2024 فوریه 10

EUR/USD: دلار افت می‌کند اما امید به ریباند وجود دارد

در هفته قبل، اطلاعات مهم اقتصاد کلان بسیار اندکی منتشر شدند. فعالان بازار که منتظر خبرهای جهت‌دهنده به بازار بودند، به تحلیل وضعیت بازار کار آمریکا و گفته‌های مسئولان فدرال رزرو مشغول بودند.

داده‌هایی که ۲ فوریه منتشر شدند نشان دادند که تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاورزی آمریکا (دستمزدهای غیرکشاورزی) در ماه ژانویه ۳۵۳۰۰۰ شغل افزایش پیدا کرده است درحالی‌که انتظار می‌رفت فقط ۱۸۰,۰۰۰ شغل افزایش پیدا کند. این رقم بعد از افزایش ۳۳۳۰۰۰ شغل در ماه دسامبر ثبت شده است. بیکاری هم در سطح ۳.۷% ثابت باقی مانده بود اگرچه متخصصان افزایش آن تا ۳.۸% را پیش‌بینی کرده بودند. ضمناً تورم دستمزد سالانه هم تا ۴.۵% افزایش پیدا کرده بود که خیلی بیشتر از انتظار قبلی بازار یعنی ۴.۱% است. گزارشی که پنجشنبه ۸ فوریه هم منتشر شد، قوی بود و نشان می‌داد که تعداد شهروندان آمریکا که برای حقوق بیکاری درخواست داده‌اند ۲۱۸ هزار نفر است که از ۲۲۷ هزار نفر ماه قبل کمتر شده است.

پس مشخص شد که نگرانی‌های «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو بی‌اساس هستند. به یاد دارید که او اخیراً گفته بود اگر بازار کار خیلی سریع با رکود مواجه شود، سیاست پولی انبساطی می‌تواند کاملاً سریع اجرا شود. البته هیچ رکودی اتفاق نیفتاد پس اعضای کمیته بازار باز فدرال تا وقتی شواهد متقاعدکننده‌ای از افت تورم به زیر هدف ۲.۰% را مشاهده نکرده‌اند شاید هیچ عجله‌ای برای حرکت به‌سوی سیاست کبوتری نداشته باشند.

سخنان بعدی نمایندگان فدرال رزرو هم احتمال پایین انبساطی شدن سیاست پولی آمریکا در آینده نزدیک را تأیید می‌کردند. مثلاً «سوزان کالینز» رئیس بانک فدرال رزرو بوستون گفت که به دلیل بازار کار قوی و رشد اقتصادی خوب، کاهش نرخ بهره در حال حاضر معقول نیست. همکارش «توماس بارکین» از بانک فدرال رزرو ریچموند هم تردیدهای جدی درباره ثبات شتاب کاهش تورم بیان کرد زیرا رشد قیمت در بخش‌های خدمات و اجاره ادامه دارد. ارقام فوق نشان می‌دهند که تورم دستمزد در حال افزایش است.

در شرایطی که نمایندگان فدرال رزرو به شاهین‌ها متمایل هستند، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس کاهش پیدا کرده است و ابزار FedWatch نشان می‌دهد که این احتمال در حال حاضر فقط ۱۵.۵% است درحالی‌که در ماه مه، ۵۴.۱% بود. در چنین شرایطی گاوهای شاخص دلار (DXY) خیلی اعتمادبه‌نفس بیشتری از خرس‌ها دارند.

یورو به‌شدت تحت‌تأثیر اظهارات کبوتری مسئولان بانک مرکزی اروپا (ECB) قرار گرفته است. آمارهای اقتصادی ضعیف منطقه یورو هم از شروع زودهنگام سیاست انبساطی پولی حمایت می‌کنند. فقط مقایسه اندیکاتورهای اقتصاد کلان آمریکا و اروپا کافی است که ما را به این نتیجه برساند. بیکاری در منطقه یورو ۶.۴% است درحالی‌که در آمریکا ۳.۷% است. GDP اروپا در سه‌ماهه چهارم از سطح رکودی ۰.۱%- به‌زحمت به ۰% رسیده است (بر خلاف آمریکا که افزایش ۳.۳% این شاخص را تجربه کرده است). شاخص فعالیت بخش خدمات هم از ۴۸.۸ به ۴۸.۴ نقطه افت کرده است درحالی‌که شاخص ترکیبی که شامل بخش خدمات و تولید می‌شود ۴۷.۹ نقطه است. بنابراین هر دوی این شاخص‌ها در منطقه رکود هستند (زیر ۵۰.۰). صادرات کالاها در آلمان در ماه دسامبر ۴.۶% کاهش پیدا کرد و واردات هم ۶.۷% کاهش یافت.
از سوی دیگر، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که یک اندیکاتور مهم تورم است اندکی افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده از ۰.۱% به ۰.۲% ماه‌به‌ماه را در آلمان نشان می‌دهد و این موضوع کمی از یورو حمایت کرد و سرمایه‌گذاران را امیدوار کرد که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را قبل از آمریکا کاهش ندهد. به همین دلیل EUR/USD هفته را در ۱.۰۷۸۵ به پایان رساند.

عده‌ای از متخصصان عقیده دارند ضعیف‌شدن دلار در هفته قبل یک پولبک اصلاحی بود و شرایط بنیادی همچنان به نفع دلار آمریکا است. در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه، ۹ فوریه، ۷۰% از متخصصان به تقویت دلار در آینده نزدیک یا نزول بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند. ۱۵% حامی یورو هستند و همین درصد هم بی‌طرف هستند. اسیلاتورهای D1 هم نمای مشابهی را نشان می‌دهند: ۶۵% به رنگ قرمز هستند و چشم‌انداز خرسی را نشان می‌دهند، ۱۰% سبز هستند و چشم‌انداز گاوی را نشان می‌دهند و ۲۵% در منطقه خنثی هستند. توازن قوا در بین اندیکاتورهای روند، ۶۵% قرمز (خرسی) به ۳۵% سبز (گاوی) است. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵ قرار گرفته است و پس از آن به ۱.۰۶۸۰، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰ می‌رسیم. گاوها در این نقاط با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱.۰۸۲۰-۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰ و ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰.

از رویدادهای مهم هفته آینده می‌توان به انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در سه‌شنبه ۱۳ فوریه اشاره کرد. فعالان بازار می‌توانند آخرین داده‌های GDP منطقه یورو را در ۱۴ فوریه یعنی روز ولنتاین تحلیل کنند. آمارهای فعالیت تولیدی، بیکاری و فروش خرده‌فروشی آمریکا هم پنجشنبه ۱۵ فوریه منتشر خواهند شد. هفته کاری آینده به انتشار شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا در ماه ژانویه در روز جمعه به پایان خواهد رسید.

 

GBP/USD: عوامل حمایت‌کننده و وزن‌دهنده به پوند

داده‌های قوی بازار کار آمریکا که رز جمعه ۲ فوریه منتشر شدند، دلار را تقویت کردند و GBP/USD را از مرز بالایی کانال ساید در ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ به مرز پایینی هل دادند. این نزول در هفته گذشته ادامه پیدا کرد و این جفت‌ارز روز ۵ فوریه به کف محلی خودش در ۱.۲۵۱۸ رسید. باید برای پوند اعتبار قائل شویم که توانست زیان‌های خودش را احیا کند و به منطقه ۱.۲۶۰۰ برگشت که از حمایت به مقاومت تبدیل شده بود.

تحلیل‌گران عقیده دارند پوند همچنان توسط این انتظار حمایت می‌شود که شاید بانک مرکزی انگلستان (BoE) در بین آخرین بانک‌های مرکزی باشد که امسال نرخ بهره را کاهش می‌دهد. باید اشاره کنیم که بانک مرکزی انگلستان در ۱ فوریه جلسه‌ای برگزار کرد و نرخ بهره را در همان سطح قبلی ۵.۲۵% دست‌نخورده باقی گذاشت. بااین‌حال پوند حمایت شد چون دو عضو کمیته سیاست پولی بانک انگلستان همچنان به افزایش نرخ ۲۵ نقطه مبنا (bp) رأی داده بودند. روز بعد، «کاترین من» توضیح داد که او به افزایش نرخ بهره رأی داده است چون مطمئن نیست که کاهش تورم هسته در کوتاه‌مدت ادامه پیدا کند. «جاناتان هسکل» عضو دیگر این کمیته گفت که شاید فشارهای تورمی در حال کاهش باشند ولی او قبل از تغییر موضعش درباره افزایش نرخ بهره به شواهد بیشتری از این موضوع نیاز دارد.

ضمناً GBP/USD تحت‌تأثیر افزایش اشتهای ریسک فعالان بازار هم قرار گرفت، این حقیقت بر اساس شاخص‌های سهام مثل S&P500، داوجونز و نزدک قابل‌مشاهده است. گفته‌های متمایل به شاهین‌ها از سوی نمایندگان بانک انگلستان و بهبود احساس بازار درباره ریسک به جبران زیان‌های پوند کمک کردند.

حقیقتی که به ضرر پوند است این است که فشارهای تورمی واقعاً در حال کاهش هستند. طبق گزارش «KPMG» و «کنفدراسیون استخدام و اشتغال انگلستان» که درباره مشاغل منتشر می‌شود، شاخص تورم دستمزد در ماه ژانویه از ۵۸.۵ نقطه به ۵۵.۸ نقطه کاهش پیدا کرده است که نشان می‌دهد که افزایش دستمزد در این کشور در کمترین حد از مارس ۲۰۲۱ بوده است. بنابراین نشانه‌های کاهش تورم به‌عنوان استدلالی برای کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان عمل می‌کنند. در جلسه قبل بانک مرکزی انگلستان، همان‌طور که گفتیم دو عضو کمیته به افزایش هزینه‌های وام‌گیری رأی دادند و هشت نفر به ثابت ماندن نرخ رأی دادند و فقط یک نفر به کاهش نرخ بهره رأی داده بود. البته در جلسه آینده یعنی در ۲۱ مارس، کبوترها فقط یک رأی ندارند بلکه دو یا سه رأی خواهند داشت و این می‌تواند باعث فروش فعال جفت‌ارز GBP/USD شود.

این جفت‌ارز، دوره پنج‌روزه قبل را در ۱.۲۶۳۰ به پایان رساند. جمع‌بندی پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران درباره روزهای آینده به این صورت است، ۵۰% به نزول این جفت‌ارز، ۱۵% به صعود آن رأی می‌دهند و ۳۵% باقیمانده هم از اظهارنظر خودداری می‌کنند. ۵۰% از اسیلاتورهای D1 جهت نزولی را نشان می‌دهند و ۵۰% باقیمانده به سمت شرق هستند ولی هیچ‌کدام به سمت شمال نیستند. وضعیت در اندیکاتورهای روند متفاوت است و در آنجا اکثر اندیکاتورها به نفع پوند هستند – ۶۰% شمال را نشان می‌دهند و ۴۰% باقیمانده به سمت جنوب هستند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این سطوح و مناط، حمایت خواهد شد: ۱.۲۵۹۵، ۱.۲۵۷۰، ۱.۲۵۱۵-۱.۲۴۹۵، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۷۰. اگر حرکت صعودی شود این مقاومت‌ها بر سر راه هستند: ۱.۲۷۲۵-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

دوشنبه ۱۲ فوریه که «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان سخنرانی می‌کند یک روز مهم در تقویم هفته آیندۀ انگلستان است. آمارهای مهم بازار کار بریتانیا هم سه‌شنبه ۱۴ فوریه منتشر خواهد شد. چهارشنبه ۱۵ فوریه هم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اعلام خواهد شد و پس از آن اندیکاتورهای GDP انگلستان در ۱۶ فوریه اعلام خواهند شد. این سلسله آمارها در جمعه ۱۶ فوریه با انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی انگلستان به پایان می‌رسد.

 

USD/JPY: پرواز تا ماه ادامه دارد

هفته قبل جفت‌ارز USD/JPY به لطف ادبیات متمایل به شاهین‌های نماینده فدرال رزرو، صعودش را ادامه داد و به سطح مقاومت روانی ۱۵۰.۰۰ نزدیک شد. احتمال داشت که این سطح مقاومت شکسته شود اما فعالان بازار قبل از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده «CPI» آمریکا در ماه ژانویه که قرار است ۱۳ ژانویه منتشر شود، کمی احتیاط کردند.

ین همچنان به دلیل ادامه موضع کبوتری رئیس بانک مرکزی ژاپن (BoJ) تحت‌فشار است. سرمایه‌گذاران تصور می‌کنند که این رگولاتور هیچ قصدی برای افزایش نرخ بهره ندارد. «شینیچی اوچیدا» نایب‌رئیس بانک ژاپن در روز پنجشنبه ۸ فوریه اعلام کرد که «مسیر آینده نرخ بهره به توسعه‌های اقتصادی و قیمت‌ها بستگی دارد» و شرایط سیاست پولی اقتصاد ژاپن در مسیر شدیداً منفی قرار دارد و اصلاً انتظار تورم تهاجمی وجود ندارد. «کازوئو اوئدا» رئیس بانک ژاپن در فردای آن روز طبق سنت مرسوم سخنرانی کرد و گفت « حتی اگر نرخ بهره منفی کنار گذاشته شود، احتمال حفظ شرایط سازگار زیاد است ». بازار بر اساس این گفته‌ها به این نتیجه رسید که اگر تغییری در سیاست پولی بانک ژاپن اتفاق بیفتد هم آن تغییر بسیار کند است و معلوم نیست چه وقت اتفاق خواهد افتاد. واکنش سرمایه‌گذاران در چارت USD/JPY واضح است: یک کف محلی در ۱۴۹.۵۷ ثبت شد و قیمت نهایی هفته در ۱۴۹.۲۵ بسته شد.

وقتی چشم‌انداز کوتاه‌مدت USD/JPY را بررسی می‌کنیم، متخصصان به چند دسته مساوی تقسیم می‌شوند: یک‌سوم رشد بیشتر آن را پیش‌بینی می‌کنند و یک‌سوم دیگر هم انتظار نزول آن را دارند و یک‌سوم باقیمانده هم بی‌طرف هستند. اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 همگی به سمت شمال هستند و احساس گاوی بازار را نشان می‌دهند اما ۲۵% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۲۵ قرار دارد پس از آن به ۱۴۷.۶۵، ۱۴۷.۱۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۵۰، ۱۴۲.۲۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵ می‌رسیم. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۶۵، ۱۵۰.۷۵ و ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰.

از رویدادهای مهم مرتبط با اقتصاد ژاپن می‌توان به انتشار داده‌های GDP ژاپن در پنجشنبه ۱۵ فوریه اشاره کرد. تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه ۱۲ فوریه در ژاپن، تعطیلات عمومی است و این کشور «روز بنیاد ملی» را گرامی می‌دارد.

 

ارز دیجیتال: چرا بیت کوین صعود می‌کند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۲ تا ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴1

«هاوینگ: غم یا شادی؟» سؤالی بود که در بررسی قبلی خودمان پرسیدیم. بحث درباره این موضوع هنوز داغ است و هرچقدر آوریل نزدیک‌تر می‌شود، داغ‌تر هم می‌شود. فرایند برداشت سود بعد از تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین سرانجام در روز ۱۰ ژانویه به پایان رسید. بااین‌وجود حالا خطر جدیدی بازار را تهدید می‌کند. این خطر هم ماینرها هستند. «اسکات ملکر» که تریدر، سرمایه‌گذار و مجری مشهور پادکست «The Wolf of All Streets» است، نوشته است «هاوینگ بیت کوین زمانی اتفاق خواهد افتاد که بلوک‌های ماین‌شده در آوریل ۲۰۲۴ به ۸۴۰,۰۰۰ بلوک برسد و پاداش بلوک در آن لحظه از ۶.۲۵ به BTC ۳.۱۲۵ کاهش پیدا می‌کند. اصولاً این یعنی انتشار سکه‌های جدید، نصف خواهد شد. یعنی پول درآوردن از ماینینگ بیت کوین برای ماینرها دوبرابر سخت‌تر خواهد شد».

هاوینگ بر اساس تجربه قبلی برای ۱۹ آوریل برنامه‌ریزی شده است یعنی تقریباً دو ماه تا هاوینگ باقی مانده است. اگر قیمت بیت کوین در این دوره افزایش زیادی پیدا نکند، اکثر ماینرها با کمبود شدید نقدینگی مواجه می‌شوند. بنابراین آنها برای این که مخزن نقدینگی خودشان را پر کنند فعالانه دارایی‌های BTC خودشان را می‌فروشند و فشار زیادی به بازار وارد می‌کنند.

طبق برخی تخمین‌ها، ماینرهای بیت کوین هنوز ۱.۸ میلیون BTC با ارزش تقریبی ۸۵ میلیارد دلار (با قیمت‌های فعلی) را در اختیار دارند. و حالا «CryptoQuant» اعلام کرده است که ذخایر این شرکت‌ها به پایین‌ترین سطح از جولای ۲۰۲۱ تابه‌حال افت کرده است. اکنون والت‌های استخرهای ماینینگ دارای کمترین حجم ارز دیجیتال از زمان «مهاجرت بزرگ» ماینرها از چین به سایر کشورها در اوراسیا و آمریکای شمالی هستند. سکه‌ها از والت‌های مستقل ماینرها به صرافی‌ها منتقل شده‌اند.

 «Bitfinex» ورود بیت کوین به آدرس‌های صرافی مرتبط با شرکت‌های ماینینگ را زیر نظر داشته است. تحلیل‌گران عقیده دارند ممکن است دامپینگ وسیع این سکه اتفاق بیفتد که نگران‌کننده است. البته ماینرها ذخایر خودشان را از زمان تأسیسشان در اختیار دارند اگرچه درآمد کارمزد تراکنش کاهش پیدا کرده است. طبق اعلام «CryptoQuant» فروش روزانه ماینرها افت کرده و حالا کمتر از BTC ۳۰۰ شده است.

نزول حجم تولید سکه‌های جدید باعث می‌شود تا وضعیت شرکت‌های ماینینگ پیچیده شود. طبق اعلام «TheMinerMag» ماینینگ BTC توسط ماینرهای آمریکایی در ماه ژانویه به دلیل افزایش ۲۹ تا ۵۰ درصدی قیمت برق به کف تاریخی خودش رسیده است. انتظار داریم که هزینه بالای برق تا پایان سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد. بنابراین اگر این روند ادامه پیدا کند، کمبود قطعی عرضه بیت کوین قبل از هاوینگ در شرایط رشد تقاضا ایجاد خواهد شد. حقیقت این است که تقاضا در حال افزایش است و تحلیل‌گران «Santiment» هم این موضوع را تأیید می‌کنند و به افزایش سریع تعداد «نهنگ»‌هایی اشاره می‌کنند که بیش از BTC ۱۰۰۰ دارند. به طور طبیعی این وضعیت باعث صعود BTC/USD می‌شود.

قیمت بیت کوین از ۷ تا ۹ فوریه یک افزایش سریع را ثبت کرد و به قله ۴۸۱۴۵ دلار رسید. در این رالی علاوه بر دلایلی که قبلاً ذکر کردیم، افزایش جهانی اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران بزرگ هم احتمالاً بیشترین نقش را داشت. ورود سرمایه به بازارهای سهام هم به بازار کریپتو کمک کرد. طبق نظر «IntoTheBlock» همبستگی بین بیت کوین و شاخص S&P500 در پایان ژانویه منفی بود اما از آن زمان به بعد دوباره احیا شده است. دلیل دیگری که برخی متخصصان برای افزایش قیمت طلای دیجیتال نام می‌برند، نزدیک‌شدن سال جدید طبق تقویم چینی است. می‌دانیم که قیمت بیت کوین همیشه قبل از این تاریخ افزایش پیدا می‌کند.

به‌طورکلی اکثر پیش‌بینی‌ها برای کل سال ۲۰۲۴ خوش‌بینانه هستند ولی برخی از آنها خیلی خوش‌بینانه هستند. مثلاً «اسکات ملکر» عقیده دارد هاوینگ می‌تواند قیمت بیت کوین را به ۲۴۰,۰۰۰ دلار برساند. او می‌نویسد «بعد از هاوینگ قبلی، قیمت BTC از سقف قبلی ۲۰,۰۰۰ دلار به سقف جدید ۶۹,۰۰۰ دلار رسید که ۲۵۰% افزایش را نشان می‌دهد. پس اگر این وضعیت دوباره تکرار شود، سقف تاریخی بعد از ۶۹۰۰۰ دلار، عدد ۲۴۰,۰۰۰ دلار خواهد بود». «ملکر» می‌گوید «می‌دانم که شاید این قیمت اغراق‌آمیز به نظر برسد اما این چرخه در گذشته کار کرده است. اما من تا وقتی شکست آن را با چشم خودم نبینم، روی عبور بیت کوین از ۲۰۰,۰۰۰ دلار شرط خواهم بست».

«کتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» عقیده دارد سرمایه‌گذاران مهاجرت از طلا به بیت کوین را بعد از راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت کوین آغاز کرده‌اند. او می‌گوید «بیت کوین نسبت به طلا درحال‌رشد است. جایگزین‌کردن طلا با بیت کوین روزبه‌روز بیشتر می‌شود. ما فکر می‌کنیم این روند در آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد»

بلاگر و تحلیل‌گر محبوبی به نام «PlanB» هم نظر «کتی وود» را تأیید می‌کند و می‌گوید «بعد از هاوینگ بعدی، بیت کوین خیلی کمیاب‌تر از طلا و املاک خواهد شد. این یعنی کریپتوی پرچم‌دار می‌تواند به قیمت حوالی ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد». این متخصص بر اساس مدل «ذخیره به جریان» می‌گوید ارزش بازار دارایی‌های دیجیتال شاید از طلا بیشتر نشود –ارزش بازار طلا ۱۰ تریلیون دلار است. البته نزدیک‌شدن به این رقم و محدودیت عرضه ۲۰ میلیون سکه می‌تواند قیمت بیت کوین را به قیمت مدنظر او برسد. «PlanB» زمان خاصی را برای این قیمت اعلام نکرده است اما به قیمت حداقلی که عقیده دارد بیت کوین زیر آن نخواهد رفت اشاره کرده است. او می‌گوید قیمت BTC هرگز به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای خودش نرفته است (در زمان نوشتن این بررسی، مقدار 200WMA حدود ۳۲۰۰۰ دلار است). تحلیل‌گر دیگری با نام مستعار «ali_charts» عقیده دارد سطح حمایت حیاتی حالا ۴۲۵۶۰ دلار است.

«مایکل ون دی پوپ» تریدر، سرمایه‌گذار و مؤسس شرکت «MN Trading» هم مثل «PlanB» عقیده دارد ارزش بیت کوین می‌تواند به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. این متخصص تأکید می‌کند که عوامل متعددی می‌تواند باعث رشد قیمت انفجاری BTC شوند. از بین این عوامل می‌توان به وضعیت فعلی بازار، راه‌اندازی ETF‌های بیت کوین، ورود سرمایه سرمایه‌گذاران بزرگ و... اشاره کرد. هاوینگ هم عامل مهمی است و بعد از آن رشد گاوی بازار کریپتو را انتظار داریم. «ون دی پوپ» می‌گوید چرخه فعلی ممکن است کمی طولانی‌تر از چرخه‌های قبلی باشد و دلیل آن ورود بازیگران نهادی به بازار و تغییر جهت کلی توسعه این صنعت است.

 «ون دی پوپ» عقیده دارد سناریویی که می‌گوید ارزش بیت کوین خیلی زود به سطح مقاومت کلیدی ۴۸۰۰۰ دلار می‌رسد، کاملاً منطقی است. این چرخه با اصلاح دیگری دنبال می‌شود که باعث ۲۰% افت قیمت تا ۳۸۴۰۰ دلار می‌شود. بعد از هاوینگ ارزش BTC دوباره صعود می‌کند و در پاییز به قله محلی خودش می‌رسد.

شرکت «xAI» که متعلق به «ایلان ماسک» است، هوش مصنوعی «Grok» را ایجاد کرده است که دو پیش‌بینی درباره اتریوم، رقیب اصلی بیت کوین، دارد: ۱) قیمت ETH تا پایان سال ۲۰۲۴ در دامنه‌ای از ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار خواهد بود؛ ۲) در این سال ارزش ETH می‌تواند به قله ۶۵۰۰ دلار برسد. هوش مصنوعی «Grok» به چشم‌انداز آینده اتریوم به دلیل توسعه اکوسیستم این آلت‌کوین و آپدیت «Dencun» بسیار امیدوار است. این آپدیت سطح مقیاس‌پذیری بلاک‌چین ETH را افزایش می‌دهد و هزینه‌های پردازش تراکنش را خیلی کاهش می‌دهد. استفاده از «Dencun» در شبکه تست «Goerli» در هفتم ژانویه و شبکه تست «Sepolia» در ۳۰ ژانویه انجام شد. راه‌اندازی «Dencun» در شبکه اصلی برای ۱۳ مارس برنامه‌ریزی شده است. (باید اشاره کنیم که این آپدیت یکی از دلایلی است که هولدرهای بزرگ سکه ETH انتقال دارایی‌هایشان از والت‌هایی که مدت‌هاست غیرفعال بوده‌اند را آغاز کرده‌اند. اخیراً یکی از این «نهنگ» ‌ها تعداد ۴۹۲ سکه ETH به ارزش بیش از ۱.۱ میلیون دلار را از والتی که بیش از هشت سال در خواب بود، منتقل کرد).

هوش مصنوعی «Grok» ضمناً تأیید احتمالی ETF‌های اتریوم اسپات در پایان ماه مه را به‌عنوان کاتالیزوری برای افزایش قیمت این آلت‌کوین در نظر می‌گیرد. شش شرکت بزرگ آمریکایی درخواست‌هایی را برای این ابزار مشتقه مالی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارسال کرده‌اند.

البته وضعیت خیلی سرراست نیست. ما قبلاً به گفته‌های «گری گنسلر» اشاره کردیم که تصمیمات مثبت درباره ETF‌های اسپات را فقط به محصولات مرتبط با بیت کوین محدود می‌کرد و نه سایر ارزهای دیجیتال. «گنسلر» عقیده دارد «این تصمیم به‌هیچ‌وجه به این معنا نیست که ما برای تعیین استانداردهایی برای این که دارایی‌های کریپتو، اوراق بهادار محسوب شوند، آماده هستیم». SEC هنوز بیت کوین را یک کالا می‌داند درحالی‌که «اکثر دارایی‌های ارز دیجیتال را قراردادهای سرمایه‌گذاری یا همان اوراق بهادار می‌داند».

هفته قبل مشخص شد که SEC تصمیمش درباره درخواست‌های Invesco و Galaxy را به تعویق انداخته است. این سازمان قبلاً بررسی سایر درخواست‌ها هم به تعویق انداخته بود. «بلومبرگ» به این نکته اشاره می‌کند که «تنها تاریخی که برای ETF‌های اسپات ETH در حال حاضر مهم است، روز ۲۳ مه است. این تاریخ آخرین‌مهلت درخواست VanEck است».

تحلیل‌گران بانک سرمایه‌گذاری «TD Cowen» عقیده دارند احتمال این که SEC قبل از نیمه دوم سال ۲۰۲۴، تصمیمی درباره این موضوع بگیرد، کم است. «جارت سیبرگ»، رئیس «TD Cowen Washington Research Group» می‌گوید «SEC قبل از تأیید ETF‌های اتریوم باید تجربه عملی درباره ابزارهای سرمایه‌گذاری مشابه بیت کوین به دست بیاورد». مؤسسه «TD Cowen» عقیده دارد SEC فقط بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۲۴ به گفتگو درباره ETF‌های اتریوم بازخواهد گشت.

 «نیکولاس پاناگیرتزوگلو» تحلیل‌گر ارشد «جی‌پی‌مورگان» هم انتظار تأیید فوری ETF‌های اسپات اتریوم را ندارد. SEC برای این کار باید تصمیم بگیرد که اتریوم را در دسته کامودیتی یا کالا قرار دهد و نه اوراق بهادار. البته «جی‌پی‌مورگان» وقوع این اتفاق را در آینده نزدیک غیرمحتمل می‌داند.

بازار ارز دیجیتال رشد چشمگیری در هفته قبل داشت. BTC/USD در شب ۹ فوریه در منطقه ۴۷۵۰۰ دلار معامله می‌شود و ETH/USD در ۲۵۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۷۸ تریلیون دلار است (از ۱.۶۵ تریلیون دلار هفته قبل بیشتر شده است). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم تا ۷۲ نقطه صعود کرده است (هفته قبل ۶۳ نقطه بود) و در منطقه طمع قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید