2022 سپتامبر 3

EUR/USD: یک هفته تقریباً کسل‌کننده

 • می‌توان گفت که هفته قبل کاملاً کسل‌کننده بود. آمارهای اقتصاد کلان از ۳۰ آگوست تا ۲ سپتامبر منتشر شدند، داده‌های زیادی در این آمارها وجود داشتند؛ اما این آمارها کاملاً به انتظارات بازار نزدیک بودند. مثلاً شاخص « قیمت مصرف‌کننده هماهنگ‌شده» در آلمان ۸٫۸% بود و مقدار پیش‌بینی شده هم همین ۸٫۸% بود. شاخص «قیمت مصرف‌کننده در منطقه یورو» ۹٫۱% بود درحالی‌که انتظار ۹٫۰% را داشتیم. شاخص فعالیت تجاری در بخش تولید آمریکا (PMI) در کل ماه تغییری نکرد و ۵۲٫۸ بود (پیش‌بینی‌ها حاکی از ۵۲٫۰ بودند) و تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا (NFP) هم خیلی با مقدار مورد انتظار فاصله نداشت، مقدار واقعی ۳۱۵ هزار و مقدار پیش‌بینی شده ۳۰۰ هزار بود. به همین دلیل EUR/USD در کل پنج‌روز به‌موازات خط برابری ۱٫۰۰۰۰ حرکت کرد و در دامنه ۱٫۰۰۷۸-۰٫۹۹۱۰ نوسان کرد و دوره پنج‌روزه را در سطح ۰٫۹۹۵۵ به پایان رساند.

  فعالان بازار احتمالاً هفته آینده فعالیت بیشتری خواهند داشت. پنجشنبه ۸ سپتامبر قطعاً یک روز کلیدی در هفته آینده است زیرا بانک مرکزی اروپا درباره نرخ سپرده تصمیم خواهد گرفت و بیانیه و توضیحاتش درباره سیاست پولی خودش را منتشر خواهد کرد. تورم در منطقه یورو در ماه آگوست حتی بیشتر از قبل رشد کرد و از ۸٫۹% به ۹٫۱% رسید؛ بنابراین برخی متخصصان مثلاً استراتژیست‌های گروه مالی بین‌المللی «Nordea» عقیده دارند بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره را یکباره ۷۵ نقطه مبنا افزایش خواهد داد.
  اقتصاددانان «Nordea» می‌گویند « باتوجه‌به این که افزایش نرخ بهره bp ۷۵ کاملاً در قیمت‌های بازارهای مالی منعکس نشده است و چون لحن کنفرانس رسانه‌ای به سمت شاهین‌ها متمایل خواهد بود، انتظار داریم اولین واکنش بازارها، بازده‌های بالاتر، اسپردهای بزرگ‌تر اوراق قرضه و یوروی قوی‌تر باشد.»

  میانگین پیش‌بینی‌های متخصصان در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲ سپتامبر به این صورت است: ۵۰% از متخصصان به حرکت EUR/USD به سمت جنوب در آینده نزدیک رأی می‌دهند، ۳۵% به رشد آن رأی می‌دهند و ۱۵% باقیمانده منتظر ادامه روند ساید هستند. اندیکاتورهای D1 سیگنال‌های خیلی قطعی‌تری به ما می‌دهند. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند و همه اسیلاتورها از خرس‌ها پشتیبانی می‌کنند. البته ۱۰% از اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.

  منطقه ۰.۹۹۱۰-۰٫۹۹۰۰ نزدیک‌ترین هدف خرس‌ها در جفت‌ارز EUR/USD است. توجه کنید که منطقه ۰٫۹۹۳۰ -۰٫۹۹۰۰ یک منطقه حمایت/مقاومت قوی است که از سال ۲۰۰۲ ایجاد شده است. اگر یورو تقویت شود، به‌غیراز سطح برابری ۱٫۰۰۰۰ اولین اولویت گاوها صعود به بالای مقاومت ۱٫۰۰۳۰ خواهد بود. پس از آن لازم است که بر سطح ۱٫۰۰۸۰ غلبه کنند و جای پای خودشان در منطقه ۱٫۰۲۸۰-۱٫۰۱۰۰ را محکم کنند و منطقه هدف بعدی هم ۱٫۰۴۷۰-۱٫۰۳۷۰ است.

  از بین وقایع مهم هفته آینده به‌غیراز جلسه بانک مرکزی اروپا می‌توانیم به انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو در دوشنبه ۵ سپتامبر اشاره کنیم. آمریکا دوشنبه تعطیل است و این کشور روز کارگر را جشن می‌گیرد. ما منتظر انتشار داده‌های فعالیت تجاری (ISM) بخش خدمات آمریکا در سه‌شنبه ۶ سپتامبر و انتشار اندیکاتورهای GDP آلمان و منطقه یورو در روز چهارشنبه هستیم. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم قرار است در این روز سخنرانی کند و داده‌های بیکاری آمریکا هم در همان روز منتشر خواهند شد.

GBP/USD: پیش به‌سوی کف ۳۷ساله

 • دو هفته پیش، عنوان بررسی GBP/USD خودمان را این‌طور انتخاب کردیم: «پیش‌بینی‌های غم‌انگیز درباره پوند همچنان به حقیقت می‌پیوندند». تیتر هفته قبل این بود: «چشم‌انداز بلندمدت بسیار وحشتناک». این هفته هم نمی‌توانیم چیز دلگرم‌کننده‌ای بگوییم: پوند همچنان یکی از ضعیف‌ترین ارزهای G10 است که تحت تاثیر بدتر شدن چشم‌انداز اقتصاد انگلستان قرار گرفته است.

  اتاق بازرگانی بریتانیا (BCC) تخمین می‌زند که بریتانیا اکنون در میانه رکود قرار دارد و تورم امسال به ۱۴% خواهد رسید. طبق اعلام «گلدمن ساکس» تورم در پایان سال ۲۰۲۳ می‌تواند به ۲۲% برسد. «فایننشال تایمز» عقیده دارد در ماه ژانویه تعداد خانوارهای بریتانیایی که در فقر سوختی زندگی می‌کنند، دوبرابر شده است و به ۱۲ میلیون نفر رسیده است. نخست‌وزیر جدید انگلستان باید اقدامی اضطراری انجام دهد تا از بحران اقتصادی جلوگیری کند. اما چه اقدامی؟ به نظر می‌رسد هنوز هیچ‌کس نمی‌داند.

  در این شرایط، اضطراب فعالان بازار درباره کاندیدا شدن نخست‌وزیر بعدی، که نام او دوشنبه ۵ سپتامبر اعلام خواهد شد، کاملاً قابل‌درک است. به یاد داریم که نخست‌وزیر فعلی «بوریس جانسون» بعد از رسوایی جنسی که شامل یکی از اعضای کابینه‌اش می‌شد، استعفا داد.

  در این پس‌زمینه غم‌انگیز، پوند همچنان از ۱ آگوست مرتباً در حال نزول است. پوند که حمایت خودش در ۱٫۱۵۰۰ را شکسته است، هفته گذشته به کف دو‌ساله خودش (۱٫۱۴۹۵) رسید. قوس پایانی دوره پنج‌روزه هم کمی بالاتر و در حوالی ۱٫۱۵۱۰ بسته شد. اکثر متخصصان (۵۵%) عقیده دارند که GBP/USD همچنان در هفته‌های آینده افت خواهد کرد و حتی اگر بانک انگلستان نرخ بهره را در ۱۵ سپتامبر bp ۷۵ افزایش دهد هم این نزول متوقف نخواهد شد. ۳۰% از متخصصان به یک اصلاح امیدوار هستند و ۱۵% هم موضع خنثی را اتخاذ کرده‌اند.

  طبق نظر استراتژیست‌های ارز شاغل در «UOB Group»، کف‌های قیمتی مارس ۲۰۲۰، سطح حمایت مهم بعدی بعد از ۱٫۱۵۰۰ هستند. این متخصصان می‌گویند «البته شرایط در کوتاه‌مدت عمیقاً همراه بیش‌فروش است و روشن نیست آیا این بار این حمایت اصلی در دسترس خواهد بود یا خیر.» گروه «UOB» عقیده دارد فقط یک شکست بالای ۱٫۱۶۳۵ نشان می‌دهد که پوند آماده سقوط بیشتر نیست و برای اصلاح احتمالی به سمت شمال آماده است.

  توجه کنید که کف‌های مارس ۲۰۲۰ (۱٫۱۴۱۵-۱٫۱۴۰۹) هم‌زمان منطبق بر کف‌های ۳۷ سال گذشته هستند! جفت‌ارز GBP/USD فقط در سال ۱۹۸۵ از این پایین‌تر رفته و به ۱٫۰۸۰۰ رسیده است. اما گاوها در مناطق و نقاط زیر با مقاومت مواجه خواهند شد: ۱٫۱۶۲۵-۱٫۱۵۸۵، ۱٫۱۷۰۰، ۱٫۱۷۵۰، ۱٫۱۸۲۵-۱٫۱۸۰۰، ۱٫۱۹۰۰ و ۱٫۲۰۰۰. اندیکاتورهای D1 هم شبیه به اندیکاتورهای EUR/USD هستند: همه آنها به رنگ قرمز هستند. البته در اینجا یک‌سوم از اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌فروش است و این اسیلاتورها یک اصلاح احتمالی را نشان می‌دهند.

  دوشنبه ۵ سپتامبر و سه‌شنبه ۶ سپتامبر در تقویم اقتصادی انگلستان مهم هستند زیرا PMI ‌های تولید و خدمات انگلستان و شاخص ترکیبی (PMI) منتشر خواهند شد. گزارش تورم در چهارشنبه ۷ سپتامبر منتشر خواهد شد اما بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی دارد و هیچ تصمیم مهمی در آن روز گرفته نمی‌شود.

USD/JPY: بالاتر، بالاتر و بالاتر

 • در هفته گذشته اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) انتظار داشتند که سقف ۱۴ جولای دوباره تست شود و سقف جدیدی در ۱۳۹٫۴۰ فتح شود. دقیقاً همین اتفاق هم افتاد. USD/JPY تا ارتفاع ۱۴۰.۷۹ رشد کرد و به سقف ۲۴ساله خودش رسید. جلسه معاملاتی هفتگی در ۱۴۰٫۲۰ به پایان رسید.

  دلیل این رکورد بی‌سابقه هم کماکان تغییری نکرده است: واگرایی بین سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن (BOJ) و سایر بانک‌های مرکزی بزرگ به‌خصوص فدرال رزرو آمریکا. بانک مرکزی ژاپن بر خلاف شاهین‌های آمریکایی همچنان قصد دارد که سیاست فوق نرم خودش را ادامه دهد و هدفش هم تحریک اقتصاد ملی از طریق سیاست انبساطی (QE) و نرخ بهره منفی (۰.۱%-) است. این واگرایی عامل کلیدی برای ضعیف‌تر شدن بیشتر ین و رشد USD/JPY است.

  اقتصاددانان بخش تحقیقات جهانی « Bank of America» انتظار دارند که USD/JPY در سطوح بالایی باقی بماند تا سرانجام به اصلاح بزرگی در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ برسیم. ضمناً این اصلاح فقط در صورتی امکان‌پذیر است که تورم آمریکا به‌صورت ثابت شروع به کندشدن کند. این تحلیل‌گران انتظار دارند که «USD/JPY سال ۲۰۲۲ را در ۱۲۷ به پایان برساند» و می‌گویند «البته ضعف ساختاری ین ژاپنی در بلندمدت حتماً نمایان خواهد شد».

  در حال حاضر اکثر تحلیل‌گران (۵۰%) عقیده دارند USD/JPY حرکتش به سمت شمال را ادامه خواهد داد. این جفت‌ارز هنوز فضا برای رشد دارد زیرا در سال ۱۹۷۱ ارزش ۱ دلار برابر ۳۵۰ ین بوده است. ۳۰% از متخصصان انتظار دارند گاوها کمی در منطقه سقف‌های فعلی استراحت کنند و ۲۰% دیگر روی حرکت اصلاحی به سمت جنوب حساب می‌کنند.
  اندیکاتورهای D1 تصویر آینه‌ای اندیکاتورهای جفت‌ارز قبلی هستند: ۱۰۰% آنها به سمت شمال هستند درحالی‌که یک‌سوم از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. وظیفه اصلی گاوها آن است که از سقف ۲ سپتامبر بالاتر بروند و به بالای ۱۴۰٫۸۰ صعود کنند. هدف بعدی هم ۱۴۲٫۰۰ است. حمایت‌های این جفت‌ارز در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۴۰٫۰۰، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۳۵، ۱۳۷٫۷۰، ۱۳۷٫۰۰-۱۳۶٫۷۰، ۱۳۶٫۳۰-۱۳۶٫۱۵، ۱۳۵٫۵۰، ۱۳۴٫۷۰، ۱۳۴٫۲۵-۱۳۴٫۰۰.

  از رویدادهای اقتصادی هفته آینده باید به انتشار داده‌های GDP ژاپن در پنجشنبه ۸ سپتامبر اشاره کنیم.

ارزهای دیجیتال: همه امیدها به اتریوم است

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۵ تا ۹ سپتامبر ۲۰۲۲1

 • جفت‌ارز BTC/USD در طول افق ۲۱۳۳۰ دلار به مدت یک هفته در حال حرکت بود تا این که سخنرانی «جروم پاول» در ۲۶ آگوست برگزار شد. سخنرانی رئیس فدرال رزرو ضربه بدی به دارایی‌های ریسکی زد و بازارهای سهام و ارز دیجیتال دچار ریزش شدند. البته اگرچه شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک همچنان در کل هفته گذشته ریزش داشتند اما بیت‌کوین توانست تا در منطقه ۲۰۰۰۰ دلار (۲۰۵۵۰ – ۱۹۵۱۸) باقی بماند و حتی اتریوم به دلیل انتظار بازار برای انتقال به مکانیسم PoS رشد کرد.

  به همین دلیل به‌جای استفاده از همبستگی BTC/USD با سهام‌های تکنولوژی همبستگی آن با جفت‌ارز فارکس اصلی یعنی EUR/USD را در این روزها شاهد بودیم که در طول خط برابری ۱٫۰۰۰۰ به‌صورت ساید در حال حرکت بود. یک احیای کوچک در جمعه ۲ سپتامبر به دلیل انتشار داده‌های بیکاری آمریکا مشاهده شد. اما این جفت‌ارز فراتر از دامنه معاملاتی هفتگی خودش نرفت و در زمان نوشتن این بررسی بیت‌کوین با قیمت ۱۹۹۳۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال به زیر سطح مهم روانی ۱ تریلیون دلار افت کرده است و اکنون در ۰٫۹۷۶ تریلیون دلار قرار دارد (هفته قبل ۰٫۹۹۱ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم ظرف هفت روز، ۲ نقطه دیگر افت کرده و از ۲۷ به ۲۵ رسیده است و در منطقه ترس شدید قرار دارد.

  طی ۱۰ سال گذشته، سرمایه‌گذاران فقط در سال ۲۰۱۸ زیان‌های بیشتری را نسبت به شرایط فعلی تجربه کرده‌اند. فشار روی بازار ارز دیجیتال همچنان ادامه دارد و دلیل آن سیاست پولی انقباضی بانک مرکزی آمریکا است. طبق نظر «CoinShares» گردش مالی محصولات سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال در ده روز پایانی آگوست به پایین‌ترین سطح از اکتبر ۲۰۲۰ رسیده است و جریان خروجی پول برای سومین هفته متوالی ادامه پیدا کرده است. متخصصان می‌گویند «اگرچه [...]    بخشی از این دینامیک به دلیل اثرات فصلی است اما عدم علاقه به ارز دیجیتال بعد از افت قیمت اخیر آن همچنان ادامه دارد. ما عقیده داریم که این احتیاط‌ها به دلیل سخنان متمایل به شاهین‌ها از طرف فدرال رزرو هستند». به جز سفته‌بازها و «توریست»‌های ساده، هولدرهای میان‌مدت بیت کوین (که سابقه نگهداری سکه‌هایشان به مدت بیش از ۵ ماه را دارند) هم شروع به ترک بازار کرده‌اند.

  تعداد هواداران مشتاق بیت کوین به‌سرعت در حال کاهش است. «جاستین بونز»، مؤسس و مسئول اصلی سرمایه‌گذاری صندوق «Cyber Capital» می‌گوید « بیت کوین به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژیک، یک دارایی کاملاً سفته‌بازانه و بدون فایده شده است». او قبلاً هوادار شدید بیت کوین بود اما اکنون نظرش را تغییر داده است و می‌گوید «بیت کوین یکی از بدترین ارزهای دیجیتال است». بونز نظرش را این‌طور تشریح می‌کند «جهان به پیش رفته است. قبلاً گفته می‌شد که طلای دیجیتال از بهترین تکنولوژی‌ها استقبال خواهد کرد. البته در عمل چنین اتفاقی نیفتاد. بیت کوین فاقد قراردادهای هوشمند، تکنولوژی‌های حریم خصوصی یا پیشرفت در افزایش مقیاس است».

  خصوصیات اقتصادی بیت کوین هم به شکل عجیبی ضعیف هستند. بیت کوین با ارزهای دیجیتالی رقابت می‌کند که می‌توانند به تورم منفی، ظرفیت ذخیره‌سازی بالا و سود زیادی دست پیدا می‌کنند مثلاً می‌توانیم به ETH (اتریوم) پس از ادغام اشاره کنیم. «موسس «Cyber Capital» عقیده دارد« مردم در اکثر مواقع فقط به این دلیل روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند که عقیده دارند قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد. آنها بر همان اساسی عمل می‌کنند که شرکت‌کنندگان طرح‌های پانزی عمل می‌کنند».

  «عمر فاروق» رئیس بخش بلاک‌چین «Onyx» است که بخشی از شرکت کنگلومرای «JPMorgan» محسوب می‌شود. او هم انتقادات زیادی را علیه بازار ارز دیجیتال مطرح کرده است. به عقیده او اکثر دارایی‌های ارز دیجیتالی که در بازار وجود دارند «آشغال» هستند و عدم وجود رگولاسیون در این صنعت مانع از آن می‌شود که نهادهای مالی سنتی زیادی بتوانند در این بازار شرکت کنند. ضمناً تکنولوژی‌ها و کاربردهای عملی ارزهای دیجیتال هم به‌خوبی توسعه پیدا نکرده‌اند. به همین دلیل مثلاً نمی‌توان از آنها به‌عنوان سپرده‌های بانکی توکن‌شده استفاده کرد.

  «کوین اولیری» سرمایه‌گذار و مجری رسانه‌ای نیز عقیده دارد قیمت بیت کوین به دلیل عدم رگولاسیون با رکود مواجه شده است. به همین دلیل نهادگراها نمی‌توانند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. «اولیری» می‌گوید «باید از تریلیون‌ها دلایر که تحت مدیریت صندوق‌های ثروت است، استفاده کرد اما این صندوق‌ها قصد ندارند بیت کوین بخرند چون هیچ رگولاسیونی در این حوزه وجود ندارد. مردم فراموش می‌کنند که ۷۰% ثروت جهان در صندوق‌های بازنشستگی و  صندوق‌های ثروت قرار دارد. اگر این صندوق‌ها اجازه نداشته باشند تا این کلاس دارایی را بخرند، روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.»

  البته این سرمایه‌گذار عقیده دارد این نوع رگولاسیون طی دو تا سه سال آینده ایجاد خواهد شد اما می‌گوید در این مدت و بدون وجود یک چارچوب تنظیمی، ارز دیجیتال نمی‌تواند یک کلاس کامل دارایی محسوب شود و احتمال کمی دارد که بیت کوین به بالای ۲۵۰۰۰ دلار صعود کند.

  «جاستین بنت» یک تحلیل‌گر است که پیش‌بینی بسیار غم‌انگیزتری را مطرح می‌کند. او عقیده دارد فروش بزرگ اخیر در بازار سهام قطعاً منجر به کاهش قیمت بیت کوین خواهد شد «فروش سهام اخیری که اتفاق افتاد یک تله گاوی بزرگ را تأیید می‌کند و احتمالاً باعث یک نزول طولانی می‌شود. یعنی S&P500 تا ۱۶% افت خواهد کرد، بیت کوین هم ۴۰-۳۰% افت خواهد کرد و به سطح ۱۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.»

  این تحلیل‌گر می‌گوید «بیت کوین دوباره در حال تست خط روند ۲۰۱۵ خودش است. به حرف کسانی که این اتفاق را یک پدیده معمولی و سالم نشان می‌دهند گوش نکنید. این بار دقیقاً عکس این گفته‌ها اتفاق خواهد افتاد.» او عقیده دارد هدف اصلی خرس‌ها، سقف پیش از کووید -۱۹ یعنی ۳۴۰۰ دلار است.

   «بنت» عقیده دارد اتریوم در حال تشکیل الگوی «سر و شانه» بالا در چارت است و هدف نزولی آن نزدیک به ۱۰۰۰ دلار است: «شانه راست این الگو، اکنون شروع به شکل‌گرفتن کرده است و افت ETH به زیر ۱۵۰۰ دلار هم تایید آن است».

  سناریوی مشابهی توسط تحلیل‌گران «بلومبرگ» بیان شده است. آنها پیش‌بینی می‌کنند که ETH علیرغم کامبک‌های اخیر خودش از کف‌های ۲۹ آگوست، سرانجام به زیر ۱۰۰۰ دلار افت خواهد کرد. این افت تا حد زیادی به دلیل نوسان قیمت اتریوم در شرایط بازار خرسی اتفاق خواهد افتاد. «بلومبرگ» در گزارش خودش می‌گوید «اندیکاتورهای تکنیکال مومنتوم و روندهای قیمت نشان می‌دهند که نزول این توکن از نزدیک ۲۰۰۰ دلار در اواسط آگوست به منطقه فعلی نزدیک ۱۵۰۰ دلار همچنان در آینده هم ادامه خواهد داشت.»

  این اواخر احساسات موجود در جامعه ETH به دلیل ادغام پیش روی این ارز دیجیتال خوش‌بینانه بوده‌اند. البته این احساسات مثبت باعث نمی‌شوند که شرایط نامطلوب اقتصاد کلان روی این ارز دیجیتال تاثیر منفی نگذارند. اتریوم حمایت نویدبخشی را روی میانگین متحرک ۵۰ روزه ایجاد کرده است. البته بعد از افت بازار در ۲۵ و ۲۶ آگوست، این دارایی زیر این حمایت قرار گرفته است که نشان‌دهنده ریسک ریزش بیشتر و تست مجدد حمایت حوالی ۱۰۰۰ دلار برای این جفت‌ارز است.

  در پایان این بررسی هم کمی از خوش‌بینی‌ها خواهیم گفت. طبق نظر تعدادی از متخصصان اگر انتقال به شبکه اتریوم ۲٫۰ و اجرای مکانیسم «اثبات سهم» طبق برنامه قبلی پیش برود قیمت این آلت کوین می‌تواند به‌سرعت افزایش پیدا کند و کل بازار را با خودش بالا بکشد و حتی رقیب اصلی خودش بیت کوین را هم صعودی کند. به یاد دارید که آپدیت شبکه اتریوم برای ۱۵ تا ۲۰ سپتامبر برنامه ریزی شده است پس به‌زودی خواهیم فهمید که این پیش‌بینی صحیح بوده است یا خیر.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید