2024 مارس 2

EUR/USD: گاوهای ضعیف در برابر خرس‌های ضعیف

EUR/USD در طول هفته گذشته در کانال محدودی معامله می‌شد. اخباری که به نفع یورو بودند این جفت‌ارز را تا مقاومت ۱.۰۸۶۵ هل دادند درحالی‌که اخبار مثبت دلار هم این جفت‌ارز را تا حمایت ۱.۰۸۰۰ پایین کشیدند. البته نه گاوها و نه خرس‌ها زور کافی نداشتند که این خطوط دفاعی را بشکنند.

داده‌های GDP مقدماتی آمریکا در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ روز چهارشنبه ۲۸ فوریه منتشر شدند و چون هم کمتر از پیش‌بینی‌ها و هم کمتر از مقدار قبلی بودند، به دلار فشار وارد کردند. مقدار واقعی ۳.۲%، پیش‌بینی‌ها ۳.۳% و مقدار قبلی GDP هم ۴.۹% بود. البته دلار در روز بعد توانست ضررهایش را جبران کند. این ریباند به شاخص «هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) آمریکا مربوط می‌شد که فدرال رزرو از آن برای محاسبه سطح تورم استفاده می‌کند و  یک عامل بسیار مهم برای تعیین اقدامات آینده فدرال رزرو است.

گزارش «اداره تحلیل اقتصادی آمریکا» در روز ۲۹ فوریه منتشر شد و نشان داد که PCE هسته که شامل قیمت‌های پرنوسان غذا و انرژی نمی‌شود، در ماه ژانویه در سطح ۲.۸% سال‌به‌سال است. این مقدار اندکی کمتر از مقدار قبلی ۲.۹% است اما دقیقاً طبق پیش‌بینی‌های قبلی است. PCE ماه‌به‌ماه هم از ۰.۱% به ۰.۴% افزایش پیدا کرده بود. فعالان بازار فوراً داده‌های منتشرشده قبلی درباره تورم مصرف‌کننده (CPI) و تولیدکننده (PPI) را به یاد آوردند که فراتر از مقدار مورد انتظار بودند. این آمارها آنها را متقاعد کرد که علی‌رغم افت GDP، فدرال رزرو ممکن است شروع سیاست انبساط پولی خودش را به تعویق بیندازد (در حال حاضر بازار انتظار دارد که فدرال رزرو چرخه کاهش نرخ بهره را در ماه ژوئن شروع کند).

نظرات متمایل به شاهین‌ها از سوی مسئولان فدرال رزرو بعد از انتشار PPI هم از دلار حمایت کرد. «مری دلی» رئیس بانک فدرال رزرو سن فرانسیسکو گفت که کاهش بسیار سریع نرخ بهره  می‌تواند رکود تورمی ایجاد کند. همکارش «رافائل بوستیک» رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا هم گفت که شروع کاهش نرخ بهره در تابستان، اشتباه است.

فروشندگان یورو هم تحت‌تأثیر آمارهای نسبتاً ضعیف منطقه یورو قرار داشتند، حجم وام‌دهی مصرف‌کننده در ماه ژانویه کمترین رشد را از سال ۲۰۱۶ ثبت کرده است. این اندیکاتور فقط ۰.۳% رشد کرده است. متخصصان،  فشار روی مصرف‌کنندگان به دلیل نرخ بالای بهره بانک مرکزی اروپا (ECB) را عامل اصلی این روند می‌دانند، این موضوع می‌تواند استدلال دیگری به نفع کاهش نرخ بهره باشد.

ارقام تورم مصرف‌کننده اروپا کاملاً ضدونقیض بودند. داده‌های منتشر شده در ابتدای هفته قبل از اسپانیا و فرانسه خیلی از پیش‌بینی‌های قبلی قوی‌تر بودند. اما در آلمان CPI از ۳.۱% به ۲.۷% سال‌به‌سال افت کرده بود که طبق انتظارات قبلی بازار بود. دینامیک‌های EUR/USD  ممکن است تحت‌تأثیر آمارهای کلی منطقه یورو قرار گرفته باشد که در روز اول بهار منتشر شدند. گزارش مقدماتی «Eurostat» نشان داد که «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) در ماه فوریه ۲.۶% سال‌به‌سال افزایش پیدا کرده است که کمتر از ۲.۸% رشد ماه ژانویه است اما از پیش‌بینی قبلی یعنی ۲.۵% بالاتر است. تورم هسته در این ماه هم به ۳.۱% سال‌به‌سال در مقایسه با مقدار قبلی ۳.۳% کاهش پیدا کرده بود اما بیش از انتظارات بازار یعنی ۲.۹% بود. درحالی‌که تورم سال‌به‌سال کاهش یافته است اما تورم ماه‌به‌ماه از مقدار منفی ۰.۴%- به ۰.۶%+  افزایش پیدا کرده است.

مقدار نهایی «شاخص مدیران خرید (PMI) بخش تولید» آمریکا در پایان هفته کاری  منتشر شد و تا حدی فعالان بازار را ناامید کرد. PMI ماه فوریه از ۴۹.۱ به ۴۷.۸ افت کرده بود اگرچه انتظار می‌رفت که به ۴۹.۵ صعود کند. به همین دلیل بعد از ریباند EUR/USD از سطح حمایت ۱.۰۸۰۰، این جفت‌ارز دوباره صعودی شد و هفته کاری در ۱.۰۸۳۹ بسته شد. وقتی به پیش‌بینی کوتاه‌مدت می‌رسیم، متخصصان در جمعه ۱ مارس این‌طور نظر می‌دهند: ۴۵% از متخصصان به تقویت دلار و نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۳۵% طرف‌دار یورو هستند درحالی‌که ۲۵% موضع خنثی دارند. فقط ۲۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند، ۲۰% خاکستری خنثی هستند و ۶۰% باقیمانده سبز هستند و ۱۰% از این دسته آخر هم در منطقه بیش‌خرید هستند. ۲۰% از اندیکاتورهای روند قرمز هستند و ۸۰% سبز هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱.۰۸۰۰ قرار دارد و پس از آن به حمایت‌های ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰ می‌رسیم. مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۴۵، ۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰ و ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰.

قرار است که در هفته آینده، «شاخص مدیران خرید بخش خدمات» (PMI) آمریکا در روز سه‌شنبه ۵ مارس اعلام شوند. دسته‌ای از داده‌های بازار کار آمریکا در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه منتشر خواهند شد و «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم قرار است در همین دو روز در کنگره سخنرانی کند. رویداد اصلی هفته آینده هم جلسه «بانک مرکزی اروپا» (ECB) در روز پنجشنبه ۷ مارس است. فعالان بازار انتظار دارند که این بانک، نرخ بهره را بدون تغییر در ۴.۵۰% رها کند پس کنفرانس خبری بعد از جلسه رئیس این بانک و نظارتش درباره سیاست پولی آینده موردتوجه خاصی قرار خواهد گرفت. در پایان هفته نوسان زیادی را شاهد خواهیم بود چون روز جمعه ۸ مارس داده‌های GDP منطقه یورو برای سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ منتشر خواهند شد و پس از آن دسته‌ای از اطلاعات آماری بسیار مهم از بازار کار آمریکا از جمله نرخ بیکاری، سطح دستمزد میانگین، و تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاورزی (دستمزدهای غیرکشاورزی، NFP) اعلام خواهند شد.

 

GBP/USD: آیا بودجه باعث صعود پوند خواهند شد؟

درحالی‌که فقط چند روز با جلسه بانک مرکزی اروپا (ECB) فاصله داریم، جلسات فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلستان (BoE) به ترتیب در ۲۰ و ۲۱ مارس برگزار خواهند شد و هنوز با آنها فاصله قابل‌توجهی داریم. نزدیک‌ترین رویداد کلیدی برای پوند در هفته آینده، اعلام بودجه دولت انگلستان در روز چهارشنبه ۶ مارس است. این بودجه پیش از انتخابات منتشر می‌شود و بنابراین طبق نظر استراتژیست‌های بانک «Dutch Rabobank» تأثیر قابل‌توجهی بر پوند خواهد داشت که در سال ۲۰۲۴ دومین ارز موفق گروه G10 بعد از دلار آمریکا است.

باید اشاره کنیم که بر اساس قوانین فعلی، انتخابات عمومی انگلستان زودتر از ۲۸ ژانویه ۲۰۲۵ برگزار نخواهد شد. نشریه «Guardian» اعلام کرده است که نخست‌وزیر «ریشی سوناک» تمایل دارد که انتخابات را در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ برگزار کند. البته «دیلی تلگراف» می‌گوید انتخابات مجلس سفلی در  پارلمان بریتانیا حتی می‌تواند زودتر و در بهار هم برگزار شود.

اقتصاددانان «Rabobank» پیش‌بینی می‌کنند که این بودجه که پیش از انتخابات منتشر می‌شود حاوی مشوق‌های مالی باشد که به‌عنوان محرک جدیدی برای تقویت پوند عمل می‌کنند. این مشوق‌ها شامل انبساطی کردن ملایم سیاست مالی، ایجاد تغییرات احتمالی  بیشتری در بیمه ملی نسبت به مالیات‌بردرآمد می‌شوند. بازار توجه خاصی به هر نوع اصلاحاتی خواهد کرد که بتواند مشوق‌های کارکردن را افزایش دهد یا مقرراتی که ممکن است مشوق‌های سرمایه‌گذاری را بهبود دهند. افزایش نیروی کار می‌تواند در رشد اقتصادی سهم داشته باشد و می‌توان آن را یک عامل مطلوب برای پوند بریتانیا دانست.
هم «Rabobank» و هم بانک ژاپنی «MUFG» عقیده دارند احتمالاً گستره مشوق‌های مالی مورد انتظار کافی نخواهند بود تا شاخص‌های اقتصاد بریتانیا را خیلی بهتر کنند. بنابراین حتی تعداد کمی از محرک‌ها هم می‌تواند این دیدگاه عمومی را تقویت کند که بانک مرکزی انگلستان برای کاهش نرخ بهره عجله نمی‌کند و این کار را در ماه‌های مه یا ژوئن انجام خواهد داد.

نباید فراموش کنیم که بانک مرکزی انگلستان (BoE) در جلسه ۱ فوریه خودش، نرخ بهره را در سطح قبلی ۵.۲۵% نگه داشت. در صورت‌جلسات همراه این اقدام نوشته شده بود که «قبل از کاهش نرخ بهره، شواهد بیشتری لازم است که شاخص قیمت مصرف‌کننده به ۲.۰% افت خواهد کرد و در این سطح باقی می‌ماند». فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که اولین کاهش نرخ بهره در ماه آگوست اتفاق بیفتد. این پیش‌بینی از قبل در قیمت‌ها لحاظ شده است و مانع از نزول GBP/USD می‌شود.

البته اگر تورم در ماه فوریه بدون تغییر در سطح ۴.۰% باقی بماند و GDP کشور هم ۰.۳%- کوچک‌تر شود ظاهراً دولت تمایل پیدا می‌کند تا اقتصاد را با مشوق‌های مالی جدیدی تقویت کند. بااین‌حال اگر این اقدامات منجر به افزایش GDP نشوند ممکن است دوباره گفتگوها به سمت کاهش فوری نرخ بهره متمایل شوند و این شرایط به پوند فشار خواهد آورد.

 هفته قبل برای GBP/USD در سطح ۱.۲۶۵۲ بسته شد و این جفت‌ارز نتوانست از کانال ساید میان‌مدت ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ خارج شود. نظر تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت به سه بخش مساوی تقسیم می‌شود: یک‌سوم به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، یک‌سوم حامی صعود آن هستند و یک‌سوم هم بی‌طرف هستند. ۲۵% از اسیلاتورهای D1 به سمت جنوب هستند، ۴۰% به سمت شمال هستند و ۳۵% باقیمانده به سمت شرق هستند. اندیکاتورهای روند هم مثل هفته قبل، تمایل زیادی به پوند دارند و ۸۰% از آنها سمت شمال و ۲۰% سمت جنوب را نشان می‌دهند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این سطوح می‌تواند حمایت شود: ۱.۲۶۰۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۵ و ۱.۲۳۳۰. اگر صعودی اتفاق بیفتد، این مقاومت‌ها در پیش خواهند بود: ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۸۱۵-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

به جز اعلام بودجه انگلستان در ۶ مارس قرار نیست که هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد کلان این کشور در هفته آینده منتشر شود.

 

USD/JPY: پیش‌بینی‌های گلبرگی

یک روش باستانی برای پیشگویی با گل وجود دارد. یک دختر، گلی را در دست می‌گیرد و گلبرگ‌هایش را یک‌به‌یک می‌کند: اولین گلبرگ یعنی کسی عاشقش خواهد شد، دومی یعنی کسی عاشقش نخواهد شد به همین ترتیب سومی یعنی عشق، چهارمی یعنی نبود عشق و همین‌طور گلبرگ‌ها کنده می‌شوند تا آخرین گلبرگ که تصور می‌شود حقیقت را بیان می‌کند. این روش پیشگویی کاملاً درباره بانک مرکزی ژاپن (BoJ) هم کاربرد دارد: سیاست پولی‌اش را تغییر خواهد داد، نخواهد داد، خواهد داد، نخواهد داد...

نرخ بهره پایین باعث شده تا ین ارزان شود و این شرایط، صادرات ژاپن را تحریک می‌کند و باعث می‌شود تا کالاهای ژاپنی در بازارهای خارجی رقابتی‌تر شوند. البته روی دیگر سکه این است که صنعت ملی دچار مشکلاتی می‌شود چون واردات به‌خصوص واردات مواد خام و منابع انرژی گران‌تر می‌شود.

تراز تجاری ماه ژانویه بسیار منفی بود. اگرچه در ماه دسامبر هم تراز تجاری به نفع واردات بود (۶۹+ میلیارد ین)  اما در ماه ژانویه یک ریزش تا ۱۷۵۸- میلیارد ین اتفاق افتاد. اگر نگاهی به تراز تجاری در کل سال ۲۰۲۳ بیندازیم، واردات اغلب بازی را به صادرات باخته است. تولید صنعتی در ماه ژانویه ۷.۵% کاهش پیدا کرد که بدتر از رشد ماه قبلی ۱.۴%+ و پیش‌بینی بازار یعنی ۶.۷%- بود. بنابراین مسئولان ژاپن هم مثل روش گلبرگی سرگردان هستند که چه چیزی بهتر و مهم‌تر است: حمایت از اقتصاد یا مبارزه با تورم. ضمناً بانک مرکزی ژاپن هیچ اقدام قاطعی را انجام نمی‌دهد بلکه به اظهارات مبهمی بسنده می‌کند که اغلب خیلی ضدونقیض هستند.

روز ۲۹ فوریه بعد از اظهارات شاهینی «هاجیمه تاکاتا» عضو هیئت‌مدیره بانک مرکزی ژاپن، بازده اوراق دولتی ژاپن از ۰.۶۸% به ۰.۷۱% صعود کرد و USD/JPY از ۱۵۰.۱۴ به ۱۴۹.۲۰ افت کرد. این مسئول بلندپایه گفت که بانک مرکزی ژاپن باید احتمال اقدامات متقابل منعطف از جمله دورشدن از سیاست انبساطی پولی را در نظر بگیرد، سرمایه‌گذاران این گفته‌ها را به‌عنوان سیگنالی برای افزایش نرخ بهره تفسیر کردند.

البته یک روز بعد، «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن گفت که اقتصاد کشور همچنان به‌تدریج در حال احیا است و افت GDP در سه‌ماهه چهارم تا حدی یک اصلاح بعد از رشد قوی محسوب می‌شود که بعد از همه‌گیری کووید-۱۹ اتفاق افتاده بود. «اوئدا» گفت که تورم با شتابی سریع‌تر از انتظار در حال کاهش است بدون این که هیچ افزایش نرخ بهره‌ای اتفاق افتاده باشد. پس از این گفته‌ها، روند حرکت USD/JPY معکوس شد و به سمت شمال رفت و به ۱۵۰.۷۰ رسید.

در حال حاضر مزیت اصلی ین این است که درحالی‌که بانک‌های مرکزی اصلی G10 در حال بررسی انبساطی کردن سیاست پولی خودشان هستند، بانک مرکزی ژاپن فقط به انقباضی کردن سیاست خودش فکر می‌کند. واضح است که این بانک نرخ بهره منفی فعلی ۰.۱۰%- خودش را کاهش نخواهد داد. «Commerzbank» همچنان این احتمال را در نظر می‌گیرد که شاید بانک مرکزی ژاپن تصمیم بگیرد تا گام‌های اولیه به سمت نرمال‌سازی سیاست پولی خودش را خیلی زود بردارد. اقتصاددانان این بانک می‌گویند «البته انتظار داریم که این اقدامات محدود باشند. همان‌طور که در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ دیدیم، اولین افزایش نرخ بهره احتمالاً باعث کندشدن تورم می‌شود. بعد از آن نرمال‌سازی بیشتری اتفاق نخواهد افتاد». به همین دلیل «Commerzbank» پیش‌بینی می‌کند که نزول تدریجی USD/JPY تا ۱۴۲.۰۰ در دسامبر همین سال اتفاق بیفتد و پس از آن صعود دائمی تا ۱۴۶.۰۰ در پایان سال ۲۰۲۵ را شاهد باشیم.

هفته قبل این جفت‌ارز بعد از انتشار داده‌های PMI آمریکا در بخش تولید، کارش را در ۱۵۰.۱۰ به پایان رساند. جمع‌بندی نظر تحلیل‌گران درباره کوتاه‌مدت این است که ۶۰% حامی خرس‌های جفت‌ارز USD/JPY هستند، ۲۰% حامی گاوها هستند و ۲۰% هم تصمیم قطعی نگرفته‌اند. ۶۵% از اسیلاتورهای D1 سبز هستند (۱۰% از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند) و ۳۵% باقیمانده  هم خاکستری خنثی هستند. به همین ترتیب ۶۵% از اندیکاتورهای روند هم سبز و ۳۵% قرمز هستند. نزدیک‌ترین حمایت ۱۴۹.۶۰ است و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۹.۲۰، ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۲۵، ۱۴۷.۶۵، ۱۴۶.۸۵-۱۴۶.۶۵، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. گاوها سطوح مقاومت ۱۵۰.۹۰، ۱۵۲.۰۵-۱۵۱.۷۰ و ۱۵۳.۱۵ را در پیش دارند.

در تقویم هفته آینده، سه‌شنبه ۵ مارس به دلیل اعلام شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در منطقه توکیو اهمیت دارد. هیچ رویداد اقتصادی مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن برای این هفته برنامه‌ریزی نشده است.

 

ارز دیجیتال: رکوردهای جدید برای «پادشاه لخت»

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۴ تا ۸ مارس ۲۰۲۴1

بیت کوین هفته قبل رکورد تاریخی جدیدی را نسبت به ارزهای محلی در کشورهای بسیاری ثبت کرد. حالا بیت کوین در حال تست و احتمالاً عبور از سقف تاریخی خود یعنی ۶۸۹۱۷ دلار است که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود. دستکم دینامیک‌های فعلی این هدف را نشان می‌دهند. BTC/USD که دوشنبه ۲۶ فوریه ۵۰۸۹۴ دلار بود در روز چهارشنبه به ۶۳۹۲۵ دلار رسید و ظرف فقط سه روز 25% رشد کرد. شاخص ترس و طمع بیت کوین در این نقطه به 82 واحد رسید و به منطقه طمع شدید وارد شد. «مت سیمپسون» تحلیل‌گر بازار ارشد «City Index» نوشته است «اگر هر بازار دیگری بود احتمالاً به‌عنوان «بازار دارای حرارت بیش از حد» رده بندی می‌شد و باید به همه می‌گفتیم از حباب فاصله بگیرند.  اما بیت کوین وارد یک مرحله رالی گاوی لگاریتمی شده است و هیچ نشانه‌ای فوری از شکل گیری یک قله وجود ندارد».

به یاد دارید که BTC در ۱ فوریه در ۴۱۸۸۷ دلار معامله می‌شد. بنابراین ظرف ۲۹ روز، طلای دیجیتال تقریباً ۵۰% رشد کرده است و فوریه گذشته به موفق‌ترین ماه برای سرمایه‌گذاران در سه سال اخیر تبدیل شده است. ما پنج دلیل پشت رالی گاوی فعلی را در بررسی قبلی‌مان بررسی کردیم و آنها را از مهم‌ترین به کم‌اهمیت‌ترین مرتب کردیم. سرمایه‌گذاری‌های کلان در ETF‌های اسپات بیت کوین به‌عنوان کاتالیزور تقاضای شدید برای بیت کوین عمل می‌کنند. البته همان‌طور که «جی پی مورگان» هم گفته است در حال حاضر خریدهای سرمایه‌گذاران خرد کریپتو با مبالغ نسبتاً کم ،  از جریان نقدی شرکت‌های بزرگ، بیشتر شده است.

تحلیل‌گران «گلسنود» می‌گویند وضعیت فعلی شبیه به جهشی است که در ۲۰۲۱-۲۰۲۰ ثبت شد. دینامیک‌های جریان سرمایه، فعالیت صرافی‌ها، اهرم در مشتقات کریپتو و تقاضای سفته‌بازان نهادی و خرد همگی نشان‌دهنده انفجار تمایل سرمایه‌گذاران به ریسک هستند. نشانه‌های احساس سفته‌بازی هم وارد بازار مشتقات شده‌اند. بهره باز  (OI) کل فیوچرز بیت کوین به ۲۱ میلیارد دلار رسیده است و در حال نزدیک‌شدن به سطوح جنون‌آمیز سال ۲۰۲۱ است. OI فقط در هفت روز معاملاتی گذشته در سطح بالاتری قرار داشته است. افزایش شدید لیکویید شدن پوزیشن‌های شورت بیت کوین به‌عنوان یک ماشه دیگر عمل می‌کند.

«مکس کیزر»، سرمایه‌گذار، مؤسس «Heisenberg Capital» و میزبان برنامه «Keiser Report» سرمایه‌گذاری در بیت کوین را با خرید سهم «برکشایر هاتاوی» متعلق به «وارن بافت» در مارس ۱۹۸۵ مقایسه کرده است زمانی که هر سهم آن ۱۵۰۰ دلار قیمت داشت. از آن زمان به بعد ارزش این سهم به ۶۲۹۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرده است. «کیزر» می‌گوید بیت کوین پتانسیل صعود ۴۱۰۰۰ درصدی دارد. اگر بیت کوین این رشد سریع را تجربه کند هر سکه ارزشی بیش از ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار پیدا خواهد کرد و ارزش کل بازار دارایی‌های دیجیتال هم از ۴۵۰ تریلیون دلار فراتر خواهد رفت (برای مقایسه، ارزش فعلی بازار شرکت اپل، ۲.۸۲ تریلیون دلار است که آن را به یکی از ارزشمندترین شرکت‌های جهان تبدیل می‌کند پس از آن مایکروسافت با ۲.۰ تریلیون دلار، آلفابت با ۱.۷۷ تریلیون دلار و آمازون با ۱.۶ تریلیون دلار قرار می‌گیرند).

ضمناً «مکس کیزر» به تریدرها و سرمایه‌گذاران درباره ریزش بزرگ بازار سهام آمریکا هشدار می‌دهد. او می‌گوید «ریزشی شبیه به سال ۱۹۸۷ در راه است. بیت کوین یک پناهگاه امن عالی است که قیمت آن به بالای ۵۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید». باید اشاره کنیم که بیت کوین کاملاً از سایر دارایی‌های ریسکی مثل سهام «جدا شده است» و همبستگی آن با شاخص‌های سهام مثل S&P500، داوجونز و نزدک تقریباً به صفر افت کرده است.

بعد از این که BTC/USD در ۲۷ فوریه از ۵۶۰۰۰ دلار عبور کرد، «پیتر برندت» تریدر و تحلیل‌گر افسانه‌ای و رئیس «Factor LLC» پیش‌بینی خودش درباره قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۵ را از ۱۲۰,۰۰۰ دلار به ۲۰۰,۰۰۰ دلار تغییر داد. وقتی بیت کوین بر مرز بالایی کانال ۱۵ماهه خودش غلبه کرد (در چارت BTC/USD این مقاومت، خط روندی است که کف نوامبر ۲۰۲۲ را به سپتامبر ۲۰۲۳ متصل می‌کند و سقف آوریل ۲۰۲۳ را به ژانویه ۲۰۲۴ متصل می‌کند) این متخصص سقف جدیدی را برای بیت کوین اعلام کرد. «برندت» عقیده دارد چرخه گاوی فعلی در آگوست-سپتامبر ۲۰۲۵ به پایان خواهد رسید. در آن زمان، قیمت طلای دیجیتال باید به هدف اعلام شده برسد.

 «برندت» با لحنی شوخی-جدی می‌گوید به‌عنوان نقطه خروج از پوزیشن هم از چشم‌های لیزری در شبکه X به‌عنوان «اندیکاتور خلاف روند» استفاده می‌کند همان‌طور که در سال ۲۰۲۱ هم این کار را کرده بود. او اصرار می‌کند که «خب بچه‌ها اگر می‌خواهید بیت کوین روند قوی خودش را حفظ کند لطفاً چشم‌های لیزری را در عکس پروفایل شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنید. چشم‌های لیزری بیش از حد یعنی سیگنال فروش».

ChatGPT-4 هم به قیمت مشابهی اشاره می‌کند. این هوش مصنوعی عقیده دارد قیمت BTC در آگوست ۲۰۲۵ می‌تواند به ۱۷۹۰۰۰ دلار برسد. البته ChatGPT-4 به مشکلاتی که برای پیش‌بینی دقیق وجود دارند، اشاره می‌کند و هشدار می‌دهد که «این محاسبات فقط گمانه‌زنی هستند و به طیف وسیعی از عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی اقتصادی، رگولاتوری و تکنولوژیک بستگی دارند».

«تام لی» یکی از مؤسسان شرکت تحلیلی «Fundstrat» در مصاحبه‌ای با «CNBC» گفته است که قیمت BTC  در سال جاری یعنی ۲۰۲۴ می‌تواند در ۱۰ ماه آینده به ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد.  او می‌گوید «ETF‌ها تقاضا را افزایش می‌دهند، هاوینگ عرضه را کم می‌کند و انبساطی شدن سیاست پولی هم در کنار سایر عوامل از دارایی‌های ریسکی و بیت کوین حمایت می‌کند». این متخصص عقیده دارد نباید در آینده نزدیک انتظار اصلاح بازار ارز دیجیتال را داشته باشیم. «لی»  پیش‌بینی خودش در ماه ژانویه را دوباره تکرار می‌کند و می‌گوید بیت کوین ظرف پنج سال به ۵۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. مؤسس «Fundstrat» می‌افزاید. «این دارایی همانی است که باید باشد، فکر می‌کنم در حال اثبات برتری‌های خودش است. مخزن بزرگی از ارزش، یک دارایی خوب ریسکی که درعین‌حال بسیار امن هم هست».

در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱ مارس، BTC/USD در حوالی ۶۲۵۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار کریپتو هم از سطح مهم ۲ تریلیون دلار فراتر رفته است و به ۲.۳۴ تریلیون دلار رسیده است (هفته قبل ۱.۹۵ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع هم از ۷۶ به ۸۰ نقطه افزایش پیدا کرده است و در منطقه طمع شدید قرار دارد.

در پایان این بررسی هم نظری بر خلاف نظرات رایج و محبوب را بررسی می‌کنیم، متخصصان بانک مرکزی اروپا بر خلاف مشتاقان بی‌شمار بیت کوین عقیده دارند ارزش منصفانه BTC... صفر است. آنها علی‌رغم تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین در آمریکا و رالی قیمت فعلی عقیده دارند بیت کوین هیچ ارزشی ندارد.

متخصصان بانک مرکزی اروپا در نوامبر ۲۰۲۲ مقاله‌ای با عنوان «آخرین مقاومت بیت کوین» منتشر کرده بودند. آنها در این مقاله به تثبیت قیمت‌های کریپتو به‌عنوان «آخرین تقلای مصنوعی قبل از حرکت به سمت عدم تناسب نهایی» اشاره کردند. از آن زمان تابه‌حال قیمت طلای دیجیتال از ۱۷۰۰۰ به ۶۰,۰۰۰ دلار رسیده است. البته این صعود قیمت باعث نشده است تا متخصصان این بانک نظرشان را تغیر دهند. آنها در مقاله جدیدی با عنوان «تأیید ETF – لباس نو برای پاداش لخت» نوشته‌اند که استدلال‌های یک سال قبل آنها درست بوده است. اول این که بیت کوین نتوانسته‌اند به یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهانی برای پرداخت تبدیل شود. دوم این که کریپتو به سرمایه‌گذاری مناسبی که ارزش آن حتماً افزایش پیدا می‌کند، تبدیل نشده است.

این مقاله می‌گوید «بیت کوین هنوز برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست. بیت کوین هیچ جریان وجه نقد (مثل املاک) یا سود سهامی (مثل سهام شرکت‌ها) تولید نمی‌کند و نمی‌توان آن را مصرف کرد (مثل کالاها) و هیچ مزیت اجتماعی (مثل جواهرآلات و طلا) تولید نمی‌کند و ارزش سفته‌بازی آن بر اساس توانایی‌های برجسته (مثل آثار هنری) نیست». جالب است که ببینیم اگر مثلاً پیش‌بینی «ماکس کیزر» درست از آب دربیاید و «پادشاه لخت» به ارزش ۲۱ میلیون دلار برای هر سکه برسد، این متخصصان چه خواهند گفت؟

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید