2024 آوریل 27

EUR/USD: تورم ادامه دارد، رشد GDP آمریکا کند شده است

اقتصاد آمریکا همچنان قوی‌ترین اقتصاد  جهان است. ضمنا سهم آن از GDP جهانی به بالاترین مقدار در دو دهه اخیر یعنی ۲۶.۳% رسیده است. طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول (IMF)، سهم تولید ناخالص اتحادیه اروپا از GDP جهانی  از سال ۲۰۱۸ تا کنون حدود ۱.۴% کاهش پیدا کرده است و سهم ژاپن ۲.۱% کمتر شده درحالی‌که سهم آمریکا ۲.۳% افزایش پیدا کرده است. GDP چین حدود ۶۴% تولید ناخالص داخلی آمریکا است درحالی‌که سال قبل ۶۷% بود. به همین دلیل دلار همچنان رهبر بلامنازع در بین ارزهای کشورهای G10 است و در آینده نزدیک هم هیچ رقیبی نمی‌تواند تاج‌وتخت آن را تهدید کند. قدرت اقتصاد ملی  آمریکا همراه با بازار کار قوی به فدرال رزرو اجازه می‌دهد تا روی مبارزه با تورم تمرکز کند و سعی کند تورم را به هدف ۲.۰% برساند. «جروم پاول» رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است در شرایط فعلی، سیاست پولی انبساطی، تبعات منفی بیشتری برای اقتصاد نسبت به حفظ سیاست انقباضی در طولانی مدت دارد. در همین چارچوب، احتمال کاهش نرخ بهره دلار در جلسه ماه ژوئن فدرال رزرو بر اساس ابزار «FedWatch Tool» به ۱۵% افت کرده است. فعالان بازار عقیده دارند در بهترین حالت تصمیم‌گیری درباره تغییر سیاست پولی در ماه سپتامبر اتفاق خواهد افتاد. حتی برخی اقتصاددانان از جمله تحلیل‌گران «مورگان استنلی» و «Societe Generale» می‌گویند شاید فدرال رزرو  تصمیم درباره کاهش نرخ بهره را تا اوایل سال ۲۰۲۵ به تعویق بیندازد. این پیش‌بینی‌ها باعث شدند تا دلار آمریکا در اواسط آوریل نسبت به یورو، پوند، دلار استرالیا و دلار نیوزلند به سقف پنج ماهه خودش صعود کند و USD/JPY دوباره به رکورد قیمت ۳۴ ساله خودش برسد و شاخص DXY تا ۱۰۶.۴۲ بالا برود.

البته این اتفاقات در اواسط آوریل افتاد ولی شاخص DXY در ده روز آخر این ماه تحت‌فشار خرسی قرار داشت و EUR/USD را به سمت بالا هل داد. «جروم پاول» اعلام کرد که تصمیم ما درباره کاهش نرخ بهره از قبل گرفته نمی‌شود بلکه کاملاً به آمارهای اقتصاد کلان بستگی دارد. آمارهایی که در چند روز اخیر منتشر شدند، مبهم بودند و تردیدهایی را درباره حفظ دینامیک مثبت اقتصاد آمریکا ایجاد کردند. آمارهایی که سه‌شنبه ۲۳ آوریل درباره فعالیت تجاری آمریکا و سفارش‌های کالاهای بادوام منتشر شدند، سرمایه‌گذاران را ناامید کردند. داده‌های مقدماتی «S&P Global» نشان دادند که شاخص فعالیت تجاری (PMI) در بخش خدمات آمریکا به نحو غیرمنتظره‌ای از ۵۱.۷ به ۵۰.۹ واحد نزول کرده است. اندیکاتورهای بخش تولید حتی بدتر از این بودند و PMI به مرز بین پیشرفت و عقب‌گرد رسیده بود. البته این داده‌ها به‌تنهایی به اندازه گزارش تورم یا بازار کار مهم نبودند اما دو روز بعد یعنی در ۲۵ آوریل، داده‌های ناامیدکننده GDP آمریکا آنها را تکمیل کردند. تخمین‌های مقدماتی نشان می‌دادند که رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه اول (Q1) فقط ۱.۶% بوده است که کمتر از انتظار بازار یعنی ۲.۵% و همچنین مقدار قبلی یعنی ۳.۴% است. رشد GDP در مقایسه با سه‌ماهه مشابه سال ۲۰۲۳ از ۳.۱% به ۳.۰% نزول کرده بود. در این چارچوب، شاخص DXY همراه با EUR/USD دچار اصلاح شدند و این جفت‌ارز تا ۱.۰۷۵۲ صعود کرد.

نباید فراموش کنیم که داده‌های تورم آمریکا که در روز ۱۰ آوریل منتشر شدند نشان می‌دادند که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) به ۳.۵% سال‌به‌سال رسیده است که بالاترین مقدار در شش ماه اخیر است. روز جمعه ۲۶ آوریل هم اداره تحلیل اقتصادی گزارش داد که تورمی که بر اساس تغییر شاخص قیمت «هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) سنجیده می‌شود در ماه مارس به ۲.۷% (سال‌به‌سال) صعود کرده است. اما «PCE هسته» که شامل قیمت‌های پرنوسان غذا و انرژی نمی‌شود بر خلاف پیش‌بینی‌های قبلی که معتقد بودند این شاخص به ۲.۶% کاهش پیدا می‌کند در سطح قبلی ۲.۸% باقی مانده بود. بنابراین از یک سو می‌بینیم که تورم همچنان مقاومت می‌کند و نمی‌خواهد پایین بیاید و از سوی دیگر شاهد کندشدن رشد GDP هستیم. بر اساس پیش‌بینی‌های ما، فدرال رزرو در این نوع دوراهی‌ها معمولا مسیر قبلی خودش را ادامه می‌دهد و مبارزه با افزایش قیمت‌ها را انتخاب خواهد کرد. ضمنا کاهش GDP در سه‌ماهه اول نباید این رگولاتور را خیلی نگران کند چون اقتصاد آمریکا علیرغم سیاست تهاجمی انقباضی سوی فدرال رزرو توانسته است که طی هفت سال متوالی با نرخ ۲% و بیشتر رشد کند. ضمنا داده‌های اخیر بازار کار هم خیلی مثبت بودند. تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری از ۲۱۲۰۰۰ به ۲۰۷۰۰۰ کاهش پیدا کرده است (پیش‌بینی می‌شد ۲۱۴۰۰۰ شغل باشد) – این کمترین مقدار این شاخص از ماه فوریه تا به حال است.

سه‌شنبه ۲۳ آوریل، همان روزی که داده‌های مقدماتی فعالیت تجاری آمریکا منتشر شدند، در آلمان هم «PMI تولید» از ۴۱.۹ به ۴۲.۲ صعود کرد و «PMI بخش خدمات» هم از ۵۰.۱ به ۵۳.۳ افزایش یافت. «شاخص ترکیبی» هم از ۴۷.۷ به ۵۰.۵ رسید. در کل منطقه یورو یک دینامیک مثبت مشاهده شد. شاخص فعالیت تجاری در بخش خدمات از ۵۱.۵ به ۵۲.۹ واحد صعود کرد. شاخص ترکیبی هم از ۵۰.۳ به ۵۱.۴ رسید. انتظار قبلی این بود که «PMI تولید» از ۴۶.۱ به ۴۵.۶ کاهش پیدا کند. پیش‌بینی‌ها همچنان بر شروع سیاست انبساط پولی توسط بانک مرکزی اروپا در ماه ژوئن تاکید می‌کنند. «یواخیم ناگل» رئیس «بوندس بانک» آلمان و عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا مجددا این موضوع را تایید کرد و در روز ۲۴ آوریل گفت کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن الزاما باعث یک سلسله کاهش نرخ بهره نمی‌شود. به عبارت دیگر، اگرچه نرخ بهره در ماه ژوئن کاهش پیدا می‌کند اما معلوم نیست بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد.

همه این اطلاعات نشان می‌دهند که اندیکاتورهای بنیادی هنوز به نفع دلار هستند. احتمالاً اصلاح EUR/USD محدود خواهد بود و قدرتمند و طولانی نخواهد بود. این جفت‌ارز هفته قبل در ۱.۰۶۹۲ بسته شد. اقتصادانان بانک سنگاپوری «United Overseas» عقیده دارند احتمال این که این جفت‌ارز قدرت عبور از مقاومت ۱.۰۷۶۵ را داشته باشد، کم است. ۵۰% از متخصصان هنگام پیش‌بینی آینده کوتاه مدت در شب ۲۶ آوریل انتظار دارند که دلار تقویت شود و ۳۵% انتظار دارند که دلار ضعیفتر شود و ۱۵% باقیمانده هم بی طرف هستند. ۶۵% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت خرس‌ها هستند و ۳۵% به رنگ سبز هستند. یک سوم از اسیلاتورها به نفع خرسها هستند و یک سوم هم سبز رنگ هستند و یک سوم باقیمانده هم خاکستری خنثی هستند. نزدیکترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۶۸۰ قرار گرفته است و حمایت‌های بعدی آن عبارتند از: ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰، ۱.۰۰۰۰. مناطق مقاومت زیر هم بر سر راه این جفت‌ارز قرار دارند: ۱.۰۷۲۵-۱.۰۷۱۰، ۱.۰۷۵۰-۱.۰۷۴۰، ۱.۰۸۰۵-۱.۰۷۹۵، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

احتمالا هفته آینده کاملاً نوسانی و پرآشوب خواهد بود چون این هفته پر از اتفاقات مهم است. دوشنبه ۲۹ آوریل، داده‌های مقدماتی تورم مصرف کننده (CPI) آلمان منتشر خواهند شد. روز بعد هم مجموعه دیگری از آمارهای آلمان منتشر خواهند شد که شامل GDP و فروش خرده‌فروشی می‌شوند. در همان روز از حجم مقدماتی GDP و سطح تورم در کل منطقه یورو آگاه خواهیم شد. چهارشنبه ۱ ماه مه هم آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به تعطیلات روز کارگر می‌روند. البته این روز در آمریکا تعطیل نیست و همچنان روز کاری است. اولین گزارش ADP درباره سطح اشتغال در بخش خصوصی آمریکا و اندیکاتورهای فعالیت تجاری بخش تولید هم در این روز منتشر خواهند شد. مهمترین رویداد هفته آینده قطعا جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) است که چهارشنبه ۱ مه برگزار خواهد شد و کنفرانس خبری بعدی مدیریت هم اهمیت زیادی دارد. جمعه ۳ مه هم به طور سنتی منتظر مجموعه دیگری از آمارهای بسیار مهم بازار کار آمریکا هستیم که شامل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید ایجادشده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) و داده‌های بازنگری شده فعالیت تجاری (PMI) در بخش خدمات آمریکا می‌شود.

 

GBP/USD: شاخص PCE آمریکا مانع از تقویت پوند شد

آمارهای مقدماتی فعالیت تجاری انگلستان که روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل منتشر شدند، پر از ابهام بودند. PMI بخش تولید انگلستان از بالای مرز رشد/رکود به منطقه زیر این آستانه سقوط کرد درحالی‌که مقدار قبلی آن ۵۰.۳ بود و پیش‌بینی می‌شد همین مقدار باقی بماند اما در عمل به ۴۸.۷ رسید. از سوی دیگر، بخش خدمات انگلستان در ماه آوریل رشد کرد و این اندیکاتور از ۵۳.۱ به ۵۴.۹ رسید (بازار انتظار داشت که ۵۳.۰ باشد). به همین دلیل «PMI ترکیبی» به ۵۴.۰ رسید (ماه قبل ۵۲.۸ بود). البته حتی این ارقام هم نتوانستند خیلی توجه سرمایه‌گذاران را جلب کنند.

جفت‌ارز GBP/USD در روز ۲۲ آوریل تا ۱.۲۳۰۰ افت کرد. گاوهای این جفت‌ارز از شرایط بیش‌خرید دلار استفاده کردند تا آن را به مرز پایینی کریدور میان‌مدت ۱.۲۸۰۰-۱.۲۵۰۰ برگردانند. این جفت‌ارز از پایان نوامبر سال قبل در این کانال حرکت کرده است. البته گاوها قدرت کافی نداشتند تا در این کریدور تثبیت شوند. سقف دو هفته‌ای در ۱.۲۵۴۰ ثبت شد و بعد از آن  انتشار PCE آمریکا باعث شد تا این جفت‌ارز دوباره پایین برود و دوره پنج روزه را در ۱.۲۴۹۲ به پایان برساند.

متخصصان بانک «United Overseas» عقیده دارند تا وقتی حمایت ۱.۲۴۲۰ شکسته نشود هنوز این احتمال  وجود دارد که پوند از قیمت شاخص ۱.۲۵۳۰ عبور کند. مقاومت بعدی از نظر آنها ۱.۲۵۸۰ است. جمع بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره رفتار GBP/USD در کوتاه مدت کاملاً مبهم است: ۲۰% به حرکت این جفت‌ارز به جنوب رای می‌دهند و همین تعداد به شمال چشم دوخته اند ولی اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) از اظهار نظر خودداری می‌کنند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۶۵% از اندیکاتورهای روند D1  به سمت جنوب و ۳۵% به سمت شمال هستند. تصویری که در اسیلاتورها می‌بینیم هم مبهم است: ۲۵% از اسیلاتورها، فروش را توصیه می‌کنند و ۲۵% خرید را توصیه می‌کنند و ۵۰% در منطقه خنثی هستند. اگر این جفت‌ارز بیشتر از این نزول کند با این حمایت‌ها مواجه خواهد شد: ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۴۲۰-۱.۲۴۰۰، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۱۸۵، ۱.۲۱۱۰، ۱.۲۰۷۰-۱.۲۰۳۵، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۴۰. اگر صعودی اتفاق بیفتد این مقاومت‌ها بر سر راه خواهند بود: ۱.۲۵۴۰-۱.۲۵۳۰، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۵.

قرار نیست که هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد انگلستان در هفته آینده منتشر شود.

 

USD/JPY: به ماه رسید، هدف بعدی مریخ است؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۹ آوریل تا ۳ مه ‌۲۰۲۴1

ما عنوان بررسی قبلی مان را «بالاتر و بالاتر» گذاشته بودیم. حالا جا دارد این سوال را مطرح کنیم که این پرواز به فضا سرانجام در چه ارتفاعی تمام خواهد شد؟ آیا بانک مرکزی ژاپن (BoJ) بالاخره تصمیم جدیدی درباره تغییر رادیکال سیاست پولی خودش خواهد گرفت؟

اعضای بانک مرکزی ژاپن در جلسه ۲۶ آوریل خودشان با اجماع کامل تصمیم گرفتند که نرخ بهره کلیدی را در سطح قبلی ۰.۱%-۰.۰ نگه دارند. ضمنا این بانک، آن بخش از اطلاعیه خودش که می‌گفت بانک ژاپن فعلا در حال خرید اوراق JGB به ارزش حدود ۶ تریلیون دلار در ماه است را حذف کرد. اعلامیه‌ای که بعد از این جلسه منتشر شد می‌گوید «اگر تورم افزایش پیدا کند، بانک مرکزی ژاپن احتمالا میزان انبساطی بودن سیاست پولی خودش را تغییر خواهد داد البته انتظار می‌رود که سیاست پولی انبساطی تا مدتی حفظ شود.»

بازار به شیوه قابل پیش‌بینی به تصمیمات بانک مرکزی ژاپن با یک کندل ژاپنی دیگر روی چارت جفت‌ارز USD/JPY واکنش نشان داد. یک سقف جدید برای این جفت‌ارز در ۱۵۸.۳۵ ثبت شد که منطبق بر مقدار قله سال ۱۹۹۰ است. چیزی که فعالان بازار از آن می‌ترسیدند یعنی مداخلات ارزی برای نجات پول ملی اصلا اتفاق نیفتاد. به یاد دارید که استراتژیست‌های بانک هلندی «Dutch Rabobank» سطح ۱۵۵.۰۰ را یک سطح حیاتی برای شروع مداخلات وزارت مالی ژاپن می‌دانستند. ۱۶ اقتصاددان از ۲۱ نفری که در نظرسنجی «رویترز» شرکت کرده بودند هم به همین سطح به‌عنوان سطح بحرانی اشاره کرده بودند. مابقی آنها هم انجام اقداماتی در سطح ۱۵۶.۰۰ ( دو نفر)، ۱۵۷.۰۰ (یک نفر)  و ۱۵۸.۰۰ ( دو نفر) را پیش‌بینی کرده بودند. USD/JPY مدت‌ها است از سطحی که مداخلات ارزی در اکتبر ۲۰۲۲ انجام شده بود و بازار بعد از آن حدود یک سال دچار چرخش شد، فراتر رفته است. حالا به نظر می‌رسد که حتی ۱۵۸.۰۰ هم سقف این جفت‌ارز نیست. آیا بالا بردن سقف تا ۱۶۰.۰۰ منطقی است؟ یا حتی رسیدن فوری به ۲۰۰.۰۰؟

جفت‌ارز USD/JPY هفته قبل را در ۱۵۸.۳۲ به پایان رساند. پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز به این صورت است: ترس از مداخلات ارزی هنوز روی نظر بیش از ۶۰% تحلیل‌گران تاثیر گذاشته است درحالی‌که ۴۰% باقیمانده منتظر ادامه پرواز به مریخ هستند. ابزارهای تحلیل تکنیکال اصلا نگران مداخلات ارزی نیستند چون همه (۱۰۰%) اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به سمت شمال هستند و یک سوم از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیکترین حمایت در ناحیه ۱۵۶.۲۵ قرار دارد و پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۵۴.۳۰-۱۵۳.۹۰، ۱۵۳.۱۰، ۱۵۱.۰۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰، ۱۴۶.۵۰. تعیین سطوح مقاومت عملا غیرممکن است. ما فقط به قله آوریل ۱۹۹۰ یعنی ۱۶۰.۳۰ اشاره می‌کنیم که این جفت‌ارز از آن برگشته است البته رسیدن به این هدف به چیزهای زیادی بستگی دارد.

هیچ اتفاق مهمی درباره اقتصاد ژاپن را در هفته آینده انتظار نداریم. ضمنا تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه و جمعه در ژاپن تعطیل است: تولد «هیروهیتو» (امپراتور «شوا») در ۲۹ آوریل چشن گرفته می‌شود و روز ۳ مه هم روز قانون اساسی است.

 

ارز دیجیتال: بیت کوین کِی سقوط خواهد کرد؟

همانطور که انتظار داشتیم، هاوینگ چهارم در شبکه بیت کوین در بلوک ۸۴۰۰۰۰# در ۲۰ آوریل انجام شد. پاداش ماینینگ یک بلوک از BTC ۶.۲۵ به BTC ۳.۱۲۵ کاهش پیدا کرد. می‌دانید که هاوینگ یعنی نصف شدن میزان پاداش ماینرها برای اضافه کردن یک بلوک جدید به بلاکچین بیت کوین. این موضوع در کد بیت کوین وجود دارد و هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک اتفاق می‌افتد تا لحظه‌ای که سرانجام ۲۱ میلیون سکه ماین شود (احتمالا در سال ۲۰۴۰) و انتشار بیت کوین به پایان برسد. باید توجه کنید که هاوینگ چهارم روی ماینینگ تقریبا ۹۵% از کل انتشار بیت کوین تاثیر دارد و حدود ۹۹% از سکه‌ها تا دوره ۲۰۳۶-۲۰۳۳ ماین خواهند شد. پس از آن تاریخ، انتشار سکه‌ها به تدریج به سمت صفر نزدیک می‌شود.

در بررسی قبلی مان وعده دادیم که واکنش بازار به این اتفاق مهم را تحلیل کنیم. حالا به وعده مان عمل می‌کنیم: بازار تقریبا هیچ واکنشی به این اتفاق نشان نداد. تا چند روز بعد از هاوینگ هیچ افزایش نوسانی را شاهد نبودیم. قیمت بیت کوین به آرامی و با تنبلی به سمت بالا حرکت می‌کرد و در روز ۲۳ آوریل به ۶۷۲۶۹ دلار رسید و بعد از آن به همان جایی برگشت که سفر هفتگی خودش را آغاز کرده بود یعنی ناحیه ۶۴۰۰۰ دلار. به نظر می‌رسد که فعالان بازار برای فهمیدن این که چه کسی اول خرید انبوه ، یا برعکس، فروش انبوه بیت کوین را شروع می‌کند، ترجیح می‌دادند منتظر بمانند.

متخصصان «Bitfinex» عقیده دارند محدودیت عرضه پس از هاوینگ باعث تثبیت قیمت بیت کوین می‌شود و شاید در صعود آن سهم داشته باشد. در گزارش «Bitfinex » آمده است: «کاهش سرعت انتشار بیت کوین بعد از هاوینگ که حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار در روز خواهد بود، در تضاد واضحی با ورود سرمایه خالص روزانه ۱۵۰ میلیون دلار به ETF‌های اسپات قرار دارد. این وضعیت یک عدم توازن مهم بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد که شاید در افزایش بیشتر قیمت بیت کوین نقش داشته باشد».

البته تحلیل‌گران «QCP Capital» عقیده دارند افرادی که به بیت کوین خوشبین هستند باید حداقل دو ماه صبر کنند تا بتوانند تاثیر هاوینگ اخیر چهارم را ارزیابی کنند. آنها در گزارش خودشان نوشته اند: «قیمت اسپات فقط ۵۰ تا ۱۰۰ روز بعد از سه هاوینگ قبلی به صورت نمایی رشد کرده است. اگر این الگو این بار هم تکرار شود، گاوهای بیت کوین هنوز چند هفته فرصت دارند تا پوزیشن‌های لانگ بزرگتری بگیرند».

«آنتونی پمپلیانو» موسس شرکت «Pomp Investments» عقیده دارد BTC ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار صعود می‌کند و احتمال رسیدن آن به منطقه ۲۰۰,۰۰۰-۱۵۰,۰۰۰ دلار هم وجود دارد. البته او می‌گوید BTC/USD قبل از رفتن به رالی گاوی باید منتظر اصلاح به پایین باشد. «پمپلیانو» در عین حال عقیده دارد قیمت به زیر ۵۰,۰۰۰ دلار نخواهد افتاد «فکر می‌کنم قبلا از این مرز عبور کرده ایم».

بحث درباره نزول احتمالی بیت کوین خیلی بیشتر از صعود آن جریان دارد. عده زیادی عقیده دارند سکه‌های بیت کوین در بلندمدت با افزایش ارزش مواجه خواهند شد. اما قیمت‌ها در کوتاه مدت چگونه رفتار خواهند کرد؟ موسسه «Fidelity Digital Assets» که از نظر انتشار ETF‌های اسپات BTC پیشتاز است، پیش‌بینی میان مدت خودش برای بیت کوین را از مثبت به خنثی تغییر داده است. دلیل کنار گذاشتن احساسات خوشبینانه هم چند نگرانی است که در بازار ارز دیجیتال وجود دارند. تحلیل‌گران «Fidelity» به افزایش علاقه به فروش از سوی هولدرهای بلندمدت اشاره می‌کنند. فعلا در بین این هولدرها درصد بالایی از آدرس‌ها وجود دارند که در سود هستند. این یعنی هولدرها می‌خواهند تا سودشان را برداشت کنند و فروش BTC را شروع می‌کنند. از طرف دیگر داده‌های آن‌چین نشان می‌دهند که برعکس، سرمایه‌گذاران کوچک در حال جمع کردن بیت کوین هستند. تعداد آدرس‌هایی که موجودی BTC با ارزش حداقل ۱۰۰۰ دلار از ابتدای سال در آنها ذخیره شده است حدودا ۲۰ % افزایش پیدا کرده است و به سقف تاریخی خودش رسیده است. گزارش «Fidelity» می‌گوید «این روند شاید نشان دهنده افزایش انتشار بیت کوین و پذیرش آن بین کاربران «متوسط» باشد».

متخصصان « CryptoQuant» مقدار اندیکاتور SOPR را برای دسته‌های مختلف بررسی کرده اند و به نتایجی شبیه به نتایج همکارانشان در « Fidelity» رسیده اند. سرمایه گذاری در بیت کوین توسط نهنگ‌های «جدید» (مالکان سکه‌هایی که «عمر» آنها کمتر از ۱۵۵ روز است) تقریبا دو برابر بازیگران بزرگ «قدیمی» ( بیش از ۱۵۵ روز) است. همزمان افزایش مقدار این شاخص نشان می‌دهد که سود هولدرهای «قدیمی» خیلی بیشتر از اندیکاتورهای «تازه واردان» است. اگر «قدیمی ها» به سمت تثبیت سود حرکت کنند شاید این وضعیت باعث تشکیل قله‌های قیمتی شود. «کی یانگ جو» مدیرعامل « CryptoQuant» از لزوم احتیاط در پیش‌بینی درباره اصلاح‌های احتمالی و افزایش نوسان صحبت می‌کند.
به یاد دارید که متخصصان «جی پی مورگان» قبلا اشاره کرده بودند که فعلا طلای دیجیتال در وضعیت بیش‌خرید قرار دارد. «ویلی وو» هم‌بنیان‌گذار « CMCC Crest» می‌گوید اگر قیمت بیت کوین به زیر سطح حمایت هولدرهای کوتاه مدت یعنی ۵۸۹۰۰ دلار افت کند، بازار با خطر رفتن به فاز خرسی مواجه می‌شود.

در شب جمعه ۲۶ آوریل، جفت‌ارز BTC/USD در ناحیه ۶۳۹۵۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۳۶ تریلیون دلار است ( هفته قبل ۲.۳۲ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع بیت کوین هم در منطقه طمع قرار دارد اگرچه از ۶۶ به ۷۰ نقطه صعود کرده است.

سرانجام در پایان این بررسی، ستون «هک ارز دیجیتال» که مدت‌ها بود منتشر نشده بود را دوباره راه اندازی می‌کنیم. اخیرا مشخص شده است که برای این که میلیونر ارز دیجیتال بشویم فقط کافی است یک ماژیک و یک تکه کاغذ داشته باشیم. احتمال این نوع پولدار شدن توسط «کریستین لانگلویس» که به «Bitcoin Sign Guy» مشهور شده است، ثابت شده است. او بعد از نشان دادن یک برگه کاغذ با دستور «بیت کوین بخر» در پشت صندلی «جانت یلن» رئیس فدرال رزرو توانست تیترهای خبری تعداد زیادی از رسانه‌ها را به خودش اختصاص دهد. رئیس فدرال رزرو در آن لحظه مشغول شهادت دادن درباره وضعیت اقتصاد آمریکا بود. این تصویر فورا در اینترنت پخش شد و به یکی از نمادهای صنعت نوظهور ارز دیجیتال تبدیل شد.

«لانگلویس» کارآموز ۲۲ ساله به طرز نامناسبی از آن جلسه به دلیل رفتار ناشایست اخراج شد. اما بعد از این که این صحنه در تلویزیون نمایش داده شد، هوادارانش ۷ بیت کوین به والت کریپتوی او فرستادند تا از حرکت شجاعانه او تقدیر و تشکر کنند. چهار سال قبل، کریستین ۲۱ کپی از برگه «معروف» خودش را به قیمت متوسط BTC ۰.۸ فروخت و ۱۶.۸ بیت کوین دیگر به دست آورد. بنابراین کل درآمد او به ۲۳.۸ بیت کوین رسید که با نرخ‌های تبادل فعلی ۱.۵ میلیون دلار ارزش دارد.

«لانگلویس» چند هفته قبل پیشنهادی برای خریدن برگه اصلی خودش با قیمت ۵ بیت کوین دریافت کرد اما آن را رد کرد. با این وجود «کریستین» ایده تبدیل کردن «میراث هنری و تاریخی» خودساخته خودش به پول را پسندید و تصمیم گرفت آن نوشته معروف روی کاغذ را در یک حراجی بفروشد و درآمد آن را برای تامین مالی استارتاپ خودش به نام «Tirrel Corp» به کار بگیرد. خانه حراج «Scarce.City» در روز ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ اعلام کرد که این قطعه که به یک میم مشهور تبدیل شده بود به مبلغ BTC ۱۶ (بیش از ۱ میلیون دلار) فروخته شده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید