویر را با اطلاعاتی درباره افزایش اشتغال غیرکشاورزی (NFP) آمریکا تا ۳۰۳۰۰۰  شغل کامل کرد. این تعداد شغل خیلی بیشتر از انتظار قبلی بازار یعنی ۲۰۰۰ هزار شغل بود. گزارش این اداره نشان داد که نرخ بیکاری در این کشور از ۳.۸% به ۳.۹% نزول کرده است.

باتوجه‌به موارد بالا می‌توان انتظار داشت که فدرال رزرو هیچ عجله‌ای برای انبساطی کردن سیاست پولی نداشته باشد.  اقتصاددانان «Commerzbank» عقیده دارند احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن از ۷۰% ماه قبل به ۶۱% کاهش پیدا کرده است و در واقع صفر است. به طور طبیعی این تغییر انتظارات باید از تقویت دلار حمایت کند. اما این اتفاق نیفتاد و EUR/USD توانست زیر ۱.۰۸۰۰ تثبیت شود و قوس آخر آن در ۱.۰۸۳۶ بسته شد.

وقتی آینده کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۵ آوریل، ۵۰% از متخصصان به تقویت دلار و نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۱۰% طرف‌دار یورو هستند و ۴۰% هم بی‌طرف هستند. فقط ۱۵% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند، ۳۵% از آنها قرمز هستند و اکثر آنها در وضعیت بلاتکلیف و به رنگ خاکستری خنثی هستند. اندیکاتورهای روند هم ۶۰ به ۴۰ به نفع سبزها هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۰۰-۱.۰۷۹۵ قرار دارد پس از آن به حمایت‌های ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰ می‌رسیم. مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

هفته آینده در روز چهارشنبه ۱۰ آوریل هم مجموعه کاملی از داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا منتشر خواهند شد. در همان روز، صورت‌جلسات آخرین جلسه FOMC (کمیته بازار باز فدرال) هم منتشر خواهد شد. روز مهم هفته بعد قطعاً پنجشنبه ۱۱ آوریل است که قرار است جلسه بانک مرکزی اروپا (ECB) برگزار شود. توجه فعالان بازار فقط روی تصمیمات این بانک درباره نرخ بهره متمرکز نشده است بلکه نظرات بعدی رهبری آن در کنفرانس خبری هم اهمیت زیادی دارند. شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) و تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه آمریکا هم در همان روز منتشر خواهند شد. هفته کاری با انتشار CPI بازنگری شده آلمان و شاخص احساس مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان آمریکا به پایان خواهد رسید.

 

GBP/USD: نتیجه‌ای نزدیک به صفر

در هفته قبل، داده‌های نهایی فعالیت شاخص تجارت در انگلستان در ماه مارس روبه‌پایین بازنگری شدند. PMI بخش خدمات از ۵۳.۸ به ۵۳.۱ کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین رقم از نوامبر سال قبل است. یک نظرسنجی از متخصصان مالی که در بانک مرکزی انگلستان تصمیم می‌گیرند، کاهش اندک انتظارات تورمی 3.2% (y/y) و کاهش مورد انتظار دستمزدها در سال آینده را نشان داد. باید اشاره کنیم که این اندیکاتورهای آینده‌نگر برای اولین‌بار در هفت ماه اخیر کاهش یافته‌اند. بااین‌حال آنها اثر قابل‌توجهی بر دینامیک‌های GBP/USD نگذاشتند و روند قیمت‌ها توسط شاخص دلار (DXY) تعیین شد.

این جفت‌ارز که هفته قبل را در ۱.۲۶۳۵ آغاز کرده بود کارش را در ۱.۲۶۳۷ به پایان رساند. بنابراین ماحصل این هفته را می‌توان صفر دانست. نظر تحلیل‌گران درباره رفتار GBP/USD در کوتاه‌مدت به‌صورت زیر است : اکثر آنها (۶۰%) به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند و ۴۰% نظر خاصی نمی‌دهند ولی هیچ‌کسی طرف‌دار گاوها نیست. اندیکاتورهای D1 به این صورت هستند: ۵۰% از اسیلاتورها فروش را توصیه می‌کنند، ۱۰% خرید را توصیه می‌کنند و ۴۰% باقیمانده در منطقه خنثی هستند.  ۶۰% از اندیکاتورهای روند، جنوب را نشان می‌دهند و ۴۰% شمال را نشان می‌دهند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند با حمایت‌های زیر روبرو می‌شود: ۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۵، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۰۸۵، ۱.۲۱۱۰ و ۱.۲۰۷۰-۱.۲۰۳۵. اگر افزایشی اتفاق بیفتد، مقاومت‌های زیر بر سر راه خواهند بود: ۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

جمعه ۱۲ آوریل که آمارهای GDP انگلستان منتشر می‌شود، روز مهمی در تقویم هفته آینده است. هیچ رویداد مهم دیگری که بر اقتصاد انگلستان تأثیر بگذارد برای هفته آینده  برنامه‌ریزی نشده است.

 

USD/JPY: شکستن مرز ۱۵۲.۰۰ – مسئله فقط زمان است؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۸ تا ۱۲ آوریل ۲۰۲۴1

جفت‌ارز USD/JPY  به مدت دو و نیم هفته در کانال ساید حرکت کرد و تلاش‌های ناموفقی برای صعود به بالای ۱۵۲.۰۰ داشت. ترس از مداخلات احتمالی ارزی «وزارت مالی ژاپن» مانع از آن شد که گاوها این مقاومت را بشکنند. درحالی‌که هنوز مداخلات واقعی اتفاق نیفتاده‌اند اما مداخلات کلامی زیادی از سوی مسئولان رده‌بالای ژاپنی را شاهد بودیم. مثلاً «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن دوباره گفت که مقامات این کشور به دقت وضعیت را زیر نظر دارند و از هر گزینه‌ای برای مبارزه با نوسان بیش از حد نرخ ارز استفاده می‌کنند.

علی‌رغم این اظهارنظرها، ین همچنان تحت‌فشار است و احتمال ادامه روند گاوی این جفت‌ارز بالا است. استراتژیست‌های بانک آمریکایی «Brown Brothers Harriman» (BBH) عقیده دارند ادامه رالی صعودی فقط مسئله زمان است. آنها می‌گویند انقباض مالی بسیار آرام بانک مرکزی ژاپن همراه با چرخه انبساطی فدرال رزرو که نرم‌تر از چیزی که قبلاً تصور می‌کردیم، اجرا خواهد شد، یک کاتالیزور اساسی برای این رالی صعودی است.

چند تحلیل‌گر هم عقیده دارند احساس بازار با پیش‌بینی «Brown Brothers Harriman» انطباق دارد. در حال حاضر طبق آمارها اکثر تریدرها (تا ۸۰%) در پوزیشن فروش USD/JPY قرار دارند که احتمال حرکت بازار بر خلاف نظر توده مردم را افزایش می‌دهد.

این جفت‌ارز هفته قبل را در ۱۵۱.۶۱ به پایان رساند. ۸۰% از متخصصان (به همان اندازه تریدرها) عقیده دارند که در کوتاه‌مدت در باید از خرس‌ها یاین جفت‌ارز حمایت کرد و به تقویت بیشتر دلار آمریکا رأی می‌دهند درحالی‌که ۲۰% باقیمانده مخالف دسته اول هستند. ابزارهای تحلیل تکنیکال به‌وضوح هیچ واهمه‌ای از مداخلات ارزی احتمالی را نشان نمی‌دهند. همه اندیکاتورهای روند (۱۰۰%)  و ۸۵% از اسیلاتورها در چارت D1 به سمت شمال هستند و فقط ۱۵% جنوب را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۵۰.۸۵ قرار دارد و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰، ۱۴۶.۵۰، ۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. مقاومت‌ها هم در این سطوح و مناطق قرار دارند: ۱۵۲.۰۰-۱۵۱.۸۵، ۱۵۳.۱۵ و ۱۵۶.۲۵.

هیچ رویداد مهمی در اقتصاد ژاپن برای هفته آینده برنامه‌ریزی نشده است.

 

ارز دیجیتال: هفته‌ای پر از اعلام‌های غیرمنتظره

بعد از این که بیت کوین  در روز ۱۴ مارس به سقف تاریخی جدید ۷۳,۷۴۳ دلار رسید، BTC/USD یک پولبک شدید را تجربه کرد و تقریباً ۱۷.۵% از ارزش خودش را از دست داد. کف محلی در ۶۰۷۷۸ دلار ثبت شد. این لحظه، نشانه خروج سرمایه بی‌سابقه از صندوق‌های قابل‌معامله بیت کوین بود که ۹۶% دارایی آنها از بیت کوین تشکیل شده بود. خروج سرمایه مؤسسات بزرگ از ارز دیجیتال هم‌زمان با تمایل بسیاری از سرمایه‌گذاران و ماینرها به برداشت سود بعد از رسیدن به قیمت بی‌سابقه جدید بود. سود تحقق‌یافته در قله قیمتی بیش از ۲ میلیارد دلار در روز بود که یک‌سوم از آن به سرمایه‌گذاران «Grayscale» تعلق داشت. تحلیل‌گران «جی پی مورگان» در یادداشتی برای سرمایه‌گذاران در تاریخ ۲۱ مارس به شرایط بیش‌خرید کریپتو و ریسک ادامه اصلاح قیمتی آن اشاره می‌کنند.

البته سقوط بیشتری اتفاق نیفتاد و احساس بازار تغییر کرد. درحالی‌که صندوق‌های کریپتو  همچنان دارایی از دست می‌دادند اما صرافی‌های ارز دیجیتال افزایش برداشت سکه‌ها به والت‌های سرد را ثبت کردند. نهنگ‌ها و کوسه‌ها به جمع‌کردن بیت کوین برگشتند و انتظار ثبت رکورد جدیدی برای BTC در زمان هاوینگ یا بعد از آن را داشتند. اگرچه جریان خروجی خالص در هفته ۱۸ تا ۲۴ مارس برابر ۸۸۸ میلیون دلار بود اما در هفته ۲۵ تا ۳۱ مارس شاهد ورود سرمایه ۸۶۰ میلیون‌دلاری بودیم و روند تغییر کرد. رکورد جمع‌کردن سکه توسط هولدرها ۲۵۳۰۰ سکه در روز بود. بیت کوین در ۲۷ مارس به سقف ۷۱۶۷۵ دلار رسید.

نیمه اول هفته قبل با موج جدیدی از فروش‌ها همراه بود البته تحلیل‌گران «Coinshares» عقیده دارند اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هج‌فوندها به کاهش قیمت BTC علاقه‌مند نیستند و نهنگ‌ها تلاش می‌کنند تا از ریزش به ۶۰,۰۰۰ دلار جلوگیری کنند. عدم وجود رکورد قیمتی در این روزها با یک سلسله اطلاعیه غیرمنتظره و شاید مهم توسط اینفلوئنسرهای ارز دیجیتال جبران شد.

مثلاً «CoinChapter» گزارش داد که «ایلان ماسک» رئیس شرکت‌های «تسلا» و «اسپیس ایکس»، سکه‌های میم «دوج‌کوین» (DOGE) را به‌عنوان ارز رسمی برای کلنی‌ای که در آینده در مریخ ساخته خواهد شد، اعلام کرده است. ماسک گفته است «ساکنان شجاع کلنی که به سیاره سرخ عازم می‌شوند، مردمی سرسخت و بی‌باک هستند. آنها با خودشان شمش طلا نخواهند برد. آنها به ارز سریع و سرگرم‌کننده‌ای نیاز دارند که با روح این سفر فضایی متناسب باشد. دوج‌کوین همه این معیارها را دارد». شاید انتظار داشته باشیم که این کلمات الهام‌بخش باعث شود تا قیمت این توکن به سقف نجومی برسد اما در عمل این اتفاق نیفتاد. بلکه قیمت کمی هم کاهش پیدا کرد. شاید دلیل این اتفاق آن باشد که این اطلاعات در روز ۱ آوریل یعنی روز «دروغ اول آوریل» منتشر شدند. البته ممکن است «ماسک» واقعاً درباره تخصیص «دوج‌کوین» به‌عنوان ارز مریخ با هوادارانش شوخی کرده باشد.

«سم بنکمن-فراید» مؤسس صرافی کریپتو «FTX» که به ۲۵ سال زندان محکوم شده است هم توجه‌ها را به خود جلب کرد. بازداشت او مانع از آن نشد که با «ABC News» مصاحبه کند. «بنکمن-فراید» در این مصاحبه می‌گوید اگر او یا کارمند دیگری از «FTX» به‌عنوان مدیرعامل باقی می‌ماند، مشتریان این صرافی ورشکسته «مدت‌ها بود که پول خودشان را با نرخ فعلی پس گرفته بودند» بنابراین این سؤال مطرح می‌شود که چرا این فرصت به «سم»  داده نشده است؟ چرا به او اجازه نمی‌دهند که زیان مشتریان را جبران کند و پس از آن به زندان برود؟

«سم بنکمن-فراید» تنها چهره مطرح کریپتو نیست که توجه سازمان‌های اجرای قانون آمریکا به او معطوف شده است. «چانگپنگ ژائو» یکی از مؤسسان و مدیرعامل سابق صرافی «بایننس» هم با شکایت ها و تعقیب قضایی روبرو است. البته هفته قبل او نه در دایره جنایی بلکه در رتبه‌بندی میلیاردرهای جدید «فوربس» مطرح شد و او با ثروت خالص ۳۳ میلیارد دلار در رتبۀ پنجاهم این فهرست قرار گرفته بود (فهرست خود «بلومبرگ» حتی دارایی بیشتری در حد ۴۵.۱ میلیارد دلار را برای «ژائو» شناسایی کرده است). توجه کنید که در لیست «فوربس» نام سایر نماینده‌های صنعت ارز دیجیتال هم دیده می‌شود. مثلاً «برایان آرمسترانگ»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل «Coinbase» هم رتبه صد و هشتادم را با ۱۱.۲ میلیارد دلار ثروت به خودش اختصاص داده است. در مجموع این مجله ۱۷ کارآفرین مرتبط با کریپتو را با ثروت خالص بیش از یک میلیارد دلار شناسایی کرده است.

اظهارنظر غیرمنتظره دیگر هم مربوط به «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» و کارآفرین سرشناس بود. او که به دلیل درخواست دائمی خودش برای پس‌اندازنکردن «دلارهای متقلبانه» که به‌زودی به کاغذهایی بی‌ارزش تبدیل می‌شوند، شهرت دارد و خرید طلا، نقره و بیت کوین را توصیه می‌کند، این بار هم دوباره این صحبت‌ها را مطرح کرد اما این بار حرف‌های او یک استثنا داشت زیرا او گفت شاید که ارزش بیت کوین تا صفر ریزش کند! او عقیده دارد شاید بیت کوین به همان اندازه دلار آمریکا، یورو، ین یا هر ارز فیات « متقلبانه » دیگری یک کلاهبرداری یا توطئه پانزی باشد.

در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۵ آوریل، قیمت بیت کوین خیلی با صفر فاصله دارد، جفت‌ارز BTC/USD در حوالی ۶۷۶۸۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال کمی کمتر شده است و ۲.۵۳ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۶۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع هم از ۸۰ به ۷۹ رسیده است و در منطقه طمع شدید قرار دارد.

ما در بررسی قبلی خودمان درباره هاوینگ و جزئیات آن صحبت کردیم. حالا به شما یادآوری می‌کنیم که انتظار داریم هاوینگ آینده  خیلی زود اتفاق بیفتد و احتمالاً در ۲۰ آوریل اجرا شود. «مارک یوسکو» مدیرعامل «Morgan Creek Capital» عقیده دارد پس از این اتفاق «علاقه به بیت کوین افزایش خواهد یافت و عده زیادی وارد حالت فومو (FOMO) می‌شوند. باید افزایش دوبرابری ارزش بیت کوین را شاهد باشیم. در چرخه فعلی، قیمت به حدود ۷۵۰۰۰ دلار با کمی تعدیل روبه‌پایین می‌رسد. [...] بنابراین [تا پایان سال] ما به ۱۵۰,۰۰۰ دلار خواهیم رسید». او این محاسبات را در مصاحبه با «CNBC» مطرح کرده است و می‌گوید «در گذشته، حدود نه ماه بعد از هاوینگ، قله قیمتی پیش از ایجاد بازار خرسی بعدی تشکیل شده است».

این مدیر مالی ارشد، بیت کوین را «توکن مسلط» و «بهترین شکل طلا» می‌داند. این متخصص درباره چشم‌انداز بلندمدت معتقد است که بیت کوین «به‌سادگی می‌تواند در ده سال آینده ده برابر شود». رئیس «Morgan Creek Capital» می‌گوید هج‌فوند او علاوه بر بیت کوین به اتریوم، سولانا و آوالانش هم علاقه دارد اگرچه آنها در سطح پایین‌تری نسبت به «پادشاه بیت کوین» قرار دارند. «مارک یوسکو» به دوج‌کوین «مریخی» ایلان ماسک اصلاً  هیچ اشاره‌ای نکرده است...

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید