2023 نوامبر 25

EUR/USD: روز شکرگزاری و هفته تناقض‌ها

 • یادآوری می‌کنیم که دلار آمریکا در ۱۴ نوامبر بعد از انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا، تحت فشار زیادی قرار داشت. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه اکتبر از ۰.۴% به ۰% (ماه‌به‌ماه) کاهش پیدا کرد و به‌صورت سال‌به‌سال هم از ۳.۷% به ۳.۲% افت کرد. CPI هسته در همین دوره از ۴.۱% به ۴.۰% کاهش پیدا کرد و به پایین‌ترین رقم از سپتامبر ۲۰۲۱ رسید. این ارقام، تعادل شاخص دلار (DXY) را به هم زد و آن را از ۱۰۵.۷۵ به ۱۰۳.۸۴ رساند. طبق اعلام «Bank of America» این مهم‌ترین فروش بزرگ دلار از آغاز سال بوده است. به طور طبیعی این شرایط روی دینامیک‌های جفت‌ارز EUR/USD تأثیر گذاشت و این روز با یک کندل گاوی چشمگیر تقریباً ۲۰۰ پیپ همراه بود که در منطقه ۱.۰۹۰۰ به مقاومت رسید.

  DXY هفته قبل در نزدیکی ۱۰۳.۸۰ تثبیت خودش را ادامه داد و موقعیت‌های کف خودش از پایان آگوست تا ابتدای سپتامبر را حفظ کرد. ضمناً EUR/USD در حال تبدیل ۱.۰۹۰۰ از مقاومت به نقطه پیوت است و حرکت خودش را در طول این خط ادامه داده است.

  احساسات بازار در روز شکرگزاری تحت‌تأثیر ابهام درباره این قرار گرفت که چه انتظاری می‌توان از فدرال رزرو (FRS) و بانک مرکزی اروپا (ECB) داشت. پس از انتشار گزارش تورم، اکثر سرمایه‌گذاران به پایان فوری سیاست پولی شاهینی فدرال رزرو باور داشتند. احتمال این که این رگولاتور در جلسه ۱۴ دسامبر نرخ بهره را افزایش دهد به صفر رسیده بود. ضمناً نظری بین فعالان بازار در گردش بود که فدرال رزرو ممکن است به‌جای اواسط تابستان، در بهار سال آینده به سمت انبساطی کردن سیاست پولی خودش حرکت کند.

  البته، صورت‌جلسات کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در روز ۲۱ نوامبر منتشر شدند و محتوای آنها بر خلاف انتظار بازار بود. این صورت‌جلسات نشان دادند که رهبری فدرال رزرو، احتمال انقباضی کردن بیشتر سیاست پولی را در صورت رشد تورم در نظر گرفته است. ضمناً اعضای فدرال رزرو به این نتیجه رسیدند که اقدام محتاطانه این است که نرخ بهره را تا زمانی که تورم به نقطه هدف برسد بالا نگه دارند.

  محتوای این صورت‌جلسات کمی از دلار آمریکا حمایت کرد: EUR/USD از افق ۱.۰۹۰۰ پایین‌تر رفت و از ۱.۰۹۶۴ به ۱.۰۸۵۲ افت کرد. البته اصولاً واکنش بازار محدود بود چون فرمول‌هایی که در بالا نام بردیم کاملاً مبهم بودند و نمی‌شد نتیجه‌گیری روشنی درباره سیاست پولی آینده آمریکا از آنها کرد.

  اگر در آمریکا، انتظارات بازار با پروتکل‌های فدرال رزرو در تقابل قرار داشت اما پروتکل‌های بانک مرکزی اروپا در تضاد با ادبیات بعدی رهبران این بانک بود. در آخرین پروتکل در «شورای حکام بانک مرکزی اروپا» درها به روی بازگشت چرخه انقباضی سیاست پولی باز شد و سیاست‌گذاران به خودداری از انبساط مالی بدون احتیاط‌های لازم دعوت شدند. رئیس بانک مرکزی اروپا «کریستین لاگراد» در سخنرانی خودش در جمعه ۲۴ نوامبر اظهارات مشابهی را بیان کرد و گفت نبرد علیه تورم هنوز تمام نشده است. البته کمی قبل‌تر، «فرانکویز ویلروی دی گالهائو» رئیس بانک مرکزی فرانسه گفته بود که نرخ بهره از این به بعد افزایش پیدا نخواهد کرد.

  پس این سؤال که سیاست پولی آینده بانک مرکزی اروپا چیست، هنوز پاسخ روشنی ندارد. نکته‌ای که به نفع شاهین‌ها است، این است که رشد دستمزد در منطقه یورو در سه‌ماهه سوم (Q3) از ۴.۴% به ۴.۷% افزایش یافته است و مدیران خرید بر افزایش فشار تورمی تأکید می‌کنند. از سوی دیگر، اقتصاد منطقه یورو همچنان رکود تورمی را تجربه می‌کند. فعالیت تجاری (PMI) برای ششمین ماه متوالی زیر شاخص ۵۰ نقطه بحرانی باقی مانده است که رکود فنی (تکنیکال) را نشان می‌دهد.

  آمارهای اقتصاد کلان آلمان نور مختصری در تاریکی بودند و برخی اندیکاتورهای این کشور به‌تدریج در حال بهبود هستند. PMI آلمان از حداقل ۳۸.۸ نقطه در ماه جولای افت کرده و پس از آن به‌آرامی رشد کرده است. داده‌های مقدماتی در پنجشنبه ۲۳ نوامبر منتشر شدند و نشان دادند که این شاخص به ۴۷.۱ صعود کرده است (اگرچه هنوز زیر ۵۰.۰ است). شاخص احساس اقتصادی مؤسسه ZEW برای اولین‌بار در شش ماه اخیر به منطقه مثبت برگشته است و صعودی سریع از ۱.۱- به ۹.۸+ داشته است. برخی اقتصاددانان عقیده دارند این رشد احتمالاً با کاهش قابل‌توجه تورم (CPI) آلمان در دو ماه اخیر از ۶.۱% به ۳.۸% مرتبط است.

  البته فقط افراد بسیار خوش‌بین می‌توانند ادعا کنند که اقتصاد آلمان جهش صعودی دوباره‌ای را تجربه می‌کند و به سمت احیای اقتصادی می‌رود. هنوز با پایان رکود اقتصادی آلمان فاصله زیادی داریم. GDP این کشور برای چهارمین ماه متوالی صعود نکرد و حتی کاهش پیدا کرده است: GDP در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ به میزان ۰.۱% کاهش پیدا کرد و قابل‌مقایسه با همین سه‌ماهه در سال قبل بود که ۰.۴% نزول کرده بود. طبق اعلام «بلومبرگ»، بحران بودجه آلمان منجر به این شده که پروژه‌های زیرساختی و محیط‌زیستی نتوانند منابع مالی لازم را به دست آوردند. به همین دلیل شاید رشد اقتصاد تا سال آینده ۰.۵% افت کند.

   به‌طورکلی چشم‌انداز ارزهای دلار و یورو در مهی غلیظ فرو رفته است. همان‌طور که اقتصاددانان بانک ژاپنی «MUFG» می‌گویند «پنجره دلار در حال رسیدن به سقف‌هایی است که در اکتبر رسیده بود و فراتر از آن ممکن است پنجره‌های صعودی بسته باشند. البته چشم‌انداز رشد منطقه یورو هم فرصت‌های قابل‌توجهی را برای EUR/USD نشان نمی‌دهد».

   جفت‌ارز EUR/USD برای دومین ماه متوالی کارش را در نزدیکی ۱.۰۹۰۰ تمام کرد و دقیقاً به ۱.۰۹۳۸ رسید. فعلاً نظر متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت تقسیم شده است: ۴۰% به تقویت دلار رأی می‌دهند، ۴۰% طرف‌دار یورو هستند و ۲۰% هم بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 به رنگ سبز هستند اما یک‌سوم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۹۰۰ قرار دارد و پس از آن به ۱.۰۸۴۰-۱.۰۸۳۰، ۱.۰۷۴۰، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۲۰-۱.۰۴۸۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰ خواهیم رسید. گاوها در حوالی ۱.۰۹۸۵-۱.۰۹۶۵ با اولین مقاومت می‌رسند و سپس با مقاومت‌های ۱.۱۰۹۰-۱.۱۰۷۰، ۱.۱۱۵۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۶۰ و ۱.۱۴۷۵ روبرو خواهند شد.

  داده‌های تورم مقدماتی (CPI) و GDP آمریکا در سه‌ماهه سوم، چهارشنبه ۲۹ نوامبر منتشر خواهند شد. روز بعد هم CPI و حجم فروش خرده‌فروشی در کل منطقه یورو همراه با شاخص مخارج مصرف شخصی (PCE) و تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا منتشر خواهند شد. هفته کاری در روز جمعه اول دسامبر با انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش تولید در آمریکا و سخنرانی «جروم پاول» فدرال رزرو به پایان خواهد رسید.

GBP/USD: اول کلمه بود. اما آیا عملی هم وجود خواهد داشت؟

 • داده‌های جدید اقتصاد کلان نشان می‌دهند که اقتصاد انگلستان در حال احیا است و همین موضوع باعث تقویت پوند شده است. فعالیت تجاری انگلستان در حال بازگشت به حالت طبیعی است و PMI بخش خدمات و PMI بخش ترکیبی هم صعود کرده‌اند اگرچه بعد از سه ماه نزول همچنان در محدوده انقباضی هستند. PMI بخش تولید هم زیر مقدار آستانه ۵۰.۰ است که مرز بین انقباض و رشد را نشان می‌دهد اما مقدار آن از ۴۴.۸ به ۴۶.۷ صعود کرده است و از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۴۵.۰ عبور کرده است. رشد فعالیت تجاری به دلیل کاهش تورم هسته حمایت می‌شود. طبق آخرین داده‌های CPI ، این شاخص از ۶.۷% به ۴.۶% نزول کرده است اما بااین‌وجود اقتصاد انگلستان همچنان توانسته است از رکود جلوگیری کند و GDP در ۰% باقی مانده است.

  در این چارچوب تعدادی از تحلیل‌گران عقیده دارند احتمال زیادی دارد که بانک مرکزی انگلستان (BoE) بر خلاف فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، یک دور دیگر افزایش نرخ بهره را اجرا کند. این تصور با نظرات متمایل به شاهین‌ها از رئیس بانک انگلستان، «اندرو بیلی» تقویت شده است که تأکید می‌کند نرخ‌های بهره باید تا مدت طولانی‌تری افزایش پیدا کنند حتی اگر این کار بر اقتصاد تأثیر منفی داشته باشد.

   «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک مرکزی انگلستان هم در مصاحبه با «فایننشیال تایمز» در جمعه ۲۴ نوامبر گفته است که بانک مرکزی انگلستان به مبارزه با تورم ادامه خواهد داد و نمی‌تواند تضعیف سیاست پولی انقباضی خودش را تحمل کند. «پیل» عقیده دارد اندیکاتورهای کلیدی یعنی تورم قیمت‌های خدمات و رشد دستمزد، در کل تابستان دائماً بالا بوده‌اند. «اگرچه هر دوی این مقیاس‌ها نشانه اندک – اما خوشایندی- از نزول نشان داده‌اند اما همچنان در سطح خیلی بالایی هستند».

  این گفته‌های متمایل به شاهین‌ها از سوی رهبران بانک انگلستان در ایجاد احساسات گاوی روی پوند نقش داشتند. البته اقتصاددانان «Commerzbank» عقیده دارند علی‌رغم اقدامات «اندرو بیلی» برای القای موضع متمایل به شاهین‌ها با گفته‌هایش، این اظهارنظرها الزاماً تضمین نمی‌کنند که اقدامات واقعی مثل افزایش نرخ بهره در عمل انجام شوند آنها می‌گویند «حتی در صورت ایجاد شگفتی مثبت در بخش واقعی اقتصاد انگلستان، بازار همیشه رویکرد تردیدآمیز بانک انگلستان در گذشته را به خاطر می‌سپارد. در این صورت پتانسیل صعود استرلینگ در آینده نزدیک محدود خواهد بود.»

  علی‌رغم روز شکرگزاری در آمریکا، برخی داده‌های مقدماتی درباره وضعیت اقتصاد آمریکا در جمعه ۲۴ نوامبر منتشر شدند. PMI مرتبط با S&P Global برای بخش خدمات از ۵۰.۶ به ۵۰.۸ افزایش پیدا کرده بود. PMI ترکیبی در ماه نوامبر در سطح قبلی ۵۰.۷ بدون تغییر باقی مانده است. البته PMI بخش تولید در آمریکا کاهش قابل‌توجهی داشته است – علی‌رغم مقدار قبلی ۵۰.۰ و پیش‌بینی قبلی که ۴۹.۸ بود، رقم واقعی تا ۴۹.۴ نزول کرد که کندشدن رشد را نشان می‌دهد. در این چارچوب، گاوهای پوند با استفاده از بازار دارای نقدینگی پایین توانستند این جفت‌ارز را به ارتفاع ۱.۲۶۱۵ هل دهند.

  در بخش تحلیل تکنیکال، GBP/USD در هفته قبل هم از میانگین متحرک ۱۰۰ روزه هم ۲۰۰ روزه (DMA) عبور کرد و حتی از مقاومت ۱.۲۵۸۹ هم فراتر رفت (۵۰% اصلاح از نزول جولای-اکتبر) و بالاترین سطح از اوایل سپتامبر را ثبت کرد. این هفته با رسیدن این جفت‌ارز به ۱.۲۶۰۴ به پایان رسید.

  اقتصاددانان «Scotiabank» عقیده دارند «پوند در کوتاه‌مدت در کف‌های کوچک (تا منطقه ۱.۲۵۰۰) حمایت می‌شود و از نظر تکنیکال آماده صعودهای بیشتر است». اگر نظر تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک را جمع‌بندی کنیم، فقط ۲۰% از آنها از پیش‌بینی «Scotiabank» درباره صعود پوند حمایت می‌کنند. اکثر آنها (۶۰%) طرف‌دار نزول پوند هستند درحالی‌که مابقی تحلیل‌گران هم بی‌طرف هستند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 به سمت شمال هستند و ۱۵% از اسیلاتورها هم شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند. اگر حرکت به سمت جنوب اتفاق بیفتد این جفت‌ارز ابتدا در ۱.۲۵۷۰ حمایت خواهد شد و پس از آن این حمایت‌ها قرار دارند: ۱.۲۵۲۰-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰ و ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۴۰. در صورت حرکت به بالا در این سطوح مقاومت‌هایی اتفاق خواهد افتاد: ۱.۲۶۳۵-۱.۲۶۱۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰ و ۱.۳۱۴۰.

  یک رویداد مهم در تقویم هفته آینده هم سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان است که برای چهارشنبه ۲۹ نوامبر برنامه‌ریزی شده است. هیچ رویداد مهم دیگری درباره اقتصاد انگلستان را برای روزهای آینده انتظار نداریم.

USD/JPY: آینده نزدیک ین در دستان فدرال رزرو است

 • مومنتومی که USD/JPY بعد از انتشار گزارش تورم در ۱۴ نوامبر به دست آورده بود آن‌قدر قوی بود که در هفته قبل هم ادامه پیدا کرد. سه‌شنبه ۲۱ نوامبر، این جفت‌ارز به کف محلی خودش در سطح ۱۴۷.۱۴ رسید. مجدداً اخبار مربوط به آن سوی اقیانوس اطلس به‌خصوص انتشار صورت‌جلسات فدرال رزرو به‌عنوان سیگنالی برای حرکت صعودی عمل کردند.

  کاتالیزور اصلی ین، گمانه‌زنی درباره تغییر سیاست بانک مرکزی ژاپن (BoJ) است و بازارها منتظر انتشار داده‌های تورم در جمعه ۲۴ نوامبر بودند. پیش‌بینی می‌شد که CPI هسته تا ۳.۰% (سال‌به‌سال) افزایش پیدا کند درحالی‌که مقدار قبلی آن ۲.۸% بود. البته تورم کمتر از آنچه انتظار می‌رفت، صعود کرد و به ۲.۹% رسید. افزایش CPI کل کشور هم برابر ۳.۳% (سال‌به‌سال) بود که بیشتر از مقدار قبلی ۳.۰% اما کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۳.۴% است. به همین دلیل این موضوع تأثیر کمی بر نرخ تبادل ین داشت. اقتصاددانان «Commerzbank» عقیده دارند اندیکاتورهای تورم نشان می‌دهند که بانک مرکزی ژاپن احتمالاً نمی‌خواهد که از سیاست پولی فوق انبساطی خودش در آینده قابل‌پیش‌بینی خارج شود. دینامیک‌های USD/JPY در هفته‌های آینده احتمالاً کاملاً به حرکت دلار بستگی خواهند داشت.

  این وضعیت احتمالاً مورد قبول بانک مرکزی ژاپن است و انتظارات پایین بازار درباره انقباضی شدن سیاست منفعل و کبوتری این بانک را منعکس می‌کند. این احساس مجدداً توسط «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن که در پارلمان کشور در چهارشنبه ۲۲ نوامبر سخنرانی می‌کرد، تأیید شد. «کیشیدا» گفت که سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن با هدف هدایت نرخ ارز به جهت خاصی طراحی نشده است. براین‌اساس می‌توان استنباط کرد که رهبری ژاپن با اتخاذ این سیاست، کاملا به فدرال رزرو آمریکا اعتماد کرده است.

  قیمت پایانی USD/JPY در این هفته ۱۴۹.۴۳ بود و موقعیت خودش را بالای SMA‌های ۱۰۰ روزه و ۲۰۰ روزه حفظ کرد. این نشان می‌دهد که روند گسترده‌تر همچنان به سمت احساسات گاوی تمایل دارد اگرچه پیروزی‌های موضعی هم توسط خرس‌ها به دست آمده است. فقط ۲۰% از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که در کوتاه‌مدت، دلار بیشتر از این تقویت شود و ۲۰% دیگر طرف‌دار ین هستند اما اکثر آنها (۶۰%) از پیش‌بینی خودداری می‌کنند. در بخش تحلیل تکنیکال در چارت روزانه (D1)، وضعیت همچنان مبهم است. نسبت بین قرمز و سبز در اندیکاتورهای روند با هم برابر است (هرکدام ۵۰%). ضمناً ۶۰% از اسیلاتورها قرمز، ۲۰% سبز و ۲۰% خاکستری خنثی هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۹.۲۰ قرار دارد و پس از آن به ۱۴۸.۹۰، ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۱۰، ۱۴۷.۱۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ و ۱۴۲.۲۰ می‌رسیم. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۹.۷۵ قرار گرفته است و این مقاومت‌ها پس از آن ظاهر می‌شوند: ۱۵۰.۱۵-۱۵۰.۰۰، ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰، ۱۵۳.۱۵-۱۵۲.۸۰ و ۱۵۶.۲۵.

  قرار نیست هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

ارز دیجیتال: جریمه «ملایم» ۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلاری

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۷ نوامبر تا ۱ دسامبر ۲۰۲۳1

 • یک حادثه مهم در هفته قبل اتفاق افتاد. گزارش شده است که بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال یعنی «بایننس» به مصالحه‌ای سراسری با «وزارت دادگستری آمریکا»، «کمیسیون تجارت فیوچرز کالا»، «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» و «شبکه اجرای قانون جرایم مالی» درباره تحقیقات آنها درباره مشکلات ثبت، رعایت قانون و تخلفات تحریم‌های ضد روسیه رسیده است.

  در بخشی از این توافق، در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۳، «چانگپنگ ژائو» از مدیرعاملی این صرافی استعفا کرد. ضمناً طبق این توافق «بایننس» به مقامات اجرای قانون و رگولاتورها مبلغ هنگفتی (حدود ۷ میلیارد دلار) به شکل جریمه و جبران هزینه‌های مصالحه و شکایت علیه آنها می‌دهد. «بایننس» علاوه بر مصالحه مالی توافق کرده است تا کاملاً از بازارهای آمریکا کنار بکشد و «از مجموعه‌ای از سخت‌گیرانه‌ترین الزامات تحریمی» پیروی کند. ضمناً این صرافی تحت نظارت پنج‌ساله «خزانه‌داری آمریکا» با دسترسی باز به دفترهای حسابداری، پرونده‌ها و سیستم‌هایش قرار خواهد داشت.

  پرداخت ۷ میلیارد دلار جریمه، مبلغ هنگفتی است که تأثیر قابل‌توجهی بر این شرکت خواهد گذاشت. آیا این صرافی می‌تواند دوام بیاورد و زنده بماند؟ بعد از انتشار اخبار این جریمه، موجی از احساس ترس کل بازار را فراگرفت. بر اساس داده‌های «DeFiLlama»، ذخایر بایننس ظرف دو روز ۱.۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و جریان خروجی ۷۱۰ میلیون دلار در همین دوره ثبت شد. این ارقام، ضررهای بزرگی هستند. البته اگر به گذشته نگاه کنیم این نرخ‌های برداشت پول غیرعادی نیستند. در ماه ژوئن، SEC شکایتی را ثبت کرد و جریان خروجی بیش از ۱ میلیارد در آن روز اتفاق افتاد و در ماه ژانویه رسوایی استیبل‌کوین BUSD باعث جریان خروجی بی‌سابقه ۴.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ شد. پس احتمالاً فاجعه‌ای اتفاق نخواهد افتاد و این صرافی فقط با مشکلات موقتی مواجه خواهد شد.
  نمایندگان «بایننس» گفتند که کاملاً به صنعت کریپتو و آینده درخشان شرکتشان باور دارند. متخصصان زیادی هستند که توافق این صرافی با مقامات آمریکا را باتوجه‌به نقش پیشتاز «بایننس» در صنعت ارز دیجیتال را یک اتفاق مثبت می‌دانند. دینامیک‌های بیت‌کوین ن این موضوع را تأیید کردند: در چند ساعت اول، BTC/USD حدود ۶% افت کرد ولی قیمت بعد در جمعه ۲۴ نوامبر برگشت و حتی از منطقه مقاومت ۳۸۰۰۰ دلار عبور کرد و به سقف ۳۸۳۹۵ دلار رسید.

  چند متخصص عقیده دارند اندیکاتورهای بنیادی بیت کوین هیچ‌وقت از این بهتر نبوده‌اند. مثلاً ۷۰% از عرضه BTC موجود در طول امسال از یک والت به والت دیگر حرکت نکرده است. گروهی از تحلیل‌گران با رهبری «گواتام چهوگانی» می‌گویند: «این رکورد در تاریخ بیت کوین بی‌سابقه است: این نرخ‌های برداشت برای یک دارایی مالی فوق‌العاده هستند». شرکت «گلسنود» که یک شرکت تحلیلی است هم به جریان خروجی دائمی سکه‌های بیت کوین از صرافی‌ها اشاره می‌کند. عرضه کل بیت کوین روزبه‌روز کمتر می‌شود و عرضه در گردش اکنون در کف تاریخی خودش قرار دارد.

  در گزارش جدید «گلسنود» گفته شده است که ۸۳.۶% از بیت‌کوین‌های در گردش با هزینه‌ای کمتر از ارزش فعلی به مالکیت مالکان کنونی‌شان درآمده‌اند. اگر این رقم از ۹۰% عبور کند می‌تواند مرحله سرخوشی را نشان دهد که تقریباً همه فعالان بازار در آن سود تحقق‌نیافته به دست آورده‌اند.

  تحلیل‌گران عقیده دارند داده‌های آماری می‌توانند به تعیین مرحله فعلی بازار کمک کنند. مثلاً وقتی کمتر از ۵۸% از سکه‌های BTC در سود هستند، بازار در مرحله تشکیل کف است. وقتی این اندیکاتور از ۵۸% عبور می‌کند، بازار در حالت حرکت به مرحله احیا است و مقدار بالای ۹۰% یعنی بازار وارد مرحله سرخوشی شده است.

   «گلسنود» عقیده دارد طی ۱۰ ماه اخیر، بازار در مرحله دوم از این سه مرحله بوده است و مرحله احیا هم از یک سلسله رویدادهای منفی در سال ۲۰۲۲ مثل فروپاشی پروژه «لونا» و ورشکستگی صرافی کریپتو «FTX» تشکیل شده است.

  پس احتمال ورود به سال جدید ۲۰۲۴ با روند صعودی در حال افزایش است. انتظارات مثبت با هاوینگ آینده در آوریل تقویت می‌شوند. این وضعیت می‌تواند فشار فروش ماهانه ماینرها را از ۱ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیون دلار (با نرخ BTC فعلی) کاهش دهد. ضمناً تأیید بالقوه صندوق‌های قابل‌معامله (ETF) بیت کوین در آمریکا هم یک کاتالیزور مثبت است و دسترسی به کریپتو توسط سرمایه‌گذاران بزرگ را آسان‌تر می‌کند. متخصصان «Bernstein» عقیده دارند قیمت بیت کوین در این چارچوب تا شروع سال ۲۰۲۵ می‌تواند تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند.

  می‌توان اصلاح نزولی قابل‌توجهی را برای بیت کوین در آینده نزدیک پیش‌بینی کرد؟ بازار ارز دیجیتال به دلیل پیش‌بینی‌ناپذیری و نوسان زیادش مشهور است. البته تحلیل‌گر مشهوری به نام «Willy Woo» می‌گوید احتمال نزول خیلی کم است. او داده‌های بلاک‌چین را بررسی کرده است که میانگین خرید بیت کوین توسط خریداران را نشان می‌دهد و به این نتیجه رسیده است که بیت کوین به احتمال زیاد دوباره به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار برنخواهد گشت.
  او یک چارت را منتشر کرده است که نوار خاکستری متراکمی را نشان می‌دهد که قیمتی که بخش قابل‌توجهی از عرضه بیت کوین در آن نوسان می‌کند را نشان می‌دهد. این متخصص عقیده دارد این منطقه «قیمت اجماع قوی» است. «Woo» ادعا می‌کند که از زمان شروع به کار بیت کوین این نوار به‌عنوان یک حمایت قیمتی مطمئن عمل کرده است. این چارت نشان می‌دهد که این باند هشت بار در کل تاریخ بیت کوین تکرار شده است و همیشه از قیمت آن حمایت کرده است.

  البته توجه به این نکته مهم است که همه افراد به محاسبات «Woo» اعتماد ندارند. تحلیل‌گری با نام مستعار «TXMC» این نکته را یادآوری می‌کند که «Woo» پیش‌بینی مشابهی را در سال ۲۰۲۱ بیان کرده و گفته است بیت کوین هرگز به زیر ۴۰,۰۰۰ دلار نخواهد رفت اما سال بعد دقیقاً همین اتفاق افتاده است و در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲ قیمت BTC/USD به حداقل ۱۵۴۸۰ دلار رسیده است.

  از آن تاریخ غم‌انگیزتا امروز، ارزش بیت کوین بیش از ۲.۴ برابر شده است. در شب جمعه ۲۴ نوامبر، BTC/USD در حوالی ۳۷۸۲۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۴۴ تریلیون دلار است (در مقایسه با ۱.۳۸ تریلیون دلار هفته قبل). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال از ۶۳ به ۶۶ نقطه صعود کرده است و همچنان در منطقه طمع است.

  کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) آمریکا همچنان پیش‌دستانه عمل می‌کند. SEC بعد از مصالحه با «بایننس» اتهاماتی را علیه پلتفرم معاملات کریپتو «کراکن» مطرح کرده است. SEC عقیده دارد این پلتفرم تابه‌حال به‌عنوان یک صرافی اوراق بهادار، کارگزار، دلال و آژانس تسویه ثبت‌نشده فعالیت کرده است. شکایت قانونی SEC این اتهام را مطرح می‌کند که «کراکن» از سپتامبر ۲۰۱۸ صدها میلیون دلار را با تسهیل غیرقانونی خریدوفروش اوراق بهادار در قالب دارایی‌های ارز دیجیتال به دست آورده است و اکنون باید دید که «کراکن» برای حل‌وفصل این موضوع با مقامات آمریکا چقدر باید جریمه بدهد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید