2022 دسامبر 1

بابانوئل کیست؟ همه می‌دانند بابانوئل، پیرمردی با ریش سفید بلند است که در ایام کریسمس از دودکش‌ها بالا می‌رود و به بچه‌هایی که در طول سال خوب بوده اند، هدیه می‌دهد. اما ظاهرا فقط بچه‌های خوب نیستند که هدیه می‌گیرند بلکه معامله‌گران و سرمایه گذاران هم فارغ از کارهایی که در سال قبل کرده اند، از بابانوئل هدیه می‌گیرند.

هر سال صرافی‌های وال استریت و کل جهان در ماه دسامبر درباره «رالی بابانوئل» صحبت می‌کنند یعنی دوره‌ای که فعالان بازار حتی اگر ثروتمند نشوند، فرصت پیدا می‌کنند که اوضاع مالی خودشان را بهتر کنند. خب، «رالی بابانوئل» یعنی چه؟ آیا یک پدیده اقتصادی واقعی است یا فقط یک داستان تخیلی سرگرم کننده؟

بیم‌ها و امیدهای بازیگران بازار

شرایط بازارهای سهام تا حد زیادی فصلی است و بر اساس روانشناسی انسانها تعیین می‌شود. مثلا در فصل تابستان فعالیت بازیگران بازار سهام افت می‌کند، حال و هوای تعطیلات بر تالارهای معاملاتی حاکم می‌شود. با شروع پاییز همراه با آمدن ابرهای سیاه، ترس از «نفرین اکتبر» بر بورس‌های سهام حاکم می‌شود. در طول تاریخ چندین ریزش بزرگ طی این ماه اتفاق افتاده اند. بنابراین یک باور وجود دارد که بهتر است در چنین روزهایی از بازار خارج شوید. اما پاییز در حال سپری شدن است و حال و هوای معامله‌گران سهام به تدریج بهتر می‌شود چون منتظر «رالی بابانوئل» هستند و فعالیت معاملاتی افزایش پیدا می‌کند.

این پدیده فصلی ابتدا در سال 1972 توسط «ییل هرش» که یک تحلیل‌گر، معامله‌گر و سرمایه گذار مشهور بود، تشریح شد. او مشاهداتش را در « Stock Trader's Almanac» که خودش بنیان گزار ان بود، منتشر کرد. «ییل هرش» علاوه بر «رالی بابانوئل» به سایر پدیده‌های بازار " قابل پیش‌بینی آماری" مثل چرخه سال انتخابات ریاست جمهوری، فشارسنج ژانویه، بهترین شش ماه متوالی هم اشاره کرده است

رالی بابانوئل چیست و چه خطری برای معامله‌گران سهام و فارکس دارد1

بابانوئل چه وقت، چگونه، و چرا رالی خودش را شروع می‌کند

«ییل هرش» متوجه شد که در آخرین روزهای دسامبر، شاخص‌های سهام به صورت فعال بالا می‌روند. رالی بابانوئل معمولا در آخرین دوشنبه ماه شروع می‌شود و هفت روز معاملاتی ادامه دارد. اولین روز کاملا تعیین کننده است و تعیین می‌کند که رالی چگونه جلو خواهد رفت و چقدر قوی خواهد بود. اگر پیش‌بینی‌های قبلی صحیح باشند یک معامله‌گر شانس زیادی برای کسب سود چشمگیر خواهد داشت.

محبوبترین دلیل وقوع این پدیده، نسخه‌ای است که خود «ییل هرش» مطرح کرده است. او این رالی را بر اساس اقدامات موسسات فعال در بازار تشریح می‌کند. مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری برای خرید سهم‌های  شرکت‌های موسوم به «چیپ‌های آبی» (blue chips) و سایر شرکت‌های پیشگام بازار اقدام می‌کنند تا گزارش‌های سالانه جذابتری را منتشر کنند. چون بازار در روزهای کریسمس کاملا کم عمق است و بسیاری از فعالان به تعطیلات رفته اند این بازیگران طوری فعالیت می‌کنند که با هزینه اندک و در حد چند درصد بتوانند قیمت‌ها را بالا ببرند. نباید این نکته را فراموش کرد که آنها از این طریق انتظار دارند تا پاداش‌های بیشتری را برای بهبود عملکردشان بگیرند. پس از ان وقتی از پایان سال عبور می‌کنیم، آنها قیمت این سهم‌ها را دوباره پایین می‌آورند که باعث اصلاح سنتی قیمت‌ها در اوایل ژانویه می‌شود. یک توضیح دیگر برای «رالی بابانوئل» هم افزایش فعالیت سرمایه گذاران خصوصی در پایان سال است. بسیاری از آنها پس از دریافت سیزدهمین یا گاهی چهاردهمین دستمزدخودشان، این پول را صرف خرید سهام می‌کنند. این موضوع بر قیمت سهام تاثیر می‌گذارد.

NordFX این فرصت را به مشتریانش می‌دهد تا شاخص‌ها و سهام را به شیوه CFD معامله کنند . این روش تقریبا شامل همه شرکت‌هایی می‌شود که در «رالی بابانوئل» حضور دارند. در دو دهه گذشته، انتظارات بازار درباره دینامیک‌های پیش از سال نو در بسیاری از موارد محقق شده اند. البته همه گیری کووید-19 و اقدامات فدرال رزرو و بانک‌های مرکزی سایر کشورهای توسعه یافته پس از آن دوران، باعث شده اند تا تعدیل‌هایی در آمارهای این دوره اتفاق بیفتد و شاید در آینده باز هم چنین تغییراتی اتفاق بیفتند. بنابراین معامله‌گرانی که در این رالی شرکت می‌کنند قطعا باید به ریسک‌ها هم توجه کنند تا جشن سال نوی آنها خراب نشود.

فارکس چطور؟

اما وضعیت در فارکس با بازار سهام تفاوت دارد و اینجا بابانوئل به احتمال خیلی کمتری می‌تواند رالی درست کند. ضمناً او اینجا فقط سورتمه‌اش را به سمت شمال و قیمت‌های بالا حرکت نمی‌دهد بلکه شاید به سمت جنوب هم برود. وقتی این سورتمه از روی لایه نازک و شکننده‌ای از یخ نقدینگی حرکت می‌کند شاید درون دریاچه بیفتد و غرق شود.

به‌عنوان یک قانون، در روزهای کریسمس کاتولیک در آمریکا و سایر کشورها که از 25 دسامبر شروع می‌شود، معاملات مبادله‌ای کاهش پیدا می‌کنند. اکثر بازیگران اقدام به برداشت سود می‌کنند و در این رویداد به تعطیلات می‌روند. بازار به حالت خواب فرومی‌رود. البته عمق بازار به طرزی غیرعادی کم می‌شود و مستعد صعود و سقوط‌های کوتاه‌مدت غیرمنتظره است. همان‌طور که می‌دانید بازارهای پرنوسان  هم می‌توانند سودهای زیاد خلق کنند و هم ضررهای هنگفت.

یعنی در این روزها یا فارکس به خواب فرومی‌رود و معامله در آن بی‌فایده است یا به طرزی غیرمنتظره منفجر می‌شود و بنابراین معامله در آن خطرناک است. ضمناً به دلیل نقدینگی کم، کارگزاران مجبور می‌شوند تا اسپردها را افزایش دهند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که همه سفارش‌های معاملاتی جفت‌ارز‌های خودتان را قبل از 25 دسامبر ببندید و تا 4 ژانویه که بازار از خواب تعطیلات بیدار می‌شود، سفارش جدیدی  باز نکنید. در این روزها بهتر است استراحت کنید و سرحال و پرقدرت با حال و هوایی خوب وارد سال جدید شوید.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید