2024 می 11

EUR/USD: چشم‌انداز میان‌مدت به نفع دلار است

در هفته گذشته، EUR/USD به دلیل انتظارات درباره کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو (فد) و بانک مرکزی اروپا (ECB) ،  دینامیک‌های ضدونقیضی که را از خودش نشان داد. اظهارات مسئولان هر دو بانک مرکزی، همین‌طور آمارهای اقتصاد کلان باعث کاهش یا افزایش این نوسان شدند.

رالی گاوی EUR/USD در ۱۶ آوریل از نقطه ۱.۰۶۰۰ شروع شد و این جفت‌ارز در روز ۳ مه به ۱.۰۸۱۱ رسید و پس از آن صعودش متوقف شد و هفته قبل را در ۱.۰۷۶۲ آغاز کرد. آمارهای منطقه یورو که دوشنبه ۶ مه منتشر شدند کمی یورو را حمایت کردند. شاخص «مدیران خرید خدمات» (PMI) در ماه آوریل از ۵۲.۹ به ۵۳.۳ صعود کرده بود و از انتظارات قبلی یعنی ۵۲.۹ فراتر رفته بود. «PMI ترکیبی» که شامل بخش‌های تولید و خدمات می‌شود از ۵۱.۴ به ۵۱.۷ افزایش پیدا کرده بود. «PMI ترکیبی آلمان» هم دینامیک‌های مثبتی را نشان داد و از ۵۰.۵ به ۵۰.۶ صعود کرد. به همین دلیل، فعالیت تجاری در منطقه یورو به بالاترین سطح  در تقریباً یک سال اخیر رسید. ضمنا فروش خرده‌فروشی این منطقه هم رشد قابل‌توجهی داشت و از ۰.۵%- سال‌به‌سال به ۰.۷%+ صعود کرد.

این پس‌زمینه، افزایش احتمالی تورم را به ما نشان می‌دهد که در تئوری می‌تواند مانع از آغاز سیاست انبساطی پولی توسط بانک مرکزی اروپا شود. البته «فیلیپ لین» اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که «هیئت اجرایی» این بانک، استدلال‌های متقاعدکننده‌ای را برای کاهش نرخ بهره در جلسه ۶ ژوئن مطرح کرده است. «گدیمیناس سیمکوس» نماینده دیگر بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی لیتوانی گفت کاهش نرخ بهره نباید محدود به ماه ژوئن باشد و این کاهش می‌تواند سه بار تا پایان سال انجام شود. البته درحالی‌که احتمال سیاست انبساطی یا تسهیل  مقداری (QE)  در ماه ژوئن تقریباً ۱۰۰% است اما ابهام‌هایی درباره گام‌های بعدی وجود دارد. «لوئی دو گویندوس» نایب رئیس بانک اروپا تایید کرد که این بانک هر نوع روندی را بعد از ماه ژوئن به‌دقت زیر نظر دارد.

به جز اظهارات مسئولان بانک مرکزی اروپا که حامی سیاست انبساطی هستند، آمارهایی که سه‌شنبه ۷ مه منتشر شدند هم در قیمت این جفت‌ارز نقش داشتند. این آمارها نشان  می‌دادند که سفارش‌های تولید در آلمان که لوکوموتیو اقتصاد اروپا است در ماه مارس ۰.۵۴% کاهش پیدا کرده است، این کاهش بعد از نزول ۰.۸% ماه فوریه اتفاق افتاده است. به همین دلیل رشد EUR/USD متوقف شد و پولبک به ۱.۰۷۲۳ اتفاق افتاد.

روز پنجشنبه ۹ مه وقتی اطلاعات درخواست اولیه حقوق بیکاری آمریکا منتشر شد و ۲۳۱۰۰۰ درخواست را نشان می‌داد، این جفت‌ارز تلاش دیگری کرد تا از منطقه مقاومت ۱.۰۸۰۰-۱.۰۷۹۰ عبور کند، چون این اطلاعات خیلی بدتر از مقدار مورد انتظار ۲۱۰۰۰۰ درخواست بودند. وقتی داده‌های بیکاری، آمارهای نگران‌کننده ۳ مه را تایید کردند، اوضاع بدتر از این هم شد. طبق اعلام «اداره آمارهای را آمریکا» (BLS)، مشاغل غیرکشاورزی (NFP) در ماه آوریل فقط ۱۷۵۰۰۰ شغل افزایش پیدا کرده است که خیلی کمتر از رقم ۳۱۵۰۰۰ شغل ماه مارس و انتظار قبلی بازار درباره ۲۳۸۰۰۰ شغل است. ضمنا گزارش بیکاری، افزایش بیکاری از ۳.۸% به ۳.۹% را نشان می‌داد.

فدرال رزرو اعلام کرده است که در کنار مبارزه با تورم، هدف اصلی خودش را رسیدن به حداکثر اشتغال می‌داند. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو اعلام کرده است که «اگر تورم پایدار باقی بماند و بازار کار قوی باشد،  به تأخیرانداختن کاهش نرخ بهره، اقدام مناسبی است». حالا قدرت بازار کار مورد تردید قرار گرفته است. البته فدرال رزرو احتمالاً روی مبارزه با تورم که هنوز خیلی با هدف ۲.۰% فاصله دارد تمرکز می‌کند.

اندیکاتور کلیدی تورم که فدرال رزرو آن را دنبال می‌کند، شاخص قیمت «هزینه مصرف شخصی» (PCE) است که از ۲.۵% به ۲.۷% صعود کرده است. البته «PMI تولید ISM» به زیر نقطه کلیدی ۵۰.۰ نزول کرده و از ۵۰.۳ به ۴۹.۲ رسیده است. به یاد دارید که سطح ۵۰.۰ مرز بین رشد اقتصادی و انقباض اقتصادی است. در چنین وضعیتی افزایش نرخ بهره توصیه نمی‌شود اما کاهش آن هم گزینه معقولی نیست. این دقیقاً همان کاری بود که «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) انجام داد. اعضای این کمیته در جلسه خودشان در چهارشنبه ۱ مه  به اتفاق آرا، نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۵۰% رها کردند. این بالاترین نرخ بهره در ۲۳ سال اخیر است و بانک مرکزی آمریکا آن را برای ششمین جلسه متوالی بدون تغییر رها کرده است.

سناریوی اصلی که ما پیش‌بینی می‌کنیم این است که فدرال رزرو بازنگری نرخ بهره  و کاهش آن را زودتر از پاییز شروع نکند و احتمالاً این کاهش را در ماه سپتامبر انجام دهد و کاهش نرخ دیگری در پایان سال انجام شود. بااین‌حال اگر تورم آمریکا کمتر نشود یا، بدتر از آن، افزایش پیدا کند، شاید فدرال رزرو سیاست انبساطی پولی را تا اوایل ۲۰۲۵ به تعویق بیندازد. تعداد زیادی از تحلیل‌گران با درنظرگرفتن موارد بالا عقیده دارند برتری در میان‌مدت با دلار است و فروش EUR/USD در افق چندماهه هنوز جذابیت دارد.

نقطه پایانی این هفته برای EUR/USD در ۱.۰۷۷۰ بسته شد و باعث شد تا بازده هفتگی تقریباً صفر شود. در شب ۱۰ مه، وقتی آینده کوتاه‌مدت را پیش‌بینی می‌کنیم نظر متخصصان کاملاً خنثی است: ۵۰% انتظار تقویت دلار را دارند و ۵۰% هم منتظر ضعیف‌شدن آن هستند. اندیکاتورهای روند در D1 هم به دو قسمت مساوی تقسیم شده‌اند، نصف آنها قرمز و نصف آنها سبز هستند. فقط ۱۰% از اسیلاتورها قرمزرنگ هستند، ۱۰% خنثی هستند و ۸۰% به نفع سبزها هستند (اگرچه یک‌چهارم آنها شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند). نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۷۲۵-۱.۰۷۱۰ قرار دارد بعد از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱.۰۶۵۰، ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰.  مقاومت‌های این جفت‌ارز در این سطوح و مناطق قرار دارند: ۱.۰۸۱۰-۱.۰۷۹۵، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

در هفته آینده، داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) آلمان و «شاخص قیمت تولیدکننده» (PPI)  آمریکا در روز سه‌شنبه ۱۴ مه منتشر خواهند شد. همچنین در این روز قرار است «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو سخنرانی کند و داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا هم در همین روز منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۱۶ مه هم تعداد درخواست‌های اولیه بیکاری در آمریکا اعلام خواهد شد. در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۱۷ مه هم CPI کل منطقه یورو اعلام خواهد شد که روی تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره یورو تأثیر خواهد گذاشت.

 

GBP/USD: پوند همچنان تحت فشار است اما مقاومت می‌کند

کمیته سیاست پولی در بانک مرکزی انگلستان (BoE) در جلسه پنجشنبه ۹ مه خودش، نرخ بهره را در ۵.۲۵% که بالاترین نرخ در ۱۶ سال اخیر است، ثابت نگه داشت. اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده بودند اغلب انتظار داشتند که هزینه وام‌گیری تغییر کند و رأی اعضای کمیته سیاست پولی هم ۸ به ۱ باشد اما در عمل رأی اعضا ۷ به ۲ بود. دو عضو کمیته در جریان گفتگوهایی که در جلسه جریان یافت از کاهش نرخ بهره به ۵.۹% حمایت کردند و فعالان بازار این موضوع را گامی به‌سوی شروع چرخه انبساطی تفسیر کردند.

«اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان، در کنفرانس رسانه‌ای بعد از این جلسه، خوش‌بینی خودش را ابراز کرد و گفت اقتصاد انگلستان در حال حرکت در مسیر صحیحی است. «بیلی» همچنین گفت «کاهش نرخ بهره در جلسه بعدی امکان‌پذیر است اما باید منتظر داده‌های تورم، فعالیت اقتصادی و بازار کار بمانیم و بعد از آن تصمیم بگیریم». «هیو پیل» اقتصاددان اصلی این بانک هم اگرچه به اکثریت افرادی پیوست که به ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره رأی دادند اما با اعتماد زیادی گفت که زمان کاهش نرخ در حال نزدیک‌شدن است. او افزود «تمرکز صرف روی جلسه بعدی بانک انگلستان [۲۰ ژوئن] تا حدی غیرمنطقی است و پیش‌بینی‌های تورم میان‌مدت الزاماً حرکت نرخ بهره در جلسه بعدی یا جلسه‌های آینده را نشان نمی‌دهند».

به‌طورکلی حرکت‌های جفت‌ارز GBP/USD در هفته قبل شبیه به جفت‌ارز EUR/USD بودند. چارت این جفت‌ارز یک جهش مشخص را در روز پنجشنبه ۹ مه نشان می‌دهد که به دلیل کاهش حرارت بازار کار آمریکا ایجاد شده است. ضمنا پوند توسط داده‌های خوش‌بینانه GDP انگلستان در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ و داده‌های بخش تولید در ماه مارس حمایت شد.
GDP انگلستان (فصل‌به‌فصل) ۰.۶%+ رشد کرده بود درحالی‌که در فصل قبل ۰.۳-% کاهش پیدا کرده بود (پیش‌بینی می‌شد که ۰.۴%+ باشد). ضمنا GDP سال‌به‌سال هم ۰.۲%+ رشد کرده بود و افت ۰.۲%- را جبران کرده بود.

پوند هم مثل یورو به دلیل چشم‌انداز سباست پولی انبساطی بانک مرکزی انگلستان که زودتر از فدرال رزرو اجرا خواهد شد، تحت فشار است. البته پوند، هفته قبل را بالای سطح کلیدی ۱.۲۵۰۰  و در ۱.۲۵۲۳ به پایان رساند. ضمنا ۶۵% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز نه‌تنها بالای این خط بماند بلکه رشد خودش را ادامه دهد. ۳۵% باقیمانده به حرکت این جفت‌ارز به جنوب رأی می‌دهند. در بخش تحلیل تکنیکال، اندیکاتورهای روند در D1 به‌صورت ۵۰-۵۰ تقسیم شده‌اند. فقط ۱۰% از اسیلاتورها فروش را توصیه می‌کنند، ۴۰% خنثی هستند و ۵۰% مابقی آنها خرید را توصیه می‌کنند (۱۰% از آنها شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند). اگر این جفت‌ارز صعود کند، با مقاومت در این سطوح مواجه خواهد شد: ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰ و ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۵. اگر نزولی اتفاق بیفتد این سطوح حمایت بر سر راه هستند: ۱.۲۵۰۰-۱.۲۴۹۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۴۱۰-۱.۲۴۰۰، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۱۸۵، ۱.۲۱۱۰-۱.۲۰۷۰ و سرانجام ۱.۲۰۳۵.

در تقویم هفته آینده، سه‌شنبه ۱۴ مه که داده‌های بازار کار انگلستان منتشر خواهند شد مهم است. ضمنا جلسه «استماع گزارش تورم» که قرار است چهارشنبه ۱۵ مه برگزار شود هم جذاب است.

 

USD/JPY: مداخله ۵۰ میلیارددلاری به هدر رفت؟

ظاهراً تا زمانی که بانک مرکزی ژاپن (BoJ) گام‌های استوار و شفافی را به سمت سیاست پولی انقباضی برندارد هیچ‌چیزی به ین کمک نخواهد کرد. اعضای هیئت‌مدیره این بانک در جلسه ۲۶ آوریل خودشان به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که نرخ بهره کلیدی و پارامترهای برنامه QE را ثابت نگه دارند. اگرچه مطابق انتظار هیچ نظری درباره چشم‌انداز آینده ابراز نشد. این بی‌عملی باعث افزایش فشار به پول ملی ژاپن شد و جفت‌ارز USD/JPY را به ارتفاع‌های جدیدی رساند. این جفت‌ارز همچنان سفر فضایی خودش را ادامه داد و به سقف ۳۴ساله جدید ۱۶۰.۲۲ رسید. مقامات مالی ژاپن پس از این اتفاق سرانجام تصمیم گرفتند  دو مداخله ارزی را اجرا کنند. اگرچه هیچ تأییدیه رسمی درباره این مداخلات ارائه نشد اما متخصصان تخمین می‌زنند که حجم کل این مداخلات ۵۰ میلیارد دلار بوده است.

آیا این مداخلات کمکی کردند؟ اگر بر اساس چارت USD/JPY قضاوت کنیم، واقعاً نه. این جفت‌ارز هفته قبل دوباره به سمت شمال پیش رفت. ین بر خلاف یورو و پوند بریتانیا حتی به داده‌های ضعیف بازار کار آمریکا در روز پنجشنبه ۹ مه هم واکنش خاصی نشان داد و نزول آن فقط اندکی کند شد.

همه این حوادث در بین اظهارات بی‌پایان مقامات بانک مرکزی ژاپن و وزارت مالی این کشور درباره آمادگی برای انجام اقدامات ضروری برای کاهش فشار سفته‌بازی روی پول ملی این کشور اتفاق افتاد. صورت‌جلسات آخرین جلسه بانک مرکزی ژاپن که به‌تازگی منتشر شده‌اند نشان می‌دهند که اعضای هیئت‌مدیره یک موضع «شاهینی» دارند و خواستار افزایش نرخ بهره هستند. البته تحلیل‌گران زیادی عقیده دارند بانک مرکزی ژاپن فقط در نیمه دوم امسال یک گام در این مسیر برخواهد داشت.

آخرین قوس پنج روز گذشته در ۱۵۵.۷۵ ثبت شد. اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas Bank Limited» (UOB) انتظار دارند که جفت‌ارز USD/JPY در ۱ تا ۳ هفته آینده در دامنه ۱۵۷.۲۰-۱۵۴.۰۰ معامله شود. این بانک عقیده دارد احتمال سقوط این جفت‌ارز تا ۱۵۱.۵۵ خیلی کاهش پیدا کرده است. به‌طورکلی اکثر متخصصان (۷۹%) هنگام پیش‌بینی آینده کوتاه‌مدت، شانه‌هایشان را به علامت ابهام بالا می‌اندازند و نظر خاصی نمی‌دهند. ۳۰% باقیمانده هم انتظار تقویت ین را دارند. در بخش تحلیل تکنیکال، همه اندیکاتورهای روند (۱۰۰%) در D1 به سمت شمال هستند. ۵۰% از اسیلاتورها به سمت شمال و ۱۵% به سمت جنوب هستند و ۳۵% باقیمانده به سمت شرق هستند. تریدرها در زمان بررسی سطوح حمایت و مقاومت باید توجه کنند که در این شرایط نوسان شدید ممکن است لغزش‌هایی در حد ده‌ها واحد اتفاق بیفتند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۵۵.۲۵ قرار گرفته است و حمایت‌های بعدی عبارتند از: ۱۵۴.۷۰، ۱۵۳.۹۰، ۱۵۳.۱۰، ۱۵۲.۲۵-۱۵۱.۸۵، ۱۵۱.۰۰، ۱۵۰.۰۰ و در نهایت به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱۴۶.۹۰-۱۴۶.۵۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۳۰ و ۱۴۱.۰۰-۱۴۰.۲۵. سطوح مقاومت عبارت‌اند از: ۱۵۶.۲۵، ۱۵۷.۰۰، ۱۵۸.۰۰-۱۵۷.۸۰، ۱۵۸.۶۰، ۱۵۹.۴۰ و ۱۶۰.۲۵-۱۶۰.۰۰.

انتشار داده‌های GDP مقدماتی ژاپن برای سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ از جمله رویدادهای هفته آینده است. قرار نیست که هیچ اطلاعات مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

 

ارز دیجیتال: یک هفته پر از انعکاس و ابهام

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۳ تا ۱۷ مه ۲۰۲۴1

در آینده نزدیک چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟ ظاهراً هیچ پاسخ روشنی برای این سؤال وجود ندارد. متخصصان و اینفلوئنسرها اغلب پاسخ‌های متفاوتی به این سؤال می‌دهند: برخی قیمت‌های نجومی را اعلام می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر به زمین چشم می‌دوزند.

مثلاً «آنتونی پومپلیانو» مؤسس «Pomp Investments» می‌گوید «بیت کوین قوی‌تر از همیشه است». او بر اساس رسیدن میانگین متحرک ۲۰۰ روزه (200 DMA) به سقف تاریخی (ATH) خودش در ۵۷۰۰۰ دلار این نتیجه‌گیری را مطرح می‌کند. «مایکل سیلور» مدیرعامل «MicroStrategy» هم خوش‌بین است. او در آخرین پیامش اصرار می‌کند که «سرمایه‌گذاران باید شروع به دویدن با گاوها کنند» (باید در اینجا اشاره کنیم که شرکت «MicroStrategy» در ترازنامه خودش دارای 205000 بیت کوین است پس گرایش «سیلور» به گاوها کاملاً قابل درک است. او مجبور است این کار را انجام دهد تا شرکتش سود کند و نه زیان).

البته تحلیل‌گران به‌درستی اشاره می‌کنند که سرنوشت بیت کوین فقط به تحلیل‌های بسیار خوش‌بینانه مدیرعامل «MicroStrategy» گره نخورده است. اگر حمایت خریداران ضعیف شود BTC ممکن است زیر سطح حمایت کلیدی ۶۱۰۰۰ دلار بیاید و تا منطقه ۵۶۰۰۰ دلار سقوط کند، نقدینگی قابل‌توجهی در این نقطه متمرکز شده است. «مایکل ون دی پوپ» مؤسس «MN Trading» اصلاح بیت کوین تا حوالی ۵۵۰۰۰ دلار را رد نمی‌کند. البته این متخصص به‌سرعت به سرمایه‌گذاران قوت قلب می‌دهد و می‌گوید که منطقی است که بیت کوین بتواند مدتی طولانی خودش را بالای ۶۰,۰۰۰ دلار نگه دارد. «آنتونی پومپلیانو» عقیده دارد قیمت بیت کوین زیر ۵۰,۰۰۰ دلار نخواهد افتاد ولی «آلن سانتانا» حتی افت تا ۳۰,۰۰۰ دلار را ممکن می‌داند.

تحلیل‌گر و تریدری با نام «Rekt Capital» عقیده دارد بیت کوین از «منطقه خطر بعد از هاوینگ» خارج شده است و به مرحله اولیه «انباشت دوباره» وارد شده است. این متخصص عقیده دارد BTC در سال ۲۰۱۶ یک کندل قرمز بلند را بعد از هاوینگ ثبت کرد و ۱۷% افت کرد. این بار این الگو تکرار شده است و تفاوت بین حداکثر بعد از هاوینگ تا حداقل قیمت به ۱۶% رسیده است. قیمت به کف محلی حدود ۵۶۵۶۶ دلار رسید اما بعد به ۶۵۵۰۸ دلار صعود کرد و «Rekt Capital» نتیجه می‌گیرد که قیمت مجددا وارد «دامنه انباشت دوباره» شده است. البته یک «نقطه ابهام بزرگ» در این تحلیل وجود دارد و آن هم این است که بعد از آن دوباره قیمت به ۶۰۱۷۵ دلار افت کرد. به‌طورکلی به نظر می‌رسد که BTC/USD در یک کانال نزولی است که نگرانی سرمایه‌گذاران را بیشتر می‌کند.

پیش‌بینی‌های کاملاً گوناگونی درباره بیت کوین مطرح می‌شوند. اطلاعات در دسترس تریدرها و سرمایه‌گذاران  متنوع با هم متفاوت هستند. «ویلی وو» تحلیل‌گر و مؤسس «CMCC Crest» به فعالیت دلفین‌ها و کوسه‌های ارز دیجیتال اشاره می‌کند. او می‌گوید «هرگز این مقدار خرید سریع سکه توسط هولدرهای ثروتمند مثل دو ماه اخیر وقتی قیمت بین ۶۰,۰۰۰ تا ۷۰,۰۰۰ دلار نوسان کرد، اتفاق نیفتاده است. ما درباره افرادی صحبت کنیم که ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سکه BTC یا دارایی بین ۶.۵ تا ۶۵ میلیون دلار بیت کوین دارند». از سوی دیگر طبق اعلام تحلیل‌گران «CryptoQuant» نهنگ‌هایی که ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سکه BTC دارند، بر خلاف دلفین‌ها و کوسه‌ها، رفتار کاملاً منفعلانه‌ای دارند. «مایکل ون دی پوپ» هم به عدم وجود سرمایه‌گذاران خرد در شرایط فعلی اشاره می‌کند.

همه این‌ها نشان می‌دهد که شاید در ماه‌های آینده سقف تاریخی جدیدی برای BTC ثبت نشود. ما در بررسی قبلی‌مان درباره این موضوع صحبت کردیم و در کنار سایر عوامل به نظر «پیتر برندت» اسطوره «وال‌استریت» و رئیس «Factor LLC» هم اشاره کردیم. او با احتمال ۲۵% تصور می‌کند که بیت کوین، سقف تاریخی خودش در چرخه فعلی را قبلا ثبت کرده است.

در پیش‌بینی‌های بلندمدت، چیز زیادی تغییر نکرده است و اکثر آنها یک رالی گاوی قوی برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند. «آنتونی پومپلیانو» مطالبی درباره این رالی نوشته است. «ویلی وو» انتظار دارد که افزایش نفوذ بیت کوین به حوزه‌های گوناگون زندگی روزمره ادامه پیدا کند.  این تحلیل‌گر می‌گوید «انتظار داریم که ارزش منصفانه بیت کوین تا سال ۲۰۳۵  به ۱ میلیون دلار برسد. این پیش‌بینی بر اساس منحنی رشد کاربران مطرح شده است.  من درباره ارزش منصفانه صحبت می‌کنم و نه یک قله قیمتی در یک بازار گاوی دیوانه‌وار».

«رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» دوباره بیت کوین را بین سه روش برتر برای پس‌انداز و افزایش سرمایه اعلام کرده است. او نوشته است «خبر بد: ریزش [بازار ارز] شروع شده است. خبر خوب: این ریزش بهترین زمان برای پول‌دار شدن است» او چند توصیه درباره اقدامات مناسب در بحران مطرح کرده است. بیایید نگاهی به دو توصیه او بیندازیم. اولین توصیه او این است «یک منبع درآمد اضافه پیدا کنید. هوش مصنوعی میلیون‌ها شغل را از بین خواهد برد. کسب‌وکار کوچکی راه بیندازید و کارآفرین باشید نه کارمند تا از بیکاری نترسید». ، و توصیه دوم این است ««پول‌های بی‌ارزش» (دلار آمریکا، یورو، ین، پزو) که ارزششان را از دست می‌دهند جمع نکنید. طلا، نقره و بیت کوین جمع کنید، پول واقعی که ارزش آنها به‌خصوص در شرایط ریزش بازار افزایش پیدا می‌کند».

درباره صعود بیت کوین قطعاً حق با «کیوساکی» است و جای هیچ بحثی ندارد. مطالعه «کالین وو» که به «WuBlockchain» مشهور است نشان می‌دهد که در یک دهه گذشته قیمت بیت کوین صعود چشمگیر ۱۲۴۶۴% را ثبت کرده است و از غول‌هایی مثل آمازون، اپل، گوگل، متا، تسلا و نتفلیکس فراتر رفته است. فقط انویدیا (۱۷۷۹۷%) جلوتر از بیت کوین قرار می‌گیرد. اما این حقیقت که بیت کوین جایگاه دوم را کسب کرده است  درحالی‌که نماینده یک بازار نسبتاً جدید و پرنوسان است، یک دستاورد واقعی محسوب می‌شود. خط سیر رشد چشمگیر BTC در دهه گذشته، مطمئن بودن و پتانسیل آن به‌عنوان بخش اساسی از پورتفوی سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد.

در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۰ مه، جفت‌ارز BTC/USD در قیمت ۶۰۴۷۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال برابر ۲.۲۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۳۳ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع از منطقه خنثی (۴۸ واحد هفته قبل) به منطقه طمع صعود کرده است و اکنون ۶۶ واحد است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید