2023 نوامبر 4

EUR/USD: هفته‌ای بد برای دلار

 • در این هفته، شاخص دلار DXY و جفت‌ارز EUR/USD ظاهرا روی موج سوار شده بودند و مدام بالا و پایین می‌رفتند. داده‌های مقدماتی اروپا در ابتدای هفته منتشر شدند. رشد سالانه GDP در منطقه یورو در سه‌ماهه سوم فقط ۰.۱% بود که کمتر از پیش‌بینی قبلی یعنی ۰.۲% و همچنین پایین‌تر از مقدار قبلی ۰.۵% بود. ضمنا تورم هم افت کرده بود –شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه اکتبر ۲.۹% (سال‌به‌سال) بود که کمتر از پیش‌بینی ۳.۱% و مقدار ماه قبل یعنی ۴.۳% بود.

  جلسه بانک مرکزی اروپا در روز ۲۶ اکتبر برگزار شد و اعضای شورای حکام در آن جلسه طبق انتظار بازار، نرخ بهره را بدون تغییر در ۴.۵۰% رها کردند. در آن لحظه فعالان بازار علاقمند به پیش‌بینی تصمیم کمیته بازار باز فدرال (FOMC) درباره نرخ بهره آمریکا بودند که برای چهارشنبه ۱ نوامبر برنامه‌ریزی شده بود. دلار قبل از آغاز جلسه کمیته بازار باز به‌عنوان یک دارایی پناهگاه امن محسوب می‌شد و به دلیل افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه حمایت می‌شد. ضمنا داده‌های اقتصاد کلان قوی آمریکا هم به نفع دلار بودند. GDP آمریکا در سه‌ماهه سوم با جهش قابل‌توجهی به ۴.۹% رسیده بود که خیلی بیشتر از رقم قبلی ۲.۱% است. شگفتی دیگر به داده‌های اشتغال بخش خصوصی ADP مربوط می‌شد: تغییر افراد شاغل در بخش خصوصی به ۱۱۳ هزار نفر رسیده بود درحالی‌که ماه قبل ۸۹۰۰۰ فرد شاغل بود.

  فعالان بازار تصور می‌کردند که شاید فدرال رزرو (FOMC) سیاست پولی انقباضی را در این وضعیت ادامه دهد به‌خصوص چون تورم هنوز خیلی با سطح هدف ۲.۰% فاصله دارد. به همین دلیل بازده اوراق خزانه ۱۰ساله دوباره به سطح ۵.۰% نزدیک شد و شاخص دلار (DXY) تا ۱۰۷.۰۰ صعود کرد.

  البته ۱ نوامبر باعث ناامیدی کامل گاوهای دلار شد. کمیته بازار باز برای دومین ماه متوالی، نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۵۰% رها کرد. خبر بدتر برای آنها این بود که اگرچه بعد از جلسه سپتامبر، بازار عقیده داشت که هزینه وام‌گیری تا پایان سال به ۵.۷۵% افزایش خواهد یافت اما اکنون احتمال این افزایش به ۱۴% نزول کرده است. دلار توسط ادبیات حاکم بر سخنان «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در کنفرانس خبری پس از جلسه هم حمایت نشد.

  البته آمارهای اداره کار آمریکا (BLS) که طبق رسم قدیمی در اولین جمعۀ هر ماه منتشر می‌شوند و این بار ۳ نوامبر منتشر شدند، می‌توانستند وضعیت را تغییر دهند. البته تعداد کارکنان دستمزدبگیر غیرکشاورزی (NFP) در کشور در ماه اکتبر فقط ۱۵۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده بود. این رقم کمتر از انتظارات بازار یعنی ۱۸۰ هزار نفر بود و رشد بازنگری شده ماه سپتامبر هم از ۳۳۶ هزار به ۲۹۷ هزار تعدیل شده بود. نرخ بیکاری هم در همین دوره از ۳.۸% به ۳.۹% افزایش پیدا کرده بود. تورم سالانه که بر اساس میزان تغییر دستمزد ساعتی سنجیده می‌شود از ۴.۳% به ۴.۱% کاهش پیدا کرده بود. این وضعیت باعث ناامیدی گاوهای دلار شد و شاخص دلار (DXY) به ۱۰۵.۰۹ نزول کرد درحالی‌که EUR/USD به سقف شش‌هفته‌ای خودش در ۱.۰۷۱۸ رسید.

  وقتی به پایان هفته نزدیک شدیم انتشار شاخص «PMI خدمات ISM» نشان داد که فعالیت تجاری در بخش خدمات آمریکا در ماه اکتبر با سرعتی کندتر رشد کرده است. PMI از ۵۳.۶ ماه سپتامبر به ۵۱.۸ نزول کرده بود. این مقدار کمتر از انتظار بازار یعنی ۵۳.۰ بود. داده‌های تفصیلی‌تر نشان داد که شاخص قیمت خدمات (بخش تورم) کمی کاهش پیدا کرده و از ۵۸.۹ به ۵۸.۶ رسیده است و شاخص اشتغال از ۵۳.۴ به ۵۰.۲ افت کرده است. به همین دلیل نزول دلار متوقف شد و قیمت نهایی این جفت‌ارز در این هفته به سطح ۱.۰۷۳۰ رسید.

  استراتژیست‌های بانک کانادایی «Scotiabank» عقیده دارند EUR/USD در کوتاه‌مدت می‌تواند تا ۱.۰۷۵۰ صعود کند. به‌طورکلی نظر متخصصان درباره آینده کوتاه‌مدت به‌صورت زیر است: ۴۵% به دلار قوی‌تر رأی می‌دهند درحالی‌که ۶۰% حامی یورو هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۳۵% از اسیلاتورهای D1 به سمت جنوب هستند ولی ۶۵% به سمت شمال هستند ولی یک‌سوم از آنها بیش‌خرید بودن این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. برتری در اندیکاتورهای روند روشن است و ۸۵% از اندیکاتورها به سمت شمال هستند و فقط ۱۵% به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۷۰۰-۱.۰۶۷۵ قرار دارد و پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۳۰-۱.۰۵۰۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰. گاوها در حوالی ۱.۰۷۷۰-۱.۰۷۴۵ با اولین مقاومت روبرو خواهند شد و در ادامه با مقاومت‌های زیر مواجه خواهند شد: ۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۷۵-۱.۰۹۴۵.

  بر خلاف پنج روز گذشته، اتفاقات مهم اندکی در تقویم اقتصادی هفته آینده وجود دارند. چهارشنبه ۸ نوامبر داده‌های تورم (CPI) آلمان و فروش خرده‌فروشی منطقه یورو منتشر خواهند شد. در همین روز قرار است که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو سخنرانی کند. او پنجشنبه ۹ نوامبر هم سخنرانی دیگری خواهد داشت. طبق معمول پنجشنبه، داده‌های تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه در آمریکا هم منتشر خواهند شد.

GBP/USD: هفته‌ای خوب برای پوند

 • اگر نگاهی به نتایج جلسات بانک مرکزی در بسیاری از کشورها بیندازیم، احساس می‌کنیم که روند جهانی سیاست انقباضی پولی به پایان رسیده است. هم بانک مرکزی اروپا و هم فدرال رزرو، نرخ بهره را بدون تغییر و ثابت نگه داشتند. بانک مرکزی انگلستان (BoE) هم همین کار را در جلسه ۲ نوامبر خودش انجام داد و برای دومین بار متوالی نرخ بهره را در ۵.۲۵% ثابت نگه داشت. این رگولاتور عقیده دارد این تصمیم باید از احیای اقتصاد و سطح اشتغال در انگلستان حمایت کند. پیش‌بینی تورم کوتاه‌مدت به سمت بالا بازنگری شده است. البته رهبران بانک مرکزی به این نکته اشاره می‌کنند که تورم در سه‌ماهه سوم تا ۶.۷% کاهش پیدا کرده است که بهتر از چیزی است که در آگوست انتظار داشتیم و در پایان سال ۲۰۲۵ می‌توان به سطح هدف ۲.۰% رسید.

  با وجود این که بانک انگلستان نرخ بهره پوند را تغییر نداد اما بازار این تصمیم را شاهینی تلقی کرد چون از 9 عضو رهبری این بانک، سه نفر به افزایش نرخ رأی داده بودند. ضمنا رئیس بانک مرکزی انگلستان «اندرو بیلی» در کنفرانس خبری تأکید کرد که هنوز برای کاهش نرخ بهره خیلی زود است. او گفت «سیاست پولی احتمالا تا مدتی طولانی انقباضی می‌ماند». سرمایه‌گذاران می‌دانند که بانک‌های مرکزی از این قبیل اشاره‌ها به‌عنوان ابزاری برای تأثیرگذاری بر بازار در آینده استفاده می‌کنند. البته اگر تورم به سمت سطح هدف حرکت کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که بانک انگلستان به وعده‌اش عمل کند. بازار در شرایط فعلی عقیده دارد «اندرو بیلی» از پوند حمایت کرده است.

  پوند بعد از انتشار داده‌های بازار کار آمریکا در ۳ نوامبر، قوی‌ترین محرک گاوی خودش را دریافت کرد. در آن روز GBP/USD به بالا جهش کرد و صعودش را ادامه داد و هفته را در ۱.۲۳۸۰ به پایان رساند. اقتصاددانان «Scotiabank» عقیده دارند مدل معامله کوتاه‌مدت پوند نویدبخش است. آنها به افزایش تقاضا برای پوند در شرایط تضعیف آن از اواسط ماه جولای اشاره می‌کنند و احتمال صعود GBP/USD تا سطح ۱.۲۴۵۰ را رد نمی‌کنند. با جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران متوجه می‌شویم که ۳۵% از تحلیل‌گران به صعود این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۵۰% عقیده دارند این جفت‌ارز به حرکت خودش به سمت هدف ۱.۲۰۰۰ ادامه خواهد داد و ۱۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. در تایم فریم D1، ۷۵% از اندیکاتورهای روند به سمت صعود این جفت‌ارز و به رنگ سبز هستند درحالی‌که ۲۵% باقیمانده قرمزرنگ هستند. اسیلاتورها نیز همین اعداد را نشان می‌دهند: ۷۵% صعود را نشان می‌دهند (یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند) و ۲۵% از نزول حمایت می‌کنند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این سطوح حمایت خواهد شد: ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۱۴۵، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۴۰، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۴۰-۱.۱۸۰۰، ۱.۱۷۲۰، ۱.۱۶۲۵-۱.۱۵۹۵، ۱.۱۴۷۵-۱.۱۴۵۰. اگر حرکت صعودی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱.۲۴۲۵-۱.۲۳۹۰، ۱.۲۵۲۰-۱.۲۴۵۰، ۱.۲۵۷۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰ و ۱.۳۱۴۰.

  مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با اقتصاد انگلستان در هفته آینده عبارت‌اند از: سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان که برای ۸ نوامبر برنامه‌ریزی شده است و انتشار داده‌های GDP مقدماتی انگلستان در فصل سوم (Q3) که در روز ۱۰ نوامبر منتشر خواهند شد.

USD/JPY: هفته‌ای متوسط برای ین

 • وقتی بانک مرکزی اروپا، فدرال رزرو و بانک انگلستان، نرخ‌های بهره را ثابت نگه داشته‌اند چه انتظاری می‌توان از همتای ژاپنی آنها داشت؟ البته بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در جلسه سه‌شنبه ۳۱ اکتبر تصمیم گرفت تا پارامترهای سیاست پولی خودش را بدون تغییر نگه دارد. این پارامترها مدت‌هاست که تغییری نکرده‌اند. بانک مرکزی ژاپن نه‌تنها نرخ بهره را در سطح منفی یعنی ۰.۱%- نگه داشت بلکه بازده اوراق دولتی ۱۰ساله (JGB) را هم ثابت نگه داشت. برخی فعالان بازار امیدوار بودند که بعد از انتشار داده‌های رشد تورم، بانک ژاپن سقف بازده را از ۱% به حداقل ۱.۲۵% تغییر دهد (باید به این نکته اشاره کنیم که بازده اوراق مشابه آمریکا نزدیک به ۵% است). اگرچه CPI در منطقه توکیو در ماه اکتبر از ۲.۸% به ۳.۳% (سال‌به‌سال) رشد کرده است اما بانک ژاپن همچنان نشانه‌های واضح افزایش فشار تورمی را نادیده می‌گیرد. ضمنا علی‌رغم دلگرمی‌هایی که مسئولان رده‌بالا درباره اولویت رشد تولید صنعتی به مخاطبان می‌دهند، این اندیکاتور به‌صورت سال‌به‌سال از ۴.۴%- به ۴.۶%- نزول کرده است. همه این عوامل USD/JPY را به ارتفاع ۱۵۱.۷۱ رساندند. اگر نتایج جلسه فدرال رزرو و داده‌های بازار کار آمریکا نبودند، این جفت‌ارز احتمالا همان جا باقی می‌ماند. این جفت‌ارز در نهایت هفته قبل را در ۱۴۹.۶۳ آغاز کرد و در ۱۴۹.۳۴ به پایان رساند. حتی با وجود نوسان بالای این جفت‌ارز، اما قیمت آغاز و پایان هفته تقریبا شبیه به هم هستند.

  اقتصاددانان «ING» بزرگ‌ترین گروه مالی هلند عقیده دارند این جفت‌ارز امسال را حوالی ۱۵۰.۰۰ به پایان خواهد رساند. ۶۵% از تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز کوتاه‌مدت معتقد هستند که ین تقویت می‌شود و ۳۵% بی‌طرف هستند و در زمان نوشتن این بررسی، هیچ‌کس طرف‌دار صعود به بالای ۱۵۱.۰۰ نیست. نتایج اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال هم ضدونقیض هستند. در تایم فریم D1، ۵۰% از اندیکاتورهای روند سبزرنگ هستند و همین درصد هم قرمزرنگ هستند. یک‌سوم از اسیلاتورها از صعود این جفت‌ارز و یک‌سوم از نزول آن حمایت می‌کنند و یک‌سوم باقیمانده هم خنثی هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ناحیه ۱۴۸.۸۰-۱۴۸.۴۵ قرار دارد سپس به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱۴۷.۳۰-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ و ۱۴۲.۲۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ناحیه ۱۵۰.۱۵-۱۵۰.۰۰ قرار دارد و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۵۰.۸۰-۱۵۰.۴۰، ۱۵۱.۹۰ (سقف اکتبر ۲۰۲۲) و ۱۵۳.۱۵-۱۵۲.۸۰.

  هیچ داده اقتصادی مهمی درباره وضعیت اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: نکات مهمی درباره گذشته و آینده

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای 6 تا 10 نوامبر 20231

 • ابتدا بیایید چند کلمه درباره ماه قبل صحبت کنیم. بیت سه‌شنبه ۳۱ اکتبر، روز تولد بیت کوین بود. در سال ۲۰۰۸ در همین روز بود که شخصی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» سندی با عنوان «بیت کوین: یک سیستم وجه نقد الکترونیک همتا به همتا» را منتشر کرد. باید اشاره کنیم که خود بیت کوین فقط در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ بود که در بازار ظاهر شد. در آن روز یک بلوک ماین شد و تاریخ ماینینگ و شرح مختصری از مقاله‌ای در «The Times» در این بلوک نوشته شده بود «مجله The Times 3 ژانویه ۲۰۱۹، نخست‌وزیر در آستانه دومین اقدام برای نجات بانک‌ها قرار دارد». «ناکاموتو» در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ اولین تراکنش را در شبکه انجام داد و این ارز دیجیتال را برای توسعه‌دهنده‌ای با نام «هال فینی» ارسال کرد. در همان سال بیت کوین در صرافی «New Liberty Standart» ثبت شد. در این صرافی می‌توانستید ۱۳۰۹ بیت کوین را به قیمت فقط ۱ دلار بخرید (سکه‌هایی که امروز تقریبا ۵۵ میلیون دلار ارزش دارند).

  دومین رویداد مهم مربوط به روز آخر اکتبر نمی‌شد بلکه به سراسر این ماه مربوط می‌شد. ما درباره «اثر آپتوبر» صحبت می‌کنیم (اصطلاحی که از کلمات انگلیسی «up» و «October» ساخته شده است). مشاهدات متخصصان «CoinGecko» نشان می‌دهد که بازار ارز دیجیتال طی هشت سال از ۱۰ سال اخیر در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل خودش رشد کرده است. «اثر آپتوبر» به طور متوسط منجر به افزایش ۱۴% ارزش کل دارایی‌های دیجیتال شده و این افزایش ارزش از ۷.۳% در سال ۲۰۲۲ تا ۴۲.۹% در سال ۲۰۲۱ نوسان کرده است. به جز سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ که بازار در یک ماه ۱۲.۷% و ۸.۳% افت کرده است، در بقیه سال‌ها صعود قیمت اتفاق افتاده است.

  بیت کوین که اکتبر امسال را در ۲۷۰۰۰ دلار شروع کرده بود در ۲۴ اکتبر ۳۵۰۰۰ دلار را تست کرد و صعود تقریبا ۳۰% را ثبت کرد. قیمت نهایی اکتبر BTC در ۳۴۵۴۵ دلار ثبت شد. چند آلت‌کوین مثل سولانا (SOL) و چین لینک (LINK) هم رالی‌های صعودی قابل‌توجهی را ثبت کردند. همه این کریپتوها که با USD جفت شده‌اند برای معامله در بروکر NordFX در دسترس هستند.

  قبلا گفتیم که بیت کوین در این اواخر همبستگی معکوس و مستقیم خودش با دلار و دارایی‌های ریسکی اصلی را از دست داده است و از آنها «کاملا جدا شده است». در هفته گذشته هم همین اتفاق افتاد. طلای دیجیتال همراه با دلار آمریکا صعود کرد و واکنشی به صعود شاخص‌های سهام مثل S&P500 نشان نداد. به همین دلیل BTC/USD رشد ملایمی را طی این هفت روز ثبت کرد.

  «مایکل ون دی پوپ» مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» و مدیرعامل «MN Trading» عقیده دارد بیت کوین رسماً وارد بازار گاوی شده است. این متخصص عقیده دارد این دارایی آماده یک رالی تا ۵۰,۰۰۰ دلار است ولی پس از آن اصلاح اتفاق می‌افتد و سپس یک سقف تاریخی (ATH) جدید ثبت می‌شود. «ون دی پوپ» می‌گوید بیت کوین در ۳۸۰۰۰ دلار با مقاومت روبرو می‌شود و احتمالا صعودش را ادامه می‌دهد و در ژانویه ۲۰۲۴ به ۵۰,۰۰۰-۴۵۰۰۰ دلار خواهد رسید. البته این متخصص اشاره می‌کند که هنوز افت تا زیر ۳۳۰۰۰ دلار ممکن است ولی این محدوده را فرصتی عالی برای باز کردن پوزیشن‌های لانگ می‌داند. سازندگان منبع اطلاعات «Look Into Bitcoin» هم عقیده دارند بعد از عبور بیت کوین از سطح قیمت ۳۴۰۰۰ دلار، اولین مرحله بازار گاوی شروع می‌شود. اهداف بعدی عبارت‌اند از ۴۱۹۰۰ دلار و ۶۵۰۵۰ دلار.

  چه رویدادهایی در آینده نزدیک و نه‌چندان دور می‌توانند اثر مهمی بر بازار ارز دیجیتال داشته باشند؟ بیایید مهم‌ترین رویدادها را بررسی کنیم و فراموش نکنیم که بسیاری از آنها همین حالا در آمریکا حال وقوع هستند یا در آینده اتفاق خواهند افتاد.

  قطعا اولین عامل مهم، سیاست پولی فدرال رزرو (FRS) است. «طلای دیجیتال» در اوج همه‌گیری کووید-۱۹ که این رگولاتور سیلی از پول ارزان را به بازارها برای حمایت از اقتصاد روانه کرد و برخی از این پول‌ها هم وارد دارایی‌های ریسکی مثل ارز دیجیتال شدند، دوران طلایی خودش را پشت سر گذاشت. BTC/USD که در مارس ۲۰۲۰ به قیمت ۶۵۰۰ دلار معامله می‌شد بعد از یک سال در آوریل ۲۰۲۱ به ۶۴۸۰۰ دلار رسید و ۹۰۰% افزایش قیمت را تجربه کرد. فدرال رزرو پس از آن به سمت انقباضی کردن سیاست پولی و افزایش نرخ بهره رفت و در سال ۲۰۲۲ این جفت‌ارز حوالی ۱۶۰۰۰ دلار معامله می‌شد. حالا سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال منتظر هستند تا فدرال رزرو دوباره به سمت سیاست انبساطی برود و امیدوار هستند که این اتفاق در سال آینده بیفتد.

  سازمان‌های تنظیمی دولت آمریکا اخیراً فشار منفی زیادی را به صنعت ارز دیجیتال وارد کرده‌اند. شاید از راه رسیدن رئیس‌جمهور جدیدی در کاخ سفید در سال ۲۰۲۴ این وضع را تغییر دهد. حداقل برخی از کاندیداها وعده حمایت از این صنعت را داده‌اند. در حال حاضر همه توجه‌ها به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) معطوف شده است. «گری گنسلر» رئیس SEC بارها گفته است که می‌خواهد فقط بیت کوین به‌عنوان یک کالا شناخته شود و به عقیده او همه آلت‌کوین‌ها باید طبق قوانین اوراق بهادار تنظیم شوند. مثلا اتریوم به دلیل این فشار از نظر دینامیک‌های قیمتی از بیت کوین عقب ماند. امسال در زمان نوشتن این بررسی ETH حدود ۵۲% رشد کرده است اما بیت کوین دوبرابر آن یعنی ۱۰۲% رشد کرده است.

  نبردهای حقوقی و قانونی بین SEC و نمایندگان صنعت کریپتو هم توجه‌ها را به خود جلب کرده‌اند. اخیراً «رویترز» و «بلومبرگ» گزارش کردند که این کمیسیون درباره حکمی که به نفع «Grayscale» صادر شده است از فرجام‌خواهی خودداری می‌کند. ضمنا اطلاعاتی وجود دارد که SEC در حال پایان‌دادن به شکایت قانونی خودش علیه «ریپل» و مدیران آن است. البته جنگ سرد آن با صرافی بزرگ کریپتوی «بایننس» و رهبری آن همچنان ادامه دارد. به همین دلیل امسال سهم «بایننس» در بازار اسپات تقریبا از ۵۵% به ۳۴% رسیده است. اگر وزارت دادگستری آمریکا اتهامات سنگینی را به طرف‌داری از SEC به بایننس وارد کند، شاید ضربه سختی به بازار کریپتو وارد شود.

  ایجاد صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین هم به تصمیم SEC بستگی دارد. متخصصان بانک «جی پی مورگان» عقیده دارند تصمیم مثبت SEC برای ثبت این صندوق‌ها می‌تواند «ظرف چند ماه» اعلام شود و «زمان‌بندی تأیید ETF اصلاً روشن نیست اما احتمال تأیید ETF‌ها قبل از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ که مهلت نهایی برای درخواست‌های «ARK Invest» و «21 Co» است زیاد است». این اولین مهلت نهایی است که SEC باید به آن پاسخ دهد. هم‌زمان متخصصان تأکید می‌کنند که SEC که از رقابت عادلانه حمایت می‌کند شاید همه درخواست‌ها را با هم تأیید کند.

  پیش‌بینی راه‌اندازی صندوق‌های ETF اسپات BTC در آمریکا در آینده نزدیک، علاقه نهادها به کریپتو را بسیار افزایش می‌دهد. طبق برخی تخمین‌ها این علاقه حدود ۱۵ تریلیون دلار ارزش دارد که نهایتا می‌تواند BTC/USD را تا ۲۰۰,۰۰۰ دلار بالا برد. استراتژیست‌های «Skybridge Capital» حتی به رقم ۲۵۰,۰۰۰ دلار اشاره می‌کنند. البته تحلیل‌گران «Ernst & Young» عقیده دارند به دلیل موانعی که SEC ایجاد می‌کند، علاقه نهادها به بیت کوین سرکوب شده است.

  «پیتر شیف» مدیرعامل «Euro Pacific Capital» که سرسختانه طرف‌دار طلا است با این نظر مخالف است. او می‌گوید تأیید نهایی ETF‌های اسپات بیت کوین، پایان بول‌ران بیت کوین خواهد بود. در حال حاضر بیت کوین حوالی ۳۵۰۰۰ دلار معامله می‌شود زیرا سفته‌بازان در حال هدایت قیمت به بالا هستند و روی تصمیم مثبت SEC شرط بسته‌اند. وقتی این تصمیم گرفته شود دیگر فضایی برای سفته‌بازی وجود نخواهد داشت و این می‌تواند پایان قله این رالی باشد و حتی شاید بیت کوین قبل از آن دچار ریزش شود. «شیف» عقیده دارد شاید تریدرهای کریپتو قبل از تصمیم SEC هم فروش سکه‌هایشان و برداشت سود را شروع کنند.

  البته اتفاقی که به تصمیم هیچ تنظیم‌گری بستگی ندارد، هاوینگ بیت کوین است. می‌دانید که پاداش بلوک در آوریل ۲۰۲۴ نصف خواهد شد و از BTC 6250 به BTC 3125 کاهش پیدا خواهد کرد و این باعث کاهش انتشار سکه‌ها می‌شود. طبق نظر برخی متخصصان، این یک عامل ضدتورمی قدرتمند است که کمبود عرضه را ایجاد می‌کند و در صعود قیمت بیت کوین نقش دارد. «آنتونی پمپیلانو»، یکی از مؤسسان «Morgan Creek Digital» عقیده دارد چون عرضه بیت کوین محدود است نه‌تنها احتمال بول‌ران (رالی گاوی) زیاد است بلکه بیت کوین عملاً «منضبط‌ترین بانک مرکزی جهان» است. پیش‌بینی خوش‌بینانه «Ark Invest» می‌گوید BTC تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۵ میلیون دلار صعود خواهد کرد.

  البته «ون دی پوپ» مدیرعامل «MN Trading» پیش‌بینی می‌کند که قبل از این که بیت کوین بتواند سقف‌های جدیدی را ثبت کند، ابتدا قیمت آن تثبیت می‌شود و حرکت ساید خودش را مدتی طولانی بعد از هاوینگ ادامه خواهد داد. حتی تریدر و تحلیل‌گری با نام مستعار «Rekt Capital» بدبین‌تر است و انتظار افت شدید BTC/USD در مارس ۲۰۲۴ را دارد. این متخصص می‌گوید بعد از هاوینگ یک تثبیت اتفاق خواهد افتاد اما تثبیت در دامنه بسیار پایین ۳۰,۰۰۰-۲۴۰۰۰ دلار خواهد بود و فقط بعد از آن است که این جفت‌ارز وارد صعود لگاریتمی تا قیمت سطح شش‌رقمی خواهد شد.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۳ نوامبر، BTC/USD در قیمت ۳۴۵۹۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۲۹ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱.۲۵ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در منطقه طمع باقی مانده است ولی از ۷۲ به ۶۵ نقطه نزول کرده است.

  در پایان این بررسی به بخش هک‌های غیرعادی کریپتو می‌رسیم و یک داستان جذاب را برای شما نقل می‌کنیم. کجا می‌توانید از حرارت تولید شده از ماینینگ ارز دیجیتال استفاده کنید؟ پاسخ این سؤال سونا است. یک سونا در بروکلین نیویورک استفاده از حرارت ایجادشده توسط تجهیزات ماینینگ را به‌عنوان منبع حرارت آب آغاز کرده است. سوناها در بین آمریکایی‌ها روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شوند و این حرکت به ماینرها سود می‌رساند چون استدلال محکم دیگری در بحث‌های مربوط به خدمات عمومی یا اهمیت فعالیت‌های کارآفرینانه برای دفاع از بیت کوین محسوب می‌شود. حالا این کار در نیویورک انجام شده است که به مدار ۴۰ درجه نزدیک است تصور کنید که این کار چقدر می‌تواند در کشورهای شمالی مثل نروژ مفید باشد!

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید