2023 ژوئن 3

EUR/USD: آیا دلار دوباره به رشد پایدار خودش بازخواهد گشت؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۵ تا ۹ ژوئن1

 • دلار از ۴ می‌ پیوسته در حال صعود بوده است. شاخص DXY در آخرین روز بهار، ۳۱ می، به ۱۰۴٫۶۰۹ رسید. این شاخص از ژانویه ۲۰۲۳ تابه‌حال این‌قدر بالا نرفته بود. همان‌طور که قبلا هم گفته‌ایم، دو عامل اصلی، دلار آمریکا را به سمت بالا هل می‌دهند.

  اولین عامل، تمایل سرمایه‌گذاران به دلار به‌عنوان یک دارایی پناهگاه امن است که دلیل آن خطر نکول (اعلام عدم‌پذیرش پرداخت بدهی) آمریکا است. البته هفته گذشته مجلس سنا به نفع تصویب لایحه‌ای درباره سقف بدهی عمومی رأی داد. سرانجام تهدید نکول تمام شده است و این اتفاق توانست احساسات بازار را مثبت کند و تقاضا برای دلار را ضعیف کند.

  دومین عامل، پیش‌بینی افزایش بیشتر نرخ بهره کلیدی فدرال رزرو است. در شرایطی که نظرات مسئولان فدرال رزرو متمایل به شاهین‌ها است، احتمال این که کمیته بازار باز فدرال (FOMC) نرخ بهره را در جلسه ۱۴ ژوئن تا ۵.۵% افزایش دهد، در پایان ماه می به بیش از ۶۰% رسیده بود.

  البته همان‌طور که یک ترانه قدیمی می‌گوید «نظر زیبارویان هر لحظه تغییر می‌کند». اولین کسی که این گفته درباره «زیبارویان» را ثابت کرد، نایب‌رئیس جدید فدرال رزرو، «فیلیپ جفرسون» بود که به شیوه‌ای ظریف به نیاز به توقف در فرایند انقباض پولی اشاره کرد. ضمنا «پاتریک هارکر» رئیس بانک فیلادلفیای فدرال رزرو هم گفت «ما دستکم در جلسه ژوئن باید افزایش نرخ را کنار بگذاریم». مدتی بعد «هارکر» از این هم جلوتر رفت و گفت باید افزایش نرخ در جلسات FOMC به‌صورت یک‌درمیان کنار گذاشته شود، طبیعتا جلسه ماه ژوئن هم شامل این گفته می‌شود. فعالان بازار فورا گفته‌های «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو را به یاد آوردند که به یک توقف در افزایش نرخ بهره اشاره کرده بود.

  داده‌های مثبت و قدرتمند اقتصاد کلان آمریکا می‌توانست به دلار کمک کند. البته گزارش اشتغالی که ADP در پنجشنبه ۱ ژوئن منتشر کرد نشان داد که تعداد شغل‌های بخش خصوصی از ۲۹۱ هزار در ماه آوریل به ۲۷۸ هزار در ماه می کاهش پیدا کرده است. تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه البته کمی از ۲۳۰ هزار به ۲۳۲ هزار افزایش پیدا کرده بود. کاهش حرارت اقتصاد را می‌توان بر اساس افت شاخص مدیران خرید (PMI) در بخش تولید که ISM منتشر می‌کند و از ۴۷٫۱ به ۴۶٫۹ افت کرده بود هم شناسایی کرد (یادآوری می‌کنیم که PMI زیر ۵۰ نشان‌دهنده انقباض اقتصادی است به‌خصوص اگر این روند چند ماه ادامه پیدا کرده باشد). بازنگری اساسی اطلاعات هزینه واحد نیروی کار در سه‌ماهه ۲۰۲۳ که از ۶.۳% به ۴.۲% افت کرده بود هم انتظارات کبوتری را افزایش داد. این آمارهای ضعیف، تردیدهای فعالان بازار درباره یک افزایش نرخ دیگر در ۱۴ ژوئن را بیشتر کردند. به همین دلیل، بر اساس ابزار «FedWatch Tool» که « CME Group» ارائه می‌کند، اکنون احتمال این اتفاق از ۶۰% به ۲۵% افت کرده است. شاخص DXY هم یک چرخش به جنوب را نشان داد.

  اگرچه آمارهای آمریکا که ۱ ژوئن منتشر شدند، ضد دلار آمریکا بودند اما داده‌های اروپا در روز قبل یعنی ۳۱ می، برعکس به EUR/USD کمک کردند تا به کف ۹ هفته‌ای خودش در ۱٫۰۶۳۴ برسد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نشان داد که تورم در منطقه یورو در یک روند نزولی قرار دارد. مقدار قبلی این شاخص ۷.۰% بود و پیش‌بینی می‌شد که ۶.۳% باشد اما CPI واقعی تا ۶.۱% افت کرده بود. اگر درباره کشورهای مجزا صحبت کنیم، نرخ رشد قیمت مصرف‌کننده در ایتالیا از ۸.۷% به ۸.۱% افت کرده، در فرانسه از ۶.۹% به ۶.۰% و در آلمان از ۷.۶% به ۶.۳% افت کرده است. CPI در اسپانیا به کف دو‌ساله خودش نزول کرده است. هم‌زمان با کاهش تورم، احتمال اتخاذ سیاست پولی انقباضی تهاجمی‌تر توسط بانک مرکزی اروپا هم کمتره شده است. اگرچه بانک مرکزی اروپا در جلسه هفته بعدش در ۱۵ ژوئن احتمالا هنوز نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا (bp) افزایش می‌دهد و به ۴.۰% می‌رساند اما این نرخ باز هم کمتر از نرخ بهره فدرال رزرو یعنی ۵.۲۵% باقی خواهد ماند. اگر بانک مرکزی اروپا اینجا متوقف شود و یک مکث اتفاق بیفتد آنگاه گاوهای EUR/USD یکی از امیدهای برد خودشان را از دست می‌دهند.

  آمارهای قدرتمند بازار کار که طبق سنت قدیمی در اولین جمعه ماه، ۲ ژوئن، منتشر شدند در پایان هفته به دلار کمک کردند. شاخص مشاغل غیرکشاورزی (NFP) توانست توقعات را برآورده کند: تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی که مقدار قبلی آن ۲۹۴ هزار بود و پیش‌بینی می‌شد تا ۱۸۰ هزار افت کند در واقع تا سطح ۳۳۹ هزار افزایش پیدا کرد. البته اندیکاتور مهم دیگری به نام نرخ بیکاری باعث ناامیدی سرمایه‌گذاران شد: نرخ بیکاری در آمریکا در ماه می به ۳.۷% رسید (در ماه آوریل ۳.۴% بود و پیش‌بینی می‌شد که ۳.۵% شود).

  پس از این گزارش اشتغال مبهم، این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در سطح ۱٫۰۷۰۷ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی، شب ۲ ژوئن، اگر چشم‌انداز کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم پیش‌بینی‌ها خیلی خنثی هستند: ۵۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند و همین تعداد به حرکت به جنوب اعتقاد دارند. برتری مطلق هم در اندیکاتورهای روند و هم در اسیلاتورها با دلار است – ۸۵% اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند و فقط ۱۵% سبز هستند. به همین ترتیب ۸۵% اندیکاتورهای روند هم قرمز هستند (۱۵% سبزرنگ هستند). نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۶۸۰ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق خواهیم رسید: ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۲۵-۱٫۰۴۹۰. گاوها در حوالی ۱٫۰۷۰۷-۱٫۰۷۴۵ با مقاومت روبرو خواهند شد و پس از آن به این مقاومت‌ها می‌رسند: ۱٫۰۸۳۵-۱٫۰۸۰۰، ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۴۵ و ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰.

  روز دوشنبه ۵ ژوئن که PMI (شاخص مدیران خرید) آمریکا در بخش خدمات از سوی ISM منتشر می‌شود، روز مهمی در تقویم است. «چشم‌انداز بازار انرژی» EIA (اداره اطلاعات انرژی) و داده‌های ذخایر نفت خام آمریکا ممکن است باعث مقداری نوسان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شوند. ضمنا حجم فروش خرده‌فروشی منطقه یورو هم سه‌شنبه ۶ ژوئن اعلام خواهد شد. پنجشنبه ۸ ژوئن هم شاید مقداری نوسان را شاهد باشیم چون داده‌های تولید ناخالص داخلی (GDP) منطقه یورو و نرخ بیکاری آمریکا در این روز منتشر خواهند شد.

GBP/USD: تورم انگلستان، پوند را صعودی می‌کند

 • پوند در هفته گذشته توانست تا زیان‌های خودش از ۱۲ می تا ۲۵ می را جبران کند. این اتفاق بعد از آن افتاد که آمارهای تورم انگلستان، بازار را با یک افزایش تورم غیرمنتظره شوکه کرد. اطلاعات ماه آوریل افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده تا حد ۱.۲% را نشان می‌داد درحالی‌که ماه قبل این عدد ۰.۸% بود. شاخص قیمت هسته مصرف‌کننده هم به قله چندساله خودش رسید و تا ۶.۸% سال‌به‌سال صعود کرد درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۶.۲% باشد. اگرچه تورم سالانه از ۱۰.۱% به ۸.۷% کاهش پیدا کرده است اما هنوز بیشتر از پیش‌بینی‌ها یعنی ۸.۲% است. این عدد یک کف ۱۳ماهه است اما هنوز خیلی بالاتر از سطح هدف است. به‌ویژه تورم مواد غذایی به ۱۹.۱% رسیده است که از سال ۱۸۷۷ تابه‌حال بی‌سابقه است. این نوع تورم به‌شدت بر خانوارهای کم‌درآمد تاثیر می‌گذارد و آنها را مجبور می‌کند تا هزینه بیشتری برای غذا و هزینه کمتری برای سایر کالاها و خدمات در نظر بگیرند.

  «جرمی هانت» خزانه‌دار انگلستان قبلا گفته بود علی‌رغم ریسک افزایش رکود، تداوم سیاست انقباضی ضروری است. این مسئول اشاره کرده بود که احیای اقتصادی فقط وقتی امکان‌پذیر است که تورم کاملا شکست داده شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاران بیشتر تراز پیش مطمئن شده‌اند که بانک مرکزی انگلستان (BoE) در جلسه بعدی خودش نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا بالا خواهد برد و احتمالا اینجا متوقف نخواهد شد.

  عامل دیگری وجود داشت که به GBP/USD اجازه داد تا در 2 ژوئن به ۱٫۲۵۴۴ برسد. اگرچه دلار موقعیت خودش را در اواسط ماه می با انرژی زیادی تقویت کرد اما هفته قبل دلار زیر فشار فروش قرار گرفت (دلایل آن را قبلا ذکر کردیم) و این باعث شد تا رالی GBP/USD شکل بگیرد. نرخ این جفت‌ارز پس از انتشار داده‌های بازار کار آمریکا به ۱٫۲۴۵۰ رسید.

  در شرایط فعلی، پیش‌بینی تحلیل‌گران به‌صورت زیر است: ۴۵% از متخصصان همچنان طرف‌دار گاوها هستند، ۳۰% خرس‌ها را ترجیح می‌دهند و تقریبا همین تعداد (۲۵%) از اظهارنظر خودداری می‌کنند. فقط ۱۵% از اسیلاتورهای D1 ، فروش را توصیه می‌کنند و ۵۰% خرید را توصیه می‌کنند و ۳۵% هم به رنگ خاکستری خنثی هستند. توازن قوا در اندیکاتورهای روند بین رنگ‌های سبز و قرمز، ۸۵% به ۱۵% به نفع سبزها است.

  اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند، سطوح و مناطق حمایت آن عبارت‌اند از: ۱٫۲۴۲۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۲۰۰. ولی اگر صعود این جفت‌ارز را شاهد باشیم در این سطوح با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۴۸۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۵۴۰، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۱۰، ۱٫۲۷۰۰-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  شاخص فعالیت تجاری ترکیبی (PMI) انگلستان همراه با PMI بخش خدمات ، دوشنبه هفته آینده، ۵ ژوئن منتشر خواهند شد. تصویر فعالیت تجاری انگلستان با انتشار PMI بخش ساخت‌وساز در روز بعد، سه‌شنبه، ۶ ژوئن کامل خواهد شد.

USD/JPY: این جفت‌ارز به زمین برمی‌گردد

 • عنوان بررسی قبلی این بود «USD/JPY یک بلیت برای ماه گرفت». حالا نام بررسی فعلی را این گذاشتیم «این جفت‌ارز به زمین برمی‌گردد». یا حداقل تلاش می‌کند تا به زمین برگردد، چیزی که هفته قبل ۷۵% تحلیل‌گران آن را پیش‌بینی کرده بودند. اگرچه این جفت‌ارز در ۳۰ می به سقف خودش در دوره پنج‌روزه قبل (و شش ماه اخیر) یعنی ۱۴۰٫۹۲ رسیده بود اما ۱ ژوئن ۲۵۰ نقطه کمتر از آن یعنی فقط ۱۳۸٫۴۲ بود. البته دوباره جاه‌طلبی برای رسیدن به ستاره‌ها دوباره شروع شد و این جفت‌ارز کارش را در ۱۳۹٫۹۵ به پایان رساند.

  واضح است که تقویت ین در روزهای اخیر مستقیما با تضعیف دلار گره خورده است. البته وقتی به چشم‌انداز آینده می‌رسیم اوضاع خیلی مبهم و غیرقطعی می‌شود. بیایید اینجا چند اظهارنظر را نقل کنیم.

   «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن (BoJ) که در پارلمان این کشور سخنرانی می‌کرد گفته است رسیدن به هدف تورم ۲.۰% به مقداری زمان نیاز دارد. او اضافه کرده است که نمی‌تواند دقیقا بگوید چه زمانی به این هدف خواهند رسید. ضمنا رئیس بانک مرکزی ژاپن عقیده دارد تعیین زمان دقیق برای رسیدن به این هدف می‌تواند تبعات غیرمنتظره‌ای برای بازار داشته باشد و به همین دلیل مطلوب نیست.

  اظهارات «شینوچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن هم جمعه ۲ ژوئن منتشر شدند. او عقیده دارد حرکت‌های نرخ ارز توسط بازار و عوامل گوناگونی تعیین می‌شود. او ضمنا اشاره می‌کند که: «ین ضعیف اثرات گوناگونی بر اقتصاد ژاپن دارد». البته آقای وزیر دقیقا نمی‌گوید این «عوامل گوناگون» چیستند و منظورش از «اثرات گوناگون» چیست.

  اقتصاددانان «ING»، بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند، عقیده دارند «USD/JPY در شرایط فعلی در مقایسه با شرایط قبل دچار بیش‌ارزشی شده است و شرایط کنونی برای ین خیلی مطلوب‌تر از یک سال قبل است». آنها می‌گویند «هنوز این ریسک وجود دارد که بانک ژاپن همه را در روز ۱۶ ژوئن غافلگیر کند و سیاست کنترل منحنی بازده خودش را نرمال کند» و این تصمیم احتمالی می‌تواند تاثیر مثبتی بر ین بگذارد.

  استراتژیست‌های «Wells Fargo» یکی از «چهار بانک بزرگ» آمریکا هم درباره آینده ین نسبتا خوش‌بین هستند و انتظار دارند که ین ذی‌نفع اصلی تضعیف دلار باشد. آنها عقیده دارند «بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی خودش را در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ تعدیل خواهد کرد و نرمال‌سازی بیشتر بازار اوراق دولتی را اجرا خواهد کرد»، این کار می‌تواند فرصتی باشد تا ین در پایان سال تقویت شود. استراتژیست‌های «Wells Fargo» می‌گویند «تقویت ین باید تا پایان چرخه انقباضی جهانی بانک‌های مرکزی و گذار به انبساط جهانی و رکود در آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ حمایت شود. ما نرخ ۱۳۶٫۰۰ را در پایان سال ۲۰۲۳ و نرخ ۱۲۹٫۰۰ را تا پایان ۲۰۲۴ برای USD/JPY هدف‌گذاری کرده‌ایم». (پایان نقل‌قول)

  وقتی درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز صحبت می‌کنیم، نظر تحلیل‌گران به این صورت است: در شرایط فعلی ۶۵% از آنها به تقویت بیشتر ین و حرکت این جفت‌ارز به جنوب امیدوار هستند. فقط ۲۵% از متخصصان به صعود دلار رأی می‌دهند و ۱۰% باقیمانده هم موضع خاصی نمی‌گیرند. برتری مطلق در اندیکاتورهای D1 با دلار است: ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۸۵% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند (۱۰% سیگنال بیش‌خرید به ما می‌دهند). ۱۵% مابقی اسیلاتورها به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۹٫۴۵ است و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۷۵، ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۶٫۱۰-۱۳۵٫۹۰، ۱۳۵٫۱۵-۱۳۴٫۸۵، ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰ و ۱۲۹٫۶۵. نزدیک‌ترین مقاومت این جفت‌ارز در ۱۴۱٫۰۰-۱۴۰٫۹۰ قرار دارد و گاوها بعد از آن باید بر این موانع غلبه کنند: ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۳٫۵۰ و ۱۴۵٫۱۰-۱۴۴٫۹۰. و از آنجا سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۵ خیلی دور نیست.

  هیچ داده اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد. به جز پنجشنبه ۸ ژوئن که حجم GDP ژاپن در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ اعلام خواهد شد.

ارز دیجیتال: پیش‌بینی‌های نسبتا مثبت برای بیت‌کوین

 • گاوها بعد از برگشت به عقب از حمایت ۲۵۸۵۰ دلار، حمله دیگری را آغاز کردند که سرمایه‌گذاران را امیدوار کرد. البته قدرت آنها برای رسیدن به سطح مقاومت ۲۹۰۰۰ دلار کافی نبود. در ۲۹ می‌ روی قیمت ۲۸۴۳۳ دلار، یک قله محلی ثبت شد و BTC/USD پس از آن تا حمایت ۲۶۵۰۰ دلار عقب‌نشینی کرد و سرمایه‌گذاران را ناامید کرد.
  این دینامیک احتمالا به دلیل سفته‌بازی روی بدهی دولتی آمریکا فعال شد. اگرچه با بررسی چارت‌ها، هیچ همبستگی مستقیمی بین بیت‌کوین و شاخص‌های سهام (S&P500، داوجونز و نزدک) دیده نمی‌شود و همبستگی معکوسی هم با شاخص دلار (DXY) در قیمت بیت‌کوین مشاهده نمی‌شود.

  بعد از رویدادهای مهم و پر ماجرایی که در فضای کریپتو در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ اتفاق افتادند مثلا فروپاشی «FTX» و چندین ورشکستگی دیگر از جمله «سلسیوس»، «Voyager Digital» و « Three Arrows Capital» ، بیت‌کوین توانست ضررهای خودش را جبران کند و بیش از ۶۰% رشد کند. البته بعد از آن یک دوره آرامش به مدت ۱۱ هفته ایجاد شد. «تونی ویز» تحلیل‌گر کریپتوی مشهور عقیده دارد بیت‌کوین به پایان مرحله تثبیت خودش نزدیک می‌شود و اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران «در حال خریدن در کف هستند» که نشان می‌دهد BTC آماده رشد بیشتر است. اگرچه برای رسیدن به این رشد باید بر مقاومت سطح ۳۰,۰۰۰ دلار غلبه کند. اگر گاوها موفق شوند BTC به سقف‌های قیمتی جدیدی خواهد رسید.

   «ویز» می‌گوید «حالا زمان رشد بیت کوین است ولی وقتی به چارت هفتگی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که گاوها قدرت کافی ندارند. [...] هنوز برای غلبه بر مقاومت به گذشت زمان نیاز داریم. باید از ۳۰,۰۰۰ دلار عبور کنیم، اندیکاتور Lucid SAR برعکس شود و بعد تا ۳۴۰۰۰ دلار صعود کنیم و مقاومت دیگری در آنجا منتظرمان است.» (توضیح: اندیکاتور Lucid SAR یک نوع Parabolic SAR است. این اندیکاتور روند را دنبال می‌کند و قیمت و زمان را با هم ترکیب می‌کند تا روندها را محاسبه کند و نقاط ورود و خروج را تعیین کند.)

  تحلیل‌گران «JPMorgan» انتظار دارند قیمت بیت کوین تا ۴۵,۰۰۰ دلار صعود کند. این قیمت بر اساس قیمت فعلی طلا به دست آمده است که نزدیک به ۲,۰۰۰ دلار در هر اونس است. تحلیل‌گران می‌گویند این دو دارایی معمولا همراه با هم حرکت می‌کنند. بر اساس محاسبات استراتژیست‌های «JPMorgan» ، ارزش طلای فیزیکی که در خارج از بانک‌های مرکزی نگهداری می‌شود حدود ۳ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. این یعنی اگر حجم بیت کوین در پورتفوی‌های سرمایه‌گذاران خصوصی را برابر با طلا بدانیم، قیمت طلای دیجیتال یا بیت کوین هم ۴۵,۰۰۰ دلار به‌ازای هر سکه می‌شود.

  البته تحلیل‌گران «JPMorgan» ۴۵,۰۰۰ دلار را سقف بالایی قیمت بیت کوین می‌دانند و این قیمت، پتانسیل محدود این دارایی را از نظر آنها نشان می‌دهند. البته این محاسبه، فرایند هاوینگ و افزایش هزینه‌های ماینرها را در نظر نمی‌گیرد. هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴، هزینه ماینینگ بیت کوین را دوبرابر می‌کند و به تقریبا ۴۰,۰۰۰ دلار می‌رساند و از نظر تاریخی این رقم به‌عنوان مرز پایینی قیمت این دارایی عمل کرده است.

  وقتی به ماینرها می‌رسیم، با وضعیتی دوگانه مواجه می‌شویم. آنها برای دستیابی به سود در افزایش بیشتر دشواری محاسباتی نقش دارند. دشواری محاسباتی در پنج ماه گذشته در سال ۲۰۲۳، ۴۵% افزایش پیدا کرده است که برابر با رشدی است که در کل سال ۲۰۲۲ مشاهده شده بود. افزایش قیمت بیت کوین در سه‌ماهه اول امسال هم خوش‌بینی بین ماینرها را افزایش داده است و باعث شده تا آنها فعالانه قدرت محاسباتی خودشان را گسترش دهند. البته این موضوع اثر معکوس داشته است چون افزایش دشواری بر میزان سودآوری ماینینگ تاثیر گذاشته است و آن را تا سطحی پایین آورده است که در ۱۳ ژانویه شاهد بودیم یعنی زمانی که BTC در حوالی ۱۹۰۰۰ دلار معامله می‌شد.

  «آرتور هیس» مدیرعامل سابق «BitMEX» عقیده دارد سال ۲۰۲۳ سال بسیار پرنوسانی برای بیت کوین خواهد بود و دلیل آن اقدامات «سیستم ذخیره فدرال» (FRS) در آمریکا است. البته او انتظار ندارد که این ارز دیجیتال امسال به سقف‌های تاریخی جدیدی برسد. «هیس» می‌گوید «فکر نمی‌کنم امسال بیت کوین به ۷۰,۰۰۰ دلار برسد. به احتمال زیاد سال بعد از هاوینگ از این قیمت عبور خواهد کرد. بیت کوین در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ هم به رشد خودش ادامه خواهد داد. پس از آن یک رستاخیز را شاهد خواهیم بود. این وضعیت وقتی اتفاق می‌افتد که انتظارش را نداریم... حالا روی بشکه باروت نشسته‌ایم: آمریکا مقدار زیادی پول چاپ کرده است و اعتمادی به این پول‌ها نیست و مردم تلاش می‌کنند یک ذخیره ارزش برای خودشان درست کنند».

  تحلیل‌گر مشهوری به نام « Credible Crypto» با «هیس» مخالف است. او می‌گوید ممکن است بیت کوین موج‌های تکانه‌ای رشدی که در چرخه‌های گاوی قبلی دیده بودیم را امسال تکرار کند و رکورد قیمت جدیدی را در سال ۲۰۲۳ ثبت کند. او با خوش‌بینی می‌گوید «دائما می‌شنوم که غیرممکن است بیت کوین امسال به سقف تاریخی جدیدی برسد. اما فکر می‌کنم باید وضعیت را با آخرین تکانه در سال ۲۰۲۰ مقایسه کنیم. می‌دانید که بیت کوین حدود سه ماه زمان نیاز داشت تا از سطح ۱۰,۰۰۰ دلار عبور کند. اما ظرف دو ماه بعد، ۹۰% دیگر رشد کرد. فقط چهار ماه بعد، رکورد قیمت جدیدی ثبت کرد و شش برابر شد. خب به من نگویید که فلان قیمت برای بیت کوین غیرممکن است. ما احتمالا همین امسال سقف‌های جدیدی را خواهیم دید».

  مجله « Business Insider» هم به پیش‌بینی‌های متخصصان درباره اتفاقاتی که برای بیت کوین در پایان سال ۲۰۲۳ خواهد افتاد، علاقه‌مند شده است. «چارمین هو» رئیس بخش تحلیل صرافی ارز دیجیتال «Bybit» عقیده دارد تا شفاف‌تر شدن محیط اقتصاد کلان، بیت کوین نمی‌تواند سقف جدیدی را ثبت کند. همه چیز بستگی به پیش‌بینی بالقوه رکود در آمریکا، اروپا و سایر اقتصادهای بزرگ دارد که دلیل آن منحنی بازده معکوس همراه با طیفی از سایر عوامل کلان اقتصادی نامطلوب مثل تورم است. عامل هاوینگ هم باید در نظر گرفته شود اگرچه انتظار می‌رود که هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد.

   «جاگدیپ سیدهو» رئیس بنیاد «Syscoin Foundation» عقیده دارد پس از وقوع چند طوفان کریپتو، حالا قدرت و تاب‌آوری این سیستم برای همه آشکار شده است. بازار مثل ققنوس خودش را از خاکستر «FTX» احیا کرد و توانایی ذاتی‌اش برای جذب شوک‌ها و تکامل یافتن را نشان داد. اگر تورم در آمریکا کاهش پیدا کند و شفافیت بیشتری از نظر مقررات دارایی‌های دیجیتال ایجاد شود بیت کوین می‌تواند تا پایان سال به قیمت ۳۸,۰۰۰ دلار برسد که تقریبا ۴۰% بالاتر از سطح فعلی است.

  طبق سناریویی که «تیم شان» رئیس بخش عملیات صرافی کریپتوی «Dexalot» ارائه کرده است، او انتظار دارد که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۳ در محدوده ۲۵۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ دلار معامله شود. البته اگر تورم بالا باقی بماند شاید به کف‌هایی برگردد که قبلا در امسال دیده بودیم.

   «دیوید اوهرینیاک»، مدیر توسعه اکوسیستم در شرکت «TRON» مطمئن است که بیت کوین امسال را بالای ۳۵۰۰۰ دلار به پایان خواهد رساند. او عقیده دارد معامله‌گران نباید برای سرمایه‌گذاری مبالغ زیادی پول عجله کنند و خودش هم منتظر می‌ماند تا ببیند این ارز دیجیتال و کل بازار به کدام جهت حرکت خواهند کرد. اکثر ابهام‌ها در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ از بین خواهند رفت.

  بازار ارز دیجیتال فقط متکی بر بیت کوین نیست. از آخرین باری که درباره دومین ارز دیجیتال مهم یعنی اتریوم صحبت کردیم، مدتی گذشته است. این آلت‌کوین هم نوسان بالایی را تجربه می‌کند و سود در سرمایه‌گذاری آن خیلی بستگی به نقطه ورود به آن دارد. مثلا قیمت این سکه از مارس ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۱ از ۹۰ دلار به ۴۸۵۵ دلار افزایش پیدا کرد و سود بیش از ۵۰ برابری را خلق کرد. البته در ژوئن ۲۰۲۲ قیمت آن تا ۸۸۰ دلار افت کرد و ۸۰% از ارزش خودش را از دست داد. اگر نگاهی به سود آن از شروع ۲۰۱۸ تابه‌حال بیندازیم، یک سود متوسط در حد ۳۰% را مشاهده می‌کنیم.

  محققان «VanEck» سه سناریوی قیمت را برای اتریوم در یک افق هفت‌ساله ارائه کرده‌اند. در سناریوی پایه، قیمت این سکه در سال ۲۰۳۰ برابر ۱۱۸۴۹ دلار خواهد بود. ETH در سناریوی گاوی می‌تواند به ۵۱۶۰۰ دلار برسد درحالی‌که اتریوم در سناریوی نامطلوب خرسی تا ۳۴۳ دلار افت خواهد کرد. تحلیل‌گران «VanEck» می‌گویند «تخمین‌های بر اساس این فرض هستند که اتریوم به شبکه برتر جهانی برای تراکنش‌ها تبدیل خواهد شد و میزبان بخش مهمی از سودآورترین بخش‌های تجاری خواهد بود. این پلتفرم غالب احتمالا بیشترین سهم از بازار را به دست خواهد آورد».

  این گزارش به این نکته اشاره می‌کند که احتمالا اتریوم به منبع ذخیره ثروت مثل بیت کوین تبدیل خواهد شد اما تفاوت‌هایی با بیت کوین خواهد داشت. در این گزارش آمده است «استدلال ما این است که ETH فراتر از یک ارز معاملاتی یا کالایی مثل نفت یا گاز خواهد شد. به نظر ما اتریوم یک منبع ذخیره کامل ارزش شبیه به بیت کوین نیست چون احتمال تغییر کد اتریوم وجود دارد و این پروژه، متمرکز بر کاربرد است. بااین‌وجود، این ارز دیجیتال می‌تواند به یک دارایی پس‌انداز برای سازمان‌های دولتی تبدیل شود که به دنبال به حداکثر رساندن سرمایه انسانی هستند».
  البته استراتژیست‌های «JPMorgan» عقیده دارند سازمان‌های دولتی، خطر اصلی برای آلت‌کوین شماره یک هستند. این فشار و فعالیت فروش آنها است که چالش‌هایی را برای اتریوم ایجاد می‌کند و شاید اتریوم در آینده نزدیک از نظر رشد خیلی از بیت کوین عقب بماند. این موضوع به‌خصوص بعد از این که «گری گنسلر» رئیس SEC اعلام کرد «هرچیزی به جز بیت کوین مشمول مقررات اوراق بهادار می‌شود» اهمیت بیشتری پیدا کرده است. «مایکل سیلور» مدیرعامل «مایکرواستراتژی» درباره نظر «گنسلر» می‌گوید «توکن‌های ارز دیجیتال و اوراق بهادار کریپتو در آینده تنظیم (رگوله) خواهند شد و شاید حتی از بین بروند. بیت کوین تنها کالایی است که «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» (SEC) قصد ندارد آن را تنظیم (رگوله) کند. بیت کوین امن‌ترین شبکه و امن‌ترین دارایی است».

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه، ۲ ژوئن، BTC/USD با قیمت ۲۷۱۵۵ دلار معامله می‌شود و ETH/USD هم ۱۹۰۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال برابر ۱٫۱۴۹ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۲۳ تریلیون دلار بود). شاخص سلطه بیت کوین (دامیننس) بازار ۴۷.۵۱% است درحالی‌که این شاخص برای اتریوم ۲۰.۶۵% است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در هفت روز گذشته تقریبا تغییر نکرده است و در منطقه خنثی در ۵۰ نقطه قرار دارد (در مقایسه با ۴۹ نقطه یک هفته قبل).

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید