2024 می 25

EUR/USD: نبردی بین PMI‌های اروپا و آمریکا

هفته قبل در مجموع به نفع دلار بود اما برتری دلار نسبت به یورو خیلی کم بود. اگر نقطه‌ای که جفت‌ارز EUR/USD در ۱۵ مه قرار داشت را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که این جفت‌ارز در ۲۴ مه هم به همین منطقه برگشته است و ضررهای روزهای اخیرش را دوباره جبران کرده است. به یاد دارید که گزارش «اداره آمار کار» (BLS) آمریکا در روز ۱۵ مه منتشر شد و نشان داد که «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) از ۰.۴% به ۰.۳% ماه‌به‌ماه (m/m) کاهش پیدا کرده است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد این شاخص برابر با ۰.۴% باشد. تورم سال‌به‌سال هم از ۳.۵% به ۳.۴% افت کرده بود. حتی «حجم فروش خرده‌فروشی» نزول بیشتری را نشان می‌داد و از ۰.۶% ماه‌به‌ماه به ۰.۰% افت کرده بود (پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۴% بودند). این داده‌ها نشان دادند که تورم آمریکا اگرچه در برخی حوزه‌ها همچنان مقاوم است اما دائماً در حال کاهش است. در حال حاضر دوباره در بازار بحث‌هایی درباره کاهش احتمالی نرخ بهره در اوایل پاییز امسال توسط فدرال رزرو شروع شده‌اند. به همین دلیل شاخص دلار (DXY) نزول کرد و EUR/USD بالا رفت. شاخص‌های سهام S&P500 و نزدک هم به سقف بی سابقه‌ای رسیدند.

پنجشنبه ۲۳ مه، پرنوسان‌ترین روز هفته قبل بود. داده‌های فعالیت تجاری مقدماتی منطقه یورو فراتر از انتظارات بودند و یورو را تقویت کردند و این جفت‌ارز را تا ۱.۰۸۶۰ بالا کشیدند. در آلمان که لوکوموتیو اصلی اقتصاد اروپا است، «PMI تولید» از ۴۲.۵ به ۵۴.۴ واحد افزایش پیدا کرد (پیش‌بینی می‌شد که ۴۳.۲ واحد باشد). این مقدار هنوز هم زیر آستانه ۵۰.۰ است که مرز بین نزول و رشد محسوب می‌شود اما روند این شاخص به‌وضوح مثبت است. «PMI بخش خدمات» هم به بالاترین سطح خود از ژوئن سال قبل رسید و به ۵۳.۹ رسید درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۵۳.۵ باشد و مقدار قبلی آن هم ۵۳.۲ بود.
 «PMI ترکیبی آلمان» از ۵۰.۶ به ۵۲.۲ افزایش پیدا کرد (بازار انتظار داشت که ۵۱.۰ باشد). به‌طورکلی آمارهای فعالیت تجاری در کل منطقه یورو هم مثبت بودند. «PMI ترکیبی» به سقف‌های چندماهه جدیدی رسید و درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۵۲.۰ باشد به مقدار ۵۲.۳ رسید (مقدار قبلی آن ۵۱.۷ بود).

البته خوشحالی گاوهای یورو خیلی طول نکشید. کمی بعد در روز پنجشنبه، داده‌های مقدماتی مشابهی درباره اقتصاد آمریکا منتشر شدند. این داده‌ها نشان می‌دادند که فعالیت تجاری در بخش خصوصی آمریکا با بالاترین نرخ دو سال اخیر رشد کرده است. «PMI تولید» از ۵۰.۰ به ۵۰.۹ واحد افزایش پیدا کرده بود و «PMI ترکیبی» هم ظرف یک ماه از ۵۱.۳ به ۵۴.۸ رسیده بود. انتظارات قبلی بازار خیلی کمتر از این بودند و سطح قبلی این شاخص هم ۵۱.۳ بود. این صعود تندوتیز سیگنالی برای جهش DXY به ۱۰۵.۰۵ و افت EUR/USD به ۱.۰۸۰۴ شد چون احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر کاهش یافته بود.
اما شادی خرس‌ها هم خیلی طول نکشید. داده‌های GDP در روز جمعه ۲۴ مه منتشر شدند و GDP آلمان در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ نشان داد که اقتصاد این کشور در حال خداحافظی با رکود و حرکت به‌سوی منطقه رشد است. GDP آلمان بعد از نزول ۰.۳%- حدود ۰.۵% افزایش پیدا کرده بود و باعث رشد خالص ۰.۲%+ شده بود.

EUR/USD در نهایت بعد از همه این نوسان‌ها به نقطه محوری یک هفته و نیم اخیر برگشت و در ۱.۰۸۴۵ بسته شد. پیش‌بینی تحلیل‌گران در شب ۲۴ مه به این صورت است: اکثر آنها (۶۵%) انتظار دارند که دلار تقویت شود، ۲۰% انتظار دارند که دلار ضعیف‌تر شود و ۲۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. اندیکاتورهای روند در D1 همگی به رنگ سبز هستند. ضمناً ۶۰% از اسیلاتورها هم سبز هستند، ۱۵% قرمز هستند و ۲۵% هم خاکستری خنثی هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۴۰-۱.۰۸۳۰ قرار دارد حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۸۱۰-۱.۰۸۰۰، ۱.۰۷۶۵، ۱.۰۷۲۵-۱.۰۷۱۰، ۱.۰۶۸۰-۱.۰۶۶۵ و ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰. این مناطق مقاومت بر سر راه صعود قرار دارند: ۱.۰۸۹۵-۱.۰۸۸۰، ۱.۰۹۴۰-۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

روزهای زیر در تقویم هفته آینده مهم هستند: سه‌شنبه ۲۸ مه که شاخص اعتماد مصرف‌کننده آمریکا اعلام خواهد شد. روز بعد یعنی ۲۹ مه که داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) آلمان منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۳۰ مه که داده‌های GDP مقدماتی آمریکا در سه‌ماهه اول (Q1) سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد. و آخرین روز هفته کاری و ماه شاید کاملاً پرماجرا باشد. جمعه ۳۱ مه، حجم فروش خرده‌فروشی آلمان، اندیکاتورهای تورم مقدماتی (CPI) در منطقه یورو و همچنین شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی هسته در آمریکا اعلام خواهند شد. تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه ۲۷ مه در آمریکا به مناسبت «روز یادبود» تعطیل عمومی است.

 

GBP/USD: دوران پرابهام برای پوند

چشم‌انداز پوند و همچنین کل اقتصاد بریتانیا پر از ابهام است. این حقیقت که انتخابات زودهنگام مقدماتی برای ۴ جولای برنامه‌ریزی شده است باعث ابهام بیشتر هم می‌شود. همان‌طور که «ریشی سوناک» نخست‌وزیر گفت «بی‌ثباتی اقتصادی تازه شروع شده است. [...] زمان آن رسیده که بریتانیا تصمیم بگیرد. [...] این دوران پرابهام نیاز به برنامه روشن و اقدامات شجاعانه دارد». بااین‌حال هنوز نمی‌دانیم که این «اقدامات شجاعانه» چیستند.

آمارهای اقتصاد کلانی که در هفته قبل منتشر شدند هم باعث وضوح بیشتری نشدند. شاخص مقدماتی «PMI خدمات» در انگلستان از ۵۵.۰ به ۵۲.۹ واحد در ماه مه کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که بازار انتظار داشت ۵۴.۷ باشد. اگرچه در بخش تولید این رقم از ۴۹.۱ به ۵۱.۳ افزایش پیدا کرده بود، PMI ترکیبی ۵۲.۸ شده بود که زیر مقدار قبلی ۵۴.۱ و همچنین کمتر از انتظار بازار یعنی ۵۴.۰ است.

وقتی آخرین داده‌های «دفتر آمارهای ملی» (ONS) در روز جمعه ۲۴ مه منتشر شدند، متوجه شدیم که فروش خرده‌فروشی انگلستان در ماه آوریل ۲.۳%- (m/m) افت کرده است درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۴%- بودند و در ماه مارس نتیجه ۰.۲%- ثبت شده بود. حجم فروش خرده‌فروشی سالانه هم ۲.۷%- کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که مقدار قبلی آن ۰.۴%- بود و «فروش خرده‌فروشی هسته» هم ۳.۰%- (y/y) افت کرده بود درحالی‌که ماه قبل این رقم ۰% بود و همه آمارها در سطحی پایین‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی بودند.

در چنین شرایطی، نظر متخصصان درباره زمان کاهش نرخ بهره توسط بانک انگلستان (BoE) هم هیچ راهنمایی واضحی را به ما ارائه نمی‌کند. تحلیل‌گران «جی پی مورگان» (JPM) همچنان روی پیش‌بینی قبلی خودشان درباره کاهش نرخ بهره در آگوست اصرار دارند اما تورم قیمت مصرف‌کننده (CPI) که هنوز بالا است را محتاطانه زیر نظر دارند: «ما همچنان به پیش‌بینی خودمان پایبند هستیم [...] اما عقیده داریم ریسک‌ها به‌وضوح به سمت کاهش دیرتر نرخ بهره متمایل شده‌اند. حالا سؤال این است که آیا بانک مرکزی انگلستان اصلاً خواهد توانست که امسال سیاست پولی خودش را انبساطی کند؟». استراتژیست‌های «گلدمن ساکس»، «Deutsche Bank» و «HSBC» هم پیش‌بینی‌هایشان درباره کاهش نرخ بهره را تغییر داده‌اند و فعلاً تاریخ آن را از ژوئن به آگوست منتقل کرده‌اند. اما این پیش‌بینی‌ها فقط «فعلاً» این‌طور تغییر کرده‌اند و مشخص نیست در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

سقف هفته قبل برای GBP/USD در ۱.۲۷۶۰ ثبت شد. اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas Bank» (UOB) عقیده دارند مومنتوم صعودی این جفت‌ارز کند شده است و احتمال صعود پوند به ۱.۲۸۰۰ در حال کاهش است. این بانک عقیده دارد در ۱ تا ۳ هفته آینده، پوند در دامنه ۱.۲۶۸۵ تا ۱.۲۷۵۵ معامله خواهد شد.

این هفته سرانجام در نقطه ۱.۲۷۳۷ به پایان رسید. جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۶۰% به حرکت این جفت‌ارز به جنوب رأی می‌دهند، ۲۰% جهت شمال را نشان می‌دهند و ۲۰% هم ترجیح می‌دهند بی‌طرف بمانند. در بخش تحلیل تکنیکال، همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به سمت شمال هستند اما یک‌سوم اسیلاتورها به ما شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند. اگر نزول ادامه پیدا کند، این جفت‌ارز در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۶۹۵، ۱.۲۶۳۵، ۱.۲۶۰۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۴۰، ۱.۲۴۶۵-۱.۲۴۴۵، ۱.۲۴۰۵، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰. اگر صعودی اتفاق بیفتد این مقاومت‌ها بر سر راه خواهند بود: ۱.۲۳۰۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۵.

انتشار هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره انگلستان برای هفته آینده برنامه‌ریزی نشده است. البته باید اشاره کنیم که دوشنبه ۲۷ مه، روز تعطیلات بانکی در انگلستان است.

 

USD/JPY: آرامش، خانم‌ها و آقایان، فقط آرامش!

هفته قبل برای جفت‌ارز بسیار پرنوسانی مثل USD/JPY به طرز عجیبی آرام بود. هیچ مداخله ارزی‌ای اتفاق نیفتاد ولی مداخلات کلامی طبق معمول ادامه پیدا کردند یعنی صحبت‌های فراوان بدون هیچ‌گونه اقدام واقعی. «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن دوباره نگرانی‌اش درباره افزایش قیمت ایجاد شده توسط پول ملی ضعیف را ابراز کرد. «سوزوکی» عقیده دارد یکی از اهداف اصلی مقامات پولی این است که رشد دستمزد بیشتر از تورم باشد. این وزیر افزود «از سوی دیگر اگر قیمت‌ها بالا باقی بمانند، دستیابی به این هدف دشوار خواهد بود». به‌طورکلی دولت طبق معمول به‌دقت وضعیت را زیر نظر دارد و می‌داند که اوضاع پیچیده است و بنابراین... نظارت محض خودش را ادامه خواهد داد.

بر اساس این سیاست اندیشمندانه، علی‌رغم افت GDP در سه‌ماهه اول، بانک مرکزی ژاپن در روز پنجشنبه ۲۳ مه اعلام کرد که حجم صدور اوراق دولتی ژاپن (JGB) را در سطح قبلی حفظ کرده است. طبق اعلام «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن «چشم‌انداز اقتصادی تغییری نکرده است». دیدگاه بانک مرکزی ژاپن درباره اقتصاد جهانی تغییر زیادی نکرده است. به‌طورکلی خانم‌ها و آقایان، فقط آرامش!

USD/JPY در این پس‌زمینه مثبت فقط به بازده اوراق خزانه آمریکا و دینامیک‌های شاخص دلار (DXY) واکنش نشان داد. به همین دلیل دوره پنج‌روزه حدود ۱۵۵.۷۰ آغاز شد و به‌تدریج بالا رفت و در ۱۵۶.۹۶ به پایان رسید. تحلیل‌گران بانک «United Overseas Bank» (UOB) عقیده دارند باتوجه‌به فشار صعودی ضعیف، رشد این جفت‌ارز در ۱ تا ۳ هفته آینده کند خواهد بود و مانعی که در ۱۵۷.۵۰ وجود دارد شاید سخت‌تر از آن باشد که بتوان از آن عبور کرد. آنها عقیده دارند عبور قیمت به بالای ۱۵۷.۵۰ احتمالاً با تهدیدی مواجه نمی‌شود. بانک «United Overseas Bank» تخمین می‌زند که حمایت این جفت‌ارز در ۱۵۶.۴۰ و پس از آن در ۱۵۶.۱۰ باشد. اقتصاددانان این بانک می‌گویند اگر USD/JPY زیر ۱۵۵.۶۰ بیفتد، این موضوع نشان می‌دهد که این فشار صعودی اندک هم ضعیف شده است.

وقتی درباره میانگین پیش‌بینی‌ها صحبت می‌کنیم، فقط ۲۰% از تحلیل‌گران حرکت به جنوب را تایید می‌کنند، ۴۰% حامی حرکت به شمال هستند و ۴۰% دیگر هم سمت شرق را نشان می‌دهند. ابزار‌های تحلیل تکنیکال به‌وضوح هیچ اختلافی را نشان نمی دهند. کل اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها (۱۰۰%) در چارت D1 به سمت شمال هستند ولی ۲۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. باید اشاره کنیم درحالی‌که رنگ سبز/شمال در اندیکاتورها در رابطه با پوند، تقویت آن را نشان می‌دهد و در رابطه با ین، تضعیف آن را نشان می‌دهد. بنابراین ما توجه به جفت‌ارز GBP/JPY را توصیه می‌کنیم که این اواخر دینامیک‌های آن خیلی چشمگیر بوده‌اند.

نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۵۶.۲۵ قرار دارد و پس از آن سطوح و مناطق حمایت زیر وجود دارند: ۱۵۵.۴۵-۱۵۵.۲۵، ۱۵۴.۶۰، ۱۵۳.۹۰-۱۵۳.۶۰، ۱۵۳.۱۵-۱۵۳.۰۰، ۱۵۲.۳۵-۱۵۱.۸۵، ۱۵۱.۰۰-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰ و ۱۴۶.۵۰. نزدیک‌ترین مقاومت ۱۵۷.۲۰ است و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از ۱۵۸.۰۰-۱۵۷.۸۰، ۱۵۸.۴۵، ۱۵۹.۴۰ و ۱۶۰.۳۰-۱۶۰.۲۰.

توصیه می‌کنیم که در هفته به سخنرانی «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن در دوشنبه ۲۷ مه ‌را دنبال کنید و انتشار تورم مصرف‌کننده (CPI) در منطقه توکیو در جمعه ۳۱ مه را زیر نظر داشته باشید.

 

ارز دیجیتال: یک هفته زیر پرچم اتریوم

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۷ تا ۳۱ مه ۲۰۲۴1

جامعه کریپتو در سال ۲۰۲۴ به‌تدریج واژه «زمستان کریپتو» را فراموش کرد. البته هیچ صحبتی از «بهار کریپتو» هم نبود. بعد از وقوع هاوینگ در ۱۲ آوریل، در شرایطی که رالی گاوی وجود نداشت، تریدرهای کوچک و سفته‌بازان به‌تدریج فروش ذخایر سکه خودشان را شروع کردند. طبق اعلام «The Block Research» نرخ افتتاح والت‌های جدید BTC به کف شش‌ساله افت کرده بود. بااین‌حال نهنگ‌هایی که در حال خرید طلای دیجیتال برای آینده بودند مانع از ریزش کامل قیمت‌ها شدند.

سرانجام، در پایان فصل بهار، به نظر می‌رسد که واقعاً بهار به بازار ارز دیجیتال رسیده است. ابتدا بهار از طریق سیاست پولی سیستم فدرال رزرو از راه رسید. طبق نظر تحلیل‌گران، افزایش زیاد ابزارهای دارایی دیجیتال، واکنشی به گزارش تورم مصرف‌کننده (CPI) ماه مه در آمریکا بود که تأثیر مثبتی بر اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران بزرگ و مؤسسات گذاشت.
 «CoinShares» اعلام کرده است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ارز دیجیتال از ۱۳ تا ۱۷ مه در حد ۹۳۲ میلیون دلار افزایش پیدا کرده و پس از آن ورود سرمایه ۱۳۰ میلیون‌دلاری در هفته قبل ثبت شده است. برای اولین‌بار ورود سرمایه ۱۸ میلیون‌دلاری به ETF «گری‌اسکیل» اتفاق افتاد. این افزایش سریع ETF‌های بیت‌کوین، بالاترین میزان در ۹ هفته اخیر بوده است و باعث افزایش سریع بیت‌کوین در روزهای ۲۰ و ۲۱ مه شد و بیت‌کوین برای اولین‌بار از ۹ آوریل به ۷۲۰۰۰ دلار رسید.

بعد از این که بیت‌کوین به بالای ۷۱۰۰۰ دلار صعود کرد، قیمت آن چند سقف تاریخی را در برابر ارزهای محلی چند کشور آسیایی و جنوب آمریکا ثبت کرد. طبق اعلام «CoinMarketCap» سکه BTC در ژاپن در شروع معاملات در ۲۱ مه به سطح بی‌سابقه ۱۱.۲ میلیون ین رسید. این اولین موردی است که قیمت این دارایی پرچم‌دار از ۱۱ میلیون دلار ین فراتر رفته است. قیمت طلای دیجیتال در آرژانتین هم به اوج رسید و BTC به ۶۳.۸ میلیون پزوی آرژانتین رسید که کمی بالاتر از سقف ۱۴ مارس است.

بیت‌کوین در فیلیپین کمی به بالای ۱۸ میلیون پزو رسید که بالاترین قیمت از اواسط مارس ۲۰۲۴ تابه‌حال است. در چند کشور زیر هم قیمت BTC به سقف قبلی رسید یا خیلی به آن نزدیک شد: در انگلستان، استرالیا، کانادا، شیلی، کلمبیا، مصر، اسرائیل، نروژ، هند، کره جنوبی، تایوان و ترکیه.

البته فدرال رزرو و آمارهای اقتصاد کلان، بازارها را بیدار کردند ولی بعداً آن را دوباره آرام هم کردند. بعد از داده‌های فعالیت تجاری قوی آمریکا، BTC/USD به منطقه حمایت ۶۷۰۰۰ دلار برگشت. دلیل دیگر (و احتمالاً دلیل اصلی) ثبت‌نکردن سقف تاریخی جدید توسط بیت‌کوین هم رقیب آن اتریوم بود که توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده بود (توضیحات بیشتر را در بخش‌های زیر بخوانید)

مؤسسه «QCP Capital» انتظار دارد که بیت‌کوین در ماه‌های آینده به ۷۴۰۰۰ دلار برسد و سقف تاریخی (ATH) جدید خودش را ثبت کند. اقتصاددانان این مؤسسه می‌گویند پذیرش ارز دیجیتال توسط مؤسسات با سرعت بیشتری انجام می‌شود و بهبود شرایط اقتصاد جهانی هم شرایط مناسبی را برای ورود سرمایه به دارایی‌های ریسکی ایجاد می‌کند. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برای ۵ نوامبر ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است و این موضوع هم تأثیر مثبت قوی‌ای بر بازار دارد.

موضوعات ارز دیجیتال در سخنان کاندیداهایی که پیش از برگزاری انتخابات به دنبال رأی جامعه ارز دیجیتال هستند در حال آشکارشدن هستند، طبق اعلام «NYDIG» جمعیتی بیش از ۴۶ میلیون شهروند آمریکا یا ۲۲% از جمعیت بالغ این کشور در جامعه ارز دیجیتال درگیر هستند. «حسیب کوئرشی» مدیر و شریک «Dragonfly Capital» عقیده دارد در چنین شرایطی، دولت «جوزف بایدن» به‌زودی مجبور خواهد شد که سیاست خودش درباره صنعت دارایی دیجیتال را سهل‌گیرانه‌تر کند. «کوئرشی» می‌گوید انتظار چرخش کامل موضع دولت را نداریم اما نرم‌شدن موضع دولت همچنان می‌تواند اتفاق بیفتد.

شبکه «CNN» اخیراً گزارشی درباره مناظره‌های آینده بین «بایدن» و رقیبش «دونالد ترامپ» تهیه کرده است. بایدن در این مناظره‌ها مجبور خواهد شد به سؤالات سختی درباره سیاست سخت‌گیرانه نسبت به صنعت ارز دیجیتال که باعث خروج سرمایه از ارز دیجیتال، بسته‌شدن شرکت‌های بزرگ و تعقیب قضایی در سطح بالا شده است، پاسخ بدهد. در آن سمت، «دونالد ترامپ» که موضوع ارز دیجیتال را به سلاحی علیه رقیب خودش تبدیل کرده است می‌تواند به وضعیت کنونی حمله کند و در کنار آن، وعده‌های واضح پیش از انتخابات را مطرح کند و این می‌تواند نوسان زیادی را در بازار ارز دیجیتال ایجاد کند. مشارکت احتمالی «ایلان ماسک» که تمایلش برای برگزاری مناظره را بیان کرده و حضور «رابرت کندی جونیور» کاندیدای مستقل، می‌تواند به مناظره‌ها جان بدهد، اولین دور مناظره‌ها برای ۲۷ ژوئن و دور دوم برای ۱۰ سپتامبر برنامه‌ریزی شده‌اند.

ذی‌نفع اصلی هفته قبل نه بیت‌کوین بلکه اتریوم بود. اخباری در روز دوشنبه ۲۰ مه در رسانه‌ها منتشر شد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) از شرکت‌ها خواسته است تا درخواست‌های فرم 19b-4 خودشان برای راه‌اندازی ETF‌های اتریوم را زودتر به‌روز کنند. بعد از این اخبار، سازمان مالی «بلومبرگ» فوراً شانس تصویب این صندوق‌ها را از ۲۵% به ۷۵% افزایش داد. در همین شرایط، آلت‌کوین پرچم‌دار به‌سرعت از نظر رشد قیمت از بیت‌کوین سبقت گرفت.

آخرین‌مهلت بررسی دو درخواست اول از سوی «VanEck» و «Grayscale»، پنجشنبه ۲۳ مه بود. کمی قبل از ساعت X ، جفت‌ارز ETH/USD به ۳۹۴۷ دلار رسید و رشد تقریباً ۳۰% را در سه روز ثبت کرد. طبق اعلام «Coinglass» میزان لیکوئید شدن و بسته‌شدن اجباری پوزیشن‌های شورت در صرافی‌های ارز دیجیتال برابر ۳۴۰ میلیون دلار بود. در مجموع ۷۸.۸ هزار پوزیشن لیکوئید شدند و بزرگ‌ترین لیکوئید شدن فردی در صرافی «HTX» برای جفت‌ارز ETH/USDT به مبلغ ۳.۱ میلیون دلار اتفاق افتاد.

البته SEC امیدهای سرمایه‌گذاران را ناامید نکرد و در روز ۲۳ مه فقط دو درخواست را تصویب نکرد بلکه کل هشت درخواست برای انتشار ETF‌های اسپات اتریوم را تایید کرد و اجازه انجام معاملات و ثبت این صندوق‌ها در بورس‌ها را صادر کرد. «جیک چروینسکی» مسئول ارشد قانونی «Variant Investments» عقیده دارد این مرحله نشان‌دهنده «تغییر مهمی در سیاست ارز دیجیتال آمریکا است که احتمالاً مهم‌تر از خود ETF‌ها است». شاید این اتفاق به معنای آن باشد که اتریوم به‌عنوان کالا شناخته شود و این رگولاتور آن را مثل خیلی از آلت‌کوین‌های دیگر به‌عنوان اوراق بهادار در نظر نگیرد. «Rekt Capital» عقیده دارد بازار اکنون در آستانه رالی آلت‌کوین است که اوج آن را در ماه جولای انتظار داریم.

متخصصان منتظر ورود سرمایه قابل‌توجهی بعد از ثبت ETF‌های اتریوم (ETH) هستند و عقیده دارند در هفته اول بعد از شروع معاملات، میلیاردها دلار روی مشتقات سرمایه‌گذاری خواهد شد. تحلیل‌گران شرکت «QCP Capital» عقیده دارند نرخ این آلت‌کوین در کوتاه‌مدت می‌تواند تا ۴۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند و تا پایان سال از ۵۰۰۰ دلار فراتر رود.

حتی اقتصاددانان بانک «استاندارد چارترد» پیش‌بینی جسورانه‌تری را مطرح کرده‌اند. آنها انتظار دارند که ورود سرمایه به این صندوق‌ها در سال اول بین ۱۵ تا ۴۵ میلیارد دلار باشد (۲.۹ میلیون ETH). در این صورت تقاضای این صندوق باعث افزایش قیمت این دارایی به ۸۰۰۰ دلار و رسیدن بیت‌کوین به ۱۵۰,۰۰۰ دلار خواهد شد. ضمناً اگر دینامیک‌های بازار مثبت باشند، قیمت اتریوم تا سال ۲۰۲۵ به ۱۴۰۰۰ دلار خواهد رسید و بیت‌کوین از ۲۰۰,۰۰۰ دلار فراتر خواهد رفت.

در شب جمعه ۲۴ مه که این بررسی را می‌نویسیم، BTC/USD با قیمت ۶۹۹۰۰ دلار معامله می‌شود و ETH/USD قیمتی معادل ۳۷۳۵ دلار دارد. عدم وجود یک پمپ فوری و دراوداون این جفت‌ارز در ۲۴-۲۳ مه می‌تواند با این حقیقت توضیح داده شود که تقریباً همه کسانی که می‌خواستند خرید کنند، خریدهایشان را قبل از تصمیم تاریخی SEC انجام داده‌اند. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۵۵ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۴۲ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع بیت‌کوین (شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال) هم تغییری نکرده است و با ۷۴ واحد در منطقه طمع قرار دارد.

در پایان این بررسی، پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی را مرور می‌کنیم. آخرین نسخه GPT-4o متعلق به OpenAI عقیده دارد قیمت بیت‌کوین در ۱ آگوست ۲۰۲۴ در دامنه ۷۶۳۴۸ تا ۸۹۱۰۸ دلار قرار خواهد داشت. رقیب GPT-4o یعنی مدل هوش مصنوعی «Claude 3 Opus» پیش‌بینی حتی خوش‌بینانه‌تری دارد و دامنه بین ۱۰۵۷۰۲ و ۱۶۷۸۰۸ دلار را در تاریخ اعلام شده، پیش‌بینی می‌کند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید