2024 فوریه 25

EUR/USD : ادبیات بانک مرکزی اروپا علیه دلار است

داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) آمریکا که روز ۱۳ فوریه منتشر شدند فراتر از انتظار بودند. شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) هم صعود تورم صنعتی در این کشور را نشان می‌داد. بااین‌حال دلار آمریکا نتوانست حمایت بیشتری را به دست بیاورد. شاخص دلار (DXY) از ۱۴ فوریه رو به نزول گذاشت درحالی‌که EUR/USD دائما بالاتر می‌رفت.

صورت‌جلسات آخرین جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) روز چهارشنبه ۲۱ فوریه منتشر شدند و نشان دادند که شاید فدرال رزرو عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره نداشته باشد. بااین‌حال جو حاکم بر بازار این است که فدرال رزرو سیاست پولی خودش را خیلی زودتر از بانک مرکزی اروپا، انبساطی خواهد کرد. این موضوع، فشار جدی را به دلار وارد می‌کند به‌خصوص چون این انتظارات دائما توسط اظهارات مسئولان رده‌بالای اروپایی تقویت می‌شوند. «ایزابل شنابل» عضو شورای اجرایی بانک مرکزی اروپا گفته است باید تا وقتی این بانک مطمئن شود که تورم به‌صورت پایدار به سطح هدف میان‌مدت ۲.۰% برگشته است سیاست پولی همچنان انقباضی بماند.

 «یواخیم ناگل» رئیس «بوندس‌بانک» که همکار «شنابل» در بانک مرکزی اروپا است هم در اظهارات مشابهی در روز جمعه ۲۳ فوریه گفته است «هنوز برای کاهش نرخ بهره خیلی زود است حتی اگر این کار خیلی وسوسه‌انگیز باشد». «ناگل» عقیده دارد پیش‌بینی قیمت هنوز به اندازه کافی روشن نیست و داده‌های کلیدی فشار قیمت فقط در سه‌ماهه دوم (Q2) در دسترس متخصصان قرار خواهند گرفت و شاید آن زمان بتواند کاهش نرخ بهره را مدنظر قرار داد.

رئیس «بوندس‌بانک» عقیده دارد دوره کاهش سریع تورم به پایان رسیده است و ممکن است موانعی در آینده سر راه قرار بگیرند و در ماه‌های آینده تورم تا حد قابل‌توجهی بالای سطح هدف ۲.۰% باقی خواهد ماند (طبق آخرین پیش‌بینی‌های بانک «MUFG» انتظار داریم که CPI در منطقه یورو در سال ۲۰۲۴ در حد ۲.۷% باشد).

روز پنجشنبه ۲۲ فوریه جفت‌ارز EUR/USD تا ۱.۰۸۸۷ جهش کرد و پس از آن تا ۱.۰۸۰۲ افت کرد که دلیل آن فعالیت تجاری (PMI) غیریکنواخت در کشورهای مختلف منطقه یورو بود. تخمین‌های مقدماتی نشان می‌دهند که PMI تولید فرانسه از ۴۳.۱ به ۴۶.۸ افزایش یافته است و از سطح مورد انتظار ۴۳.۵ فراتر رفته است. شاخص خدمات از ۴۵.۴ به ۴۸.۰ افزایش یافته و از سطح مورد انتظار ۴۵.۷ بیشتر شده است. این اندیکاتورها که خیلی از سطوح مورد انتظار قبلی بیشتر هستند، اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران را افزایش دادند و نه فقط شاخص‌های سهام بلکه اقدام فعالان برای خرید یورو هم به ضرر دلار تمام شد.

بااین‌حال شادی گاوهای یورو خیلی کوتاه بود و انتشار PMI آلمان، این سرخوشی را متوقف کرد. شاخص تولید آلمان که موتور اقتصاد اروپا است از ۴۵.۵ به ۴۲.۳ کاهش یافته بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد به ۴۶.۱ برسد. PMI تولید منطقه یورو از ۴۶.۶ به ۴۶.۱ افت کرده بود درحالی‌که انتظار داشتیم تا ۴۷.۰ افزایش پیدا کند. توجه به این نکته مهم است که همه این اندیکاتورها زیر سطح کلیدی ۵۰.۰ هستند که رکود اقتصادی را نشان می‌دهد. فقط بخش خدمات به این آستانه ۵۰.۰ رسیده است. به‌طورکلی PMI ترکیبی منطقه یورو به ۴۸.۹ افزایش پیدا کرد که بالاترین مقدار از ژوئن ۲۰۲۳ است اما هنوز برای هفتمین ماه متوالی در منطقه منفی قرار دارد.

ولی همین اندیکاتورها در آن‌سوی اقیانوس اطلس، رشد اقتصادی آمریکا را نشان می‌دهند. داده‌های مقدماتی نشان داد که اندیکاتور فعالیت تجاری در بخش خدمات ۵۱.۳ نقطه است و در بخش تولید، ۵۱.۵ نقطه است. پنجشنبه، به طور سنتی تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا منتشر شد که ظرف این هفته از ۲۱۳ هزار به ۲۰۱ هزار کاهش یافته بود (پیش‌بینی می‌شد که ۲۱۷ هزار باشد) و این آمارها تقویت بازار کار را نشان می‌دهند.

هفته قبل EUR/USD در ۱.۰۸۲۰ بسته شد. برخی تحلیل‌گران عقیده دارند داده‌های جدید اقتصاد کلان نشان می‌دهند که تضعیف دلار، پدیده‌ای موقتی است و انتظار دارند که DXY به مسیر صعودی برگردد. فقط رویدادهای خارق‌العاده اقتصادی یا سیاسی می‌توانند مانع از این اتفاق شوند. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۳ فوریه، ۵۰% از متخصصان به تقویت دلار و افت این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۳۰% طرف‌دار یورو هستند درحالی‌که ۲۰% هم موضع خنثی دارند. فقط ۱۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند، ۱۵% خاکستری خنثی هستند و ۷۵% سبز هستند درحالی‌که ۲۰% از آنها در منطقه بیشتر خرید قرار دارند. تعادل قدرت در اندیکاتورهای روند متفاوت است: ۳۵% قرمز و ۶۵% سبز هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۰۰ قرار دارد که پس از آن به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۹۵، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۴۰، ۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰.

از رویدادهای کلیدی هفته آینده باید به سه‌شنبه ۲۷ فوریه اشاره کنیم که آخرین آمارهای سفارش کالاهای بادوام آمریکا منتشر خواهد شد. داده‌های مقدماتی حجم GDP آمریکا در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ هم در روز بعد اعلام خواهند شد. داده‌های فروش خرده‌فروشی و قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آلمان هم پنجشنبه همراه با شاخص هزینه مصرف شخصی و آمارهای بازار کار آمریکا منتشر خواهند شد. نوسان معناداری را می‌توان در پایان هفته کاری انتظار داشت. در اولین روز بهار، نرخ تورم سالانه (CPI) منطقه یورو و ارقام نهایی شاخص فعالیت تجارت (PMI) در آمریکا اعلام خواهند شد.

 

GBP/USD: اقتصاد انگلستان در حال قدرت‌گرفتن است

، اندیکاتورهای مقدماتی انگلستان هم روز پنجشنبه ۲۲ فوریه همراه با داده‌های فعالیت تجاری آمریکا و منطقه یورو منتشر شدند. شاخص فعالیت تجاری (PMI) بخش تولید انگلستان اگرچه کمی زیر پیش‌بینی قبلی یعنی ۴۷.۵ بود اما افزایش ملایمی از ۴۷.۰ به ۴۷.۱ نقطه را نشان می‌داد. شاخص بخش خدمات هم در ۵۴.۳ ثابت باقی مانده بود. بااین‌حال PMI ترکیبی به ۵۳.۳ رسیده بود و هم از پیش‌بینی‌ها و هم مقدار قبلی ۵۲.۹ فراتر رفته بود. این آمارها که بالای ۵۰.۰ یعنی در منطقه سبز هستند به‌وضوح بهبود چشم‌انداز اقتصاد بریتانیا را نشان می‌دهند. ظاهراً رکود فنی که در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ تجربه شده بود به پایان رسیده است یا دستکم به پایان خودش نزدیک شده است.

در بررسی قبلی به پیش‌بینی اقتصاددانان «Scotiabank» اشاره کردیم که GBP/USD با شروع از منطقه حمایت بلندمدت ۱.۲۵۰۰، صعود خودش به سمت ۱.۲۷۰۰ را آغاز خواهد کرد. این پیش‌بینی در ۲۲ فوریه بعد از انتشار PMI بریتانیا درست از آب درآمد چون این جفت‌ارز به قله ۱.۲۷۰۹ رسید و به مرکز کانال ساید میان‌مدت ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ برگشت.

داده‌های مطلوب درباره اقتصاد انگلستان و احیای مجدد اشتهای ریسک جهانی باید تأثیر مثبتی بر پوند بگذارند. استراتژیست‌های بانک ژاپنی «MUFG» معتقدند که در این شرایط «اگر فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، زمان اولین کاهش نرخ بهره را عقب بیندازند، بانک مرکزی انگلستان (BoE) هم این افزایش را به تعویق خواهد انداخت.». به یاد داریم که در پایان جلسه ۱ فوریه، بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد که نرخ بهره بانکی را در سطح فعلی ۵.۲۵% نگه می‌دارد. اظهارات مربوط به این جلسه نشان می‌دادند که «قبل از کاهش نرخ بهره، شواهد بیشتری لازم است که شاخص قیمت مصرف‌کننده تا ۲.۰% افت خواهد کرد و در این سطح باقی خواهد ماند». فعالان بازار انتظار دارند که اولین کاهش نرخ بهره در ماه آگوست اجرا شود. این انتظار همین حالا هم در قیمت‌ها لحاظ شده است و مانع از سقوط GBP/USD می‌شود.

بانک «MUFG» عقیده دارد «اگرچه همبستگی پوند با شاخص‌های سهام جهانی ضعیف‌تر شده است اما هنوز قوی‌تر از همبستگی دلار با ریسک است. اگر اشتهای ریسک تداوم داشته باشد این وضعیت می‌تواند پوند را قوی‌تر کند». بااین‌حال متخصصان این بانک هشدار می‌دهند که هنوز نگرانی‌هایی درباره رشد اقتصاد بریتانیا وجود دارد و این موضوع می‌تواند رشد GBP را محدود کند.

جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل را در ۱.۲۶۷۰ به پایان رساند. پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره روزهای آینده به این صورت است: ۶۵% به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند درحالی‌که ۳۵% از رشد آن حمایت می‌کنند. فقط ۱۰% از اسیلاتورهای D1 به سمت جنوب هستند، ۱۵% شرق را نشان می‌دهند و مابقی آنها یعنی ۷۵% به سمت شمال هستند، از بین دسته آخر ۱۰% وضعیت بیش‌خرید را نشان می‌دهند. اندیکاتورهای روند هم به سمت پوند متمایل هستند: ۹۰% از اندیکاتورها به سمت شمال هستند و ۱۰% باقیمانده به سمت جنوب هستند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند، با سطوح و مناطق حمایت زیر مواجه می‌شود: ۱.۲۶۵۰-۱.۲۶۳۵، ۱.۲۵۷۰، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۰، ۱.۲۳۳۰. اگر صعود اتفاق بیفتد این مقاومت‌ها بر سر راه خواهند بود: ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۵، ۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

انتشار هیچ داده اقتصاد کلان مهمی درباره اقتصاد انگلستان برای هفته آینده برنامه‌ریزی نشده است.

 

USD/JPY: به‌سوی ماه و فراتر از آن، مقصد بعدی مریخ

بازده اوراق خزانه ده‌ساله آمریکا فعلاً حدود ۴.۳۰% است که همچنان از دلار در برابر ین حفاظت می‌کند، چون بازده ین پایین و نرخ‌های بهره ین منفی هستند. USD/JPY هفته قبل دوباره به بالای ۱۵۰.۰۰ رفت و تلاش کرد تا مانع ۱۵۱.۰۰ را پشت سر بگذارد. البته این بار هم ناموفق بود: سقف محلی در ۱۵۰.۷۶ ثبت شد و هفته در ۱۵۰.۵۲ بسته شد.

احتیاط گاوهای USD/JPY عمدتاً به دلیل این حقیقت بود که ناحیه ۱۵۲.۰۰-۱۵۰.۰۰ جایی است که وزارت مالی ژاپن مداخلات ارزی خودش را در اکتبر ۲۰۲۲ و نوامبر ۲۰۲۳ آغاز کرده است. بااین‌حال هر تریدری می‌داند که اتفاقات گذشته همیشه تضمین‌کننده اتفاقات آینده نیستند. بنابراین ادامه مسیر گذشته توسط وزارت مالی و بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در آینده اصلا قطعی نیست.

باید به این نکته اشاره کنیم که GDP ژاپن در دو فصل اخیر افت کرده است. ارز ملی ضعیف با جذاب‌تر کردن و رقابتی‌تر کردن محصولات ژاپنی در بازارهای خارجی از صادرکنندگان حمایت می‌کند و به این وسیله اقتصاد ژاپن را تحریک به رشد می‌کند. همین موضوع بی‌میلی رگولاتورهای مالی ژاپنی برای انقباضی کردن سیاست پولی را نشان می‌دهد. «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن عقیده دارد فقط وقتی به سؤال حفظ یا تغییر سیاست پولی، از جمله نرخ بهره، فکر خواهد کرد که «شانس رسیدن پایدار و ثابت به سطح قیمت هدف وجود داشته باشد».

همان‌طور که گفتیم، احتمال معکوس شدن روند USD/JPY به سمت جنوب از منطقه ۱۵۲.۰۰-۱۵۱.۰۰ زیاد است اما احتمال آن هنوز به ۱۰۰% نرسیده است. در حال حاضر نرخ این جفت‌ارز تقریباً ۱۴% بالاتر از نرخ یک سال قبل است. برخی متخصصان اشاره می‌کنند که مقامات مالی ژاپن وقتی این رقم به ۲۰% سال‌به‌سال می‌رسد، نگران می‌شوند و واکنش نشان می‌دهند. آنها در شرایط فعلی احساس آرامش نسبی می‌کنند به‌خصوص به این دلیل که اقتصاد ژاپن با این نرخ تبادل ارز در دو سال گذشته سازگار شده است. بنابراین ممکن است به‌جای سقوط تا ۱۴۰.۰۰ که بانک «Danske Bank» پیش‌بینی کرده است، شاهد صعود تا حوالی ۱۶۰.۰۰ باشیم، همان‌طور که ۳۴ سال قبل در آوریل ۱۹۹۰  هم شاهد اتفاق مشابهی بودیم.

متخصصان بانک سنگاپوری «United Overseas» در بررسی چشم‌انداز کوتاه‌مدت خودشان عقیده دارند USD/JPY ظرف یک تا سه هفته احتمالاً در دامنه ۱۴۸.۷۰ تا ۱۵۰.۹۰ معامله خواهد شد. بااین‌حال این بانک احتمال می‌دهد که شکسته‌شدن مقاوت ۱۵۰.۹۰ باعث کشیده‌شدن ماشه صعود به ۱۵۲.۰۰ شود. در زمان نوشتن این بررسی، ۴۰% از متخصصان طرف‌دار دلار هستند درحالی‌که اکثر آنها (۶۰%) به تقویت ین رأی می‌دهند. اندیکاتورهای روند و اسیلاتورهای D1 همگی به شمال هستند و ۱۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید قرار دارند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰ قرار دارد و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۲۵، ۱۴۷.۶۵، ۱۴۶.۸۵-۱۴۶.۶۵، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۵۰.۹۰، ۱۵۲.۰۵-۱۵۱.۷۰ و ۱۵۳.۱۵.

هیچ رویداد اقتصادی مهمی در اقتصاد ژاپن برای هفته آینده برنامه‌ریزی نشده است.

 

ارز دیجیتال: پنج دلیل برای پایان زمستان کریپتو

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۶ فوریه تا ۱ مارس ۲۰۲۴1

در هفته قبل یک دوره صلح و آرامش در روند جنگ بین خرس‌ها و گاوهای بیت کوین ایجاد شد. BTC/USD که ۵۱۵۰۰ دلار را به‌عنوان نقطه پیوت خودش انتخاب کرده بود در کریدور تنگ ۵۲۵۰۰-۵۰۵۰۰ دلار به‌صورت ساید حرکت می‌کرد. تلاش گاوها برای شکستن مقاومت در ۲۰ فوریه شکست خورد و این جفت‌ارز به مرزهای تعیین شده قبلی برگشت. البته همان‌طور که تجربه نشان می‌دهد هیچ آرامشی نمی‌تواند پایدار بماند و قطعاً با صاعقه، بادهای طوفانی و باران شدید دنبال می‌شود. به‌خصوص در بازار پرنوسان کریپتو بارها با این وضعیت مواجه می‌شویم. خب اگر شرایط تغییر کند چه اتفاقی را می‌توانیم انتظار داشته باشیم؟

«لوکاس اتومورو» رئیس بخش پژوهش «IntoTheBlock» عقیده دارد احتمال رسیدن بیت کوین به سقف تاریخی جدید در شش ماه آینده فعلاً ۸۵% است، او می‌گوید بیت کوین احتمالاً از ۷۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد. این تحلیل‌گر عوامل زیر را برای این رشد ذکر می‌کند:

۱. هاوینگ در ماه آوریل: این چهارمین هاوینگ بیت کوین است که پاداش بلوک را از BTC ۶.۲۵ به BTC ۳.۱۲۵ کاهش خواهد داد و باعث کاهش فشار فروش می‌شود. «اتومورو» می‌گوید احتمال دارد که بیت کوین ظرف یک ماه بعد از هاوینگ به سقف تاریخی (ATH) جدیدی برسد .

۲. ادامه ورود سرمایه به ETF‌های اسپات بیت کوین: درحالی‌که هنوز مشخص نیست که ورود قوی سرمایه به ETF‌ها چقدر ادامه خواهد داشت اما ورود پایدار سرمایه به‌مرورزمان باعث افزایش قیمت بیت کوین به دلیل افزایش تقاضا می‌شود.
۳. سیاست نرخ بهره فدرال رزرو: موضع سخت‌گیرانه فدرال رزرو درباره نرخ بهره در سال ۲۰۲۲، زمینه را برای ایجاد روند خرسی در دارایی‌های ریسکی مثل بازار کریپتو فراهم کرد. درحالی‌که تورم در سال ۲۰۲۴ از ۱۰% به ۳% افت کرده است عده زیادی تغییر سیاست پولی فدرال رزرو و شروع چرخه کاهش نرخ بهره را پیش‌بینی می‌کنند. «اتومورو» معتقد است «این انتظار احتمالاً نیروی اصلی پشت رالی‌های جدید بیت کوین و سهام خواهد بود... این بار حرکت قیمت بیت کوین رابطه تنگاتنگ‌تری با دارایی‌های سنتی خواهد داشت و باعث همبستگی بیت کوین با شاخص‌های نزدک و S&P500 و رسیدن به سقف جدید دو‌ماهه خواهد شد».

۴. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: با وجود مخالفت رئیس‌جمهور فعلی «جو بایدن» با دارایی‌های دیجیتال، کمپین‌های انتخاباتی تأثیر مثبتی بر بازار کریپتو می‌گذارند. «IntoTheBlock» گزارش می‌کند که «مؤسسه پیش‌بینی Polymarket فعلاً فقط ۳۳% به بایدن شانس انتخاب مجدد می‌دهد و دونالد ترامپ که خیلی با ارز دیجیتال رفتار بهتری دارد را به احتمال زیاد برنده می‌داند». ممکن است فدرال رزرو سیاست پولی خودش را انبساطی کند تا شانس انتخاب مجدد رئیس‌جمهور فعلی را افزایش دهد و این به نفع بازارهای سهام و ارز دیجیتال است.

۵. هج‌فوندها: «اتومورو» به این نکته اشاره می‌کند که وقتی بیت کوین بعد از همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ احیا شد، غول‌های مالی سنتی برای اولین‌بار پتانسیل کریپتو را کشف کردند. با راه‌اندازی ETF‌های بیت کوین، هج‌فوندها فرصت دارند تا طبقه دارایی جدیدی را به دارایی‌هایشان اضافه کنند و این باعث پذیرش و مقبولیت دارایی‌های دیجیتال می‌شود.
البته «IntoTheBlock» می‌گوید این سناریوها شاید به دلیل چند عامل تغییر کنند. مثلاً اگر فدرال رزرو سیاست خودش را انبساطی نکند ممکن است بیت کوین با ۱۰% اصلاح قیمت مواجه شود. نبردهای ژئوپلیتیک هم تأثیر منفی بر قیمت طلای دیجیتال می‌گذارند. در صورت ورشکستگی بازیگران بزرگ هم ممکن است فشار فروش غیرمنتظره ای اتفاق بیفتد.
همان‌طور که (در نکته ۳) گفتیم همبستگی بین بیت کوین و S&P500 در حال افزایش است که نشان می‌دهد BTC همراه با بازار سهام آمریکا صعود می‌کند. بعد از این که S&P500 از ۵۰۰۰ واحد عبور کرد، بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» پیش‌بینی پایان سال خودش درباره شاخص را به ۵۲۰۰ واحد اصلاح کرد که همین صعود می‌تواند نشانه حمایت بیشتری از بیت کوین باشد.

هر تریدری می‌داند که تعیین بهترین لحظه فروش یک دارایی به اندازه تصمیم به خرید آن مهم است. «دنیس لو» که به «Virtual Bacon» مشهور است، چند روز قبل، روش سرمایه‌گذاری بیت کوین خودش را منتشر کرد و سه عنصری که طراحی کرده است تا نشان دهند بازار شاید به قله خودش رسیده باشد را معرفی کرد.

۱. نقاط خاص قیمت: اولین نشانه‌ای که باید به آن نگاه کنیم نقاط خاص قیمت است: ۲۰۰,۰۰۰ دلار برای بیت کوین و ۱۵۰۰۰ دلار برای اتریوم چنین نقشی دارند. فرضیه «لیو» بر اساس چرخه‌های تاریخی و کاهش سودها مطرح شده است. این یک اندیکاتور واضح و مشخص است که وقتی درباره پوزیشن خروج صحبت می‌کنیم کارایی دارد.

۲. استراتژی خروج بر اساس زمان: دومین محکی که «لیو» به آن اشاره می‌کند محدوده زمانی است. این تریدر بدون توجه به دینامیک‌های قیمت دارایی، پوزیشن‌های خروج خودش را تا پایان سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی کرده است. این تصمیم بر اساس اهمیت الگوهای تاریخی و تحلیل چرخه‌های هاوینگ و مدت‌زمان بازارهای گاوی گرفته شده است.
۳. نظارت بر الگوهای قیمتی: آخرین عنصر روش «لیو» هم نظارت دقیق بر الگوهای قیمت به‌خصوص رفتار بیت کوین نسبت به میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰۰ روزه و ۲۱ هفته‌ای (EMA) است. افت قیمت به زیر این سطوح حمایتی، نیاز به فروش بیت کوین را نشان می‌دهد.

واضح است که قیمت ۲۰۰,۰۰۰ دلار برای بیت کوین فقط یک پیش‌بینی است و ضمناً این پیش‌بینی برای آینده نسبتاً دور است. در آینده نزدیک همان‌طور که قبلاً گفتیم، اندیکاتورهای آن‌چین زیادی هستند که نشان می‌دهند  اکنون وارد «منطقه ریسک» شده‌ایم و «گلسنود» هم قبلاً به این موضوع اشاره کرده است. آنها سطح نسبتاً پایین سود تحقق‌یافته را باتوجه‌به رشد فعال قیمت در چهار هفته گذشته ثبت کرده‌اند. مشاهدات متخصصان «گلسنود» نشان می‌دهند که اندیکاتور ریسک بالا معمولاً در مراحل اولیه بازار گاوی دیده می‌شود. به این دلیل که هولدرها به‌محض رسیدن به «سطح سود قابل‌توجه» شاید برداشت سود را شروع کنند و این باعث اصلاح قیمت روبه‌پایین می‌شود.

تحلیل‌گری به نام «گرت سولوی» می‌گوید بیت کوین ممکن است تا ۳۰,۰۰۰ دلار افت کند به‌خصوص اگر بازار سهام هم اصلاح نزولی داشته باشد. این متخصص به این حمایت احتمالی جدید بیت کوین به‌عنوان «خطی روی شن» اشاره می‌کند و می‌گوید «خط اصلی که من روی شن به‌عنوان حمایت رسم کرده ام، ۳۰,۰۰۰ تا ۳۲,۰۰۰ دلار است [...]. اگر قیمت تا آنجا افت کند، حجم بسیار زیادی BTC خواهم خرید».

 «مایکل ون دی پوپ»، سرمایه‌گذار و مؤسس «MN Trading» هم به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند قبل از ورود به بازار منتظر اصلاح ۴۰-۲۰% بمانند. این متخصص عقیده دارد پولبک بیت کوین می‌تواند به‌محض رسیدن به منطقه ۵۸۰۰۰-۵۳۰۰۰ دلار اتفاق بیفتد. او می‌افزاید «البته اگر با قصد هلد کردن دو تا سه‌ساله بیت کوین می‌خرید و اگر فکر می‌کنید که در همین دوره قیمت تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد پس هیچ‌چیزی نباید مانع از خرید شما در قیمت‌های [فعلی] بیت کوین شود».

درحالی‌که هفته قبل بیت کوین یک روند تخت و فلت داشت (نوسان ۴% برای BTC قطعاً یک روند تخت است) اما رقیب اصلی آن اتریوم خیلی فعال‌تر بود. این آلت‌کوین که از افت سال قبل احیا شده است دینامیک‌های عالی را از پایان ژانویه نشان داده است و بیش از ۳۵% رشد کرده است و به سطح مهم ۳۰۰۰ دلار رسیده است. این موضوع هم به رقابت در بخش DeFi و هم امید به راه‌اندازی ETF‌های ETH در ماه مه همین امسال برمی‌گردد. اگرچه در بررسی‌های قبل به نظر چند متخصص اشاره کردیم که درباره راه‌اندازی این صندوق‌ها شک داشتند اما تعداد زیادی خوش‌بین هم وجود دارد. مثلاً تحلیل‌گران «Bernstein» عقیده دارند احتمال این که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) صندوق ETF اتریوم را در ماه مه تصویب کند تقریباً ۵۰% است و آنها تقریباً ۱۰۰% مطمئن هستند که تأیید این صندوق‌ها در ۱۲ ماه آینده اتفاق خواهد افتاد.

تحلیل‌گران «Bernstein» می‌گویند «اتریوم با نرخ بازده دینامیکش، طراحی دوستدار محیط‌زیستش و فوایدی که در زمینه ایجاد بازارهای مالی جدید دارد، چشم‌انداز خوبی برای پذیرش انبوه توسط مؤسسات بزرگ دارد. اتریوم احتمالاً تنها دارایی دیجیتال جایگزین بیت کوین است که می‌تواند تأیید ETF را از SEC بگیرد». آنها می‌گویند شاید مسئولان تحت‌تأثیر این حقیقت قرار بگیرند که فعالان بازار سهام سنتی نه‌تنها می‌خواهند ETF‌های اسپات ETH هم مثل ETF‌های بیت کوین راه‌اندازی شوند بلکه «خواهان ایجاد بازارهای مالی شفاف‌تر و توکنایز شده‌تر در شبکه ETH هستند جایی که منافع شبکه برای کاربران از انباشت ساده دارایی‌ها فراتر می‌رود». بانک «استاندارد چارترد» تخمین می‌زند که اگر ETF اسپات اتریوم تأیید شود قیمت این سکه در آینده نزدیک می‌تواند تا ۴۰۰۰ دلار بالا برود.

در شب ۲۳ فوریه که این بررسی نوشته می‌شود، BTC/USD در منطقه ۵۱۰۰۰ دلار معامله می‌شود و ETH/USD در ۲۹۳۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم نسبت به هفته قبل تغییری نکرده است و ۱.۹۵ تریلیون دلار است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم تا مرز پایینی منطقه طمع یعنی ۷۶ نقطه صعود کرده است (نسبت به ۷۲ نقطه در هفته قبل).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید