2024 ژانویه 20

EUR/USD: دلایل پشت تقویت دلار

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۲ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴1

از نظر آمارهای اقتصاد کلان، هفته قبل خیلی عجیب و نادر بود. احساس فعالان بازار در این هفته تا حد زیادی بر اساس اظهارنظرهای «مجمع جهانی اقتصادی» در داووس (WEF) تعیین می‌شد. باید به این نکته اشاره کنیم که این مجمع به‌صورت سالانه در یک مجموعه اسکی در سوئیس برگزار می‌شود و عده‌ای از نخبگان بیش از ۱۲۰ کشور جهان در آن شرکت می‌کنند. بازیگران قدرتمند جهان در نقطه‌ای پوشیده از برف‌های سفیدی که نور خورشید را منعکس می‌کنند درباره موضوعات اقتصادی و سیاسی بین‌المللی گفتگو می‌کنند. پنجاه و چهارمین مجمع جهانی داووس، امسال از ۱۵ تا ۱۹ ژانویه برگزار شد.

«کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا که ۱۶ ژانویه در مجمع جهانی اقتصاد سخنرانی کرد، اعلام کرد که مطمئن است که تورم به سطح هدف ۲.۰% خواهد رسید. هیچ‌کس به این احساس او تردید نکرد چون شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در منطقه اروپا دائما کاهش پیدا کرده است. CPI از سطح ۱۰.۶% در انتهای سال ۲۰۲۲ حالا به ۲.۹% رسیده است. «ایزابل شنابل» عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا این احتمال را رد نکرد که اقتصاد اروپا یک فرود نرم را تجربه کند و گفت ما می‌توانیم در پایان سال ۲۰۲۴ به سطح تورم هدف برسیم.

نظرسنجی «رویترز» از اقتصاددانان برتر درباره سیاست پولی آینده بانک مرکزی اروپا نشان داد که اکثر آنها انتظار دارند که این رگولاتور نرخ بهره را خیلی زود در سه‌ماهه دوم سال کاهش دهد و ۴۵% از پاسخ‌دهندگان عقیده داشتند که این تصمیم در جلسه ماه ژوئن گرفته خواهد شد.

از طرف دیگر، تورم آمریکا از جولای ۲۰۲۳ نتوانسته است از شاخص ۳.۰% عبور کند. آمارهایی که روز ۱۱ ژانویه منتشر شدند نشان دادند که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سالانه ۳.۴% افزایش پیدا کرده است که بالاتر از اجماع پیش‌بینی‌ها یعنی ۳.۲ و همچنین بالاتر از ۳.۱% ماه قبل است. تورم مصرف‌کننده ماه‌به‌ماه هم افزایش پیدا کرده بود و به ۰.۳% رسیده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۲% باشد و مقدار قبلی آن ۰.۱% بود.

اقتصاددانان بانک «Dutch Rabobank» عقیده دارند پوزیشن‌های لانگ روی یورو ممکن است با چالش‌های بیشتری مواجه شوند. اگر دونالد ترامپ همچنان حرکتش به سمت دور دوم ریاست‌جمهوری خودش در آمریکا را ادامه دهد، ممکن است این روند ادامه پیدا کند. متخصصان «Rabobank» می‌گویند «اگرچه «قانون کاهش تورم» رئیس‌جمهور بایدن باعث شد که چهار سال گذشته دوران سختی برای اروپا باشد. اما موضع ترامپ درباره ناتو، اوکراین و احتمالا تغییر اقلیم برای اروپا پرهزینه خواهد بود و جذابیت دلار آمریکا به‌عنوان دارایی امن را افزایش خواهد داد. بر همین اساس ما احتمال سقوط EUR/USD به ۱.۰۵۰۰ در سه ماه آینده را می‌دهیم».

EUR/USD هفته قبل در ۱.۰۸۹۷ بسته شد. فعلا اکثر متخصصان صعود دلار آمریکا در آینده نزدیک را پیش‌بینی می‌کنند. ۶۰% از متخصصان طرف‌دار تقویت دلار هستند، ۲۰% از یورو حمایت می‌کنند و ۲۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. قرائت‌های اسیلاتورها در چارت D1 هم پیش‌بینی تحلیل‌گران را تأیید می‌کند: ۸۰% اسیلاتورها سبزرنگ هستند که روند خرسی را نشان می‌دهند و ۲۰% هم خاکستری هستند. در اندیکاتورهای روند، تساوی ۵۰/۵۰ بین سیگنال‌های قرمز (خرسی) و سبز (گاوی) را مشاهده می‌کنیم. نزدیک‌ترین سطح حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۴۵ واقع شده است و پس از آن به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۵۰۰ و ۱.۰۴۵۰. اگر حرکت این جفت‌ارز صعودی شود گاوها در این نقاط با مقاومت روبرو می‌شوند: ۱.۰۹۲۵-۱.۰۹۰۵، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۷۵.

بر خلاف هفته قبل، هفته آینده کاملا پرماجرا خواهد بود. سه‌شنبه ۲۳ ژانویه، نتایج پیمایش وام‌دهی بانکی در منطقه یورو منتشر خواهد شد. چهارشنبه ۲۴ ژانویه هم آمارهای مقدماتی فعالیت تجاری (PPI) در بخش‌های مختلف آلمان، منطقه یورو و آمریکا اعلام خواهند شد. اتفاق اصلی هم پنجشنبه ۲۵ ژانویه خواهد افتاد که جلسه بانک مرکزی اروپا برگزار می‌شود و در آن درباره نرخ بهره تصمیم‌گیری می‌شود. انتظار داریم که نرخ بهره در سطح فعلی ۴.۵۰% باقی بماند. بنابراین سرمایه‌گذاران به اظهارنظرهای رهبران بانک مرکزی اروپا در کنفرانس خبری بعد از جلسه توجه زیادی خواهند کرد. جلسه کمیته بازار باز فدرال رزرو هم برای ۳۱ ژانویه برنامه‌ریزی شده است. ضمناً در ۲۵ ژانویه از GDP و داده‌های بیکاری آمریکا مطلع خواهیم شد و روز بعد هم داده‌های هزینه مصرف شخصی ساکنان آمریکا منتشر خواهد شد.

 

GBP/USD: تورم بالا باعث نرخ بهره بالا و پوند قوی‌تر می‌شود

هفته قبل بر خلاف منطقه یورو و آمریکا، آمارهای مهمی درباره اقتصاد بریتانیا منتشر شدند. چهارشنبه ۱۷ ژانویه، تریدرها روی داده‌های تورم دسامبر متمرکز شده بودند. این داده‌ها نشان داد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه‌به‌ماه انگلستان از ۰.۲%- به ۰.۴% افزایش پیدا کرده است (اجماع پیش‌بینی‌ها روی ۰.۲% بود) و به ۴.۰% سال‌به‌سال رسیده است (در مقایسه با مقدار قبلی ۳.۹% و انتظارات قبلی که به ۳.۸% برسد). CPI هسته هم در سطح قبلی ۵.۱% سال‌به‌سال باقی مانده بود.

بعد از گزارشی که افزایش تورم را نشان می‌داد، «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلستان به‌سرعت وارد عمل شد تا به بازارها اطمینان خاطر بدهد. او گفت برنامه اقتصادی دولت، برنامه صحیحی است و در آینده هم کارآمد خواهد بود و تابه‌حال تورم را از ۱۱% به ۴% کاهش داده است. ضمناً «سوناک» گفت که دستمزدهای انگلستان در این پنج ماه سریع‌تر از قیمت‌ها افزایش پیدا کرده‌اند و این موضوع ادامه ضعیف‌شدن فشار تورمی را نشان می‌دهد.

علی‌رغم این اظهارنظر خوش‌بینانه، عده زیادی از فعالان بازار عقیده دارند بانک مرکزی انگلستان (BoE)، شروع سیاست انبساطی را تا پایان سال به تعویق می‌اندازد. اقتصاددانان «Commerzbank» می‌گویند «پس از انتشار آخرین آمارهای تورم، نگرانی‌ها درباره این که فرایند تورم‌زدایی ممکن است با سرعت کمتری دنبال شود افزایش پیدا کرده‌اند. احتمالا بازار روی پاسخ بانک انگلستان به این آمارها شرط خواهد بست و روی اولین کاهش نرخ بهره محتاط‌تر عمل خواهد کرد».

واضح است که اگر بانک مرکزی انگلستان برای انبساطی کردن سیاست پولی عجله نکند، شرایط ایدئالی برای تقویت بلندمدت پوند بریتانیا ایجاد خواهد شد. این چشم‌انداز همین حالا هم به جفت‌ارز GBP/USD اجازه داده است تا در روز ۱۷ ژانویه از مرز پایینی کانال پنج‌هفته‌ای در ۱.۲۵۹۶ جهش کند و تا نقطه میانی کانال یعنی ۱.۲۷۱۴ صعود کند.

این احتمال وجود داشت که GBP/USD بتواند مسیر صعودی خودش را ادامه دهد اما داده‌های ضعیف فروش خرده‌فروشی انگلستان که در پایان هفته کاری و روز جمعه ۱۹ ژانویه منتشر شدند به این روند صعودی آسیب زدند. این داده‌ها نزول ۴.۶ درصدی این شاخص از ۱.۴% در ماه نوامبر به ۳.۲%- در ماه دسامبر را نشان می‌دادند (درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد مقدار آن ۰.۵% باشد). اگر شاخص‌های مدیران خرید و فعالیت تجاری که قرار است ۲۴ ژانویه منتشر شوند هم مثل شاخص خرده‌فروشی باشند آنگاه فشار بیشتری به پوند وارد خواهد شد. بانک انگلستان شاید از این بترسد که سیاست پولی سخت‌گیرانه ممکن است سرعت رشد اقتصاد را کم کند و شاید انبساطی کردن سیاست خودش را مدنظر قرار دهد. تحلیل‌گران «ING» (Internationale Nederlanden Groep) عقیده دارند کاهش نرخ بهره کلیدی در حد ۱۰۰ نقطه مبنا می‌تواند به افت GBP/USD تا منطقه ۱.۲۳۰۰ ظرف یک تا سه ماه منجر شود.

ضمناً تحلیل‌گران «ING» عقیده دارند اعلام بودجه انگلستان در روز ۶ مارس هم تأثیر مهمی بر پوند خواهد گذاشت چون کاهش مالیات‌ها در دستور کار قرار گرفته است. این متخصصان می‌گویند «ما عقیده داریم که بر خلاف سپتامبر ۲۰۲۲، یک کاهش مالیات واقعی اتفاق خواهد افتاد و منابع مالی آن با کاهش هزینه خدمات بدهی تأمین خواهد شد. این کار می‌تواند ۰.۲ تا ۰.۳% به GDP انگلستان در امسال اضافه کند و باعث شود بانک مرکزی انگلستان، نرخ بهره بالاتر را به مدت طولانی‌تری حفظ کند».

GBP/USD هفته قبل را در ۱.۲۷۰۳ به پایان رساند. وقتی روزهای آینده را بررسی می‌کنیم، ۶۵% از تحلیل‌گران به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۵% طرف‌دار صعود آن هستند و ۱۰% ترجیح می‌دهند نظر خاصی ندهند. اندیکاتورهای روند در D1 بر خلاف نظر متخصصان، پوند را ترجیح می‌دهند: ۷۵% از این اندیکاتورها صعود این جفت‌ارز را نشان می‌دهند و ۲۵% هم نزول را نشان می‌دهند. ۲۵% از اسیلاتورها از پوند حمایت می‌کنند و همین نسبت (۲۵%) حامی دلار هستند و ۵۰% هم در موضع خنثی هستند. اگر این جفت‌ارز به جنوب حرکت کند در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۶۵۰، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۹۵، ۱.۲۵۱۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۷۰. اگر حرکت صعودی باشد این جفت‌ارز این مقاومت‌ها را تجربه خواهد کرد: ۱.۲۷۲۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

انتظار نداریم که هفته آینده هیچ رویداد اقتصادی مهمی در انگلستان اتفاق بیفتد. جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان برای پنجشنبه ۱ فوریه برنامه‌ریزی شده است.

 

USD/JPY: «مأموریت سفر به ماه» همچنان ادامه دارد

بر اساس داده‌هایی که «اداره آمار ژاپن» در روز جمعه ۱۹ ژاپن منتشر کرد، «شاخص ملی قیمت مصرف‌کننده» (CPI) ژاپن در ماه دسامبر ۲.۶% سال‌به‌سال بود درحالی‌که این شاخص در ماه نوامبر، ۲.۸% بود. CPI ملی که شامل غذای تازه نمی‌شود در ماه دسامبر ۲.۳% بود که از ۲.۵% ماه قبل کمتر شده بود.

باتوجه‌به این که هم اکنون تورم کاهشی است، این سؤال مطرح می‌شود: چرا نرخ بهره را افزایش دهیم؟ پاسخ منطقی این است: هیچ نیازی به این کار نیست. به همین دلیل است که پیش‌بینی اجماعی بازار نشان می‌دهد که بانک مرکزی ژاپن (BoJ) نرخ بهره را در جلسه خودش در سه‌شنبه ۲۳ ژانویه تغییر نخواهد داد و آن را در سطح منفی ۰.۱%- نگه می‌دارد. (باید به این نکته اشاره کنیم که آخرین باری که این بانک نرخ بهره خودش را تغییر داد، هشت سال قبل در ژانویه ۲۰۱۶ بود که آن را ۲۰۰ نقطه مبنا کاهش داد).

طبق معمول، «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن، روز جمعه از مداخله کلامی برای کنترل بازار استفاده کرد و طبق معمول هیچ‌چیز جدیدی نگفت. او این جملات را تکرار کرد: «ما حرکت‌های ارز را به‌دقت زیر نظر داریم»، «حرکت‌های بازار فارکس توسط عوامل گوناگونی تعیین می‌شوند»، «مهم است که حرکت ارز باثبات باشد و اندیکاتورهای بنیادی را منعکس کند»، فعالان بازار بارهاوبارها این قبیل اظهارنظرها را شنیده‌اند. آنها دیگر باور ندارند که مقامات مالی ژاپن دست به اقدام عملی بزنند. به همین دلیل ین همچنان ضعیف‌تر شد و USD/JPY حرکت صعودی خودش را ادامه داد. (جالب است که این صعود دقیق با تحلیل موج‌ها که دو هفته قبل ذکر کردیم، تطابق دارد.)

قله هفته قبل USD/JPY در ۱۴۸.۸۰ ثبت شد و این جفت‌ارز هفته را در نزدیک به ۱۴۸.۱۴ به پایان رساند. ۵۰% از متخصصان عقیده دارند دلار در آینده نزدیک تقویت می‌شود، ۳۰% حامی ین هستند و ۲۰% هم نظر خاصی نمی‌دهند. اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 همگی به سمت شمال هستند اگرچه یک‌چهارم از اسیلاتورها در منطقه بیش خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۷.۶۵ قرار گرفته است و پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۷.۱۵-۱۴۶.۹۰، ۱۴۶.۰۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۳.۶۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۱.۵۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. سطوح مقاومت در مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۴۸.۸۰-۱۴۸.۵۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۵، ۱۵۰.۸۰ و ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰.

علاوه بر جلسه بانک مرکزی ژاپن، اتفاق دیگری که در اقتصاد ژاپن در هفته آینده می‌افتد، انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در منطقه توکیو است که قرار است جمعه 26 ژانویه منتشر شود.

 

ارز دیجیتال: پیش‌بینی‌های متعدد، نتیجه مبهم

هفته قبل، سرانجام آن تصمیم رگولاتوری که همه مدت‌ها منتشرش بودند گرفته شد: روز ۱۰ ژانویه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) مجموعه‌ای از ۱۱ درخواست شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله اسپات (ETF) بیت کوین را تأیید کرد. این خبر ابتدا باعث جهش قیمت بیت کوین به حوالی ۴۹۰۰۰ دلار شد. البته بعد از این اتفاق، بیت کوین حدود ۱۵% افت کرد و به ۴۱۴۰۰ دلار رسید. متخصصان به شرایط بیش‌خرید یا چیزی که به «داغی بیش از حد بازار» مشهور است به‌عنوان دلیل اصلی این نزول اشاره می‌کنند. «Cointelegraph» می‌گوید تصمیم مثبت SEC از قبل در قیمت‌های بازار، پرایس شده بود. بیت کوین در طول سال ۲۰۲۳ حدوداً ۲.۵ برابر رشد کرده بود و بخش مهمی از این رشد در پاییز اتفاق افتاد یعنی وقتی تأیید ETF‌ها تقریبا قطعی بود. تریدرها و سرمایه‌گذاران زیادی به‌خصوص سفته‌بازان کوتاه‌مدت تصمیم گرفته بودند که سودهایشان را برداشت کنند. این یک نمونه کلاسیک از این ضرب‌المثل بازار است که «با شایعه (انتظار) بخر، با خبر بفروش».

نمی‌توان گفت که این ریزش قیمت غیرمنتظره بود. برخی تحلیل‌گران قبل از تصمیم SEC هم این نزول را پیش‌بینی کرده بودند. مثلاً متخصصان «CryptoQuant» درباره افت احتمالی قیمت تا ۳۲۰۰۰ دلار صحبت می‌کردند. سایر پیش‌بینی‌ها هم سطوح حمایت ۴۲۰۰۰ دلار و ۴۰۰۰۰ دلار را ذکر می‌کردند. تحلیل‌گران «Swissblock» نوشته بودند «بیت کوین نتوانست سطح ۵۰,۰۰۰ دلار را بشکند. سؤال این است که آیا بیت کوین می‌تواند دوباره مومنتومی که از دست داده است را به دست بیاورد؟»

عنوان بررسی قبلی ما این بود «روز موعود از راه رسید. بعد چه؟». حالا بیش از یک هفته از تأیید ETF بیت کوین گذشته است اما اگر بر اساس چارت BTC/USD قضاوت کنیم، بازار هنوز تصمیم نگرفته است که به این سؤال پاسخ قطعی بدهد. «مایکل ون دی پوپ» رئیس شرکت «MN Trading Consultancy» می‌گوید قیمت BTC بین چند سطح گیر کرده است. او عقیده دارد مقاومت اصلی در ۴۶۰۰۰ دلار قرار گرفته است اما بیت کوین می‌تواند حمایت‌های دامنه بین ۳۷۰۰۰ و ۴۰,۰۰۰ دلار را تست کند. بیت کوین تقریبا در کل هفته گذشته در عمل در یک کانال ساید باریک یعنی بین ۴۲۰۰۰ و ۴۳۵۰۰ دلار حرکت کرد. البته بیت کوین در ۱۸ و ۱۹ ژانویه حمله خرسی دیگری را تجربه کرد و کف محلی ۴۰۲۸۰ دلار را ثبت کرد.

ارزیابی تأثیر بلندمدت‌تر راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین به زمان بیشتری نیاز دارد. انتظار داریم که داده‌های مناسب برای تحلیل در اواسط ماه فوریه به دست بیایند. البته همان‌طور که «Cointelegraph» گفته است، این صندوق‌ها همین حالا هم بیش از ۱.۲۵ میلیارد دلار سرمایه را جمع کرده‌اند. حجم معاملاتی این ابزارهای جدید بازار مالی فقط در اولین روز، ۴.۶ میلیارد دلار بود.

«اندرو پیل» رئیس «دارایی‌های دیجیتال» در بانک سرمایه‌گذاری «مورگان استنلی» می‌گوید جریان هفتگی سرمایه به درون این صندوق‌های جدید همین حالا بیش از میلیاردها دلار شده است. او عقیده دارد راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین می‌تواند فرایند دلارزدایی از اقتصاد جهانی را سریع‌تر کند. او می‌گوید «اگرچه این نوآوری‌ها هنوز در مرحله نوزادی هستند اما فرصت‌هایی را برای به چالش کشیدن هژمونی دلار فراهم می‌کنند. سرمایه‌گذاران کلان باید این نکته را در نظر بگیرند که این دارایی‌های دیجیتال همراه با خصوصیات منحصربه‌فرد و پذیرش در حال افزایششان چگونه می‌توانند دینامیک‌های آینده دلار را تغییر دهند». «اندرو پیل» یادآوری می‌کند که محبوبیت BTC دائما طی ۱۵ سال اخیر افزایش پیدا کرده است و اکنون بیش از ۱۰۶ میلیون نفر در سراسر جهان بیت کوین دارند. ضمناً «مایکل ون دی پوپ» می‌گوید اتفاقات ۱۰ ژانویه زندگی افراد زیادی را در سراسر جهان تغییر خواهد داد. او هشدار می‌دهد «این آخرین چرخه «آسان» برای بیت کوین و کریپتو خواهد بود و طولانی‌تر از چرخه‌های قبل خواهد بود».

تأثیر ETF‌های بیت کوین که به‌تازگی راه‌اندازی شده‌اند بر نظم جهانی موضوعی است که اینفلوئنسرهای زیادی در راس هرم قدرت درباره آن صحبت می‌کنند و بر اهمیت این اتفاق تأکید می‌کنند. مثلاً «الیزابت وارن» عضو کمیته بانکداری سنای آمریکا از تصمیم SEC انتقاد کرده است و نگرانی خودش را درباره این بیان می‌کند که این موضوع می‌تواند به سیستم مالی موجود و سرمایه‌گذاران آسیب بزند. برعکس، «کریستینا جورجیوا» مدیر صندوق پول بین‌المللی (IMF) دیدگاه متفاوتی دارد. او عقیده دارد ارز دیجیتال یک رده دارایی است و نه پول؛ پس مهم است که به تفاوت بین آنها دقت کنیم. بنابراین او می‌گوید بیت کوین نمی‌تواند جایگزین دلار آمریکا شود. ضمناً صندوق بین‌المللی پول با کسانی که انتظار دارند ETF‌های بیت کوین باعث پذیرش گسترده بیت کوین شوند، موافق نیست.

«تام لی» یکی از مؤسسان شرکت تحلیلی «Fundstrat» در مصاحبه‌ای با «CNBC» پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد و در پنج سال آینده به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. او می‌گوید «ظرف پنج سال آینده، عرضه محدود خواهد شد اما با تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین، ما تقاضای بالقوه زیادی داریم پس فکر می‌کنم قیمت حدود ۵۰۰,۰۰۰ کاملا در پنج سال آینده قابل‌دسترس است». او تأکید می‌کند که هاوینگ آینده در بهار ۲۰۲۴ هم یک عامل رشد دیگر است.

«کتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» که او هم با «CNBC» مصاحبه کرده است یک سناریوی گاوی را پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین در آن می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۵ میلیون دلار برسد. تحلیل‌گران شرکت او محاسبه کرده‌اند که حتی در یک سناریوی خرسی هم قیمت طلای دیجیتال تا حداقل ۲۵۸,۵۰۰ دلار افزایش خواهد یافت.

«آنتونی اسکراموچی» مؤسس «SkyBridge Capital» و مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید در پیش‌بینی دیگری در «داووس» قبل از برگزاری «مجمع جهانی اقتصاد» گفته است «اگر در زمان هاوینگ بیت کوین ۴۵۰۰۰ دلار ارزش داشته باشد آنگاه در اواسط تا اواخر سال ۲۰۲۵ ارزشی برابر ۱۷۰,۰۰۰ دلار خواهد داشت. قیمت بیت کوین در روز هاوینگ در ماه آوریل هر چقدر باشد باید آن را در ۴ ضرب کنید تا به قیمت آن در ۱۸ ماه بعد برسید».

بررسی این نکته جالب است که چت‌بات‌های متفاوت هوش مصنوعی چه پیش‌بینی‌های متفاوتی از قیمت بیت کوین در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۴ داشته‌اند. «Claude Instant» متعلق به «Anthropic» قیمت ۸۵۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده است درحالی‌که «Pi» متعلق به شرکت «Inflection» صعود قیمت تا ۷۵۰۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده است. هوش مصنوعی «بارد» از «جمینی» هم پیش‌بینی می‌کند که قیمت BTC تا آن تاریخ از ۹۰,۰۰۰ دلار فراتر رود اگرچه هشدار می‌دهد که موانع اقتصادی غیرمنتظره می‌توانند قله قیمت را به ۷۰,۰۰۰ دلار محدود کنند. هوش مصنوعی «ChatGPT-3.5» از «OpenAI» دامنه قیمت ۷۵۰۰۰ تا ۸۵۰۰۰ دلار را منطقی می‌داند اما می‌گوید این قیمت تضمین شده نیست. تخمین محافظه‌کارانه‌تری از «ChatGPT-4» هم قیمت ۴۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ دلار را با درنظرگرفتن نوسانات احتمالی بازار و احتیاط سرمایه‌گذاران پیش‌بینی کرده است اما صعود تا ۸۰,۰۰۰ دلار را ممکن می‌داند. هوش مصنوعی «بینگ» از شرکت «Co-Pilot» پیش‌بینی خلاقانه‌ای درباره قیمت ۷۵۰۰۰ دلار دارد که بر اساس اطلاعاتی است که جمع‌آوری کرده است.

این پیش‌بینی‌های گوناگون از سیستم‌های هوش مصنوعی منعکس‌کننده ابهام و پیچیدگی پیش‌بینی‌های قیمت‌های کریپتو هستند و طیفی از عوامل که می‌توانند بر دینامیک‌های بازار در چند سال آینده تأثیر بگذارند را نشان می‌دهند.

در شب ۱۹ ژانویه که این بررسی را می‌نویسیم BTC/USD حوالی ۴۱۶۲۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال برابر ۱.۶۴ تریلیون دلار است که از ۱.۷۰ تریلیون دلار هفته قبل کمتر شده است. شاخص ترس و طمع بیت کوین که احساسات بازار را نشان می‌دهد در هفته قبل از ۷۱ به ۵۱ نقطه نزول کرده است و از منطقه «طمع» به منطقه «خنثی» رسیده است. این افت، تغییر احساسات سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد و رویکرد محتاطانه تری به بازار ارز دیجیتال را نمایش می‌دهد.

در پایان بررسی قبلی‌مان درباره گمانه‌زنی‌های در حال افزایش بازار درباره راه‌اندازی فوری ETF‌های اسپات اتریوم، به گفته‌های «گری گنسلر» رئیس SEC اشاره کردیم که گفته بود تصمیم مثبت SEC فقط به محصولات قابل‌معامله بیت کوین مربوط می‌شود. «گنسلر» گفته بود که این تصمیم «آمادگی ما برای تأیید استانداردهای ثبت دارایی‌های کریپتو که جزء اوراق بهادار هستند را نشان نمی‌دهد». مهم است به این نکته توجه کنیم که SEC فقط بیت کوین را یک کالا یا کامودیتی می‌داند درحالی‌که «اکثر دارایی‌های ارز دیجیتال را قراردادهای سرمایه‌گذاری (اوراق بهادار) می‌داند».

حالا تحلیل‌گران بانک سرمایه‌گذاری «TD Cowen» هم این بدبینی درباره ETF‌های اتریوم را تأیید کرده‌اند. آنها بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده‌اند اعلام کرده‌اند که احتمال این که SEC درخواست‌های این ابزار سرمایه‌گذاری را در نیمه نخست سال ۲۰۲۴ بررسی کند، اندک است. «جارت سیبرگ» رئیس گروه پژوهشی واشنگتن «TD Cowen» می‌گوید «SEC قبل از تأیید ETF‌های اتریوم می‌خواهد تجربه عملی درباره ابزارهای سرمایه‌گذاری مشابه در بیت کوین به دست بیاورد». «TD Cowen» عقیده دارد SEC بحث درباره ETF‌های اتریوم را فقط بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۲۴ مورد بازنگری قرار خواهد داد.

 «نیکولاس پاناگیتزوگلو» که تحلیل‌گر ارشد «جی پی مورگان» است هم می‌گوید انتظار ندارد که ETF‌های اسپات اتریوم به‌زودی تأیید شوند. او عقیده دارد SEC برای این که چنین تصمیمی بگیرد باید اتریوم را به‌عنوان کالا اعلام کند و نه یک اوراق بهادار. بااین‌حال «جی پی مورگان» احتمال وقوع این اتفاق در آینده نزدیک را خیلی کم می‌داند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید