2024 می 18

EUR/USD: تورم ضعیف = دلار ضعیف

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۰ تا ۲۴ مه ۲۰۲۴1

دلار آمریکا هفته قبل دو ضربه قابل‌توجه خورد. اما این ضربه‌ها حتی باعث ناک داون دلار نشدند چه برسد به ناک اوت شدن آن. البته این شوک‌های کوچک شاخص دلار DXY را از ۱۰۵.۲۶ به ۱۰۴.۲۰ رساندند و EUR/USD هم از ۱.۰۷۶۶ به ۱.۰۸۹۵ رسید.

اولین ضربه در سه‌شنبه ۱۴ مه از طرف «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو زده شد. این اتفاق عجیب بود چون بعد از اظهارات او دلار باید تقویت می‌شود اما برعکس، نزول کرد. «پاول» گفت سیاست پولی فدرال رزرو فعلاً به اندازه کافی انقباضی می‌ماند تا این که تورم کاهش پیدا کند. اما درعین‌حال اشاره کرد که فدرال رزرو مطمئن نیست که تورم به‌سرعت کاهش پیدا کند و شاید زمان بیشتری برای رسیدن به هدف ۲.۰% لازم باشد. می‌توان از این گفته‌ها نتیجه گرفت که فدرال رزرو برنامه‌ای برای افزایش یا کاهش نرخ بهره ندارد.

ضعیف‌شدن دلار در این شرایط خیلی عجیب‌تر می‌شود وقتی بدانیم که اظهارات «پاول» در چارچوب داده‌های قوی «شاخص قیمت تولیدکننده» (PPI) آمریکا بیان شدند که رشد تورم صنعتی را نشان می‌دادند. این اندیکاتور در ماه آوریل ۰.۵%+ ماه‌به‌ماه افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که ۰.۱%- افت را در ماه مارس ثبت کرده بود (پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۳%+ بودند). شاخص هسته، منهای غذا و انرژی، هم افزایشی از ۲.۱% به ۲.۴% (سال‌به‌سال) را ثبت کرد.

فقط یک دلیل می‌تواند نزول دلار در این شرایط را توضیح دهد. احتمالاً فعالان بازار انتظار داشتند که رئیس فدرال رزرو دستکم اشاره‌ای به این کند که اگر تورم افزایش پیدا کند، آنها یک افزایش نرخ بهره دیگر را لازم می‌دانند. اما چون او به این نکته اشاره‌ای نکرد، فعالان بازار ناامید شدند.

اما اتفاقی که روز بعد افتاد کاملاً منطقی بود. گزارش «اداره آمار کار» آمریکا (BLS) در روز چهارشنبه ۱۵ مه نشان داد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا از ۰.۴% به ۰.۳% (ماه‌به‌ماه) افت کرده است درحالی‌که قبلاً پیش‌بینی می‌شد ۰.۴% باشد. تورم سال‌به‌سال هم از ۳.۵% به ۳.۴% افت کرده بود. فروش خرده‌فروشی هم نزول شدیدتری از ۰.۶% به ۰.۰% ماه‌به‌ماه را نشان می‌داد (پیش‌بینی می‌شد ۰.۴% باشد). این داده‌ها نشان دادند که اگرچه تورم آمریکا در بعضی حوزه‌ها هنوز مقاومت می‌کند اما به‌طورکلی در حال نزول است.

به همین دلیل گمانه‌زنی‌هایی درباره کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در همین امسال مطرح شد. «جیسون پراید»، مدیر «استراتژی سرمایه‌گذاری و تحلیل» شرکت «Glenmede» می‌گوید «اینها اولین داده‌های ضعیف‌تر CPI هستند و نشان می‌دهند که بانک مرکزی [آمریکا] باید امسال نرخ بهره را کاهش دهد». ابزار «FedWatch» متعلق به «CME» نشان می‌دهد که احتمال این که نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۴ ثابت باقی بماند از ۳۵% به ۲۵% افت کرده است. به همین دلیل نزول DXY ادامه پیدا کرد و EUR/USD صعود کرد. بازارهای سهام وارد یک رالی شدند و S&P500 و نزدک به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیدند. ۴۳ سقف ۵۲ هفته‌ای جدید بدون هیچ کفی در S&P500 ثبت شد درحالی‌که نزدک هم ۱۵۳ سقف و ۲۵ کف را ثبت کرد.

در پایان هفته، ضعیف‌شدن دلار به دلیل اظهارات برخی نمایندگان فدرال رزرو متوقف شد. «نیل کاشکری» رئیس بانک فدرال رزرو مینیاپولیس (FRB) اعلام کرد که مطمئن نیست «سیاست پولی انقباضی فعلی اثر روشنی بر تورم داشته باشد پس نرخ‌های بهره باید حفظ شوند». «جان ویلیامز» رئیس بانک فدرال رزرو نیویورک هم گفت «یک گزارش مثبت تورم برای خنثی‌کردن تأثیر منفی دو گزارش قبلی کافی نیست پس هنوز زمان آن نرسیده که انتظار داشته باشیم فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را خیلی زود شروع کند».

خبرگزاری «رویترز» درباره یورو می‌نویسد که مقاومت یورو در برابر سقوط تا برابری یک‌به‌یک (۱:۱) با دلار به دلیل پس‌زمینه اقتصادی مطلوب و اقدامات پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) بوده است. کف شش ماهه EUR/USD در ۱۶ آوریل در ۱.۰۶۰۰ ثبت شد درحالی‌که پس‌زمینه اقتصادی شکننده منطقه یورو در تضاد واضحی با اقتصاد پایدار آمریکا قرار داشت. اما فعالیت تجاری در اروپا به‌تدریج احیا شد و طبق گزارش ماه آوریل، این افزایش خیلی سریع‌تر از آمریکا بوده است. این اتفاق در دینامیک‌های مثبت یورو سهم داشت. متخصصان «رویترز» اشاره می‌کنند که فاصله بین اندیکاتورهای اقتصادی اروپا و آمریکا در حال کاهش است و این موضوع باعث حمایت از یورو می‌شود.

EUR/USD هفته را در ۱.۰۸۶۸ به پایان رساند. وقتی ما پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره کوتاه‌مدت را در شب ۱۷ مه بررسی می‌کنیم، اکثر آنها (۶۵%) انتظار دارند که دلار تقویت شود و ۲۰% تضعیف بیشتر دلار را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۵% باقیمانده بی‌طرف هستند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند و یک‌چهارم از آنها سیگنال بیش‌خرید این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۳۵-۱.۰۸۱۵ قرار دارد پس از آن به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱.۰۷۲۵-۱.۰۷۱۰، ۱.۰۶۸۰-۱.۰۶۶۵، ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰، ۱.۰۰۰۰. مناطق مقاومت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱.۰۹۱۵-۱.۰۸۸۰، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰

حالا اتفاقات مهم هفته آینده را بررسی می‌کنیم. سه‌شنبه ۲۱ مه، قرار است که «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا سخنرانی کند. در چهارشنبه ۲۲ مه، صورت‌جلسات آخرین جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) منتشر خواهد شد. روز بعد هم طبق معمول از تعداد درخواست‌های بیکاری اولیه در آمریکا مطلع خواهیم شد و داده‌های مقدماتی فعالیت تجاری (PPI) آلمان، منطقه یورو و آمریکا منتشر خواهند شد. در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۲۴ مه هم داده‌های GDP آلمان در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ را دریافت خواهیم کرد.

 

ارزهای دیجیتال: دلار ضعیف = BTC قوی

در بررسی قبلی‌مان درباره «یک هفته انعکاس و ابهام» صحبت کردیم. روز چهارشنبه ۱۵ مه، این ابهام به نفع بازار ارز دیجیتال تمام شد. مثل اکثر مواقع، این بار هم دلیل این ابهام سیاست پولی فدرال رزرو بود. داده‌های تورم آمریکا پس از انتشار بر روی انتظارات بازار درباره کاهش نرخ بهره تأثیر گذاشتند. به همین دلیل دلار آمریکا ضعیف شد، شاخص DXY پایین رفت و تمایل به ریسک سرمایه‌گذاران افزایش پیدا کرد. شاخص‌های سهام هم به سقف‌های تاریخی رسیدند و بازده روزانه BTC/USD از ۸% بیشتر شد و ETH/USD هم ۴.۵% رشد کرد. البته این اتفاقات هنوز «رالی گاوی» که مدت‌هاست منتظرش هستیم را ایجاد نکرده‌اند و ممکن است وقتی دلار آرام شد، رشد بیت کوین و آلت‌کوین‌های اصلی هم متوقف شود. دستکم این سناریویی است که متخصصان زیادی در بازار آن را پیش‌بینی می‌کنند.

«چارلز ادواردز» مؤسس شرکت «Capriole Investment» عقیده دارد بیت کوین در یک مرحله «بسیار کسل‌کننده» قرار گرفته است. او می‌گوید دوره تثبیت فعلی ممکن است بین یک تا شش ماه طول بکشد و در حین آن قیمت‌ها در یک دامنه دارای نوسان پایین باقی خواهند ماند. این مرحله تا وقتی ادامه پیدا می‌کند که صبر تریدرها تمام شود.

ادواردز عقیده دارد درست قبل از پایان این دوره کم نوسان، احساسات منفی در بالاترین سطح خواهند بود. او می‌گوید «وقتی از حرکت ساید خسته شدید، افکاری به ذهن شما می‌رسند که رویداد هاوینگ از قبل در قیمت بیت کوین لحاظ شده بوده و بازار گاوی دیگر تمام شده است. [...] این افکار شما و پوزیشن‌های شورت درست قبل از رالی بزرگ به اوج خواهند رسید».

«مایک نووگراتز» رئیس «Galaxy Digital» هم درباره تثبیت بازار کریپتو صحبت کرده است و می‌گوید رشد بازار سه ماه بعد از راه‌اندازی ETF‌های اسپات BTC متوقف شده است. او عقیده دارد تا وقتی شرایط یا اتفاقات جدیدی باعث رشد بازار نشوند بیت کوین در دامنه ۵۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ دلار معامله خواهد شد.

تحلیل‌گری به نام «Rekt Capital» هم نظر مشابهی دارد. او عقیده دارد خطر افت قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ فعلاً از سر سرمایه‌گذاران گذشته است. او با مقایسه وضعیت فعلی با شش سال قبل می‌گوید در روز ۱ مه، BTC به کف حدود ۵۶۰۰۰ دلار رسید و اکنون آرامش احتمالاً تا پاییز ادامه خواهد داشت و این دارایی همچنان در منطقه تجمیع یا انباشت قرار خواهد داشت. پیش‌بینی او نشان می‌دهد که مرحله رشد نمایی در پاییز شروع خواهد شد و در این مرحله، ارزش این سکه به سقف‌های جدیدی خواهد رسید.

متخصصان صرافی ارز دیجیتال «Bitfinex» کمی خوش‌بین‌تر هستند. آنها عقیده دارند آرامش فعلی فقط تا شروع تابستان ادامه خواهد داشت و در دوره «سه‌ماهه سوم تا چهارم» دوباره رشد قیمت شروع خواهد شد و به روند صعودی برخواهیم گشت. اما همه چیز به اقدامات فدرال رزرو آمریکا بستگی دارد. «Bitfinex» می‌گوید نزول دلار از قله شش‌ماهه بعد از جلسه فدرال رزرو در ماه مه و گزارش ضعیف اشتغال به نقطه محوری در روند تبدیل شده‌اند. البته حالا عامل دیگری یعنی  کاهش فشار تورمی در آمریکا هم اضافه شده است. به همین دلیل ضعیف‌شدن دلار می‌تواند باعث ایجاد یک رالی در دارایی‌های دیجیتال شود.

این رالی در میان‌مدت یا بلندمدت به کجا خواهد رسید؟ پاسخ‌های زیادی برای این سؤال وجود دارند. برخی پیش‌بینی فروپاشی کامل و محو بیت کوین را می‌کنند درحالی‌که عده‌ای دیگر روی قیمت ۱ میلیون دلار برای هر سکه تأکید می‌کنند. «جک دورسی» هم‌بنیان‌گذار توییتر (که حالا به پلتفرم X تبدیل شده است) و رئیس شرکت «Block» هم به‌تازگی بعد از «ویلی وو» مؤسس «CMCC Crest» به «باشگاه بیت کوین میلیون‌دلاری» پیوسته است. او هم انتظار دارد که بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ از ۱ میلیون دلار عبور کند و بعد از آن رشدش همچنان ادامه پیدا کند و ارزهای فیات سنتی را به چالش بکشد. این کارآفرین می‌گوید جنبه خیلی جذاب طلای دیجیتال، ماهیت اکوسیستم آن و انگیزه ایجاد کردن برای تلاش‌های جمعی برای ارتقای شبکه است. او این‌طور این موضوع توضیح می‌دهد که «به‌غیراز داستان تأسیس بیت کوین، جالب‌ترین نکته درباره بیت کوین این است که هر کسی می‌تواند تلاش کند تا آن را بهتر کند و کل اکوسیستم را بهتر کند و این باعث می‌شود تا قیمت افزایش پیدا کند. این یک جنبش خارق‌العاده است. [...] من چیزهای زیادی از آن آموخته‌ام».

«ریک ادلمن» بازرگان، نویسنده و مؤسس «Edelman Financial Services» عقیده دارد سرمایه‌گذاران بین‌المللی سنتی هر کاری که امکان‌پذیر باشد را برای متنوع‌کردن پرتفوی خودشان انجام می‌دهند. اگر همه آنها حداقل ۱% از پول‌های خودشان را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند حجم بازار بیت کوین به میزان بی‌سابقه ۷.۴ تریلیون دلار خواهد رسید و قیمت بیت کوین به ۴۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. رشد ارزش بازار به دلیل وجود ETF‌های اسپات بیت کوین آسان‌تر می‌شود. «ادلمن» عقیده دارد آنها پایه بسیار وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران را نسبت به دارایی‌های سنتی پوشش می‌دهند. او می‌گوید«ضمنا ETF‌های بیت کوین به طرز خارق‌العاده‌ای ارزان هستند. آنها ۲۵-۲۰% ارزان‌تر از دارایی‌هایی موجود در صرافی «Coinbase» و سایر صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. ضمنا آنها در حساب‌های بروکرها نگه‌داری می‌شوند. ETF‌های بیت کوین اجازه می‌دهند تا استراتژی‌های سرمایه‌گذاری سنتی مثل متوازن‌سازی مجدد و میانگین‌گیری هزینه دلار اجرا شوند. ضمنا مزایای مالیاتی هم وجود دارند». در ادامه «ادلمن» درباره مزایای این صندوق‌ها می‌گوید «مطمئن هستم که ETF‌های بیت کوین و اتریوم در بلندمدت تأثیر مهمی بر بازار خواهند داشت».

البته این جمله آخر بحث‌برانگیز است. درحالی‌که ETF‌های بیت کوین فعال هستند اما شرایط راه‌اندازی ETF‌های اتریوم (ETH) هنوز روشن نیست. عده زیادی انتظار دارند که SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار) درخواست‌های راه‌اندازی صندوق‌های اتریوم را در ماه مه تایید کند. اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. ضمنا «اریک بالچوناس» تحلیل‌گر «بلومبرگ» و «اسکات جانسون» وکیل اوراق بهادار عقیده دارند شانس تایید ETF‌های اسپات اتریوم تقریباً صفر است. آنها عقیده دارند SEC در حال حاضر امکان عدم‌پذیرش راه‌اندازی این صندوق‌ها را مدنظر قرار دارد بر اساس این حقیقت که این درخواست‌ها با نوعی تخلف ارسال شده‌اند چون سهم‌های صندوق از اوراق بهادار تشکیل شده‌اند و نه کالاهای قابل‌معامله در بورس.

سرمایه‌گذاران زیادی با سؤال درباره انتخاب بین بیت کوین و اتریوم روبرو هستند. نقش این دو کریپتو با هم تفاوت دارد و این موضوع می‌تواند تأثیر زیادی بر سودآوری آنها بگذارد. بیت کوین روزبه‌روز بیشتر به‌عنوان طلای دیجیتال جا می‌افتد و در دوران ابهام اقتصادی نقش یک لنگر ثبات را بازی می‌کند. کاهش نوسانی که پس از هاوینگ مشاهده شد، این موضوع را اثبات می‌کند، این نوسان حتی کمتر از نوسان بسیاری از شرکت‌هایی بود که در شاخص S&P500 موجود هستند (داده‌های «فیدلیتی»).
اتریوم در زمینه کارهایی که می‌توان از طریق نوآوری تکنولوژیک انجام داد، همچنان پیش‌گام است و مرزهای جدیدی را درمی‌نوردد از جمله می‌توان به آپدیت جدید «دنکان» اشاره کرد که هدف آن کاهش کارمزدها و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه است. البته این تغییرات دوباره در شبکه، تورم ایجاد کرده‌اند و روند کاهش تورم که بعد از «The Merge» در سال ۲۰۲۲ آغاز شده بود را خنثی کرده‌اند. به همین دلیل مقدار نوسان ETH همچنان بیشتر از BTC است.

ChatGPT، هوش مصنوعی شرکت «OpenAI»، عقیده دارد انتخاب بین این دارایی‌ها تا حد زیادی به استراتژی سرمایه‌گذاری فردی و بردباری شخص نسبت به ریسک بستگی دارد. بیت کوین معمولاً برای سرمایه‌گذارانی مناسب‌تر است که به دنبال ذخیره ارزش نسبتاً امن هستند و تازه با ارز دیجیتال آشنا شده‌اند. اتریوم که آلت‌کوین اصلی محسوب می‌شود، احتمالاً پاداش بالاتر اما ریسک بیشتری را برای سرمایه‌گذاران خلق می‌کند.

البته «مایکل ون دی پوپ» مؤسس «Eight» از قبل انتخابش را کرده است. او می‌خواهد همه بیت‌کوین‌هایش را بفروشد تا آلت‌کوین بخرد. «ون دی پوپ» عقیده دارد بسیاری از آلت‌کوین‌ها زیر ارزش واقعی‌شان معامله می‌شوند. به‌محض این که قیمت ETH صعودی شود، سایر توکن‌ها هم صعود خواهند کرد. این متخصص به این دلیل آلت‌کوین‌ها را انتخاب کرده است که آنها زودتر و سریع‌تر از بیت کوین رشد می‌کنند و اجازه می‌دهند تا سرمایه‌گذاران بیش از طلای دیجیتال (بیت کوین) سود کنند.

در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۱۷ مه، BTC/USD در قیمت ۶۶۸۳۵ دلار معامله می‌شود و ETH/USD در قیمت ۳۰۹۵ دلار در حال معامله است. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۴۲ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۲۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع هم از ۶۶ به ۷۴ واحد صعود کرده است اما همچنان در منطقه طمع قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید