2023 مارس 13

هوش مصنوعی و ربات‌های عصبی در معامله‌گری فارکس، سهام و سایر بازارها1

هوش مصنوعی (AI) شاخه‌ای از علم کامپیوتر است که هدف آن ساختن ماشین‌های هوشمندی است که بتوانند رفتار و فرایندهای تصمیم‌گیری انسان را تقلید کنند. شبکه‌های عصبی، یک زیرمجموعه از هوش مصنوعی هستند که به شکل خاص  برای کارهایی مثل شناسایی تصویر، ترجمه زبان و پیش‌بینی قیمت ارزها، سهام و سایر دارایی‌های مالی مفید هستند.

فواید هوش مصنوعی در معاملات آنلاین در بازارهای مالی

معامله‌گران آنلاین می‌توانند به چند روش از هوش مصنوعی (AI) سود ببرند. الگوریتم‌های قدرت گرفته از هوش مصنوعی می‌توانند مقدار زیادی از داده‌های بازارهای مالی، منابع خبری و رسانه‌های اجتماعی را تحلیل کنند تا روندها و الگوها را شناسایی کنند. این اطلاعات می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا تصمیم‌های سرمایه‌گذاری آگاهانه‌ای بگیرند و ریسک را به حداقل برسانند. ضمنا سیستم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند معاملات را به‌صورت خودکار و سریع‌تر از انسان‌ها اجرا کنند و به معامله‌گران اجازه دهند تا در هر لحظه روی حرکت‌های بازار سرمایه‌گذاری کنند. به‌این‌ترتیب معامله‌گران می‌توانند در زمان خودشان صرفه‌جویی کنند و سودشان را با استفاده از ابزارهای معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی افزایش دهند.

هوش مصنوعی و ربات‌های عصبی در معامله‌گری فارکس، سهام و سایر بازارها2

ربات‌های معاملاتی از هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی استفاده می‌کنند.

ربات معاملاتی (مشاور متخصص/EA) از شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی، شبیه به EA های معمولی، استفاده می‌کند و بر اساس قوانین و الگوریتم‌های از پیش تعیین شده کار می‌کند. البته می‌توان استراتژی آن را بر اساس شرایط بازار تغییر داد و آن را نسبت به سیستم‌های معاملاتی سنتی، سازگارتر و موثرتر کرد. سایر مزایای استفاده از این نوع EA عبارتند از توانایی کار در هفت روز هفته و 24 ساعته، دقت بالای آن و توانایی آن برای به‌حداقل‌رساندن خطاها و سوگیری‌های انسانی.

سیستم‌های نیرو گرفته از AI می‌توانند روندهای بازار را تحلیل کنند و ریسک‌های بالقوه را شناسایی کنند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا استراتژی‌های خودشان را بر اساس همین نتایج تنظیم کنند. مثلا اگر سیستم AI یک سرمایه گذاری پرریسک را تشخیص بدهد می‌تواند به معامله‌گر هشدار بدهد که از آن سرمایه گذاری خودداری کند یا مبلغ سرمایه گذاری شده را کاهش دهد.

البته اشاره به این نکته مهم است که استفاده از AI در معاملات همیشه بدون اشتباه و دقیق نیست. چون این روش هم مثل هر استراتژی سرمایه گذاری دیگری همیشه مقداری ریسک در خودش دارد و عملکرد ابزارهای معاملاتی مبتنی بر AI ممکن است تحت تاثیر رویدادهای غیرمنتظره بازار و خطاهای فنی قرار بگیرد و بهینه‌سازی پارامترهای EA برای دستیابی به عملکرد بهینه، کاری دشوار و چالش‌آفرین است. مهم است که معامله‌گران محتاطانه با AI تمرین کنند و از این ابزار در کنار سایر تحقیقات و تحلیل‌های خودشان استفاده کنند تا به نتایج بهینه دست پیدا کنند.

آینده AI و معامله‌گری آنلاین

در شرایطی که تکنولوژی روزبه‌روز کامل‌تر می‌شود، ما انتظار داریم که استفاده از هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی در معاملات آنلاین افزایش پیدا کند. سیستم‌های قدرت گرفته از هوش مصنوعی می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را در لحظه پردازش کنند و می‌توانند محیط را بشناسند و با شرایط در حال تغییر بازار سازگار شوند. معامله‌گران با استفاده از این روش می‌توانند زودتر به سود برسند و تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشند و نتایج بهتری از سرمایه گذاری خودشان کسب کنند.

در آینده شاید سیستم‌های معاملاتی نیرو گرفته از AI  حتی پیچیده‌تر از این شوند و امکان اجرای استراتژی های سرمایه گذاری پیچیده‌تر و مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده را برای ما فراهم کنند. پلتفرم‌هایی که از قدرت هوش مصنوعی استفاده می‌کنند می‌توانند مشاوره سرمایه گذاری شخصی‌تری را بر اساس سلایق و تحمل ریسک هر معامله‌گر به او ارائه کنند. البته هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی در معامله‌گری آنلاین روزبه‌روز رایج‌تر می‌شوند و شاید نگرانی‌هایی درباره تاثیر آنها بر اشتغال در صنعت مالی وجود داشته باشد. برخی متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که هوش مصنوعی در حوزه‌های خاصی می‌تواند جایگزین معامله‌گران انسانی شود و باعث شود آنها شغلشان را از دست بدهند.

ضمنا نگرانی‌هایی درباره پتانسیل سیستم‌های نیرو گرفته از هوش مصنوعی از نظر عملکرد نادرست یا هک‌شدن وجود دارد که باعث ضرر مالی معامله‌گران می‌شود. علی‌رغم این نگرانی‌ها، فواید هوش مصنوعی در معاملات آنلاین واضح هستند و اکنون معامله‌گران زیادی از پلتفرم‌ها و ابزارهای قدرت گرفته از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا مزیت رقابتی بیشتری را در بازار به دست بیاورند.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید