2022 مارس 19

EUR/USD: آیا بازار دیوانه شده است؟

 • اتفاقی که بعد از جلسه‌ی فدرال رزرو در بازار افتاده است را می‌توان «تیاتر بی‌منطق‌ها» نامید. همان‌طور که  انتظار می‌رفت، این نهاد ناظر در روز چهارشنبه ۱۶ مارس، برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ نرخ بهره‌ی اصلی را از ۰٫۲۵ درصد به ۰٫۵ درصد برد. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، پس از این تصمیم دلار شروع به تقویت شدن کرد. اما کسی پیش‌بینی نمی‌کرد که این تقویت تنها یک ساعت طول بکشد و دلار را بیش از ۵۰ نقطه بالا نبرد. پس از آن نه دلار آمریکا، بلکه ارز اروپایی بود که شروع به گران شدن کرد. در نتیجه روز بعد، جفت‌ارز EUR/USD ارتفاع هفتگی‌اش را در ۱٫۱۱۳۷ ثابت کرد.

  هرچیزی که پیش آمد، کاملا بدون نطق بود. پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی آمریکا مورد بازنگری قرار گرفت. فدرال رزرو انتظار دارد که به دلیل جنگ و تحریم روسیه، رشد اقتصادی کشورش در سال ۲۰۲۲ از ۴ درصد به ۲٫۸ برسد. به علاوه پیش‌بینی نرخ‌ بهره هم تغییر پیدا کرده است. قبلا گفته بودیم که این رقم در انتهای سال از ۰٫۷۵ به ۱ درصد می‌رسد. این عدد در حال حاضر به ۱٫۷۵ تا ۲ درصد رسیده است. با در نظر گرفتن این که تنها ۶ جلسه‌ی دیگر برای امسال باقی مانده است، مشخص می‌شود که کمیته‌ی بازار آزاد فدرال در هر جلسه باید نرخ را ۰٫۲۵ درصد افزایش دهد.

  اما این هم همه‌ی ماجرا نیست. پیش‌بینی انتهای سال ۲۰۲۳ هم از ۱٫۵-۱٫۷۵ به ۲٫۷۵-۳٫۰۰ درصد رسیده است. به علاوه به نظر می‌رسد که ما در سال ۲۰۲۴ چندین مورد محدودسازی سیاست پولی را خواهیم داشت. این محدودسازی‌ها نه فقط بررسی پیش‌بینی‌ها، بلکه انقباض بسیار شدید سیاست پولی آمریکا خواهد بود که می‌تواند به طور جدی در بازار کار آمریکا بدمد و باعث شود که رکودی با ابعاد بسیار بزرگ به وجود بیاید.

  در چنین شرایطی دلار باید به آرامی بالا برود و شاخص‌های S&P500، داوجونز و نزدک به شدت پایین بیایند. اما همه چیز روند عکس را در پی گرفت. شاخص دلار DXY به طور جدی پایین آمد و شاخص‌های سهام به سرعت بالا رفتند.

  همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، هیچ توضیح منطقی‌ای برای این رفتار وجود ندارد. بعضی از افراد باور دارند که چنین توضیحی می‌تواند افزایش نرخ تا ۰٫۲۵ درصد به جای ۰٫۵ درصد باشد. نسخه‌ی دیگری هم از این توضیح وجود دارد که می‌گوید فدرال رزرو، طرح مشخصی برای پایین آوردن سطح ترازنامه‌اش ندارد. شاید توضیح دیگری هم باشد و آن طمع معامله‌گران باشد. سفته‌بازان به خاطر دارند که شاخص‌های سهام چقدر سریع، پس از شوک شروع همه‌گیری خودشان را بازسازی کردند. به همین دلیل هم تصمیم گرفتند تا در اولین فرصت کاری کنند که اتفاق دیگری شبیه را بسازند. به همین دلیل هم الان سهام شرکت‌های ایالات متحده را در حالی خریدند که بعد از سقوط ده هفته‌ای، نسبتا ارزان بود.

  کمی بعد از تمام شدن هفته‌ی کاری، منطق آرام آرام به بازارها بازگشت. دلار دوباره شروع به افزایش قیمت کرد و EUR/USD به سمت پایین رفت تا در ۱٫۱۰۵۰ کارش را تمام کند. نظرات متخصصین درباره‌ی آینده به این شکل تقسیم شده است: ۴۵ درصد از آن‌ها با صعود این جفت‌ارز، ۳۵ درصدشان با سقوط و ۲۰ درصد با روند جانبی موافقند. در میان اسیلاتورهای نمودار روزانه ۳۰ درصد به رنگ قرمز، ۳۰ درصد به رنگ سبز و ۴۰ درصد هم خاکستری و خنثی هستند. در اندیکاتورهای روند، قرمزها برتری نسبی‌ای دارند. شصت و پنج درصد این اندیکاتورها قرمز هستند و در مقابل، رنگ ۳۵ درصدشان سبز است.

  نزدیک‌ترین هدف برای گاوها این است که ۱٫۱۰۰۰ و بعد از آن ۱٫۰۹۰۰ را بشکنند. اگر در این کار موفق بودند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دوباره کف هفت مارس را در ۱٫۰۸۰۵ لمس کنند. پس از آن، کف ۲۰۲۰ در ۱٫۰۶۳۵ و کف ۲۰۱۶ در ۱٫۰۳۲۵ لمس خواهد شد. هدف استراتژیک، این است که ارزش این دو ارز با هم مساوی شود و جفت‌ارز به سطح ۱٫۰۰۰۰ برسد.

  هدف فوری گاوها این است که ناحیه‌ی مقاومت در ۱٫۱۱۰۰-۱٫۱۱۳۵ را بشکنند. بعد از آن ناحیه‌ی ۱٫۱۲۸۰-۱٫۱۳۹۰ و سقف ۱۳ ژانویه و ۱۰فوریه در ناحیه‌ی ۱٫۱۴۸۵ باقی می‌ماند.

  در هفته‌ی پیش رو چند داده‌ی کلان اقتصادی وجود دارد که انتظارشان را بکشیم. سه‌شنبه ۲۴ مارس می‌تواند در تقویم اقتصادی علامت بخورد. داده‌های مربوط به فعالیت کسب و کار در آلمان و ناحیه‌ی یورو در این روز منتشر خواهند شد. حجم سفارش کالاهای سرمایه‌ای و کالاهای بادوام در ایالات متحده هم در این روز معلوم خواهد شد.

GBP/USD: بانک انگلستان یک قدم جلوتر از فدرال رزرو

 • عکس‌العمل عجیب بازار به جلسه‌ی فدرال رزرو به پوند هم کمک کرد. داده‌های مثبت از بازار کار ملی این کشور هم در کنار ارز بریتانیا بودند. نرخ بیکاری ماه ژانویه با پیش‌بینی چهار درصد، در واقعیت از ۴٫۱ درصد به ۳٫۹ درصد نزول کرد. تعداد درخواست‌های مزایای بیکاری در ماه فوریه هم ۴۸٫۱ هزار کاهش پیدا کرد (۳۱٫۹ هزار در ماه گذشته). افزایش میانگین حقوق از ۳٫۷ به ۳٫۸ درصد رسید. پاداش‌ها هم از ۴٫۸ درصد رشد داشتند که بهتر از پیش‌بینی ۴٫۶ درصدی بود. تمام این موارد باعث می‌شدند که بانک انگلستان یک بار دیگر جلوتر از فدرال رزرو قدم بردارد و نرخ بهره را در جلسه‌ی روز سه‌شنبه ۱۷ مارس از ۰٫۵ درصد به ۰٫۷۵ درصد افزایش دهد.

  احتمالش بسیار زیاد است که نهاد ناظر بریتانیایی به محکم کردن سیاست پولی‌اش ادامه دهد و نرخ بهره‌ی مبنا را در جلسه‌ی بعدی‌اش که یک ماه و نیم دیگر برگزار می‌شود، یک بار دیگر افزایش دهد. پیش‌بینی جدید تورم هم به آن‌ها فشار بیشتری برای این تصمیم وارد می‌کند. بانک انگلستان برخلاف رقبای اروپایی و آمریکایی‌اش انتظار دارد که در ماه آوریل تورم به ۷٫۲۵ درصد برسد. در چنین شرایطی حداقل دو سال طول می‌کشد که به سطح اصلی‌اش در ۲ درصد بازگردد.

  نتایج جلسه‌ی بانک انگلستان در ابتدا باعث شد که سرمایه‌گذاران همان عکس‌العمل متناقضی را داشته باشند که در مورد فدرال رزرو از خودشان نشان دادند. جفت‌ارز GBP/USD که در انتظار افزایش ارزش نمودار بود به جای صعود، از ۱٫۳۲۱۰ به ۱٫۳۰۸۷ رفت. با این وجود مثل مورد یورو، بازار ذهنیتش را تغییر داد و این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱٫۳۱۷۵ تمام کرد.

  پیش‌بینی متخصصین برای جفت‌ارز GBP/USD در هفته‌ی آینده به این صورت است: ۵۰ درصد می‌گویند این جفت‌ارز به سمت بالا می‌رود، ۴۰ درصد می‌گویند بیشتر به سمت پایین حرکت خواهد کرد و ۱۰ درصد باقی‌مانده پیش‌بینی روند جانبی را دارند. در زمان نشوتن این پیش‌بینی در میان اسیلاتورهای نمودار روزانه، ۷۰ درصد به سمت پایین نظر دارند و ۳۰ درصد موضعی خنثی گرفته‌اند. در میان اندیکاتورهای روند هم ۶۵ درصد با خرس‌ها هستند و ۳۵ درصد با گاوها. 

  نزدیک‌ترین خط حمایت در ناحیه‌ی ۱٫۳۰۸۰-۱٫۳۱۰۰ قرار دارد. بعد از آن، کف هفته‌ی پیش (که کف ۲۰۲۱-۲۰۲۲ هم هست) میاید؛ خط ۱٫۳۰۰۰. پس از این خط هم حمایت ۲۰۲۰ قرار دارد. خطوط مقاومت در ۱٫۳۱۸۵-۱٫۳۲۱۰، سپس ۱٫۳۲۷۰-۱٫۳۳۲۵، ۱٫۳۴۰۰، ۱٫۳۴۸۵، ۱٫۳۶۰۰ و ۱٫۳۶۴۰ هستند.

  رویدادهای هفته‌ی جاری شامل انتشار داده‌های بازار مصرف بریتانیا است که در روز چهارشنبه ۲۳ مارس منتشر می‌شود. شاخص PMI خدمات این کشور (Markit) در روز بعد، پنجشنبه ۲۴ مارس منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود که این شاخص ظرف یک ماه از ۶۰٫۵ به ۶۰٫۷ صعود کند.

USD/JPY: ین تا کف شش ساله پایین آمد

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۲۱ تا ۲۵ مارس سال ۲۰۲۲1

 • سرخط پیش‌بینی قبلی‌مان درباره‌ی USD/JPY بیان می‌کرد که «بازارهای دلار را انتخاب کرده‌اند». هفته‌ی گذشته این سرخط را تایید می‌کرد. با وجود این که ارز ایالات متحده در برابر یورو و پوند پایین آمد، در برابر ین به رشد آرامش ادامه داد. سقف هفتگی در ۱۱۹٫۴۰ ماند؛ اما آخرین قیمتش در سطح ۱۱۹٫۱۵ بود.  از آخرین باری که جفت‌ارز USD/JPY در چنین عددی معامله می‌شد،، مدت بسیار بسیار زیادی گذشته است. چنین ارقامی را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ می‌دیدیم.­

  دلیل این شرایط بانک ژاپن است که نمی‌خواهد سیاست پولی بسیار نرم و آرامش را تغییر دهد. موضع این نهاد ناظر از موضع فدرال رزرو، بانک انگلستان و حتی بانک مرکزی اروپا به طور شفافی متفاوت است. البته مشخص است که برای این اتفاق دلایل مشخصی وجود دارد. تورم سالانه در این کشور، در ماه فوریه تنها ۰٫۹ درصد و در ماه ژانویه تنها ۰٫۵ درصد بود. این شاخص از آوریل ۲۰۱۹ تا اینجا بالا نیامده است. با این وجود نسبت به تورم ۷٫۹ درصدی ایالات متحده که رکورد ۳۹ ساله‌اش را زده است، بسیار کمتر است.

  همچنین به دنبال نتایج آخرین جلسه‌ی روز جمعه ۱۸ مارس، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که انتظار دارد فشار تورم به دلیل افزایش بهای انرژی و کالا افزایش پیدا کند. با این وجودهم این بانک اعلام کرد که می‌خواهد نرخ بهره را در سطح منفی ۰٫۱٪ و سود هدف اوراق قرضه‌ی ده ساله را هم نزدیک به صفر نگه دارد.

  هفتاد درصد از تحلیل‌گران باور دارند زمانش رسیده است که این جفت‌ارز پایین بیاید. بیست درصد از آن‌ها نظر مخالف دارند و ۱۰ درصد هم شانه‌هایشان را بالا انداخته‌اند. شاخص‌های نمودار روزانه بعد از شکست خطوط مقاومت به سوی شمال، تقریبا به اجماع رسیده‌اند. صد در صد از شاخص‌ها و اسیلاتورها به سمت بالا اشاره می‌کنند. البته ۳۵ درصد از اسیلاتورها از قبل در ناحیه‌ی خرید بیش از حد هستند.

  این جفت‌ارز به سادگی تمام سطوح مقاومتی که یک هفته پیش نشان داده بودیم شکست و حالا با احتمال زیادی می‌توان به خطوط مقاومت بعدی اشاره کرد. این خطوط بازگشتی ۱۵-۲۰ نقطه‌ای هم خواهند داشت. نزدیک‌ترین ناحیه در ۱۱۹٫۸۰-۱۲۰٫۲۰ است. خطوط و نواحی حمایت در۱۱۹٫۰۰، ۱۱۸٫۰۰-۱۱۸٫۳۵، ۱۱۷٫۷۰، ۱۱۶٫۷۵، ۱۱۵٫۸۰-۱۱۶٫۱۵ هستند.

  آمارهای اقتصاد کلان این هفته شامل داده‌های تورم توکیو است که در روز جمعه ۲۵ مارس منتشر می‌شود. بر اساس پیش‌بینی‌ها، شاخص قیمت مصرف‌کننده در پایتخت این کشور می‌تواند از ۰٫۵ درصد به ۰٫۴ درصد افت کند. آخرین جلسه‌ی کمیته‌ی سیاست پولی نهاد ناظر ژاپنی یک روز زودتر منتشر شد. اما تمام تصمیم‌های اصلی از قبل مشخص شده‌اند و کسی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که این سند شگفت‌زده‌اش کند.

ارزهای دیجیتال: رهایی بیت‌کوین در دستان صاحبان خردش است

 • سخنرانی جروم پاول در انتهای نشست فدرال رزرو، باعث شد تا نظر سرمایه‌گذاران به سمت بازار سهام جلب شود و باعث شد تا شاخص S&P500 بهترین افزایش دو روزه‌اش را از زمان آوریل ۲۰۲۰ به خود ببیند. هم داوجون و هم نزدک افزایش بها داشتند. نیازی به گفتن ندارد که بگوییم این افزایش اشتهای ریسک به ارزهای دیجیتال کمک بسیاری کرده است. حداقلش این است که اجازه‌ی سقوط بیشتر را به آن‌ها نداده است. گاوهای BTC/USD تلاش کردند تا یک بار دیگر جای پای محکمی بالای ۴۰ هزار دلار به دست بیاورند. این در حالی بود که همکاران‌شان در جفت‌ارز ETH/USD تلاش کردند تا این جفت‌ارز را به ۳۰۰۰ دلار نزدیک‌تر کنند.

  بیت‌کوین در زمان نوشتن این متن، بعد از ظهر جمعه ۱۸ مارس، نزدیک به ناحیه‌ی ۴۱۶۵۰ دلار معامله می‌شود. درهفته‌ی گذشته سطح سرمایه‌ی کل بازار از ۱٫۷۴۰ تریلیون دلار به ۱٫۸۸۰ تریلیون دلار رسیده است. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم از ناحیه‌ی ترس شدید باقی مانده است و به سختی توانسته از ۲۲ به ۲۵ نقطه برود.

   شاید بتوان رشد شاخص‌های سهام ایالات متحده را به عنوان خبری خوب برای بازار ارزهای دیجیتال هم در نظر گرفت. خبر خوب دیگری هم از آن سوی اقیانوس و از اروپا به گوش رسید. کمیته‌ی اقتصادی و امور پولی پارلمان اروپایی (ECON) لایحه‌ای را برای نظارت بر ارزهای دیجیتال پذیرفت. یکی از مدافعان این قانون گفت «امروز، روزی خوب برای بخش ارزهای دیجیتال است! پارلمان اروپایی راه نظارت خلاقانه بر ارزهای دیجیتال را هموار کرده است. این اتفاق می‌تواند باعث شود که برای کل دنیا استانداردهای جدیدی به وجود بیاید». نکته‌ی مثبت دیگر این است که این سند، جلوی استخراج بر مبنای سهام «Proof Of Work» را نگرفته است؛ کاری که می‌توانست به معنای جلوگیری عملی از بیت‌کوین باشد.

  تصمیم پارلمان اروپایی تنها چند روز بعد از این منتشر شد که رییس جمهور جو بایدن دستوری اجرایی را به همین منظور امضا کرد. حتما به یاد دارید که این سند به ادارات فدرال دستور می‌دهد که تا انتهای امسال، اثرات ارزهای دیجیتال را بر امنیت ملی و اقتصاد ایالات متحده بررسی کنند. همچنین، این ادارات موظفند تا تغییرات مورد نیاز در مقررات و قوانین را هم لیست کنند. این دستورات به طور خاصی بر کار کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) و کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) تاثیر خواهد داشت. تعاریف مربوط به نقش ادارات دولتی هم تغییر خواهد کرد؛ از وزارت خارجه گرفته تا وزارت بازرگانی.

  بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند اتفاقات اوکراین هم کاخ سفید و هم پارلمان اروپا را وادار کرده است که این قدم‌ها را بردارند. به طور دقیق‌تر باید بگوییم ترس از این که بعضی سازمان‌ها و اشخاص ممکن است از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های روسیه استفاده کنند، دلیل این کار بوده است. شکی نیست که چنین تلاش‌هایی هم در حال انجام است.

  هفته‌ی پیش مشخص شد که بعضی از سرمایه‌گذاران روسی ارزهای دیجیتال‌شان را در صرافی‌های سوییسی نگه می‌دارند و روی بی‌طرفی این کشور حساب باز کرده‌اند. اما سوییس هم برخلاف تمام انتظارات، اعلام کرد که به تحریم‌های اروپایی می‌پیوندد. حالا اولیگارش‌های روس تلاش می‌کنند تا دارایی‌هایشان حفظ شود. برای مثال، رویترز گزارش می‌دهد که یکی از شرکت‌های ارز دیجیتال (که نامش فاش نشده)، از کارگزاران سوییسی سفارش فروش ۱۲۵ هزار بیت‌کوین به ارزش ۵ میلیارد دلار را دریافت کرده است.

  به گزارش بلومبرگ، شرکت تحلیل Elliptic گفته است اطلاعاتی راجع به کیف پول‌هایی در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته که احتمال می‌رود به مقامات و اولیگارش‌های تحت تحریم روس تعلق داشته باشند. کارمندان Elliptic برای حمایت از رژیم تحریم‌ها علیه روسیه بیش از ۴۰۰ ارائه‌دهنده‌ی خدمات دارایی‌های مجازی (که بسیاری از آن‌ها صرافی‌اند) را شناسایی کرده‌اند که ارزهای دیجیتال، از آن‌ها می‌تواند در ازای روبل خریداری شود (تحلیل‌گران می‌گویند گردش مالی این پلت‌فرم‌ها هر هفته سه برابر می‌شود). به علاوه، متخصصین این شرکت صدها هزار کیف پول ارز دیجیتال را شناسایی کرده‌اند که با افراد و شرکت‌های تحت تحریم ارتباط دارند.

  بعضی از متخصصین می‌گویند ممکن است که بیت‌کوین، در پس‌زمینه‌ی شرایط پرتنش ژئوپولیتیک و سفت‌تر شدن سیاست پولی فدرال رزرو به روند خرسی بازگردد. سردبیر AcheronInsights، کریستوفر ییتس انتظار دارد که جفت‌ارز BTC/USD تا ۳۰ هزار دلار پایین بیاید. تحلیل‌گر شناخته شده به نام ویلی وو هم همین ترس‌ها را دارد. محاسبات او نشان می‌دهد که تخمین نسبی هزینه‌ها لزوما هیچ شیبی ندارد. از نظر او «دیگر جایی برای شکست وجود ندارد».

   با وجود رشد اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران، فعالیت خریداران کوچک با کیف‌پول‌هایی تا ۱۰ بیت‌کوین را از سقوط محافظت کرده است. آن‌ها به امید این که کف ناحیه‌ای شکل بگیرد، خریدشان را حفظ کرده‌اند. خدمات کسب و کارهای کوچک و متوسط CoinMarketCap در میان مشترکینش تحقیقی را انجام داده است که مشخص کرده از هر ۵ کاربر، ۴ نفر از آن‌ها مطمئنند قیمت بیت‌کوین تا انتهای ماه مارس، حدودا تا ۵۰ هزار دلار بالا خواهد رفت.

  تحلیل‌گران IntoTheBlock می‌گویند تعداد کسانی که ارز دیجیتال پرچم‌دار را صاحب هستند، در حال حاضر رکورد زده است: ۳۹٫۷۹ میلیون آدرس منحصر به فرد. از ابتدای امسال، حدود ۸۸۸ هزار صاحب جدید بیت‌کوین به شبکه پیوسته‌اند. همچنین به گفته‌ی Finbold، موجودی حساب صاحبان خردی که کمتر از ۱ بیت‌کوین دارند هم رشدی جدی به خودش دیده است. وال‌ها (۱۰۰۰ تا ۱۰ هزار بیت‌کوین) موجودی‌شان را آن‌چنان افزایشی نداده‌اند. تحلیل‌گران می‌گویند که این امر نشان می‌دهد بیت‌کوین به احتمال زیاد در میان‌مدت رشد جدی‌ای از خودش نشان ندهد.

  استیو وزنیاک که یکی از بنیانگذاران شرکت اپل است، در مورد آینده‌ی ارز دیجیتال پرچمدار خوشبین‌تر است. او باور دارد که بیت‌کوین هنوز هم می‌تواند تا ۱۰۰ هزار دلار بالا برود. به گفته‌ی او، بیت‌کوین «شگفت‌انگیزترین معجزه‌ی ریاضیات» است که به دلیل کمبود قطعی‌اش، از طلا پیشی خواهد گرفت.

  افراد پرنفوذ دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال هم باور دارند که این ارز می‌تواند به این هدف برسد. مدیر عامل BitBull، جو دی‌پاسکل یکی از بزرگترین طرفداران ارزهای دیجیتال است. با وجودی که بیت‌کوین از ماه نوامبر در حال پایین آمدن است، او باور دارد که این دارایی دیجیتال هنوز روی ریل رسیدن به سطح ۱۰۰ هزار دلار است که مدت زیادی منتظرش بوده‌ایم.

  مایک نوگراتز مدیر عامل شرکت گلکسی دیجیتال هم در طول سخنرانی‌اش در تلویزیون بلومبرگ پنج برابر این رقم را بر زبان آورد. او یک بار دیگر بر پیش‌بینی‌اش تاکید کرد که می‌گفت بزرگترین ارز دیجیتال می‌تواند ظرف ۵ سال به ۵۰۰ هزار دلار برسد. این رشد هم نه رشدی هیجانی، بلکه رشدی آرام و پیوسته خواهد بود.

  این میلیاردر با دقت پیش‌بینی کرد که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند در ابتدای سال ۲۰۲۲ از حرکت بایستد. به گفته‌ی او روند صعودی بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱ به دلیل ترس از «چاپ همیشگی پول» از سوی فدرال رزرو شتاب گرفت. حالا که فدرال رزرو برنامه‌ی تهییج بازارش را تمام کرده است، ارز دیجیتال اصلی هم در میانه‌ی روند خرسی‌اش است.

  مدیر عامل بانک ارزهای دیجیتال Abra، بیل برهیت برای ایتریوم هم آینده‌ای ترسیم کرده که کمتر از این روشن نیست. او باور دارد که کمیسیون‌ها در شبکه‌ی ایتریوم کاهشی پیوسته را تجربه خواهند کرد. همین هم می‌تواند این ارز را رشد دهد و به ناحیه‌ی ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار برساند. امروز، شبکه‌ی ایتریوم یکی از مطلوب‌ترین‌های صنعتش است. چرا که برای بازی‌ها، سرمایه‌گذاری‌های نامتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) و غیره استفاده می‌شود. تعداد صاحبان ایتریوم تنها با راه‌اندازی ایتریوم ۲٫۰ و راه‌اندازی رویکرد پشته‌سازی (stacking) افزایش پیدا خواهد کرد.

  با این وجود بیل برهیت احتمال این که در ماه‌های ژوئن یا ژوییه مقدار کمی ایتریوم بفروشد را هم رد نکرده است. او می‌گوید این اتفاق، کاملا قابل پیش‌بینی است و در برابر رشد ارزهای دیجیتال، اصلاحی معمول به حساب میاید.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید