2024 ژانویه 13

EUR/USD: بازار پیش‌بینی می‌کند که فدرال رزرو نرخ بهره را کمتر کند

● ما پیش‌بینی کلی خودمان درباره EUR/USD در سال آینده را در آخرین هفته سال ۲۰۲۳ منتشر کردیم. حالا در این تحلیل از دیدگاه بلندمدت فاصله می‌گیریم و به بررسی‌های هفتگی سنتی خودمان برمی‌گردیم که از ده سال پیش تابه‌حال توسط گروه تحلیلی NordFX منتشر شده‌اند.

رویداد اصلی هفته قبل قطعاً انتشار داده‌های تورم آمریکا بود. اطلاعاتی که پنجشنبه ۱۱ ژانویه منتشر شدند نشان دادند که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ۳.۴% سال‌به‌سال رشد کرده است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۳.۲% رشد کند و مقدار قبلی آن هم ۳.۱% بود. این شاخص به‌صورت ماه‌به‌ماه هم افزایش پیدا کرده بود و مقدار حقیقی آن ۰.۳% بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۲% باشد و مقدار قبلی آن ۰.۱% بود. از سوی دیگر، CPI هسته که شامل قیمت‌های پرنوسان غذا و نفت نمی‌شود، از مقدار قبلی ۴.۰% به ۳.۹% کاهش پیدا کرده بود (سال‌به‌سال)

● به یاد دارید که اظهارات «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو که در کنفرانس خبری دسامبر بیان شد و متمایل به کبوترها بود، این احساس را ایجاد کرده بود که فدرال رزرو دیگر مثل گذشته صرفاً نقش مبارزه با تورم را بازی نمی‌کند. این نشان می‌دهد که مقامات پولی آمریکا حالا پاسخ منعطف‌تری به تغییرات تورم می‌دهند. به همین دلیل داده‌های CPI ترکیبی باز هم فعالان بازار را متقاعد کرد که فدرال رزرو در پایان سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ سیاست پولی خودش را انبساطی می‌کند. طبق ابزار «CME Fedwatch»، قبل از انتشار آمارهای مرتبط، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس به میزان ۲۵ نقطه مبنا از ۶۸% به ۶۱% کاهش پیدا کرده بود. ضمناً استراتژیست‌های بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند یعنی «ING» انتظار دارند که هرچه به سمت پایان سه‌ماهه دوم (Q2) نزدیک می‌شویم، دلار ضعیف‌تر شود: آنها پیش‌بینی می‌کنند که در این زمان EUR/USD رالی خودش به سمت ۱.۱۵۰۰ را شروع می‌کند. آنها می‌گویند بازار ارز تا آن زمان کاملا ناپایدار خواهد بود.

 ●آمارهای منطقه یورو در دوشنبه ۸ ژانویه منتشر شدند و نشان دادند که وضعیت بازار مصرف‌کننده خوب نیست اما آن‌طور که انتظار می‌رفت، وحشتناک هم نیست. فروش خرده‌فروشی سال‌به‌سال ۱.۱%- نزول کرده بود. اگرچه این رقم بالاتر از مقدار قبلی ۰.۸%- است اما خیلی کمتر از پیش‌بینی ۱.۵%- است.

اظهارات «ایزابل شنابل» عضو هیئت‌مدیره «بانک مرکزی اروپا» (ECB) تقریبا متمایل به شاهین‌ها بود. او گفت اندیکاتورهای احساس اقتصادی در منطقه یورو احتمالا به کف خود رسیده‌اند درحالی‌که بازار کار ثابت باقی مانده است. «ضمناً شنابل» احتمال فرود نرم اقتصاد اروپا و بازگشت به تورم هدف ۲.۰% تا پایان سال ۲۰۲۴ را رد نکرد. او عقیده دارد این هدف هنوز قابل‌دسترس است اما نیاز به این دارد که بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره خودش را بالا نگه دارد. این اختلاف بین موضع شاهینی رگولاتور اروپایی و اظهارات کبوتری همکاران آمریکایی باعث شد تا یورو حمایت شود و مانع از سقوط EUR/USD به زیر ۱.۰۹۰۰ شد.

● داده‌های تورم صنعتی آمریکا در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۱۲ ژانویه منتشر شدند و نزول این شاخص را نشان می‌دادند اما این نزول، تأثیری قوی بر قیمت‌های بازار نداشت. شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) سال‌به‌سال هم ۱.۸% بود (پیش‌بینی می‌شد ۱.۹% باشد و مقدار قبلی آن ۲.۰% بد) و PPI ماهانه هم مثل ماه نوامبر کاهش ۰.۱%- را ثبت کرد (پیش‌بینی می‌شد ۰.۱%+ شود).

بعد از انتشار این اطلاعات، EUR/USD هفته کاری را در ۱.۰۹۵۰ به پایان رساند.

نظر متخصصان درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز فعلاً خیلی مبهم است چون آنها به دو دسته مساوی تقسیم می‌شوند: ۵۰% به تقویت دلار رأی می‌دهند و ۵۰% طرف‌دار یورو هستند. اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال هم کاملا خنثی هستند. اندیکاتورهای روند در D1 به‌صورت ۵۰% به ۵۰% بین رنگ‌های سبز و قرمز تقسیم شده‌اند و یک‌چهارم اندیکاتورها هم بیش‌فروش این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۰ قرار دارد و پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۵۰۰ و ۱.۰۴۵۰. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو می‌شوند: ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۸۵، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۷۵.

● هفته آینده رویدادهای اقتصادی مهمی داریم مثل انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آلمان در سه‌شنبه ۱۶ ژانویه و انتشار این شاخص برای منطقه یورو در چهارشنبه ۱۷ ژانویه. ضمناً آمارهای بازار خرده‌فروشی آمریکا هم در همین روز منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۱۸ ژانویه هم آمار درخواست‌های بیکاری اولیه در آمریکا منتشر خواهند شد. در همان روز از نتایج «نظرسنجی چشم‌انداز تجاری تولید» مطلع می‌شویم که فدرال رزرو فیلادلفیا منتشر می‌کند و جمعه هم «شاخص احساس مصرف‌کننده» دانشگاه میشیگان منتشر خواهد شد. ضمناً تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه ۱۵ ژانویه در آمریکا تعطیل عمومی است چون این کشور روز مارتین لوترکینگ جونیور را جشن می‌گیرد.

 

GBP/USD: پوند پتانسیل رشد دارد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۵ تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴1

● جفت‌ارز GBP/USD قبل از تعطیلات سال نو به بالاترین سطح خودش از آگوست ۲۰۲۳ رسید و ۱.۲۸۲۷ را لمس کرد. پس از آن بیش از ۲۰۰ نقطه افت کرد و به مرز پایینی کانال صعودی رسید و دوباره جهش کرد و به بالا رفت. در زمان نوشتن این پیش‌بینی نمی‌توان با قطعیت گفت که پوند به روند صعودی محکم خودش برگشته است یا نه. دینامیک‌های چهار هفته اخیر را می‌توان به‌صورت یک روند ساید در نظر گرفت. الگوی مشابهی به‌خصوص در منطقه ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ در ماه آگوست مشاهده شد. در آن زمان این صرفاً یک استراحت موقت قبل از ادامه حرکت قدرتمند این جفت‌ارز بود. شاید حالا هم شاهد سناریوی مشابهی باشیم فقط روند فعلی به‌جای نزولی، صعودی است. اگر این گفته درست باشد در سه‌ماهه اول سال ممکن است GBP/USD را در محدوده ۱.۳۱۵۰-۱.۳۰۰۰ ببینیم.

 ●پوند بریتانیا در هفته قبل به دلیل اطلاعات تورم آمریکا و پیش‌بینی تمایل فدرال رزرو به کبوترها تقویت شد. دفتر آمارهای ملی انگلستان (ONS) هم از پوند حمایت کرد و جمعه ۱۲ ژانویه اعلام کرد که GDP انگلستان در ماه نوامبر ۰.۳% ماه‌به‌ماه افزایش یافته است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۲% رشد کند و در ماه اکتبر ۰.۳%- کاهش پیدا کرده بود. ضمناً حجم خروجی تولیدی هم در ماه نوامبر ۰.۴% ماه‌به‌ماه رشد کرده بود (پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۳% بود، مقدار قبلی آن هم نزول ۱.۲%- بود). هم‌زمان شاخص FTSE 100 بریتانیا هم ۰.۸% افزایش یافت که جو خوش‌بینانه بازار و اشتهای ریسک فعالان بازار را نشان می‌دهد.

GBP/USD هفته را در ۱.۲۷۵۳ به پایان رساند. طبق اعلام اقتصاددانان «Scotiabank» برای این که پوند بتواند مومنتوم گاوی را حفظ کند، باید با اعتماد زیاد به بالای ناحیه مقاومت ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰ برسد. آنها نوشته‌اند که «البته شاید عدم پیشرفت در ناحیه ۱.۲۸۰۰ فعالان بازار را خسته کند و پرایس‌اکشن‌های ماه قبل احتمالا هنوز به‌صورت خرسی شکل بگیرند».

علی‌رغم این که پوند، پتانسیل رشد در میان‌مدت را دارد اما پیش‌بینی متخصصان درباره روزهای آینده بیشتر متمایل به دلار است. ۶۰% از متخصصان به افت این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۵% به صعود آن رأی می‌دهند و ۱۵% هم ترجیح می‌دهند بی‌طرف بمانند. اندیکاتورها بر خلاف متخصصان کاملا حامی پوند بریتانیا هستند: ۹۰% از اسیلاتورهای D1 متمایل به پوند هستند (۱۰% خنثی هستند) و ۱۰۰% اندیکاتورهای روند صعودی هستند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند، در سطوح و مناطق حمایت زیر مواجه می‌شود: ۱.۲۷۲۰، ۱.۲۶۵۰، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۶۰۰، ۱.۲۵۱۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۷۰. اگر صعودی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این سطوح با مقاومت روبرو می‌شود: ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

● سه‌شنبه ۱۶ ژانویه یک روز مهم در هفته آینده است زیرا در این روز، بخش مهمی از داده‌های بازار کار انگلستان منتشر خواهند شد. داده‌های «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) هم چهارشنبه ۱۷ ژانویه منتشر خواهند شد و فروش خرده‌فروشی انگلستان هم جمعه ۱۹ ژانویه اعلام خواهد شد.

 

USD/JPY: عملکرد CPI آمریکا از CPI ژاپن بهتر است

● بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در نظر دارد تا در گزارش فصلی آینده‌اش، پیش‌بینی خودش از تورم برای سال مالی ۲۰۲۴ را به حدود میانگین دامنه ۲% پایین بیاورد، این گزارش قرار است در ۲۳ ژانویه منتشر شود. آژانس «جیجی» با نقل از «رویترز» این خبر را در پنجشنبه ۱۱ ژانویه منتشر کرد، دستمزد واقعی ژاپن ۳.۰% افت کرده است. با کاهش شدید رشد دستمزد، «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) در شهر توکیو هم کمتر از پیش‌بینی‌ها شده است و از ۲.۷% به ۲.۴% افت کرده است. تحلیل‌گران بعد از تفسیر این داده‌ها گمانه‌زنی می‌کردند که بانک مرکزی ژاپن، انقباضی کردن سیاست پولی بسیار انبساطی خودش را به تعویق بیندازد. تریدرها هم بر اساس همین استدلال، باز کردن پوزیشن‌های لانگ در جفت‌ارز USD/JPY را توصیه می‌کردند.

البته این جفت‌ارز بعد از رسیدن به قله ۱۴۶.۴۱ در ۱۱ ژانویه حرکتش را معکوس کرد و نزول آن شروع شد: ظاهراً کاهش تورم آمریکا برای فعالان بازار خیلی مهم‌تر از تورم ژاپن بود. حقیقت این است که نرخ بهرۀ ین که در سطح منفی ۰.۱%- خواهد ماند، اهمیت حیاتی ندارد. نکته مهم‌تر این است که نرخ بهره دلار به‌زودی ۰.۲۵% کاهش پیدا خواهد کرد.

● «ماتیاس کورمن» دبیرکل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) اخیراً گفته است که «بانک مرکزی ژاپن فرصت‌هایی دارد تا دوباره سطح انقباض سیاست مالی خودش را بررسی کند». البته در گذشته هم بارها این نوع گفته‌ها و نظرات مبهم را شنیده‌ایم. به عقیده ما تحلیل تکنیکال درباره وضعیت فعلی که اقتصاددانان بانک فرانسوی «Societe Generale» ارائه کرده‌اند، خیلی جذاب‌تر است.

اقتصاددانان «Societe Generale» می‌گویند «USD/JPY بعد از تشکیل کف میانی حوالی ۱۴۰.۲۰ در انتهای ماه قبل، خیلی سریع احیا شد. این جفت‌ارز به میانگین متحرک ۲۰۰ روزه (200-DMA) خودش برگشته است و به کف اکتبر یعنی ۱۴۷.۴۰-۱۴۶.۶۰ نزدیک می‌شود، این کف به‌صورت یک منطقه مقاومت میانی عمل می‌کند. بعد از تلاش ناموفق برای شکستن میانگین متحرک ۵۰ روزه در سطح ۱۴۶.۴۱ در پنجشنبه ۱۱ ژانویه، این جفت‌ارز در حال عقب‌نشینی است و شروع پولبک اولیه را نشان می‌دهد. برای ما جالب است که ببینیم آیا این جفت‌ارز می‌تواند میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خودش در حوالی ۱۴۳.۴۰ را حفظ کند یا نه. شکست در این کار یعنی ریسک نزول دوباره به سمت ۱۳۹.۶۰-۱۴۰.۲۰. صعود آن به بالای ۱۴۷.۴۰-۱۴۶.۶۰ لازم است تا ادامه ریباند (صعودی) تأیید شود».

USD/JPY هفته قبل را در ۱۴۴.۹۰ به پایان رساند. (جالب است که دینامیک‌های فعلی کاملا منطبق بر تحلیل موجی هستند که در بررسی قبلی درباره آن صحبت کردیم). ۴۰% از متخصصان عقیده دارند در کوتاه‌مدت، ین بازهم تقویت می‌شود، ۴۰% دیگر حامی دلار هستند و ۲۰% هم موضع خنثی دارند. ۶۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت شمال هستند و ۴۰% باقیمانده به سمت جنوب هستند. ۷۰% از اسیلاتورها به رنگ سبز هستند (۱۵% از آنها در منطقه بیش خرید هستند)، ۱۵% قرمزرنگ هستند و ۱۵% باقیمانده خاکستری خنثی هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت، منطقه ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ است، مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۲.۲۰، ۱۴۱.۵۰، ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵، ۱۳۹.۰۵-۱۳۸.۷۵، ۱۳۷.۵۰-۱۳۷.۲۵ و ۱۳۶.۰۰. سطوح مقاومت در ۱۴۵.۳۰، ۱۴۶.۰۰، ۱۴۶.۹۰، ۱۴۷.۵۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۰، ۱۵۰.۸۰ و ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰ قرار گرفته‌اند.

● انتظار نداریم در هفته آینده رویداد اقتصادی مهمی در ژاپن اتفاق بیفتد.

 

ارز دیجیتال: روز X از راه رسیده است. قدم بعدی چیست؟

● چیزی که عده زیادی رؤیای آن را در سر می‌پروراندند سرانجام از راه رسید. همان‌طور که انتظار داشتیم، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در روز ۱۰ ژانویه دسته‌ای از درخواست‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله اسپات (ETF) بر اساس بیت‌کوین را پذیرفت. با این تصمیم، ETF‌های «Grayscale» همچنین «Bitwise» و «Hashdex» در بازار سهام NYSE Arca قبول شدند. صندوق‌های «بلک راک» و «Valkyrie» هم در نزدک افتتاح شدند. «CBOE» هم میزبان ETF‌های «VanEck»، «Wisdom Tree»، «Fidelity»، «Franklin Templeton» و صندوق‌های مشترک «ARK Invest/21 Shares» و «Invesco/Galaxy» خواهد بود.

بر خلاف انتظار، نرخ جفت‌ارز BTC/USD بعد از تصویب پذیرش این صندوق‌ها فقط تا ۴۷۶۵۲ دلار بالا رفت و جهش فوق‌العاده‌ای نداشت. دلیل این واکنش آرام این است که بازار از قبل این اتفاقات را در قیمت‌ها لحاظ کرده بود. ضمناً روز قبل از آن، هکرها به حساب SEC در شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) نفوذ کرده بودند و توییتی جعلی درباره تأیید ETF‌های بیت کوین که همه مدت‌ها منتظرش بودند، منتشر کرده بودند. بازار بعد از آن با صعود بیت کوین به ۴۸۰۰۰ دلار به این خبر جعلی واکنش نشان داد. بعد از تکذیب این خبر، قیمت افت کرد و در ۱۰ ژانویه دوباره اتفاقی که روز قبلش افتاده بود، تکرار شد.

● اشاره به این نکته مهم است که SEC به شکل خاص از تصمیمش برای تأیید این درخواست‌ها راضی نبود. اولین درخواست ETF اسپات در سال ۲۰۱۳ توسط برادران «وینکلوس» (کمرون و تایلر وینکلوس) ارسال شده بود و در سال ۲۰۱۷ رد شد. تقریبا شش سال از آن زمان گذشته است اما خصومت SEC با ارز دیجیتال همچنان پابرجا است. طبق کنفرانس رسانه‌ای «گری گنسلر» رئیس این سازمان، تصمیم این کمیسیون بر اساس حکم دادگاه «اپلات» در شکایت حقوقی «Grayscale» درباره تبدیل صندوق امانی به ETF اسپات گرفته شده است. دادگاه به نفع «Grayscale's» حکم داده بود و گفته بود SEC «در توجیه دلایل عدم قبول ETF، شکست خورده است». بعد از این حکم، تاخیر در تصویب محصولات مشابه اصلاً معقول نبود.

البته «گنسلر» در ۱۰ ژانویه ارزیابی منفی خودش را اصلاً پنهان نکرد. او در کنفرانس خبری گفت «علی‌رغم تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین، ما خود بیت کوین را تأیید نمی‌کنیم. سرمایه‌گذاران باید ریسک‌های بسیاری را در نظر بگیرند که در مورد بیت کوین و محصولاتی وجود دارند که ارزش آنها با ارز دیجیتال ارتباط دارد. بیت کوین اصولاً یک دارایی پرنوسان و سفته‌بازی است که برای فعالیت‌های غیرقانونی مثل باج‌گیری، پول‌شویی، فرار از تحریم‌ها و تأمین مالی تروریسم هم استفاده می‌شود. امروزه ما ثبت و معامله سهم‌های بیت کوین اسپات ETP معینی را تأیید کردیم اما خود بیت کوین را تأیید نکردیم»، رئیس SEC با این گفته‌ها به‌وضوح اعلام کرد که نبردش با دارایی‌های دیجیتال اصلاً به پایان نرسیده است.

● وقتی چشم‌انداز کوتاه‌مدت را بررسی می‌کردیم، تحلیل‌گران زیادی بودند که وقوع رالی بزرگ را پیش‌بینی نمی‌کردند و ۴۸۵۰۰ دلار را یک سطح مقاومت کلیدی می‌دانستند. زمان ثابت کرد که حق با آنها است: BTC/USD بعد از عبور از این سطح در ۱۱ سپتامبر با پدیده «فروش با خبر» مواجه شد یعنی بسته شدن انبوه سفارش‌های خرید و برداشت سود. به همین دلیل قیمت سریع عقب‌نشینی کرد. طبق آمارهای «Coinglass» جمع کل لیکوئید شدن همه پوزیشن‌های کریپتو تقریبا ۲۰۹ میلیون دلار بوده است.

اگر بخواهیم تأثیر بلندمدت راه‌اندازی ETF‌های بیت کوین را در نظر بگیریم، برای ارزیابی کامل به زمان بیشتری نیاز داریم. حدود یک هفته زمان لازم است تا این صندوق‌ها عملیاتشان را در بورس‌ها و کارگزاری‌ها شروع کنند و انتظار داریم که داده‌های حجم سرمایه‌گذاری در اواسط فوریه منتشر شوند. اگر ETF‌ها را با سایر محصولات مقایسه کنیم، در دو سال گذشته تقریبا 1.2 تریلیون دلار در ETF‌ها سرمایه‌گذاری شده است. هفت سال بعد از راه‌اندازی ETF طلای فیزیکی در سال ۲۰۰۴، قیمت این فلز چهار برابر شد و اکنون بیش از صد میلیارد دلار در ETF‌های طلا وجود دارد.

تحلیل‌گران بانک «استاندارد چارترد» در هنگام تحلیل طلای دیجیتال، ETF‌های بیت کوین را یک لحظه مهم و تعیین‌کننده برای پذیرش این دارایی می‌دانند. آنها می‌گویند «بیت کوین احتمالا مثل محصولات معامله شونده در بورس مرتبط با طلا، رشد خواهد کرد. اما اگر تکامل سریع بازار کریپتو را در نظر بگیریم، ما انتظار داریم که این رشد در دوره کوتاه‌تری اتفاق بیفتد یعنی نه ظرف هفت یا هشت سال که در مورد طلا شاهد بودیم، بلکه این رشد را ظرف یک تا دو سال شاهد باشیم». این بانک پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین احتمالا در پایان سال ۲۰۲۵ به ۲۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. «استاندارد چارترد» تخمین می‌زند که صندوق‌های قابل‌معامله در بورس تا پایان سال ۲۰۲۴ می‌توانند BTC ۴۳۷,۰۰۰ و ۱.۳۲ میلیون BTC را در مالکیت خودشان داشته باشند که برابر با ورود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار است که نیروی پیشران قیمت مهمی برای بیت کوین است.

  «چامات پالیهاپیتیا» سرمایه‌گذار خطرپذیری است که نظر مشابهی دارد. او عقیده دارد سال ۲۰۲۴ می‌تواند سال شاخصی برای بیت کوین باشد. این میلیاردر تاکید می‌کند که تأیید چندین ETF‌ قابل‌معامله اسپات در بورس احتمالا باعث «انقلاب BTC» می‌شود و باعث پذیرش گسترده آن می‌شود. «پالیهاپیتیا» می‌گوید بیت کوین در این سناریو تا پایان سال ۲۰۲۴ می‌تواند در بخش مالی سنتی هم به دارایی مهمی تبدیل شود.

● طبق اطلاعات «CoinDesk» همبستگی ۴۰ روزه بین طلای دیجیتال و «شاخص تکنولوژی نزدک ۱۰۰» به صفر افت کرده است. در چهار سال گذشته، این همبستگی قیمت همیشه مثبت بوده است و از مقدار متوسط (۰.۱۵) تا مقدار قوی (۰.۸) تغییر کرده است و در بازار خرسی ۲۰۲۲ به بیشترین مقدار خودش رسیده است. حالا بیت کوین کاملا از نزدک «جدا شده است». این تغییر همبستگی شاید پتانسیل بیت کوین به‌عنوان یک ابزار متنوع‌سازی جذاب برای پرتفوی‌های سرمایه‌گذاری را نشان دهد و ارزش آن را بیشتر کند.

«هنریک زبرگ» که یک استراتژیست کلان است پیش‌بینی می‌کند که بازار گاوی مهمی در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد. او انتظار دارد که دینامیک‌های دارایی‌های دیجیتال توسط ورود بازیگران جدید شکل بگیرد و یک «صعود پرشیب» اتفاق بیفتد. این اقتصاددان می‌گوید «بیت کوین قرار است واقعاً انفجاری عمل کند – بیت کوین مثل راکت اوج خواهد گرفت. فکر می‌کنم بیت کوین به ۱۱۵۰۰۰ دلار برسد. این محافظه‌کارانه‌ترین پیش‌بینی من است. سطح ۱۵۰,۰۰۰ دلار هم ممکن است و پتانسیل ۲۵۰,۰۰۰ دلار هم وجود دارد».

«زبرگ» اضافه می‌کند که چهار ماه اول سال ۲۰۲۴ به لطف ورود سرمایه‌گذاران سنتی و مؤسسات بعد از تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین برای بازار ارز دیجیتال «خیلی تأثیرگذار» خواهد بود. او به کسانی که چرخه گاوی اول و دوم را ازدست‌داده‌اند می‌گوید «خب، من دو بار چرخه گاوی را از دست دادم اما در این یکی حتما حضور خواهم داشت». البته او عقیده دارد بازارهای سنتی با «بدترین ریزش از سال ۱۹۲۹ مواجه خواهند شد»، سال ۱۹۲۹ همان سالی بود که رکود بزرگ در آمریکا آغاز شد.

تحلیل‌گر مشهوری به نام «PlanB» عقیده دارد قیمت بیت کوین به‌زودی می‌تواند به ۱۰۰,۰۰۰ و بعد ۱ میلیون دلار برسد. او توضیح می‌دهد که انتظار افت قیمت BTC را ندارد چون سطح پذیرش آن اکنون فقط ۲ تا ۳% است. طبق «منحنی S لگاریتمی توسعه سازمانی» و «قانون متکاف»، در شرایطی که سطح پذیرش دارایی زیر ۵۰% است، نباید کاهش سودآوری آن را انتظار داشته باشیم. به همین دلیل، این تحلیل‌گر عقیده دارد «بیت کوین در چند سال آینده با رشد انفجاری مواجه خواهد شد».

● البته همه خوش‌بین نیستند و کسانی هم هستند که روند نزولی را برای آینده پیش‌بینی می‌کنند. ما دو هفته قبل در بررسی ویژه‌مان به نام «پیش‌بینی سال ۲۰۲۴: بیت کوین در دیروز، فردا و پس‌فردا»، برخی از این دیدگاه‌ها را بررسی کردیم. اکنون باید به اظهارات اخیر «جیم کریمر» مجری تلویزیون و مؤسس هج‌فوند «Cramer & Co.» اشاره کنیم. او عقیده دارد بیت کوین به قله خودش رسیده است و نمی‌توان انتظار رشد بیشتری از آن داشت. این اظهارات بعد از عبور بیت کوین از ۴۷۰۰۰ دلار بیان شده‌اند. با مشاهده عملکرد بیت کوین در ۱۱ تا ۱۲ ژانویه حالا می‌توان این سؤال را مطرح کرد: «آیا حق با جیم کریمر است؟»

در شب ۱۲ ژانویه که این بررسی نوشته می‌شود، BTC/USD افت قابل‌توجهی را تجربه کرده است و حوالی ۴۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۷۰ تریلیون دلار است که از ۱.۶۷ تریلیون دلار هفته قبل بیشتر شده است.شاخص ترس و طمع بیت کوین هم طی این هفته از ۷۲ به ۷۱ کاهش پیدا کرده است ولی هنوز در منطقه طمع است.

● بر خلاف عملکرد بیت کوین، اتریوم که آلت‌کوین اصلی است رشد خیلی چشمگیرتری در هفته گذشته به نمایش گذاشت. ETH/USD که در ۱۰ ژانویه کارش را از ۲۳۳۴ دلار شروع کرده بود، روز ۱۲ ژانویه به سقف هفتگی ۲۷۱۱ دلار رسید و ۱۶% افزایش را ثبت کرد. جالب است که این جهش بعد از این اتفاق افتاد که گفته‌های رئیس SEC نشان می‌داد که تصمیم مثبت این رگولاتور فقط به محصولات قابل‌معامله بیت کوین مربوط می‌شود. «گری گنسلر» به‌صورت شفاف گفت که این تصمیم «به‌هیچ‌وجه نشانه آمادگی برای تأیید استانداردهای ثبت دارایی‌های کریپتویی نیست که اوراق بهادار محسوب می‌شوند». باید به این نکته اشاره کنیم که SEC اکنون فقط بیت کوین را یک کالا می‌داند درحالی‌که «اکثریت قاطع دارایی‌های کریپتو را قراردادهای سرمایه‌گذاری (یعنی اوراق بهادار) می‌داند». بنابراین انتظار برای به راه‌افتادن ETF اسپات اتریوم و سایر آلت‌کوین‌ها بیهوده است.

اما ETH حتی در این شرایط هم اوج گرفت. واکنش بازار واقعاً عجیب بود. البته اتریوم در پایان روز جمعه ۱۲ ژانویه با بیت کوین وارد نزول شد و شنبه به منطقه ۲۵۰۰ دلار رسید.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید